LANGS OMWEGEN [Ir Csardas deed Roemenen vergeten „Van de koele meren interessant maar verknipt Marjolein Briër wil tweede lustrum vieren met „totaal theater" Nieuwe botenloods voor Die Leythe ,,De grootste zottigheid die ik ooit heb meegemaakt" 976|DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke i Tr>M morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch yerteilen wie 1 TON u graag in deze rubriek zou'willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. i Mandbaltoernooi voor Leidse scholieren. deze componist. De avond heeft plaats in het gebouw Staalwijk, Herenstraat 45 in Leiden en begint om 20.30 uur. LEIDEN Vele scholen in Leiden en omgeving zullen aanstaande zaterdag deelne men aan het schoolhandbal- toemooi in de Groenoordhal. Het toernooi begint zaterdag om tien uur. Zevenenzeventig teams spelen honderdtweëen- zestig wedstrijden, alvorens vast komt te staan, welke school met de hoogste eer gaat strijken. De deelnemers wor den in verschillende leeftijds groepen ingedeeld. LEIDEN De Nederlandse Middenstandsbank n.v. opent vrijdag 12 november een bij kantoor aan het Vijf Meiplein 21 in Zuid West. In verband hiermee wordt van half zes tot half zeven in de nieuwe vesti ging „open huis" gehouden. LEIDEN Het project Staal wijk, sociëteit voor kamerbe woners organiseert op woens dag 17 november een Mozart- avond. De avond staat in het, teken yan de componist W. A. Mozart, een dia- en klankbeeld over het werk en leven van LEIDEN De. Christelijke Gymnastiekvereniging „Jahn" Leiden biedt haar voorzitter, de heer G. S. de Knegt en zijn gezin een receptie ter gelegen heid van zijn 40-jarig lidmaat schap van de vereniging. De heer De Knegt is ook al 21 jaar voorzitter van de vereni ging. De receptie wordt gehou den in de hal van de Vredes- kerk aan de Burggravenlaan hoek Van Vollenhovenkade van 18.30 tot 19.30 uur. LEIDEN Het Toonkunstor kest geeft zondag 14 november om 15.00 uur een concert in de Evangelisch-Lutherse kerk aan de Hooglandsekerkgracht 26 te Leiden. Dirigent is René Verhoeff. De organist H. C. Jasperse zal solistische mede werking verlenen met werken van Bruch en Daridrieu. Ver der worden uitgevoerd de can tate „Ich habe genug" van J. S. Bach, solist Marcel Ver hoeff, het vioolconcert in a kleine terts van J. S. Bach, solist Joris Hünteler en de Symfonietta van H. Badings. De toegangsprijs bedraagt 3,50 gulden, CJP-houders betalen 1,75 gulden. LEIDEN Over het dubbelproject van Centrum, de stukken „Van de koele meren des doods" en „De lamp hangt scheef", zijn al vele lovende woorden geschreven. De gespannen verwachting over De koele meren (naar een roman van Fr. van Eeden) kon gisteren in de Schouwburg met de werkelijk heid worden geconfronteerd; helaas gaat „De lamp" van avond niet door. Gezien de presentatie als dubbelproject zou het een onverteerbare zaak zijn, als de voorstelling niet alsnog naar Leiden komt „De koele meren" behandelt de ontwikkeling van een tot psychoses gerakende vrouw uit een laat negentiende-eeuws bourgeois milieu met al haar regels, verboden én hoogmoed. Een boek kan dat proces van binnenuit beschrijven; toneel geeft alleen handeling. Slechts door middel van die handeling (uiterlijk) kunnen innerlijke gesteldheden duidelijk worden. Men kan erover twisten wat de toneelvorm met zijn geheel andere mogelijkheden aan een roman die zo gebruik maakt van een typische mogelijkheid van de literaire techniek nog kan toevoegen. Centrum heeft de uiterlijkheid van het toneel heel consequent nog eens extra benadrukt. „Van de koele meren" is .een zeer gestileerd en geconstrueerd toneelstuk geworden (bewerker Ton Vorstenbosch), opgebouwd uit vele korte scènes (boek- flarden), gespeeld op verschillende plaatsen van het daarvoor functionele decor (plankieren, vlonders, schuifwanden). Eén ding is daardoor in ieder geval onmogelijk geworden: Hed- wig, de vrouw, een ontwikkeling laten maken. De geexalteer- de toon (goed zweverig, vragend) waarop Ans Beentjes als 'de jonge Hedwig begint, verandert nauwelijks, net als de door haar inertie daarmee contrasterende oude Hedwig (Yolly van Kan). Wat dramatische hoogtepunten hadden moeten worden, ra ken geïsoleerd en zitten tegen het lachwekkende aan (het kind in de koffer). De verdubbeling van de Hedwig-figuur krijgt in de aanvang op het toneel geen dramatische functie en kracht. Het in elkaar overgaan van de speelvlakken naar het eind toe werkte dan ook niet, ging te bot en simpel; te meer daar deze speelvlakken in het begin geen duidelijke afbakening hadden gekregen. Ook op andere momenten liepen voor mij de verschillende locaties hinderlijk dooréén, hoewel alleen op die manier het hoge tempo mogelijk was. Mijns inziens had deze Centrumbewerking bewerking alleen zin als fragmentarische beeldtaal bij de roman, die men dan wel gelezen moét hebben. PAUL VAN DER PLANK Dit seizoen is het 't tiende jaar, dat niet te temmen balletnymf Marjo lein Briër in de stad Leiden bivak keert. Je kunt ook zeggen: Ballet school Marjolein Briër bestaat tien jaar. Een groot deel daarvan werd doorgebracht in het gebouw aan het Pieterskerkplein, nadat eerst aan het Rapenburg boven de mu ziekschool de lichamelijke patro nen met ranke en minder ranke' leden op de vloer werden uitge beeld. „Ontdek je lijf', zou Briër zeggen, „en je wordt een completer mens". Bij dat leren ontdekken laat Marjolein niets aan hét toeval over, ze doceert consciëntieus en zo in spirerend dat de vonken er bijna vanaf vliegen. Ze is op een haar na tevreden: „De accommodatie in mijn school gaat wel, maar er is geen kantoor- en doucheruimte en dat is feitelijk te gek. Eigenlijk zou die rare pilaar eruit moeten; ik zit Marjolein Briër met Kenny Lalo- pua, met wie ze nog veel als duo optreedt het theater kon ze toch niet missen; Kenny is de laatste van mijn oude groep die uiteen is gevallen". nu vaak in de knel met het maken van choreografieën. Maar ik kan het verbeteren van de outillage niet bekostigen; ik ben geen stichting en niemand helpt me", aldus Marjo lein in meditatiehouding. Het tienjarig bestaan van haar school wil La Briër intensief gaan vieren. Bij haar nemen dergelijke activiteiten meestal mammoet-vormen aan, mara thons die etmalen beslaan. Zo ook straks. „Ik wil in mei in de schouwburg twee lange weekeinden „totaal theater" geven; iets organiseren wat afwijkt van normale normen van een balletschool. Ik wil een voorstelling maken met sur realisme, abstracties, stilte, kleur, gelui den, kortom alle laden van mijn eigen ik wil ik openschuiven. Kijken, of ik alle facetten van mijn eigen mogelijkhe den kan verwerken in een ontzettend grote collage eigenlijk, hè. In gedachten ben ik er al mee bezig. Het lijkt op een zware bevalling. Het kind moet eerst gemaakt wórden endaarna draag je het, nietwaar?". De openingsmusical van de Leidse schouwburg heeft veel tijd en energie van Marjolein Briër gevergd. Daar heeft ze nu de naweeën van. Men ziet: bij Briër wordt kunst geboren, het doet pijn en daarom is het kunst. In een week of acht heeft ze aan de Oude Vest een hele musical-cast aan het bewegen gebracht. Ze was hard'voor de mensen, maar er kwam ook wat goeds uit; „zelf heb ik de' grootste bewondering voor wat al die lui uit liefhebberij gepres teerd hebben". Nog deze maand gaat ze peinzend en afwegend de muzieken voor haar „to taal theater" uitzoeken. „Het scenario schrijf ikzelf. Ik wil poëzie „live" laten spreken door iedereen van mijn school. Vandaag of morgen ga ik zitten en dan komt de beuk erin". En als Briër beuk zegt, dan is het de beuk. „Ik ben al onrustig. Lekker onrustig. Dat is een goed teken, daar krijg ik toch een kick van. De trillingen zijn allemaal aanwe zig". Ze vertelt me iets van haar wer kwijze, ook dahrin blijft ze wie ze is. „Ik ga van Z naar A, niet andersom. Je moet niet van een gemakkelijk punt uitgaan, maar bij het moeilijkste begin nen en dan eventueel inspanningen te rugnemen tot het klikt; en dan pak ik het". „Het vereist veel wilskracht en een ma te van geestelijke stabiliteit en idealis me. Een sejzoen van tien maanden bete kent tien maanden mezelf weggeven. Dat is een gekregen gave om door te gaan. Ik sta er wel alleen voor in die school van me, maar het geeft me vreugde als ik die mensen hard zie werken. Ieder jaar heb ik meer kinde ren die begaafd zijn. Sinds 1 augustus doceer ik aan het Rotterdams conserva torium, afdeling ballet-academie. Tien jaar geleden deed ik daar eindexamen. ik constateer in Rotterdam een heel verschil: die studenten zitten al in een gefrustreerd kader vast. De kunst leeft er minder dan bij m'n „amateur"-leer- lingen die meer open zijn. Bij de stu denten wil ik, op mijn eigen manier, daar wat aan gaan doen. Ze moeten het van binnen beleven, de „soul" proeven, en niet van buiten. Studenten en ama teurs vergelijk ik graag met strobloe- men en bloemen. Strobloemen zijn wel charmant, maar je gaat er op een gege ven moment aan voorbij; levende bloe men stralen meer". Marjolein Briër „straalt" zelf trouwens ook. Dat gebeurt op haar lessen: „Pre pareren doe ik nooit iets, elke les is anders. Ik trek de deur van het lokaal dicht, de les begint en daar gaat het: m'n fontanel gaat open en er komt een „straal" uit en m'n omhulsel voert het uit. Ik ben een gelukkig en een erg rijk mens, dat ben ik me bewust. O ja, nog even dat „totaal theater". Maar alleen theater al. Ik zou willen verzuipen in het theater maar tegelijk mijn school handhaven, want die kan ik niet mis sen". Tenslotte op verzoek een doordenkertje van Marjolein, een type rend Briër-filosofietje waarin steeds geest en lijf bijeen worden gehouden: „De tijd maakt niets uit, het is het moment van samenkomst in lichaam en ziel tot het bewustzijn in vriendschap en kosmos..." Zou Briër er dan tóch een goeroe op na houden? LEIDEN De Leidse roeiver eniging Die Leythe krijgt een nieuwe botenloods. Na jaren van wachten en een brandbrief aan de gemeente in februari van dit jaar ging de gemeenteraad gisteren akkoord met het be schikbaar stellen van een cre- diet van 400.000 gulden voor de Vervanging van de totaal verrot te huidige botenloods. In ruil daarvoor zal de roeivereniging de grond van haar complex aan de Morsweg overdragen aan de gemeente. Bovendien zal de ver eniging 6000 gulden per jaar aan huur aan de stedelijke over heid moeten betalen. De boten loods zal door de Sportstichting worden beheerd. Alleen de so cialist Groos stemde tegen de credietverlening. Constructiebedrijf failliet LEIDEN Het constructiebe drijf A. E. van der Voet en Zonen, gevestigd aan de Zoeter- woudseweg 11 is failliet ver klaard bij vonnis van de Haagse arrondissementsrechtbank. De personeelsleden van het bedrijf hebben enkele weken geleden hun werkzaamheden moeten beëindigen. Het faillissement is uitgesproken, nadat bleek dat de verleende voorlopig sursean ce van betaling het bedrijf geen Soelaas meer kon bieden. LANGEBRUG AFGESLOTEN LEIDEN - Vandaag en morgen is de Langebrug tussen Zonne veldstraat en Pieterskerkgracht voor gemotoriseerd verkeer ge sloten. Deze tijdelijke afsluiting is noodzakelijk in verband met het maken van een doorsteek voor de riolering ter hoogte van de zij-ingang van het politiebu reau. VERVUILENDE BLOEMENKOOPMAN TEGEN KANTONRECHTER: LEIDEN „Dat vind ik de grootste zottigheid die ik ooit heb meegemaakt," zo luidde het oordeel van de Leidse bloemenkoop- man over het hem ten lastegelegde op de zitting van het Leidse kantonge recht gistermiddag. Hij werd er van verdacht een grote hoeveelheid afval afkomstig van zijn fleu rig bedrijfje in een sloot te hebben achtergelaten, zoveel zelfs dat er vier kruiwagens aan te pas moesten komen om het afval weer te verwijde ren. De politie was hem op het spoor gekomen door middel van een stuk afval met de naam van Zwartkijker de koopman erop. waar de rechter in toestemde. ,.U had uw visitekaartje dus achtergelaten," meende rechter De Koning, die hem ook nog een in de sloot gevonden aanmaning van de Stedelijke Lichtfabrie ken op zijn naam kon overhan digen. „Overdrijven is ook een kunst," vond de koopman die meende dat hij voor het produ ceren van vier kruiwagens afval wel een jaar nodig zou hebben. Volgens zijn zeggen zou er wat rommel van de Vlico-bak kun nen zijn weggewaaid waar hij zijn vuilnis in placht te depone ren. „Maar niet in de sloot, stel je voor dat iedereen dat gaat doen," meende de koopman ver schrikt. De officier van justitie, mr. Van Veen was niet over tuigd maar bepleitte toch vrij spraak wegens gebrek aan be wijs - niemand had het gezien Het eerste dat een Leidse schoonmaker en zwartkijker deed toen hij „opkwam" was in de zeer letterlijke betekenis van het woord voor het aanschijn van de rechter verschijnen, aan gezien hij niet voor het hek bleef staan, zoals gebruikelijk is, maar omliep en bovenop rechter De koning ging staan om zijn verklaring af te leggen. Nadat hij gecorrigeerd was riep hij op de aanklacht meteen „ik heb alles betaald, inclusief 100 gulden boete aan de wijkagent." Daar keek de rechter nogal van op aangezien een wijkagent niet de bevoegdheid heeft om boetes uit te delen en te incasseren. „Bovendien is dat bedrag veel te hoog," meende rechter De Koning die in overleg met de officier besloot de zaak nader te zullen laten uitzoeken. „Dat scheelt toch weer een paar krat ten pullen", verklaarde de om streden zwartkijker bij het weg gaan tegen het publiek waarna hij het kantongerecht met een vriendelijk „jongens, de mazzel" begroette. Verkeersgeweld Het resterende gedeelte van de zitting was gevuld met de zwervingen van een grote hoe veelheid natuurlijk hoofdzake lijk onschuldige verkeersdeelne mers Een Leidse kelner bij voorbeeld die terecht stond voor het niet goed aanlijnen van zijn hond. Dat gebeurde echter m zijn auto, waardoor het acht weken oude dier zich op een gegeven moment met de bestu ring ging bemoeien Terwijl zijn baas hem hiervoor een verma ning gaf reed de ontspoorde au to echter op een vijftal gepar keerde auto's in. „Uw verzeke ring was daar zeker wel blij mee," informeerde de rechter. „Ja, die waren erg blij, het kost te 12.000 gulden", antwoordde de verdachte. Het gerecht voeg de als aanmoediging hier nog eens 100 gulden boete of vier dagen cel aan toe. Een vrouw uit Lisse liet tijdens een puzzel- rit in de mist een puzzel voor de andere verkeersdeelnemers achter door haar auto dwars over de rijbaan bij een controle post te parkeren. Een bromfiet ser bleek niet subtiel genoeg voor deze opgave en knalde er recht bovenop, met als gevolg een flinke gecompliceerde been breuk. 250 gulden of tien dagen in de diepste kerker leverde dat op, en daar viel weinig meer bij te raden. FRANK M. BUURMAN Ons land schijnt op het moment te worstelen met een „Roemenen-pro bleem". Door allerlei be richten krijg ik sterk de indruk, dat op het vlieg veld van Boekarest toch al niet één van 's werelds vrolijkste en vriendelijkste luchtha vens hele regimenten muzikanten, onder wie de zigeunerachtige het talrijkst vertegenwoor digd zijn, op vervoer naar West-Europa staan te wachten. Tot nog toe vrij vergeefs. Neem nou bijvoorbeeld dat Boekarests radio- en televi sieorkest, vijf exclusieve musi ci met een zangeres wier naam me ontschoten is. Begin vorige week reeds stonden ze start klaar, de taragotte (oer-Roe- meens instrument), viool, cym- baal, bas en panfluit bij de bagage. Klaar om twee maan den door Nederland te trekken tegen schappelijke condities. Het huolen stond feestenbou wer Martin Spaargaren van de drie Nederlandse Holiday Inns nader dan het lachen en de baas van het Roemeens toeris tenkantoor in Amsterdam Iliescu vocht nog meer tegen de tranen. Maar Den Haag bleef onverbiddelijk. Spaargaren: „Dit geharrewar heb ik nog nooit meegemaakt. Drie jaar hebben wij die Roe menen hier in het najaar over de vloer gehad, zonder proble men, en de gasten bleken er erg op gesteld te zijn. Ook deze keer was de toemee een paar manden geleden door Den Haag toegezegd, maar nu opeens heeft het ministerie die toezegging ingetrokken. Daar ga je nou; er zouden twee koks en een maitre d'hötel meeko men en twee dansparen uit de Karpaten. Je hebt daar een dorpje waar iedereen niet op houdt met dansen, heb ik me laten vertellen. Zal me daar 's winters wel lawines geven. Okay. tot daar aan toe, maar ik zit met de gebakken peren. De hele Roeemense week was geregeld, alles gepland. En maar eten, op z'n Roemeens natuurlijk. Nu is er die meneer in Den Haag die de werkver gunning in z'n zak houdt, om dat er genoeg i Nederlandse musici zonder werk zitten. Ik heb tegen die meneer gezegd: „Wij importeren in Nederland toch ook rijst?" „Hoe bedoel- u?", vroeg toen die meneer. „Nou", zei ik, „rijst verbouwen we hier toch ook niet, Iaat staan panfluiten". De meneer vond dat heel niet zo grappig, de- werkvergunning bleef in elk geval uit. Ik heb nu een redelijke hoop, dat het gezel schap op 20 november mag komen. Maar dan is die Roe meense week van ons achter de rug. Ach, het zal toch wel leuk worden met dat dansen op z'n Karpaats en de gasten op het dansvloertje". Toch is het weekend in H.I. gered. Die redding komt op naam te staan van het Leidse zigeunerorkest Csardas, dat met de dansgroep Achelay op het gebied van folkloristische presentatie in Nederland hoge ogen werpt en niet alleen in het eigen land. Csardas was een typische pré zaterdag- en zondagavond met het brengen van Oosteuropese cultuur (want folkore is „echt") op hoog niveau. Als je het goed en eerlijk beschouwt, hebben wij die Roemenen eigenlijk he lemaal niet nodig. Maar af spraak is afspraak. Het Leidse zigeunerorkest Csardas in vol ornaat

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5