Lisse beslist als eerste over schoolbegeleiding Omleidingsweg Stompwijk gaat eind deze week open Sassenheim niet gediend met „slaapstad" Voorhout Meer protesten tegen puinstort in Vlietland MOEILIJKHEDEN NOG NIET OVERWONNEN SCHOLENBOUW CENTRAAL IN RAAD LISSE ,De slag in Noordwijk' voor Haagse rechter PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 (Van een onzer verslag gevers) DUIN-en BOLLEN STREEK De Lissese gemeenteraad hakt van avond tijdens zijn ver gadering als eerste de Gordiaanse schoolbege- ieidingsknoop door. B en W van die plaats stellen de raad voor in principe akkoord te gaan met de onlangs verschenen nota school begeleiding, waarin een model wordt gegeven van een dergelijke dienst. De nota is verstuurd aan de gemeenten Hillegom, Katwijk, Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout en Warmond. In de meeste gemeenten komt de nota pas aan het be gin van het volgende jaar ter sprake. In die plaatsten wordt de kat nog even uit de boom gekeken alvorens een principe-uitspraak wordt gedaan.- In enige gemeenten waaronder Lisse wordt eerst nog overleg gepleegd met de diverse schoolbesturen. Nota Het doel van de nota is het verkrijgen van een principe uitspraak van de tien gemeen ten in de Duin- en Bollen streek ten aanzien van de op richting van een schoolbegelei LISSE De gemeenteraad van Lisse zal vanavond een voorstel bespreken om mede werking te verlenen aan de totstandkoming van een nieuw scholencomplex in het plan Meerenburgh. Het betreft hier de integratie van de onder het beheer van de Nederland se Hervormde Schoolvereniging staande ba sisschool aan de Lisbloemstraat en de kleu terschool aan de Kanaalstraat in Lisse. In eerste instantie" was alleen sprake van vernieuwing van de basisschool, maar schoolbestuur en gemeente willen alvast an ticiperen op de inwerkingtreding van de aangekondigde nieuwe wet op het basison derwijs. Een identiek voorstel voor de bouw van een nieuwe Sint Jozefschool zal even eens aan de orde komen. Als gevolg hiervan zal de katholieke kleuterschool „Sint Lucia" tegen de vlakte gaan. Op het speelterrein van de huidige Jozefschool wordt een ge meentelijk gymnastieklokaal gebouwd ten behoeve van de leerlingen van de Jozef school en de Gereformeerde lagere school Het college heeft met het kerkbestuur inmid dels een overeenkomst bereikt over de aan- en verkoop van de diverse terreinen om de bouw van het nieuwe complex met gymnas tieklokaal mogelijk te maken. Voor uitbrei ding van het aantal tennisbanen van de Lawn Tennis Club van twee naar tien zal het college de raad voorstellen een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar te stellen. dingsdienst. Een dergelijke dienst is al eerder ter sprake geweest in het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek. Er was in eerste instantie met name kritiek op de kosten, die aan de oprichting van een school begeleidingsdienst verbonden zijn en die in het begin gedra gen moeten worden door de gemeenten. De minister streeft er uiteindelijk naar de kosten op zich te kunnen nemen (12,50 gulden per inwoner), maar dan langs geleidelijke weg. Dat betekent, dat de tota le kosten van een dergelijke dienst pas over een (groot) aantal jaren geheel voor reke ning van de overheid zullen komen. Voor het verstrekken van rijkssubsidie stelt de overheid, dat liet bewerkingsgebied van de dienst tenminste 180.000 personen moet tellen. Gesteld dat, alle gemeenten die daar voor in aanmerking komen deelnemen aan de oprichting van een schoolbegeleidings dienst, dan komt men in de Duin- en Bollenstreek op een bewerkingsgebied van slechts 150.000 personen. Maar vol gens de samenstellers van de nota (SOB) acht het ministerie het van een groter belang, dat een „witte plek" (daar waar een dergelijke dienst nog niet fungeert) van de kaart vèr- dwijnt. Volgens het bestuur van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek kan bij een bewerkingsgebied van 150.000 personen gerekend worden op een rijkssubsidie van 250.000 gulden. De samenstellers heb ben echter becijferd, dat aan personeelskosten (twee psy chologen, twee pedagoog-di dactici, twee assistenten, een administrateur en een typiste en huisvesting in totaal een bedrag van bijna 630.000 gul den moet worden uitgegeven. De tien gemeenten moeten dan nog een bedrag van 2,55 gul den per inwoner bijpassen. Hoewel dit bedrag in eerste instantie niet al te hoog lijkt. zal met name de gemeente Hil legom nogal wat moeite heb ben met het bijeenkrijgen van deze gelden. „De raad staat in meerderheid positief tegen over de plannen om een schoolbegeleidingsdienst op te richten. Vanuit financieel oog punt is het echter een zware last voor de gemeente Hille gom. Een rijksdaalder per in woner betekent nog altijd een uitgave van zo'n 45.000 gulden voor de gemeente Hillegom met zijn 18.000 inwoners. Het is voor een noodlijdende ge meente als Hillegom niet een voudig een dergelijk groot be drag bij elkaar te brengen. De post „onvoorzien" is in 1977 niet veel groter dan dit bedrag van 45.000 gulden", aldus Hil- legoms burgemeester Van Nie- Problemen dus voor de ge meente. Hillegom, maar moge lijk ook problemen bij de ge meente Katwijk, waar al enige tijd drie remedial teachers in dienst zijn. Dat zijn onderwij zers, die op verzoek van schoolhoofden en ouders indi viduele hulp geven aan kinde ren, die binnen het onderwijs hulp nodig hebben. De gemeenteraad zal binnen kort moeten kiezen tussen voortzetting van het huidige project of voor een nieuw pro ject in samenwerking met ne gen andere gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. In het meest ongunstige geval zou de oprichting van een schoolbege leidingsdienst voor de Duin en Bollenstreek bij een van deze plaatsen stuk kunnen lo pen. Een drastische inkrim ping van het bewerkingsge bied van deze dienst heeft mo gelijk ingrijpende gevolgen met betrekking tot de subsidie. Het risico, dat de door velen begeerde schoolbegeleidings dienst er niet komt is dan erg gr00t' HENK VAN DER POST NOORDWIJK Het gemeentelijke Electriciteitsbedrijf bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum is aan de Neordwijkse kunstenaar Henny Bal een opdracht verstrekt tot het maken van een kunstwerk, dat aan dit gedenkwaardige feit zal herinneren. Het is bedoeld als geschenk van het jubilerende bedrijf aan de Noordwijkse bevolking. Het kunstwerk zal bestaan uit materialen van de dienst en de relatie weergeven tussen gas, water en electriciteit Men hoopt voor het gedenkteken in de gemeente een passende plaats te vinden. Het gouden bestaansfeest van het GEB is in besloten kring gevierd. Burgemeester mr. J. M. Bonnike heeft namens het gemeente bestuur de ambtenaren van de gemeente een biljart aangeboden, dat een plaats zal krijgen in de recreatiezaal van de bedrijven. Alkemade voelt weinig voor annexatie van grond Warmond WARMOND/ROELOFA- RENDSVEEN - Het college van b. en w. van Alkemade voelt weinig voor annexatie van grond van buurgemeenten. Dit heeft dit college laten we ten naar aanleiding van een suggestie van raadslid Van der Meer om de grens met War mond te wijzigen. Het raadslid stelde in de alge mene beschouwingen voor de begroting van '77, dat Alkemade gemeentelijke belastingen kon heffen in gebieden waar War- monders op Alkemadese voor zieningen zijn aangewezen. Het college antwoordt dat „annexa tie geen passende sleutel is om deuren voor vruchtbare contac ten met buurgemeenten te ope nen". Wel onderschrijft het Al kemadese college de wens van; het raadslid Van der Meer de contacten met buurgemeente te intensiveren. SASSENHEIM „Sassenheim is niet gediend met een „slaapstad" Voorhout. Indien dit zou gebeuren, zal dit een vergrijzing van de andere bollenstreekgemeenten tot gevolg hebben", stelden de heren Van Breda (CDA) en Horstman tijdens de behandeling van het rapport studiegroep Voorhout gisteravond in de Sassenheimse gemeenteraad. Beiden spraken hun Voldoening uit over het feit dat het college zich heeft aangesloten bij de mening van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek, die jeen aparte bouwlocatie overbodig acht en de regionale werkgelegenheid wil laten prevale ren. De raad besloot dan ook om het standpunt van het SOB te onderschrijven. De toetreding tot het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek werd door de heren Van der Plas en Rotteveel toegejuicht, maar de heer Van der Fange, sprekend namens de christelijke - en KVP- fractie toonde minder enthousiasme. De voorzitter van de raad zag het samenwerkingsorgaan rpeer als een overlegorgaan en sprak daarom van een pragmatisch besluit. De oprichting van de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek is na gisteravond ook een feit en daarover betoonden alle fracties hun tevredenheid. De heer Van Biezen prees de vooruitstrevendheid van het college en sprak zijn vertrouwen uit in- de samenstelling van het bestuur, waarin ervaring en kennis zijn. Op de vraag bij welke centrale de stichting zich zal aansluiten (de provinciale- of de christelijke centrale), antwoordde wethouder Mazee, dat \deze beslissing over gelaten zal worden aan het stichtingsbestuur. Bij het punt comptabiliteit had het VVD-raadslid Ciggaar ernstige kritiek op de begrotingswijziging ten behoeve van een aanvullend krediet van 350.000 gulden voor de bouw van een sporthal. Hij noemde dit de derde fout van het architectenbureau Arnhem. De heren Ris en Wagner hadden wel moeite met deze verhoging, maar stelden „dat ook deze bittere pil geslikt zal moeten worden". Wethouder Mazee verklaarde, dat ook het college er moeite mee had, maar zij voor een voldongen feit stond. „Het is duidelijk, dat er een fout gemaakt is, maar het staat niet vast, dat zonder deze fout het bedrag lager zou liggen" MGR. SANDERS OVERLEDEN NIJMEGEN/OEGSTGEEST - Op 68-jarige leeftijd is maan dag in Nijmegen Monseigneur A. A. M. Sanders overleden. De in 1908 in Den Haag geboren priester werd op 6 juni 1936 tot priester gewijd. Hij ging op 1 oktober 1971 met emiritaat. Mgr. A. Sanders wordt donder dag 11 november begraven op het kerkhof van de Sint Willi- brordkerk in Oegstgeest om 11 UVS wint ZOETERWOUDE - De Leidse hoofdklasser UVS heeft zich gisteravond als eerste kandidaat gesteld voor de „Guus van der Geest"-wisseltrofee. SJZ verloor de eerste nederlaagwedstrijd te gen UVS met 1—6. SJV nam de leiding door een treffer van Wim Bos. Jan Verver bepaalde de ruststand op 1—3. Van der Heijden, Theo van Seggelen en Lagendijk scoorden na de pau- LEIDSCHENDAM Na het Leidschendamse ge meentebestuur heeft ook de Vogelwerkgroep „Vliet land" samen met de Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuniversiteit Leiden bij de provincie protest aangetekend tegen het ontwerp-Puinafvoerplan Zuid- Holland. De twee groepen zeggen allereerst dat Ged. Staten al in januari van dit jaar aan Recreatiecentrum Rijnland BV een ontheffing voor het storten van intern vuil in de Meeslouwerpolder hebben gegeven. Ten aanzien hiervan draagt het nieuwe ontwerp dus meer het karakter van een rechtvaardiging achteraf dan als het discussiestuk dat de provincie er in wil zien. Verder vinden briefschrijvers de benadering dat het om „vuil" gaat dat men ergens „kwijt" moet teleurstellend, zij zouden het liever materiaal willen noemen dat misschien gebruikt kan worden voor het doel waarvoor het aanvan kelijk was bestemd of dat als grondstof voor iets anders kan dienen. Zij menen dat krachtig moet worden gestreefd naar hergebruik van puin. Behalve bezwaren van grondmechanische en hydrologische aard wordt in het antwoord aan de provincie ook gewezen op de natuurwetenschappelijke, cultuurhistorische en landschappelijke waarde van „Vlietland". Evenals het Leidschendamse gemeentebestuur onderschrijven de twee werkgroepen de conclusie in het rapport dat projecten, voornamelijk afgestemd op watersport en oeverrecreatie, zich nauwelijks lenen voor puinberging. Bovendien wordt de vultijd die de provincie op 24 jaar stelt geenszins in overeenstemming geacht met de plannen van het recreatieobject Vlietland. Over de armslag die, volgens de provincie, de bestaande wetten voldoende geven, zeggen de twee groepen dat het bestaan alleen niet voldoende is, krachtige toepassing is eveneens geboden. (Van onze rechtbank verslaggever) NOORDWLIK/DEN HAAG „De slag in Noordwijk" noemde de president van de Haage rechtbank gis teren de vechtpartij en die een tweetal jongemannen op 13 juni hadden ontke tend in de badplaats. Tegen de twee ver dachten, een 19-jari- ge timmerman uit Noordwijk en een 20- jarige kaper uit Sas senheim, werd res pectievelijk zeven en acht maanden gevan genisstraf geëist, elk met voorwaardelijk twee maanden en een proeftijd van twee jaar. den bekend als vech tersbazen. In de nacht van 12 op 13 juni bewezen zij deze reputatie door in een jeugdsociëteit in War mond tekeer te gaan. Daar werd een jeug dige bezoeker neerge slagen en bewuste loos op straat achter gelaten. De daarop volgende avond werd het allemaal nog ern stiger. In een cafe in Noordwijk werd een gevecht uitgelokt door een vrouw om ver te werpen De te hulp gesnelde bege leider werd grondig afgetuigd. Iemand die te hulp snelde werd eveneens be wusteloos geslagen vecht verplaatste zich naar een andere Noordwijkse bar, waar enkele perso nen door een grote ruit gingen. De tim merman, die karate en boksen beoefende, had in de slagpartij en de grootste rol. Voor de Haagse rechtbank was het tweetal uiterst timi de. Zij konden zich weinig herinneen van het gebeuren. We hadden veel bier ge dronken", zo klink het excuus. Het straf blad van de verdach ten loog er niet om, zodat de officier van Justitie „gepeperde" eisen stelde. Vonissen De nieuwe Stompwijkse weg gezien van uit Zoeter- meer in de richting Zoeter woude STOMPWIJK - De weg, die Stompweg gaat ontlasten van al het verkeer, dat er niet hoeft te zijn gaat eind van deze week open. Dit is aanmerkelijk eerder dan de bedoeling van want de officiële ople veringsdatum is pas 27 november Al in 1935 waren vlugge gees ten op het idee gekomen om het doorgaande verkeer buiten Stompwijk om te leiden. Geld- schaarste, oorlog en wederop bouw met vele prioriteiten wa ren er de oorzaak van dat hel tot 1964 heeft geduurd aleer het project weer op de teken tafel kwam In '71 werd begon nen met de aanleg van het dijklichaam en in '73 werd de Afslag Stompwijk op weg naar Zoeterwoude brug over de Kees-Jan Coe- nenvaart gebouwd. Omdat de grond ter plaatse uit zeer slap pe veen bestaat zijn in het dijklichaam zandpalen gedre ven waarop de weg rust. Aar dig historisch trekje is, dat de Meerlaan nu nagenoeg weer op dezelfde plek uitkomt als vroeger, namelijk tegenover de Bovenmeerweg. Bij de aanleg van de weg zijn nogal wat moeilijkheden on dervonden. De belangrijkste was de uiteraard niet voorzie ne zeer droge zomer. Bij de aanleg werd de waterloop no gal' gestoord door de bouw van viaducten en dergelijke. Drie pompen waren aanwezig om per uur 900 kubieke meter wa ter in het achterliggende ge bied te pompen. Dit bleek te weinig maar op alle manieren is getracht de nood te lenigen, waarbij aannemer Granneman uit Stompwijk zeer veel begrip en medewerking kreeg van de gedupeerde boeren Voorts is de boerderij van de heer v.d. Voort ernstig verzakt (hier voor is nog geen oplossing ge vonden) en was er een dijk- doorbraakje. Het verlossen van Zoeterwou de van datzelfde doorgaande verkeer is de logische volgen de fase. Het oud C.D.A. raad slid van Zoeterwoude de heer P.v. Rijn heeft bij de provin cie zeer goede contacten ge legd. Zo goed zelfs, dat het ontwerp voor Zoeterwoude nagenoegd rond is, zodat snel met deze zeker zo dringende voorziening kan worden aan gevangen. Het percentage auto's dat niet meer over de Meerlaan en Dr. v. Noortstr. behoeft te rijden wordt geschat tussen de 80 en 90% De geluidswerende groenvoorziening voor de wo ningen aan de v. Santhorstr. is nog zwak, mede omdat deze zomer door de droogte niet gepoot kon worden. Het valt te verwachten dat in het voor jaar door de provincie op flin ke schaal struiken worden aangeplant. Zeker is het niet uitgesloten dat de nieuwe weg tamelijk gevaarlijk gaat wor den. De wijze van aanleg noodt tot hoge snelheden. Mid denin ligt echter een brug die het uitzicht ontneemt. Dit ge voegd bij het feit, dat vlak voor en meteen na dit obstakel afslagen naar Stompwijk zijn geprojecteerd, waarbij het af slaande verkeer niet als schuil plaats een veilige middenberm kan kiezen doet verwachten dat in de toekomst botsingen zeker niet zijn uitgesloten. Het wordt duidelijk gevaarlijker zo meent men in Stompwijk dan bij de huidige situatie, die dermate onoverzichtelijk is dat iedereen zeer langzaam de boot bij de Bles neemt. In totaal kost zo'n betrekkelijk kort stukje weg 2.500.000 gul den excl. B.T.W. Zeker bij de bewoners van de Dr. v. Noort- straat zal de vlag uitgaan als de nieuwe weg definitief in gebruik wordt genomen, want deze veelal oude huizen ston den door het zware verkeer dikwijls te schudden. Dat als gevolg daarvan talloze scheu ren in muren en plafonds ont stonden behoeft geen betoog. LISSE De PPR in Lisse houdt woensdag 17 november om half negen een openbare leden vergadering in de Beurs. Uitbreiding van de steunfractie en verkiezing van bestuursleden vermeldt de agenda. Ook wordt gesproken over nieuwe activiteiten. LISSE Een bingo-avond wordt vrijdag 12 november gehouden in het gebouw van de Lissese IJsclub in de Poelpolder om acht uur om baten bijeen te brengen voor peuterspeel zaal De Iglo. De opbrengsten zijn bedoeld om speelmateriaal aan te schaffen. LISSE Toneelvereniging Oni speelt zaterdag 13 november het toneelstuk „Zij leven onder ons" van Rob van Maarle. De voorstelling begint om acht uur in Rehoboth. LISSE In de Chr. Nat. School aan de Broekweg 113 wordt woensdag 17 november een bazar gehouden. Met de opbrengsten wil -het schoolbestuur stencilapparatuur kopen. SASSENHEIM In de Stormbal wordt van avond in het kader van de Vredesweek een film van Peter Watkons vertoond. Aanvang negen uur. Toegang 18 jaar en ouder. Vrijdagavond wordt een discussie gehouden over het veilig heidsbeleid. Aanwezig zijn gen. maj. b. d. Van Eisen (KVP-Tweede Kamerlid) en M. J. Faber (secretaris Interkerkelijk Vredesberaad). SASSENHEIM De toneelvereniging Pankras zorgde gisteravond bij „Cees en Inke" voor een uitstekende opvoering van de klucht „Hoera, een drieling" van Dick van Maasland. Goed spel was er van Tiny Hendriks en Wim v.d. Ploeg, Gerard Nasveld, Martien Koper en An- nete Zwart. Ook de overige rollen werden uitstekend vertolkt. STOMPWIJK De gymvereniging Gyversto zal komende vrijdagavond in heel Stompwijk oud papier en vodden ophalen. U wordt ver zocht deze zaken langs de weg klaar te zetten. STOMPWIJK - Mevrouw Andela-Baur, lid van de 2e kamer voor de K.P.N., komt vanavond met de leden van de vrouwenvereniging van gedachten wisselen over het onderwerp „Wat doen wij als vrouw met onze stem in de politiek". Met de verkiezingen in het vooruit zicht een aktueel onderwerp. Tevens kunnen de dames enkele werkstukken bekijken om te zien wat men zoal zelf kan maken. Bij voldoende deelname en enthousiasme is het de bedoeling zo spoedig mogelijk met een cursus creatief handwerken te starten. De aanvang is 20.00 ZOETERWOUDE - De plaatselijke EHBO-ver eniging Sint Liduïna heeft vorig jaar met veel succes voor de eerste maal een jeugdcursus georganiseerd. Op 19 november wil men hier mee opnieuw starten. De lessen zullen op vrij dagmiddagen worden gegeven in het Wit-Gele Kruisgébouw aan de Korte Miening van 15.30—16.30 uur. De kosten voor de 12 lessen met inbegrip van het lesboekje en het examen- geld voor het jeugdbrevet A zijn 10,— per persoon. Hiervoor komen 11-12-13-jarigen in aanmerking zij kunnen zich aanmelden bij mevr. Overdévest-Welp, Eloutstraat 19 tel. 1816

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4