Doping treft hart military 5Paardesport mogelijk maken door middel van pijnstillende middelen is meest gemene vorm mis handeling' 5ENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 17 onthutsend snelle ontwikkeling van de hippische sporten, die met BSO toenemen van de welvaart de groep actieve beoefenaren vlot tot tJTlen de tweehonderdduizend zagen stijgen, en het aantal gevallen - mi paardenmishandeling hebben minimaal gelijke tred gehouden. $~*IecLs meer stedelingen bemerkten dat het berijden van een paard bijzonder aangename manier is om verpozing te zoeken maar lang iedere ruiter die zich om die reden een paard aanschafte realiseer- r zich in voldoende mate dat het houden van een huisdier van een k (gelijk formaat bijzondere eisen stelt aan verzorging. Het berijden j een paard brengt veel kosten met zich mee en omdat de meeste nsen nauwlettend de bodem van de portemonnaie in de gaten eten houden, wordt regelmatig geld bespaard om de exclusieve sport ;ch,c. kunnen blijven bezigen door de diersoort met een gebrekkige Eist olsvesting genoegen te laten nemen. Paardesport wordt immers door -'higeen beschouwd als een symbool van status en daarom wordt 'prestigeverhogende bezigheid kost wat kost volgehouden. tsfoncj gevallen van mishandeling die voordoen bij de dieren van recreatie- jfuiters", stelt dr. F. Nemeth, hoofdme- jterker van de heelkundige kliniek van Utrechtse faculteit der diergeneeskun- g '„spreek ik liever over een onjuist Z15ruik van het paard. Meestal ünmers de oorzaak bij een onvoldoende ken- kl'van de specifieke eisen die het houden I i een paard stelt. Mensen uit de stad e vaïhikken "iet over een wei of een goede g en nemen dan soms hun toevlucht tot schuurtje midden in de bebouwde I H i waarmee het paard dan maar genoe- raarf0,061 nemen- J onvoldoende huisvesting is natuurlijk r dridtrelct ontoelaatbaar- Precies zoals wan- ir euf ïe een voSei in een veel te kleine kooi as r?t, ook al zoiets waanzinnigs. Iemand Norir3" bieren h°udt sluit toch niet zomaar u t 1 kanarie of een papegaai in een kooi b "irin hij zich nauwelijks kan bewegen? 'merkwaardigste is dat de r"QnCDn vogel achter tralies stoppen ook nog •achten dat het diertje vrolijk gaat i'kia®- koe}ikkeldraad ander voorbeeld van onjuist gebruik l het paard is het laten grazen van die [en in weiden omzoomd door prikkel- jad. Het paard is nu eenmaal een vlucht- v°r Zodra iets vreemds, iets ongewoons jeurt slaat een paard op de vlucht. Na voj behoorlijke onweersbui komen in onze kiek dikwijls paarden die zich verminkt [ben in het prikkeldraad. Wonden ver- kaakt door prikkeldraad zie ik dage- ildeft het houden van te veel paarden op I klein stuk grasland vormt een bron veel narigheid. Iemand die paarden fit moet toch weten dat de veelal laagge- en weiden in Nederland bijzonder voch- zijn en dat daardoor de kans op ver- g tiding van een worminfectie bijzonder 2 lot is. Regelmatig wordt ik geconfron- 1 rd met dieren die in feite helemaal jevreten zijn door de wormen. En dan 1 er nog tal van andere vormen van iandeling te noemen. Neem alleen het geval van de strandpaarden- ,vijf paarden Lieden kopen in het •jaar een stel paarden die eigenlijk de slacht bestemd zijn en dan moeten dieren tot het einde van het seizoen iet strand bij de toeristen dienst doen. principe is daar niets op tegen maar schort nogal eens aan de noodzakelijke leiding waardoor de paarden onnodig te lijden hebben" Ie mishandeling van paarden de laatste toegenomen is nauwelijks vast te len. Slechts een erg klein gedeelte van gevallen waarin op onjuiste wijze wordt ii gesprongen met paarden komt in de Inbaar hei d en de gevallen die de publi- ej fceit bereiken zijn veelal afkomstig uit het lerne wereldje van topsporters. En dat U ierwijl de meeste regels ongetwijfeld over treden worden door de recreatieve ruiter. nvangrijk i stelt: „In ieder geval kun je zeggen it we te maken hebben met een probleem i niet geringe omvang. Enkele weken leden kwam ik bijvoorbeeld in de bossen Zeist acht ruiters tegen. Vij waren idelijk kreupel. Op zo'n moment vraag me af wat ik eigenlijk aan het doen ben de heelkundige kliniek. Daar krijg ik ding mag rijden. „Rijscholen", zegt Neme th, „kampen dikwijls met financiële pro blemen en daardoor durven sommige in structeurs niet tegen de leerling te zeggen dat hij voorlopig nog in de manege moet blijven oefenen. De klant, die vanzelfspre kend graag buiten wil rijden, is immers koning? Gelukkig laten de bonafide mane ges niemand alleen rijden voordat hij daar toe ook werkelijk is staat is." Bewust kwellen Kunnen de vormen van mishandeling die bij de groep recreatieruiters worden aan getroffen nog worden toegeschreven aan onkunde, bij het selecte gezelschap ruiters dat aan hoog aangeschreven wedstrijden deelneemt, moet het woord mishandeling in verband gebracht worden met het be wust kwellen van paarden ten einde de weg naar roem en mogelijk zakelijk succes te effenen. De bestuurderen van nationale en internationale bonden lijken de exces sen die zich voordoen in de top en dus het representatieve deel van de ruitersport nauwelijks op waarde te kunnen schatten. Wel worden maatregelen getroffen als rui ters betrapt worden bij het door middel van scherpe zalfjes of elektrische schokken overgevoelig maken van de voorbenen van een paard in de hoop dat de viervoeter, in een poging zijn benen te ontzien extra hoog zal springen. Eeveneens wanneer rui ters op~ al te harde wijze paarden tot grotere prestaties manen. Die maatregelen betreffen evenwel dikwijls niet het fors straffen van de overtreder maar het mini maliseren van het incident om de rotte plekken in de paardesportwereld buiten de openbaarheid te houden. Met als gevolg dat de betrapte ruiter in feite in bescher ming wordt genomen. De koers die de te hippische bonden, ver- Dr. F. Nemeth, hoofdmedewerker van de heelkundige kliniek van de Ut rechtse faculteit der geneeskunde, gaf tijdens de military te Boekelo die van 21 tot en met 24 oktober op de terrei nen rond het hippisch centrum Tee- sinkbos plaats vond, leiding aan het team van dierenartsen dat in Boekelo actief was. Voor de 43-jarige doping- deskundige uit Zeist was het CCI Boekelo de eerste keer dat hij nauw betrokken was bij het zwaarste onder deel van de paardesport, de military. Sedert de FEI butazolidine, anabolica en cortisone-preparaten van de lijst verboden stoffen heeft geschrapt ziet Nemeth geen heil meer in het contro leren op dopinggebruik bij paarden. De meest gebruikte vormen van dope zijn immers momenteel toegestaan. In Boekelo greep het team van dr. Ne meth dan ook alleen maar in wanneer geconstateerd werd dat iemand ille gaal een paard een middel toediende. Alle stoffen die de paarden tijdens de military werden toegediend moesten immers gemeld worden bij het veteri naire team. Over het fenomeen military vertelt Ne meth: „Je kunt een vergelijking ma ken met de trans atlantische zeil wedstrijden, een overblijfsel van het intercontinen taal vervoer per zeilschap. Aan die zeilwedstrijden is geen behoefte maar toch zou het een verarming be tekenen wanneer tot afschaffing werd overgegaan. Bij de military ligt de zaak eender". Spelen in Canada wat betreft de paardes port uitgedraaid op een catastrofe. Een erg groot deel van de paarden die namelijk in Bromont aan de start zijn gekomen had zonder butazolidine geen goede prestatie kunnen leveren. Van de paarden die uitko men tijdens internationale wedstrijden schat ik dat zeker de helft zonder butazoli dine geen goede prestatie kan leveren. Pijnstillers de recreatieruiters weten we precies wat er aan de top gebeurt. En dan ligt de doping mij het meeste na aan het hart. Internationaal gezien zijn we wat betreft het dopingbeleid volkomen op de verkeerde weg. Op 1 januari 1975 wer den de reglementen betreffende de doping controle van de FEI bekend maar blijk baar was de eerste lijst met middelen die allemaal verboden waren om te gebruiken nogal voorbarig. Een jaar na de invoering van de eerste Ujst kwam de FEI met een tweede reeks waarop de meest gebruikte vormen van doping niet meer voorkwa men. Anabole stero'iden - middelen ter versterking van de spieren -, cortisone stero'iden (ontstekingsremmers) en butazo lidine (een pijnstiller) werden van de eerste lijst geschrapt. Blijkbaar had de FEI de gevolgen van die oorspronkelijke lijst niet helemaal overzien. Ik vermoed dat de be langrijkste reden waarom de FEI is over gegaan tot het samenstellen van een twee de lijst de Olympische Spelen in Canada waren. Indien tijdens de Olympiade een goede dopingcontrole was verricht waarbij ook een stof als butazolidine tot de verbo den groep had behoord, dan waren de Door de jarenlange training hebben veel paarden slijtage aan de gewrichten waar door pijn veroorzaakt wordt. Pijn is een sein dat er iets mis is en daarom zal een paard proberen het been waarmee hij pro blemen heeft zo veel als mogelijk te ont zien. Geef je een paard een pijnstiller en neem je dan deel aan een wedstrijd dan blijft het dier dapper op dat kwetsbare been landen. Relatief gaat het paard dus zijn zwakke been forceren. Het is duidelijk dat als de pijnstiller is uitgewerkt, het paard met de gevolgen van het niet ontzien van zijn been met gewrichtsaandoening zit. Je doet het paard op zo'n manier evenveel onrecht als een ex-atleet met zware reuma die je volstopt met pijnstillers en 3000 meter steeple laat lopen.... Had de FEI de oorspronkelijke lijst van verboden stoffen gehandhaafd dan waren bij de Olympische Spelen de bestaande krachtsverhoudingen volkomen dooréén gegooid. Die blamage wilde de internatio nale bond voorkomen. Daarnaast speelt het belang van de paardeneigenaren een grote rol. Door het toepassen van een efficiënte dopingcontrole zouden immers veel toppaarden plotseling waardeloos worden! Door op butazolidine te controle ren zou grof geld zijn weggegooid." Atletiek Lijnrecht tegenover de mening van dr. Nemeth over het gebruik van pijnstillers in de springsport - stoffen als butazolidine worden in de draf- en rensport wel zeer resoluut onder de noemer verboden stoffen geschoven - staat het oordeel van tal van springruiters en bestuurderen. Prins Phi lip, president van de FEI zegt over de pijnstiller: „Butazolidine stelt een paard alleen maar in staat om aan een wedstrijd deel te nemen. Niets meer, niets minder. Er is sprake van een prestatieverhogend effect. De medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité staat ook atleten het gebruik van butazolidine toe. In feite hebben we met dezelfde omstan digheden te maken als in de atletiek". De redenering van de Engelse prins is evenwel niet helemaal sluitend. De atleet zal immers na het gebruik van een pijnstil ler heus niet vergeten om zijn gekwetste ledematen in hoge mate te ontzien. Over die mogelijkheid beschikt het paard niet. Regelmatig wordt ook de mening geventi leerd dat het gebruik van butazolidine gerechtvaardigd is bij paarden met ge wrichtsaandoeningen die zonder gebruik te maken van de pijnstiller voor de sport waardeloos zouden worden waarna de viervoeter rechtstreeks naar de slachtbank zou moeten worden gevoerd. Toch, ook slacht kan een heilzame oplossing voor de problemen van het paard zijn. Nemeth: „Een eigenaar vroeg mij eens of ik de pijn niet kon verhelpen bij zijn paard waarmee hij jaren wedstrijden gereden had. Hij gaf toe het dier al jaren pijnstil lers toe te dienen maar wilde het paard een rustige oude dag in de wei geven. „Op- het moment heeft het paard zoveel pijn dat het zonder meer invalide verklaard wordt", zei hij. Ik heb de man verteld dat ik, als ik het paard zou helpen, geen enkele ga rantie had dat hij die twee jaar lang butazolidine had toegediend, toch niet weer met het dier aan wedstrijden zou deelnemen en dat ik daarom het paard niet wilde helpen. Soms is slachten inderdaad de beste oplossing. Om het dier verder pijn lijden te besparen. We moeten in de strijd tegen doping na tuurlijk niet naar de andere zijde door slaan en zeggen: schaf de paardesport af. Dat zou volkomen irreëel zijn. Door de komst van het gemotoriseerde verkeer dreigde het paard immers uit te sterven en dank zij de sport kon het paard volledig terugkomen. Paarden zijn gevoelig voor gewrichtsaan doeningen. Sommige paarden ondervinden nergens hinder van maar andere krijgen al op jeugdige leeftijd aandoeningen en hebben dan geruime tijd rust nodig. Je kunt niet in het algemeen stellen dat een paard wel of niet geschikt is voor de springsport. Die zaak ligt volkomen indivi dueel. Precies zoals niet iedere mens in staat is om iedere dag zakken met vijftig kilo cement te sjouwen. Sommige mensen denken dat ik een tegen stander van de springsport ben maar dat is helemaal niet het geval. Alleen, als je sport mogelijk moet maken door het toe dienen van pijnstillers heb ik grote bezwa ren. Indien butazolidine, anabolica en cor- tisonepreparaten weer op de dopinglijst zouden worden geplaatst, zouden de wed strijden veel eerlijker worden. Sport moge lijk maken door middel van pijnstillers vind ik de meest gemene vorm van mis handeling". Bij de military, de voor mens en dier zwaarste vorm van paardesport, liggen de problemen betreffende doping, nog dieper dan bij dressuur of springen. Maarten Jurgens, Nederlands meest ervaren milita- ryruiter stelde onomwonden in het paar- desportblad De Hoefslag: „De geloof niet dat er op internationale kampioenschap pen ruiters rondlopen die de spuit niet hanteren. Bij die wedstrijden wordt vaak op het scherpst van de.snede gevochten. Ik ben er van overtuigd dat men alleen maar zoveel risico's durft te nemen omdat men weet dat aan de finish de spuit wacht..." Controle Hoewel Maarten Jurgens al herhaalde ma len fel heeft aangedrongen op een effectie ve dopingcontrole bij de diverse military's, verloopt het proces dat moet leiden tot een volwassen beteugeling van het gebruik van stimulerende middelen tot op heden uiterst moeizaam Pas onlangs werd bekend dat tijdens de military te Boekelo een wagen met appara tuur geschikt voor controle op het gebruik van de doping aanwezig zou zijn. De pre sentie van de dopingwagen betrof een pri meur voor Nederlands enige military van internationale allure. Internationaal gezien is lang nog niet iedereen overtuigd van de noodzaak van het limiteren van het ge bruik van een stof als butazolidine. En dat terwijl dopingcontrole bij de milita ry juist de kern van de sport treft Na dressuur en een zware uithoudingsproef wil de military juist laten uitkomen welke combinaties nog voldoende fit zijn om met goed gevolg een springconcours af te wer ken. De injecties die de paarden na de cross krijgen maken dat de dieren, ook nadat eigenlijk teveel geëist is in de cross, toch nog aan het springconcours kunnen deelnemen en daarmee wordt het doel van de military toch wel behoorlijk onder mijnd. Theo Leoné

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17