r sRaadsman eist rij spraak voor rans H. Haring in Noordzee vrijwel uitgeroeid MARKT VOOR VRUETIJD GROEIT Zandvoort bloeit op na opening casino 1 Niemeyer speelt in op angst voor gezondheid" VVD-voor- stel defensie afgewezen Alimentaties volgend jaar 7 procent omhoog 9 Bijna 17 minvoor Mensen in Nood9 1976 TRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 en onzer verslaggeef- ers) EN HAAG De doe-het- en vrijetijdsmarkt eeft sinds 1971 een om- uimige groei laten zien. en verwacht dat de tota- omzet vergeleken met vorig jaar 25 procent zal stijgen. Dit betekent dat er voor twee miljard in deze sector gekocht is. Wanneer de groei zich in dezelfde lijn blijft voortzet ten zal in 1980 de omzet groter dan drie miljard zijn. Iedere Nederlander zou dan 200 gulden aan doe-het-zelf-materiaal uit geven, aldus een woord voerster van de doe-het- zelf-beurs „Eigenhandig" gisteren in Rotterdam. De aankopen die men in Nederland de laatste jaren in deze sector doet is meer en meer gericht op steeds waardevollere goederen: gereedschappen, materia len voor wanden, vloeren en plafonds. Ook voor de „aankleding" van de tuin wordt steeds meer uitgege- ting en begeleiding kan. lende dobber, een bouw- ven. Op de beurs (in Ahoy7) zal pakket voor wandmeubels De ondernemers in deze men van 13 tot en met 21 branche verwachten niet november vijftig noviteiten en opbergmeubels waaraan dat er supermarkten voor tonen. In totaal zijn er 170 6een hamer, spijker of lijm hun artikelen zullen ont- stands (vorig jaar waren dit te pas komt en een boiler staan, omdat de klant niet er nog 150). Énkele van de die 30 procent energie zonder de nodige voorlich- nieuwigheidjes: een zelfpei- spaart ^eiden open] [Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Vrijspraak voor Frans H. Dat is wat de raadsman van de van moord op bejaarde patiënten verdachte hoofdverpleger uit de Luckerheidekli- ^hiek vandaag heeft geëist. Volgens de advocaat was Frans H., ge- 'SGn?en kennis over insuline en bloedsui kergehaltes, zich niet bewust van de do- [lelijke gevolgen van inspuitingen met Vljkjnsuline. „Als hij echt had willen doden, Tou hij wel met grotere hoeveelheden en vaker hebben gespoten", aldus de raads- idhuisnan gisteren. ?mber*ü wijt het hoge sterftecijfer in de kli- >ten Alcoholge bruik stijgt sterk niek aan nalatigheid van de artsen, ver keerde verzorging en inadequate thera pie. Dat het sterftecijfer sinds de arresta tie van Frans H. is teruggelopen is vol gens de raadsman te verklaren door een ander bestuursbeleid; de zieke patiënten worden eerder doorgestuurd naar een ziekenhuis en de medische verzorging in de kliniek is verbeterd. De objectiviteit van de arts van de kli niek, mevrouw Vijgen trekt hij ten zeer ste in twijfel; „Zij was aanklaagster, co deerster voor de computer, criteriasa- menstelster, informatie-bron voor getui- gendeskundigen, getuige charge en te vens zelf medische getuige-deskundige". De eerste „Pikantjes van Gouda" worden de Duitse grens overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het alcoholge bruik in Nederland neemt sterk toe. Het beweegt zich thans weer op het peil van omstreeks 1900. De daling die zich voor deed in de eerste helft van de 20e eeuw, is geheel teniet ge daan. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid is van plan hiertegen iets te gaan doen. Vol gens hem is er sprake van een groeiend probleem, dat ook blijkt uit de toename van de aantallen patiënten en cliënten van de consultatiebureaus voor alcohol en drugs. Per hoofd van de bevolking werd er vorig jaar ine tuil" drie liter gedistilleerd, 78 W bier en 10 liter wijn gedron- tei. S A. j bemiddelde rtier, de 'stijging huren Ien 8,5% in 1977 I Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting heeft de Tweede Kamer voorge rekend, dat bij het bepalen van de huurverhoging per 1 april 1977 op 7% de feitelijke huur- stijging volgend jaar gemiddeld op 8,5% zal uitkomen. Hij deed dit in de toelichting op zijn wetsontwerp om de automati sche huurverhoging terug te brengen van 8 naar 7%. In de wet staat nu, dat de jaar lijkse huurverhoging 8% moet bedragen. Van Dam vindt dit thans teveel omdat de met wo ningen verband houdende kos ten zijn gedaald en de eigenaren met 7% ook zeer wel zouden kunnen uitkomen. Bovendien is 7% de norm, volgens welke in de ogen van het kabinet volgend jaar de prijzen mogen stijgen. Omdat zeer onlangs reeds bleek, dat in de Tweede Kamer een belangrijke stroming wil vast houden aan de 8%-huurronde, wijst de staatssecretaris erop, dat er altijd nog een mogelijk heid blijft om de huren met maximaal 12% te verhogen en wel als kan worden aangetoond, dat de huur van een huis te laag is in verhouding tot de kwaliteit van een woning. Dan mag een huiseigenaar geleidelijk gaan „inhalen". Cholera-geval in Arnhem ARNHEM (ANP) - Naar eerst nu bekend gemaakt is, is vorige week woensdag een vrouw in het gemeenteziekenhuis in Arn hem gestorven aan cholera. Het laatste sterfgeval aan deze ziek te in ons land deed zich voor in 1909. Uit een door verschillende ge zondheidsinstanties en laborato ria ingesteld onderzoek is geble ken dat de vrouw de ziekte in Tanger moet hebben opgelopen. Zij bracht deze stad in Noord- Afrika vorige maand een kort bezoek toen zij op vakantie was in Spanje. De Arnhemse GG en GD en de geneeskundige inspectie hebben onmiddellijk na het bekend worden van de doodsoorzaak alle mensen die met de vrouw in contact zijn geweest na haar terugkeer, onder toezicht ge steld. Het cholerageval is ge meld aan de Wereldgezond heidsorganisatie en de Spaanse gezondheidsadministratie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Niemeyer ge bruikt andere merken als blik vanger voor zijn eigen produkt, en speelt in op de angst voor de gezondheid door de mensen aan te raden over te stappen op een sigarettemerk dat minder teer en nicotine bevat". Dit zij zei de raadsman van British American Tobacco (fa brikant van o.a. Gladstone, Mantano en Belinda) in een kort geding voor de Haagse recht bank tegen Niemeyer (fabrikant van o.a. Roxy Dual Filter). Nie meyer heeft in oktober pagina grote advertenties geplaatst waarin het eigen merk voor wat betreft teer- en nicotinegehalte vergeleken werd met negen an dere filtermerken. De reclame was gebaseerd op een lijst van het ministerie van Volksgezond heid, waarbij Roxy Dual Filter als beste uit de bus kwam. Volgens de raadsman waren de resultaten van het onderzoek in de advertentie onzorgvuldig weergegeven. De raadsman van Niemeyer daarentegen meent dat als de Consumentenbond vergelijkende onderzoeken mag publiceren,, fabrikanten dit ook mogen. Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) overweegt de manier van adverteren van Pe ter Stuyvesant voor de Reclame codecommissie te brengen. Vol gens hem is de advertentie die Stuyvesant regelmatig plaatst misleidend. In de advertentie wordt de naam van het ministe rie van Volksgezondheid ge noemd waarbij eveneens wordt verwezen naar het onderzoek. Weliswaar heeft Stuyvesant het laagste teergehalte maar niet vermeld wordt, dat het op de derde plaats staat voor nicotine gehalte, aldus de staatssecreta ris gisteren in de Tweede Ka- Pikantje van Frail Antje (Van een onzer verslag geefsters) DEN HAAG Een bekend produkt, belegen Goudse kaas, in een nieuw jasje moet het Frau Antje mak kelijker maken de Neder landse kaas bij onze oos terburen te slijten. Op het ogenblik maken verschillende landen „goudse kaas" met als ge volg, dat de Duitse huis vrouw niet weet waaraan zij toe is. Met het „nieuwe" produkt „Pikantje van Gouda" weet zij echter te maken te hebben met gega randeerde Hollandse kaas van vier maanden oud. De Nederlandse zuivelin dustrie hoopt hiermee de kaasomzet in Duitsland (toch al onze grootste afne mer) met ongeveer drie procent te kunnen verho gen. Pikantje van Gouda werd gisteren, in het bijzijn van de burgemeester van Gouda, in Den Haag gepre senteerd. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In de Noordzee zit bijna geen garing meer. Als de haringvissers him activiteiten niet onmiddellijk staken is de kans heel groot dat deze vis soort er volgend jaar volledig wordt uitgeroeid. Dat is de kern van een advies dat de Westeuropese visserijbio logen hebben uitgebracht aan de regeringen van de landen die op 25 november deelnemen aan de vergadering van de „Noord- Atlantische Visserij Conventie" in Londen. Doel van die vergadering is af spraken te maken over vangst beperking van de Noordzee-ha- ring. Hun opvatting dat een vangstbeperking niet ver genoeg gaat baseren de Europese visse rijbiologen op de overweging dat de Noordzee volgend jaar nog maar 150.000 ton paarrijpe maatjesharing zal bevatten. Als de vissers ook daar nog eens een aanslag op doen dreigt de Noordzee-haring definitief aan zijn eind te komen, zo wordt gesteld. De schatting dat er vol gend jaar nog maar 150.000 ton paarrijpe maatjesharing over blijft is gebaseerd op recente onderzoekingen. Het afgelopen jaar zwom er in de Noordzee nog 500.000 ton van deze haring rond. Om de vangst op Neder lands populairste vis weer ge zond te laten worden is een aanwezigheid van in totaal twee miljoen ton twee- tot driejarige consumptieharing nodig. Vorig jaar hebben de Westeuropese biologen ook al geadviseerd eni ge tijd met de haringvangst te stoppen. Alexander Calder overleden New York (AP) Alexander Calder, een van de meest invloe drijke beeldhouwers van onze eeuw, is donderdag op 78-jarige leeftijd in New York overleden. Calder overleed in de woning van zijn schoonzoon aan een hartaanval. Met zijn mobiles heeft Caldar de beweging in de beeldhouwkunst geïntrodu ceerd. Zijn werk vindt men in alle grote musea van de wereld. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteren met grote meerderheid de voorstellen van de WD om de defensieuitga- ven met 140 miljoen gulden te verhogen voor de aankoop van nieuw wapentuig. De liberalen kregen slechts steun van de christelijke splinterpartijen, GPV en SGP en van DS'70. Voorstellen van de PPR om de defensie-uitgaven met 376 mil joen gulden te verlagen leden eveneens schipbreuk. Alleen CPN en PSP schaarden zich achter de radicalen. Een van de voorstellen was er op gericht de aanschaf van de gevechtsjager F-16 alsnog ongedaan te maken. Rommel- potterij Gisteravond was het weer zo ver. Rommelpotterij ter gelegenheid van de Sint-Maartensvie- ring. Met liedjes en fraaie, veelal zelfge maakte lampions, trokken de kleintjes in veel plaatsen weer langs de hui zen om de bewo ners te vermurwen tot het geven van snoepgoed of fruit. (Van een onzer ver slaggeefsters) DEN HAAG De alimentaties zullen met ingang van 1 ja nuari 1977 zeven pro cent omhoog gaan. Dit geldt voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door de partijen zelf zijn afgesproken. De zeven procent verho ging moet verrekend worden over het uit keringsbedrag van december 1976. Wanneer men de ver hoging onbillijk vindt kunnen de partijen zelf een andere rege ling treffen. Komt men niet tot overeen stemming dan kan men naar de rechter stappen en hem vra gen een andere rege ling te treffen. Daar bij is dan wel de hulp van een advocaat noodzakelijk. ZANDVOORT (ANP) - De opening van het Zandvoortse casino, vijf weken geleden, heeft in de badplaats een dui delijke commerciële opleving teweeg gebracht. Broodjeswinkels en koffie shops die anders om deze tijd van het jaar gesloten zijn doen nu prima zaken, er zijn twee nieuwe restaurants geo pend en de taxi-chauffeurs hebben nieuwe Mercedessen besteld. In de weekeinden komt het voor dat er in geen enkel pension of hotel meer een bed te krijgen is. Verschillende eigena ren hebben al aangekondigd hun ac commodatie te willen uitbreiden. Ook is inmiddels gebleken dat de par keergelegenheid in de omgeving van het casino te gering is. Besloten is daarom op vijftig meter afstand een parkeerga rage te bouwen met plaats voor 300 auto's. „Zandvoort haakt duidelijk in op het casino", zo verwoordt de directeur van het gokpaleis, de heer N. J. M. de Rooy, deze ontwikkeling. Terugblik kend op hetgeen er in de eerste vijf weken binnen de muren van het casino is gebeurd luidt de conclusie van De Rooy dat men met wat kinderziekten te kampen heeft gehad, maar dat de orga nisatie steeds soepeler begint te lopen. De eerste weken, zo vertelt hij, hebben opstoppingen bij de entree opgeleverd, omdat de bezoekers moesten worden geregistreerd nadat zij hun toegang sprijs hadden betaald. Die toestand is inmiddels verbeterd, mede omdat veel mensen vaker komen en dus al zijn ingeschreven. De week- en maandkaar- ten kunnen thans binnen de minuut worden verstrekt. Ook kregen de speel zalen en krijgen zij nog steeds te maken met erg onervaren bezoekers. Het opdoen van die ervaring, aldus directeur De Rooy, gaat nogal eens met wat luidruchtigheid gepaard, waartegen andere bezoekers bezwaar maken. In deze sfeer acht De Rooy meningsver schillen zeer begrijpelijk. Men tracht daar a la minute een oplossing voor te vinden. Door de onervarenheid van sommige spelers ontstaan er ook vaak „aanpassingsmoeilijkheden" tussen hen en de croupiers. Daardoor ligt de speel- snelheid op het ogenblik te laag. De in het casino aanwezige bar, zo signaleert De Rooy voorts, zou wel eens de druk ste van heel Nederland kunnen zijn en dit heeft eveneens zijn weerslag op het spelend publiek. Ook op de kleding van sommige bezoe kers is door anderen nogal eens kritiek geleverd. Daarom zijn thans kleding- DEN BOSCH (ANP) De stichting „Mensen in Nood" heeft in 1975 ruim 16 1/2 miljoen gulden besteed in landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Hulp werd geboden via missie, zending en ontwikkelingswerkers of in samenwerk ing met plaatselijke autoriteiten. De stichting, die dit gisteren bekend maakte, richt zich vooral op het bieden van hulp bij onverwachte problemen als gevolg van misoogsten, aardbevingen, droogte, watersnood en poli tieke tegenstellingen, die uitlopen op geweld en soms grote aantallen mensen op de vlucht drijven. „Mensen in Nood" zond in 1975 ongeveer 3.000 ton voedsel, kleding, dekking en schoeisel naar ettelijke landen. gebracht. In de middaguren van de zomermaanden is er geen bezwaar te- voorschriften uitgevaardigd die duide- gen goed verzorgde vrijetijdskleding, lijk in de speelzaal zullen worden aan- maar vanaf zeven uur 's avonds en voor alle uren van de andere maanden is „correcte kleding" gewenst. Dat bete kent voor de heren een colbert, blazer of costuum en liefst een das. Lege bus moet blijven rijden (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Sinds een grote groep fabrieksarbeiders op Walcheren door hun baas met eigen vervoer naar huis wordt gebracht, rijdt een openbaar-vervoerbus vijf maal op een dag over een traject van 25 kilometer leeg heen en weer. Het Streekvervoer Walcheren wil deze onrendabele lijn opheffen, omdat hij duizenden guldens per maand kost. Maar dat mag niet van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Want deze bewindsman heeft onlangs aan de Tweede Kamer beloofd voorlopig niet te tornen aan de dienstregelingen van het Streekvervoer... Het streekvervoer Walcheren wil deze lijn opheffen, omdat hij duizenden guldens per maand kost. Maar dat zou volgens hrn van minister Westerterp niet mogen. Weeroverzicht Vooruitzichten voor zondag. Rustig en overwegend droog. Iets lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temperatuur: omstreeks 4 gra den. Max. temperatuur: om streeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent In de afgelopen week bleef ten westen van de Britse-Eilanden de druk laag, terwijl zich boven Rusland een lagedrukgebied handhaafde. Hierdoor heerste boven onze omgeving een zuide lijke stroming waarmee her haaldelijk storingen vanuit Frankrijk via ons land naar het noorden trokken. Daarbij viel af en toe regen, maar de neerslag hoeveelheden waren in het alge meen niet groot De temperatu ren lagen voortdurend iets' bo ven de voor deze tijd van het jaar normale waarden en nacht vorst werd ook niet waargeno men. Voor het komende week einde ziet het er naar uit, dat storingen van betekenis niet tot onze omgeving zullen doordrin gen, wat rustig en overwegend droog weer betekent Na zondag kan het weer een wisselvallig karakter krijgen. Amsterdam geh. bew. Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Lissabon Locarno Luxemburg geh. bew. geh. bew. motregen h. bew. ftr

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11