"Parkeertarieven centrum ors omhoog Leiden erkent archeologische waarde van Roomburgerpolder £dcUe@ouxa/nt WAT DE GEMEENTERAAD BESLOOT Rijnsburgerweg niet afgesloten WEDEROPBOUW WESTERKWARTIER TADHUISPLEIN EN VISMARKT "XTRA DUUR 1 gjlNSDAG 9 NOVEMBER 1976LEIDSE COURANT Al enige tijd prijkt op de agenda van de Leidse gemeenteraad het voorstel tot verstrekking van een krediet van een kwart miljoen voor herbouw van het clubhuis Westerkwartier, dat on langs door brand werd verwoest. Ook gisteravond kwam de Leidse raad niet aan een beslissing toe. Inmiddels is wel begonnen aan de wederopbouw. Als CDA-fractieleider mr. Driessen z'n zin niet krijgt, is de wederopbouw wellicht voltooid voordat het krediet is verstrekt. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden besloot gisteravond tot 9 De aanschaf van schilderijenrekken ten behoeve van het Stedelijk Museum De La kenhal aan de Oude Singel ter waarde van 30.000 gulden. O De ruiling van gronden met de Nederlands Hervormde Kerk van Leiden. Een stuk grond aan de Brahmslaan wordt geruild voor een stuk grond in de Merenwijk nabij de Koper molen, waar de N.-H. gemeente een kerkge bouw voor deze wijk wil neerzetten. #Het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de tweede fase van renovatie in de Tuinstadwijk. Op verzoek van het PSP-raadslid Van de Zande zullen de bewo ners in de gelegenheid worden gesteld mid dels een bezoek aan de eerst op te knappen „kijkwoningen", nadere wensen in te dienen betreffende de renovatie van hun eigen wo ning, voorzover de financiën dit toelaten. LEIDEN Het ziet er naar uit dat de Rijnsburgerweg ook in de toekomst een van de toe gangswegen tot het Leidse cen trum blijft. Tijdens een geza menlijke vergadering van de verkeerscommissies uit Leiden en Oegstgeest deelde wethou der C. Waal gistermiddag mee dat de gedachte om de weg tussen de Wassenaarseweg en de Warmonderweg in één rich ting voor doorgaand particulier vervoer af te sluiten langzaam maar zeker wordt verlaten. Inmiddels wordt op verzoek van de Leidse gemeenteraad een on derzoek ingesteld naar het ef fect van het afsluiten van dit gedeelte Rijnsburgerweg op de omliggende woonwijken. Vol gens de thans beschikbaar geko men gegevens heeft een afslui ting desastreuse invloed op deze wijken. Naar alle waarschijn lijkheid zullen b en w de ge meenteraad, van Leiden dan ook adviseren de Rijnsburgerweg open te houden. Wel zal ervoor moeten worden gezorgd dat de verkeersstroom op de weg beperkt blijft. Een en ander kan geschieden door het doorgaand verkeer over alterna tieve routes te leiden. Hier komt het belang van Oegstgeest in het geding. Een lid van de Oegst- geestse verkeerscommissie drong aan op een nauw ambte- lijk overleg over de verkeerscir- culatie. „Wat voor Leiden goed is, heeft dat nog helemaal niet voor Oegstgeest te zijn. Er zijn genoeg sluiproutes door Oegst- geestse woonwijken te beden ken". Hij noemde de Marelaan en de Oranjelaan. Komende van de Oegstgeesterweg is dit een kortere route dan die over de Warmonderweg en de Gever straat naar de Leidse buurt. Via duidelijke borden zal het verkeer Leiden-uit zoveel moge lijk over de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg dienen te wor den geleid. Wat betreft Leiden- in zijn er bij de reconstructie van de Rijnzichtweg in Oegst geest al enige maatregelen geno men. Zo zal het verkeer uit Rijnsburg dat rechtsaf de rijks weg op gaat, richting Plesman laan, aanzienlijk langer „groen" krijgen dan het rechtdoorgaan- de verkeer, richting Geverstraat en Rijnsburgerweg. Voor de Verkeerscommissie uit Oegst geest is het evenwel onaan vaardbaar wanneer de Rijns burgerweg in een richting wordt afgesloten. Tijdens deze gezamenlijke ver gadering kwam tevens de moge lijkheid tot de aanleg van een verbindingsweg tussen de Was senaarseweg en de Plesmanlaan ter sprake. Een dergelijke weg zal de verkeersdruk op de Rijns burgerweg verminderen. Wet houder Waal merkte naar aah- leiding van dit punt op dat hier over pas een beslissing kan val len wanneer bekend is hoe de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis er gaat uitzien. Hij wees overigens ook nog op een andere mogelijkheid namelijk de realisering van een verbin dingsweg naast de rijksweg Den Haag-Amsterdam die parallel met de rijksweg zou moeten lo pen. Een probleem is dat deze weg voor een groot deel over grondgebied zal SOMMIGE ARGELÓZE BEZOEKERS van de publieke tribune van de raadzaal moeten zich gisteravond bij het begin van de raadsdebatten wel af gevraagd hebben waarin zij verzeild waren geraakt: het bestuurlijk centrum van de stad Leiden of de eerste de beste kindercrèche. Kort na de Opening van de raadsvergadering was de raadzaal het toneel van een briesende CDA-fractievoorzitter, honende socialisten en een driftig heen en weer rennende WD-fractie. En dat allemaal om een actie van mr. H. E. A. Driessen, fractievoorzitter van de christendemocraten in de Leidse raad. Driessen had aan het begin van de vergadering verzocht eindelijk eerst eens de oude punten, waarvan er sommigen al maanden op de agenda prijken, af te handelen alvorens te gaan beginnen aan de nieuwe voorstellen. Bovendien wilde de fractieleider van het CDA een extra raadsvergadering om de chronische achterstand die de raad in zijn besluitvormende arbeid heeft opgelopen in te halen en weg te werken. Bij de motivering van zijn verzoek haalde Driessen nogal flink uit naar de heren achter de collegetafel. „Mijn geduld is op", riep hij uit, „de besluitvorming van de raad heeft voor onze fractie een hogere prioriteit dan de leden van het college en de fractievoorzitter van de PvdA daaraan hechten", stelde Dries sen als antwoord op de negatieve geluiden uit deze hoek. De CDA-Ieider dreigde met hardere maatregelen als zijn ordevoor stel zou worden verworpen, en dat had hij beter niet kunnen doen, want natuurlijk wilde al wat zich in Leiden links waant, wel eens zien wat het CDA en de WD in hun minderheidsposi tie dan wel zouden kunnen uitrichten. Woedend Geen wonder dus dat toen Driessens voorstel met de gebruike lijke meerderheid van gisteravond (19-16) was verworpen, de poppen pas goed aan het dansen waren. „Macht is het enige waar deze jongens gevoelig voor zijn," zei hij. Met een gezicht druipend van woede toonde de fractieleider van het CDA waar een eenling in de raad toe in staat is. Hij begon over allerlei futiliteiten stemming te vragen, waardoor de gemeentesecreta ris (die arme man weet zo langzaam aan ook niet waar hij aan begonnen is) aan een stuk door de namen van de 34 aanwezige raadsleden kon gaan zitten afroepen. En maar tellen en maar tellen, ijverig gecontroleerd door het stedelijk reken wonder met wethouder Van Dam met zijn onafscheidelijk telraam. HET DRAMA WAS nauwelijks begonnen of de nestor van de raad kolonel bd. Th. Wessels (WD) greep de microfoon. Hij deed een hartstochtelijk beroep op zijn gewaardeerde makker Driessen zijn wild geraas onmiddellijk te staken. Helaas, Driessen ging door en weer werden alle namen afgeroepen. Prompt rende de WD de gang op. Verwarring alom: wethou der Waal vraagt een niet gebruikte schorsing, de WD ver schijnt weer in de raadzaal, maar zodra Driessen zijn vinger opheft draaft het zestal in ganzenpas weer heen. De „normale" gang van zaken keerde eerst terug nadat Dries sens woede was bedaard. Ogenschijnlijk althans, want ook later op de avond klonk de woede van de CDA-leider herhaal delijk in zijn stem door. Gevraagd naar het waarom van dit op het eerste gezicht nog al kinderachtig optreden wees Driessen erop, dat het college al maanden lang bezig is allerlei hete hangijzers voor zich uit te schuiven door telkens nieuwe punten vooraan op de agenda te zetten, waar de raad zijn handen vol aan heeft. Zo komen allerlei gevoelige zaken, zoals de verwikkelingen rond de kabeltelevisie en de Stichting Mast, steeds niet aan de orde. CDA-RAADSLID EN OUD-WETHOUDER HAM noemde gister avond ook bijvoorbeeld de problemen rond de bouw in de Stevenshofjespolder: „Twee jaar heeft dit college nodig om een aanvullend stukje te schrijven op de destijds door mij geschre ven nota Volkshuisvestingsbeleid en vervolgens schuift het een besluit hierover zo ver mogelijk voor zich uit om politieke ruzies te voorkomen", aldus Ham, die het college gisteren in het openbaar „gesol met de Leidse woningnood" verweet. En inderdaad: als het aan de PvdA gelegen had was de door Ham aangevraagde interpellatie over het links compromis inzake het volkshuisvestingsbeleid voorlopig uitgesteld". En ook al mag men dan zijn twijfels hebben over de woede-ac tie van CDA-leider Driessen, feit is wel dat het bestuurlijk gebeuren in de Leidse raad überhaupt de laatste tijd devalueert gelijk met het Engelse pond. Raadsvergaderingen verzanden bij herhaling in oeverloos gepraat in meerdere bedrijven, waarbij veel raadsleden alleen maar herhalen wat-ze al eens uitvoerig in commissievergaderingen hebben betoogd. Wezenlij ke problemen blijven eindeloos liggen: ook gisteravond kwam de raad in vier uur vergadering niet veel verder dan wat hamerpunten en de verhoging van de gemeentelijke belastin gen. Een reeks van dertien agendapunten bleef opnieuw onaan geroerd. HET DEMOCRATISCH GEHALTE van de raad heeft met de blokvorming en de stemdiscipline in de linkse gelederen sinds het aantreden van deze wethoudersploeg al een flinke knauw gekregen. Het bestuurlijk gehalte van de Leidse volksvertegen woordigers mag zo langzaam aan evenmin meer al te hoog worden aangeslagen. Op voorstel van het CDA besloot de raad gisteren om volgende week een extra, vergadering in te lassen. Dat betekent dat de raad vanaf gisteren tot het einde van dit jaar elke maandag avond bijeen zal zijn. De laatste twee weken van 1976 en de eerste van 1977 zal dat vermoedelijk elke avond zijn in verband met de behandeling van de begroting voor 1977. Als het dan net zo toe gaat als gisteren beloven dat nog zware dagen te worden. LEIDEN De Leidse gemeenteraad gaat akkoord met de plaat sing van het uit archeologisch oogpunt bezien waardevolle terrein in de Roomburgerpolder op de ontwerplijst van beschermde archeologische monumenten, (door C.R.M. op 17 september mede gedeeld). De Raad neemt de hiervan het gevolg zijnde verminde ring van het aantal geplande woningen in dit gebied het gaat om 100 woningen in de geprojecteerde wijk Roomburg voor lief om dat zij het belang van het waardevolle archeologische monument groter acht dan de beperking van de woningbouwmoge- lijkheden in de Roomburgerpolder. Een ander gevolg van de vermindering van het aanvankelijk geplande woningenbestand is het niet doorgaan van een in een eerder stadium gepland scholen complex. De archeologische waarde van het terrein in de Rpomburger- polder is in de eerste plaats gelegen in de aanwezigheid in de bodem van de overblijfselen van het Romeinse grensfort „Castellum Matilone", een uit het jaar 47 na Christus daterend fort door de Romeinen gebouwd ter bescherming van de Noord grens van hun Rijk. Daarnaast bevinden zich in de Roombur- gerpolderse bodem de resten van St.-Margaretha der Tertia rissen O.L.V. in Jeruzalem tot St.-Margareehenborch. (Bouw jaar 1458). Grote waarde De Rijksdienst voor het Oud heidkundig bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort is van me ning dat het gebied archeolo gisch gezien uniek is. De geringe bebouwing van het gebied doen van het gewenste weten schappelijke onderzoek opti maal. De directeur van de Rijks dienst ROB noemde het terrein één van de belangrijkste archeo logische monumenten in ons land. De conserveringtoestand van het terrein doet vermoeden dat het onderzoek alhier, als enige plek in het land, volledig zal kunnen zijn, aldus de Rijks dienst ROB. De plaatsing op de lijst betekent dat beschadiging of vernieling van het monument verboden zal zijn. Ingrijpende veranderingen op of in het ter rein, zoals het graven van sloten en het oprichten van kassen zijn zonder vergunning van de mi nister niet toegestaan. Er zal ondanks dat toch nog wel enige activiteit mogelijk zijn, zij het dat de minister van geval tot geval zal bekijken in hoeverre bescherming en werkzaamhe den met elkaar te verenigen Volkshuisvesting De gemeente was al in januari op de hoogte van een mogelijke tot monumentverklaring van het terrein. De doeleindennota Roomburg werd aan de nieuwe situatie aangepast. Deze nota gaat uit van een uitbreiding van de bestaande wijk Meerburg in het gebied tussen de Hoge Rijn dijk Meerburg en in de nog te ontwikkelen wijken Waardei- land en Roomburg zou de ont stane bevolkingsconcentratie de verwezenlijking van- een vol waardig scholencomplex moge lijk maken. (De bewoners van Meerburg zijn nu nog steeds aangewezen op de onderwijs voorzieningen in de Burgemees ters- en Professorenwijk). Bij de plannen werd al rekening ge houden met het fort door mid del van de projectie van een groengebied op de plaats ervan. Dat gebied is echter aanzienlijk kleiner van omvang dan bet ge bied dat nu op de ontwerp-mo- numentenlijst is geplaatst met als gevolg- het verlies van 100 woningen en daardoor weer, als een domino-effect, de eliminatie van de plannen voor het scho lencomplex. De grootte van het monument doorkruist boven dien de aantrekkelijkheid die de aansluiting op de bestaande be bouwing eerst had. Het college van b en w acht het in verband met de ont wikkelingen wenselijk dat niet alleen Meerburg, Room burg en Waardeiland maar ook het gehele oostelijke stadsdeel (begrensd door de spoorlijn Leiden-Utrecht, de Lammenschansweg, de Zoe- terwoudse Singel, de Nieuwe Rijn,S(het Rijn-Schiekanaal, de Oude Rijn en de gemeen tegrens met Zoeterwoude) in de uit te brengen doeleind ennota te betrekken. Deze „Planologische verkenning Leiden-Oost" zal binnenkort worden uitgebracht. Behalve de woningbouw tussen Hoge Rijndijk en vuilstortplaats zullen hierin de mogelijkhe den voor de woningbouw tussen spoorlijn Leiden-Ut recht en de vuilstortplaats worden bekeken. 9 avp V en D voor UW open Ongeveer driehonderd minder-validen kregen gistermorgen de gelegenheid alvast hun St. Nicolaas-inkopen te doen. Op verzoek van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers had V. en D., zoals gebruikelijk, zijn deuren op '"dan maandagmorgen voor de minder-validen geopend. Het werd voor de klanten rander een feestelijke ochtend. Bestuurlijke devaluatie van Leiden I the f >64) an. 5 onze verslaggever) (verkeer) de raad ontraden een motie Van Zijp !n IDEN - Het parkeren in de Leidse (CDA) aan te nemen waarin werd verzocht de men stad wordt met imrane van 1 parkeertarieven op het Stadhuisplein en de Vis inenstaa wortu mei ingang van i markt extra te verhogen. Hier zou de stijging van pari 1977 aanzienlijk duurder. Voor 10 cent naar 53 cent ^j. half uur moeten gaan. - A half UIT bij een parkeermeter zal Ten eerste omdat het hier de meest centraal AA IJL 25 cent moeten worden betaald (nu gelegen parkeerplaatsen betreft en voorts omdat _jcent). De auto stallen op de grotere de indiener van het voorstel hiermee wilde berei- ;keerterreinen die voorzien zijn van ken, dat men r wellicht minder lang zou gaan parkeerautomaat gaat 50 cent per va" |f ^UUr kosten, het dubbele van net Wethouder Van Dam geloofde hier niet in en wees kunst idige tarief. Desondanks blijven de er verder op dat de ook door het college nage- de grkeertarieven in Leiden tot de laag- streefde differentiëring in de parkeertarieven (hoe van heel Nederland behoren. In dichter bij het centrum hoe duurder) zou worden mi p-p «tpiflpn in dp randstad betaalt ingevoerd na de behandeling van het verkeerscir- nige steaen in ae ranostau Detaan culatieplan dat de is Het CDA nam daar al een gulden OI meer. echter met de WD en SGP/GPV geen genoegen ^tijging Vefei de parkeertarieven was één van mee. De behandeling van de verkeersplanning kan Whoginger. van de gemeentelijke belastingen nog wel tot 1978 worden uitgesteld en dat was de (rmee de gemeenteraad van Leiden gisteravond oppositie veel te lang. Van Zijp kreeg voor zijn ;oord ging. Zoals wij al eerder meldden gaat voorstel ruime steun in de raad: zelfs de PvdA hier om een totale lastenverzwaring van 1,2 en PPR stemden met hem mee. Alleen vijf van oen die volgend jaar door de Leidse burgerij de zes wethouders stemden tegen, worden cpgebracht. Voor een deel betreft Minder succesvol was een WD-CDA-motie om de BH hier de zogenaamde trendmatige verhoging, parkeertarieven op de grote parkeerterreinen niet WWimige tarieven, zoals die van de reinigings- te verhogen met de bedoeling het parkeren op deze ^J££hst worden daarentegen extra verhoogd in ver- plaatsen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit met de wins van de centrale overheid deze voorstel werd eveneens door het college ontraden ir 60% kostendekkend te laten zijn. en dit maal sloot links de gelederen: het werd met het algen-een kwam er gisteravond weinig. 19- 16 stemmen verworpen. van raadsleden tegen de verhoging van de Bij de gisteren aangenomen verhoging van de tieentelijke belastingen. Wel was voor een aan- parkeertarieven zal het overigens niet blijven: als ;leden de daium van behandeling onaanvaard- het verkeerscirculatieplan een feit is staat een De opposbie in de Leidse raad (CDA, WD nieuwe verhoging en aanpassing voor de deur. Met SGP/GPV) hidden de behandeling liever inge- het oog daarop zullen de parkeermeters meteen en mi* gezien in de begrotingsbehandeling van vol- geschikt gemaakt worden voor kwartjes en gul- g. 20.iide maand. ,Dan kunnen we tenminste zien dens, een karwei dat de gemeentekas overigens erse Rïjr dat geld aan ten goede komt", was hun 180.000 gulden gaat kosten. Het CDA-raadslid Van Babel-dgnerjng Een voorstel van ir. M. Houtman Zijp pleitte er gisteren voor de uiteindelijke meer- ble^hrfP/GPV) daarioe werd door de rest van de raad opbrengst van de meters te bestemmen voor de (S) Mefter met 20-1» stemmen verworpen. Een en aanleg van nieuwe parkeervoorzieningen in de .ktualitder had tot ge\olg dat de oppositie daarop tegen toekomst. Ook wilde het CDA-raadslid dat de 3 Vandbeiastmgverho^ingen stemde. gemeente overgaat tot het plaatsen van parkeer- r het sli meters aan de Breestraat en de Lange Brug, een ,j| idee waarvoor hij steun kreeg van het PvdA-raad- slid Groos: „Het is niet meer dan billijk dat we it gebeurde overigens pas nadat het college eerst de mensen die zo graag van de centrumfunctie kzeil had gehaald. Wethouder Van Dam (finan- van Leiden willen profiteren daarvoor extra laten 1.8-1 in) had mede namens zijn ambtgenoot Waal betalen", zo meende hij. Popre 21.0 ier

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3