Mixen in Milaan om de hoogste titel LANGS OMWEGEN Bewoners Acaciastraat boos over bouwkeet Brieven van lezers NEDERLANDSE BARKEEPERS STREVEN NAAR WERELDROEM nijpend geldgebrek „VAN KASTJE NAAR DE MUUR GESTUURD" Tweede ronde Northgo-eup Nederlaag Godyla in bekerstrijd Geen nieuwe projecten Leidse Jeugd Actie door B WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Horecafa, de vakbeurs voor horeca en aanverwante zaken, in een longdrink-competitie die was uitgeschreven door de Nederlandse Bartenders Club (NBC). Zijn zoon kwam direkt na hem als tweede. Vader brouwde een drankje, dat hij Heartbreaker noemde (omdat hij zich van thuis een grammo foonplaat herinnerde met dat liedje erop). Ingrediënten: 30 cc Courvoisier, 20 cc Grand Marnier Rouge, bijvullen met ginger ale en „on top" Gallia no (een Italiaanse likeur) voor de flavour, de aangename bou quet. Vrolijk gesnorde jongere Dick maakte een Danny Spe cial (Danny is Dicks 4-jarige zoon) met cognac, Kroatzbeer- en, Galliano en bijgevuld met Minute Maid, een frisse juice. Dat waren vast een paar spo ren die zij verdiend hebben. In Milaan zullen ze er weer een schepje bovenop moeten gooien in de Nederlandse ploeg. Evenals de overige mi xende rotten in hei vak zullen de twee Dicken en Ton een speciaal drankje moeten ma ken. Zeegers sr. vervaardigt een prédinner, een aperititef, z'n zoon componeert een after- d inner en Ton Dumoulin uit Rotterdam gaat aan de slag met een longdrink. Dick jr.: „Je komt individueel op én als team. Individueeel heb je van tevoren je recepten in moeten sturen, je eigen ontwerp. Daar ga je die toestand maken ten overstaan van tien uitgekookte juryleden, van wie er vijf je beoordelen op efficient wer ken, op je stijl van doen. De andere vijf gaan zitten mugge- ziften in een hokje, je drankje nippend en smakkend onder werpen aan een toets op kleur, reuk en smaak. Als het goed is, zijn er in verschillende sec toren titels te behalen: goud, zilver en brons liggen in het verschiet." Het zal niet van een leien dak je gaan, in Milaan. Dick: „Het wordt verdomde moeilijk, om dat je met Italianen te doen hebt. Die beschikken over een assortiment likeuren waarte gen andere landen bijna niet op kunnen. Wij gebruiken on ze eigen likeuren, van Neder landse firma's die als Vrien den van de Nederlandse Bar tenders Club ons steunend be jegenen." Vader Dick spreekt met het inzicht der kostelijke ervaring. Hij is een veteraan (in 1969 kwam hij ook al als overwinnaar uit het strijdperk en werd Nederlands kam pioen, met de cocktail als wa pen). De titels schudt hij bij kans uit de mouw, deze mees- termixer: „Ik kan kort van stof zijn. Ik ga er nu voor de tweede keer heen. In 1969 haalden wij - Gerard Rietveld en Frans Kieckens uit Amster dam en ik - het wereldkam pioenschap in teamverband, samen met Venezuela. Ditmaal hoop ik een gooi te mogen doen naar het kampioenschap individueel. Ik zal m'n best doen, ons kikkerlandje hoog te houden. Maar dat zal niet mee vallen, tegenover landen als Amerika, Japan, Argentinië en nog een paar van die fijnproe- vende mogendheden." Verder wil doorgewinterde Zeegers er geen woorden aan „Heer, red Noordwij kerhout" In het artikel over het zestigja rig bestaan van de St. Jozefpa- fochie van zaterdag wordt een pardige anecdote verteld over de „Fenandel" van de parochie die zijn parochianen op de knieën dwong om boete te doen èn daarmee de redding van Noordwijkerhout te bewerkstel ligen. Als je het zo leest dan komt onwillekeurig de gedachte bij je op, „het heeft niet veel geholpen". Als je ziet hoe het geestelijk leven er nu voorstaat is er nog wel meer nodig om de zaak te klaren. Als het in het Noordwijkerhout van vandaag 'mogelijk is dat met de carnaval soptocht een wagen met op- techrift „minder motjes met compotjes" de eerste prijs ver werft, dan is dat toch wel een kteken van een ziekelijke menta liteit onder de „beminde gelovi gen". Ik vind bovendien, dat wel ,wat veel aandacht geschonken is aan de wat superieure hou sing van de pastoor, maar ver nield is niet wat een bron van zegeningen deze mensen ge weest zijn, en wat een groot geluk het voor de kerk „in de steigers" zou zijn als er nog eens 'zo'n opbouwende figuur naar Voren zou konen. Maar we hou- 'den moed, want we zijn op de 'goede weg om terug te winnen wat verloren was. De stichting „R.K. Priesteroplei dingen" beleefde op 9 October een glorieuze dag, toen vier van haar priesterstudenten werden 'gewijd door Mgr. Dr. J. M. Gij- sen te Roermond. Thans stude-, ren er nog veertig, waarvan er twee vlak voor hun wijding staan. Als we ooit nog eens het geluk willen hebben zo'n pries ter in ons midden te hebben, laten we dan het werk van de .stichting met woord en daad steunen. Het gironummer van de stichting is. 2863020 t.n.v. Stichting R.K.Priesteropleidin- gen, Oranjelaan 124 in Lisse. Dan maken we tenminste een beste kans dat het gebed van pastoor V.d. Waarden verhoord zal worden, „Heer red, Noord wijkerhout. J. J. Meyer, Koninginneweg 46, Noordwijkerhout. De gewraakte bouwkeet aan de Acaciastraat LEIDEN Zestien gezinnen uit de Acaciastraat hebben in een brief aan het gemeentebestuur hun beklag gedaan over de bouwkeet die in verband met de renovatiewerkzaamheden in de Tuinstadwijk sinds enkele we ken voor hen deur staat. Zij klagen over het ontnemen van het uitzicht en vrezen dat de keet de eerstkomende jaren nog wel voor hun deur zal blijven staan. Bovendien voelen de bewoners van de Acaciastraat zich door ambtenaren en wethouders op het stadhuis nog al van het kastje naar de muur gestuurd. In de eerste weken van oktober rende aldus de boze brief van de bewoners een hunner gevonden aan de Kastanjekade waar de betreffende bouwkeet neergezet zou kun nen worden zonder dat erg veel mensen daar last van zouden ondervinden. Bij zijn bezoeken aan het stadhuis bleek de aanwezigheid van de bouwkeet in de Acaciastraat velen ten stadhuize totaal onbekend te zijn. Hoge ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting inclusief de wethouer wisten van het bestaan niet af. Eenmaal opmerkzaam gemaakt op de hinderlijke bouwkeet, die daar volgens de briefschrijvers ook nog zonder ver gunning zou zijn neergezet, beloofde men de zaak de onderzoeken en te bezien of de keet naar de Kastanjekade kon. Het resultaat was een aantal ambtenaren dat elkaar over de mogelijkheidaer tot op heden nog. Een van de bewoners van de Acaciastraat de heer Kromwijk, schrijft 'de gemeenteraad nu dat hij 15 maal vier verschillende ambtenaren heeft bena derd, twee maal de Plantsoenendienst, twee maal de Brandweer, twee maal de Politie, twee maal wethouder Waal en eenmaal wethouder Verboom, nog afge zien van alle bezoeken aan aannemers en uitvoerders in de wijk zelf. In zijn brief aan de gemeenteraad dringt de heer Kromwijk namens de andere bewoners van de Acaciastraat nogmaals aan op het verwijderen van de bouwkeet naar el ders. Wethouder Verboom heeft inmid dels toegezegd een en ander in de raads commissie volkshuisvesting aan de orde te stellen. LEIDEN Het jaarverslag over het jaar 1975 van de Stichting Leidse Jeugd Actie (raad voor jeugd-, buurt- en clubhuiswerk) wordt geken merkt door een financiële paradox. Aan de ene kant wordt gesteld dat de verhoging van de subsidiepercentages afkomstig van het ministerie van CRM stimulerend heeft gewerkt op de uit breiding van het buurt- en clubhuiswerk. Aan de andere kant wordt een echte versteviging, laat staan een uitbouw van de werkzaamheden on danks de met terugwerkende kracht geldende subsi dieverhogingen (tot in 1973 toe) nauwelijks mogelijk geacht. De LJA stelt in het jaarverslag dat de start voor het werk voor de nieuwe projecten werd door kruist doordat de financiële ruimte ervoor bij de gemeentebegroting wel aanwezig was en bij het Rijk niet. Eén subsidiént wordt namelijk als onvol doende beschouwd voor de verwezenlijking van nieuwe projecten. Volgens LJA was het uitgangspunt voor het advies aan de gemeente met betrekking tot de subsidie verdeling voor 1976 in feite dat de „financiële pijn" verdeeld moest worden over de reeds gesubsidieer de instellingen om de nood van enkele nog niet door CRM gesubsidieerde projecten enigszins te lenigen. Een andere oorzaak voor de financiële nood van de LJA zou ook de verbreding van het werkterrein kunnen zijn. De LJA houdt zich momenteel al bezig met naast het club- en buurthuiswerk het open jongerenwerk (met beroepskrachten); het vormingswerk jong volwassenen; het vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk; het speeltuinwerk; het peuterwerk; het open bejaardenwerk voor wat betreft de sociaal-culturele en recreatieve activitei ten, voor zover dit in de clubhuizen plaatsvindt. Vooral het speeltuinwerk, het peuterwerk en het open bejaardenwerk zijn al ver gëintregeerd in het buurt- of clubhuis. Accommodaties Met betrekking tot de accommodaties die door de gemeenteraad bij de LJA in beheer en exploitatie zijn gegeven wordt opgemerkt dat het in de bedoe ling ligt dat de zogenaamde Korti-markt als tijde lijke voorziening en tezijnertijd ook het wijk- buurtcentrum Slaaghwijk (beide zijn gelegen in de Merenwijk) bij de LJA in beheer zullen worden gegeven. De Stichting verhuurt op haar beurt de accommodaties aan de organisaties die het werk in deze ruimten zullen gaan uitvoeren. Dat is iets nieuws in zoverre dat de gemeente, geadviseerd door een bouwcommissie uit de LJA de bouw voor zijn rekening laat uitvoeren en dat de instellingen en organisaties de accommodaties via de LJA van de gemeente gaan huren. LEIDEN/NOORD WIJK/LISSE Hoewel er vandaag geen pro gramma is voor de Leidse hoofdklasse-competitie, toch enige aantrekkelijke wedstrij den. Zo wordt in de Noordwijk-. se Northgo-hal de tweede ronde om de Cup van die naam ver speeld. Onder de aantredende teams ook het achttal van de Rotterdamse Sportpers, koplo per in de hoogste Rotterdamse afdeling. Northgo-hal: HHS-Fodym. Van Gerven de Jong (20.00 uur); LEHO-Sport—Rotterdamse Sportpers (21.00 uur); Nachte gaal—Zwaanvogels (22.00 uur); Landbouw—Van der Plas BMW (23.00 uur). Groenoordhal: 1: Wernink—G- lasbergen de Best (21 uur); 2B: LFC—Katwijk (20 uur); 3A: Uni- tas Leiden—Gazelle (20 uur); 3B: RHW—MJBS (21 uur); Padox Parlevliet (21 uur); Regenboo- g—Hoogk. Ass (21 uur); 3C: Du PrieVTL (22 uur); 3D: SVL- V—Bax Zeefdr. (20 uur); UVS Country Boys (21 uur); 3E: Auto Heemskerk—FC Duynstee (20 uur). THB-Hal: 1: Lisser Boys—Roo- denburg (20.25 uur); Blokh. Lis- se—Cleyn Duin (21.20 uur); 2B: Kickers '69—LISC (22.15 uur); SRV BoysSCGW/AWC (19.30 uur). (Van onze spor tredactie) ROTTERDAM Het Lisser Godyla is er niet in geslaagd ook dc derde wed strijd om de dis trictsbeker zaal voetbal winnend af te sluiten. Go dyla, dat eerder wel het Haagse DKS-Intiem en Verwey en Ade- geest uit Gouda klopte, werd gis teravond in Rot terdam met 4-3 door Hogerwerf teruggewezen. gens. Niet alleen arri- veerde de Lisser-for- matie door een auto ongeluk pas twee mi nuten voor tijd in de speelzaal, maar ook was het de matige ar bitrale leiding die Godyla uiteindelijk de winstpunten zou kosten. Zo keurde de scheidsrechter het „winnende" vierde Rotterdamse doel punt goed, terwijl de doelman met een on reglementaire ingooi de inleiding voor die treffer had verzorgd. Al binnen vijftien mi nuten keek Godyla in Rotterdam tegen een 3-0 achterstand aan. Een dubieuze straf schop (Van Harrie van der Zwet) en een treffer van Johan El ferink in een twee- man-meer-situatie deed Godyla weer in een zege geloven (3- 2), maar de daarop volgende toch toege kende goal van de Rotterdammers zette Godyla weer op een achterstand van twee treffers. Direct na rust scoor de Ruud van der Voort nog wel tegen (4-3), maar verder kwamen de aangesla gen Lissenaren toch niet. Overigens heeft Godyla nog altijd de mogelijkheid om de districtsbeker op te eisen. Dan zal echter wel de laatste wed strijd, tegen Hoogen- boom uit Dordrecht, gewonnen dienen te worden. Op het eerste gehoor klinkt het misschien wat vreemd maar je kunt met de shaker in beide handen tot wereldroem geraken. Daarbij is het wel noodzakelijk, dat je in het bezit bent van een gedegen geestelijke bagage en een zekere vakmati ge geslepenheid. Bovendien moet je kunnen terug vallen op een aantal gerenommeerde importeurs van gedistilleerd die je ruggesteun kunnen geven met drankjes die eruit springen. Tenslotte is smaak makende fantasie een vereiste waar je niet omheen kunt. Een barkeeper met pit in z'n lijf is meer dan de routinier die tot in de kleine uurtjes in alcohol- en rookdampen achteloos pilsjes tapt en bijna liefdeloos knipperbollen, Bloody Mary's en Loe- 5 moemba's of vrije Cubaatjes in glazen vangt en ze de meestal niet meer al te heldere klant voorzet. O nee, het barwezen reikt ver der. In het rijk der spiritualiën kunnen hoge ogen geworpen worden; als het een beetje meezit met de jury, als die niet al te ver heen is of niet al te slaperig, kun je met een uitge kookt drankje de zinnenprik kelende Olympus bestijgen. Daar houden, sinds onheuglij ke mythologische tijden, go den en halfgoden zich uitslui tend bezig met de geneugten van nektar en ambrozijn. Alles bij elkaar aanlokkelijk genoeg voor vader en zoon Zeegers om de gok te gaan wagen, op zaterdag 13 november in Mi laan. In deze Noorditaliaanse stad komen 84 barkeepers uit 28 landen tezamen om te trachten een wereldtitel in de wacht te slepen met het mixen van cocktails en longdrinks. Onder hen zijn de Nederlanders Dick Zeegers sr., Dick Zeegers jr. en Ton Dumoulin, specialisten op hun mengend terrein. Op naar Milaan; misschien komt één van hen terug als lachende eerste, „maar zover zijn we nog lang niet," grijnst vader Dick (59), die al 42 jaar in het vak zit en in Rotterdam woont. De jonge Dick (30) uit Maas sluis loopt pas 9 jaar mee, maar laat hem maar schuiven met z'n shaker. Beiden bestie ren in duistere gezelligheid de Pirate Bar van Holiday Inn Leiden, junior sinds mei '74, senior pas een maand of acht Bij nacht en ontij stellen zij zich ten dienste van een inter nationaal getint publiek dat op de kruk of aan het tafeltje op een verzetje uit is. Het is hun serverend werk, maar zater dag willen ze in Milaan furore zien te maken. Een mix-festijn op hoog ni veau is voor beide Zeegers niet zo vreemd meer. Begin van dit jaar werd vader Dick Nederlands kampioen op de Vader en zoon Dick Zeegers op weg om een wereldtitel in het mixen van cocktails en longdrinks in de wacht te slepen. vuil maken: „Ik wijd er niet meer over uit, maar de naam van mijn cocktail is Royal Dutch; puur oranje qua kleur, een likeur zonder „behang" - zoals wij dat zeggen - geen, versiering. Ik stuur Royal Dutch een beetje nationalis tisch puur in zee. Zelf geef ik' er de voorkeur aan, een cock tail niet te veel te behangen met vruchtjes, schilletjes, sui kerrandjes en van die opsmuk. Smaak blijft de hoofdzaak en niet te vergeten de kleur en de reuk. Overigens wil ik wel zeg gen, dat naar mijn mening de te maken cocktail van Zeegers junior te prefereren valt boven mijn eigen prédinner. Het klinkt misschien gek, maar ik ken de smaak van mijn pap penheimers: een tikkeltje aan de zoete kant, daar houden de meeste mensen toch wel van." Vader Dick acht zichzelf niet bij voorbaat verslagen in het Milaanse drankgeweld: „Heb je een juiste hand, dat je je niet vergooit, maak je een klei ne kans. Ieder van ons zal het tegen 27 andere collega's moe ten opnemen, maar ik zie het bepaald niet somber in. Trou wens dan zou je, bij het onder schatten van je eigen kracht, al verloren zijn. Ziet u, ik be schouw die mix-affaire als een hobby. Een drankje moet je goed klaarmaken, wil je de kans hebben dat je klant een tweede bestelt. Als je er met de pet naar gooit, ben je geen goeie barman. De mensen heb ben recht op iets goeds, tegen de behoorlijke prijs die ze er voor moeten betalen. Die Dick zal de slag wel van zijn vader hebben gekregen. Die stond vroeger al steeds maar naar pa te kijken als die bezig was met mixen." Zo gaat het verder, van ge slacht op geslacht. Pa doet het, zoon doet het en het vervolg hangt in de lucht. Want groot vader Dick Zeegers (dat is weer een andere kwaliteit) ziet perspectieven bij zijn kleind ochter: „die begint zelfs al i teresse te krijgen voor lekker samengestelde drankjes. Het zou me niet verwonderen als die later een lady-bartender wordt. Nou, daar heb je ook erg goeie onder, hoor. Daar hoef je je niet voor te scha men." Op de valreep naar Mi laan, op weg naar het uur van de cocktailwaarheid, wil oudere Dick nog wel een stuk je filosofie kwijt dat hij van een „oude leermeester" heeft overgenomen: „Het barwezen drijft op de wijsheid van Salo mon en het geduld van Job. Als je de kroon maar op je hoofd houdt. Doe wat je doe- tmaar doe het goed.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5