iTN akkoord met geweld n strijd tegen Z.-Afrika Waarschuwing voor wonderdokters uit Filippijnen "I vrede via Iiadat wil net Israël iverleg Geneve CONGRES EUROPESE CHRISTENEN VOOR HET SOCIALISME Levendige handel in lijken in Londen Chinese revolutie en het christelijk geloof Ex-generaal: Russen lebben raketten [met zenuwgas STAAT DER NEDERLANDEN 8X% SO-JARIGE LENING - 1976 Touwtrekken om commissaris landbouw Bloedbad m natuurpark Brieven van lezers Mig-25 terug naar Rusland )76 OENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT""" PAGINA 9 w YORK (AP/ANP) De Algemene rgadering van de Verenigde Naties heeft Iteren tien verschillende resoluties voor icties tegen Zuid- Afrika aangenomen arin onder meer de zwarte meerderheid dat land wordt opgeroepen met alle Jdelen, inclusief geweld, de macht in iden te nemen. In een van de resoluties rden de Verenigde Staten, Israël, Groot- ttannië. Frankrijk en de Bondsreiou- de traditionele bondgenoten genoemd Zuid-Afrika en de leveranciers van jjens aan dat land. Voorts wordt gezegd dat het Zuidafrikaanse bewind onwettig is en niet het recht heeft het Afrikaanse volk te vertegenwoordigen. Nederland heeft, evenals de overige EEG- partners, tegen de meeste resoluties ge stemd. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. Kaufman, zei dat Nederland er geenszins tegen gekant is het bestaande, niet dwingen de wapenembargo om te zetten in een dwin gend. Maar het is voor Nederland Onaan vaardbaar als West-Duitsland, Frankrijk, Is raël, Japan, Engeland en Amerika ervan worden beschuldigd traditionele bondgeno ten van het racistisch regime in. Zuid-Afrika te zijn. Nederland stemde eveneens tegen een aktie- programma dat ondermeer vraagt de diplo matieke betrekkingen te verbreken. De Ne derlandse regering acht een diplomatiek iso lement van Zuid-Afrika ongewenst. Nederland onthield zich van stemming over een resolutie van de Afrikaanse landen ln afwezigheid van de Zuidafrikaanse delegatie heeft Voor de stemming protesteerde de Israëlische ambas- waarin wordt aangedrongen op onmiddellij- de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties sadeur Chaim Herzorg fel tegen één van de resoluties, ke stopzetting van alle economische betrek- gisteren tien resoluties aangenomen die alle aspecten die zijn land speciaal veroordeelde wegens samen- kingen met Zuid-Afrika. van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid veroordelen, werking met Zuid-Afrika. AIRO (UPI/AFP) President Anwar Sadat heeft gisteren gezegd t hij bereid is een vredesakkoord met Israël te sluiten, op orwaarde dat het akkoord tot stand komt via de Geneefse nferentie over het Midden Oosten. Hij wil geen rechtstreeks edesoverleg met Israël, „omdat de andere Arabieren me dan Hen stenigen". De Egyptische president zei dit in een gesprek et een bezoekende delegatie uit het Amerikaanse congres. dat vindt dat alle partijen in t Midden-Oostenconflict op rte termijn in Genève bijeen oeten komen „om voor de eer- keer in 28 jaar, officieel en overstaan van de hele we id, een eind te maken aan de laat van oorlog." llles wat ik vraag", aldus Sat- it tot de 12 Amerikaanse con- esleden. „is dat Israël zich ■ugtrekt uit de gebieden die t sinds 1967 bezet houdt." '<|s aan die voorwaarde in Ge- e wordt voldaan, ziet Sadat een enkele hinderpaal meer or een duurzame vrede." idat wees erop dat de interna tionale gemeenschap de joodse staat „erkende en veilige gren zen" garandeert, maar tekende aan dat Egypte ook bereid is akkoord te gaan met elke extra uit Genève voortvloeiende ga rantie, „op voorwaarde dat die naar twee kanten werkt. Ik zal nooit accepteren", aldus de Egyptische president, „dat Is raël praat over veilige grenzen met het idee van territoriale ex pansie in zijn achterhoofd." „Als zoiets de Israëli's op hun gemak zou stellen, ben ik des noods bereid tot een defensie verdrag* met de Verenigde Sta ten". WASHINGTON (Upi) Vanwege een achterstand op het westen i in nucleaire technologie, heeft de Sovjet-Unie indertijd een „groot l ded" van zijn raketten en vliegtuigbommen voorzien van een I fading zenuwgas of ander gifgas. Dit zegt generaal Daniel O. Graham, de vroegere chef van de inlichtingendienst op het Amerikaanse ministerie van defensie. In de jaren '50 en in het begin an de jaren '60," aldus Graham een vraaggesprek, „konden Russen, vooral waar het tac- sche wapens betreft, minder nel oorlogskoppen aanmaken an ze raketten konden bou- „Maar omdat ze toch wa- voor massa-vernietiging odig hadden, vielen ze terug op inuwgas," aldus Graham die dertij d ontslag nam toen mi- ster Schlesinger dat kreeg en ndsdien verbonden is aan de ïiversiteit van Miami, oewel Moskou een groot deel de nucleaire achterstand heeft ingelopen, meent Graham dat een niet onaanzienlijk deel van de wapens van de War schau paktstrijdkrachten nog steeds, oorlogskoppen met ze nuwgas heeft. Grahsims inzichten worden ge- ruggesteund door recente ra mingen van het Amerikaanse ministerie van defensie. Volgens Graham dient het west en de Russen duidelijk te ma ken dat aan de dreiging van een gifgasoorlog op dezelfde wijze het hoofd zal worden geboden als aan een aanval met nucleai re wapens. ADVERTENTIE. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 15 december aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 15 december 1977 af vervroegde aflossing is van 15 december 1986 af mogelijk tot 15 december 1991 tegen de koers van 103%, daarna tegen 102% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 inschrijving 16 november 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting op 15 december 1976 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de Europese Commissie die begin volgend jaar in functie treedt, de Engelsman Roy Jenkins heeft gisteren in Den Haag de samenstelling van de nieuwe commissie besproken. Daarbij gaat het vooral om de vraag wie landbouwcommissaris Lardinois zal opvolgen. Van Nederlandse zijde worden verschillende namen ge noemd: de ministers Vredeling, Van der Stee, Westerterp, Van der Stoel, Boersma, staatssecretaris Brinkhorst, Kamer voorzitter Vondeling en de burgemeester van Delft ir. Oele. Lang niet alle partners zijn het eens met een Nederlander als opvolger van ir. Lardinois. Zo heeft Italië zijn oudminister van landbouw, Natal, naar voren geschoven. ROME (DPA) Ongeveer tweehonderd Italiaanse jagers hebben in het zuidelijk van Ro me gelegen natuurpark „Cir- ceo" een bloedbad aangericht. De jagers waren bij het krieken van de dag met hun wapens het park binnengedrongen en scho ten daar verscheidene honder den dieren dood. Een politiefunctionaris zei dat zij hiermee hun „recht op vrije jacht" wilden demonstreren. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Scotland Yard stelt een onderzoek in naar op examens om te kunnen prak- tizeren in Groot-Brittannië. De lijken zijn bestemd voor firma's, die sekeletten verkopen, waar aanleiding van tips, afkom-- voor een ëoede markt bestaat stig van stille verklikkers, Sedert^ begin 1976 heerst in over een macabere handel in lijken, ledematen en or ganen, die door sommige Londense ziekenhuizen ge dreven zou worden. In een bepaald geval zou een com pleet lijk gekocht zijn voor 10 pond. Groot-Brittannië een ernstig te kort' aan skeletten. Studenten in de geneeskunde zien zich ver plicht gebruik te maken van surrogaat geraamten in plastic. Die zijn lang niet zo goed als echte skeletten, die vroeger uit India kwamen. De Indiase rege ring heeft nu echter allé export Het centrale punt van dit onge- van menselijke geraamten ver- wone onderzoek is het lijken- boden, wat in Groot-Brittannië huis yan de universitaire kliniek deze schaarste heeft geleid, aan Londens Tottenham Court Road. Nog talrijke andere zie- De Britse wetgeving laat toe, kenhuizen van centraal Londen dat telkens wanneer sectie ge- zouden echter betrokken zijn in daan wordt, men de slijmklieren deze illegale handel in menselij- verwijdert. Zij zijn bestemd ke onderdelen. voor de medische researchraad. De ledematen en organen wor- die er menselijke groeihormo- den gekocht door buitenlandse nen uit afscheidt. Dit extract artsen, onder wie Indiërs, Pakis- wordt hoofdzakelijk gebruikt tani en dokters uit het Midden- bij de behandeling van kinderen Oosten, die zich voorbereiden die slecht groeien Ongeloofwaardige NAVO-partner Premier Den Uyl heeft vrijdag na afloop van de ministerraad of onwaarheid gesproken of om politieke redenen (verkiezingen) een gekleurde uitspraak |edaan De uitspraak van minister Vre deling dat hij door gedram van de PvdA-achterban ongeloof waardig is geworden bij NAVO- partners is niet ironisch be doeld. Dat is niet de „eigen wij ze van uitdrukken" van onze minister van Defensie Intimi weten, dat in het Navo-hoofd- kwartier in Brussel Nederland ongeloofwaardig overkomt en dat zulks onder meer een gevolg is van de* uitlatingep van een aantal Pvd A-vertegenwoordi gers in parlement en kabinet. In het kader van de taakverde ling (een gevaarlijke oplossing, omdat een land afhankelijk wordt van andere buurlanden) moet worden benadrukt, dat mi nister Vredeling terzake de no dige stappen heeft ondernomen. Het is derhalve niet fraai, dat de fractieleider van zijn partij in- de Tweede Kamer eveneens onwaarheid spreekt Klaarblij kelijk is het in het kader van de komende verkiezingen de be doeling om uitspraken te doen. die prettig in het gehoor liggen van partijen als PPR, PSP en sterk links gerichte collega's Het is goed, dat CDA-politici en toekomstige stemmers zich rea liseren wat er aan de hand is Den Haag Pv<^V TOKIO (DPA) Bijna tien we ken nadat het in Japan geland was geeft Tokio het Russische Mig-25-vliegtuig aan de Sovjet- Unie terug. Het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio zei dat de onderdelen van de ge sloopte Mig-25 in de Russische vrachtvaarder Taigonos zullen worden geladen. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Het ministerie van volksgezondheid in Brussel heeft in België via de publiciteitsme dia gewaarschuwd geen geloof te hechten aan de verhalen over wonderbaarlijke genezing door twee wonderdokters op de Filippijnen. Sedert enkele maanden verzorgen twee reisbureaus in Charleroi voor België met ongeneeslijk zieken reizen naar het Filippijnen-eiland Bagio, waar de twee wonderdokters Placido en Agpao ofwel door eenvoudige handoplegging dan wel via ingrijpen de operaties iedereen van de kwalen zeggen te kunnen genezen. Een en ander gebeurt in een quasi-mystieke reli gieuze sfeer. Ofschoon een jonge Belgische arts onlangs heeft verklaard persoonlijk getuige te zijn geweest van miraculeuze genezingen, heeft het ministerie in Brussel nu gewaarschuwd tegen deze twee wonderdokters. Aanleiding voor de ministe riële tussenkomst was de aankomst op de Brussel se luchthaven Zaventem dezer dagen van twee doodkisten met de lijken van twee Belgische vrou wen, die na behandeling door de wonderdokters op de Filippijnen waren overleden. Naar de dood van het tweetal zal de Belgische justitie een gron dig onderzoek instellen. Gebleken is dat per week vijftig tot zestig Belgen via de reisbureaus in Charleroi naar de Filippijnen reizen. Meestal reizen ze per groep en krijgen ze aldus een korting op de vliegprijs, maar die bedraagt toch nog altijd 2200 gulden retour per persoon. Eenmaal op de Filippijnen aangeland moeten de patiënten daar minimaal drie weken onder behandeling blijven bij de twee wonderdok ters. Al die tijd zijn ze verplicht te logeren in hotels die het eigendom zijn van de twee wonder dokters. Dit tegen een prijs van 68 gulden per dag, ruim drie keer zoveel als gebruikelijk op het eiland. Daarbij komt dan nog het honorarium voor de twee wonderdokters dat kan oplopen tot drie- of vierduizend gulden per patiënt. Bij het besloten congres van de Europese christenen voor het socialisme, dat van 12 tot en met 14 november in Zeist wordt gehouden, is ook don Giovanni Franzoni aanwezig, een van de belangrijkste ver tegenwoordigers van de Ita liaanse christenen voor het socialisme. Don Franzoni is zondag in de Geertekerk te Utrecht een van de sprekers op de openbare bijeenkomst, die het congres afsluit. De beweging „christenen voor hel socialisme" is in 1971 in Chili ontstaan, toen enige priesters in Santiago bijeen kwamen om zich te stellen achter het socialisme van Al- lende. De beweging breidde zich uit in Latijns Amerika en kwam ook naar Europa. In 1974 is een Nederlandse afde ling opgericht, die thans elf regio's telt. De Nederlandse afdeling heeft als doel „het standpunt van de arbeidsklasse binnen de ker ken en confessionele organisa ties te vertegenwoordigen om op die manier een bijdrage te leveren aan de strijd voor het socialisme" De Nederlandse, christenen voor het socialisme wijzen daarbij het zogenoem de reformisme af, dat wil zeg gen de afmeting der mogelijk heden van maatschappijveran dering aan de ruimte die de kapitalistische maatschappij daarvoor biedt. Zij kiezen voor het wetenschappelijk en revolutionair socialisme, dat zij in Nederland vertegen woordigd zien binnen de Com munistische Partij Nederland. Het congres van de Europese christenen voor het socialisme, dat deze week in Zeist gehou den wordt, is de eerste mani festatie van de beweging in Europa. Alle deelnemende lan den, België, West-Duitsland, Frankijk, Portugal, Spanje, Italië en Nederland, hebben een analyse gemaakt van de christen-democratische partij en in eigen land. Op het con gres wordt de mogelijkheid bekeken van een gezamenlijke strategie tegen de christen-de mocratische partijen. Het congres in Zeist heeft een besloten karakter. De enige openbare bijeenkomst is de manifestatie tegen de christén- democratie, zondagmiddag in de Geertekerk te Utrecht Kerk en Drs. H. v.d. Laar directeur van „Mensen in Nood" Drs. H. J. M. van der Laar (59) uit Bennekom is benoemd tot directeur van de stichting „Mensen in Nood" te Den Bo sch, de Nederlandse afdeling van de internationale r.k. or ganisatie „Caritas" voor bij zondere noden en vluchtelin genzorg. Na zijn studie sociale econo mie te Tilburg is drs. Van de Laar onder meer werkzaam geweest op de afdeling voor lichting van het ministerie van Economische Zaken en als di recteur van een inkoopcoope- ratie. Ook had hij verschillen de taken op sociaal-charitatief gebied. Drs. Van de Laar volgt de heer W. A. Janssen op. Deze werd per 1 januari 1975 het dienstverband opgezegd, om dat hij met de heer H. Looman de stichting „Samen mensen helpen" had opgericht met een doelstelling, nauw verwant aan die van „Mensen in Nood". Toen slepende ma- ningsverschillen met bestuur en medewerkers onoverbrug baar bleken, volgde het ont- Is er een dialoog mogelijk tus sen de katholieke kerk en communistisch China? Dit is de vraag waarmee vier theo logen van de pauselijke uni versiteit Gregoriana en twee sinologen, een Amerikaanse van Chinese herkomst en een Australiër zich diepgaand hebben beziggehouden. De resultaten van hun studie van de verworvenheden van dertig jaar Chinese revolutie hebben zij neergelegd in een boek, dat onder de titel „De Chinese ervaring en het Chris telijk geloof' zojuist in Bolog na is verschenen. De zes auteurs laten de posi tieve waarden zien van de Chi nese revolutie, die in een be trekkelijk korte periode een zo geweldig groot volk in econo misch, maatschappelijk, poli tiek en militair opzicht zo fun damenteel veranderd heeft. Deze resultaten zijn bereikt, doordat het de Chinese revolu tie is gelukt, de totale bevol king het gevoel voor de sociale dimensie in te scherpen, het gevoel voor die „waarden, waarvoor het waard is te vech ten en te offeren". De Chinese revolutie heett echter géén antwoord gegeven op het mysterie van de dood en van het hiernamaals, en is tweeslachtig gebleven in haar antwoord op de zin van het menselijk bestaan en de per soonlijke vrijheid. Op dé dag, dat de „maoïstische mens" zich deze vragen gaat stellen, begint naar de mening van de auteurs de dialoog, tussen west en oost, niet over kapita lisme en maoistisch commu nisme, maar over het materia listische wereldbeeld en het transcendente en geestelijke wereldbeeld, dat in de christe lijke godsdienst zijn volledig ste uitdrukking vindt. De Chinese ervaring, zo stellen de auteurs, schijnt het chris tendom zeker te noodzaken aan de praktijk nog grotere betekenis toe te kennen, onon derbroken te blijven vasthou den aan de morele verplich ting tot blijvende bekering, al smede structureel en collectief de betekenis van de liefde te verdiepen om zo de individua listische opvatting van een va ge naastenliefde te overwin- KORTE METTEN De gemeente van de plaatse lijke Baptistenkerk in Plains (Georgia), waartoe Jimmy Carter, de aanstaande presi dent van de VS behoort, zal zich zondag uitspreken over een besluit van de raad van diakenen een zwarte predi kaat de toegang te weigeren en een blanke predikant te ontslaan, omdat hij zich voor toelating van negers tot de kerkdiensten had verklaard. Gevraagd of Carter uit de kerk zal treden als de gemeen te het besluit bekrachtigt, zei zijn woordvoerder: „Dat zal hij voor zichzelf moeten uit maken". De familie Carter is nagenoeg de enige in de blan ke baptistengemeente van Plains, die voor toelating van negers is. worden in het grootseminarie Rolduc te Kerkrade van tien tot veertien januari de jaar lijkse studie- en bezinningsda gen gehouden. Inleidingen worden gehouden door, onder anderen, prof. P. Schmidt van het grootseminarie van Gent, prof. dr. F. Muszner, hoogle raar te Regensburg, mgr. dr. KI. Hemmerle, bisschop van v Aken, prof. dr. G. Danneels van het grootseminarie te Brugge en de universiteit van Leuven. In de ouderdom van achten zestig jaar is te Nijmegen overleden mgr. A. A. M. San ders, tot oktober 1971 beiast met de algemene leiding van de zielzorg in het St.-Rad- boudziekenhuis te Nijmegen. Mgr. Sanders was kapelaan te Oegstgeest en te Wassenaar en secretaris van de vereniging van katholieke ziekenhuizen. In 1957 werd hij benoemd tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus. De begrafenis zal zijn morgen om elf uur in de St.-Willibrordkerk te- Oegst geest De minister van onderwijs en cultuur in de deelstaat Beie ren, prof. dr Hans Maier is gekozen tot voorzitter van het centrale comité der Duitse katholieken. Hij volgt als zoda nig dr. Bernhard Vogel op, die minister-president wordt van de deelstaat Rheinland-Pfalz. Prof. Maier is vijfenveertig jaar Radio Vaticana: „Satanfilms" zijn om des duivels te worden Radio Vaticana heeft haar ge ringschatting uitgesproken over de hausse in „Satan films" uit studio's in Holly wood. „Niemand verbiedt het de filmindustrie zich bezig te houden met satan, maar men zou des duivels worden als men ziet hoe zo'n serieus on derwerp behandeld wordt in een uitsluitend commerciële geest", aldus het commentaar. Radio Vaticana herinnert bij deze gelegenheid aan de film „De Duivelsuitdrijver", (The Exorcist) die zijn producers al over de honder miljoen dollar heeft opgeleverd en „De Ver vloeking", die weliswaar drie miljoen dollar kostte maar die na vier maanden in roulatie te zijn gebracht, al vijftig miljoen had opgebracht Volgens een woordvoerder in Hollywood hebben de grote studio's daar elk vijf zes films in het genre in petto. „Satan lijkt de nieuwe ster te worden", verklaarde de Vati caanse radio. De Satansfilms kunnen vol gens het commentaar geen ge nade vinden in de ogen van religieuze instituten, de bis schoppen en psychologen De politie in Philadelphia in de Verenigde Staten heeft te ma ken gehad met gevallen van hysterie onder bioscooppu bliek. „Een vader van een ge zin heeft zelfs zijn zoon met een mes gestoken om bij hem de duivel uit te drijven", aldus Radio Vaticana.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9