The Omen duivelse legpuzzel-thriller Studententoneel in Minerva Van Dijk en De Corte „samen" B. BUCH IN TWEE SPIEGHELS' Solo-toneel Jules Croiset AGENDA De Stad Rome Een historische ontdekking in Warmond Roger Moore aan het werk, ook als Bond met vakantie is EN VERDER De spelers van het Leidsch Studenten Toneel. LEIDEN Zeven studententoncelgezelschap- pen treden 15 en 16 november op in de toneel zaal van sociëteit Minerva. Een en ander ge schiedt in het kader van het landelijk studen ten eenacterfestival ..Interact". Op 15 november treden het Delfts Studenten Toneel Gezelschap met „De 50-ste voorstelling" van Marie-Louise Doudart de la Gree, het Utrechtsch Studenten Tooneel met „Toast" van Thomas Harrow en het Leidsch Studenten To neel met „Hands across the sea" van Noel Coward op. Op 16 november zijn Concordia Crescamus (Utrecht) met „Harten 2 Harten 3" van Paul Rodenko, de Rotterdamse Studenten Toneelvereniging met „Een schrijver op zoek naar zijn figuur" van R. Bijlstra, Pierre et Colombine (Wageningen) met „En verder...?" van Jame Saunders en A.S.T. (Amsterdam) met „Stikstof' van Rene d'Obaldia te zien. LEIDEN Louis van Dijk en Jules de Corte treden morgen avond op in de Leidse Schouwburg. De voorstelling begint om kwart over acht De toegangsprijs is 10,- en 5,-, 9,- en 4,25 (inschrijvers K O) en 5,- (CJP-houders en 65-plussers). Sinds enige tijd bestaat er een nauwe samenwerking tussen beide musici. Zij hebben een eigen radioprogramma „Op Vleu- gds" Louis werkte mee aan Jules' recente l.p. „Miniaturen". Cl) platengebied zal dit overigens niet hun laatste coöperatieve activiteit zijn. Voor het eerst trekken Van Dijk en De Corte net een eigen theaterproductie door het land. LEIDEN Café' „De twee Spieghels" aan de Nieuwstraat 11 organiseert in het kader van de zondagmiddagactiviteit „An ders op de zondagmiddag" op 14 november een middag met de dichter/schrijver B. M. I. Büch. Hij zal voorlezen uit eigen werk. De middag betekent de opening van het winterseizoen, waarin evenals vorig jaar met misschien een iets andere opzet onder werpen als literatuur, poëzie, muziek, cabaret, etcetera aan de orde zullen komen. Het café is 14 november om 14.00 uur geopend en de schrijver zal om 15.00 uur beginnen. De toegang is gratis. LEIDEN „Over Tsjechov gesproken" is de nieuwe to neelvoorstelling van Jules Croiset, die vanavond te zien is in de Leidse Schouwburg. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegang sprijzen zijn 10,- en 5,-, 9,- en 4,25 (inschrijvers K O) en ƒ5,- (CJP-houders en 65- plussers). Na zijn succes met „Een zeke re Vincent" heeft Croiset een programma samengesteld over de toneelschrijver Anton Tsje chov. Hij laat op meeslepende wijze, amusant en speels, het leven van de grote Russische kunstenaar aan het publiek voorbijgaan. Steeds wordt in het programma gebruik ge maakt van Tsjechov's eigen woorden, gevonden in zijn no tities, brieven, korte en lange verhalen en zijn toneelstuk ken. „Over Tsjechov gespro ken" geeft een duidelijke aan sluiting op twee toneelstukken van de Russische schrijver, die dit jaar worden gespeeld door de Haagse Comedie („De Bos geest") en door het Publieks- theater („De Kersentuin"). I Exposities Ars AemuU, Pieterskerkgracht 9, Leiden. Overzichtstentoonstelling van Piet Herfst met schilderijen, aquarellen en tekeningen. Geo pend: zaterdag en zondag 12.00-16.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. In de pren- tenzaal: expositie van de traditio nele cultuur van Korea. Geopend: ma t/m za. 10.00-17.00 uur, zo. 13.0017.00 uur. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3, Leiden. Groepstentoonstelling: „Kunst als geschenk", met kleur- grafiek, schilderijen en keramiek. Geopend: di. t/m za.: 10.00—17.00' ur, do. tot 21.00 uur. Galerie de Oude Rijn, Oude Rijn 40. Leiden. Jan Hameling, Marjo- lijn van den Assem en Alex Hak kaart exposeren met potlood-teke ningen, pentekeningen, aquarellen, litho's en olieverfschilderijen. Geo pend. di. t/m za.: 10.30—17.00 uur, do.: ook 19.00-21.00 uur. K O-gebouw, Oude Vest, 45, Leiden. „Gillen maar zo", een ten toonstelling over het toneel. Geo pend: za. van 10.00 - 17.00 uur. Lakenhal, Oude Singel, Leiden. Van 18 november t/m 9 januari: schilderijententoonstelling „ge schilderd tot Leiden anno 1926". Atelier De Scherf, Nassaulaan 41, Oegstgeest, Ans van der Heide Kort met eigen werk, o.a. glasbui- gen, aardewerk en schilderijen. Te bezoeken na telefonische afspraak. Galerie De Pomp, Dorpstraat 38, Warmond. Tot en met 15 november een expositie van Kees van Kam pen met houtdraaiwerk, Greetje de Vroomen met pentekeningen, olie verf, scheurwerk en linodrukken en Theo Vroomen met gouaches, plakkaatverf met paletmes. Geo pend: dag. van 13.00—17.00 uur en van 19.00—21.00 uur, woensdag ook van 10.00-12.00 uur. Vanaf 15 no vember een expositie van Jenny Fleur met etsen, tekeningen, mono typen en plastieken. Vrijdag 12 november r Imperium, eiden. „De goed,. van Berthold Brecht Aanvang: 20.30 uur. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. „Over Tsjechow Gespro ken". Jules Croiset schildert het meeslepende, amusante maar ook diep ontroerend en tragische leven van deze Russische schrijver. Aan vang: 20.15 uur. LAK-tbeater, Levendaal 150, Lei den. Bloemgroep speelt: „Voor niks gaat de zon op", over arbeid en werkloosheid. Aanvang: 20.15 Zuiderkerk, Lammenschansweg, Leiden. Concert door „De stem des Volks", afdeling Leiden m.m.v. so listen en het Jeugdkamerorkest Leiden. Werken van o.a. Telemann, Albinoni, Haydn en Mozart. Aan vang: 20.15 uur. Hot House, Rapenburg 24, Leiden. Optreden van Loek Dikker en de Waterlanders. Aanvang: 22.00 uur. Zaterdag 13 november Microtheater Imperium. Veste- straat 40, Leiden. „De goede mens van Sezuan" van Berthold Brecht. Aanvang: 20.30 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Concours door de Christe lijke Muziek Unie. Aanvang: 13.00 Dyke en Jules de Corte, op twee vleugels. Aanvang: 20.15 uur. Kasteel, Veldboemweg, Alphen aan den Rijn. Optreden van de groep „Johnny's Rock Roll Ban- d"in Midas. Aanvang: 20.00 uur. Pieterskerk, Pieterskerkgracht, Leiden. Antiekmarkt Geopend: 9.00-17.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. Kinderfilm Zondag 14 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. V.N.T.J. Jeugdtheaterfesti val 1976. Een feestelijke jeugdthea terdag voor kinderen van 5 tot 15 jaar met drie verschillende voor stellingen. De groep Caroussel met „Ko de Kat". Aanvang: 10.30 uur. Marionettentheater Lucas Goud zwaard met „Verboden te niezen". Aanvang: 13.30 uur. De groep Mar-, mouzet met „In de Soete Suiker- bol". Aanvang: 17.00 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Concours door de Christe lijke Muziek Unie. Aanvang: 12.00 Evangelische Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht 26, Leiden. Concert door het Toonkunstorkest Leiden onder leiding van René Verhoeff, m.m.v. organist H. C. Jaspers. Aanvang: 15.00 uur. Café „De twee Spieghels", Nieuw straat 11, Leiden. In het kader van de zondagmiddagactiviteiten „An ders op de zondagmiddag" leest de dichter/schrijver B. M. I. Büch voor uit eigen werk. Paus Johannes Centrum, Leid- schendam. De pianist Frédèric Meinders speelt werken van Cho pin en Liszt. Aanvang: 20.15 uur. Maandag 15 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Toneelgroep Centrum speelt, „Spiegels", wat bestaat uit twee afgeronde eenacters, die el kaar in een avondvullende voor stelling spiegelen. 20.15 uur. Minverva, Breestraat, Leiden. Ee- nacter festival. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 16 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Toneelgroep De Appel met „Preparadise Sorry Now" van Fassbinder. Kernthema: fascisti sche tendenzen in onze samenle ving. Aanvang: 20.15 uur. K O-gebouw, Hazewindsteeg (in gang), Leiden. Eenmalig optreden rond het verschijnen van de eerste langspeelplaat van de uit Leiden afkomstige kleinkunstenaar Jan n Rhenen. Aanvang: 20.c" Dat er na het Amerikaanse kassucces van „The exorcist" nog wel meer films zouden komen over „van de duivel bezeten" schepselen was te voorzien. Antonio de Marino, een handige Ita liaanse filmer, gooide er met „De anti- krist" en wat extra groen slijm nog een schepje bovenop, maar „Het omen" door regisseur Richard Donner voor een fractie van het budget van boven genoemde films gemaakt, doet weer een stapje terug... en niet zonder suc ces. De film „Het omen" is beter dan het nogal klungelig geschreven boek en ook beter dan de film „The exorcist" omdat veel meer wordt gesuggereerd dan ge toond en het de toeschouwer vrijgelaten wordt om zelf te beoordelen of de ge beurtenissen rond en buiten de 5-jarige onschuldig kijkende Damien, nu op een samenloop van omstandigheden berus ten, dan wel dat het kind inderdaad van de duivel is bezeten. Ambassadeur Gregory Peck een be perkt acteur, die het juist daarom in deze film goed doet adopteert zonder dat zijn vrouw het weet een jongetje als blijkt dat zijn eigen kindje vlak na de bevalling is overleden. Vijf jaar gaat alles goed, maar als er 'n nieuwe (niet bestelde) gouvernante komt in de vorm van Billy Whitelaw, gebeuren er vreem de dingen. Niet alleen dat dieren behalve 'n hellehond en kinderen bang zijn van de onschuldig lachende Damien, een priester die de vader tegen het nade- LIDO Het Omen (18) met Gregory Peck en Lee Remick. Regie: Richard Donner. rend onheil tracht te waarschuwen, vindt een gruwelijke dood terwijl de nietsvermoedende pleegmoeder door de speelsheid van het onhandelbare knaap je vrijwel te pletter valt. Bij de brave Gregory gaat dan een lichtje branden en samen met een fotograaf, die maar geen duidelijke foto's kan maken, tracht hij de oorzaak van alle ramp spoed die hem treft te achterhalen. Maar dan is het al te laat Zijn vrouw valt te pletter uit het raam van een ziekenhuis in Londen, terwijl even later in Rome de fotograaf letterlijk een kop je kleiner wordt gemaakt als hij het initiatief van de nog steeds aarzelende pleegvader wil overnemen. Gregory Peck zelf sneuvelt als hij zich met enig ritueel van het „satanskind" wil ont doen. Het jongetje vindt heimelijk la chend op de begrafenis nieuwe pleegou ders, zodat we nog wel een vervolg kunnen verwachten. Niet ten onrechte, want op de wijze zoals Donner het kind op de achter grond houdt als een verwend rotjoch en de kijker de vaak onverklaarbare cala miteiten voorschotelt, is het meer een duivelse legpuzzel-thriller geworden in plaats van de pretentieus angstaanja gende, d ui vels-syndroom-aanpratende „Exorcist". MILO Actie te over in de nieuwe film van Roger Moore. Als er geen James Bond-film op stapel staat moet er bij Roger Moore thuis toch brood op de plank komen en dan wil hij best wel even in een Italiaanse productie staan als advocaat van de Maffia in San Francisco, die om de naam van „de familie" te zuiveren op zoek gaat naar de onverlaat, die een uit Sicilië géimporteerd kruis heeft mis bruikt om er verdovende middelen in te smokkelen. Regisseur Maurizio Lucidi had nog vijf anderen nodig om een scenario te schrijven, waarin de intrige vrij ondui delijk blijft en de dialogen beter lot verdienen dan in de na-synchronisatie te klinken alsof het geluid van een andere planeet komt Naast Moore kreeg Lucidi bovendien de beschikking over Stacey Keach, die als acteur Roger met 'n enkel gebaar van het doek kan spelen. Hij vervult de rol van Charley, een autocoureur die door de Maffia-ad vocaat wordt aangetrokken om het vuile werk te doen. En dat is in „The man from the Organization" niet mis. Met namen als Moore en Keach op de titellijst meenden de producenten dat er best meer geld tegen deze actiefilm aangegooid kon worden en het aantal LUXOR The man from the organization (18) Met Roger Moo re en Stacey Keach. Regie: Mauri zio Lucidi. autowrakken overtreft dan ook bijna het aantal menselijke slachtoffers. Voor het verbluffende stuntwerk tekende Gleen Wilder, die daarvoor menigmaal het hele verkeer in San Francisco en omgeving heeft moeten ontregelen. De cameraploeg deed daarbij erg z'n best de aangerichte ravage zo beweeglijk mogelijk in beeld te brengen en dit team verdiende beter lot dan hun werk vertoond te krijgen in een wat wazige kopie, die zo nü, storende kleurverschil len vertoont. Wie van actie houdt komt in „The man from the Organization" echter niets te kort, maar dan moet hij het verwarde verhaaltje maar voor lief nemen en zonder dieper na te denken de op effect berekende beelden over zich heen laten gaan. Want er wordt zeer nadrukkelijk geacteerd, gemoord en vernield. MILO CAMERA The Godfather (14): Mar lon Brando als indrukwekkende maffia baas in een uitstekende rolprent, die inmiddels rijkelijk is gelauwerd. STUDIO - Novecento (18): Bertolucci's indrukwekkende verfilming van de op komst van het socialisme en fascisme in Italië. Het eerste deel van de vijf uur durende film wordt thans vertoond. TRIANON Max Havelaar (14): Multa- tuli's literaire werkstuk uitstekend ver filmd door Fons Rademakers. REX Ik heb mijn onschuld in Heidel- berg verloren (18): Het gebruikelijke matige Duitse sexwerk, waarbij een ho tel een bordeel blijkt te zijn. denten Toneelvereniging. Ope voerd worden twee eenacters: „De beer" van Tsjechov en „Jenny in de boomgaard" van Charles Tho mas. An vang: 20.30 uur. Woensdag 17 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Zuidelijk Toneel Globe met „Driekoningenavond" van Wil liam Shakespeare in de vertaling van Dolf Verspoor. LAK-theatcr. Levendaal 150, Lei den. Cinema-festival. Aanvang 20.15 uur. Madonna, Prins Hendrikstraat, Alphen aan den Rijn. „De duivel hale je". Aanvang: 20.00 uur. Tentoonstellingszaal Gemeentelij ke Archiefdienst, Boisotkade 2a, Leiden. Lezing door Mr. W Dow ner, gemeente-archivaris en Kees Walle, speciale raadsman over re novatie aangelegenheden over: De sociale geschiedenis van Leiden. Opgave en betaling bij K& O, Ou de Vest 45 is noodzakelijk. WARMOND - Verscho len tussen Herenweg en Dorpsstraat ligt in War mond al eeuwen lang de Stad Rome, van oudsher een herbergh en ook vandaag de dag nog een eervolle vermelding in de reeks van Etens- waardighedeni in de Leidse regio waardig. Een restaurant met een verleden, dat bovendien breed uit in fraaie let ters naast de ingang be schreven staat door de Warmonder historicus Arie de Hoog. „B. Waarseger die afkomstig was uit de kerkbuurt verkocht de Herberg De Stad Rome waarin het Regthuis voor 3800 gulden aan C. P. Baron van Leyden, Heer van Warmond kort na diens aankoop der heerlijkheid in 1774", zo luidt de eerste zin dezer annalen. Sinds die tijd heeft De Stad Rome een reeks van eigenaren gekend, en sinds juni van dit jaar is er opnieuw het een en ander veranderd. Toen kwam het restaurant in handen van een driemanschap, bestaande uit Ad de Gram, voormalig medewerker van De Beuken hof en de Cleyburgh, dat vori ge week in deze kolommen werd bezongen, Ruud Seur, de man achter de Warmondse Pe gasus en diens secretaris Zeg- mond Kamoschinski. Zij had den het aanbod van de vorige eigenaar der Stad, de heer Minnen met beide handen aan gegrepen, nadat hun activitei ten in het restauratiegedeelte van de manege op steeds groeiend verzet van de locale collega-restaurateurs was ge stuit Voorzien van de nodige vergunningen sloten zij de Stad Rome in juni voor korte tijd en in 12 dagen en nachten werd het interieur van dit voormalige fondue- en barbe cue-restaurant omgetoverd tot een sfeervol houtskool-bistro. Links van de entree en de bar een stenen straatje omzoomd met bielzen en voorzien van drie ronde tafels voor zes per sonen met daartegenover een zithoek bij een huiselijk knap pend open haardvuur. Rechts van de deur in twee rijen de tafels voor vier personen met in het midden de wijnrekken en achteraan de enorme houts koolgrill. Daar zijn de houts koolvuurtjes die men in vroe ger tijden op tafel kreeg en waarvan de sporen op sommi ge tafels nog duidelijk zicht baar zijn, verzameld om de verschillende vleesgerechten de echte geroosterde smaak te geven. Het restaurant is aan de wanden getooid met schil derwerken van hedendaagse Leidse meesters (en als zoda nig fungeert de Stad Rome ook nog als een soort kunstga lerie) en het plafond bestaat heel origineel uit een reeks van zilveren stammen van jon ge berken, een werkelijk pas sende vondst van het drietal. Daar blijft het niet bij: als andere herinnering aan de his torie van de Stad Rome gaan de kleinste kamertjes schuil achter de fraaie portretten van de Graaf en Gravin van Lim burg Stirum, die in vroeger tijden als vooraanstaande fi guren van de Warmonder Har monie geregeld in de Stad Ro me vertoefden. Het interieur is niet het enige waarin het drietal hun bistro laat uitblinken. Ook de in lede ren omslag gestoken menu kaart bevat enkele originele etenswaardigheden. Behalve de gebruikelijke voorgerech ten in de bistro's zoals de paté, crabcocktail en ham met me loen (6 tot 10 gulden) serveert de Stad Rome ook eén avoca dopeer gevuld met een crab- mengsel en drie houtskoolge- roosterde Chinese garnalen, de gamba's. Op de lijst van 12 vleesgerechten prijkt achter de verschillende steaks keurig de hoeveelheid vlees die men daarvoor op zijn bord kan ver wachten. Dat gewicht loopt ui teen van 2 tot 6 ons en dat laatste geldt dan de „porter- ■house" of in de Warmondse volksmond de „dinosauruslap" genaamd, een T-bone van os- sehaas en entrecote voor 24,50 inclusiéf de sla, het stokbrood en de drie verschillende sau zen. De prijs van het hoofdge recht ligt tussen 19,50 en 27,50. Het duurste gerecht is de „Carpet bag steak", een met slakken gevulde tournedos, die zeker in deze vorm niet op elke bistrokaart prijkt. Dat geldt ook voor de kalfs-T-bone van 4,5 ons voor 22,50. Bij het vlees is een beperkt maar uit gelezen wijnassortiment aan gelegd tot een prijs van 20 gulden voor. de Pomerol. Voor fijnproevers is er ook cham pagne 40 gulden. Als dessert kan men kiezen uit ijs, Franse kaas of French en Irish Coffee voor 6,50. Op de lijst van etenswaardig heden springt de reuze T-bone porterhouse er met zijn 6 ons duidelijk uit, en dat wordt kennelijk ook door de gasten van de Stad Rome zo ervaren. De drie eigenaars hebben er zelf versteld van gestaan welk een aftrek deze reuzelap vlees heeft. Een Canadese gast wist er met gemak twee naar bin nen te werken en de man was maar beperkt van omvang. Zijn Amerikaanse vriend had op zijn beurt geen enkele moeite met een dozijn Irish coffee, zo luidt het verhaal. Er zijn dus nog records genoeg in de Stad Rome te verbeteren. Ook leden van het vrouwelijk geslacht doen in het verorbe ren van de dinosauruslappen niet onder en mocht er wat overblijven dan kan het altijd nog mee voor de hond. Voor elke gast is er in War mond na het diner uiteraard nog gelegenheid tot nagenieten bij de open haard onder het genot van een sigaar of bon bon naar keuze van het huis. Dan is er tevens tijd voor het optekenen van de bevindingen in het enorme gastenboek van de Stad Rome: aan de omvang te zien verwacht men nog heel wat klanten aan de Baan num mer 4. Dagelijks (met uitzon dering van maandag) kan men er van 17.00 tot 24.00 uur te recht. De keuken sluit door gaans om 23.00 uur. Zolang het wildseizoen duurt, staat er naast al het eerder genoemde nog een jachtschotel van ge marineerde en op het houts kool geroosterde reebiefstuk jes met cumberlandsaus voor 27,50 op een apart kaartje aan bevolen. Het is ook het jachtseizoen geweest dat Ruud Seur, de man achter de grill, inspireer de tot het recept voor de lezers van de Leidse Courant. Zijn hazeboutjes van 't houtskool zijn in een goed trekkende open haard thuis klaar te ma ken. Als voorafje kan men kie zen tussen: 1/2 meloen met verse Holland se garnalen. Meloen door mid den en ontpitten. Dan garna len erin en overgieten met cocktail sa us (mayonaise, to matenketchup, paprikapoeder, worchestersaus, zout, cayenne-, peper, scheutje room, sherry en cognac). Geroosterde Chinese garnalen (gamba's). Deze garnalen zijn te koop in elke goede viszaak en soms ook op de Leidse markt. 2 3 garnalen aan een pen rijgen (fonduevorken) en op het gloeiende houtskool vuur leggen, regelmatig draaien en na 10 minuten ser veren met ravigotte saus en knoflook naar smaak. Hazeboutjes van 't houtskool: Marineer ze 24 uur in rode wijn, scheutje azijn, jenever bessen, laurierblad en teentje knoflook. Roosteren op een uitgevlamd houtskoolvuur; re gelmatig draaien en desge wenst licht insmeren met olijf olie en knoflook. Duur afhan kelijk van dikte van de bout 10—15 min. Serveren met ap pelmoes, preiselberen met cumberlandsaus (bessegelei, rode port, citroenschil, sinaas appelschil in reepjes even ver hitten, goed mengen en af la ten koelen; koud serveren). Bij vlammen tijdens het roosteren deze blussen met bloemen- spuit om bitter worden van 't vlees te voorkomen. Donderdag 18 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Het Internationaal Folklo ristisch Danstheater. Aanvang: 20.15 uur. LAK-theater. Levendaal. Leiden. Cinema-festival. Aanvang: 20.15 u Speeltuin Vreugdeoord, Alphen aan den Rijn. Ruilbeurs voor mun ten. sigarenbandjes en postzegels. Aanvang: 19.00 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7