£eidóc0omcmt in watten gelegd Agressief rijden moet aan banden Kamer voor afschaffen vanVredeling- huwelijk 5 CONCURRENTIE VOOR AUTO Kettingbotsing 12.000 doden door roken Vredeling, Vondeling of Oele? Verzoek Gilmore ingewilligd: maandag executie Waterrecreatie in studie bij werkgroep ;ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim uiiteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Donderdag 11 november 1976,67e jaargang no. 20579 Grote genade Grote genade, Van Oekel voor het laatst? op Ned. I om 20.00. uur. Om 19.25 uur De goudmijn (tv-utopie), om 21.05 en 21.50 uur Mary Hartman. Ned. II om 20.25 uur De Wre kers en om 22.45 uur Hotel op stelten. Plaatselijk een bui Veel bewolking en plaatselijk regen of een bui. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Maximumtemperaturen om streeks 11 graden. Morgen: zon: 7.55—1653, maan: 21.44—12.09. Schev. hoogw.: 5.50—18.05, laagw.: 1.3913.56. Kaaskop kampioen GREEN BAY, Wisconsin (UPI) - Een Friesekaasmaker is gisteren op de wereldkampioenschappen kaasmaken in Green Bay in de Amerikaanse staat Wisconsin, winnaar van 1976 geworden. De 15 kilo zware goudse kaas die Rykele Sytsema uit Opeinde maakte, kreeg 99,17 van de maximaal 100 te verdienen punten. Twee jaar geleden won de nieuwe kampioen in zijn klas se ook al. Aan het kampioenschap is deelgenomen door kaasmakers uit de Verenigde Staten en twaalf andere landen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als gevolg van een ongelukkige inhaalmanoeuvre heeft zich vanmorgen op Rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam een kettingbot sing voorgedaan waarbij 14 auto's betrokken waren. Drie personen raak ten licht gewond. De automobilist die het ongeluk ver oorzaakt heeft is doorgereden. Vol gens de Schiedamse politie voegde hij aan het eind van een inhaalmanoeuvre te snel in waardoor de bestuurder van de ingehaalde auto plotseling moest remmen. Drie wagens zijn totall loss. Politieman in arrest AMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige brigadier G. J. H. S. van de Amster damse politie is gisteravond in arrest gesteld wegens meerdere winkeldief stallen in verschillende plaatsen in ons land. De brigadier heeft de dief stallen bekend. De zaak kwam aan het licht, toen een wandelaar in Leeuwarden de politie man op een parkeerterrein in die stad op curieuze wijze zag manipuleren met kleding en de daarin nog aanwezi ge winkelhaakjes. Brigadier S. werkt al 18 jaar bij de Amsterdamse politie. Het onderzoek is nog niet helemaal afgerond. Ongeluk Op een spoorweg overgang op 8 kilo meter van Zagreb hebben in Joego slavië gistermorgen tien mensen het le ven verloren, toen de bus waarin zij zaten door de ex- pressetrein Zagreb- Rijeka werd aange reden. Twintig men sen werden bij het ongeluk gewond. MEINSMA: Jaarlijks (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Vredeling van defensie wil vasthouden aan de regeling om gehuwde kostwinners vrij te stellen van militaire dienst. Hij heeft de Tweede Kamer 'gisteren ontraden om een motie van de PPR aan te nemen om deze regeling voorlopig op te schorten. De PPR-motie, waarover vandaag wordt gestemd, wordt gesteund door PvdA, D'66 en WD, die tezamen een meerder heid vormer^. Deze partijen vinden, dat het uitstelbeleid zo langzamerhand een lappendeken is geworden, waarin allerlei onrechtvaardigheden zijn verweven. pa?rnaast zijn ze er niet gelukkig mee, dat de regeling heeft géVe'id tot het sluiten van overhaaste huwelijken, ui de wandeling 'Vredeling-huwelijken' genoemd. De toezegging van staatssecretaris Van Lent dat onderzocht zal worden in hoeverre dit het geval is, vonden ze onvoldoen- 1 de De staatssecretaris gaf toe, dat het aantal vrijstellingen sinds de invoering van de regeling deze zomer aanzienlijk hogrfr is geweest dan was voorzien. Hij sloot-niet uit, dat in een aantal gevallen snel huwelijken zijn gesloten om van de militaire dienst te worden vrijgesteld. i m&Ë O (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Vier in plaats van zes reizigers per comparti ment. Betere service en verwar ming. Een goede wasruimte en minstens twee toiletten per compartiment. Tapijten op de loer. ken bar-dancing-wagon achter elke toeristentrein. D=» Europese spoorwegen en reisbu reaus willen met deze spectacu- lairevoorzieningen de toeristen weer massaal naar de interna tionale treinen lokken en daar mee de enorme teruggang in het treintoerisme tot staan brengen. Dit jaar bedroeg de teruggang in de verschillende landen gemid deld negen procent, in West- Puitdaiid zelfs zestien procent. Door de treintoeristen in de wat ten te leggen wil men bovendien bereiken dat de topperiode in het treinverkeer wordt verbreed. De oorzaak voor de terugval zoekt men vooral in de opkomst van de moderne touringcars, die met name oudere reizigers „bij na het bed in rijden". Ook het nog steeds stijgende gebruik van de eigen auto acht men schuldig: in 1975 reisde 70 procent van.de toeristen met de eigen auto, dit jaar 75 procent. „Om te kunnen concurreren met auto en bus moet er een zodani ge mentaliteit bij het spoorweg personeel worden gekweekt dat men inziet dat de reizigers een speciale behandeling moeten krijgen", zegt commissielid C. van Zwijndrecht van de Europe se spoorwegen en reisbureauwe reld. In die commissie hebben voorNederland Hotel Plan, Berg land-Express en NV Biljetten Service zitting. „Comfort bete kent voor onze reizigers niet al leen een zacht kussentje. Ook bijvoorbeeld overstappen mag geen problemen opleveren". DEN HAAG Volgens dr. L. Meinsma, erkend strijder tegen het roken, sterven in ons land elk jaar minstens 12.000 mensen door het roken van tabaksprodukten. Dit heeft hij vandaag via een advertentie in de ochtendbladen de tabaksfabrikanten Nie- meyer en British American Tobacco laten weten. Zij bevochten elkaar vandaag tijdens een kort geding in Den Haag over de vraag of Niemeyer plaatjes van BATCO-merken mag afbeelden in zijn advertenties. Dr. Meinsma vraagt de twee fabrikanten „waar zij het lef vandaan halen om met dit kort geding de aandacht van het publiek af te leiden van het feit dat jaarlijks 12.000 mensen de dóód vinden door roken". Hij nodigt ze uit dit gegeven voortaan in de advertenties op te nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De speculaties over de benoeming van een Nederlander tot lid van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de E.G., spitsen zich de laatste dagen toe op ir. H. Vredeling, de huidige minister van Defensie. In bijna dezelfde adem worden echter ook genoemd kamervoorzitter ir. Vondeling en burgemeester Oele van Delft. Doordat er aanwijzingen zijn, dat het kabinet een socia list naar „Brussel" wil zenden als opvolger van ir. Lardinois, worden andere namen steeds minder genoemd. De Nederlandse plaats in de Europese Com missie moet op 1 januari worden ingenomen. Dit maakt het doen van een keuze gecompli ceerd, omdat een ander Haags gerucht wil, dat het kabinet zou hebben afgesproken niet uit zijn midden een kandidaat voor te dra gen om de indruk te vermijden, dat iemand een zinkend schip wil verlaten. Super Drie leerlingen van de Vakschool Wageningen MTS hebben een mar sepeinworst gemaakt van tien meter lengte; dat is 2,48 meter lan ger dan de oude re cordworst die op naam stond van de heer De Lange uit Lisse. De gi gantische worst, waar in 65 kg amandelen en suiker zijn verwerkt, is het pronkstuk op de jaarlijkse kampioenen dag in de schouwburg Junushoff te Wagenin gen. Een PPR-motie wil daar 'n einde aan maken omdat het tot tal van onrechtvaardigheden leidt... Staatssecretaris Van Lent heeft be loofd er een onderzoek naar in te stellen. Deze matstalen 4-kleurenbaJpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. MOEDER VAN 14 KINDEREN OMGEKOMEN TEXEL (ANP) - De 56-jarige mevrouw Hin-Bakker, moeder van veertien kinderen, is giste ren in Den Burg in het verkeer omgekomen. De vrouw die een bromfiets bereed, Werd door een vrachtauto aangereden. Vermoedelijk heeft zij bij het passeren van een bestelauto de vrachtwagen te laat gezien. SALT LAKE CITY - Het hoog gerechtshof van de Amerikaan se staat Utah heeft de ter dood veroordeelde moordenaar Gary Gilmore toestemming gegeven zich maandag voor een vuurpe loton te laten executeren „als een man". De terechtstelling wordt de eer ste in de hele Verenigde Staten j sinds negen jaar en de eerste in I Utah sinds 1960. Het lijdt geen twijfel dat de executie door de i dodencellen in de Amerikaanse gevangenissen een schok zal doen gaan. Het hooggerechtshof van Utah herriep een eerdere uitspraak tegen het inwilligen van Gilmo- re's verzoek om „als een man te mogen sterven" liever dan „weg te rotten in de gevange nis". Het hof verwierp een verzoek van Gilmore's voormalige advo caten om de executie uit te stel len en verklaarde hiermee te handelen op grond van het per soonlijke dreigende verzoek van de 35-jarige gedetineerde. Gary Mark Gilmore (35): (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Agressief autorijden in de bebouw de kom moet op welke manier dan ook, in de komende jaren fel bestreden worden. In de eerste plaats is daarvoor een strakker politiebeleid noodzakelijk. Zo nodig moeten de ouders steeds meer reageren op de verkeersgevaren in de woon- en schoolomgeving". Met deze waarschuwing heeft mevrouw V. I. Van der Does-Enthoven, voorzitster van de Nederland se Vereniging pescherming Voetgangers vanmid dag in Utrecht op het jaarcongres van de vereni ging zich gericht tegen de grote verkeersgevaren, die vooral kinderen bedreigen. Mevrouw Van der Does wees er in haar jaarrede op, dat niemand - noch overheid noch particulier - langer kan doorgaan de schuld naar elkaar af te schuiven. Gemeenten, provincies, regering, par ticulieren dragen allen mee aan de verantwoorde lijkheid om de rampzalige gevolgen van het aut overkeer voor jong en oud terug te dringen, aldus de voorzitster van de VBV. Zij drong er verder op aan, dat alle rijks- en provinciale wegen op voor verkeersdeelnemers kwetsbare punten verkeerslichten krijgen. Deze moeten zeker voorzien worden van drukknoppen voor voetgangers en fietsers. Voor landwegen zon der voet- en fietspad moet een wettelijke regime ter bescherming van de voetganger en fietser ingesteld worden", aldus mevrouw Van der Does. Utrecht (ANP) Staatssecreta ris Meijer van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk wil bevorderen, dat de in 1975 ingestelde coördinatiecommis sie openluchtrecreatie een advi serende werkgroep in het leven zal roepen, die de vraagstukken verbonden aan de waterrecrea tie zal bekijken. Ook wil de staatssecretaris na gaan of het subsidiebeleid, dat thans voornamelijk verbetering beoogt van de mogelijkheden tot varen en aanleggen ook ge richt zou kunnen worden op het beter functioneren van wat hij noemde niet—commerciële or ganisatiekaders. De bewindsman die dit gisteren in Utrecht op de recreatie—stu diedag van de ANWB zei, wees er op, dat als de groei van het pleziervaartuigenbestand in het tempo van thans doorgaat in het jaar 2000 het aantal zeil— en motorboten op ruim 800.000 zal komen. Daar staan dan 300.000- hectaren bevaarbaar water te-' genover, waarvan de oppervlak te nauwelijks zal toenemen. Als men aan de kwalitatieve normen van waterrecreatie gro te betekenis toekent zal Neder land in 1990 al „vol" zijn, als we geen genoegen nemen met dras tische veranderingen, die in de waterrecreatie bij toenemende groei noodzakelijk zullen blij ken. Afremmen van de groei zal pas succes kunnen hebben als de bij de waterrecreatie betrok ken organisaties bereid zijn tot samenwerking met de overhe den op verschillende niveaus, aldus de staatssecretaris. ADVERTENTIE. Voor diefstal postzak zes maanden voorwaardelijk Wegens diefstal van een post zak en bankchèques, die daarna werden vervalst en geïncas seerd, veroordeelde de Haagse rechtbank vandaag een 42-jari ge vertegenwoordiger uit Den Haag overeenkomstig de eis van de officier tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. De officier had de voorwaarde lijke straf geëist om verdachte niet opnieuw werkloos te ma ken en de mogelijkheid tot te rugbetalen van de gelden, te- ontnemen. De PTT heeft nog steeds de gewoonte, op bepaalde plaatsen een postzak in een tuin te gooien, die dan later door een- besteller wordt gehaald. Ver dachte had in de Sportlaan een postzak gestolen en daaruit een aantal bankchèques gehaald en van valse handtekening voor zien. De rest van de poststukken had hij vernietigd. Verdachte zou ook van een kennis, bij wie hij tijdens vaccantie-afwezig- heid in huis kwam, 4400 gulden hebben gestolen. Beurs Eigenhandig LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag in samen werking met de PTT beslag ge legd op een clandestiene zender met een waarde van 500 gulden. De zender werd bediend door. een 35-jarige bewoner van de Surinamestraat. Bejaarde fietser overleden ALPHEN AAN DEN RUN De 83-jarige Arie Wingelaar is gistermorgen om half negen op het wegdek van de Julianabrug met zijn fiets gevallen. Er was geen ander verkeer in de buurt De bejaarde, die een hartpatiënt was, overleed ter plaatse.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1