Duizenden zetten zich in voor nieuwe levensstijl Overeenkomst opkomst tussen Vaticaan en Bulgarije KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een KORTE METTEN Mgr.Van Weegberg bij vliegramp omgekomen „Nieuwe impuls" voor concilie in Italië KARDINAAL GELUKKIG MET BESTAAN VAN DPR Er zijn vele acryl pullovers en vesten in uw warenhuis IDINSDAG 9 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7. (Van een onzer verslaggevers) „De nieuwe levensstijl, dat wil zeggen: anders leven in de zin van meer verantwoord omgaan met geld en dingen, met de natuur, met de tijd en met mensen. Je steeds afvragen wie je eventueel schade berokkent als je op de oude voet verder gaat". Zo Zo luidt, kort samengevat, de definitie van het streven waarvoor de jonge Amsterdamse econoom Hans Opschoor zich inzet. Hij werkt op het Instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit en is voor zitter van de landelijke werkgroep Nieuwe Levensstijl. Een stukje voorgeschiedenis. De Raad van Kerken lanceerde op zijn beleidsconferen- tie van 1974 in Lunteren een andere manier van leven waarbij de verantwoordelijkheid voor huidige en toe komstige generaties centraal zou dienen te staan. De raad riep de kerkleden op zich daarin te oefenen met het oog op een samenleving waarin het recht der armen voorop zal staan. Uit dit initiatief kwam de genoemde werkgroep voort die zich momenteel aan de hand van een gehouden enquête een beeld aan het vormen is van het effect dat de oproep heeft gehad. Opschoor: „We zijn er nog niet helemaal uit. De inventa risatie gaat door, maar we weten nu dat er in het land 700 groepen bezig zijn met het vorm geven aan de gedachte van een nieuwe levensstijl dat zullen zo'n 7000 mensen zijn. Driekwart daarvan zijn jonge groepen die nog niet bestonden. Er is dus bereikt dat men zich bezighoudt met de gedachten die in Lunteren zijn ont vouwd. Bovendien blijkt een groot deel van de onder vraagden zeg maar tweederde derde niet in de valkuil getrapt te zijn die we aanvankelijk en ogenschijn lijk zelf hadden gegraven, namelijk het idee dat de nieuwe levensstijl slechts veranderingen in het individue le gedragspatroon zou beogen. Onze boodschap blijkt gelukkig overgekomen te zijn: het betrekken van mensen bij een veranderingsproces dat gericht is op het schep pen van een samenleving waarin het recht van de armen, zowel in het persoonlijk als in het maatschappelijk leven, voorop staat. Voorts is uit het onderzoek een groot stuk machteloosheid naar voren gekomen. De mensen vinden de problemen moeilijk benaderbaar. En het gaat ze allemaal te langzaam omdat er zoveel politiek aan te pas komt Toch zegt drie-vierde van de groepen: we gaan door. We zijn gelukkig met de resultaten van de enquête, maar om enerzijds zelf een breder inzicht te krijgen en anderzijds te helpen sturen waar dat nodig is, hebben we in september regionale dagen gehouden. Ook deze maand zullen we er een aantal houden". (Inlichtingen bij het secretariaat werkgroep Nieuwe Levensstijl in Den Haag, 070-653915). Volgens Opschoor wordt het tijd de groepen met elkaar in contact te brengen en ervaringen uit te wisselen. „We gaan proberen een communicatieproces op gang te brengen, want veel groepen zijn te geïsoleerd. Men kent elkaar niet Misschien ontdekken ze op zo'n reginale dag: we hebben meer op ons genomen dan we als groep kunnen behappen, we moeten ons gaan specialiseren. Misschien kunnen nutteloze initiatieven worden afgekapt en belangrijker zaken wordenaangepakt. Daarbij probe ren wij als landelijke werkgroep dingen aan te reiken, impulsen te geven". Die valkuil.Na Lunteren is de volgende omschrijving gegeven van het gemak waarmee de nieuwe levensstijl in praktijk kan worden gebracht: „We vonden het een mooie gedachte en zonder aarzeling namen we het dappere besluit eenmaal in de week geen vlees te eten. Met gebakken champignons en een extra eitje in de sla kom je immers ook een heel eind en zo merkten we dat wie goed doet (versoberen) goed Gekkere (ellekere hapjes)". Opschoor vindt dit achteraf een ongelukkige benadering en begrijpt de kritiek die erop is gevolgd. „Je moet niet een bepaald model zo beklemtonen, terwijl het om een groot complex van vraagstukken gaat ons hele beste dingspatroon, de onderlinge omgang van mensen, het milieu, de vrije tijd. Het is uiteraard ook een fixie te denken dat je de arme landen helpt door een dag in de week geen vlees te eten. Hoewel: als symbolisch gebaar kan zo'n besluit van betekenis zijn. Het helpt de mensen om bijzichzelf bepaalde denkprocessen op gang te brengen. Maar verantwoord consumeren blijft in ons denken wel een belangrijk punt, al wil dit helemaal niet zeggen dat je per sé goedkoper uit moet zijn. We sporen de mensen bijvoorbeeld aan zich niet te laten meeslepen door allerlei mode-tendenzen, maar meer te letten op de duurzaamheid en repareerbaarheid van verbruiksgoederen. Bij huishoudelijke apparaten kan dat betekenen dat je meer geld kwijt bent in van minder. En volkorenbrood is duurder dan fabrieksbrood. We roepen ook niet: verbrand je overtollige geld. We zeggen: sta een deel van je inkomen af voor ontwikke lingswerk of de financiële adoptie van kinderen in arme landen. Overweeg eens een dag in de week minder te gaan werken ten bate van een meer eerlijke arbeidsver deling. En tegen de mensen die weinig of niets te missen hebben, zeggen we: denk eens aan het element tijd, wat kun je met je eigen vrije tijd doen om de samenleving op buurtniveau te verbeteren?" Zoals gezegd heeft de werkgroep Nieuwe Levensstijl de doomen der kritiek op zijn weg gevonden. Die kwam met name van de Beweging Christenen voor Socialisme en luidde kort maar goed: jullie hangen de nullijn aan, jullie laten je manipuleren in de richting van lagere lonen en hogere winsten, jullie versluieren de werkelijke problemen door individuen en hun persoonlijke levens stijl aan te pakken inplaats van de kapitalistische struk- turen. Opschoor: „Ze verwijten ons dat we de manier waarop de maatschappij in elkaar zit, buiten de discussie houden en dat we daardoor volstrekt in een persoonlijk kader blijven hangen. Ze wijzen erop dat alleen met een verandering van de persoonlijke stijl van leven in de vorm van bestedingsgewoonten en zo, nog geen duidelij ke bijdrage wordt geleverd aan datgene wat de werk groep voor ogen staat, namelijk het betrekken van meer mensen bij een proces dat gericht is op het scheppen van een rechtvaardiger samenleving. Wel, het is onjuist dat we ons neer zouden willen leggen bij een versobering die wordt afgewenteld op de schouders van de zwakke ren of die door iedereen gelijkelijk zou moeten worden gedragen. Bij herhaling hebben we gesteld dat een eventuele gemiddelde versobering pas dan aanvaardbaar is, wanneer hij gepaard gaat met een inkomenspolitiek die slechts langs politieke weg tot stand kan komen, hetgeen onder andere weer te maken heeft met je keuze voor of tegen bepaalde politieke partijen. We werken vanuit de opvatting dat er gelijktijdig langs twee lijnen iets dient te gebeuren: die van de verandering van persoonlijke waarden, houdingen en gedragingen plus die van de verandering van de strukturen in de samenle ving. Je lost het probleem van de watervervuiling niet op door als eenling fosfaatloos waspoeder te gebruiken. Maar wie de fosfaten uit zijn huishouden weert, zal zich ook politiek sterk maken voor een schoon milieu en dat kan op den duur wel degelijk resultaat hebben". Toch heeft de werkgroep Nieuwe Levensstijl niet alle kritiek naast zich neergelegd. Opschoor: „Aanvankelijk stonden de grote mondiale vraagstukken centraal: voed sel, grondstoffen, milieu, energie, de welvaartskloof. Daardoor dreigde er êen verdoezeling van de problemen in onze eigen samenleving, leving. De verwijten van Christenen voor Socialisme hebben wel degelijk binnens huis bij de groepen doorgewerkt. We houden ons nu ook bezig met de problematiek van gastarbeiders, Surina- mers, werklozen, van de mensen in ons eigen straatje die aan de kant staan, die geen kans krijgen. Maar we blijven vinden dat de Beweging Christenen voor Socialis me te dogmatisch is, te eenzijdig gericht op eenmarxisti- sche maatschappijvisie. Ze zijn te veel een eindstation. Populair gezegd zou ik het verschil tussen ons zo willen formuleren: We proberen allebei naar het noorden te komen. Maar zij hameren erop dat je dan per sé de trein naar Leeuwarden moet nemen, terwijl het ons niet kan schelen of je de trein naar Leeuwarden neemt dan wel die naar Groningen als je maar in het noorden komt". Plan of Krediet. onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt beschikkenr-^Een Koop-Krediet jjr Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK „Een historische gebeurtenis", zo heeft mgr. Agostino Casa- roli, de Vaticaanse secretaris van openbare zaken, het be zoek genoemd, dat hijtot morgen aan Bulgarije brengt. Tegelijkertijd brengt de presi dent van Bulgarije Todor Zjivkov een bezoek aan het Vaticaan. Mgr. Casaroli, die de reis de bevestiging noemde van „het bestaan van een open klimaat en een open dialoog over de problemen die beide partijen op het hart hebben", heeft dé eerste vier dagen Bulgaarse bisschoppen ontmoet. Daarna droeg het bezoek een officieel karakter. De r.k. kerk van de Latijnse ritus van Bulgarije heeft maar een kleine omvang: 65.000 ge lovigen, voor wie vier priesters voor zevenendertig parochies beschikbaar zijn. Zij worden bijgestaan door 120 religieu zen, zusters en broeders. Naast deze kerk van de Latijnse Ri tus kent Bulgarije ook de geü nieerde kerk van de Grieks- Katholieke Ritus. Deze telt 15.000 gelovigen, maar be schikt ruim over priesters, na melijk veertig priesters voor twintig parochies, plus twintig vrouwelijke religieuzen. Het grootste deel van de bevolking van Bulgarije behoort tot de Orthodoxe Kerk. Toen het communisme na de tweede wereldoorlog aan het bewind kwam, kende de kerk enkele moeilijke jaren. Alle drie bisschoppen van de La tijnse Ritus en de ene bisschop van de Grieks-Katholieke Ri tus werden gearresteerd, al smede de priesters. Maar in tegenstelling tot de andere Oostbloklanden werd spoedig een modus vivendi gevonden. Reeds in het begin van de zestiger jaren kwamen de bis schoppen en priesters vrij en konden bisschoppen en pries ters worden gewijd en be noemd. Sedert het begin van de jaren zeventig bestaat een geregeld contact tussen de Bulgaarse regering en het Vatikaan. Vo rig jaar bezocht het Bulgaarse staatshoofd en partijleider, Todor Zjivkov, het Vatikaan. Aan dit bezoek was eerder contact voorafgegaan in de persoon van mgr. Angelo Mot- tola van het pauselijk staatsse cretariaat, die besprekingen had gevoerd met de Bulgaarse regering. De regering gaf bij die gelegenheid te kennen tot een overeenkomst te willen ko- Welingelichte kringen in het Vatikaan verklaren, dat het bezoek van de Vatikaanse mi nister van buitenlandse zaken, mgr. Casaroli, betekent, dat deze overeenkomst op dit ogenblik op het punt staat te worden afgesloten. De katholieke Bijbelstichting Baroniestraat 43 te Boxtel, is begonnen aan het verzorgen van een schooluitgave van de onlangs uitgekomen standaar duitgave van de bijbel. Daar om is van zeer veel kanten gevraagd. De schooluitgave zal van kleiner formaat zijn, en een steviger band hebben. De noten zullen achterin wor den opgenomen. De K.B.S. is ook begonnen aan het uitge ven van posters en kaarten. Momenteel omvat de collectie honderddertig nummers, uit gevoerd op kunstdrukpapier in zwart-wit of veelkleurig. De begroting 1977 voor alge meen kerkelijke arbeid van de gereformeerde kerken beloopt een totaalbedrag van 8,5 mil joen gulden. Dat is ongeveer één miljoen guide,n meer dan voor dit jaar. De mogelijkheid om meer te besteden, die daar door is ontstaan, zal vooral ten goede komen aan de plaatselij ke kerken, met name aan bin nenlandse missionaire activi teiten of evangelisatiewerk. Het nieuwe boek van de tradi tionalistische Franse gesus pendeerde aartsbisschop mgr. Marcel Lefebvre „Ik klaag het concilie aan," blijkt zeer goed te worden verkocht. De eerste oplage van vijfduizend exem plaren was binnen drie dagen volledig uitverkocht. Op kor te termijn zal een tweede druk van opnieuw vijfduizend exemplaren worden verzorgd. Het boek is in de Franse taal geschreven, maar vertalingen worden voorbereid. Dominee Helmut Frenz heeft de functie aanvaard van secre taris-generaal van de West- duitse sectie van Amnesty In ternational. In 1975 werd hij uit Chili uitgewezen vanwege zijn activiteiten binnen het Chileense vredescomité ten be hoeve van de slachtoffers van het militaire bewind. Helmut Frenz, die bisschop was van de evangelisch-lutherse kerk van Chili, behoudt de be voegdheid tot prediking en sa cramentsbediening. Papoea-Nieuw Cuinea zal een postzegel uitgeven met daar op de beeldenaar van een mis sionaris van het Goddelijk Woord. Het betreft pater Wil liam Ross (18951973) uit de Verenigde Staten, die in 1926 naar Nieuw Guinea kwam en er tot zijn dood op 20 mei 1973 werkte. Hij wordt nu ge rekend tot de „vaders" van de jonge staat Papoea-Nieuw Guinea. In 1971 benoemde ko ningin Elizabeth II van Enge land hem tot „officer of the British Empire". Bij een vliegramp is mgr. C. J. van Weegberg, apostolisch administrator van het bisdom Sama- rinda op Kalimantan (Indonesië), ongekomen. Aldus is meegedeeld door het bestuur van de Missionarissen van de Heilige Familie, waartoe mgr. Van Weegberg behoorde. Hij was 56 jaar oud en werkte bijna dertig jaar als missionaris op Kalimantan, tot 1960 in het binnenland en daarna als vicaris-generaal en sekretaris van de bisschop van Samarinda mgr. J. Romeijn die hij vorig jaar was opgevolgd. Hij Werd apostolisch administrator en geen bisschop om het mogelijk maken dat een Daya hem zo snel mogelijk zou opvolgen. Het ongeluk is 4 november gebeurd boven het vliegveld van Ban- jarmasin op Kalimantan. Van de achterdertig inzittenden van het toestel van de particuliere Indonesische maatschappij „Bouraq" zijn er ze sentwintig ongekomen De verwezenlijking van het concilie in Italië heeft door de „katholiekendag" die vorige week in Italië is gehouden een nieuwe impuls gekregen. Dat is althans de mening van de vijf tienhonderd afgevaardigden, die voor de eerste maal in de geschiedenis van het Italiaanse katholicisme voor een dergelijk overleg in Rome waren bij eengekomen. Besluiten werden echter niet genomen, daar de bijeenkomst ad viserend was bedoeld. Onder het overkoepelend thema „Ge loofsverkondiging en de totale ontwik keling van de mens" heeft men via tien commissies praktisch alle dringende problemen van de Italiaanse katholie ken besproken. De Diocesane Pastorale Raad van Utrecht heeft zich in zijn jongste vergadering vooral beziggehouden met de vraag hoe de DPR functioneert en functioneren moet. Aanlei ding tot deze vraag waren ze kere gevoelens van onbehagen bij sommige leden van de raad ten aanzien van de staf van het aartsbisdom. Kardi naal Willebrands, voorzitter van de DPR zei vanuit de visie van het tweede Vati caans Concilie op de kerk en op de leek in de kerk zeer gelukkig te zijn met het be staan van de DPR en deze tenvolle te appreciëren. Leden van de raad wezen eroi. dat in vaticanum II ook de nadruk is gelegd op de bevor dering van een gezonde pu blieke opinie binnen de kerk. Dit kan spanning teweeg bren gen tussen de gezagsdragers en degenen die het gezag heb ben te aanvaarden. Door som migen werd de raad omschre ven als een loyale oppositie binnen de kerkgemeenschap. Kardinaal Willebrands toonde hier begrip voor maar zou de raad niet hiertoe willen be perkt zien. Hij ging graag ak koord met de uitspraak dat wederzijds vertrouwen de ba sis van de gesprekken moet zijn. Een aantal landen miste bij de bisdomstaf een houding van meedenken met de vergade ring en meende dat de staf zich teveel beperkte tot luiste ren. Uitvoerig werd ingegaan op de vraag of het beleid in zijn pastorale benadering zich niet teveel beriep op de officie- Ie dokumenten van de kerk, zonder hierbij persoonlijk be trokken te zijn. De meeste le den hielden een sterk pleidooi voor de openbaarheid van de raadsvergadering en wezen op het belang van een goede pu bliciteit. Op de vraag of de kardinaal veel last ondervond van zijn functie als bisschop van Ut recht gecombineerd met zijn functie binnen het secretariaat van de eenheid, een functie dus binnen de wereldkerk, antwoordde deze dat de we reldkerk voor hem de kerk van Christus was en dat hij deze kerk moest vertolken vanuit de eigen situatie van het bisdom Utrecht. Hierbij zou hij de steun van de DPR niet meer willen missen. Personeel van ambassades in Westland Ambassadepersoneel van veer tien landen, zoals West-Duits- land, Engeland, Rusland, Brazi lië en Kenia heeft vandaag een bezoek gebracht aan het West- land om zich te laten voorlich ten over de groente- en bloe menteelt. Dit initiatief van de bloemenveiling CCWS en twee groenteveilingen is min of meer het gevolg van de contacten die zijn gelegd op de groente- en bloemententoonstelling „West- land 19 NU", onlangs in de vei ling Westland-Noord gehouden. Het internationale gezelschap werd vanmorgen ontvangen in de CCWS-bloemenveiling, waar men na een verwelkoming door de heer P. A. Theunissen, voor zitter van de vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij", werd rondgeleid. Om elf uur werd het Proefstation voor de tuinbouw in Naaldwijk bezocht. Vanmid dag bracht men een bezoek aan verschillende tuinbouwbedrij ven. Volgende week staat de Westlandse tuinbouw opnieuw bezoek te wachten. Dinsdag zul len journalisten van de Buiten landse Persvereniging kennis nemen van de groente-, fruit- en bloementeelt in de „Glazen stad". Acryl mouliné in 4 kleurenkom- binaties, w.o. zwart/grijs/écru en marine/blue/ écru. Maten S, M, L en XL Grof of fijngebreid met kol of turtle-neck. Kies uit 8 kleuren, o.m. zwart, donkerbruin en naturel. Maten S, M, L en Grof gebreid. In 5 kleuren, o.m. zwart, bruin en Grof gebreid. In o.m. zwart, donkerbruin en écru. Maten S, M en L VROOMS DREESM ANN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7