britse regering racht havenstaking egen te gaan Karamanlis wil weer met NAVO samenwerken Jury spreekt kreupele schrijnwerker vrij Hulp aan Cuba wordt voortgezet VEILIGHEIDSRAAD HEKELT ISRAEL Intwerpse haven Itwee dagen plat U Ol Amerikaanse geheime jager geborgen Meer partijen in Egypte toegestaan Brieven van lezers 2 ITALIË LAAT NAZI- MISDADIGER VRIJ Fantastische Film- en Dia Show "Indonesië vakantieland" Thuis in de lucht. SR XJDAG 12 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT in onze correspondent Roger Simons) NDEN Premier Callaghan Groot-Brittannië heeft een oep gedaan op de Britse iwerkers om toch maar geen king te beginnen nu het so listische wetsontwerp om meer rechten toe te kennen, verworpen in het Lagerhuis, zal van dit wetsontwerp pro- en te redden wat nog te Iden valt, beloofde hij gister- ond. kbondsleider Jack Jones, die regering het betrokken wets- twerp afgedwongen had in voor acceptatie van een astische nieuwe loonstop, is van plan alles in het werk te Hogerhuis, die van de 8 km stellen om het verloren terrein slechts 800 meter maakten, „langs grondwettelijke weg" te Gisteren stemde het Lagerhuis heroveren. Hij wees er op, dat over twee moties van de rege- de dokwerkers in geen geval ring-Callaghan om dit amende- aansturen op een nationale sta- ment te neutraliseren. De ene king. In bepaalde havens, onder regeringsmotie werd verworpen meer in Liverpool, doen zich met twee en de andere met drie evenwel duidelijke tekenen van stemmen, onrust en ontevredenheid voor onder de arbeiders. De socialistische regering slaat Het socialistische wetsontwerp met deze smadelijke dubbele ne- had tot doel binnen een straal derlaag een bijzonder mal fi- van 8 kilometer van de Britse guur. Het is een overwinning havens alle werk dat in verband voor de oppositie veroorzaakt staat met vracht te monopolise- door de „opstand" van een paar ren voor havenarbeiders. Het extreem rechtse socialistische ontwerp werd echter geamen- rebellen, die weigerden tegen deerd door de Lords van het het amendement te stemmen." Doodstraf geëist tegen twee Westduitsers ANKARA (AP) De openbare aanklager in Izmir heeft giste ren de doodstraf geëist tegen twee Westduitse burgers we gens het smokkelen van verdo vende middelen. In Turkije wordt het smokkelen van verdovende middelen zwaar j bestraft en wel met minimaal I twee jaar en maximaal de dood- straf. inderdaad prima stofzuigers De Britse premier James Callaghan is gisteren voor een bezoek van twee dagen in Frankrijk aangeko men. Met de Franse president Va- lery Giscard d'Estaing zal hij op het kasteel Rambouillet besprekin gen voeren. i heeft de Mig-25 jachtbommenwerper van de Russi- overloper luitenant Belenko, vandaag teruggegeven i de Sowjet-Unie. Verpakt in een grote container werd t vliegtuig in de haven Hitachi aan boord gehezen van Russische vrachtschip Taigonos.- De Mig-25. een tot i ultrageheim vliegtuig, kwam op 6 september in Japan de lucht vallen. De vlieger vroeg en kreeg asiel in Verenigde Staten. Amerikaanse en Japanse experts lebben de Mig-25 sindsdien aan een minitieus onderzoek inderworpen. NEW YORK (UPI-AFP) De veiligheidsraad van de Verenigde Naties is donderdag eenstemmig, dus ook met instemming van de V.S., akkoord gegaan met een verklaring waarin de Israëlische politiek ten aanzien van de bezette Arabische gebiedsdelen wordt gehekeld. is opvallend, omdat de Verenig- De Israëlische V.N.-vertenwoor- de Staten tot dusver steeds hun diging noemde de verklaring on- stem hadden onthouden aan aanvaardbaar. Met de verkla- voor Israël ongunstige uitspra- ring zette de Veiligheidsraad ken en resoluties. De verklaring een punt achter zijn jongste maant Israël zorg te dragen Midden-Oosten-debat naar aan- voor rechtszekerheid, welzijn en leiding van een Egyptische veiligheid van de onder zijn be- klacht waarin Israël op de Wes- stuur staande Arabische bevol- telijke jordaanoever en elders king. Verder wordt verlangd dat .onderdrukking' van de Arabi- Israël de maatregelen inzake sche bevolking was aangewre- eon statusverandering voor Je- ven. De unanimiteit van de raad ruzalem weer ongedaan maakt Voorstellen onafhankelijk Noord-Ierland Van onze correspondent Jan Schils BRUSSEL Het lager gemeentepersoneel van de gehele Antwerpse agglomeratie, samen 15.000 man, gaat op 18 en 19 november aanstaande in staking waardoor vrijwel alle gemeentelijke diensten plat komen te liggen. Een van de gevolgen van deze staking is ook dat het totale scheepvaart verkeer in de Antwerpse haven en alle havenactiviteiten 48 uur lam zullen liggen. Daarna zullen nog prikacties in de Antwerpse haven plaatsvinden. De staking die door alle betrokken vakbonden is uitgeroepen is gericht tegen minister van binnenlandse zaken Michel in Brussel, die geweigerd heeft gehoor te geven aan een "reeds uit 1973 daterende eis van de vakbonden om in de lagere loonklassen van het stadspersoneel van Antwerpen het topsa laris niet pas na 30 jaar dienst maar reeds na 23 jaar bereikbaar te stellen. In alle andere Belgische gemeenten is deze regeling wel van kracht. Reden waarom het stadspersoneel van Antwerpen nu gelijke rechten opeist [ADVERTENTIES] inderdaad prima mixers LONDEN (AP) De op 14 sep tember tijdens Navo-vlootoefe- ningen van het dek van het Amerikaanse vliegdekschip de John F. Kennedy gevallen en gezonken geheime jager de F-14 Tomcat is ter hoogte van de Orkney-eilanden geborgen. Aan die operatie is acht weken hard gewerkt. Er was nogal wat pech bij gekomen. De zeer ge heime raket waarmee de Tom cat was uitgerust was op 31 oktober van de bodem van de zee op 75 mijl ten noordwesten van Noord-Schotland naar bo ven gehaald en geborgen. BELFAST (AP) Leiders van een overkoepelende organisatie van Noordierse protestantse pa ramilitaire groeperingen heb ben gisteren voorgesteld Noord- Ierland onafhankelijk te maken onder een parlementair stelsel waarin de rechten van de kath olieke meerderheid gewaar borgd zouden moeten worden. Het centraal coördinerend comi té van Ulsterse loyalisten heeft op een persconferentie zijn plannen voor een onafhankelijk Noord-Ierland bekend gemaakt Voorwaarde voor de verwezen lijking zou zijn dat er een einde komt aan de strijd tussen pro testanten en rooms-katholieken, die nu in de acht jaren dat hij duurt reeds minstens 1660 slach toffers heeft gekost CAIRO (AP) President An- Deze drie groeperingen zullen war Sadat van Egypte heeft zich gaan ontwikkelen „tot vol- gisteren tijdens de eerste zit- ledig onafhankelijke partijen, ting van het nieuwe parlement los van de Arabische Socialisti- verklaard dat het éénpartij sche Unie", aldus Sadat. stelsel na 25 jaar is opgeheven. De drie groeperingen die in het parlement vertegenwoordigd zijn mogen vanaf gisteren als politieke partijen optreden. De drie groeperingen, links, cen trum en rechts, maakten tot nu toe deel uit van de enige toege stane partij, de Arabisch Socia listische Unie. De Arabische Socialistische Unie was de staatspartij, ge sticht door wijlen president Nasser. Het besluit betekent niet dat Egypte terugkeert naar het vrije politieke stelsel, zoals dat be stond onder wijlen koning Fa- roek. Toen kende het land meer dan zes partijen, die vaak gedi rigeerd werden van uit het ko ninklijk paleis. Al deze partijen werden door Nasser verboden. Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht' voor ingezonden stukken te bekorten. Discriminatie Een tijdje terug waren wij met een Antilliaanse vriendin en vriend in Scheveningen waar we gewoon even een borrel wil den drinken in een van de vele bars. Je belt aan; er wordt open gedaan en de meneer in de deu ropening kijkt je heel even aan. Op de vraag of wij binnen mochten, antwoordde hij en ve len van die heren na hem: „Ge sloten club mensen, het spijt me!". Bij de volgende bar aan gekomen wordt stellig ontkend dat die andere bar een gesloten club is, maar zij waren het wel. En zo ging dat de hele avond door. Onze Antilliaanse vriendin had eindelijk een kamer gevonden in Leiden. Dolgelukkig natuur lijk en vol met nieuwe plannen. „U belt nog maar even op wan neer U de sleutel wilt komen halen", had de verhuurder ge zegd toen zij was wezen kijken. Eenmaal zover kreeg ze te ho ren: „Sorry, juffrouw het gaat niet door, want ik verhuur m'n kamers liever niet aan buiten landers". Dit waren twee van de vele voorbeelden die onze vrien din kan noemen. Wij Nederlan ders zeggen, niet aan rassendis criminatie te doen, nee, natuur lijk niet, doe je maar goed voor! Intussen zijn wij wel bezig om op een achterbakse en huichel achtige manier onze kleuringen te vertrappen! Ondergetekenden schamen zich tegenover onze Antilliaanse vriendin voor ons Hollands volkje dat zo achter baks, zelfzuchtig en onmenselijk is. Leiderdorp, Truus Poolstra, Carla Hulst en Nicoline Paarde- kooper (Van onze correspondent Jan Schils) moet staan. Niet alleen wenst de Griekse premier BRUSSEL De Griekse premier Konstantin een ondubbelzinnige stellingname van de NAVO Karamanlis, die gisteren voor een tweedaags ten aanzien van Cyprus, hij gelooft ook dat de bezoek in Brussel is aangekomen, heeft vandaag NAVO sussend kan optreden tegenover Turkije twee belangrijke ontmoetingen: hij brengt een ten aanzien van Cyprus en ten aanzien van de bezoek aan secretaris-generaal mr. J. Luns van geschillen met Turkije over de Egeïsche zee. de NAVO en heeft een onderhoud met de Europe- Premier Karamanlis heeft gisteren tegenover de se Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG. Belgische premier Tindemans uiteengezet dat Met mr. Luns zal premier Karamanlis praten over Athene geen vertraging wenst in de onderhande- het herstel van de militaire betrekkingen tussen tingen met de EEG over de Griekse toetreding, de NAVO en Griekenland. Zoals bekend heeft Griekenland wil de toetreding niet gekoppeld zien premier Karamanlis de Griekse troepen aan het aan van Spanje en Portugal tot de gemeen- NAVO-bevel onttrokken, toen het atlantisch bond- schap omdat dit pas in een verre toekomst kan genootschap lijdelijk bleef toezien toen de andere geschieden. Athene houdt vast aan een onderhan- NAVO-bondgenoot Turkije Cyprus binnenviel. delingstermijn die ten hoogste twee jaar mag Premier Karamanlis is voorstander van terugkeer duren, waarna het land in 1978 het tiende lid van van Griekenland binnen de NAVO, maar hij vindt de EEG zou moeten worden, zij het dan met een dat daar van Europese zijde ook iets tegenover ruime overgangsregeling. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel van de WD verworpen om de ontwikkelingshulp aan Cuba op te schorten. Het voorstel kreeg de steun van een deel van het CDA, de rechtse splinters en DS'70. j De Kamer wees ook de voorstel- land dat zich opnieuw schuldig len van de rechtse oppositie af maakt aan agressie in Angola. om de hulp aan landen met Minister Pronk wees erop, dat i linkse regimes, waaronder An- de Cubaanse troepen in dit land gola, Mizambique, Laos en opereren op verzoek van de An- i Cambodja, stop te zetten. golese regering, die zich op nieuw bedreigd ziet door ge- i De Cuba-kwestie leidde gisteren welddadige activiteiten van op- i opnieuw tot heftige twistge- standelingen. Volgens de be- sprekken, waarbij oppositielei- windsman zou de regering haar j der Wiegel zich nadrukkelijk in standpunt pas in her-overwe- de strijd mengde. Hij zei, dat ging nemen, als de Cubaanse j het een schande is dat Neder- militairen ook buiten Angola land de hulp voortzet aan een zouden optreden. Portugese communisten zetten harde koers voort de druk die ons in een tegen de Sovjet Unie gerichte koers wil brengen, aldus algemeen secre taris Alvaro Cunhal in zijn ope ningsrede van het Congres. Het congres ih een der grote hallen van het Lissabonse jaar- beurscomplex wordt bijge woond door meer dan 5000 par tijleden. Onder de gedelegeer den van ongeveer 60 buitenland se partijen was ook Boris Pono- Wij zullen blijven strijden voor mariov, de contactman van het het internationale Marxistische- Kremlin met de communistische Leninisme en niet buigen voor partijen in het westen. LISSABON (AP) De Portugese communistische partij, die haar koers op Moskou afstemt, is gisteren in Lissabon haar lan delijk congres begonnen met een bevestiging van haar harde koers en een oproep tot de so cialistische minderheidsrege ring Mario Soares mee te wer ken aan vorming van een volks front regering. Sensationele uitspraak in Belgisch moordproces Van onze correspondent Jan Schils BRUGGE De kreupele Belgische schrijnwerker Leopold Maes uit Mene hoofdfiguur in het geruchtmakende Brugse moordproces zonder lijk, is weer een vrij man. Na anderhalf uur beraadslagen kwam de uit zeven vrou wen en vijf mannen bestaande jury tot de vaststelling, dat Maes onschuldig is aan de tenlastelegging. Die luidde: moord op zijn vriend Marcel Coopman, sluiswachter uit Rumbeke. Maes zou Coopman in een kist hebben gelokt in zijn werkplaats, hem daarin hebben laten stikken en het lijk spoorloos heb ben laten verdwijnen. Hij zou dit ge daan hebben door het te verbranden en het daarna onvindbaar te maken door het in een kanaal te gooien. Nadat gistermorgen de verdediging tot vrijspraak had geconcludeerd, had de jury maar anderhalf uur nodig om tot een besluit te komen. Ze moest ant woord geven op de vraag, of de kreupe- schrijnwerker schuldig was aan moord en zo ja, of hij die moord dan met voorbedachten rade had gepleegd. Het proces-Maes is één van de sensatio neelste Belgische processen geweest, die zich voor een Hof van Assissen hebben afgespeeld. Dat lag minder aan de gang van zaken tijdens het proces zelf, dan aan de voorgeschiedenis, waarin zowel getuigen-a-charge als ondervragers van de bijzondere opsporingsbrigade (BOB) uit Kortrijk naar het oordeel van de verdediging maar kennelijk ook van de jury een laakbare rol hebben gespeeld. Zowel de onderzoeksrechter als de ver antwoordelijke officier van de BOB uit Kortrijk, die het verhoor van de ver dachte hebben geleid, hebben moeten toegeven dat belangrijke getuigen-ver- klaringen decharge als ondervragers van de bijzondere opsporingsbrigade (BOB) uit Kortrijk naar het oordeel van de verdediging maar kennelijk ook van de jury een laakbare rol hebben ge speeld. Zowel de onderzoeksrechter als de ver antwoordelijke officier van de BOB uit Kortrijk, die het verhoor van de ver dachte hebben geleid, hebben moeten toegeven dat belangrijke getuigen-ver- klaringen decharge evenals voor de verdachte zelf gunstige feiten uit het proces-verbaal werden gestreept. Maes, half invalide maar verder kernge zond, is meerdere malen meer dan vijf tig uren aan een stuk door de Rijks wacht verhoord. Daarbij werd door de Rijkswachters in een aangrenzend ver trek met tafels en stoelen gesmeten om indruk te maken op de verdachte. Vol gens geruchten in Kortrijk, het bolwerk van de BOB-ondervragingsmachine waar Maes onder handen werd geno men, zou men hem ook hebben geslagen en met water in het gezicht hebben gegooid, dit laatste "om hem te verfris sen". De Rijkswacht ontkent zowel het slaan als het gooien met water, maar geeft wel toe tot meer dan vijftig uur aan één stuk te hebben verhoord. In dit merkwaardige proces waarin de verdachte door leugens en verdraaiin gen zeker heeft bijgedragen tot de on reglementaire gang van zaken bij het verhoor, is het lijk van Coopman tot het bittere einde spoorloos gebleven. De pertinente verzekering van een speciaal gecharterde professor om te verklaren dat hij menselijke vetresten zou hebben gevonden in een vat waarin Maes zijn vriend naar de overtuiging van de Rijkswacht had verbrand, heeft de jury dus niet kunnen overtuigen. Ook andere bewijzen van de openbare aanklager, in feite alleen conclusies uit door de Rijks wacht bijeen gebrachte brokstukken, kon de jury evenmin tot het schuldig brengen. Maes zelf, die veertien keer eerdere volledige bekentenissen introk zei giste ren aan het eind van de zitting nog eens, dat hij volkomen onschuldig is. Over zijn eerdere bekentenissen zei hij nog eens dat hoe langer de Rijkswach ters hem aan de tand hadden gevoeld, hoe grotere dommigheden hij had be gaan. De verdienste van de verdediging is in feite niet, dat zij een onschuldig van Maes heeft proberen aan te tonen, maar veeleer dat zij reeds tijdens de eerste procesweek het falen van de justitie uitbuitte door te wijzen op de laakbare gang van zaken bij het vooronderzoek. Zo werd de eerste procesweek eigenlijk niet die van een proces tegen Maes, maar eerder een week van beschuldi gingen aan het adres van de Rijks wacht, die tot overmaat van ramp voor de openbare aanklager en daarmee voor de gehele Belgische justitie moest toegeven, dat zij inderdaad bij het ver horen van de invalide schrijnwerker methoden had toegepast die door de verdediging als regelrechte folterprak tijken werden omschreven en ook als zodanig uitgebuit. Openbare aanklager N. Bauwens, heeft dus niet zijn zin gekregen. Voor een deel stelt hij daarvoor de pers verant woordelijk, die reeds voor het proces stelling zou hebben genomen en de jury zou hebben beïnvloed. In hoeverre deze beschuldiging overeenkomt met de wer kelijkheid valt moeilijk na te meten. Feit is wel, dat in tegenstelling tot de leden van de jury-rechtbanken in de Verenigde Staten, de Belgische jup'de- den gewoon elke avond na de ritting naar huis gingen en daar zoveel kranten konden lezen als ze zelf maar wilden. Na 2 1/2 jaar voorarrest is de kreupele schrijnwerker Maes nu weer vrij. Hij alleen kent waarschijnlijk het geheim waar niemand het fijne van weet. Theo retisch is het nog altijd mogelijk dat Coopman op de een of andere dag tevoorschijn komt, ook al gelooft eigen- •lijk niemand daar meer in. Aan het slot van de ritting van het Assisen-hof, had den Maes en de verdediging nog een laatste verrassing in petto. Zij beginnen een geding tegen de Belgische staat wegens onwettige vrijheidsberoving en dat voor de tijd van 2 1/2 jaar. Over het bedrag aan smartegeld dat Maes verlangt, deden gisteren in de Brugse rechtszaal meteen de meest fantastische verhalen de ronde. Het zou liggen tus sen 1 en 1.7 miljoen gulden. Een schrale troost voor 2 1/2 jaar voorarrest of de kreupele schrijnwerker rijn vriend nu heeft vermoord of niet ROME Een militaire rechtbank in Rome heeft in I beginsel besloten de levenslang uitzittende Duitse oorlogs- I misdadiger Herbert Kappler vervroegd vrij te laten omdat deze stervende is. Kappler was kolonel bij de SS en stond in de oorlogsjaren aan het hoofd van de „Sicherheitsdienst" in Rome. Als politiechef liet hij in 1944 ruim 300 Romeinse gijzelaars doodschieten. De thans 69-jarige Kappler lijdt aan een ongeneeslijke maagkanker. Hij werd vorig jaar vanuit de Gaeta-gevangenis naar de hospitaal afdeling van een militaire gevangenis in Rome overgebracht Hoewel de medische motieven doorslaggevend waren voor de beschikking is deze ook genomen op grond van Kapplers goede gedrag en het berouw dat hij zou hebben getoond. Op eerdere verzoeken om vervroegde invrijheidsstelling en een presidentieel pardon was in 1973 afwijzend beschikt Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms ..Cap San Nicolas" (18 nov.). Australië: ms „Sydney Express" (15 nov.). Brazilië: ms ..Cap San Nico las" (16 nov.). Canada: ms „C.P. Voya- geur" (18 nov.). Chili: ms „Holsterv stein" (10 nov.L Israël: ms „Tillia" (16 nov.). Kenya. Oeganda. Tanzania: ms ..Batjan" (15 nov.). Ned. Antillen: ms „Hercules" (15 nov.). Suriname: ms ..Ar- chilles" (16 nov.). Verenigde Staten van Amerika: ms .Am Alliance" (15 nov.), ms „Atl. Champagne" (17 nov.) en ms „S.L. Resource" (17 nov.). Z.-Afrika (Rep.): ms „Swellendam" (15 nov.). tADVERTENTIES] Indonesië bezoeken. Vandaag de dag kost zo'n reis geen kapitalen meer. Vliegtarief v.a. 1.993,-. Complete tour v.a. 2.945,-. Voorproefje nemen? Dat kan op de komende KLM Film- en Dia Show. - Uiterst boeiend. En met gelegenheid om te vragen wat u weten wilt Vrijdag 26 november, 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal, te Leiden. Toegangskaarten a f5,-. Plaatsbespreken vanaf 22 november, .A. tel.:071-146846. Kaarten afhalen bij V.V.V. Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9