DE PRIJZEN BLIJVEN STIJGEN Landelijk beleid waterrecreatie noodzakelijk Opnieuw eis van tweemaal levenslang tegen Frans H. „FNV wil helemaal geen spreiding 1 Vrijgesproken van verbergen meisje (11) ,,Hema lokte diefstal zelf uit" JAN LANSER (CNV): WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDSB COUttAlN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De prijzen rijzen de laatste tijd de pan uit. Consumenten, vakbeweging, kamerleden en de regering maken zich ernstige zorgen over deze stijging die waar schijnlijk veel hoger zal uit vallen, dan men in het begin van dit jaar had durven bere kenen. Het gevolg ervan is, dat de vakbeweging steeds meer aandringt op prijscom pensaties en extra-compensa ties. De regering is dezer dagen gekomen met een eenmalige extra compensatie van 60 gul den (uit te betalen ineens of in twee keer dertig gulden) bruto. Daarvan houdt de con sument wellicht enkele tientjes netto over. En dat met de dure weken voor Sinterklaas en Kerstmis voor de boeg. Een lijst samenstellen van de prijsstijgingen, die bijvoor beeld de eerste levensbehoef ten hebben ondergaan, is niet eenvoudig. Wij hebben het toch geprobeerd. De resultaten treft men in bijgaande tabel len aan: verdeeld over 1920, 1939, 1960, 1971 en 1976 tot eind oktober. Volledig en op de cent af juist zullen de tabellen vermoede lijk niet zijn. De artikelen zijn soms teveel onderhevig aan schommelingen op korte ter mijn. Toch krijgt men een be paald beeld van de situatie. Men moet daarbij natuurlijk ook bedenken, dat de lonen sinds geruime tijd ook sterk gestegen zijn. Maar daarnaast ook weer allerlei premies, hu ren, en de zogenaamde duur zame artikelen. Het leven is er ook financieel niet eenvoudi ger op geworden. Artikel 1 liter melk 1 melkbrood 1 waterbrood 500 gr. rundvlees 1 kilo aardappelen 500 gr. pelvruchten 20 sigaretten 10 sigaren 1 pakje roomboter 1 pakje margarine 100 gr. kaas 1 ei 250 gr. koekjes 250 gr. koffie 110 gr. thee 1 fles vermouth 1 flëk jenever 1 pak wasmiddel 100 gr. gek. worst 500 gr. bakmeel 500 gr. rijst 1 fles slaolie 500 gr. zout 1 fles wijn 500 gr. suiker 500 gr. havermout 1920 1939 1960 0,12 0,11 0,40 0,38 0,21 0,53 0,32 0,18 0,44 1,10 0,60 2,20 0,12 0,05 0,24 0,23 0,12 0,45 0,50 0,15 1,00 0,60 0,40 2,70 0,76 0,50 0,98 0,40 0,25 0,37 0,22 0,12 0,33 0,20 0,04 0,15 0,08 0,13 0,62 0,30 0,31 1,55 0,22 0,36 0,88 1,50 0,75 2,10 3,75 3,10 7,80 0,12 0,68 0,30 0,15 0,43 0,20 0,07 0,75 0,26 0,12 0,45 1,25 0,49 1,58 0,07 0,06 0,12 0,90 0,80 3,15 0,40 0,25 0,49 0,30 0,25 0,59 1971 1976 0,65 0,99 0,94 1,59 0,80 1,41 5,00 5,75 0,30 1,55 0,85 1,49 1,75 2,00 3,50 3,50 1,79 2,15 0,52 0,80 0,63 0,80 0,15 0,23 0,90 2,25 2,40 3,93 1,00 1,02 3,60 5,85 9,95 13,50 1,20 3,65 0,50 0,99 0,62 0,84 0,90 2,00 1,60 1,85 0,25 0,16 3,50 5,95 0,64 0,80 0,60 1,10 ROTTERDAM (ANP) Twee medewerkers van het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Vlaardingen zijn gisteren door de Rotterdamse rechtbank vrij gesproken. Zij werden ervan beschuldigd in september vorig jaar een 11-jarig meisje aan het wettig gezag van haar moeder te hebben onttrokken en het verborgen te hebben gehouden voor de politie. De rechtbank achtte het ten las te gelegde niet bewezen. De vader had het meisje, dat bij haar moeder in Haarlem was weggelopen bij kennissen in Rotterdam ondergebracht. Een paar dagen later had hij contact opgenomen met het JAC om over de zaak te praten. Toen de politie bij het JAC was geko men, hadden de twee medewer kers geweigerd de verblijfplaats van het kind bekend te maken. Dit gebeurde uiteindelijk toch, omdat de politie dreigde de ad ministratie van het JAC in be slag te nemen. Goede schilders hard nodig AMSTERDAM (ANP) Ondanks de steeds groeiende werkloos heid bestaat er in het schildersbedrijf vrijwel overal behoefte aan bekwame krachten. Wanneer een schilder een eigentijds diensten pakket kan aanbieden is hij in de toekomst nodig en zal hij zijn brood kunnen vérdienen. Dit heeft vanmiddag in Amsterdam de heer J. Koster, voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond voor het schildersbedrijf, betoogd op het derde congres van dit verbond. UTRECHT (ANP) Een maga zijnbediende en vier chauffeurs van de Hema zijn gisteren door de rechtbank van Utrecht ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 5 maanden, al dan niet gecombineerd met geldboe tes van 100 tot 500 gulden, voor hun aandeel in een miljoenen diefstal bij het centrale maga zijn van de Hema. ;ZoweI de officier van Justitie als de verdediging leverde felle ^kritiek op het controlesysteem van het grootwinkelbedrijf, dat zo lek als een mandje was. In feite was er helemaal geen con trole omdat de Hema vond dat de kosten niet tegen de baten opwogen. „De Hema maakte zich min of meer schuldig aan uitlokking", betoogde een van de advocaten. Inmiddels is het bedrijf, dank zij de activiteiten van de 5 mannen wel tot andere •gedachten gekomen. Koffiedieven van Douwe Egberts veroordeeld UTRECHT (ANP) De diefstal en heling van een mammoet partij koffie van ongeveer 60.000 kilo bij Douwe Egberts was voor de rechtbank in Ut recht aanleiding om zeventien man te veroordelen tot voor waardelijke gevangenisstraffen en boetes variërend van hon- derd tot duizend gulden. Een groot deel van de bende was in dienst van Douwe Egberts. Mede dank zij het feit dat de bedrijfsportier tegen betaling' een oogje dicht deed, wisten de mannen hun grote slag te slaan. De portier zorgde er na een seintje altijd voor dat de koffie klaarstond bij het fabriekshek. Ook de bedrijfscontrole bij DE was geen zuivere koffie: men had de partij koffie niet eens gemist totdat de politie het be drijf erop attendeerde. Abortusdebat senaat niet op korte termijn (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De kans is groot dat de Eerste Kamer pas in februari een debat zal wijden aan het in de Tweede Kamer aangenomen initiatief wets voorstel van PvdA/VVD inzake de abortuswetgeving. In de commissie van Volksge zondheid en Justitie van de Eer ste Kamer is het initiatief wets voorstel gisteren besproken. Als resultaat daarvan is aan de indieners een groot aantal vra gen voorgelegd. Hoe lang met de beantwoording gemoeid zal zijn is nog niet bekend. Maar vermoedelijk zal de voorberei ding van de plenaire behande ling zeker niet voor eind januari zijn afgerond. Na eventuele aan neming van het voorstel in de Eerste Kamer, komt het voorstel bij minister Van Agt (Justitie) die het dan ter advisering naar de Raad van State stuurt. De kans dat minister Van Agt nog tijdens deze kabinetsperiode voor de vraag komt te staan om al of niet zijn handtekening aan een wet op basis van het voor- 1 stel PvdA/VVD te verbinden, is i dan ook uitermate klein. UTRECHT (ANP) Er moet een waterrecrea- tiebeleid op landelijk niveau komen, waarbij een inventarisatie van de bestaande en moge lijke watersportgebieden gewenst is. Dat is dè mening van de chef waterrecreatie van de ANWB, ing. B. J. F. Stijger, vandaag op een studiedag van de ANWB in Utrecht. Cijfers van het ministerie van CRM zeggen dat ons land op het ogenblik 140.000 plezierboten heeft en dat dit aantal binnen tien jaar verdub beld kan zijn. Ing. Stijger vindt dat er wel degelijk rekening moet worden gehouden, met de mogelijkheid dat er een moment komt dat de groei van het botenbestand niet meer kan worden opgevangen in de bestaande en te scheppen watersportgebieden. Daarom zal het beleid er volgens hem op gericht moeten zijn, om alle mogelijkheden, zoals bijvoorbeeld zandwinningen e.d. en even tueel onder water gezette polders gereed te maken voor waterrecreatie. Het terugdringen van het aantal boten door bijvoorbeeld het instellen van een prijsmecha nisme of een landelijke beperking van het botenbezit vindt de ANWB minder geschikt. Over tien jaar dreigt een tekort aan gebieden voor waterrecreatie. lliiillliilllllllllliliiiillillliili Boedel - verkoop Deurwaarders heb ben gisteren een openbare verkoping gehouden bij twee weigeraars van de milieubelasting in Utrecht, om zo als nog de achterstalli ge heffingen te ver rekenen. De deur waarders hadden een omvangrijke politie-assistentie bij zich om de ver koping mogelijk te maken. De goede ren zijn uiteindelijk opgekocht door le den van het Milieu Aktiecentrum Ne derland (MAN). Na afloop is een col lecte gehouden om de kosten te bestrij den. Illlllllllllllllllllllllllllllllll Rust in PvdA voorlopig weergekeerd DEN HAAG De rust in de top van de PvdA schijnt voor lopig te zijn weergekeerd. Afge wacht zal worden wat er verder in afdelingen enz. over de ont- werp-resolutie zal worden be sproken. Het resultaat van die discussie zal te vinden zijn in de amende menten die met de ontwerp-re- solutie op het congres in januari aan de orde zullen komen. In het partijbestuur heeft men wel vrede met de uitleg die lijst trekker Den Uyl aan de ont- werp-resolutie heeft gegeven. Die uitleg komt erop neer dat in een volgend kabinet de pro: gressieven wel evenveel minis ters als de christen-democraten zouden mogen hebben, maar dat Den Uyl premier zou moe ten zijn, waardoor de progres sieven in feite de meerderheid hebben. R.S.V. tegen fusie kleinere scheepswerven DEN HAAG (ANP) De verte genwoordiger van Schelde-Ver- olme heeft gisteren niet het voorstel ondertekend van de zo genaamde commissie II over de samenvoeging van Van der Giessen-de Noord NV en Verol- me scheepswerf Alblasserdam BV. RSV vindt bepaalde onderdelen en interpretaties van het voor stel nog onbillijk en nadelig en wilde daarom niet tekenen. De minister van Economische Zaken en de vertegenwoordiger van de gezamenlijke werkne mersorganisatie in de metaalin dustrie hebben al vooruitlopend op hun ondertekening, hun pa raaf gezet. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Het nader on derzoek in de rechtszaak tegen hoofd verpleger Frans H. (41), verdacht van negen moorden met insuline-injecties op be jaarde patiënten, heeft de offi cier van justitie niet gebracht tot wijziging van zijn eis: van 13 mei: tweemaal levenslang. Mr Booster vond wel dat bewe zen is dat Frans H. zeer duidelij ke kennis had over het gebruik van insuline en de gevaren, dat er in de Kerkraadse "Luckerhei- dekliniek geen noodtoestanden heersten, die hem tot zijn daden dreven en dat gebleken is dat er wel degelijk een brug is te slaan tussen de feiten en de persoonlijkheidsstructuur van verdachte. „Ik spoot 2 cc insuline tegen de onrust en de pijn". Dit verweer van Frans H„ herhaaldelijk geuit tijdens de rechtszaak, werd door mr. Booster gesteld tegenover verdachtes allereerste bekentenis tegenover de Kerk raadse politie. Toen had hij ver klaard: „Ik spoot 2 cc insuline met de bedoeling de patiënten uit hun lijden te verlossen. Ik wilde niet dat zij dood aan de naald bleven hangen, maar ik wilde dat zij in een coma raak ten en dan geleidelijk wegslie- pen". Deze laatste verklaring is volgens de officier nog altijd de enige juiste. Frans H. hoorde de eis onbewo gen aan. Af en toe glimlachte hij zelfs ongelovig, alsof hij wil de zeggen: „Hoe kan mr. Boos ter nu zoiets over mij beweren". Morgen en mogelijk' vrijdag volgt het pleidooi van verdedi ger mr. J. Hermans. Moord Chinese koerierster: eis 8 en 9 jaar ALKMAAR (ANP) Voor het medeplegen van moord op een 18-jarige Chinese heróinekoe- rierster in maart van dit jaar heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Alkmaar giste ren tegen de 25-jarige chinees T.L.L. negen jaar gevangenis straf geëist. Hij eiste acht jaar tegen diens landgenoten de 22- jarige W.C.A.Y. cn de 20-jarige L.H.C. Het lijk van het meisje werd in de nacht van 14 op 15 maart langs de rijksweg in Akersloot gevonden. T.L.L. door de officier de hoofd verdachte genoemd, was lid van een triade, een verboden Chi nees genootschap dat zich bezig houdt met de handel in verdo vende middelen, chantage en prostitutie. Het meisje had schulden bij een „grote baas" in Hongkong en deze zou opdracht gegeven hebben haar te ver moorden. „De Chinese gemeenschap moet begrijpen dat dit gedrag in Ne derland niet geduld wordt", al dus de officier van Justitie. Kabo achter PNV-plan Utrecht )ANP) De katholieke ambtenarenbond (Kabo) gaat akkoord met het FNV-plan ar beidsvoorwaardenbeleid 1977. Dat betekent dat ook de kath olieke ambtenaren onder meer een bruto koopkrachtverbete ring van twee procent voor vol gend jaar voorstaan. Daarnaast wil men voor 1977 het gebruike lijke systeem van prijscompen satie - webswaar uitgaande van een zogenaamd gezuiverd prijs indexcijfer - weer hersteld zien. Inflatiepercentage hoger Prognose Planbureau aangevallen ROTTERDAM (ANP) De in flatie in Nederland zal volgend jaar gemiddeld geen zeven be dragen, beragen, zoals het Cen traal Planbureau heeft voor speld, maar negen procent. Dit zeggen prof. dr. P. Korteweg en drs. E. Bomhoff, beiden lid van de vakgroep monetaire eco nomie van de Erasmus universi teit in Rotterdam. Beide econo men hebben ernstige kritiek op de methode die het CPB ge bruikt bij het maken van een inflatieprognose, en besloten daarom zelf halfjaarlijks een voorspelling te pubbceren. Deze EUR-prognose is de eerste. De volgende zal in mei van het volgend jaar bekend gemaakt worden. Op deze manier hopen Korteweg en Bomhoff te bewij zen, dat het CPB tekort schiet. In hun (monetaristische) visie is er maar een middel om de infla tie in te dammen: het terugbren gen van de geldgroei. Zij wijzen daarbij op de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zwitserland, waar deze pobtiek sinds een jaar of twee wordt met succes wordt gevoerd. (Van onze parlementaire redactie; UTRECHT De Federatie Nederlandse Vakbe weging (NVV en NKV) voert een beleid, dat in strijd is met het streven naar spreiding van macht en zeggenschap. Dat vindt de voorzitter van het CNV, de heer Jan Lanser, die ook van mening is, dat de FNV moeite heeft met het aanvaarden van de mondigheid van de werkne mers. Lanser schrijft dit in zijn gisteren (bij uitgeverij Kok te Kampen) verschenen boek „Menswaardig bestaan". Hij zegt, dat de vakbeweging meer dan enig ander heeft geijverd voor de emancipatie van de werknemers in het bedrijfsleven. Dat heeft goede resultaten opgeleverd, getuige de instelling van ondernemingsraden en de wijzigin gen in het ondernemingsrecht. Goede resultaten, aldus Lanser, webswaar nog niet voldoende, maar toch genoeg om er in het vakbewegingsbe- leid op een ontspannen manier rekening mee te houden. „De FNV heeft kennelijk veel moeite met het aanvaarden van de emancipatie en de mondig heid van de werknemers. Dat kan worden afge leid uit het krampachtig pogen om wat de vakbe weging in handen heeft ook in handen te hou den," zo schrijft Lanser, die een verband ziet met klassedenken. „Vanuit dat denken wordt macht tegenover macht gesteld en wordt een beleid gevoerd op basis van aangenomen tegenstellin gen in doeleinden en belangen tussen werkgevers en werknemers. Aanwijzingen daarvoor zijn het terugdringen en bevoogden van de onderne mingsraden in plaats van de ondernemingsraden te erkennen als een zelfstandig en eigen verant- woordebjkheid dragend orgaan van de onderme ning". Over inkomensverschillen zegt Lanser, dat er vanuit de gezichtshoek van de menselijke waar digheid reden is te pleiten voor een gebjk inko men voor ieder. Daarmee bedoelt hij dan weer niet, dat iedereen eenzelfde bedrag ontvangt, maar dat gebjkheid primair moet worden gezien in de zin van gebjke mogelijkheden om in eigen behoeften te voorzien. Ongebjkheid in feitebjk inkomen aanvaardt Lanser dus. Hoe groot de verschillen mogen zijn kan ook hij niet aangeven, temeer niet omdat de opvattingen evolueren. Daarom moet een inkomensbeleid dynamisch DE BILT Onder invloed van een depressie waarvan de kern zich nog steeds ten noordwesten van Ierland bevindt, handhaaft zich bij ons nog een zuidelijke stroming. Hierin bewegen zich storingen naar het noorden. Vandaag passeerde zo een sto ring ons land en bracht op veel plaatsen regen. Na de passage van dit systeem wordt er onstabiele lucht aange voerd, waarin zich gemakkelijk buien kunnen vormen. Het ziet er naar uit dat de stroming daarna geleidelijk meer weste lijk zal worden. Voor uitzichten voor vrijdag: Enkele opklaringen, overwe gend droog en middagtempera- turen ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen h. bew. regen Istanboel Las Palm as New York

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13