LANGS OMWEGEN „Deskundigheidscultus steekt af bij apathie gewone burger" Muzikale jeugdkruistocht tegen vaderlandse zedenloosheid onder architectuur van Ben Zijl Jan Verplancke: acteertalent de ambulante marktkooplui onder FORUM BIJ JUBILEREND SSR Arka-Leiden boog zich over samenwerking met CNV 976 ^aG 12 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS i uau vci pianurve. ..iviairu cm iumcci uvci tappen ctrvaai Wat de Leidse markt zou zijn zonder een Jan Verplancke weet ik niet, maar het zou er wel wat anders uitzien, heb ik het vermoeden. Opgeklommen van venter tot marktkoopman met een heer-lijke inslag. Niet dat andere kooplieden achter de kraampjes geen heer zouden kunnen zijn, maar bij Verplanc ke is het opvallend. Typisch ook een man die zich voor honderd procent inzet voor de „ambu lante handel". Deze opper- spreekstalmeester is dan ook tweede voorzitter van de vereni ging die de belangen van zijn ambulante collega's behartigt. Bovendien is 53-jarige Jan Ver plancke behalve promotor ook de man achter de succesvolle reclame-acties, zoals er nu pas weer één achter de rug is. Ac ties die de Leidse markt nog dieper griffen in het hart van het kopend publiek. En het Leidse marktpubliek, dat door Verplanckes pakkende teksten bespeeld wordt, was al één van de trouwste publieken van ons land. Dat is een uitgemaakte zaak, volgens Jan. Tot maart van dit jaar had Verplancke bij de Burchtpoort zijn vaste plek als De Poorter (ook als Leidse glipper be schouwt hij zichzelf als poorter). Nu heeft hij brood, banket en koek aan zijn zoons overgelaten. „Ik heb zo'n 26 jaar in de „koekelogie" gezeten. Ben ge slaagd destijds op het proefschrift „Leidse kletskoppen", zeg ik maar. Kletskop was vroeger, in tijden van armoede en epidemieën, een zeer hoofd, een destijds veel voorkomend euvel. Maar dat heeft feitelijk niets met die koekjes te maken". Overigens beschikt Verplancke over de grootste koeksorte- ring ter wereld: „Nederland staat inder- nationaal bovenaan in koek en snoep goed ook en in die koek hanteer ik zeker 200 soorten. Een goede banket bakker heeft doorgaans 30 soorten ter beschikking van zijn klanten", weet Jan de koek-koning. Verplanckes devies is altijd geweest: heel veel doen in zo weinig mogelijk tijd. Dagen jagen, alle elementaire le vensbehoeften uitstellen tot 's avonds als het werk gedaan was. Een tobber die het geschoten heeft, maar steeds z'n mond blijft roeren. Man van teksten: „Zorg, dat de mensen lachen, want een lachend mens is al voor je bedoelingen gewonnen". Dat brengt me meteen op een „andere" Jan Verplancke, bezeten door activiteiten die de sport raken:- technisch commissielid bij Docos, en z'n vrouw maar trainingspakken wassen. Maar driekwart van zijn leven heeft hij „in het toneel" gezeten; regisseren en acteren. Bij Het Masker in Voorschoten, de Derde Slag in Katwijk-Binnen, Co- media Marina in Katwijk-Zee, de Leidse Comedie en Vondel, Thalia in Noord- wijk. Actief met toneel, als jongen al, en na de oorlog in het „groot". Hij deed ook mee aan wagenspelen in Leiden. „Wat me in dat toneel aantrekt? Wel, lachen vind ik de belangrijkste therapie voor de gezondheid en dan boeit me verder het spelen met het moeilijkste instrument dat er is: je mond. Daar kun je een goede klucht mee maken, of een blijspel, maar dat is lang zo gemakke lijk niet, zo'n blijspel. Mijn acteertalent is opgepoetst op de volksuniversiteit Drakenburg in Baarn, waar ik 14 jaar lang tijdens mijn vakantie zat. Daar waren grote namen bij: Ton Lutz, Tie- meier, Gabriel Smit. Dat was fantasti sch, daar heb ik veel baat bij gevonden. Ik vind, dat deze ontwikkeling belang rijk is. Ik kan ermee werken, zoals nu weer in Leiderdorp, waar dit jaar is opgericht de toneelvereniging Leider dorp: Toverlei. Aardig gevonden. Daar ben ik een leuk blijspelletje aan het regisseren: „Maribel", een schat van een licht meisje. Er zit goed spelersmate riaal bij onder die acterende leden. Het is een stuk waarin „vertrouwen" een grote rol speelt. Vertrouwen in mensen vind ik erg belangrijk, vooral omdat ikzelf er nog wel eens moeite mee heb gehad in mijn leven. Het is weieens goed, zo'n stuk te spelen". Markt en toneel overlappen elkaar nu en dan, heb ik van Verplancke geleerd: individualist zijn en sociaal blijven. Nu hij uit de directe business is gegaan heeft hij tijd om kracht achter een streven te zetten: het opvijzelen van de Nederlandse markten. „Ik wil trachten daar iets te laten doordringen van het belang van doelgerichte reclame. De markt kan niet gebruikt worden als een jojo. Het is uiteindelijk een prettig ge beuren voor de burger, een plaats waar je elkaar treft. Tja, zo gaat dat allemaal. Misschien mag ik buiten dit verband nog even m'n filosofietje naar voren brengen. Ik geloof namelijk, dat 80 procent in het dagelijks gekanker van de jeugd komt en voor 20 procent van de volwassenen. Daarentegen komen de activiteiten voor 80 procent voor reke ning van de ouderen en voor 20 procent van de jeugd. Zo zie ik het tenminste. Als het niet waar is, moet je het maar zeggen". Leiden heeft geen ruimte voor autoslopers LEIDEN B. en W. van Leiden hebben dezer dagen aan Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land bericht, geen kans te zien de tijdelijk aan het eind van de Wassenaarseweg gevestigde au- towrakkenopslag elders in Lei den onder te brengen. Daarom willen zij gebruik maken van leen aanbod van Gedeputeerde Staten om te onderzoeken of verplaatsing naar een plek bui ten Leiden mogelijk is. Zoals bekend stelden B en W in juli 1975 aan een aantal autoslo pers, die illegaal langs de open bare weg hun bedrijf uitoefen den, tijdelijk een terrein aan de Wassenaarseweg beschikbaar. Tezelfdertijd stelden B en W een werkgroep in die moest advise ren over een definitieve plaats voor de autoslopers. Deze werk groep heeft alle eventuele moge lijkheden tot verplaatsing bin nen Leiden uitvoerig onderzocht evenwel zonder resultaten. LEIDEN In het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vanavond een Rolling Stones Swingavond gehouden. Naast gelegenheid tot „swingen" zal er ook een film van 55 minu ten over de Rolling Stones wor den gedraaid. De film heet „De Stones in Hyde Park" en werd tijdens het free-concert in Hyde- park opgenomen. De toegang bedraagt 2,50 gulden voor leden en 3,50 gulden voor niet-leden. LEIDEN —De elektrische folk groep „Deirdre" treedt van avond op in sociëteit „Mirakel" in 'tBreehuys, Breestraat 19, Leiden. LEIDEN De studentenvereniging SSR bestaat dit jaar 75 jaar. Om dit heuglijke feit te vieren heeft de vereniging een aantal avonden georganiseerd waarop aktuele politieke vraagstukken door een forum worden besproken. Deze avonden kregen het motto „Home Politicus?" mee, de vraag in hoeverre de mens een politiek dier is. Zo werd gisteravond het vraag stuk „participatie" ter discussie gesteld, het probleem in hoever re de individuele mens zeggen schap heeft over de omstandig heden die zijn leven direkt of indirekt bepalen. In het forum hadden een aantal op dit punt deskundige heren zitting, te we ten mr. J. F. Glastra van Loon (voorzitter D'66), de heer J. v. d. Doef (vice voorzitter PvdA) en drs. J. Th. J. v. d. Berg (politikoloog en kolumnist van het NRC). De heer v.d. Berg belichtte het vraagstuk vanuit de visie die als „neo-demokratische ideologie" te boek staat. Deze visie is ont staan gedurende de zestiger ja ren toen ons rustige politieke systeem plots belaagd werd door heftige kritieken van opko mende jonge politici en studen ten, die de eis „demokratise- ring" hoog in het vaandel voer den. Zij kwamen in protest te gen het in hun ogen vastgelopen en verstarde ambtelijke systeem en eisten daarom meer open heid en demokratie. Maar ook bleken zij te pleiten voor een grotere gelijkheid van inko mens, kennis en macht. Deze neo-demokraten kwamen der halve op voor de „gewone man", het resultaat bleek echter te zijn dat zijzelf tot nieuwe elite wer den. En dit probleem vond drs. v.d. Berg erg vervelend: „Er is een soort deskundigheidskultus ontstaan, die schril afsteekt te gen de algemene apathie van de gewone burger", lichtte de poli tieke deskundige toe. Mr. J. F. Glastra van Loon was nog duidelijk beïnvloed door zijn ietwat pijnlijke ervaringen in de top van het ministerie van justitie. Hij uitte felle kritiek op de verstarde, hiërarchische py- ramide van de departementale organisatie. Vooral het feit dat de informatie-kanalen niet goed funktioneren was een doorn in De rol van de overheid LEIDEN In verband met het 75-jarig bestaan van de studentenvereni ging SSRL belegt deze op donderdag 16 november een avond over de rol van de overheid in de verzorgingsstaat (welfare state). Aan de forumdis cussie, die om 20.00 ma in het SSRL-gebouw, Ho- gewoerd 108 begint, ne men deel prof. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar algemene staatkunde aan de VU van Amsterdam, het Tweede-KAermlid voor de PSP, dr. A. G. van der Spek en prof. dr. H. R. van Gunsteren, hoogleraar politieke theo rieën aan de Leidse uni versiteit. De discussielei ding is in handen van drs. C. A. de Kam, ver bonden aan de redactie van de Haagse Post. het oog van de kersverse voor zitter van D'66. „Mensen kunnen niet tot ontplooiing komen in zo'n kolossaal gecentraliseerd apparaat. Alles is er'voorgepro grammeerd, er is nauwelijks ruimte voor enige kreativiteit", was zijn klacht. De heer Glastra van Loon wees ook op de duidelijke onmacht van de individuele burger tegen over het burokratische appa raat: „Je staat uren voor een loketje en je hebt het gevoel niets verder te komen". De heer v.d. Doef benadrukte dat hij meer praktijkmens is dan deskundige. Hij liet het licht vallen op een stroming in de vakbeweging die bekend staat als „Maatschappijkritische vakbeweging". Ook déze stro ming heeft zijn wortels in de woelige gebeurtenissen van de zestiger jaren en is derhalve verwant aan de neo-demokrati- sche ideologie. Bedrijfsdemo- kratisering stond bij deze stro ming centraal; het mondig ma ken van de leden der vakbewe ging om ze niet te laten betutte len door hun „bonzen". Maar dit gaf problemen, grote problemen zelfs: „Er was een konstante spanning te bespeuren tussen aan de ene kant de direkte, korte-termijn doelstellingen als meer loon en inspraak en aan de andere kant de lange-termijn doelstellingen als het bevrijden van de werkende mens uit zijn horige positie". De heer Van der Doef kwam er openlijk voor uit het probleem niet te kunnen oplossen: „In mijn ogen blijf je altijd een spanning tussen basis en top houden, hoe los je dit op?" De vraag die de heer v.d. Doef uitdrukkelijk stelde was welk demokratische model het best hanteerbaar is. „Ik vind de parlementaire demokratie tot nu het beste model, hoewel ik er grote fouten in kan bespeu ren", zei hij. Vanuit de zaal kwam de vraag hoe de heren dachten over „het doktorandussenvraagstuk", het probleem van de nieuwe elite in vakbeweging en politieke die een meer dan gemiddelde oplei ding genoten heeft. De vraag stichtte enige onrust bij de fo rumleden zelf ook, immers voor zien van akademische titels. „Wij noemen ze de nieuwe vrij gestelden", legde drs. v.d. Berg uit, „zij vormen vaak een oppo sitie tegenover de zittende elite, een anti-elite dus". De heer Van der Doef benadrukte in dit ver band nogmaals de steeds grote re kloof tussen basis en leiding in de vakbeweging. LEIDEN De gisteravond gehouden ledenvergade ring van de ambtenarenvereniging ARKA, afdeling Leiden en omstreken stond in het teken van het jaarlijkse ARKA-congres, dat op 16 en 17 november in Oss zal worden gehouden. Centraal in de discussie stond het voorstel van het hoofdbestuur om een samenwerking met de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) aan te gaan onder gelijktijdige aansluiting bij het CNV. Die samenwerk ing zal voorlopig in federatief verband geschieden. De ARKA was met haar zusterorganisatie de Katholieke Bond van Overheidspersoneel aangesloten bij de RK-centrale van overheidspersoneel. Een samenwerking met deze organi satie had derhalve meer voor de hand gelegen. De besprekin gen dienaangaande tussen de hoofdbesturen van beide orga nisaties zijn echter op niets uitgelopen, omdat de KABO als lid van het NKV koos voor een federatie met het NW in de federatie van Nederlandse Vakverenigingen (FNV). De keuze voor de NCBO betekent in feite, dat de ARKA het isolement wil verlaten en door middel van aansluiting bij het CNV meer betrokken wil zijn bij de beleidsvorming van algemene maatschappelijke vraagstukken en het algehele arbeidsvoorwaardenbeleid in de Sociaal Economische raad. De vergadering besprak gisteravond uitvoerig de consequen ties van de samenwerking met de NCBO, maar kon zich unaniem met dit standpunt verenigen en machtigde het bestuur voor het voorstel van het hoofdbestuur inzake de federatieve samenwerking met de NCBO te stemmen. Het bestuur werd ook opgedragen een voorstel van de landelijke groep Financiën en verschillende afdelingen om te komen tot een facultatieve pensionering vanaf 60 jaar bij een veertigjarige diensttijd met kracht te ondersteunen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Anderhalve week geleden is vanuit Hazerswoude een kruistocht begonnen tegen alle moordende verschijnselen die onze maatschappij bedreigen: euthanasie, abortus- provocatus,pornografie, vrije seks, harde en zachte drugs. In de strijd begaven zich, zingend en spelend, vijf Hazerswoudse jongelui in leeftijd van 15 tot 20 jaar. Het wapen is een singletje, een geperst grammofoonplaatje, onder de vertederende titel Campaign of Tenderness. Het vuurpeloton wordt aangevoerd door de 28-jarige binnen huisarchitect Ben Zijl, die tussen het eigentijdse ritme en jeugdig coloriet van item als „Decisions" en „Maya World" zijn boodschap slingert als vurig banvloeken. Op de hoes ontworpen door zeloot Ben, die ook de eigen gesproken vernietigende tekstjes schreef staan Marius van Dorp, Marja van Dorp, Martien van Dorp, Ernst-Jan Kamphuis en Herman Denkers op de ruine van de Hazerswoudse Katjespoldermolen, die niet lang na het maken van de hoesfoto volkomen in elkaar stortte. In elk geval: de molen is niet meer. Maar wel Strainer. Zo noemt het kwintet zich sinds half april, toen de voorberei dingen voor het plaatje begonnen. Strainer wil zoveel zeggen als „rein, zuiveren, zeven". Ten minste, dat dacht Ben Zijl, die zelf niet weet of het wel goede muziek is, die zijn volgelingen en stoottroepers in de groeven van het plaatje hebben vastge legd. „Ik ben niet muzikaal". Dat kan hem geen bliksem schelen, want het gaat om de boodschap die via de single in discobars, café's en op scholen moet doordringen. Van Zijl: „Ik heb de ervaring, dat de jeugd dit wil. Mensen bepalen de tijd, de tijd bepaalt niet de mensen. Aan wat de mens kan verpesten, willen wij wat gaan doen. Ertegen in gaan tenmin ste. Mensen mogen niet zo maar verlaagd worden. De jeugd heeft de schuld niet, het is een handvol schreeuwers die de boel verzieken. Deze vijf jongens en het meisje wil len alleen maar vechten, ze waren er niet op uit om zo maar een plaatje te maken". Achter mijn rug wordt op een scherm tijdens mijn gesprek met Ben een abortus-film ge projecteerd: artsen in groene jassen, transpirerende moe ders die geen moeder wilden worden. Een grimmige voor stelling, die ik niet gezien heb, want ik moest Ben Zijl in de gaten houden. Binnenhuisar chitect. Heeft niets met dit ver haal te maken. Ben zou ook het liefst zich geen snars van die architectuur aantrekken, geloof ik. „Overdag moet ik, helaas, werken om mijn gezin in stand te houden. Maar mijn vrije tijd besteed ik aan deze dingen: ik werk samen met pater Jos Koopman die in het anti-abortusgevecht voorgaat, ik zit in de Vereniging ter Bescherming van het Ongebo ren Kind, de Nederlandse Jeugdactie voor het Leven. Kortom, u kunt mij vinden bij mensen die aan de heropbouw van onze maatschappij wer ken". Ben beperkte zich tot de ge sproken tekst, korte striemen de mededelingen bij de lang niet gekke muziek, waartussen Zijl zich wringt met een ver vaarlijke stem als die van een boeteprediker. Over „wat ons bedreigt onder het mom van de vrijheid". Bindt de strijd aan tegen euthanasie, drugs, het seksmisbruik, de drugs, de vruchtafdrijving. „Men wil jou en mij beroven van eer en reinheid". Ben Zijl stak 4500 gulden eigen geld in de plaat: „Je kunt het slechter beste den". Vijfeneenhalve gulden kost de single. Gisteren klonk er iets van in het NCRV-pro- gramma „Vandaag donder dag". Waarom Engels? Zijl: „Omdat je met een Nederland se tekst geen discobar of zo. binnenkomt". Alleen Zijls ei gen woorden zijn in het Neder lands en die liegen er niet om. „De verkoop loopt enorm. Dui zend plaatjes in eerste instan tie, later komen er meer. Ze worden onder de jeugdver- spreid, een plaat waar muziek in zit". Een plaatje met een foefje, maar dat is ook de bedoeling, vindt Ernst-Jan, die het allemaal maar wat span nend te vinden. Zijl blijft het zien zitten: „Dit langharig tuig, zoals onze jeugd wel genoemd wordt, hoeft niet met rooie vrouwen en dat soort mensen mee te hollen. Toch is men hard bezig door de jeugd te verpesten de macht in handen te krijgen". Met gitaren, drums en zang, die vertellen van true love, laten deze Ha zerswoudse jongelui zich ken nen, of niet kennen. De jeugd is niet „zo". In een onzichtbaar harnas zit Ben Zijl erbij. De muziek laat hem koud. Het gaat om het gevecht. De plaat verkoop biedt hem perspectie ven. De opbrengst gaat naar instanties die hulp verlenen op het gebied van ongewenste zwangere vrouwen: „Het zal niet veel zijn, dat zit er dik in.. Maar hij laat het er niet bij zitten: „Er komt zéker nog wat; ik ben niet van plan stil te zitten". Nog een stel van die Bennen en de vrije seks en het hele rooie vrouwen-arsenaal kan wel gaan inpakken. Strainer, de Hazerswoudse formatie

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5