Resolutie PvdA/PPR opnieuw in discussie Vloedgolf teistert Sicilië: 15 doden Twijfels over kernramp in Sovjet-Unie RECHTSPRAAK LIJKT OP „KLASSEJUSTITIE" Kruisen voor doden in Noord Ierland Kwaliteit water wordt niet slechter Industriebond NW eist volledige prijscompensatie MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANr PAGINA 7 De eigenaar van een vogelwinkel in Trapani op Sicilië is hier met zijn kinderen druk in de weer om de hoeveelheid vuil en modder op te ruimen, die de overstromingen op Sicilië in en om zijn zaak hebben achtergelaten. ROME een vloedgolf van regenwa ter en modder heeft zaterdag in de Siciliaanse stad Trapani zeker vijftien dodelijke slachtoffers gemaakt. Een tiental personen wordt nog vermist: er is nauwelijks hoop dat ze levend wor den aangetroffen. In minder dan een half uur stond de ruim 80.000 inwo ners tellende stad grotendeels onder water. In sommige buitenwijken steeg het water razendsnel tot twee meter.- Het drong de huizen binnen en joeg de bewoners in paniek naar de boven ste étages en naar de daken. Enkele ouden van dagen die snel wil den vluchten zijn verdronken, een aantal kleinere kinderen is door het snel stromende water meegesleurd en pas uren later dood teruggevonden. Het water steeg op sommige plaatsen. zo snel dat automobilisten - soms zwemmend - bij onbekenden moesten binnenvluchten. De eerste schattingen over de materie le schade spreken van minstens 150 miljoen gulden. Spoorwegen en wegen zijn het gehele weekeinde geblokkeerd geweest, het platteland rond de stad veranderde in één groot meer, licht-, water- en tele foonleidingen raakten defekt. Er wordt nog gevreesd voor epidemische ziekten vanwege de overgestroomde riolen. In de afgelopen tien jaar heeft Trapa ni al vijftig van dit soort overstromin gen meegemaakt. Ze zijn allemaal te' wijten aan het ontbreken van een goed afvoerkanaal. Omdat ook de rio leringen het vele regenwater in voor- en najaar niet aankunnen, ontstaan regelmatig dit soort levensgevaarlijke overstromingen. LONDEN (UPI) Als „hoogst onwaarschijnlijk" beschouwt een gezaghebbend Brits deskundige het verslag van Zhores Medvedev over een rampzalige ontploffing van nucleair afval die rond 1958 in de Sovjet-Unie honderden doden en later tienduizenden stralingszieken zou hebben geëist Medvedev, een Russische biochemicus die vanwege zijn afwijkende politieke mening sinds 1973 in Engeland woont, publiceerde zijn verhaal over deze ramp en andere naar zijn zeggen verzwegen catastrofes in het wetenschappelijke blad New Scientist. Ik heb het verslag nog niet gelezen, maar uit wat ik er over heb gehoord komt het me allemaal hoogst onwaarschijnlijk voor, aldus Sir John Hill in een commentaar. Sir John is voorzitter van de Britse overheidsdienst voor kernenergie. Hem is niets bekend over een nucleaire catostrofe van de omvang zoals Medvedev beschrijft. Medvedev zegt dat de ramp is veroorzaakt door een kettin- greaotie in ondergrondse bergplaatsen van kernafval waarin de temperatuur te hoog zou zijn opgelopen. Sir John neemt aan dat de Sovjet-Unie, net als andere landen, indertijd kernafval heeft begraven. Dit soort afval, tekent hij echter aan, heeft slechts een zeer geringe werkzaamheid en kan op geen enkele manier een explosie hebben veroorzaakt zoals door Medvedev beschreven. Medvedev schrijft inde New Cientist ook over een catastrofe die zich in 1960 bij de lanceringvan een Russische maanraket zou hebben voorgedaan. Daarbij zou de raket op het lanceer- platform zijn ontploft -an de beste koppen van de Russische ruimtevaart hebben gedood. Wat dat verhaal betreft, wordt Medvedev bijgevallen door professor John Erickson, een Sovjet-kenner van de Universi teit van Edinburgh. Volgens Erickson heeft er zich nogeen derde, niet door Medvedev onthulde, ramp voorgedaan, ongeveer tweeëneenhalf jaar na de catastrofe met de maanra ket. Minister Westerterp: UTRECHT (ANP) Volgens minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat Is de jaarlijkse ver slechtering van de waterkwaliteit tot staan ge bracht. De bewindsman zei dit vandaag op de in Utrecht gehouden ledenvergadering van de Unie van Waterschappen, waar de nu zes jaar werkende wet verontreiniging oppervlaktewateren werd be sproken. Hij zei ook dat de toekomstige provincies door samenwerking gezamenlijk de verontreiniging moe ten aanpakken en hij dacht daarbij aan vijf bij de wet te regelen samenwerkingslichamen, die de naam waterkringen zouden kunnen dragen. De mi nister gaf toe dat tegenover het tot staan brengen van de kwaliteitsverslechtering vooral bezorgdheid bestaat bij het bedrijfsleven over het heffingenni veau voor de bestrijding van waterverontreiniging. „Het probleem van de kostenstijging heeft onze volle aandacht, maar het is de prijs, die wij betalen voor een schonere leefomgeving", aldus minister Westerterp. WETENSCHAPPERS VERANDEREN TE WEINIG VAN BAAN DEN HAAG (ANP) De wetenschappelijke onder zoekers in Nederland veranderen te weinig van baan. Dit zal op den duur kunnen leiden tot vergrijzing van de wetenschappelijke staf aan uni versiteiten en hoge scholen en kan nadelig zijn voor de soepelheid en kwaliteit van het weten schappelijk onderzoek, aldus de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid in een rapport aan de regering. De raad adviseert om de doorstroming te bevorde ren, de gewoonte wetenschappelijk medewerkers in vaste dienst te nemen, te veranderen. Ook uitwisse ling van deze krachten tussen de universiteiten en hoge scholen onderling zou de mobiliteit kunnen bevorderen. Verandering is voor de medewerkers echter weinig aantrekkelijk, constateert de raad, omdat men bij een vaste aanstelling een gunstige arbeidspositie krijgt. Israëlische marine houdt Palestijnen aan voor Libanon TEL AVIV De Israëlische marine heeft binnen een week twee pogingen van Palestijnen verijdeld om met sabotageplan- nen in Israël te landen. Een Israëlische patrouilleboot heeft gisteren 15 km. uit de Libanese» kust drie houten bo ten, elk 9 m. lang, met bewapen de Palestijnen geënterd. Een van de vaartuigen, waarvan de opvarenden zich niet wilden overgeven, is tot zinken ge bracht. Een Arabier sneuvelde en twee werden gewond. Met elf gevangenen zijn de twee andere boten naar Haifa opgebracht. Van Israëlische militaire -zijde verluidt, dat de marine een week tevoren een boot met Pa lestijnen tot zinken heeft ge bracht en een andere opge bracht. iiHiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii President Anwar Sadat van Egyp te heelt gisteren prins Claus en prinses Beatrix ontvangen. Prins en prinses keren vandaag van het acht daagse informa tie werkbezoek aan Egypte in ons land terug. Illllllllllllllllllllllllllinil! LIJSTAANVOERDER DEN UYL TE GEMATIGD? (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/HIL VERSUM - Het be stuur van de PvdA ver gadert vanavond voor, de zoveelste keer over de fel omstreden ont werpresolutie met de PPR, die beide partijen bindt aan voorwaarden, om na de verkiezingen van volgend jaar mei al o( niet aan een nieuwe regering met het CDA deel te nemen. Van avond gaat het om de weerzin van de linker vleugel van de PvdA te gen de gematigde ver klaringen van lijstaan voerder drs. J. den Uyl over deze resolutie. Een aantal gewestelijke afde lingen heeft deze nieuwe dis cussie op gang gebracht, een discussie, die van invloed zal zijn op het te volgen gedrag tijdens de verkiezingscampag ne. Vooral de jongerengroepering van de PvdA is fel gekant tegen een verdere samenwerk ing van de PvdA met het hui dige CDA. Dit bleek zaterdag op hun congres toen een reso lutie van deze strekking aan genomen werd. Ondanks de verdediging van lijstaanvoer der Den Uyl voor een mogelij ke verdere samenwerking („Waarom zou je bang zijn voor het huidige CDA. De vraag is: kun je ze aan") hiel den de jongeren eraan vast, dat samenwerking met de PSP Drs. J. Terlouw van D'66 blijft vermoedelijk toch in de politiek. Onder bepaalde voorwaarden wil hij zijn partij door de verkiezingen helpen. Links de nieuwe voorzitter oudstaatssecretaris Glastra van Loon, rechts de afgetreden voorzitter J. ten Brink Desondanks blijkt het CDA het bij de komende kiezers steeds beter te doen. Het twee de onderzoek, in opdracht van de Vara-radio, heeft volgens de zaterdag bekendgemaakte uitslagen opnieuw een winst voor het CDA opgeleverd. Het zou nu zelfs van 52 (vorig on derzoek) op 56 zetels komen. De PvdA/PPR zouden op 44 zetels komen, één minder dan bij het vorige onderzoek, dat al een verlies voor hen ople verde. Het betekent in ieder geval, dat de kiezers, wanneer zij een verder progressief be leid CDA/PvdA-PPR willen een accentverschuiving eisen naar de richting van het CDA. nog invloed kan uitoefenen. Deze partij besloot tijdens het weekeinde toch aan de verkie zingen deel te nemen, het liefst met de huidige fractievoorzit ter in de Tweede Kamer drs. J. Terlouw. Deze heeft enige tijd geleden weliswaar laten weten voorlopig uit de politiek te willen stappen, maar hij zal nu onder voorwaarden de partij toch door de verkie zingen willen leiden. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Twee Groningse crimino logen prof. dr. R. W. Jongman en drs. T. Schils hebben in een landelijk onderzoek aangetoond dat het milieu waaruit een verdachte voortkomt een rol speelt bij de Nederlandse rechter. Gebleken is dat men sen uit lagere sociale milieus voor hetzelfde misdrijf vaker gevangenisstraf opgelegd krijgen dan personen van zogeheten betere komaf. Hoewel prof. Jongman niet spreekt van klassejustitie (hij gebruikt de term „progno- sejustitie") blijkt uit het onderzoek dat min derheidsgroepen en sociaal zwakkeren har der aangepakt worden dan andere groepe ringen. De Groningse criminologen, hebben voor hun onderzoek gebruik gemaakt van dief stalzaken uit 1972. Ruim 1100 mensen van 18 tot 25 jaar uit de lagere en 85 personen uit de hogere milieus werden in die periode veroordeeld voor het plegen van één eenvou dige diefstal. Eén op de vier daders uit de lagere klasse kreeg een geldstraf tegenover een op de twintig van de groep die sociaal hoger werd getaxeerd. Van de eerste categorie werd 26 procent veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf, tegenover 15 procent uit de hogere groep. Vooral bij recidive speelt de zogeheten „prognosejustitie" een belangrijke rol, zo zeggen de twee criminologen. Vijf procent uit de hogere milieus kreeg gevange-r nisstraf het gaat hier wederom uitsluitend om vermogensdelicten terwijl 37 procent van de lagere milieus de cel inging. HENGELO (ANP) - Tijdens de controle- week van het NW- jongerencontact op ontduiking van het minimum j eugdloon en cao-lonen voor jongeren hebben zich - naar voorlopige op gave - vierhonderd jongeren gemeld die inderdaad minder verdienen dan hun wettelijk minimum- Vierhonderd klachten ontduiking jeugdloon loon. Van de klach- de aktie een succes, ten zijn er tweehon- Maar geconcludeerd derd in behandeling moet worden dat genomen door NW- lang niet alle 3.000 bestuurders. onderbetaalde jonge- Volgens het NW- ren zich hebben ge- Jongerencontact is meld. Nazi-bijeenkomst in Mannheim MANNHEIM Achthonderd Nazi-aanhangers, velen in zwarte hemden met nazi-onderscheidingstekenen, hebben gisteren in Mannheim een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de oorlogshelden uit de Nazi-tijd. Honderden politieagenten hadden het clubgebouw waar de bijeen komst werd gehouden, afgegrendeld, nadat 300 mensen in optocht door de stad waren getrokken als protest tegen de vergadering. In West-Berlijn heeft de Politie zaterdagavond een borstbeeld van Hitier en een machinegeweer in beslag genomen bij een inval in een flat, waar dertien personen bijeen waren gekomen om een neo-nazipartij op te richten. Illllllllllllllllllllllllililllll De overwinnaar van de presi dentsverkiezin gen in de VS, Jimmy Carter, draagt zijn „huiswerk", on der meer be staande uit aller lei regelingen de presidentswisse ling betreffende, uit het zomer verblijf van zijn moeder in Plains. Achter hem zijn per schef. Jody Po well. -iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De industriebond NW eist over het lopende jaar een volledige prijscompen satie. Toekenning van een loonsverhoging die de gestegen prijzen in 1976 volledig compenseert vormt voor de bond de voor waarde waaronder hij bereid is akkoord te gaan met de voorstellen van de Federatie Nederlandse Vakbeweging voor het ko mend loonoverleg. Een motie van deze strekking is afgelopen zaterdag aangenomen op een vergadering van de bondsraad van de industriebond. De plannen van het FNV houden ondermeer in dat de reële lonen in 1977 met niet meer' dan anderhalf twee procent mogen stijgen. Voor werknemers die geen periodieke loons verhogingen krijgen betekent dat een reële verbetering van ongeveer een half procent In de dit weekeinde aangenomen motie wordt voorts uitgesproken dat de industrie bond het afsluiten van meerjarige CAO's mogelijk acht Ook al erkent men dat dit vanwege het gebrek aan inzicht in de ont wikkeling van de economie „een moeilijke zaak" is. ZENUWGAS IN OMLOOP BOSTON (AP) - Regerin gen in verschillende delen van de wereld hebben be slag gelegd op hoeveelhe den zenuwgas, met aanwij zingen dat misdaad- of ter reurorganisaties er als wa pen naar zouden kunnen grijpen. Dit meldt het dag blad Boston Globe van zondag. In februari is in Wenen be slag gelegd op een hoeveel heid zenuwgas dat Tabun heet. Zenuwgas is te koop aangeboden aan terroristen in het Midden-Oosten, al dus de Globe. Een poosje geleden ontdek ten de Amerikaanse autori teiten een pakje dat een springlading bevatte die was vastgemaakt aan een capsule zenuwgas. Het pak je was in een Arabisch land op de post gedaan. De auto riteiten hebben er het zwij gen toe gedaan. Douglas Heck, hoofd van een Amerikaanse federale terreur bestrijdingsorgani- satie, verklaarde tegen de krant dat Libië het land zou kunnen zijn dat terro risten in staat stelt de nieuwste wapens in bezit te krijgen. Het heeft er het geld voor en alom gezochte terroristen als „Carlos" opereren vanuit Libië. Lammers overleden DEN HAAG (ANP) - In zijn woning in Den Haag is gisteren plotseling overleden dr.,G. Lam mers. De heer Lammers was van 1952 tot zijn pensionering in 1968 directeur geweest van de Rijksvoorlichtingsdienst, heer Lammers was Ridder Ne derlandse Leeuw en comman deur in de Huisorde van Oranje. BELFAST (RTR) Betogers voor de vrede hebben gisteren in Belfast de 1600 slachtoffers van zeven jaar terreur herdacht met het planten van kleine wit te kruisen op een weiland. Ter wijl elk slachtoffer zijn symbo lische kruis kreeg, werd de do denlijst van Noord Ierland met drie namen uitgebreid. Dit weekeinde sneuvelden: Carol McMenamy, een 15-jarig school meisje dat vrijdag door sluip schutters werd neergeknald. Eugene McDonagh, een 23-jari- ge veiligheidsagent, die zater dag voor een café werd doodge schoten. In een ziekenhuis be zweek William Bond, een lid van het Ulster defence regi ment. Hij was 11 dagen geleden bij zijn woning neergeschoten. Bij de kruisplanting van giste ren werd een lied voor de vrede gezongen door vier zuster van Stephen McCann, een 20-jarige student die een week eerder was afgeranseld, beschoten en ge keeld toen hij zijn meisje tevoet naar huis bracht. McCann had het lied kort voor zijn geweldda dige dood geschreven. Illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KALMA Optreden van politie bedenkelijk" UTRECHT (ANP) - Hoofdin specteur B. D. Kalma van de Rotterdamse politie vindt het optreden van de politie tegen minderheidsgroeperingen als Molukkers en woonwagenbewo ners vaak van een zeer beden kelijk kaliber. Tijdens een bijeenkomst van de Coornhertliga zaterdag in Ut-1 recht wees hij op „het militair vertoon" tijdens de ontruiming van het Molukkenkamp in Vaas- sen en de situatie indertijd rond Dennendal. Volgens hem is een dergelijk optreden te wijten aan „de behoudende snit van de po litietop die van de hulpverlenen de taak van de politie een sluit post maakt en die de nadruk legt op de criminaliteitsbestrij ding". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weeroverzicht De Bilt Het weer in onze omgeving wordt nu reeds enkele dagen bepaald door de circula tie rondom een depressie ten noordwesten van Schotland. Hierdoor handhaaft zich bij ons een zuidelijke stroming, waar mee onstabiele en zachte lucht wordt aangevoerd. Deze stro ming zal ook morgen bepalend zijn voor het weer in Nederland. Onder invloed van zwakke sto ringen, die vanuit het zuiden aangevoerd worden, kan de be wolking tijdelijk gaan toene men, terwijl er plaatselijk wat regen kan vallen. Vooruitzichten voor woensdag: Enige tijd regen en tamelijk zacht. Weersvooruitzichten in cijfers: voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: om streeks 7 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Amsterdam h. bew. Barcelona Berlijn Helsinki Innsbnick Kopenhagen Lissabon Luxemburg L bew. if bew SI h.^>ew. sa

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7