Kritieke week voor Britse Labourregering Voorlopig geen democratie in Thailand SCHEEL BEKRACHTIGT ONTSLAGEN VAN LUCHTMACHTGENERAALS Mao waarschuwde tegen machtsdorst van zijn echtgenote Vorig jaar ruim 20.000 Surinamers naar Nederland Gevangenis in na uitblijven zwangerschap Toestand Russische joden verslechterd sedert Helsinki" Geen EEG- Engeland hulp voor Richard besprak impasse Rhodesië- conferentie in Londen TRANSKEI HOUDT GRENSPOSTEN MET LESOTHO DICHT Geen mis voor Franco Elke week vallen zo'n 20.000 Lotto-spelers in de prijzen. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók uw slag slaan. Bloeiende handel in doodskisten WMlï^ jgblNSDAG 9 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA II HONGKONG Vlak voor zijn dood heeft Mao Tse-toeng zijn opvolger Hoe a Koeo-feng gewaarschuwd voor de machtsdorst van zijn echtge note en haar politieke geest verwanten in het partijappa raat. Dit staat in een ook door de radio verspreid artikel dat gisteren is verschenen in het dagblad van bet Chinese le ger. Verder wordt opnieuw onder streept dat Mao Hoea persoon lijk heeft aangewezen als zijn opvolger, aangezien de huidige partijleider, gehard was en ge trouw en beschikte over lei derscapaciteiten op elk ni veau". Toen premier Tsjoe En-lai in januari stierf, aldus het arti kel, probeerden Tsjiang Tsjing en haar getrouwen (de „bende van vier") hun eigen kandi daat voor diens opvolging naar voren te schuiven. Mao verhinderde dat echter, aldus het legerdagblad. „Voorzitter Mao weigerde hen onvoorwaardelijk de macht te geven en droeg Hoea Koeo- feng persoonlijk voor als waarnemend premier. De „bende van vier" trachtte Mao's besluit met alle mogelij ke middelen aan te vechten, maar om hun geïntrigeer de voet dwars te zetten stelde voorzitter Mao hierna persoon lijk voor kameraad Hoea te vens te benoemen tot eerste vice-voorzitter van het centra le partijcomité en premier van de staatsraad", aldus het arti kel. „Toen, niet lang na deze be sluiten, schreef voorzitter Mao in zijn eigen hand aan kame raad Hoea: met jou aan de leiding, ben ik gerust. Het was op die wijze dat kameraad Hoea's positie als opvolger van voorzitter Mao werd vastge legd", aldus het Chinese leger- Zeg Mona-man. Hoe staat het met die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je? VERZOEK AFGEWEZEN SALT LAKE CITY (Reuter) De uitvoering van het vonnis van een ter dood veroordeelde in Utah is opgeschort ondanks diens verzoek om voor een vuurpeleton te worden doodge schoten. Gilmore, die wegens moord op een hotelemployé ter dood werd veroordeeld, deelde vorige week een rechter mee dat hij liever wilde sterven dan de rest van zijn leven in de gevangenis zit ten. QAIs een schaap de weg over steekt volgen er meer. heel veel meer Dit was zeer goed merkbaar in de Amerikaanse stad Cincinnati. Het gebeurde overigens op een rustige zondagochtend en het ge heel was een reclamecampagne van een plaatselijke busonderne ming. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse labour regering onder James Callag- han heeft gisteravond in het Lagerhuis drie belangrijke overwinningen behaald, zij het dat haar meerderheid varieerde van slechts één tot 16 stemmen. De stemmingen gingen over be perking van de duur van de debatten over vijf wetsontwer pen tot drie uur voor elk onder werp. De regering wenst deze beperking omdat zij vreest dat de wetsontwerpen anders niet zouden worden afgehandeld voor het eind van de parlemen taire zitting op 23 november. De voorstellen zouden anders op nieuw moeten worden inge diend, wat een enorme vertra ging zou hebben betekend. In de afgelopen weken werden de vijf wetsontwerpen zwaar geamendeerd door het Hoger huis. Om die vertragingstaktiek te kunnen tegenwerken, besloot de regering moties in te dienen, waarvan de goedkeuring in dit geval betekent, dat de socialis ten telkens zelf een tijdslimiet mogen bepalen voor de verdere behandeling van deze ontwer pen. Zij betreffen nationalise ring van de vliegtuig- en scheepsbouwindustrie, toeken ning van nieuwe rechten aan dokwerkers, hervormingen van het middelbare onderwijs, af schaffing van bepaalde agrari sche pachtovereenkomsten en afschaffing van faciliteiten voor betalende patiënten in zieken huizen van de kosteloze nationa le gezondheidsdienst. De amen dementen, aangebracht door de lords van het Hogerhuis, zullen tot en met donderdag behandeld worden. Labour heeft al haar afgevaar digden opgetrommeld om op ie dere stemming zo voltallig mo gelijk te zijn. Alleen zieke La gerhuisleden mogen ontbreken. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip brengen momenteel een officieel bezoek aan Luxemburg, bij welke gelegenheid deze opname gemaakt werd. Van links naar rechts: groothertogin Josephine, prins Philip, koningin Elizabeth en groothertog Jan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii PARAMARIBO (ANP) - In 1975 hebben 21.522 Surinamers bij hun vertrek uit Suriname aan de vreemdelingenpolitie Amsterdam opgegeven als eindbestem ming. Dat staat in de jaarstatistiek van het reizigersverkeer in Suriname, die gisteren in Paramaribo bekend werd. kwamen: 51.876 tegen 27.744. Ook ver trokken meer Nederlanders in 1975 uit Suriname, dan er binnenkwamen: 6.836 tegen 4.322, een verschil van 2.514, aldus de jaarstatistiek. GENUA - De 30-jarige Ita liaanse prostituee Rita Luciana Gemignani moest er maandag aan geloven. Zij ging de gevan genis in, nadat zij vier jaar lang erin geslaagd was te voorko men door vier keer achter el kaar een kind ter wereld te brengen. Nadat evenwel was aangetoond, dat een vijfde zwangerschap in successie zou uitblijven, was ge vangenschap van 14 maanden onvermijdelijk geworden. Kustvaarder gezonken DEN HAAG (Reuter) De Brit se kustvaarder Judert 2 van 382 ton is vanmorgen vroeg in de Noordzee gezonken na een aan varing met de 508 ton metende Russische treiler 'Omol. Het on geluk gebeurde 30 mijl buiten Harwich. Er zijn geen slachtof fers. BONN (UPI-DPA) Bondspre sident Walter Scheel heeft het ontslag bekrachtigd van de twee hoogste luchtmachtgene- raals, luitenant-generaal Walter Krupinski en generaal-majoor Karl-Heinz Franke. Minister van defensie Georg Le ber had de twee generaals vori ge week ontslagen omdat ze de aanwezigheid van nazi-kolonel Hans Ulrich Rudel op een lucht machtreünie hadden verdedigd met de opmerking dat tegen diens optreden toch geen be zwaar kan zijn wanneer ex-com munisten als Herbert Wehner (SPD-fractieleider) in de Bonds dag zitten. Rudel, de meest ge decoreerde luchtmachtofficier uit de Tweede Wereldoorlog, die onder meer de bombardemen ten op Rotterdam en Warschau op zijn naam heeft, is ook na de oorlog actief geweest voor rechtsradicale en neonazistische bewegingen. ring tegen Lebers besluit inge diend bij de Bondsdag, die er morgen over debatteert. De CDU vindt de ontslagmaatregel geenszins in verhouding staan tot de zaak. „Dertig jaar na de oorlog zouden wij de innerlijke vrijheid en de onpartijdigheid en moed moeten hebben om ge past het militaire optreden van Duitse veteranen te kunnen res pecteren en los te zien van het politieke misbruik dat er van hun daden is gemaakt", aldus een CDU-woordvoerder. Van onze correspondent Martin Woollacott BANGKOK Het nieuwe militaire regime in Thailand heeft gebroken met tradities van zelfbeheersing tradities die in stand gehou den werden ondanks het half dozijn revoluties en vele politieke veranderingen die het land kende. In het politieke leven van het moderne Thailand deelden militairen en politici van rechts en links, hoever ze overigens ook van elkaar mochten staan, steeds bepaalde ideeën en bepaalde vooronderstellingen. Bepaalde on geschreven regels werden altijd door alle par tijen in het politieke spel in acht genomen. Nog geen drie weken na hun coup braken de we heersers met deze spelregels. De politie heeft een bijna onbeperkte macht gekregen die ze gebruikt heeft om zogenaamde linksen te arresteren: studenten, journalisten, vakbonds leiders en anderen. Tuchtcentra werden opgezet. Sommige kranten werden opgeheven en de andere de mond gesnoerd. Scholen en universiteiten werden be volen lessen in politicologie en sociologie te staken. Premier, Thanin Kraivisjien, vertelde zijn landgenoten al in zijn eerste toespraak dat de democratie vele jaren niet zou terugkeren. ,Dit wordt niet weer zo'n gemakkelijk militair regime," zo luidde een reactie op Thanin's toespraak. „De oude regimes waren ook rechts anti-communistisch. Maar ze waren ook inschikkelijk en lui. Thanin is een rechts-radi- caal. Niemand als hij had ooit de leiding in handen in Thailand." Links is op de vlucht in Thailand. Ze zijn toch bitter over wat zij zien als de inmenging van de koning in de coup. Een gematigd linkse Thai zei: „De Thaise traditie van compromis en evenwicht werd overboord gegooid. Dit is het einde van de mogelijkheid ooit een progressieve samenleving in Thailand te scheppen. Als ze een burgeroorlog willen, dan kunnen ze die krijgen." De extreme polarisatie die het nieuwe regime te weeg bracht zal heel moeilijk weer te niet gedaan kunnen worden. Niet alleen links werd buiten spel gezet. De nieuwe regering heeft bijna geen betrekkingen met welke van de oude partijen en groeperingen dan ook. Ook de grootste rechtse partij, Chart Thai, werd buiten de regering gehouden. Zelfs de buiten-parlementaire rechtse groeperingen, die de situatie hielpen scheppen die uiteindelijk tot de coup leidde, worden door de militaire heer sers wat aan het lijntje gehouden. De enige uitzonderingen zijn een paar rechtse leden van de Democratische Partij van Thailand, en mis schien wat leden van de Navapol, een geheim zinnige, en waarschijnlijk niet eens echte, par tij. Thanin is een eerlijke, intelligente man, en extreem. De rest van rechts Thailand lijkt hij al evenzeer te haten als links. Hij beloofde op alle fronten een aanval te beginnen op corrup tie, de economische politiek, in de strijd tegen de communisten, en in de buitenlandse politiek. Volgens hem kan hij resultaten leveren zonder de hulp van de oude personen, partijen en kliekjes van rechts Thailand. De zwakke punten van Thanin's programma zijn maar al te duidelijk. De onderdrukking van links en de opheffing van vele vrijheden die in Thailand allang als vanzelfsprekend geldden, leidden er al toe dat een groep naar het vijandelijke kamp ging en mogelijkerwijs bond genoot wordt van de communisten. Zijn belofte de corruptie te gaan bestrijden zal ongetwijfeld tot een conflict leiden met de machtige mannen in de bureaucratie, de politie en corps van officieren. De plannen voor de strijd tegen de communistische oproerlingen, waarvan sommige al bekend zijn, zouden best Premier Thanin Kraivisjien .effectief en onomkoopbaar bewind. kunnen werken. Maar het zal er om gaan hoe effectief en hoe menselijk die plannen uitge voerd worden. Thanin's plan voor de economische opbouw is voor een heel groot deel gebaseerd op het stakingsverbod. Geen stakingen, geen arbei dersmoeilijkheden, redeneert Thanin, en als er geen arbeidersmoeilijkheden zijn, komen de buitenlandse investeerders vanzelf. Maar zoals een buitenlandse zakenman al opmerkte, zijn stakingen of geen stakingen maar een van de vele factoren waarmee investeerders rekening te houden hebben. Veel Thais geloven dat er een tegen-coup zal komen, met als enige beweegreden de terug keer van de democratie. Misschien is dat maar een wensdroom, maar in ieder geval is het duidelijk dat de militairen al net zo verdeeld zijn als de burgers over de koers die Thailand moet volgen. Sinds in 1973 de studenten het toenmalige regime omverwierpen werd de politiek in Thai land steeds door rechts bepaald. Links kwam nauwelijks aan het woord. Het debat hoe Thai land het beste te regeren werd gevoerd tussen rechtse groeperingen. Rechtse politici als Koekriet Pramoj geloofden in parlementaire democratie en hervormingen op lange termijn. Anderen, waaronder veel hoge officieren, zagen niets verkeerds in een militairegime. Weer andere politici geloofden dat een soort „geleide democratie" de beste politieke vorm voor Thailand was. Wat er na de coup gebeurde viel onder geen van die categorieën. Wat Thanin wil is een hard, gedisciplineerd, effectief en onomkoop baar autoritair bewind. Maar Thanin's plannen veroorzaakten al een polarisatie zoals die nog nooit gezien was in Thailand. Gematigd links en de liberalen worden zo naar het kamp van de communisten gedreven. Het beste dat men kan zeggen is dat dit de prijs is voor het „nieuwe begin". Maar als men bedenkt, hoe weinig kans van slagen dat nieuwe begin heeft, dan is dat wel een heel hoge prijs. Copyright The Guardian DEN HAAG „De toestand van de joden in de Sowjet-Unie is sinds „Helsinki" (de Europe se veiligheidsconferentie van vorig jaar) duidelijk verslech terd. In 1976 is aan slechts 10.000 aanvragers een uitreisvi sum gegeven", aldus mevrouw Lydia Kornfeld, een joodse emi grante uit de Sowjet-Unie die de Verenigde Staten, Engeland en Nederland heeft bezocht om de aandacht te vestigen op het lot van de Russische joden. Een van de oorzaken van de verlaging van het aantal uitreis visa is volgens haar de vermin derde internationale belangstel ling. De hoop dat Helsinki de mogelijkheden voor religieuze beleving en activiteiten en de emigratiemogelijkheden zou verruimen, is ongegrond geble ken, zo verklaarde mevrouw Kornfeld. Lydia Kornfeld is blij met de verkiezing van Jimmy Carter tot president van de Verenigde Staten: „Wat hij voor de joden in de Sowjet-Unie zal doen moe- tei\ we afwachten, maar slechter dan Ford kan hij niet zijn, want die deed helemaal niets." Volgens rabbijn J. Soetendorp van het solidariteitscomité heb ben ongeveer 100.000 joden in de Sowjet-Unie, op een totaal van rond drie miljoen joodse inwoners, eenuitreisvergunning aangevraagd. Het huidige beleid van de Sowjetautoriteiten is er op gericht de mensen door inti midatie te weerhouden van het aanvragen van uitreisvisa, zodat voor de buitenwereld de schijn kan worden gewekt dat het pro bleem uit de wereld is. 0 Een recente op name van Bob Mar tin, de vroegere di recteur-generaal voor de economi sche ontwikkeling van Zuid-Dakota. die 16 oktober over leden is. Toen pas kwam men tot de ontdekking dat hij in de plaats Pierre een vrouw en vier kinderen achterliet en op nog geen 300 km. afstand, in Sioux Falls nog een tweede wettige echtgenote met vijf kinderen. Zijn dub belleven kwam aan het licht toen advo- caten zich bezig hielden met zijn na latenschap. Er wordt nu een diep- f"- gaand onderzoek V ingesteld. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In de vergadering van EEG-ministers van financiën heeft de Britse minister Denis Healey van zijn overige collega's gisteren te horen gekregen dat de Europese Euromarkt-partners van Groot-Brittannië er momenteel niet aan denken om Londen financieel te hulp te komen. De EEG-partners wachten eerst het resultaat af van de aan de gang zijnde besprekingen tussen het internationale mone taire fonds (IMF) en de Britse regering. Het IMF kan van Groot-Brittanië Brittannië belangrijke voorwaarden eisen vooraleer tot een lening aan Londen over te gaan. De EEG zou bij hulpverlening de Britten geen voorwaarden kunnen stellen en wel eens veel geld kunnen gaan storten in een bodemloze put GENÈVE (AP) De Britse voorzitter van de Rhodesië-conferentie in Genève, Ivor Richard, keert vanmiddag uit Londen terug naar Genève om te proberen de conferentie uit de impasse te halen. Gisteravond vloog Richard naar de Britse hoofdstad om verslag uit te brengen aan zijn regering. Een woordvoerder van Richard gaf toe dat de conferentie een stadium had bereikt waarin moeilijkheden zijn ontstaan. Aan de andere kant is echter ook wel enige vooruitgang ge boekt, aldus de woordvoerder. De zwarte Rhodesische nationa listen hebben gisteren een klei ne concessie gedaan door te zeg gen, dat zij nog wel als doel onafhankelijkheid binnen twaalf maanden zien, maar dat een vertraging van een of twee maanden voor hen niet onaan vaardbaar is. Richard heeft als onafhankelijkheidsdatum voor een door een zwarte meerder heid bestuurd Rhodesië 1 maart 1978 genoemd. De nationalisten eisen echter 1 januari 1978. Gisteren is ook de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, William Schaufele, uit Genève vertrokken met bestem ming Washington. Gehoopt wordt dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Kissinger, een krachtige nieuwe politieke bijdrage zal leveren aan de Rhodesië conferentie. NEW YORK (AFP) Transkei, het Zuidafrikaanse 'thuisland' dat door Pretoria op 26 oktober 'onafhankelijk' werd gemaakt, houdt sinds die datum de drie grensovergangen met Lesotho dicht in een poging om van dat land erkenning af te dwingen. Dit is gisteren in New York meegedeeld door de V.N.-am- bassadeur van Lesotho, Mooki Molapo. Molapo vertelde dat zijn land, dat veel arbeiders levert voor de Zuidafrikaanse mijnbouw,'door de huidige si' tuatie in een lastig parket is gebracht. Lesotho heeft de V.N., die Transkei niet erkent, verzocht om hulp bij het overwinnen van de economische moeilijkheden die uit dit grensconflict voort vloeien. Lesotho is voor zijn ex port namelijk in hoofdzaak op de drie gesloten grensposten aangewezen. MADRID (AP) De aartsbisschop van Madrid, kardinaal Taran- con, heeft geen toestemming verleend om op 20 november op het grote plein voor het koninklijk paleis in Madrid een mis op te dragen ter herdenking van de eerste verjaardag van de dood van generaal Franco. De organisator van de bijeenkomst was het Nationale Verbond van oud-strijders uit de Burgeroorlog. De bedoeling van de vetera nen was tegelijk met de godsdienstige bijeenkomst een pro-Franco stemming te scheppen. ADVERTENTIE Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier DORTMUND (DPA) - Drie personeelsleden van het crema torium van de Westduitse stad Dortmund hebben jarenlang met „tweedehands" doodskis ten een bloeiende handel gedre ven. Twee van de drie handela ren zijn op staande voet ontsla gen. De derde is inmiddels ge storven. De drie beambten verbrandden steeds twee lijken in een kist Zodoende hielden zij per duo een doodskist over. De gespaar de kisten verkochten zij aan be grafenisondernemingen voor de prijs van 10 tot 100 gulden. In totaal hebben zij ongeveer 50 „tweedehands kisten" verkocht Verdachten aanslag Cubaans vliegtuig voor rechter Caracas (AFP) Vier mannen, onder wie de Cubaanse balling- leider Orlando Bosch, zijn gis teren door de Venezolaanse jus titie aangeklaagd wegens sabo tage van het Cubaanse ver keersvliegtuig waarin op 6 ok tober 73 mensen om het leven kwamen. Het toestel werd in de vlucht door een aan boord verborgen bom uiteengereten en stortte neer op Barbados. Bosch heeft de leiding van het ondergronds in Latijns-Amerika en daarbuiten opererende 'ora- nisatiecomité voor de revolutie' tegen het bewind van de Cu baanse premier Fidèl Castro. Hij en zijn mede-aangeklaagden wordt moord tenlaste gelegd. ADVERTENTIE ÊQQ Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Een verrukkelijke verwenning voormens kind. Met extra bouw stoffen en mineralen», en toch laag in kalorieën. Je zuivelste gezondheid voor 79 et de halve liter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11