Serviceflat Schouwenhove" te duur voor Leidse bejaarden Groeiend aantal lege huizen in Leiden KANS OP HERBOUW ROMEINSE VESTING IN ROOMBURG VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING PPR: „ZO'N VERGISSING MOGEN WE NIET MEER MAKEN" ONDANKS GROTE WONINGNOOD Woningbouw Langegracht opnieuw ter discussie DE JONGH-PRUS UITGEREIKT Leiden aktueel VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „Er valt niet te ontkomen aan vrije vestiging", verklaarde wet houder A. Verboom gisteren met be trekking tot het toewijzingsbeleid voor de serviceflat voor bejaarden „Schouwenhove" aan de Jan Luyken- laan in Leiden. (Tussen Vondellaan en Holiday Inn). Hij deed dat op een gecombineerde vergadering van de adviescommissie inzake het huisves- tingsvraagstuk en de commissie voor sociale zorg, maatschappelijke aange legenheden, gezondheidszorg en cul tuur. De vrije vestiging voor de service-flat wil zeg gen dat het oorspronkelijke doel van de flat, namelijk een goedkope flat voor de Leidse bejaarden niet bereikt is. De andere commissie leden beschouwden vrije vestiging eveneens als nagenoeg onvermijdelijk. Wanneer hiertoe niet zou worden overgegaan zou een leegstand naar de vrije dure flat waarschijnlijk niet te vermij den zijn. De commissies zijn inmiddels met het oog op een mogelijk tekort aan voldoende Leidse bewoners al akkoord gegaan met een leeftijdsverlaging van de toekomstige bewo ners, een verlaging van 60 naar 55 jaar, zij het onder bepaalde voorwaarden. Hoe gering het Leidse aandeel is in het toekom stige bewonersbestand van de flat blijkt uit de gegadigdenlijst, waar op slechts 17 Leidenaars op een totaal van 125 gegadigden voorkomen. De wachtlijst geeft eenzelfde beeld te zien; 12 Leidenaars op een totaal van 48. De heer J. Duivesteijn (PvdA) bekritiseerde in dit verband de tijdsdrang waarmee de zaak indertijd werd doorgevoerd en de toendertijd al voor hem bestaande aanvechtbaarheid van de prognoses inzake de aard van het inwonersbestand. Hij I FÏDFN On- 1.145 huizen onbe- wil zeggen de cijfers uit j wnftnd het woningregister van hH,nnrt*? Daarvan' waren 203 hui- de gemeente Leiden, steeds bijzonder zen (17t7%) sinc[s de eer- Sinds 1 april 1970 is het lange wachtlijst ste oplevering nog nooit- aantal onbewoonde hui- van Leidse WO- bewoond geweest en zen in Leiden bijna ver- ningzoekenden stonden 190 huizen lan- viervoudigd. Met name neemt de voorraad eer dan een half Jaar de cat,egorie nimmer be- \e*e huiden In ei lee2> 267 huizen waren woond geweest zijnde v.® ongeschikt voor bewo- woningen groeide zeer Zienderogen en 617 waren al sterk wat ondermeer het loe. Op 1 oktober eens eerderbewoond ge- gevolg is van het gereed- ran dit jaar bereik- weest. Een en ander komen van de huizen in Ie de leegstand in blijkt uit cijfers van het de Merenwijk, waarvan Leiden onnieuw gemeentelijk bureau sta- een deel na de oplever- een recordhoogte die Jbetre,kk™6 bewoond. en waren in totaal h.ebden °,p de. admT; Dc Merenwijk telde op 1 en waren in roiaai strabeve leegstand, dat oktober 237 niet be- woonde hiiizen en neemt daarmee 20,7% van de totale leegstand in Lei den voor zijn rekening. Ook in de renovatiege- bieden stonden op 1 ok tober de nodige huizen leeg. Het Kooikwartier had met 140 woningen het hoogste aantal reeds eerder bewoonde hui zen, in het Roodenburg- district bedroeg het aan tal 113 en in de Tuin- stadwijk 42. De leeg stand van bewoond ge weest zijnde huizen in het Bos- en Gasthuisdis trict bedroeg 83. Hoogste punt Op het terrein van voet balvereniging Lugdunum in de Kikkerpolder werd gistermiddag het berei ken van het hoogste punt van de tribune gevierd. De overdekte tribune gaat aan zevenhonderd toeschouwers plaats bie den. Onder leiding van Joop de Roo zijn leden van Lugdunum geduren de tien maanden iedere zaterdag aan het werk ge weest om de tribune te bouwen. De tribune is on geveer tweeënvijftig me ter lang. Onder in de tri bune komen twee kleed kamers, een scheidsrech- terskamer, een massage- ruimte, en een bergruim te. LEIDEN Het uit 47 na Chris tus daterende Romeinse Castel- lum Matilone dat in de Room burgerpolder onder de grond verborgen ligt zal mogelijk in de toekomst worden opgegra ven en gedeeltelijk herbouwd. Dat werd gisteravond geopperd door een functionaris van de Rijksdienst voor Oudheidkun dige Bouwwerken tijdens een vergadering van de raadscom missie voor stadsontwikkeling. Daar kwam het besluit van het ministerie van CRM aan de or de de Romeinse vesting op de voorlopige monumentenlijst te plaatsen. Gisteravond bleek dat dit vooral is gebeurd omdat men met ze kerheid kan zeggen dat het Leidse Castellum tot de meest gave van de vestingketen be hoort die de Romeinen destijds in ons land hebben aangelegd: er is nog niet, zoals in veel andere delen van ons land, hui zenbouw op gepleegd. De ge meente Leiden heeft echter in het verleden plannen ontwik keld om in de Roomburgerpol der huizen te gaan bouwen. De plaatsing op de monumenten lijst van dit gebied moet dan ook in het kader worden ge plaatst om dit te voorkomen. Dan zou het castellum voorlopig onaangeroerd kunnen blijven Pentatheater met g drie stukken in het LAK I LEIDEN - Het Pentatheater treedt morgen op in het LAK met drie afzonderlijke stukken. Toegangskaarten zijn 4 vijf gul- den en drie gulden vijftig (LAK-leden, CJP-bouders en 65- plussers) aan de zaal te krijgen of telefonisch te reserveren on- der telefoonnummer 124890. "Evenwichtig" is het eerste stuk dat het Pentatheater opvoert Het handelt over het betrekke- lijke van de vormelijkheid. "Kunst en Vliegwerk" draagt kunstmiddelen aan waarmee iets tot stand kan worden ge- bracht Het derde stuk "Tijd voor teenagers" gaat terug naar de tijd van vetkuiven, petticoats, =E vaste verkering op een Batavus- Whippet, coca-cola, dansen, Cliff en BB. Een fragment uit het stuk "Kunst en Vliegwerk. liggen totdat 's Rijks archeolo gen zulke verfijnde manieren hebben ontwikkeld dat ze alles wat de Leidse bodem in deze polder nog aan historie verbergt naar boven kunnen halen. En volgens woordvoerders van de Rijksdienst zou dat over een aantal jaren veel meer kunnen zijn dan wanneer binnen afzien bare tijd tot opgraven zou moe ten worden overgegaan, bijvoor beeld omdat de gemeente zijn woningbouwplannen door gaat zetten. Wanneer ook de gemeente de bestemming tot monument ac cepteert zou dat het voorlopig ongewijzigd blijven van de pol der betekenen. Dit tot vreugde van de tuinders en kweekers die in de Roomburgerpolder hun dagelijks brood verdienen. En kele van hen toonden zich giste ren tevreden met dit vooruit zicht mits ze hun normale be drijfsvoering ongewijzigd zou den kunnen voortzetten. Vol gens de ambtenaren van de Rijksarcheologische dienst is dit zeker te verwachten, en moch ten sommige van 'hun voorne mens op bezwaren stuiten, dan zouden de agrariërs altijd de schade op de rijksoverheid kun nen verhalen. De vraag doet zich voor of ook de gemeente Leiden met de ge maakte kosten van woning- bouwvoorbereiding naar het rijk kan stappen om een vergoe ding te krijgen. Deze voorberei dingen en het feit dat er nu zeker 100 woningen minder in de polder kunnen worden ge bouwd waren voor de CDA- fractie en de SGP/GPV aanlei ding kritisch te staan tegenover het beschermen van de polder. SGP-woordvoerder Houtman- wilde zelfs officieel bezwaar aantekenen. De christelijke raadsleden zetten nog al wat vraagtekens achter de histori sche waarde van dit onderaard se fort „Wat krijgt de Leidse bevolking er nou van te zien en op welke termijn", vroeg het CDA-lid Ham zich af. Rijksar- cheoloog Klok kon hierop geen jaartal noemen maar verzeker de wel dat een reconstructie van de Romeinse vesting op langere termijn zeker tot de mogelijkhe den behoort Thans is er in Leiden een uitstekende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tege moet te komen. Service Ta pijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze unieke gele- fenheid te laten profiteren, ervice Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitsteken de kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapij ten b.v. assortiment. Nylon vilttegels 40x40 cm zelfkle vend 0.89 per stuk, in dozen van 50 stuks. Dikke hoogpoli ge tapijttegels 50x50 cm in 8 kleuren, los te leggen, per stuk 6.90. Harde vloerbedek king, gemakkelijk zelf los te leggen, 6 moderne dessins, 200 cm. br. 5.90 p. mtr. Nylon vilt 2 mtr. breed per str. mtr. 8.25 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 mtr. breed vanaf 29.50 p.str.mtr. Pr. fraai gedessineerd origi neel Engels bloemtapijt, ka merbreed, vanaf 69.— per mtr. 100% wollen berber 400 cm breed vanaf 99.— per str. mtr. Zeer zwaar moquette ta pijt 400 cm br. van 175.— voor 119. Verder huiskamertapijten v.a. 34.90, 39.90, 49.90 enz. enz. Te veel fabrieksaanbiedin- gen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed, 72.50 p. mtr. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 12 nov. van 14.00-18.00 uur en zaterdag 13 nov. van 10.00- 17.00 uur. In de Roniehal, naast de Groenoordhal, u welbekend. Reserveringen en levering op latere termijn zijn mogelijk, betaling geschiedt na afleve ring. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aan bod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen, Tel. 04192 -40 98. Hoofd-showroom 1800 m2 Kantoor: Oss, Thorbeckestraat 89. Tel. 04120 - 2 20 06_. Wisselend niveau bij Toonkunstkoor zou voordat er definitief tot een vrije vestiging wordt overgegaan eerst becijferd willen zien wat de consequenties zijn van de toepassing van gedeeltelijke een normale huursector voor Leidenaars en verder vrije vestiging. Op de vergadering werd verder nog aangedron gen op een snelle beslissing van het college van B. en W., omdat het de bedoeling is dat de flat in maart van het volgend jaar gevuld zal zijn. Eén van de comissieleden suggereerde nog een besnoeiing van de begroting voor de flat om de prijs te drukken, maar hij kreeg te horen dat daar geen sprake van zal kunnen zijn en dat de flat in vergelijking met andere toch al niet eens zo duur is. De suggestie van de heer drs. H. Höppener om de leeftijd nog eens met 5 jaar te verlagen werd onder de tafel geveegd. „Dit nooit meer" „Dit nooit meer", was de schriftelijke reactie van de PPR-fractie op de gang van zaken rond de verzorgingsflat. In de reactie wordt gesteld dat het duidelijk is dat de Leidse bevolking geen enkele behoefte heeft aan „dit soort lu xueuze flats" aan de rand van de stad en dat het „ergerlijk is dat dit soort flats gebouwd worden" bij een lange wachtlijst voor bejaar den-woningen. De PPR-fractie stelt verder dat Leiden nu inderdaad niet geholpen is met een leegstand, maar spreekt de hoop uit dat iede reen dit (de handelwijze inzake de flat) als een grote vergissing in gedachte zal houden. De PPR bekritiseert naast de naar haar mening te hoge prijs en de „excentrische ligging van de flat" de onvoldoende ziekencapaciteit van de flat, waardoor volgens haar de werkelijke verzorging uiteindelijk toch niet in deze flat zal kunnen plaatsvinden. Tenslotte beschouwt de PPR de toepassing van de bijstandswet in dit geval als onjuist. De winnaars van de S. E. de Jongh-prijs. Vanwege de restauratie is de Hooglandse kerk momenteel weinig in gebruik voor concer ten. Toch vierde het Toonkunst koor daar gisteravond haar 25- jarig jubileum met de uitvoering van de Hohe Messe van J.S. Bach. Medewerkenden waren de sopraan Eka Lalkens-Witte- veen (zij viel in voor de zieke Christina Harvey), de alt Sylvia Schlüter, tenor Hein Meens en de bariton Bernard Kruysen; de continuopartij was in handen van cellist Carlos Cardinaal, Jan van der Meer, die het cem balo bespeelde en Tijn van Eijk op het orgel. De verdere begelei ding verzorgde het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland en het geheel stond onder leiding van Gerard Akkerhuis, die met dit concert afscheid nam van zijn Toonkunstkoor. Een complexe compositie, de Hohe Messe; een werk dat bijna voortdurend hoge eisen stelt aan de voornaamste uitvoeren de component: het koor, dat bij zonder veel aan het woord is. Van het eerste moment af met het Kyrie tot aan het Dona No- bis Pacem is het koor de dra gende partij, en hiermee had het Toonkunstkoor dus een zware taak op zich genomen (ook al hebben ze het werk meermalen uitgevoerd). In sommige opzich ten misschien wel iets te zwaar, met name in de delen waar het op tempo en stemkracht aan kwam, bv. de doorwerkingen van het Credo, Confiteor en he laas ook het prachtige Sanctus. Waar de begeleiding minimaal was, kwam dat nogal duidelijk tot uiting, met volledige orkest begeleiding was het minder. Overigens was de continuopartij in uitstekende handen bij bo vengenoemd drietal, maar liet het Gewestelijk Orkest het er nogal eens lelijk bij zitten, wat voor het koor natuurlijk ook niet zo'n pretje was; in de „con templatieve" delen, zoals Qui Tollis, Et Incarnatus, en Crucifi- xus werden Bach's bedoelingen zeer indringend overgebracht; hierbij konden we weer eens onbekommerd het meesterschap van de componist ervaren. Verademend werkte ook het op treden van de solisten als onder breking van en aanvulling op de zware koorpartijen. PAULA KONING LEIDEN De bouw van een aantal huizen aan de Langegracht ter hoogte van de Pelikaanstraat lijkt opnieuw ter diskussie te worden gesteld. Een ge meentelijk rapport naar de te verwach ten geluidshinder waarmee de toekom stige bewoners van deze huizen te ma ken zouden krijgen heeft een resultaat opgeleverd dat door het ministerie van Volksgezondheid in Leidschendam „on aanvaardbaar" is genoemd. Het verwerken van extra geluidsisolerend mate riaal in de huizen is economisch niet haalbaar omdat de woningen een lage huur zullen moeten krijgen: ze dienen ter vervanging van een aantal woningen in Leiden-Noord (Sofiastraat) die in verband met de renovatie van dit stadsdeel zullen moeten worden gesloopt. De huren die enkele maanden geleden berekend werden vielen mede door de hoge grondprijs al aan de forse kant uit en waren voor de betrokken bewoners al nauwe lijks te verteren. Het beter isoleren van de huizen zou dit alleen nog maar erger maken. Verplaatsen van de woningen naar achteren lijkt ook geen beste oplossing. Eenerzij ds omdat de gemeente juist een groenstrook langs de singels wil gaan scheppen en aan de andere kant ook omdat het probleem van de geluidshinder pas werkelijk minder zou worden als de woningen 300-400 meter naar achteren zouden gaan en zoveel grond is er op dat punt niet ter beschikking. De problemen van de geluidshinder, die vooral voor de Adviesraad voor de Binnenstad aanleiding zijn geweest actie tegen de voorgenomen woning bouw te ondernemen, zullen over enkele weken in de raadscommissie voor stadsontwikkeling bij de bespreking van de bouwplannen worden be trokken. Overigens stoelt het „onaanvaardbaar" van het ministerie nog niet op een wettelijk voor schrift Wel zou de geluidshinder de normen van een hierop betrekking hebbend wetsontwerp verre overschrijden. LEIDEN - Dr. W. de Jong uit Utrecht en dr. A. H. J. Scaf uit Gro ningen ontvingen gis teren de zilveren pen ning die behoort bij de S. E. de Jongh-prijs. De uitreiking ge schiedde s'middags in de Senaatskamer van het Academiegebouw aan het Rapenburg in Leiden. De S. E. de Jongh-Stich- ting is in 1965 in het leven geroepen door prof. dr. S. E. de Jongh, die van 1935 tot 1939 buitengewoon hoogleraar en vervolgens tot zijn emeritaat in 1963 gewoon hoogleraar was aan de Leidse Universi teit. De Stichting heeft als doel het bevorderen van het farmaceutisch speur werk in Nederland door om de twee jaar aan een onderzoeker beneden de 40 jaar een penning toe te kennen als blijk van waardering voor zijn far maceutisch oeuvre. Het werk moet dan wel hoofdzakelijk in Neder land tot stand zijn geko men. De zilveren penning, een ontwerp van de beeld houwer Pol Dom draagt de beeltenis van prof. De Jongh.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3