Tuchtcommissie kent geen pardon met Nico Jansen Derde operatie moet eind maken aan pechjaren Jaap Bos ennisbond: op liaar wereldtop GELE KAART SCHORSING WAARD Turnwonder in Japan Draf talent Mistral Nora verongelukt 1RAZILIAANS VOETBAL 80L VAN DE PROBLEMEN René van de Kerkhof van de Tuchtcommissie aantre den. Hij kreeg slechts een boete ZEIST Nico Jansen, de prodnktieve spits van Feyenoord, kan zondag niet voor zijn club uitkomen in de topper tegen Ajax. Jansen werd gisteren door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst, omdat hij afgelopen zondag tijdens de wedstrijd Sparta- Feyenoord aanmerkingen maakte op de leiding van scheidsrechter Gerrit Berrevoets, en hem bovendien met beide handen vastpakte. Jansen kreeg daarvoor de gele kaart. De tuchtcommissie strafte hem bovendien met een boete van 250 gulden. Een lopende voor waardelijke schorsing van een wedstrijd werd door de tuchtcommissie buiten beschouwing gelaten, omdat die een geheel andere overtre ding betrof. De voorwaardelijke schorsing blijft wel van kracht. Rene van de Kerkhof van PSV, die zaterdag avond tijdens de wedstrijd tegen Roda JC eveneens aanmerkingen op de leiding (van Cees de Bruin) maakte, werd niet geschorst. Hij kreeg alleen een boete van 200 gulden. Tijdens de zitting kwam vast te staan dat Nico Jansen „door woord en gebaar getoond heeft het niet eens te zijn met de beslissing van de scheidsrechter alsmede de scheidsrechter met beide handen heeft vastgepakt". In het geval Rene van de Kerkhof kwam uit de rapporten alleen vast te staan dat „hij op heftige wijze heeft geprotesteerd tegen een beslissing van de scheidsrechter". Tijdens de wedstrijd Sparta-Feyenoord kreeg ook de Britse Spartaan Lees een gele kaart wegens het trappen naar een tegenstander. Lees kreeg een schorsing van twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 150 gulden. De tuchtcommissie strafte nog veertien spelers. Het zijn: Bouwman, Bruyn en Vilijn van FC Vlaardingen. Zij kregen allen een schorsing van twee wedstrijden onvoorwaardelijk. Bruyn en Vilijn met 75 gulden boete en Bouwman met een wedstrijd voorwaardelijk. Van de Pijl van SW kreeg een wedstrijd en 75 gulden boete, evenals Van den Akker van NEC. Ton Wickel, verdediger in het C-elftal van Ajax kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 150 gulden. Vrolijk van FC Dordrecht kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk en een voor waardelijk. Naaktgeboren van NAC werd ge straft met twee duels onvoorwaardelijk. Leus huis van FC Den Bosch kreeg twee onvoor waardelijk en een boete van 100 gulden. Dezelf de straf kreeg Van Dijk van FC Groningen met 25 gulden boete meer. Veltman van Cambuur en Mulkens van MW kregen alleen een boete van 75 gulden. Brinkman van Veendam kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. Een lopende voorwaardelijke straf werd vergeten, omdat de proeftijd bijna verstreken was. Nico Jansen mag zondags weer eens vanaf de tribunes toekijken. Toevallig wel bij Feyenoord-Ajax ELEIDSNOTA UITGEBRACHT TI I X N HAAG Het uitgroeien tot de op één na grootste sportbond Nederland en het zich manifesteren op Europees en wereldni- ,j zijn twee doelstellingen, die mede ten grondslag liggen aan één dezer dagen gepubliceerde beleidsnota van de Koninklijke ierlandse Lawn Tennis Bond. Met het totstandkomen van de i, is sinds de instelling van de daartoe samengestelde commis- onder voorzitterschap van bestuurslid J. C. Mulder, bijna twee r gemoeid geweest. De voorstellen zullen ter tafel komen bij bondsledenvergadering op 11 december in Amsterdam. Bij hvzarding ervan kunnen omstreeks oktober van het volgend ar de belangrijkste onderdelen van de herstructuering zijn oorgeroerd. Us ii huidige tendens zich voortzet groeit de tennisbond vaa 250.000 leden nu naar IflWöO over enkele jaren. Het bootste gedeelte daarvan zal tot t categorie van de recreatie- nnissers behoren. Bij het hui- ge bestand zijn dat er al 5000 van de 250.000. Voor hen in de nieuwe opzet op be- uurlijk niveau een belangrijke aats worden ingeruimd. De lidige structuur, waarbij indsraad en bestuur (tezamen man) de verantwoordelijk- tid dragep, wordt vervangen »r een nieuwe. De bondsraad irdwijnt. In plaats daarvan mt er een meer rechtstreekse vloed van de districten, zal elk van de vijftien distric- i vertegenwoordigd zijn in de r secties, die de nieuwe opzet t: wedstrijdtennis, recreatie- nnis, jeugdtennis en opleidin- n. De vier voorzitters ervan men in het algemeen bestuur, imen met de afgevaardigden n de districten en de leden n het dagelijks bestuur: voor tter, vice-voorzitter, penning eester en de man, die verant- oordelijk is voor het toptennis. bondsdirecteur wordt in de ïuwe opzet betaald secretaris, totaal worden het 24 man. et bereiken van aansluiting op Europees en wereldniveau wordt een taak, die in handen wordt gelegd van een bonds coach met grote bevoegdheden. In de nieuwe opzet zal deze figuur rechtstreeks verantwoor delijk zijn aan een lid van het dagelijks bestuur. In de beleid snota wordt gesproken van de wenselijkheid om een transfer systeem op te bouwen voor jeugdspelers en contracten af te sluiten met de topspelers. De leden van de commissie be leid stellen verder voor de tucht rechtspraak in de bond beter te formuleren en een door de bondsledenvergadering te be noemen zelfstandige strafcom- missie en een zelfstandige com missie van beroep in te stellen. Als de plannen worden aange nomen, zal een uitbreiding van het personeelsbestand op het bondsbureau (thans zestien man) noodzakelijk zijn. Ook denkt men in een wat verdere toekomst aan het aantrekken van professioneel kader voor de bezetting van de districtsbu reau^, die op part-time basis bezig zijn van de grond te ko men in Brabant, Amsterdam, Utrecht en Gelderland. Een der gelijke opzet is reeds gereali seerd in Rotterdam. Waar Nadia Comaneci is, is het zwart van de mensen. Gisteren arriveerde het turnwonder, dat het wereldpu- bliek met haar prestaties in Montreal aan de voeten kreeg, in Japan. Vele toeschouwers stonden klaar om haar te verwelkomen. Voorop natuurlijk de fotografen. Het deed Nadia Comaneci. die inJapan enkele turnde- monstraties zal geven, weinig. Sportwereld ROME De Europese Boks Unie (EBU) heeft er in toegestemd het gevecht om de Europese titel (oorspronkelijk 3 december) in het zwaargewicht tussen de Brit Joe Bugner en uitdager Jose Urtain uit Spanje een maand uit te stellen. Bugner heeft onlangs een blessure opgelopen aan zijn rechterhand. FRANKFURT Het ledenaantal van de Deutsche Fussball- bund (DFB) is dit jaar met niet minder dan 154.183 gestegen. Het totaal bedraagt nu 3.728.234. Het aantal aan de competitie deelnemende elftallen steeg met 5.276 naar 114.400. NIJKERK In de nacht van woensdag op donderdag is op de autoweg ter hoogte van Nij- kerk de bekende draver Mistral Nora verongelukt Het paard had woensdagavond deelgeno men aan de koersen in Hilver sum. Op weg naar huis in Ure- terp raakte de auto met het aanhangwagentje, waarin Mi stral Nora zich bevond, in een slip en sloeg over de kop. Het paard vond hij het ongeluk de dood. Mistral Nora was een 5-jarige ruin met een winsom van 161.289 gulden. In '74 werd hij uitgeroepen tot draver van het jaar. Hij was een van de beste dravers van Nederland met een snelste kilometertijd van 1.15.6 De draver won 50 van de 102 wedstrijden waarin hij startte. Van de zes wedstrijden tijdens de interlands tegen België won Mistral Nora er vijf. SPITS FC TWENTE WEER IN ZIEKENHUIS 10 DE JANEIRO Tijdens de wereldkam- loenschappen in '74 was het Nederlandse voetbal !ti voorbeeld voor de hele wereld. Oranje werd [om geprezen. Meer nog dan wereldkampioen est-Duitsland. Achter het schitterende Oranje Ing in '74 een chaotische Nederlandse voetbalwe- !ld schuil. Twee jaar later is de chaos eerder ie- dan afgenomen. Meer nog dan Nederland in it ene succesjaar was Brazilië, wereldkampioen i '58, '62 en '70, het visitekaartje van 's werelds Beest beoefende sport. 'a het falen van de Braziliaanse „knokploeg" in 'est-Duitsland (slechts vierde) werd dit land toch angeduid als de grootste favoriet voor de wereld- ampioenschappen over twee jaar in Argentinië, n het verleden werden de clubbelangen in de aren voorafgaande aan de wereldkampioenschap en, volledig opzij geschoven. Dat blijkt tegen woordig zelfs in Brazilië niet meer te kunnen. Dat a een van de problemen, waar de Braziliaanse voetbalwereld op het ogenblik bol van staat )p 1 december speelt Brazilië een vriendschappe- jjke wedstrijd tegen Rusland. Trainer Oswaldo Jrandao zal aan deze wedstrijd als oefenduel voor Jo komende wereldkampioenschappen niet veel [ebben, omdat hij geen spelers kan selecteren van iubs die nog spelen in de finaleronde van het Bndskampioenschap. Dat zijn er achttien en na- üurlijk de besten. Tegen de Russen zal Brandao Jan ook alleen een soort B-elftal kunnen opstellen. Brandao hoopt nu maar dat er in de nationale titelstrijd snel een aantal clubs kansloos wordt, 2°dat hij in januari als er geoefend wordt tegen Joegoslavië, Oost-Duitsland en Bulgarije de be schikking krijgt over meer en vooral betere spe lers. Hij kan slechts hopen, zekerheid heeft hij vooralsnog niet. Gaat het sportief met de meeste clubs niet zo voor de wind, financieel is er sprake van een harde tegenwind. Bij het overkoepelende orgaan van de Braziliaanse voetbalbond regent het klachten van clubs, die uitgeschakeld zijn voor de finale-ronde van het landskampioenschap. Zij zijn door de uitschakeling gedwongen tot een pauze van drie maanden en worden door het gebrek aan inkomsten bedreigd met een bankroet. Zij kregen inmiddels permissie toernooien en on derlinge competities te organiseren, die geen suc ces blijken te zijn. De beroemde club Flamenco uit Rio de Janeiro, die wel nog in de strijd is, maar al drie punten achterstand heeft zit ook diep in de schulden. Niet minder dan 83 procent van de recettes krijgt Flamenco niet eens meer in handen en wordt door de stadiondirectie rechtstreeks overgemaakt naar de banken. Tenslotte zijn in Sao Paulo de scheidsrechters het middelpunt van een ordinaire rel. Volgens bestuur ders van de afdeling Sao Paulo heeft een scheids rechter partijdig geleid tijdens een wedstrijd waar bij een van de zes clubs uit Sao Paulo betrokken was en heeft die man bovendien de officials van die afdeling beledigd. Er werd een klacht inge diend tegen de betrokken scheidsrechter, maar daar trok de scheidsrechterscommissie zich niets van aan en wees de man aan voor nieuwe wedstrij den. Moeilijkheden bij de voorbereidingen voor Argen tinië, financiële nood bij de meeste clubs en corruptie. De chaos in het Braziliaanse voetbal is groot. Twee Nederlandse ploegen in Vuelta MADRID De Ronde van Spanje zal volgend jaar van 26 april tot 15 mei worden gehou den. Het totaal aantal af te leggen kilometers bedraagt 3200. Er zullen tien ploegen van tien renners meedoen. Hierbij zijn tenminste zes bui tenlandse equipes, waaronder twee uit Nederland. Het start schot voor de eerste etappe in de „Vuelta" zal 26 april in Cam- poamor worden gegeven. De laatste etappe, een tijdrit over 37 kilometer, eindigt 15 mei in San Sebastian. HILVERSUM Precies een week geleden besloot Jaap Bos weer eens op consult te gaan bij de Hilversumse specialist Hermans om aan de weet te komen welk mankement hem kwelde aan de linkerknie. De uitslag van dat onderzoek was weinig bemoedigend: de buitenmeniscus was ka pot en in een ander stuk kraakbeen werd een breuk geconstateerd. „Opereren", besliste Her mans, en een dag later al voerde hij die chirurgi sche ingreep ook uit En dat was dan de derde keer in amper twee jaar tijd dat FC even vaardi ge evenvaardige als onfortuinlijke rechterspits onder het mes moest Op kamer twee afdeling H. van de R.K. ziekenver pleging in Hilversum, klinkt zijn verre van opge wekte monoloog over al die gebeurtenissen zo: „Twee jaar geleden is het begonnen. Dat was tegen Ipswich Town en in die wedstrijd heb ik mijn eerste blessure gekregen, doordat ik de rechter knie verdraaide. Zes weken later bleek dat ik een meniscus had, waaraan ik geopereerd moest wor den. Dat was in oktober. Twee, drie maanden heb ik toen wat rondgehobbeld, voordat ik weer mocht gaan voetballen. In de paar wedstrijden, die ik dat seizoen nog mee kon doen, ging het weer vrij goed en ik ondervond geen nadelige gevolgen van die ingreep". „De daarop volgende nieuwe competitie ben ik negentien ontmoetingen achter elkaar goed door gekomen en toen kreeg ik weer weer last van mijn meniscus, opnieuw de rechterknie, maar nu aan de binnenkant. In de afgelopen vakantieperiode, een paar maanden geleden dus nog maar, ben ik in Hilversum voor de tweede keer geopereerd. Weer een tijdje stil gelegen, maar het herstel ging zo vlot dat ik in het eerste duel van dit seizoen, dat was tegen FC Amsterdam, na de rust kon invallen. De woensdag daarna tegen Roda JC ging het weer lekker, heb ik me weliswaar laten vervan gen, maar ik had gelukkig nergens last van." „Vervolgens NEC, waar alles naar wens liep tot ik op een gegeven moment ongelukkig terecht kwam bij een val. Volgens mij heb ik toen die breuk in het kraakbeen opgelopen. Enfin, ik kon Prijs voor Vos NIJMEGEN De prijs voor sportgeneeskunde is dit jaar toegekend aan dr. A. Vos, we tenschappelijk medewerker aan de katholieke universiteit te Nijmegen. Hij krijgt de prijs van vijfdui zend gulden voor zijn proef schrift „Statische en dynami sche krachtmetingen". De jury onder voorzitterschap van prof. dr. P. A. Biersteker koos dit werkstuk uit een totaal van zes inzendingen. DAR ES SALAAM De rege ring van Nieuw-Zeeland is wei nig gelukkig met de sportieve contacten die Nieuwzeelandse clubs onderhouden met Zuid- Afrika en poogt ze zoveel moge lijk tegen te gaan weer een tijdje niets doen, tot de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag. Daarin heb ik de negentig minuten vol gemaakt en het leek er op of de ellende voor mij voorbij zou zijn. En nog geen week daarna was het weer goed mis. In Rotter dam kreeg ik bij een sliding van een Spartaan een tik tegen de linkerknie en daar blijk ik achteraf die meniscus aan overgehouden te heb ben". „En zo lig ik dan weer hier op dezelfde kamer waar ik ook na de vorige operatie geweest ben, alleen in een ander bed. Deze ingreep vorige week vrijdag verricht, is volgens dokter Hermans de zwaarste van de drie geweest. Natuurlijk heb ik hem op de man af gevraagd hoe het er allemaal bij stond en hoe de kansen lagen dat ik weer aan het voetballen zou komen. Hij zei, hij verzekerde het me zelfs, voor honderd procent, dat ik straks weer gewoon kan spelen en dat ik nergens ook maar enige schade van hoef te ondervinden. Dat was wel een opluchting voor me. Dat was toch het allerbelangrijkste. En dan mag het herstel voor mij rustig twee of drie maanden langer duren, dat maakt me niets uit als ik maar weer kan voetbal len. Ik heb het volste vertrouwen in deze dokter, die mij enorm veel steun heeft gegeven, ook moreel, en als hij iets zegt dan geloof ik hem ook". Jaap Bos rekent er op dat hij volgende week woensdag of donderdag - naar huis mag om daar het genezingsproces voort te zetten. „Zeker een week of drie, vier moet ik dan nog in het gips. Als dat er dan eindelijk af is, mag ik voorlopgi alleen maar oefeningen gaan doen om de spieren weer sterk te maken. Echt trainen nog niet, maar dat komt omdat die kraakbeenbreuk meer tijd vergt dan een gewone meniscus. Voor dat laatste staat normaal geloof ik zes tot zeven weken, zo was het tenminste vorige keer ook, maar hoe lang het met die breuk duurt weet ik niet precies. Dokter Hermans heeft er een paar gaatjes in geboord om het herstel te bevorderen. Het moet weer aangroeien en dan wordt de knie weer net zoals hij geweest is, alleen is nu de buitenmeniscus er dus uit". Mol van AZ'67 naar Volendam (Van onze sportredactie) ALKMAAR Verdediger Hans Mol van AZ'67 zal vanavond een contract tekenen bij eerste- divisieclub Volendam. De be sturen van beide verenigingen bereikten gisteravond Iaat overeenstemming over deze transfer. Het is waarschijnlijk dat Mol zondag al speelt bij Volendam in de wedstrijd te gen Fortuna SC. Eerder op de avond had het bestuur van AZ'67 een uitge breid gesprek met de Joegosla vische doelman Resa Meskovic. Tot overeenstemming of een contract kwam het echter niet Daarvoor lagen de financiële ei sen van de Joegoslaaf die in de middaguren nog was getest door hulptrainer Hans van Doorneveld en bekwaam was gevonden te hoog. Zwakke start Piet Buys UITGEEST Na de eerste dag van het toernooi om de natio nale titel bandstoten groot bil jart dat in Uitgeest wordt ge houden gaan drie man ongesla gen aan de leiding: Bult (Los ser), Dof Ferhof en Rijvers (bei den uit Den Haag) hebben de partijen uit de eerste twee ron den gewonnen. Bult heeft een beter algemeen gemiddelde (4.76) tegen Doffer- hof (4.10) en Rijvers (3.89). De titelhouder Piet Buys uit Den Haag staat met nul punten op de zevende en voorlaatste plaats met een algemeen gemiddelde van 3.22. Alleen de Fries Hoek stra (2.73) speelde zwakker. Lotto: geen eerste én tweede prijs DEN HAAG In lotto num mer 45 van deze week zijn geen eerste en tweedeprijswinnaars gevallen. De uitslag: Inleg: fl.3.463.433; Prijzenbedrag: fl. 1.645.130,68 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: eveneens geen winnaar Driekwart wordt in gelijke de len verdeeld over de 3e t/m de 5e prijs Derde prijs: 157 winnaars, die elk bruto fl. 2.750 ontvangen Vierde prijs: 8.313 winnaars, die elk fl. 60 ontvangen Vijfde prijs: 8.463 winnaars, die elk fl. 60 ontvangen Jackpot voor lotto 46 van zon dag 14 november a.s. fl. 185.077,21 Uitslag toto no: 45 Inleg: fl. 758.912; Prijzenbedrag: fl. 407.706,94 Eerste prijs: 101 winnaars, die elk bruto fl. 1.895 ontvangen Tweede prijs: 2.134 winnaars, die elk fl. 42 ontvangen Derde prijs: 19.082 winnaars, die elk fl. 6 ontvangen. Jaap Bos in betera tijden. Tegen FC Amsterdam maakte de Twentse speler (links) een goed seizoendebuut. Later kwam de ellende. 2.07.5 op 1500 meter Snelle tijd van John Hanemaijer DEVENTER Op de Deventer kunstijsbaan zijn gisteravond selectiewedstrijden gehouden voor de samenstelling van de ploeg van Overijsel voor de wedstrijden om de IJsselcup, die zaterdag 20 november op dezelfde baan worden gehou den. John Hanemaijer draaide op de 1500 meter een uitsteken de tijd van 2.07,5. Op de 500 meter had Hanemaij er een tijd van 42.4 gerealiseerd waarmee hij tweede werd ach ter Henk Boeve. die 42,2 secon den had laten afdrukken. Uitslagen: DAMES: 500 meter: 1. Annie Borckink 46,2 sec., 2. Hennie Top 46,3, 3. Sybille Hup 47,2. 1500 meter: 1. Top 2.22,0, 2. Borckink 2.22,7, 3. Hup 2.28,4. Heren: 500 meter: 1. Henk Boe ve 42,2, 2. John Hanemaijer 42,4, 3. Karei te Winkel en Wim Brink beiden 42,7. 1500 meter: 1. Hane maijer 2.07,5, 2. Te Winkel 2.10,4, 3. Cock Slakhorst 2.11,8. MORTSEL Het Nederlandse studenten voetbalelftal heeft gistermiddag in Mortsel de wed strijd tegen de Belgische studen ten met 2—1 verloren. [IJDAG 12 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15