'Artsen haartransplantatie houden naam geheim Ball Mali Export FRANS H. BLUFT ONTKENNEN Sociaal plan bij ontslagen jin scheepsbouw nu mogelijk SCHOONEBEEK SINDS GISTEREN ONLEEFBAAR GEEN 150 MILJOEN EXTRA VOOR DEFENSIE FRIESE POLITIE ONDERBREEKT HASJ-LUN )USTRIEBONDEN: Laat rechter zakgeld praktijken onderzoeken Vredeling weigert motie-Aantjes Verdachte Bredase koffermoord vrijgelaten Na 19 dagen onderzoek C.N.V. vindt 60,- compensatie te laag MBO open voor gezakten S van MAVO-4 976jNSDAG 9 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 pEN HAAG De besloten vennoot schap Holland Hair Research (zie voor pagina) weigert te zeggen wie de artsen lijn die de haartransplantaties in dit [astituut uitvoeren. Dit op verzoek, zo legt de directrice mevrouw C. Frank, van de geheimzinnige doktoren zelf. ,Wij verkeren nog in een opbouwfase", |s haar verklaring voor dit stilzwijgen. ,Het is nog zo nieuw. Over enige maan den zijn de heren wellicht wel bereid naar buiten te treden". Of de artsen in het transplantatie-instituut dezelf- t zijn als de personen die in het huis de Seinpostduinweg abortus ple- wil mevrouw Frank evenmin zeg- „Van belang is alleen dat onze ;en volledig bevoegd zijn de genees- ist uit te oefenen en terdege voor i taak zijn opgeleid", meent zij. Voor de gevolgen van het onderzoek dat Volksgezondheids-inspecteur L. Buysert iaar de beide door haar geleide inrich- igen instelt, is de directrice -niet be vreesd. „Wij voldoen aan de eisen en wat dé abortuskliniek betreft, dat daar veel ongelukken zouden gebeuren, is beslist niet waar. Het percentage vrou wen dat na een behandeling in het ziekenhuis moet worden opgenomen, is zeer gering. Overigens is het aantal abortussen dat in onze kliniek wordt uitgevoerd, de laatste tijd sterk terugge lopen". Dat de haartransplantaties die in het gebouw van Holland Hair Research worden uitgevoerd ondanks alles een medisch aanvaardbaar karakter dra gen, sluit de op dit gebied bij uitstek deskundige huidspecialiste dr. J. Peere- boom-Wynia, niet bij voorbaat uit. „In Amerika en Engeland worden al gerui me tijd haaroverplantingen verricht en in een aantal gevallen met opmerkelijk veel succes. Het Instituut Holland Hair Research ken ik niet. Dat men de na men van de daar werkzame artsen ge heim wenst te houden acht ik uiterst bevreemdend". De haarkliniek van mevrouw Frank is opgericht in navolging van de firma Richmond Hair Research in Londen. „Daar worden onze artsen en consulen ten opgeleid", vertelt zij, „en die organi satie verzorgt ook onze reclamecampag nes". Een haaroverplanting" door de artsen in Den Haag kost tussen de 2.000 en 10.000 gulden. Kortweg gezegd komt de opera tie hierop neer dat men stukjes hoofd huid die kaal zijn geworden, verwijdert en vervangt door stukjes huid waarop nog wel haar groeit De nog wel met haar bedekte huid is afkomstig van de cliënt zelf. Doorgaans van de achterzij de van de schedel, nabij de nek, waar hoofdhaar over het algemeen maar wei nig aan uitval onderhevig is. Van daar uit brengt men de stukjes huid, die een diepte en een doorsnee hebben van slechts enkele millimeters, naar de kale plekken op het schedeldak. Drie maan den na de operatie, zo stelt mevrouw Frank, gaat het overgeplante haar op nieuw groeien, terwijl de plaatsen waar het haar vandaan is gehaald, „dicht trekken", en daardoor geen blijvende schade oplopen. Afhankelijk van de mate van kaalheid zijn meerdere opera ties noodzakelijk om de cliënt een volle haardos terug te geven. De gemiddelde operatie duurt een uur anderhalf uur. Na afloop daarvan wordt de cliënt voor de duur van een nacht in een van de logeerkamers van de kliniek ondergebracht en, aldus nog steeds de directrice, door gediplomeer de verpleegkundigen verzorgd. De dag na de operatie mag men weer naar huis. Het uiteindelijke resultaat is afhanke lijk van de kwaliteit van het haar dat overgeplant is. Die restrictie in aanmer king genomen, garandeert Holland Hair Research een volledig succes. Eventueel mislukte operaties worden gratis her haald. WILLEM SCHEER Ganzen hoedster Voor de vijftiende keer werd gisteren in Coevorden de ganzenmarkt ge houden, met de daarbij behorende ganzenhoedsters verkiezing. Hier een ganzenhoedster op weg naar de markt, die als altijd weer honderden bezoe kers trok. DELFT (ANP) De industrie ponden van de NW en het NKV zullen het overleg in de |>eleidsconunissie scheepsbouw voortzetten. Na aanvankelijk te hebben gedreigd dat overleg te zullen opschorten, besloten de vertegenwoordigers van de bonden gisteravond in Delft tij dens een vergadering van de commissie over de sociale para graaf in die commissie te zullen blijven zitten. Volgens een woordvoerder van de industriebond NKV lijkt het na uitspraken van vertegen woordigers van de werkgevers en van de overheid mogelijk dat er een voor de vakbonden aan vaardbare aanvullende sociale 7. regeling komt voor de werkne mers, die als gevolg van de door alle partijen noodzakelijk geachte herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw moe ten afvloeien. De schattingen hierover lopen uiteen van 7.000 t tot 10.000 man. t De meerderheid van de centrale ondernemingsraad van het Rijn- Schelde-Verolme (RSV) - Con cern wil voorlopig niet meewer ken aan plannen om in Rotter dam door fusie van drie werven een groep voor middelgrote scheepsbouw op te richten, zoals is voorgesteld in het eind rapport van een commissie. De middelgrote scheepsbouw- groep zal naar de visie van de zogenoemde scheepsbouwcom- missie (onder leiding van oud minister Bakker) moeten ont staan door bundeling van de werven van Van der Giessen - de Noord in Krimpen aan de IJssel en Alblasserdam met de werf Verolme Alblasserdam (onderdeel van het RSV-con- cern). Het bezwaar van de centrale ondernemingsraad van RSV en van de industriebonden betreft met name de sociale paragraaf in het eindrapport van de com missie. Naar het oordeel van de werknemers is deze paragraaf onvoldoende duidelijk. LEEUWARDEN (ANP) De postale recherche in Leeuwarden heeft een hasj-lijn onderbroken, waarbij de PTT als vervoerder werd gebruikt. Een 27-jarige Australiër en een evenoude Amsterdammer zijn in verband hiermee vorige week gearresteerd en gisteren voor de officier van justitie in Leeuwarden geleid. De twee mannen hebben 76 pakketten hasjies vanuit Libanon of Turkije poste restante naar Nederland verzonden. Ze stonden steeds op naam van een van de twee verdachten. Het eerste pakket ontdekte de postale recherche in Leeuwarden in oktober. Eerst dacht men met een incidenteel geval te maken te hebben. Maar toen een week later eenzelfde pakket op een ander Fries postkantoor werd ontdekt kreeg men argwaan. Onmiddellijk werd een landelijk onderzoek gestart. In oktober werden toen in verschillende Friese plaatsen, maar ook Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Den Bosch zendingen in beslag genomen. De Australiër kon in Meppel in de kraag worden gegrepen. De Amsterdammer werd gepakt toen hij een pakje wilde afhalen in Harderwijk. Van alle verzonden pakketten hebben de verdachten er slechts enkele zelf kunnen afhalen. Een bewoner van het door een olie fontein getroffen Schoonebeek pro beert zijn auto te ontdoen van een dikke laag „regen". Behalve auto's zijn alle huizen, lande rijen en sportvelden onder de olie be dolven. (Van een onzer verslag gevers) SCHOONEBEEK „We krijgen een koekje van eigen deeg. Jaren lang hebben we stoom onder hoge druk in de olielagen gejaagd en nu komt die stoom er on der een even hoge druk weer uit. Het gebruik van hete stoom is nodig want de Schoonebeekse olie is zwaar en moei lijk naar boven te pom pen. Door de stoom wordt de olie handel baar". Deze bekentenis deed gisteren NAM- woordvoerder J. Zijl stra, toen hij probeerde te verklaren hoe de olie fontein in Schoonebeek kon ontstaan. Doordat op een diepte van 800 meter een af sluiter door nog onbe kende oorzaak ging lek ken, ontsnapte de stoom uit de olielagen, en werd onder hoge druk en met oorverdovend lawaai omhoog geperst. De bevolking trekt in middels al vergelijkin gen met de ramp van twaalf jaar geleden in de gemeente Leen, waar een complete boortoren in een krater verdween. De heer Zijlstra: „Der gelijke ongelukken ge beuren bij het maken van een boorgat. Hier was het gat al gemaakt en de wandbekleding aangebracht." Ook het gevaar voor nog heviger erupties ziet hij niet. De gebeurtenissen heb ben het normale leven in Schoonebeek totaal ont wricht. Vele gezinnen houden angstvallig deu ren en ramen dicht. Huisvrouwen durven hun huizen niet uit om boodschappen te gaan doen. Diverse bedrijven hebben al geklaagd geen klant meer te zien. Alle basisscholen zijn tot na der order gesloten. De olienevel heeft alle we gen in het centrum vol strekt onbegaanbaar ge maakt. De belangrijkste uitvalsweg is volledig af gesloten. Door het draaien van de wind naar oostelijke richting is nu het totale dorp bedekt met een dikke laag olie. Ook een deel van de dorpen vlak buiten Schoonebeek is getroffen door een regen van olie, stoom en zand- deeltjes. Vannacht en vandaag zijn alle politie- en brandweerkorpsen uit Schoonebeek en om geving in staat van alarm gebracht. De schade die de olie wolk veroorzaakt aan landbouwgronden en ge bouwen zal zeker in de vele miljoenen lopen. In nauw overleg met des kundigen wordt al naar oplossingen gezocht om Schoonebeek te bevrij den van de oliemantel. Het Drents Landbouw- genootschap wil in sa menwerking met de rij kslandbouwconsulen- ten een onderzoek instel len naar de problemen van de boeren. Volgens de heer Zijlstra zijn vele gewassen niet meer ge schikt voor consumptie. Hij vindt echter ook dat de olie met terpentijn al heel behoorlijk verwij derd zou kunnen wor den, maar deskundigen van het Landbouwge- nootschap zijn daar nog niet zo zeker van: „Olie laat zich moeilijk be strijden. Snelle maatre gelen, waarbij uiterst bekwame deskundigen betrokken worden, zijn nodig om een ramp te voorkomen". GRONINGEN (ANP) - Als blijkt dat de werkgevers die de werkende jongeren geen loon maar zakgeld geven de wet overtre den, moet de onafhankelijke rechter ingrijpen. Dat heeft minister Boersma gisteren gezegd bij de opening van een nieuwe streekschool in Groningen. De bewindsman wees erop dat de regering momenteel een advies van de stichting van de Arbeid afwacht over het systeem om werkende jongeren die nog niet volleerd zijn in hun vak, met zakgeld te belonen. Indien de Stichting van de Arbeid vindt dat dit systeem wel een grensgeval is maar niet uitgesproken onwettig, zal de wetgever voor a an vijlen de wetten moeten zorgen. Maar als het om onwettige handelingen gaat, dan ligt hier een taak voor de rechter, aldus de minister. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan de Defensie-uitgaven voor volgend jaar met 150 miljoen gulden te verhogen. Minister Vredeling van Defensie heeft gisteren de Tweede Kamer per brief laten weten, dat de motie van ARP-Ieider Aantjes, waarin om dit extra bedrag wordt gevraagd ten behoeve van materieel-vervanging, niet zal worden uitgevoerd. In een posing het hierdoor dreigende con flict met de ARP in te dammen, zegt Vrede ling, dat ook Defensie het komende jaar een deel zal krijgen uit het potje van het vere veningsfonds, hetgeen volgens hem een bete re garantie vormt voor de handhaving van de Defensie-inspanning, dan de verhoging met een van tevoren gefixeerd bedrag (van 150 miljoen). Volgens Vredeling zal er daar door in elk geval aan de strekking van de motie tegemoet worden gekomen. De ARP weigerde gisteren commentaar op de brief van Vredeling. Men wil de kwestie eerst in CDA-verband bespreken. Minister Vredeling ontkent in zijn brief, dat er in het kader van de algemene bezuinigin gen onevenredig is beknibbeld op zijn begro ting. Breda De hoofdverdachte in wat de Bredase koffermoord wordt genoemd, een 30-jarige Marokkaan M. O. uit Breda, is gisteren door de Bredase recht bank in vrijheid gesteld. Het tenlastegelegde, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood tengevolge hebbende, werd niet voldoende bewezen geacht om voorarrest nog lan ger te rechtvaardigen. Wel bewezen werd geacht, dat O. het lijk van het 13-jarige meisje K. Elbaz uit Parijs, dat eind februari begin maart in de kamer van verdachte om het leven was gekomen, verborgen had gehouden eerst in een kel der, later in een koffer waar door alle sporen van mogelijk misdrijf waren uitgewist. Hier voor heeft de officier van justi tie een jaar geëist, maar op dit vergrijp staat geen voorarrest. Na een voorarrest van drie maanden werd O. daarom giste ren weer vrij man. De verdachte heeft steeds vol gehouden, dat de dood van het meisje een ongeluk is geweest. Na met haar carnaval gevierd te hebben, zou het meisje, dat als agressief en brutaal bekend stond, de man op zijn kamer met een stiletto hebben aange vallen. In een poging het meisje af te weren, was het mes per ongeluk in haar hals terecht ge komen. MAASTRICHT Na negentien dagen van „onderzoek ter terechtzitting" in april, mei, oktober en november heeft de president van de Maastrichtse rechtbank, mr. F. Eliens, dat onderzoek gisteravond afgesloten met een aantal vragen aan de verdachte, de hoofdverpleger Frans H. (41). „Verdachte, u is verweten, dat u onder meer negen patiënten tachtig eenheden insuline hebt gespoten en dat u andere pa tiënten valium gespoten hebt". „Ja", bevestigde Frans H. „En u hebt gezegd dat die patiënten stervende of in slechte conditie waren...". „Ja, het liep af'. „En dat u spoot omdat de artsen niet kwamen of er niets meer aan deden". „Ja, daar blijf ik bij. Altijd", aldus Frans H. zeer be slist. „Ik ben twintig jaar in de ver pleging en ik heb er steeds naar gestreefd de patiënt zo lang mo gelijk in leven te houden. Er is wel eens een familielid geweest, dat vroeg, als wij een patiënt nog verpleegden, moet dat nou, er is toch niks meer aan te doen. Maar dan zei ik steeds: Zolang er leven is is er hoop en moeten we al het mogelijke doen". Van daag zal de officier van justitie, mr. J, Booster, requireren in de rechtzaak tegen Frans H. Zijn eerste eis, op 13 mei luidde tweemaal levenslange gevange nisstraf. Utrecht (ANP) De aanvullen de loonmaatregel die de rege ring vorige week vrijdag aan kondigde is niet voldoende om de koopkracht van de laagstbe taalden te handhaven. In plaats van de ongeveer dertig a vijfen- dertig gulden netto (zestig gul- den bruto) zou de regering aan I iedereen netto veertig tot vij- fenveertig gulden ineens moe- ten uitkeren, aldus het Christe- Vakverbond lijk Nationaal (CNV). Vrijdagavond verklaarde de fi nancieel deskundige van het CNV, de heer H. van der Meu- len, dat hij met de zestig gulden bruto van de regering wel kon instemmen. Maar na bestude ring van de cijfers, aldus het CNV bleek dat de meeste werk nemers ondanks de uitkering hun koopkracht niet kunnen handhaven. DEN HAAG (ANP) - Voor het schooljaar 1977-1978 is nu ook voor gezakte mavo-4 leerlingen een algemene regeling in voorbe reiding, die het mogelijk moet maken deze leerlingen alsnog tot het Middelbaar Beroeps Onderwijs (MBO) toe te laten, alsof zij een mavo-3 diploma hebben. j Minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) stelt als i toelatingsvoorwaarde voor dit onderwijs tenminste een mavo-3 I diploma met een bepaald vakkenpakket. De uitzondering is alleen j van toepassing als het niveau van de kennis niet geschaad is en I volgens de minister is dit het geval het een afgewezen mavo-4 leerling. Vorige week is al een regeling bekend gemaakt, waarbij gezakte VWO-ers toch naar sommige vormen van vervolgonderwijs kunnen. Weeroverzicht DE BILT: De depressie ten noordwesten van Schotland handhaaft zich onverminderd en is nog steeds bepalend voor het weer in onze omgeving. Hierdoor blijft er zich bij ons een zuidelijke stroming handha ven, waarmee zachte en onsta biele lucht wordt aangevoerd. In deze lucht vormen zich vooral boven zee gemakkelijk buien. Boven de Noordzee weet zich dan ook al verscheidene dagen een uitgebreid regengebied te" handhaven. Met deze stroming worden storingen aangevoerd naar ons land. Zo'n systeem be vindt zich thans ten zuidwesten van Ierland en zal naar ver wacht morgen ons land berei ken. Voor dit systeem uit be weegt zich een zwakke rug, die voor opklaringen zal zorgen. Op de nadering van de storing ne men de regenkansen laten ech- 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Luchth. R'dam zw. bew. er. Z.-Limburg regen ter v r toe. regenbui SE- Vooruitzichten voor donderdag. Wisselvallig en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: om streeks 7 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9