speler «.over" heeft Boycot Franse 1 wieier profs Triomf voor Sosonko na zwaar gevecht Cools of Verheijen Ook enige profpartij op boksavond weinig niveau 5NIGE PROBLEEM VOOR (UEL MET NOORD-IERLAND JUDOSELECTIE Peternousek en Bakker niet tegen Noorwegen DOPINGCONTROLE GEMED Belgische scheidsrechters: fluiten, niet praten ,iivt>DAG 9 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURAN1" BRUSSEL Guy Thijs houdt niet van geheimzin gelei wgheid. Daar waar Goethals, de vroegere bonds- e ac coach van België zich hult in een waas van >eun verregaande geheimzinnigheid, predikt Guy Thijs (genöjn eigen visie. Alle gevaren van een dergelijke isatj levensfilosofie moeiteloos incalculerend: „Na- i zet tuurlijk word ik wel eens met mijn eigen woor- :htei den gevangen. Daar heb ik echter geen moeite X), mee. Als voetbaltrainer ben je afhankelijk van irwe hetgeen op het veld gepresteerd wordt. Ik kan bet allemaal nog zo mooi vertellen, maar ik heb toch nooit de volledige garantie dat mijn inzicht ook op het voetbalveld nagevolgd wordt. Daar moeten de spelers het doen, en niet ik." Na de interland IJsland—België werd Thijs net als Joethals een uiterst laffe en voor het voetbal desastreuze manier van handelen verweten. Thijs laconiek: „In IJsland viel niet te voetballen. Dat veld was zo slecht dat goed spel onmogelijk was. vor Na die wedstrijd zei iedereen me dat België al een punt achter stond op Nederland. Drie dagen later bleek die winst (1—0) helemaal niet zo slecht, want Nederland presteerde even weinig als wij. Thijs houdt wel degelijk van klantenbindend voet bal. Ook wanneer een dergelijke strijdwijze ge paard moet gaan met het nemen van enige risico' „Je moet natuurlijk niet veel risico nemen, maar in ruil voor spektakel mag je best een aantal mogelijke gevaren inbouwen. Daar heb ik niets op tegen. Echter onder één voorwaarde, dat je ook werkelijk een team hebt om een beetje te gokken. Heb je dat niet, dan moet je verder niet zeuren. Dan moet je vanaf het begin op resultaat spelen." .Yog drie Een visie die erop duidt dat de tijden dat Bel- Een gisch voetbal op Italiaanse leest was geschoeid voorbij zijn. Want ook Thijs kan er niet onder uit dat het Belgische clubvoetbal hard op weg is om de rol die Nederland jaren lang aan het Europese firmament heeft vertolkt over te nemen. Het nazien van de resultaten op de Europese bekerdag van vorige week leert het: tegenover Feyenoord staan nog drie Belgische clubs: R.W.D. Molenbeek, Anderlecht en Club Brugge. Thijs: „Anderlétht en Brugge zijn vorig jaar al doorgebroken. De successen worden dit jaar her haald. En natuurlijk is dat niet alleen te danken aan de buitenlandse inbreng, alhoewel die nog altijd ongezond groot is. Een groot gedeelte valt echter ook toe te schrijven aan onze eigen Belgi sche capaciteiten. In heb Anderlecht en Brugge de laatste weken veel aan het werk gezien, heb derhalve een afgerond beeld van de spelers waar ik zelf over kan beschikken. En dan kan ik niets anders zeggen, dat we niet mogen mopperen." Guy Thijs doelt dan vooral op het aanvallende aspect van het Belgische clubvoetbal. Nog altijd voor een groot gedeelte bepaald door de buiten landse inbreng (denk aan Ressel, Rensenbrink, McKenzie, Lefèvre, Davies), maar toch ook inhoud gegeven door echte Belgen. Thijs: „Typische spit sen, hebben we nog niet zoveel. Aanvallende mid denvelders zijn er echter voldoende. En wanneer je team goed in elkaar overloopt, is dat genoeg. Alleen spitsen zegt niet alles, gemakkelijk scoren de middenvelders zijn ook een heleboel waard." Voldoende grond voor Thijs om het komende duel tegen Noord-Ierland, na het gelijke spel tegen Oranje, gevaarlijke outsider in groep 4 van de voorronden van de wereldkampioenschappen, met offensieve bedoelingen technisch en tactisch voor te bereiden. Thijs gistermiddag in het Brusselse (Van onze sportredactie) BRUSSEL België—Noord-Ierland, morgen avond om acht uur in het stadion van Standard Luik in Luik gespeeld, staat onder leiding van de Oostduitse scheidsrechter Adolf Prokop. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Günter Minnig en Heinz Einbeck. Het Belgische team ziet er als volgt uit: Piot (Standard), Gerets (Standard), Van den Daele (Anderlecht), Broos (Anderlecht), Renquin (Stand ard), Coeck (Anderlecht), Courant (Brugge), Van der Eist (Anderlecht), Cools (Brugge) of Verheijen (Lookeren), Lambert (Brugge), Van Gooi (FC Köln). De Ieren spelen vermoedelijk in de volgende formatie: Jennings (Tottenham), Nicholl (Man chester United), Jackson (Manchester United), Hunter (Ipswich), Rice (Arsenal), McCreery (Man chester United), Hamilton (Everton), Best (Ful- ham), McGrath (Manchester United), Anderson (Swindontown), Mcllroy (Manchester United). René Verheijen (foto) heeft een probleem voor Thijs veroorzaakt. „Ik moet een keuze maken tussen hem en Cools". Heizelstadion, waar de Belgen op fitheid getest werden alvorens naar Luik, waar morgenavond gespeeld wordt, af te reizen: „In IJsland had ik Roger van Gooi er niet bij omdat zijn Duitse vereniging Köln moest voetballen. Nu kan ik echter over Van Gooi beschikken, waardoor ik behalve over een aanvallend middenveld ook nog eens de beschikking heb over twee echte spitsen, Van Gooi en Lambert. Logisch dus dat wij mor genavond zullen aanvallen. Ik heb er tenslotte het spelersmateriaal voor." De confrontatie met de Noordieren ziet Thijs zonnig tegemoet. „Ik heb ze tegen Nederland gezien. Een goed, typisch Engels team, maar verder toch geen formatie om erg bang voor te zijn. Goed, we moeten oppassen, maar echte vrees ken ik niet. Nee, ook niet voor George Best. Ik geef toe dat Best in Rotterdam goed was, maar vergeet niet dat hij ook alle kans kreeg." Het moge duidelijk zijn, gesterkt door de Europa Cupsuccessen van Brugge, Anderlecht en Molen beek, heeft Thijs alle vertrouwen in zijn discipelen. „In feite heb ik slechts één probleem. Ik moet een keuze maken tussen René Verheijen en Juliën Cools. Twee aanvallende middenvelders, allebei kerngezond en goed in vorm. Ik kan er echter maar één opstellen, want met twaalf man spelen mag nu eenmaal niet. Kan je nagaan wat een gelukkig man ik ben." Tekenend was de trots waarmee gisteren bekend werd gemaakt dat België ter voorbereiding op de interland tegen Nederland (zaterdag 26 maart) nog twee oefenwedstrijden speelt. Op 26 januari in Napels tegen Italië en op 9 februari in Tel Aviv tegen Israël. Westrijden die er op duiden dat het de Belgen ernst is om Argentinië te bereiken. Waardoor Guy Thijs al een psychologische voor sprong heeft op zijn Nederlandse collega bonds coach, wie dat dan ook moge worden.... i ROB HARTOG Basketbalbond lost geschil Buitoni op Buitoni en twee van zijn spe lers is gisteren opgelost. De spelers Van de Lagemaat en H&gens mochten aanvankelijk niet uitkomen voor de Ut rechtse vereniging BC Markt. Na een bemiddelingspoging van de basketbalbond is een oplos- sint gevonden, de spelers zullen het volgende seizoen ('76-'77) voor de Utrechtse vereniging uitkomen en het daaropvolgen de seizoen ('77-'78) weer voor Buitoni. Het voorstel voor deze regeling kwam van Buitoni. De raadsman van de twee spelers heeft het aangespannen kort ge ding teruggenomen. Fransman Wurtz leidt in Kuip PARIJS De Franse scheids rechter Robert Wurtz is giste ren door de Europese voetbalfe deratie (UEFA) aangewezen voor de ontmoeting Feyenoord- Espanol op 8 december. Het is de tweede wedstrijd tussen beide ploegen voor de achtste finale van het UEFA-toernooi. PARIJS De Franse profwielrenners, die giste ren in Parijs vergaderden, hebben besloten de Franse wielerbond voor het blok te zetten, om daarmee de problemen rond het gebruik van verboden stimulerende middelen tot een oplos sing te brengen. Na afloop van de vergadering gaven de renners een communiqué uit, waarin werd vermeld dat „alle aanwezige wielrenners unaniem hadden be sloten de dopingcontrole van de bond te boycotten en bovendien zouden weigeren hun licentie voor 1977 te tekenen. Deze maatregelen gelden zolang er geen ontmoeting is geweest met de wieleroffi- cials en er geen nieuwe straffen zijn uitgedeeld. De huidige situatie is ontstaan door de onver draaglijke discriminatie, waar de Franse broeps- wielrenners door de dopingcontroles het slachtof fer van zijn geworden." RawmnnH PnnliHnr hnnrtt rirh allppn hii Achtenzestig Franse beroepswielrenners namen Raymond Pouiidor houdt zien aiieen dij aan de stemming deel Raymond Pouiidor, Ray- Wielrennen en was daarom niet Dij de mond Delisle en Charly Rouxel waren de promi- protestvergadering. nentste afwezigen tijdens de vergadering. DEN HAAG - De Budo Bond Nederland zal op 13 en 14 no vember in de Poolse plaats Lodz tijdens de strijd om de Europese judokampioenschap pen voor junioren en adspiran- ten met elf judoka's vertegen woordigd zijn. De ploeg ziet er als volgt uit: adspiranten: halfmiddenge- wicht: Kochheim en Witjes, mid dengewicht: Verhoeven en Ste- renberg, zwaargewicht: Hill en Kars. Junioren: lichtgewicht: Hoogen- dijk en Bartels, halfmiddenge- wicht: Hoen en Van Gent, half- zwaargewicht: Pleizier. Sportwereld AMSTERDAM Cees Stam heeft besloten deze winter niet meer in wielerwedstrijden uit te komen. Stam, die nog veel last heeft van een hardnekkige bles sure, heeft deze week aan mana ger Jan Derksen de contracten voor de. eerstkomende maanden teruggestuurd. )0 I BRUSSEL Er heerst onrust onder de voetbal scheidsrechters in België. Zij vinden de bescher ming op en rond de velden niet toereikend en hebben hierover een mondje opengedaan. Zeer tot ongenoegen van de Belgische voetbalbond, die van mening is dat de scheidsrechters slechts mogen fluiten en niet moeten gaan praten. Onlangs organiseerden de scheidsrechters uit de hoogste afdeling een persconferentie, waarop zij meer bescherming vroegen niet alleen voor zich zelf, maar ook voor de spelers. Het rondgaan van de bal eist alle aandacht op en de scheidsrechters vonden het een zeer kwalijke zaak als er dan ook nog allerlei projectielen van de tribunes afsuizen. Bovendien deden zij een rechtstreeks verzoek aan de pers niet altijd de mannen in het zwart direct als zondebokken aan te wijzen. Er is echter een artikel in het reglement van de bond dat dergelijke perscontacten verbiedt en de bondsbestuurders zijn er dan ook niet erg blij mee. Zij riepen twee scheidsrechters, die zij als de aanstichters beschouwden, op het matje, namelijk de heren Francis Rion (nummer één in Belgie) en Jaak van Melkebeke, die beiden op de UEFA-lijst voorkomen. Rion en Van Melkebeke werden ge schorst van 17 november tot 17 maart. Het is echter zeer de vraag of de Belgische topscheids- rechters het hierbij zullen laten. De kans bestaat dat de spelleiders de bond met demonstraties zullen trachten te overreden meer aandacht aan hun problemen te schenken. HAIFA Gennadi Sosonko heeft gisteren, na zeer zware strijd, zijn afgebroken partij te gen Yanofski gewonnen. Neder land heeft door dit resultaat in de twaalfde ronde een overwin ning van 2 1/2 1 1/2 op Cana da behaald. Op de ranglijst delen Nederland en de Verenigde Staten, met nog een ronde te spelen, de eerste plaats met 33,5 punten. Enge land is derde en heeft 33 pun ten. In de laatste ronde komt Nederland vermoedelijk uit te gen Finland en ontmoet de Ver enigde Staten Wales. De stand aan de kop: 1. Nederland en de Verenigde Staten 33 1/2 punten 3. Engeland 33 punten 4. Argentinië 31 punten 5. West-Duitsland 28,5 punten. Bij de dameswedstrijd Neder land - Denemarken eindigde de afgebroken partij tussen de Deense Haahr en Corrie Vree ken in remise, waardoor de ont moeting uiteindelijk in een ge lijkspel eindigde: 11/2-1 1/2. Nederland komt in de laatste ronde uit tegen Israël, dat de Olympiade reeds heeft gewon- De stand in de finalegroep: 1. Israël 14 punten (kampioen) 2. Engeland 10 punten 3. Nederland 9 1/2 punten 4. Verenigde Staten 9 punten. Verloving met problemen Björn Borg, het Zweedse tennis- wonder is sinds kort verloofd. Een verloving die om moeilijkheden vraagt, want zijn uitverkorene, Maria na Simionescu, komt uit Roemenië. Zij wil de tennisser op zijn toemee door Amerika ver gezellen en heeft daarom politiek asiel aangevraagd. Het zal de nodige problemen geven. Het paar maakt zich er, zo te zien geen zorgen over. OTTAWA Mexico heeft zich met een overwinning van 3—2 óp Canada geplaatst voor de derde ronde van de noordelijke divisie van de Amerikaanse ne van de Davis Cup. ROTTERDAM Drie uur na de aanvang van de boksavond kwam dan eindelijk het duel waarom het was begonnen: de enige profwedstrijd. De met veel ophef aangekondigde Franse lichtwelter Jean-Claude Sider ontmoette de Rotter dammer Gerard Bok. Een kwartier later was de strijd voorbij. Sider bleek een irritant straatvechterje, dat alles deed wat in de bok$sport verboden is. En daar Bok ook niet de technisch meest begaafde is, werd het een bokssport onwaar dig gevecht dat in de vierde ronde eindelijk door scheidsrech ter Klijnoot werd gestaakt omdat Sider weer te laag had gestoten. De ook nog onsportieve Fransman verliet zonder meer de ring. Men kan zich langzamerhand afvragen wat het publiek beweegt voor dergelijke avonden een ferme prijs neer te tellen. Voor de helft minder was men niet naar het onlangs gehouden Hollandtoernooi te branden, hoewel daar in elk geval, al was het geen Europese top, boksen van kwaliteit te zien was. Deze avond in Odeon te Rotterdam bracht twee profs van zeer matig gehalte. Sider stootte al in de eerste ronde tweemaal te laag, kwam veelvuldig met met het hoofd in, klemde af en had al in het begin gediskwalificeerd moeten worden. Scheidsrechter Klijnoot was clement. In de tweede ronde was een linkse van Sider te laag en nadien gebeurde dat nog eens. Klijnoot greep niet in. Toen Bok met dezelfde munt ging betalen, en ook met het hoofd ging werken, liep hij een oogblessure op die de Fransman tot ordinair vechten in de vierde ronde verleidde. De vijfde te lage stoot was zelfs Klijnoot te gortig en hij diskwalificeerde Sider. Gemist Die ondermaatse partij werd omlijst door een amateurpro gramma met een aantal duels in de A-klasse. Zwaargewicht Leo Fasani (Te Pas, Den Haag) miste de kans op een royale zege op de Rotterdammer Carel Jansen. Fasani deed twee ronden vrijwel niets en gaf Jansen de kans een puntenvoor- Twee amateurs die gisteravond in actie kwamen. Rechts Leo Fasani die tegen Jansen de kans op een zege liet liggen, links Prigge die er met en tegen v.d. Akker weinig van terecht bracht. sprong op te bouwen. Toen de Hagenaar in de derde ronde ontvlamde, bracht hij met zijn eerste de beste stoot de conditioneel zwakke Jansen al in moeilijkheden en „tuigde" hem af. Maar dat was te laat zodat Jansen toch een puntenzege behaalde. Een unieke kans op een zege door k.o. had Fasani laten liggen. Vedergewicht Roy Somer (Carpentier, Assen) had voor een spectaculaire partij kunnen zorgen als zijn tegenstander, Freek Bandel (Huizenaar, Rotterdam) niet zo laf had gebokst Hij deed niets dan weglopen en hoewel hij af en toe trachtte met zijn niet onaanzienlijke stoten te scoren, werd hij volkomen overklast. Toch was er een jurylid dat de score 60—59 durde geven. Ook lichtwelter Peter Wullems (Huize naar) leed onder gebrek aan voldoende tegenstand van Tardy (Carpentier) die al spoedig overging tot incorrect boksen wat door scheidsrechter Franken werd getolereerd. Zelfs herhaal delijk stoten op het achterhoofd, wat toch wel te zien is. Wullems won royaal op punten. Weinig niveau Het overige deel van het programma bestond helaas uit partijen waarin beide boksers nog veel, soms alles, te leren hebben. De niet zo moeilijke conclusie kan worden getrokken dat het een avond van bitter weinig niveau was, ook de A-partij zwaargewicht tussen v.d. Akker (Huizenaar) en Prigge (Carpentier). Het testant speelde zich af in de lagere klassen en de uitslagen waren: N-klasse: middengewicht Brune (Verbon, Utrecht) w.o.p. van Alleblas (Westland); C-klasse: zwaargewicht Otto (Crooswijk, Rotterdam) w.o.p. van Rijkse (Marciano, Maarssen), middengewicht v.d. Tak (Te Pas) onbeslist tegen Huiswoud (Alb. Cuyp, Amsterdam), halfzwaargewicht De Graaf (Marciano) wint door k.o. tweede ronde van Schelling (Verbo); B-klasse: middengewicht Stel A. Cuyp) w.o.p. van Geresteijn (Dekker, Driebergen). HERMAN VAN BERGEM e sportredactie) DEN HAAG De ijshockeyers Peternousek en Bakker (beiden van Tilburg Trappers) en De Heer (Feenstra Verwarming) zullen vanavond en morgen niet aantreden in de interland tegen Noorwegen. Bakker meldde zich bij de Canadese coach Hal Laycoe gebles seerd af en Peternousek trok zich om privéredenèn terug. De Heer is ook geblesseerd. Zijn plaats wordt ingenomen door Joosten. In Frederikstadt (vanavond) en Oslo spelen onder ande ren Wielheesen, Hagendoorn en De Bruyn van HYS Intervam nu Peter Nousek

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13