Israëlische luchtbrug met verse groenten naar Bondsrepubliek Stabiliteit in prijzen voor „tuindersglas" VAST PRUSVERLOOP IN GROENTESECTOR PRIJSVERBETERING NIET SPECTACULAIR KOOPLUST EXPORTEURS OP LAGER PITJE Omzetstijging bloemenveilingen onvoldoende voor dekking kosten MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURAN. PAGINA 9 CONCURRENTIE NEDERLANDSE TUINDERS Bonn Reeds de eerste dag kreeg het Israëlische vliegtuig in de volksmond de nogal alarmerende bijnaam van "tomaten- bommenwerper". Nu mogen de rode veldvruchten dan welis waar niet rechtstreeks uit de hemel geworpen worden, maar de splinters vliegen toch ook om de oren van de Nederlandse tuinbouwers. Israëlische zakenlieden hebben namelijk begin deze maand een luchtbrug van Tel Aviv naar Bonn geopend, waar mee elke dag een hoeveelheid van ruim 2 ton aan tuinbouwprodukten van het warme Midden-Oosten naar onze koude westerse landen wordt gebracht. Niet alleen echter met tomaten, uien, selderij en paprika gaan de Israëliërs de Duit sers verrassen, maar ook met gladiolen, rozen, anjers, meloe nen, aardbeien en dadels. Voor de vlijtig naar Duitsland exporterende Nederlandse tuinbouwers betekent dit bom bardement met de grootste jumbo van Boeing een dubbe le uitdaging: behalve dat voor hen de concurrentie op Duitse bodem groter wordt, vervoe ren de Israëliërs met vracht wagens hun kersverse produc ten ook bliksemsnel naar de overige lidstaten van de EEG. Een zekere troost voor de Ne derlanders is, dat de luchtbrug slechts tussen oktober en mei, wanneer er in West-Europa nauwelijks geoogst wordt, zaJ functioneren. Daar staat ech ter weer tegenover, dat de Is raëliërs hun export reeds de volgende maand willen ver dubbelen. Terwijl de eerste jumbo bij de Israëlische luchtvaart - maat schappij El AI gecharterd werd, onderhandelen de Israe li's reeds met een Amerikaan se maatschappij over een tweede Boeing-747. Aan deze voortvarendheid kan men hun hardnekkigheid afmeten, want om de Lufthansa en de Duitse scheepvaart in be scherming te nemen, kregen de Israëli's van het Ministerie van Verkeer in Bonn het con signe per dag niet meer dan 100 ton te importeren. Ze zijn er echter vast van overtuigd, dat zij een dubbel contingent zullen kunnen afdwingen, zoals zij de eerste dagen al ongestraft 10 procent op het toegestane kwantum legden. Het idee van de luchtbrug is afkomstig van de voormalige chef van de Israëlische lucht macht, Mordechai Hod, die het vliegen kennelijk niet kan la ten. Hij werkte samen met het semi-officiële verkoopbureau voor agrarische produkten in zijn land en richtte speciaal voor de transporten naar Duitsland de Cargo Airlines op. Van organisatietalent bleek Mordechai Hod niet ge speend te zijn, want na maan denlange voorbereidingen is hij er zeker van, dat zijn jum bo elke dag weer nagenoeg vol vracht naar Israël kan terug vliegen. De eerste dag waren dat 20 Renaults en een aantal andere industriële produkten. Voor Hod geldt het devies "Verser kan het niet". Voor het traject Tel Aviv-Bonn heeft de Boeing niet meer dan 4 uur vliegtijd nodig. De direc tie van Bonn's vliegveld was zo enthousiast, dat zij liefst 4 miljoen mark investeerde om de versnaperingen uit Israël zo snel mogelijk te kunnen lossen en over te laden op vrachtau to's. Als een onverwachte mee valler werd het aantal van on geveer 800.000 Duitse werklo zen met 41 verminderd: zoveel mensen zijn er alleen al op het vliegveld nodig om de groente en het fruit uit de Negev en van de oevers van de Dode Zee te distribueren. Hoewel in sommige opzichten de bloemen handel wel een gunstige invloed ondervond van Allerheiligen, is er toch niet de prijsver betering uit gekomen, welke men verwacht te. Zowel aanvoer als omzetzijfer lagen welis waar hoger dan in voorgaande week, maar de gemiddelde prijzen geven toch een schommeling te zien, die nu niet direct de naald positief hebben doen doorslaan. In de bloemenhandel blijft het nog maar steeds rustig aan gaan, en ook de weersomstandig heden blijven ongetwijfeld een stempel drukken op de handel. Zolang de eigen tuintjes nog een boeketje leveren, heeft dat zijn weerslag op de aankopen. Maar de zachte weersomstandigheden geven toch weer het voordeel van beperkter verwar ming en dat spaart weer geld uit. De CCWS had afgelopen week een omzetbe- drag van 9.763.602,82 bij aanvoer van to taal 14.607.260 bos of stuks, tegen de 12.747.533 bos of stuks in voorgaande week voor 7.149.926,96. Dat ligt alles zo ongeveer wel op hetzelfde peil van dezelfde week in het vorig jaar met aanvoer van 11.642,097 bos of stuks en omzet van 8.499.021,36. Maar wel kwamen de snijbloemen afgelopen week beter naar voren, want de ruim 14 miljoen bos of stuks, brachten 9.213.410,55 op tegen de ruim 12 miljoen bos of stuks van voorgaande week 6.728.904,19. De ge middelde prijzen lagen afgelopen week ook wel watgunstiger. Potplanten Ook de potplanten waren ruimer aan de markt met 321.332 stuks voor 507.462,77 tegen 274.463 stuks voor 377.445,42 in voor gaande week. De perkplanten hebben vrij wel afgedaan en de buitenlandse bloemen bleven met 43.384,45 op vrijwel gelijk peil. De anjers komen dit jaar wel bijzonder sterk naar voren, rond een miljoen meer dan in dezelfde week van het vorig jaar. En dat laat de prijs niet ongemoeid. Afgelopen week bedroeg deze 24 cent tegen 41 in het vorig jaar. Waar hetzelfde beeld zich aan de meeste veilingen, zoals ook in Aalsmeer voordoet is het te begrijpen, dat de handel werk genoeg heeft om de enorme aanvoeren te verwerken. Eenzelfde beeld ziet men bij de fresia. Afge lopen week een aanvoer van 333.000 bos met een gemiddelde prijs van 2,25 tegen de 133.000 bos en gemiddelde prijs van 1,29 in dezelfde week van het vorig jaar. Wisselingen Om die vergelijkingen te vervolgen, ook de troschrysanten overstromen de markt. Afge lopen week 2 1/2 miljoen bos met een gemid delde prijs van 1,71 tegen de 1 1/2 miljoen bos voor gemiddeld 1,29 vorig jaar. Nog wat gemiddelde prijzen. Irissen 1,33 (v.j. 2,69), snijgroen 1,42 (1,06), trosanjers 2,13 (3,61), leliekelken 63 (87), lelietakken 48 (72). Er zitten dus nogal wat wisselingen in. De potplanten handhaven zich aardig in prijs evenals de groene planten. Het bete kent allemaal wel een stijgend omzetbedrag, al is dat niet gelijk aan hoger winst In Aalsmeer verwacht men zelfs dit jaar meer dan 500 miljoen omzetbedrag te bereiken en de CCWS zal daar ook niet zo heel veel in achterblijven. Orchideeën doen het aardig in prijs tussen de gulden en 3,50. Ook de rozen handhaven zich in de prijs tot 65 cent voor de grote soorten. De bloembollenexporteurs móéten blijkbaar niet meer zo nodig. Was het een maand geleden of daaromtrent nog zo, dat men voor de boxen van de kwekers en de make laars in de Hillegomse bloembollenbeurs in de rij stond om maar tulpen te kunnen kopen voor zeer optimistische prijzen, van daag vertoont de markt een heel ander beeld. Begon eerst bij de exporteurs op Amerika en Duitsland de kooplust wat te tanen, nu beginnen ook de ondernemers die op de Scandinavische markt opereren het te laten afweten. Het paniekvoetbal is ver dwenen en heeft plaats gemaakt voor een weloverwogen speltype. Er wordt, om in sporttermen door te gaan, met nadruk op balbezit gespeeld. Van beide kanten trou wens! De kwekerij is in de gelegenheid geweest om een groot deel van de te ver wachten oogst in 1977 voor beste prijzen te plaatsen en daar is gretig gebruik van ge maakt. Zij voelen er niets voor om nu S la baisse te gaan speculeren. Aan de andere kant hebben de exporteurs een groot deel van hun inkoop gedekt en zij willen nu eerst wel eens even afwachten hoe duur (of goed koop) de tulpen in december zullen zijn. Maken hun afnemers een beste Kerstweek, dan is er al veel gewonnen. Dan verkeren ze in de juiste stemming als de bloembolle nexporteur direct na Nieuwjaar aan de bel trekt Noteringen" Een paar tulpennoteringen: voor twaalven van Apeldoorn wordt nog 10.50 gemaakt, maar dan moet men wel alle registers open trekken. Twaalven van Attila liggen in de buurt van 15,—, Lustige Witwe, zift twaalf, noteerde 12.— en voor elven van deze randtulpen maakt men ƒ11.—. De dubbele gele Monte Carlo een zeer gevraagde tulp voor Zweden ligt hoog in prijs: 18,— voor de twaalven en 16.— voor de elven. De kweker die voor deze prijzen niet toe hapt, durft veel te riskeren. De veel gevraag de kersrode broeitulp Prominence vond ko pers voor 15.— voor de twaalven en 13.— voor de elven. Men ziet: de prijzen zijn best, maar erg hard loopt de exporteur niet Niet alleen de handel in tulpen is in wat rustiger vaarwater gekomen, ook in irissen gaat de laatste weken beduidend minder om. De gekke prijzen zijn er wat af. Vooral van Prof. Blaauw. Wat beter kon Ideal zich handhaven. De irissenprijzen worden ook beïnvloed door de matige noteringen die de bloemkwekers in oktober voor dat artikel hebben gemaakt Het is met irissen hout of goud en de laatste week of vijf, zes is het helaas meer hout dan goud geweest. Fraai weer Het ongemeen fraaie herfstweer speelt de bollen jongens volop in de kaart. De bollen- plantenj verloopt zo vlot als men maar wensen kan. Maar ook de telers van gladio len, lelies en dahlia's lachen in hun vuistje. Het rooien is zelden zo gemakkelijk gelopen als dit najaar. De grond is overal best te bewerken. Geen vastgelopen tractoren of volgelopen rooimachines. De lelies zijn eruit. De oogst was redelijk, tot goed. De dikke bollen lopen echter ner gens over de mand. De prijzen van lelies zijn goed tot zeer goed. Ook het massa-arti kel Enchantment vindt vlot- kopers voor goede prijzen. Een wonderlijke zaak, want de bloemkwekers die veel bollen van deze lelie hebben gebroeid, hebben er niet veel aan kunnen verdienen. De gladiolenoogst valt ook met tegen, al zijn de veertienen van de vroege soorten niet dik gezaaid. De handel in narcissen vertoont een levendig beeld, maar in hyacinten gaat niets om Weggevallen De dahlia-oogst ligt bijna ook voor 100% m de schuur. Door de hete zomer zijn er hier en daar nogal wat stekken weggevallen. Wat nu wordt gerooid, ziet er goed uit. Er komen veel „enen" uit de grond. Voor de massa soorten maakt men momenteel graag 35.— per 100 en daar kan men wel dahlia's voor De grote vraag waar men zich momenteel in het bollenvak mee bezig houdt is dit: worden er de komende winter belangrijk minder tulpen in het binnenland gebroeid? Dat het aantal lager zal liggen, kan men met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid aannemen. De rijzen van de bollen zijn in de loop van het seizpen zo hoog gewor den, dat vele broeiers, een deel van hun bollen weer hebben verkocht Wat men hééft, kan men tellen. In Rijnsburg waar de grootste bolbloeroenveiling van Europa is gevestigd fluistert men dat hier plm. 40% minder gebroeid zal worden dan in het vorig seizoen. Hoeveel waarde mag men hechten aan zo'n gerucht? Over anderhalve maand zal men méér weten!. AVK ONDERHANDELT MET FABRIEKEN Als de balans van de afgelopen week opge maakt wordt dan blijkt dat voor de meeste gewassen de prijzen gelijk zijn gebleven. De marktsituatie ziet er thans als volgt uit. Het aanbod van komkommers wordt langzaam maar zeker kleiner, de aanvoeren liggen wel iets hoger dan vorig jaar. Toch heeft dit ook de afgelopen week geen stempel op de prij zen gedrukt. Het tegendeel is echter waar voor de sorteringen van 41 tot 76 varieerde de prijs van 77 cent tot 1,12 per stuk (vorig jaar van 67 tot 96 cent). De concurrentie was tot nu toe vrij gering, maar er valt nu meer aktiviteit van een aantal landen te bespeuren, met name van Griekenland, Belgie, Roemenië en Bulgarije Vooral van de kant van Griekenland blijkl een belangrijke export naar West-Duitsland. Dit is op het ogenblik niet meer zo funesl omdat de herfstteelt van komkommers zon der meer goede resultaten heeft geboekt. Wat echter nu voor de tuinders een steeds belangrijker rpl begint te spelen is de posl stookkosten. Met de thans kouder wordende nachten wordt er op veel bedrijven al voor zo'n 3 a 4 duizend gulden per week ver stookt. Deze stookkosten zullen een belang rijke invloed hebben op de beslissing of men doorgaat of niet. Het ziet er wel naar uil dat de prijzen door de toenemende concur rentie meer onder druk komen en waar schijnlijk een lichte daling zullen ondergaan. Tomaten. Ook de afgelopen week hebben de tomaten prijzen zich goed weten te handhaven. De prijs voor de A-tomaten lag tussen de 10 en 13 gulden per 6 kg. Het is wel zo dat de aanvoeren nu sterk terug beginnen te lopen. Maar het slot van de teelt kan mis schien op veel bedrijven toch nog iets goed maken van de uitzonderlijk slechte start. Dat men er met de herfstteelt van tomaten in de goed zin van het woord „uitspringt" wordt beslist niet verwacht, wat dat aangaat zal er echt wel met een scheef oog naar de komkommerteelt gekeken worden. Dit levert echter onmiddellijk het gevaar op dat er volgend seizoen achter de markt aangelopen wordt omdat 1976 voor beide gewassen in verschillend opzicht een uitzon derlijk jaar was. De invoerheffing van 23,51 per 100 kg. op Roemeense tomaten is met ingang van 30 oktober weer vervallen, •dus van Roemenië valt weer meer concur rentie te verwachten. Bij aanhoudend koel weer is het mogelijk dat de prijzen zich redelijk weten te handhaven. Iets latere prijzen moeten met uitgesloten worden. Sla met twaalf in een doos bestemd voor Engeland. Sla De aanvoer van sla bestaat thans voor bijna 100% uit glassla. De aanvoeren zijn behoor lijk te noemen, maar komen gelukkig niel boven die van vorig jaar. Mede daardoor steken de prijzen nu wat gunstiger af bij de prijzen van enige weken terug (en bij die van vorig jaar). Voor de lichtere sorteringen is de prijs nu opelopen naar 18 cent per stuk, zware sla noteert een prijs van 31 cent per stuk. Naast Nederland is vooral Bel- giëop de Westduitse markt aktief, dit land domineert thans onze export. Voor de ko mende weken wordt er op een ruim aanbod van sla gerekend, zodat de prijzen moeilijk verder op kunnen lopen. Gelukkig is echter wel dat de prijzen redelijker zijn dan een aantal weken terug en hopelijk niet gelijk zullen worden aan die van vorig jaar, dit zal menig sla-tuinder nog wel goed bijgeble ven zijn. Overige gewassen. De aanvoer van groene paprika's is geheel volgens verwachting nog steeds kleiner dan die van de rode. Het prijsverschil tussen de rode en groene paprika's is nog steeds klein. De aanvoeren zullen gezien de tijd van het jaar verder teruglopen waardoor de prijzen hoger kunnen komen te liggen. Voor sprui ten kwam de prijs voor de beste sorteringen op 1,17 per kg. Zo wel in binnen- als in buitenland wordt een toename van het spruitenaanbod verwacht waardoor de prij zen zullen dalen. De stijging van het aanbod bij witlof heeft geen invloed op de prijs gehad, de prijs liep zelfs op. Gemiddeld komt deze op 3,62 per kg. tegen vorig jaar 2,91. Lagere prijzen wor den niet verwacht. Voor bloemkool wordt gerekend op een vast prijsverloop waarbij de prijs voor de grootste sortering niet beneden de 1,15 per stuk zal komen te liggen. Door een tijdelijke afname van het krotenaanbod liepen de prijzen op tot 50 cent per kg. (30 cent meer dan vorig jaar). Hier zal wel verandering in komen omdat er een spoedige toename van het aanbod wordt verwacht. Dat prei een gewild gewas is blijkt wel uit de levendige vraag waardoor de prijzen vast blijven. Ook voor de komen de week wordt een prijs van 90 cent per kg. verwacht. Boerenkool noteerde een prijs van gemiddeld 42 cent per kg., Chinese kool 24 cent per kg en rode kool 40 cent per kg. Bleekselderij werd verkocht voor gemiddeld 52 cent per kg DEN HAAG De totale om zetten van de Nederlandse bloemenveilingen, aangeslo ten bij de Vereniging van Bloemenveilingen in Neder land (V.B.N.) zijn gedurende de afgelopen negen maanden van dit jaar vergeleken bij dezelfde periode van bet vorig jaar, met 15,4 procent geste gen en hebben bijna een mil jard gulden bereikt Deze stij ging wordt evenwel onvol doende geacht om tekomen tot dekking van de gestegen onkosten rekening ook hou dend met de uitbreiding van de betaalde oppervlakten. ring opgetreden in de omzet cijfers waarbij maart en april dieptepunten te zien geven. In de maand augustus steeg de t omzet met bijna 50 procent. De veilingen met de grootste omzetten zijn nog steeds Aals meer en CCWS te Honselers- dijk, die in de 9 maanden een omzetbedrag behaalden van respectievelijk 381.109.000 en 296.089.000, in procenten een stijging van 17,7 en 13,2 pro cent. Die stijging is aanzienlijk min der dan in dezelfde periode, van 1975, toen Aalsmeer een stijging met 22% en CCWS met 22,5 bereikten. De teelt van potplanten Hier de ananasplant. Vooral de teelt van potplanten blijkt sterk te zijn toegenomen en werkte mee tot een hoger omzetcijfer. De waarde van de snijbloeme nexport onderging volgens de markt informatie van de VBN. in de eerste 8 maanden van dit jaar een stijgng van ruim 12% terwijl het gewicht toenam met 6,6%. Vooral in de maanden mei—augustus steeg de waarde van het prod uk t, hetgeen dus wijst op een to taal hoger prijsniveau. Van potplanten steeg de waar de in de eerste 8 maanden met ruim 37% tegen ruim 18% in het vorig jaar. De hete zomer blijkt op de gang van zaken in de potplanten weinig in nam dit jaar weer sterk toe. vloed te hebben uitgeoefend. Doordat de aanvoer van de meeste snijbloemen gedurende de zomer geringer was dan vorig jaar, lagen de prijzen hoger en stegen met 27%. Hier bij moet echter wel rekening worden gehouden met de uit breiding van de teeltopper vlakte. Onvoldoende Dit is mede oorzaak van het feit, dat de opbrengsten als geheel onvoldoende zijn geste gen tot dusver, ook al worden deze na de slechte gang van zaken in het eerste halfjaar niet helemaal ongunstig geacht. Glasfabriek Door de activiteit van de AVK is dit niet alleen voorkomen kunnen worden, maar is te vens bereikt, dat de glasfa briek „De Maas" te Tiel - on derdeel van het Glaverbel-con- cern - die sedert de energiecri sis slechts op halve kracht werkt - nu weer volledig in gebruik kan worden genomen. De door de AVK met Glaver- bel af te sluiten overeenkomst houdt behalve een gegaran deerde kwantumafname, te vens in, dat het aantal glasma- ten van ca. 100 teruggebracht moet worden naar 20, omdat het voor de glasfabriek alleen met een ver doorgevoerde standaardisatie mogelijk is tot de overeenkomst te komen. Glasmaten De AVK heeft inmiddels haar leden bereid gevonden zich tot een 20-tal standaardglasmaten te gaan beperken. In de over gangsperiode zal het evenwel mogelijk zijn dat afwijkende maten nog worden geleverd. De AVK zegt veel waardering voor de ondervonden mede werking van het Glaverbel- concern en de glasleveranciers te hebben. DEN HAAG In verband met de problemen die gerezen zijn met betrekking tot de on verwacht veel hogere glasprij- zen, heeft de Algemene Ver eniging van Kassenbouwers AVK in onderhandeling met de glasfabrieken en glaslever anciers, bereikt, dat er een iekere stabiliteit komt in de flasprijzen. Door deze te sluiten overeen komst wordt voorkomen dat de kassenbouwers vensterglas zouden moeten gaan toepas sen tegen een véél hogere prijs, wat zeker niet in het belang is van de Nederlandse tuinbouw. Zoals bekend is direkt na de bouwvak-vakantie door de fa brikanten van glas in West-Eu ropa een prijsverhoging van 30% voor tuinbouwglas aange kondigd Ook trad er een tekort aan zgn. B- en C-kwaliteit venster glas (=tuinbouwglas) op. De. vrees bestond, dat de glasfa brikanten over zouden gaan lot levering van vensterglas kwaliteit tegen vensterglasprij- zen die aanmerkelijk hoger liggen dan de prijs voor tuin bouwglas. De onderhandelingen zijn nog niet geheel afgerond, maar duidelijk is thans reeds wel, dat wanneer de leden van de AVK zich verplichten tot een afname die neerkomt op een gemiddelde van 250.000 m2 4 mm glas per maand, de glasfa briek „De Maas" te Tiel geheel voor fabrikage van glas voor tuinbouwdoeleinden kan wor den ingezet waardoor bereikt kan worden, dat de kassen bouwers verzekerd zijn tot 1 juni 1977 tegen een vaste prijs glas voor tuinbouwdoeleinden af te kunnen nemen; terwijl na die datum de prijzen slechts aangepast zullen worden met de inflatie-correctie. De prijzen van het tuindersglas komen weer in een rustiger „vaarwater"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9