'nWeek lang laag: Sinaasappelen mogen niet in de koelkast IEPZIEKTE VELT DUIZENDEN BOMEN 1 REFLECTOR KNAPPE STUDIE I?9 198 Schadevergoeding Vooruitgang in beleid consumentenzaken ^HVamWevla, beketlWet>j evu\despec« 250 gtam 761110 LEIDSE COURANT, WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 WC In samenwerking met o.m. de Consumentenbond. Veilig Verkeer Nederland brengt deze maand een schoenre flector op de markt, die een bijdrage moet leveren aan de veiligheid van de fietser in het verkeer. De reflector is wit en heeft een afmeting 2,5 bij 4 cm. Het is de bedoeling dat hij onder de schoen geplakt wordt in de holte tussen zool en hak. Met zo'n reflector is, aldus VVN, een fietser al zichtbaar voor een automobilist op een afstand van 150 meter. De adviesprijs van de reflector is 1,50 gulden per set en te verkrijgen bij de afdelingen (500) van Veilig Verkeer Nederland. Uit het jaarrapport 1975-1976 van het ministerie van Econo mische Zaken over het beleid ten aanzien van consumenten zaken blijkt dat een werk groep, die al enige tijd stu deert op het verschijnsel re clame en de invloed daarvan op het publiek „voorlopig tot de volgende constateringen" is gekomen: 1. Met reclame attendeert de ondernemer de consument op een produkt c.q. produkten, of op een bedrijf. 2. Reclame kan worden ge zien als een middel tot onder linge concurrentie. 3. In de reclame-uitingen geeft de ondernemer de consu ment informatie met de be doeling deze te motiveren een deel van zijn inkomen in een voor de ondernemer gunstige richting te besteden. Toch een knap stukje werk van zo'n werkgroep. t.m. woensdag 17 november Q.-yra/ AH Kipperagoüt met champignons blik 400 gram Granini groentedrank tomaten, wortel of tomaten/ kruiden pot 1 literiSS AH Spliterwten Uit de diepvries: 500 gram AH Spinazie 450 gram Zoute pinda s zak 1 kilo Star vleesbouillon pak voor 3 liter Honig Juliennesoep bundel 2 pak.JtOÉT '-X' Eijssen smeerkaas assorti doosje 8 puntjesJk-KT Berliner, vacuum verpakt 150 grami Zolang de voorraad strekt Gillette Activ shampoo met gratis proeftubetje tube 85 gram Amandel speculaas J pak 400 gramJL9 Bijna ieder huishouden beschikt wel over een koelkast. Het is een gebruiksar tikel waarmee we dagelijks omgaan. Maar toch vraag je je wel eens af of een bepaalde soort groente of fruit beter in of buiten de koelkast kan worden be waard. Want het overkomt iedereen we! eens dat de groente en het fruit verlept uit de koelkast worden gehaald. De vol gende tips voor het bewaren van fruit en groente zijn wellicht nuttig: Niet in de koelkast horen sinaasappelen, mandarijnen, citroenen en grapefruits. Ze geven een sterke geur af, drogen snel uit en hebben bij onmiddellijk gebruik na koeling minder aroma. Dit laatste geldt eveneens voor peren en ananas. Deze kunnen dus ook beter buiten de koelkast worden bewaard. Bananen gaan bij lage temperaturen snel gisten, waardoor ze bruin en zacht worden. Bananen mogen niet onder een tempera tuur van acht graden Celsius bewaard worden. Aardappelen kunnen niet tegen een temperatuur lager dan ongeveer vier graden. Bij lagere temperaturen worden ze zoet. Uien en knoflook voelen zich het best bij kamertemperatuur. Voor het bewaren van ander fruit in de koelkast gelden de volgende vuistregels: Fruit moet voorzichtig worden behan deld ter voorkoming van beurse plekken. Het mag niet in de verdrukking komen. Het fruit mag nooit in een papieren zak worden bewaard. Plastic zakjes en alu miniumfolie, een koelkastdoos of een bord zijn het meest geschikt. Een schaal of bord moet worden afgedekt met dun ne plasticfolie. Anders droogt het fruit uit. Alle soorten fruit (behalve frambozen en bramen) kunnen voor het bewaren wor den gewassen, eerst met lauw, daarna meteen met koud water. Voordat het wordt verpakt moet het goed worden afgedroogd, omdat er anders makkelij ker rotte plekken ontstaan. Appels blijven bijzonder goed als men ze in een goed afgesloten plastic zak in de koelkast legt Er moeten echter wel gaatjes in de zak zitten om het koolzuur dat de appels produceren te laten ont snappen. Groente is makkelijk te bewaren, maar ook hier gelden een paar spelregels. Ten eerste moet ze altijd goed verpakt wor den om uitdrogen te voorkomen. Ook hier is papier niet geschikt. Bij andere verpakkingsmaterialen moet de groens kans krijgen om te „ademen". Aubergines, sperziebonen, augurken, pompoenen, meloenen, paprika's, toma ten en courgettes zijn gevoelig voor kou. De ideale temperatuur ligt tussen de zeven en tien graden Celsius. Daarom mogen ze alleen in het groentevak wor den bewaard, onverpakt of in een niet afgesloten plastic zak. Artisjokken, brus- sels lof, koolraap, maiskolven, prei, sla, witte, rode, savooie-, bloem-, groene en Chinese kool en spruitjes worden onge wassen in niet luchtdicht afgesloten plastic zakken of in „ademende" folie verpakt in het groentevak of in de koel ruimte bewaard. Mierikswortel, worteltjes, radijs, ram menas, rode bieten en selderij moeten gewassen, maar afgedroogd in geperfo reerde zakken of folie in de koelkast worden gelegd, omdat ze ongewassen een aardlucht kunnen verspreiden. Asperges worden voorgekoeld, droog en ongeschild in zakken of folie bewaard en voor het schillen korte tijd in koud water gelegd, omdat ze dan steviger zijn en zich gemakkelijk laten schillen. Pad destoelen tenslotte mogen niet te lang worden bewaard omdat de koelkast nog te warm voor ze is. Ze kunnen het beste in het vriesvak worden gelegd. Uw fotocamera is stuk. De fotohandelaar bij wie de ca mera is gekocht, zegt dat het apparaat moet worden opge stuurd naar de importeur, die het kleine defect zou kunnen verhelpen. U doet dat, deugde lijk verpakt, via de PTT. Een paar dagen later belt de im porteur op met de mededeling dat hij het toestel onherstel baar beschadigd heeft ontvan gen. Kan men nu bij de PTT een schadeclaim indienen? Ja dat kan. Wanneer het appa raat goed verpakt bij de PTT wordt aangeboden en het raakt tijdens het transport be schadigd of verloren, dan heeft de afzender recht op schadevergoeding. In dè Post- wet en het Postbesluit is vast gelegd, welke bedragen in zul ke situaties worden uitge keerd. Een belangrijk punt daarbij is dat bij het verzenden de waarde is aangegeven. Bij verdwijning of onherstelbare schade wordt een vergoeding uitgekeerd tot maximaal 250 gulden. Is de waarde aangege ven, dan geldt een vergoeding tot deze aangegeven waarde. Raakt slechts een deel zoek of is de schade licht dan bestaat recht op vergoeding van de werkelijke schade met inacht neming van de genoemde ma xima. Aluminiumfolie en roestvrij staal zijn vijanden Geschrapte krieltjes J%M 750 gram\2?5 w AH Vleessalade 108 bak 300 gramJL# Frikandeau v/d ham ^^£4 500 gram Fijne braadworst «g m q 500gram3<24-2.98 »^4o in kiloverpakking,5ï98~ Uit de afdeling warm brood: Weense snijder, gratis gesneden 421 800 gram\&C de afdeling delicatessen: F^rijzer boterhamworst /O 100 gram9$ w KJ U zult gek staan te kijken. U hebt een heerlijke salade gemaakt. In afwachting van de komst van de gasten zet U de salade in een schotel van roestvrij staal, afgedekt met aluminiumfolie. Bij het weer openen van de koelkast blijkt de folie verdwenen te zijn. Wat is er gebeurd? Roestvrij staal en aluminiumfolie verdragen elkaar niet. Er ontstaat, aldus de Keuringsdienst van waren, een bepaalde uitwisseling van electronen met als gevolg dat de folie zelfs geheel kan oplossen. Gebruik dus nooit folie in combinatie met roestvrij staal. DEN HAAG De Consumentenbond is van mening, dat een aantal oude consumentenwensen door een aantal ministeries nu eindelijk serieus wordt genomen. Dit is de bond gebleken uit het jaarrapport van de interdepartementale Commissie voor Consu mentenzaken 1975-1976, waarin een aantal punten inzake het „consumentenbeleid" op een rijtje zijn gezet. Wel had de bond gehoopt, dat de overheid wat meer kracht en initiatief in de nota zou hebben getoond. Verder meent de Consu mentenbond, dat de overheid strakker en minder globaal moet optreden. De bond is verheugd dat de aangekondigde herziening van de Warenwet nu tot stand komt, maar mist echter een aanduiding over hoe de inbreng van de consument bij de uitwerking van warenwetbesluiten zal zijn. Het bedrijfsleven heeft nog steeds te veel invloed ten opzichte van de jnbreng van consumentenorganisa ties, aldus de bond. Economisch wel en wee Aan de Sint Aagtenstraat 4—6 is in een v.m. leegstaande bedrijfsruimte, het automobiel bedrijf van A. A. van der Kwast, handel in 2e hands auto mobielen, gevestigd. Aan de Meloenstraat 16 is de Fa- Ju en Slegtenhorst, aantv bedrijf van timmerwerk, gevesr tigd. Aan de Boerhaavelaan 26 is Holland Electronics, import en kleinhandel in eleetronische meet- en ontvangapp, gevestigd. 0 Aan de Drie Octoberstraat 16 is het herenkappersbedrijf van H. Galjaard opgeheven. WAGENINGEN (ANP) - „Met die iepziekte zullen wij moeten leren leven. Het enige wat wij kun nen doen is de bestrij ding van deze ziekte hard blijven aanpakken". Dit zegt ing. H. A. Ludwig van de inspectie bos bouw van Staatsbosbe heer. Als coördinator bij de bestrijding van de iep ziekte reist hij het hele land af om particulieren en overheidsinstanties te adviseren. Het ziet er niet naar uit dat hij al gauw met zijn taak ge reed zal komen, want de iepziekte die al enkele honderdduizenden iepen heeft geveld, grijpt nog steeds om zich heen. De ziekte is in 1972 vanuit Enge land naar Nederland gekomen en werd voor het eerst in Sloten (Friesland) geconstateerd. „Sindsdien zijn honderdduizen den iepen aan deze agressieve ziekte tenonder gegaan. Vooral in Zuid-Limburg en Noordoost- Overijssel kan bijna van een epidemie gesproken worden", zegt ir. H. M. Heybroek van het Rijksinstituut voor onderzoek in de bos- en landschapsbouw „De Dorschkamp" in Wageningen. De eerste ziekteverschijnselen treden in juni op. In enkele maanden, soms al in enkele we ken, sterft een deel van de kroon. De oorzaak van de ziekte is een schimmel die van boom tot boom wordt overgebracht door de grote en kleine iepes- pintkever. Deze kevers zetten hun eieren af onder de bast van zieke of kwijnende iepebomen. De larven maken al vretend gangen, verpoppen zich aan het eind van zo'n gang en vliegen als regel in mei als kever uit. Voordat de uitgevlogen kevers op hun beurt eieren gaan leg gen, vliegen zij eerst naar de toppen van gezonde iepen waar zij zich tegoed doen aan de bast. De kevers die bij het uitvliegen al besmet waren met de schim mel brengen op deze manier dus de ziekte over op nog gezonde bomen. Als de agressieve vorm van iep ziekte de boom heeft aangetast is deze niet meer te redden. Tegen de schadelijke kever is nog geen kruid gewassen zodat de enige oplossing is: onmiddel- Kale iepen, slachtoffers van de iepziekte lijk kappen. Daarna moet de schors van de stam worden ge schild en het liefst binnen enke le weken worden verbrand. Minister Van der Stee (land bouw) kondigde onlangs een subsidieregeling af, waarbij par ticulieren in bijzondere gevallen 100 procent van de kosten van het omzagen en onschadelijk maken van de zieke iepen ver goed kunnen krijgen. De direc teur van Staatsbosbeheer kan ook nog een bijdrage verlenen in de kosten van herplanten met iepen of andere boomsoorten. Geen subsidie krijgen rijk, pro vincies, gemeenten met meer dan 50.000 inwoners en eigena ren van iepebomen of -struiken, die binnen de bebouwde kom van deze grote gemeenten staan. Deze gemeenten worden geacht goed toegeruste plantsoenen diensten te hebben en voldoen de en deskundig personeel. De kleine gemeenten krijgen bij de bestrijding advies van Staats bosbeheer. Deskundigen raden sterk af nog iepevariëteiten te planten die erg vatbaar zijn voor de agres sieve vorm van de ziekte. Dit zijn: de zeer vatbare Hollandse iep, de iepen Vegeta en Comme-- lin en de zaailing Veldiep. Niet vatbaar voor de agressieve vorm is tot nu toe geen enkele in de handel verkrijgbare iepe variëteit. Ir. Heybroek van De Dorschkamp probeert iepen uit Siberië en oost-Azië, waar de ziekte "niet voorkomt, te kruisen met de hier voorkomende ster kere soorten. Het duurt echter 10 tot 15 jaar voor men weet of de nieuwe variëteit bestand is tegen de ziekte. Voor het zover is zullen nog vele iepen het loodje moeten leggen, en hun bestaan eindigen in fa brieken, waar zij tot fineer of spaanplaat worden verwerkt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6