Vrouwelijke schoolverlaters komen moeilijk aan de slag ijkmarkt voor Leiden Zuid-W Teekens krijgt bouwvergunning Uitbreiding restaurant Groenoordhallen Van Dort door GS in het ongelijk gesteld Legatum Stolpianum voor dr. Dingemans EXPERIMENT GEDURENDE EEN JAAR Nieuwe beheerder Leids Dierenasiel WACHTEN OP EG-SUBSIDIE VAN ZES TON LEIDEN De inpassing van vrouwelijke schoolver laters in het arbeidsproces verloopt iets trager dan die bij mannelijke schoolverlaters. Dit blijkt uit het maandoverzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. Eind september stonden 165 mannelijke en 216 vrouwelijke schoolverlaters ingeschreven. Eind oktober zochten nog 139 mannelijke en 189 vrouwelij ke schoolverlaters werk. De werkloosheid voor mannen in het gewest Leiden nam enigszins af namelijk met 36. Het aantal werkloze vrouwen is in oktober met negen toegenomen. De vraag naar arbeidskrachten nam in oktober niet onbelangrijk toe. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten bedraagt thans 917, dat is een vermeerdering van 224 en bij de vrouwen 231, dat is een toename van 102. In de sector bouw is de grootste toename van de vraag naar mannelijke arbeidskrachten waar te nemen. Vooral aan de vraag naar timmerlieden en metselaars is niet meer te voldoen. Bij de vrouwen werd nieuwe vraag genoteerd voor leerling-verpleegkundigen. Dit houdt verband met de opleidingen, die begin volgend jaar weer gaan beginnen. Ten opzichte van vorig jaar oktober is de werkloosheid bij mannen iets afgenomen (1975: 2494, 1976: 2416). Bij de vrouwen is de werkloosheid thans belangrijk groter dan vorig jaar oktober (1975: 657, 1976: 835). De werkloosheidscijfers van de gemeenten, die tot het gewest Leiden behoren luiden als volgt. Tussen haakjes de cijfers van de vorige maand. Mannen Vrouwen Alkemade 59 51) 25 23) Katwijk 211 206) 62 60) Leiden 1704 (1752) 581 (576) Leiderdorp 96 99) 43 43) Oegstgeest 91 91) 38 29) Rijnsburg 38 35) 18 17) Valkenburg 14 16) - 4) Voorschoten 124 122) 39 46) Warmond 32 35) 12 8) Zoeterwoude 27 29) 10 13) Overige 20 14) 7 7) Ook bij het Gewestelijk Arbeidsbureau de geregistreerde arbeidsreserve gedaald, namelijk met 28. Er staan thans 509 werkzoekenden ingeschreven. Een niet onaanzienlijk aantal schoolverlaters tussen 16 en 22 jaar verwierf zich een plaats in het arbeidsproces. De vraag naar mannelijk personeel is in oktober gestegen met 108 tot 342. De vraag betreft in hoofdzaak volwassen mannen. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen in het gewest Alp hen nam in de maand oktober af met 17 en is daardoor gekomen op 210. Deze daling deed zich in hoofdzaak voor in het aanbod van kantoorpersoneel. Momenteel staan 67 vrouwelijke kantoorbe dienden als werkloos ingeschreven. Het aantal jeugdigen onder het aanbod van vrouwen in de leeftijd van 16 tot en met 22 jaar daalde de afgelopen maand met 10 tot 95. Evenals bij de mannen deed deze daling zich in hoofdzaak voor onder schoolverlaters. Verwacht wordt dat de komende maand het aanbod enigszins zal toenemen 'en de vraag in sterke mate zal dalen.' Dr. Dingemans ontvangt de prijs van het Legatum Stolpianum. LEIDEN Dr. G. D. J. Dingemans ontving gisteren in de Senaatskamer van het Acade miegebouw aan betRapenburg 73 de prijs van het Legatum Stolpianum. Dit in 1753 door Jan Stolp beschikbaar gestelde legaat was oor spronkelijk een prijsvraag over de grondslagen van de natuurlijke godsdienst of over de voor treffelijkheid van de christelijke aedenleer. Het curatorium van het legatum besloot enige jaren geleden de prijsvraag te moderniseren tot een vierjaarlijkse bekroning van een werk van wetenschappelijke gehalte, dat van belang is voor de discussie binnen de terreinen van de godsdienst en ethiek. De heer Dingemans ontving de prijs voor zijn studie „Wetmatigheid en wonder", waarop hij in 1974 aan de Leidse Universiteit bij prof. dr. Berkhof promoveerde. Het curatorium is van mening dat de bekroning als de erkenning gezien moet worden van het grote belang dat de studie heeft voor de confrontatie tussen christelijke religie en moderne wetenschap. De prijs bestaat uit een bedrag van 2500 gulden. OENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Deze maand nog zal aan Teekens' Slagerijen een bouwvergunning voor het voormali ge pand van de Juweelbakkerijen aan de Roose- veltstraat worden verleend. Dit deelde wethouder M. van Aken gisteravond mee tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Zoals bekend heeft de Leidse Vleeschmeester het pand aan de Rooseveltstraat betrokken zonder in bezit te zijn van een hinderwet- en een bouwver gunning. Volgens de wethou der van economische zaken le vert het verlenen van een hin derwetvergunning geen enkel probleem op. Ten aanzien van het verlenen van de bouwver gunning zijn er bezwaren ge maakt door de brandweer. De iwijze waarop de plafonds van de nieuwe vleesverwerkingsfa- briek zijn gemaakt, beant woorden niet aan de eisen van brandpreventie. Desalniette min krijgt de behandeling van *de bouwvergunningaanvraag door Teekens enige voorrang, hoewel wethouder Van Aken er wel op wees dat de dienst bouw- en woningtoezicht, die de vergunningen behandelt, met een grote achterstand werkt. Op de vraag of de gemeente behalve het doen opmaken van een proces verbaal zoals vorige week is gebeurd ook bevoegd is de fabriek te slui ten antwoordde de heer Van Aken Bevestigend. Zover is het evenwel niet gekomen. In de nieuwe fabriek is het perso neel reeds aan het werk. De heer Bleijie (CDA) wees erop dat hij het niet rechtvaar dig vond dat Teekens voor rang zal krijgen. „Ik vindt het jammer dat bouw- en woning toezicht met een achterstand werkt, maar van een bedrijf als Teekens kun je verwachten dat het de spelregels kent. Het is niet fair wanneer je een kleine middenstander met het verlenen van een vergunning moet laten wachten, omdat het grote bedrijf in gebreke is ge bleven." Ten aanzien van het voornemen van Teekens een groot kantoor voor de Vleesch- Vorige week werd Teekens geverbaliseerd. meesters naast het LOI-ge- bouw aan de Leidse Dreef in Leiderdorp te vestigen merkte de heer Bleijie nog op of het Leiden niet mogelijk was ge bleken deze kantoorruimte in Leiden beschikbaar te stellen. Wethouder Van Aken tilde minder zwaar aan de gemeen tegrenzen: „In feite blijft de werkgelegenheid in de buurt. Of Leiderdorp nou grond be schikbaar heeft of Leiden. Dat is niet zo belangrijk. Een kan toorvestiging bij de LOI is ver keerstechnisch gezien gewoon gunstiger. leniojLEIDEN Zuid-West krijgt, wanneer gemeenteraad daarmee akkoord ,.„_aat, een wijkmarkt op dinsdag. De 23ïeden van de raadscommissie voor eco- n'Sinomische aangelegenheden hadden gis- ««teravond wel enige bedenkingen tegen •JL het inrichten van een dergelijke markt [V op het parkeerterrein van het Vijf Mei- 5* plein, maar gingen uiteindelijk, op het nCDA-raadslid J. van Zijp na, toch in op het voorstel van b. en w. Dit met de uitdrukkelijke bepaling dat het hier een experiment van een jaar betreft. Over een jaar zal de zaak uitvoerig opnieuw worden behandeld. Wanneer toestemming van gedeputeerde staten is ontvangen, wordt de markt in april <?f mei van dit jaar geopend. De markt zal bestaan uit veertig kramen en is geopend op dinsdag van negen tot twee uur. Door de winkeliersvereniging „De Lui- felbaan" en door wijkvereniging „Aktief" is het voorstel van b. en w. gunstig ontvangen. "De heer Van Zijp vond het onjuist dat de binnen stadswinkeliers en de middenstanders van de Ken- nedylaan niet om cemmentaar op het wijkmarkt in Zuid-West is gevraagd. Hij stelde dat hij tegen een wijkmarkt in Zuid-West was, omdat hij meen de dateen dergelijke markt de koopkracht uit de binnestad zal houden. De heer J. van Baaren (PvdA) had nogal wat moeite met het door de direkteur reiniging, havens en warenmarkten de heer van Overmerre ingecal culeerde nadelig saldo van/17.000,-. Het PvdA- raadslid verklaarde zich wel voor het experiment van de wijkmarkt /naar zal zijn defintief oordeel pas uitspreken wanneer is gebleken dat de wijk markt de gemeente niet nog meer zal gaan kosten. Van het CDA-raadslid Bleijie kwam het voorstel de Luifelbaan-winkeliers om subsidie te vragen teneinde de kosten voor de wijkmarkt te drukken. Hij kreeg alleen het PvdA-raadslid Ranner aan zijn zijde met voorstel. De heer Van Baaren kon zich met het voorstel verenigen wanneer het expe riment van de markt is afgelopen en deze een definitieve vorm zal krijgen. „Pas dan kunnen de winkeliers bekijken of de wijkmarkt een gunstige invloed op hun nering heeft," aldus het PvdA- raadslid. LEIDEN De leden van de raadscommissie voor economische aangelegenheden hebben zich in principe akkoord verklaard, met de uitbreiding van het restaurant-gedeelte bij de Groenoordhallen. Of het plan van Groenoordhal-directeur A. de Jong en het college van b. en w. verwezenlijkt wordt, hangt in grote mate af van de mogelijkheden om de door de EG beschikbaar gestelde, maar niet gebruikte subsidie van 590.000,- voor de bouw van de Runderhal te kunnen gebruiken voor het nieuwe restaurant. Het restaurant dat aan de Run derhal wordt gebouwd, gaat 980.000,- kosten. Het biedt plaats aan zevenhonderd perso nen. Het zal bestaan uit een grote zaal, die desgewenst in verschillende kleinere ruimtes kan worden opgedeeld. Het res taurant is toegankelijk van af het parkeerterrein, vanaf de en tree van de Groenoordhal en vanuit de Runderhal. Het huidi ge restaurant zal worden inge richt als bar. In de huidige bar op de eerste etage wordt de administratie gevestigd. De hui dige administratieruimte zal worden verhuurd aan de Neder landse Middenstandsbank, die kampt met groot ruimtegebrek. De Romneyhal, die ooit eens tijdelijk op het Groenoordhal- terrein is neergezet, doet thans regelmatig dienst als tijdelijk restaurant Er is evenwel nooit een bouwvergunning voor de hal aangevraagd. Wethouder Van Aken deelde dan ook mee, dat de gemeente op zo kort mo gelijke termijn de tijdelijke hal van het terrein wil doen verwij deren. De heer De Jong had andere plannen: „Ik wil de Romneyhal niet kwijt. Hij zal kunnen worden gebruikt als op slagruimte. Het is dan wel zaak hem te verplaatsen naar een ander deel van het terrein, waar hij minder in het zicht staat, desnoods met wat bomen erom heen. „De heer De Jong wil in de hal sportspullen en stoelen en tafels „stallen". De bouwkosten van het nieuwe restaurant zijn aanzienlijk lager dan aattvankel w ekend. Een en ander heeft t> aken met een nieuwe bouwnu ode volgens welke ook de schou; an de Zwartemeerlaan in de Me- renwijk is gebouwd. Het ge bouw hoeft niet onderheid te worden, hetgeen een aanzienlij ke besparing geeft Verwacht wordt dat wanneer de gemeen teraad zijn definitieve toestem ming heeft gegeven, het restau rant binnen een half jaar is gebouwd. LEIDEN - Het Nieuw Leids Dierenasiel heeft een nieuwe beheerder. De heer W. Tiele (26) uit Gouda zal de heer C. Bos, die samen met zijn echtgenote het asiel runde, opvolgen. De heer Bos legt zijn werkzaamhe den neer in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Tiele was zes jaar werkzaam in het asiel vaij Gou da, waarvan de laatste ander half jaar in het nieuwe Goudse dierentehuis. De faciliteiten in Gouda zijn wel beter dan in Leiden, zo kon hij daar beschik ken over een auto die door een dealer ter beschikking was ge steld. Niettemin is hij al vol enthousiasme begonnen, daar hij het werk als een uitdaging beschouwt. De heer Tiele zal blijven samenwerken met me vrouw Y. Stouten, die al weer twee jaar werkzaam is bij het asiel. In verband met extra dierenver- zorging zal het asiel behalve op zondag binnenkort ook op maandag gesloten zijn.De ope ningstijden blijven ongewijzigd, dagelijks van 10—12 uur en van 14—16 uur. Het bedrijf van de firma Van Dort. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de firma C. J. van Dort in het ongelijk gesteld. De firma in dranken, gazeuses, wijnen en gedistilleerd, die aan het Utrechtse Veer is gevestigd was bij GS in beroep gegaan tegen de weigering van het Leidse college van B. en W. om het pand Utrechtse Veer 23 te onttrekken aan woon ruimte. Mr. W. Heskes.die optreedt voor de firma Van Dort heeft in zijn beroepschrift aangevoerd, dat het bedrijf al zeer lang aan het Utrechtse Veer is gevestigd en vertrouwen geniet in Leiden. Wanneer het bedrijf de woning niet bij zijn bedrijfsruimte mag trekken, wordt de firma in de grondslagen van haar bestaan aangetast. De advocaat voert aan dat het onmogelijk zal zijn de firma Van Dort te verplaatsen, aangezien dit een te grote kapitaalsinvestering zal zijn. Burgemeester en wethouders van Leiden stel len daar tegenover, dat de firma Van Dort hinderlijk voor de omgeving is. Het streven van het college is erop gericht de woonfunctie van het Utrechtse Veer zoveel mogelijk te handha ven. Van Dort trekt evenwel veel en zwaar verkeer aan, zodat uit verkeersoogpunt een dergelijk bedrijf, en zeker een uitbreiding daar van in de binnenstad ongewenst is. Verplaat sing van het bedrijf naar een industrieterrein in Leiden is volgens B. en W. goed mogelijk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben onder meer op grond van deze laatste bewering het beroep van de firma Van Dort ongegrond verklaard. Tevens zijn G.S. met het college van mening, dat Leiden behoefte heeft aan goede en goedkope woningen. Over de vraag of een dergelijke kwalificatie voor het pand Utrechtse Veer 23 geldt, bestaat bij B. en W. geen verschil van mening. De firma Van Dort beweert welis waar, dat de woning slecht is. Omdat zij even wel al zonder toestemming van B. en W. aan verbouwing is begonnen, is het onmogelijk na te gaan of de kwaliteit van het pand als woning onvoldoende is. De laatste bewoners hebben evenwel verklaard, dat zij geen klachten over de woning hadden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3