Heroïnesmokkel op strand Noordwijk c >m - M I CDA Lisse heeft goede toekomst Bollenstreek dreigt functie te verliezen Hoorzittingen in Zoeterwoude ïl Verbetering van Nieuwe Zeeweg BEZWAREN TEGEN VERKOPINGEN IN OEGSTGEEST Voorschoten geeft 1200 gulden per inwoner uit D. ALGERA VOOR LTB-JONGEREN PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 Dl De eerste drug-sm okkela ars worden gezien. Smokkelaar Beurse (reservist politie Noordwijk) is betrapt. Adjudant De Boeck wijst hem op zijn rechten. o .v. iia - 7 1 NOORDWUK Gister avond iverd groot alarm geslagen voor de reserve politiekorpsen uit Noord wijk, Voorschoten, Wasse naar en Katwijk. Eg bleek bij de Noordwijkse politie een „gefingeerde" tip te zijn binnengekomen, dat een bende drugssmokke laars zou trachten een gro te partij heroïne tussen Zandvoeri en Noordwijk aan Zee aan land te bren gen. De partij zou met een speedboot uit zee worden aangevoerd en vanaf het strand via het duingebied van de Staatsbossen naar elders worden getranspor teerd. Daar de speedboot de clandestiene lading in volle zee zou overnemen van een vissersvaartuig van onbekende herkomst, werd onder anderen de Kustwacht te Noordwijk attent gemaakt op de voor genomen aktiviteiten van de bende. Volgens de tip gever ging het om in to taal ongeveer 25 kg. heroi ne met een handelswaarde van zo'n paar miljoen gul den. Korte tijd na het binnenkomen van de tip kwam van de Kust wacht een melding binnen, dat ter hoogte van het REM-eiland vanaf een niet nader geïdenti ficeerd vissersvaartuig een witte vuurpijl was afgescho ten. Het schip stoomde in noordelijke richting op en eni ge tijd later nam men in haar nabijheid een tweede vaartuig waar. Of het een speedboot betrof, kon eerst niet met ze kerheid worden vastgesteld, maar even daarna kwam een bevestigend bericht binnen. Jutters op het strand werd op de duistere, regenachtige avond geconfronteerd met een niet alledaags gebeuren. Zij zagen ter hoogte van kilome- terpaal 73 mannen van en naar een speedboot waden, die bij de eerste bank voor de kust lag, en hen pakjes overge ven aan op het strand wach tende lieden, die daarmee ij lings in de duinen verdwenen Daar de strandjutters de zaak niet vertrouwden, deelden zij hun ervaringen mee aan de wachtcommandant van het po litiebureau. Door de inmiddels in aktie gekomen samenwerkende poli tiecorpsen werd daarop het duingebied tussen de houtves terswoning en het radiostation De staf van de avondoefening op het Houwaarderduin. Uiterst links coordina tor Korbee. Nora afgezet en vervolgens systematisch, vak voor vak, af gezocht. Via mobilofoons en portofoons hielden de verschil lende politiegroepen elkaar op de hoogte. Niet alleen voor de gezochte bendeleden, maar ook voor de op pad zijnde stropers, was het een onrusti ge avond. Ieder die zijn aan wezigheid in de duinem of Staatsbossen niet met aan vaardbare redenen duidelijk kon maken, werd prompt inge rekend. Verder genoten in en nabij het duingebied aange troffen auto's bijzondere be langstelling. Zij werden van boven tot onder bekeken. Ook het verkeer op de Duinweg en Randweg werd scherp gecon troleerd. De grootscheepse jacht, die op de regenachtige, winderige avond, enkele uren voortduur de, werd slechts even onder broken voor het nuttigen van een kop erwtensoep. De uitste kend georganiseerde en gelei de aktie bleef niet zonder re sultaten. In totaal kon circa 20 kg. heroïne inbeslaggenomen worden. Elf bendeleden wer den door de politiereservisten ingerekend. Verder verzamel de men nog heel wat bewijs materiaal. Het'onderzoek naar de identiteit van het visser schip en de herkomst van de speedboot is nog in volle gang. Na afloop van de oefening - want dat was het uiteraard - kwamen de politiereservisten bijeen in de kantine van Mane ge Meeuwenoord, voor het houden van een nabespreking. De commandanten, adjudant W. P. de Boeck, en de organi sator van de oefening, briga dier J. M Huijbers bleken zeer tevreden over de deelnemende korpsen en hun leiders. Aangetekend wordt hierbij nog, dat de Noordwijkse reser visten voor drugssmokkelaars hadden gefungeerd. De inbe slaggenomen pakjes bevatten een onwelriekende verrassing: paardevijgen uit de stallen van de manége.' NOORDWIJK Op de eerste avond van het begonnen seizoen kwamen talrijke LTB-jengeren luisteren naar de heer D. Algera, lid van de streekcommissie Zuid-Holland-West, die een referaat hield over de problematiek van de bollenstreek. Na een toelichting op de verschillende gemeentelijke plannen, vroeg de spreker zich af hoe de bollenstreek haar centrumfunctie zou kunnen vervullen als al deze plannen zouden doorgaan. Daarbij dient niet te worden vergeten, aldus Algera, dat ook het wegennet en de openbare voorzieningen zullen moeten worden aangepast. Nu de gemeenten in de bloembollenstreek de slechte bollengrondcn hebben volge bouwd, beginnen de goede gronden aan de beurt te komen. Daarmee is men al volop bezig in Noordwijk en Noord wijk erhout, terwijl men de bouwlokatie in Voorhout maar beter snel kan vergeten. In de op het referaat volgende discussie vroegen de LTB-jongeren zich af waar hun toekomst als agrariër lag. Naar hun mening dienen de gemeenten zich langzamerhand eens te bezinnen over de vraag of met het vertrek van de agrariërs en hun toeleveringsbe drijven hun dorpen slechts slaapdorpen zullen worden van mensen uit de steden met het daaraan verbonden woon-werkverkeer. Een ander belangrijk aspect is, dat de bloembollenkwekerijen zodanig in grootte achteruit gaan, dat er van econorrisch werken geen sprake meer kan zijn. Steeds meer agrariërs komen op een te klein bedrijf te zitten. De voorzitter besloot met er op te wijzen, dat men attent diende te zijn op de gemeentelijke plannen. Men kan bijvoorbeeld de gemeentebesturen wijzen op andere bouwplaatsen, di; even goed of nog meer geschikt zijn. De centrumfunctie van de bollenstreek mag en kan niet verder worden aangetast, aldus de voorzitter van de LTB-jongeren. Op 10 november wordt in de Pauluskerk te Lisse de algemene kringvergadering van de Kring Duinstreek LTB gehoaden, terwijl de LTB-jongeren op 30 november de heer Hemmes van de veiling Flora verwachten. ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur gaat in de komende weken een drietal hoorzittingen organiseren. Effl hiervan, op maandag 15 november, zal gewijd worden aan <fe alternatieven voor het tracé van rijksweg 11 en wordt gehouden in de Drie Eendjes aan de Hoge Rijndijk. De Verkeersnota waartoe een ambtelijke studiegroep vorig jaar de opdracht kreeg, mede naar aanleiding van de speculaties ovei de afsluiting van de Vel&zichtstraat en het rappcrt van de werk- Hoge Rijndijk op 8 december wederom in de Drie Eendjes. De gemeenteraad zal op 2 december de jaarlijkse algemene be schouwingen houden. En het antwoord hierop ran B. en W. zal i worden behandeld op 23 december. De commissie openbare werken die gisteravond bijeen kwam had als belangrijkste agendapunten: een onderzoek naar de mogelijkhe den van de uitbreiding van het gemeentelijk (binren-)zwembad, ruilverkavelingsplan „Rijnstreek-Zuid", de alternatieven ta v. de realisering van rijksweg 11 en de ontwikkelingen rond het recreatie plan ,;Vlietland". VERGADERING UITGESTELD LEIDEN De voor vanavond vastgestelde openbare vergadering van de commissies Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken, Volks huisvesting en Economische aangelegenheden over het Volkshuis vestingsplan gaat niet door. De gemeenteraad besloot gisteravond, de vergadering uit te stellen tot dinsdag 16 november. NOORDWIJK De Nieuwe Zeeweg, de voornaamste verbinding tussen Binnen en Zee, wordt thans grondig onderbanden genomen. Een vernieuwing, die bijzonder urgent werd door de aanwezigheid van het Bolienbad, dat de verkeersintensiteit, vooral van brom mers, fietsers en voetgangers in belangrijke mate deed toenemen. De metersbrede grondstrook nen. Op zichzelf geen onaan- i de vroegere trambaan, die na de opheffing van de „blauwe tram" vrij kwam, heeft jaren lang braak gelegen. Indertijd is in de gemeenteraad wel eens de idee gelanceerd om de grond maar in te zaaien met veldbloe men en andere heemgewassen, zodat de berm als plukweide voor de jeugd zou kunnen die- Italiaans bezoek bij Casa Materna ZOETERWOUDE - De gebroe ders Emanuele en Theofilo San ti, beheerders van het gelijkna mige kindertehuis in het Ita liaanse Napels, brachten gister avond een bezoek aan de plaat selijke werkgroep Casa Mater- Op deze bijeenkomst waren ook aanwezig burgemeester Det- mers en pater Peeters, die ver gezeld was van een delegatie van de K.PJ., vanuit welke groepering men ook actief wil gaan deelnemen aan de werk zaamheden van de werkgroep. Werkgroepsleider Peter Popma bood de voorzitter van het Zwit serse comité en de Engelse schrijver Mr Davy cadeau's aan. Na deze bijeenkomst ver trok het gezelschap naar Heem stede. waar de komende dagen een conferentie van het interna tionale comité wordt gehouden. trekkelijke gedachte, maar niet te realiseren met het oog op de mogelijke onkruid verspreiding op nabijgelegen landerijen. Dit sprookje gaat nu absoluut tot het verleden behoren. De tram baan is namelijk bij de recon structie geheel bij de weg ge trokken, waardoor een aanmer kelijke verbreding wordt ver kregen, terwijl voor het rijwiel- verkeer afzonderlijke paden worden aangelegd. De rijbaan krijgt een breedte van 6.30 meter. Aan weerszijden van de weg komt een fietspad van 2 meter breed, en ten be hoeve van het voetgangersver keer wordt het bestaande trot toir aan de zuidzijde van de Nieuwe Zeeweg verbreed tot 2,50 meter. De bocht in de weg ter hoogte van de woning van dr. Goudriaan wordt zoveel mo gelijk recht getrokken. In het project zijn ook enkele parkeervoorzieningen betrok ken. Zo komen er parkeerha vens bij de dokterswoning en café 't Vuurschip. Voorts ligt het in de bedoeling om tegen over de Duinrand-apotheek ook nog een parkeergelegenheid te creëren voor de bezoekers van de apotheek. Ter hoogte van het Bolienbad komen een tweetal bushalten. De aansluiting van de Nieuwe Zeeweg op de Duin weg is niet in de thans aan de gang zijnde reconstructie be trokken. Daarvoor wordt een af zonderlijk plan uitgewerkt. C. van Overes wint toerprijs LISSE De heer C. Overes uit Nieuw Vennep heeft de eerste tourprijs, uitgeloofd door de trim- en tourafdeling van de RTV de Bollenstreek gewon nen. Hij legde het afgelopen seizoen maar liefst 25.105 kilo meter per fiets af. De heer Waasdorp uit Lisse werd twee de met 10.285 kilometer en de heer A. de Blanken uit Hille- gom derde met 5980. Tijdens een feestelijke bijeen komst reikte trimorganisatoi; J. van Kesteren tevens de trofees uit aan de trimmers. Maar liefst 143 trimmers kwamen in aan merking voor een onderschei ding. RTV-voorzitter J. van Dijk legde 2668 kilometer af. De tweede plaats bij de trjmfietsers wordt ingenomen door E. van Steijn, die 2633 kilometer afleg de. Gezondheidscen trum in Leiderdorp LEIDERDORP/ZOETERMEER De Kruisvereniging Leider dorp poogt in nauwe samen werking met plaatselijke artsen en maatschappelijk werkers een gezondheidscentrum in Lei derdorp van de grond te krij gen. De plannen hiervoor bevinden zich nog in een beginstadium. Men wil wensen en suggesties van de toekomstige bezoekers nog in het plan verwerken. Geïnteresseerden kunnen hun wensen en eisen kenbaar maken tijdens een bijeenkomst op dins dag 16 november in het wijkge- bouw aan de Berkenkade in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. De oproep om deze bijeenkomst te bezoeken is ook bestemd voor de inwoners van Zoetwerwoude- Rijndijk. LISSE De vorming van het CDA in Lisse en de opgedane ervaringen met de federatieve samenwerking tijdens de on langs gehouden begrotingsbehandelin gen stonden gisteravond centraal tijdens een bijeenkomst van de kiesverenigin gen van KVP, CHU en ARP in de Pau luskerk te Lisse. De heer Van der Berg had over.de samen we rkihg eerst zijn bedenkingen ge had, maar moest nu constateren „dat het uiteindelijk allemaal was meegevallen en de inbreng van de andere fracties een grote steun was geweest". De heer Smith zag de toekomst van CDA in Lisse posi tief tegemoet. „We kunnen er nu tegen aan. Met een sterk CDA, dat een goed en kritisch geluid laat horen". De heer Veeger, vertegenwoordiger van de linkeri vleugel van de KVP, vroeg om nu door te gaan met de samenwerking. „Er kan alleen maar iets goeds van komen". Het forum, bestaande uit gemeenteraad sleden en bestuursleden van de drie par tijen kreeg voornamelijk vragen te beant woorden over de begrotingsbehandelin gen. Vragen, die vooral betrekking had den op de woningbouw in Lisse en de eventuele behoefte om aan de uitbreiding van het gemeentehuis een bredere be stemming te geven. Naar aanleiding van de zakelijke argumentatie van de SGP in sportaangelegenheden stelde de forumle den, dat er in het verleden tot ieders tevredenheid veel in de soort was gein- vesteerd. -Vooral, omdat de jeugd in zo'n grote mate gebruik maakt van de gebo den faciliteiten. Wel werd er gesteld, dat nu wel het moment gekomen is om ook eens andere doelen onder de loupe te nemen. Andere onderwerpen, die aan de orde kwamen waren het beleid inzake Ruimtelijke Ordening en het gebrekkige contact tussen raad en burgerij. Storm in een glas water" OEGSTGEEST „Een storm in een glas water", noemde CDA-raadslid Kakebeeke de moeilijkheden, die ontstaan wa ren door de openbare verkopen voor charitatieve doeleinden in Oegstgeest en die gisteravond ter sprake kwamen in de com missie voor middenstandsaan gelegenheden. In de meeste ge vallen vinden de verkopen van deze door stichtingen, instellin gen en verenigingen ingezamel de goederen plaats in besloten kring of eigen lokaliteiten, maar enkele malen per jaar worden zij ook gehouden op de openbare weg en tegen deze gang van zaken had de Oegst- geestse handel geprotesteerd bij het college van burgemees ter en wethouders. De commis sie middenstandaangelegenhe den had daarom de winkeliers vereniging Oegstgeest Actief en de Stichting Winkelcentrum Lange Voort voor een gesprek uitgenodigd. „Het is denkbaar", aldus wet houder Gmelicht Meylingh, „dat er artikelen in de vrije verkoop worden aangeboden, waardoor een handelaar in die artikelen zich benadeeld voélt". De heer Padenburg, sprekend namens Oegstgeest Actief, had geen gro te bezwaren tegen de huidige gang van zaken. „Het gaat meestal om tweedehands artike len, die geen echte handelswaar de meer hebben. De Oegstgees- ter markt is echter een concur rent, die 52 maal per jaar terug keert". Die mening werd ge deeld door mevrouw Munning- hoff, voorzitster van de stichting Winkelcentrum Lange Voort. Het WD-raadslid Plate had echter wel ethische bezwaren. „Als je iets geeft voor een be paald doel, moet je er niet iets voor terug verlangen". Overigens bleek, dat dergelijke verzoeken voor het houden van een openbare verkoop de ge meente slechts vier maal per jaar bereiken. De aanwezigen stemden er mee in, dat het tot de competentie van het college kan blijven behoren om in der gelijke gevallen een beslissing te nemen. „In bepaalde gevallen zal echter van tevoren advies worden gevraagd aan de winke liersverenigingen". beloofde wethouder Gmelich Meyling. De klachten over de openbare ver kopen waren hoofdzakelijk geuit naar aanleiding van een openbare boekenverkoop van „Amnesty International". De commissie ging akkoord met de verplaatsing van de wekelijk se koopavond van vrijdag 31 december naar donderdag 30 december. Op vragen van de heer Kohlbeck bleek, dat er van de zijde van de werknemersor ganisaties geen belangstelling werd getoond voor de commis sievergaderingen. Wethouder Gmelich Meyling: „Mercurius is éénmaal geweest. Zij hebben geen gebruik gemaakt van het lidmaatschap". Voorschoten De goedkeuring van de onfwerp-bedrijfsbe- grotingen, de ontwerp gemeentebegroting 1977 en het aangepaste beleidsplan, bij elkaar ruim 3 kilo papier, leverde de commissie voor de financiën weinig problemen op. Alleen drs. C. Meershoek had ernstige kritiek op de gemeentebegroting in zijn geheel. Hij is van mening dat de gemeente teveel geld per inwoner gaal uitgeven (in 1977 ruim 1200,- tegen 1000,- in 1976) en dat deze opgaande lijn in de toekomst nooit kon worden volgehouden. De centrale overheid zal, aldus Meershoek, de bezuinigingen door drukken naar de lagere overheden en het verdient aanbeveling nu al vast in te spelen op die te verwachten opgelegde bezuinigingen. Wethouder N. Oosterbaan zei niet te weten waar dan wel op bezuinigd zou moeten worden. Overigens heeft Voorschoten een sluitende begroting. Wethouder Oosterbaan heeft het ten aanzien van het kabeltelevisie- vraagstuk lelijk laten afweten. Naar een onlangs over dit onder werp gehouden congres heeft de wethouder geen afvaardiging gestuurd. De commissieleden zouden het op prijs stellen een verslag van de daar besproken punten toegestuurd te krijgen. Het verstek laten gaan van de wethouder doet de toch al niet heldere en discutabele kabeltelevisie geen goed. De gemeente heeft voor kabeltelevisie 3,500.000,- begroot.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4