Woonwagens Pelikaanstraat: „een doorn in het oog PTT MAAKT JACHT OP LEIDSE ZENDER Bekend idee te mager uitgewerkt Eerste Taptade in Leiden oogst overweldigend succes Gemeente weet niet wat ze ermee aan moet Radio Leiden opnieuw doelwit 19', o MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 THE SKYE FLEMMING SHOW: LEIDEN Het LAR-theater had afgelopen week drie voorstellingen, waarbij het theater op woensdag (The Sadis- ta Sisters) stampvol bezoekers zat, maar vrijdag- en zater dagavond triest leeg bleef. Vooral bij de voorstelling van de tweemans groep Ladies Gentlemen met „The Skye Flemming Show" kreeg dat lage bezoekersaantal een treurig ironisch effect. Deze show was de suggestie van een programma over de zangeres Melody die zo'n tien jaar grote successen vierde. De Willem-Duys-achtige gastheer Sky Flemming keek samen met Melody op die carrière terug. Vanaf haar begin als klein zingend meisje via de eerste prijs die ze wint en de grote successen die ze vierde, kwamen we terecht bij haar leven op dit moment. Dan stort Melody in (op zich lijkt dat bijna alweer een fake-houding van de gevierde artieste) en loopt de voorstelling van de „Skye Flemming Show" in het hon derd. In het LAK nog eens extra in de soep met vriendelijke medewerking van de technici, die per ongeluk maar zeer treffend een band iets te vroeg startten en daarop verder inspeelden. Ook een extra cachet gaf het handjevol kijkers; het gevierde van Melody kreeg iets zeer ironisch. Alles bij elkaar leek het meer op een aan lager wal geraakte ster. De voorstelling als geheel was wel een beetje mager. De acteur en actrice samen konden een echte carrière met veel show, glitter, harde interviews en al dat soort ellende niet echt concreet en wat overdreven op het toneel zetten. Behalve op het eind, ontbrak de spanning te veel. Ook zijn wij hier in Nederland al enigszins verwend met het toneel-idee van de afgaande artiest (Servet, Haché, van Oekel). Wel waren er incidenteel een paar mooie dingen te bewonderen: de manier waarop Melody overgaat van het zingen van een kinderlied naar een echte song, de manier waarop Melody inéénstort en natuurlijk de typisch-Engelse presentatie van de show door de Skye Flemming figuur. Maar verder had de avond een enigszins droevig karakter. PAUL VAN DER PLANK PAG-Compagnie 4 in Noordwijk NOORDWIJK Een groep oud-gedienden van de PAG- ren zaterdag jl. in „De Beurs" plekjes in de badplaats op, die bijeen voor een gezellig onder- herinnerden aan de legering van ons. Zij waren daarvoor uit alle de compagnie in de mobilisatie streken van het land, zelfs uit 1939-1940. Het werd voor deze Zeeuws-Vlaanderen, naar vaste kern van de oud-militairen Noordwijk gekomen. een alleszins geslaagd samen- u zijn, met vele verhalen uit de Het gezelschap werd begroet tijdi dal Noordwijkers de gast- door de heer M. C. de Vos, die heren en vooral gastvrouwen voorts enkele wenken gaf voor waren van „jnjke militairen. straat te verwijderen. Wanneer dat zal gebeuren valt nog niet met zekerheid te zeggen. „Het zal vooral afhangen van het re sultaat van onze pogingen in samenwerking met bureau huis vesting een woning voor de be trokken mensen te vinden", zo vertelde de heer Oudman. Van daag of morgen vipdt hierover een gesprek plaats met enkele ambtenaren van het bureau". Onbekend Bij verdere navraag op het stadhuis bleek de heer De Raat vrijwel de enige ambtenaar te zijn die van het bewoond zijn van de woonwagens op de hoogte was. Tot de hogere re gionen was het probleem van de woonwagens aan de Peli kaanstraat nog helemaal niet doorgedrongen. Ook een ver zoek om commentaar van wet houder Oosterman (sociale zorg) leverde geen enkel resul taat op. Geen wonder dus dat de ambtenaren niet weten wat ze er mee aanmoeten. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN De Leidse recherche heeft zondagmid dag in samenwerking met de Radio-opsporings dienst van de PTT een vergeefse zoekactie gehou den naar de plaatselijke illegale FM-amateurzen- der Radio Leiden. Evenals vorige week zondag waren de etherpiraten het bevoegd gezag net iets te vlug af. Wel werd een echtpaar en een 12-jarig meisje die een familierelatie met een van de medewerkers van het Leidse popstation zouden hebben, meegenomen naar het bureau voor een verhoor. Voorts zouden twee informele huiszoeke- ningen hebben plaatsgehad. Het drietal werd even na het middaguur aange houden in de Haarlemmerstraat toen de man een sticker van Radio Leiden op de voorruit van zijn auto plakte. Kennelijk in de veronderstelling de etherpiraten zelf te pakken te hebben, werd hij 'prompt in zijn kraag gegrepen. Het controleren van de autopapieren leverde kennelijk voldoende verdenking op om het drietal mee te nemen voor een nader verhoor. Op het bureau aan de Zonne veldstraat werd de auto van de man onderzocht op de aanwezigheid van zendapparatuur. Toen dit niets opleverde en het verhoor naar een mogelijke band met de etherpiraten evenmin bevredigend was, volgde na drie kwartier een informele huis zoeking in de ouderlijke woning van de man. Toen dit bezoek, dat met toestemming van de hoofdbe woner zou hebben plaatsgevonden ook geen belas tend materiaal opleverde deden de rechercheur en de PTT-ambtenaar - die zich bekend zoudenheb- ben gemaakt als Klerx en Rood - nog de eigen woning van het echtpaar aan met het zelfde negatieve resultaat. Ook vorige wéék zondag zou de PTT-opsporings- dienst in samenwerking met de Leidse recherche een poging hebben gedaan Radio Leiden te vinden. Zoals bekend gaat het hier om een zogenaamde FM-piraat, een van de illegale locale popzenders in Leiden, die op de zondagmiddag op de FM-band populaire programma's uitzenden. Bij de politie was gisteravond niets officieels bekend van het gebeuren. Desgevraagd deelde de wachtcommandant mee dat alleen in gevallen vangeslaagde zoekacties rapport wordt opge maakt. De heer Marquenie voor zijn rijdend huisje. Veel vernielin gen in het weekeinde LEIDEN - Winkels aan de Haarlemmerstraat en het Bevrijdingsplein zijn zaterdagnacht het doelwit geweest van vernielingen. Aan de Haarlemmer straat sneuvelden de rui ten van de sportartike lenzaak van Willems Floet. De Leidse politie kon hier een 20-jarige Leidse straatmaker aan houden die heeft bekend uit baldadigheid te heb ben gehandeld. Aan het Bevrijdings plein moesten de ruiten van een sigarenwinkel het ontgelden. Hier zou het gaan om een poging tot inbraak. Van de da der ontbreekt elk spoor. LEIDEN De eerste Taptade in de Leidse G roenoor dhallen is een overweldigend succes ge' worden. Ruim vijfdui zend muziekliefhebbers hebben zaterdagavond genoten van een show zonder weerga. Toen pre sentatrice Alice Oppen- heim aan bet slot van de show dan ook vroeg „Wat denkt u, komt er volgend jaar weer een Taptade?", klonk bet eenstemmig ,Ja". Rond zeven uur zaterdag avond ging de Groenoord- hal open, maar lang voor dien was het al een ge drang van jewelste. Nie mand wilde het voorpro gramma missen. Rond half acht moest herhaal delijk gevraagd worden „op te schuiven" want er stonden nog 200 wachten den en men wilde nie mand teleurstellen. Een hoopvol muzikaal ge stemd Leiden wilde de Taptade als een roffelen de douche over zich heen laten spoelen. De cremé de la crème uit de Nederlandse harmo nie- en fanfarewereld was aanwezig en dat moet wel enthousiasme losslaan. Ondanks het feit dat de Groenoordhal-akoestiek niet al te best is en de roffels van de drumbands overkwamen als een na derend onweer! Hoe vreemd het ook moge klinken, eigenlijk was de Groenoordhal te klein om het geluid te verwerken. Lichten gingen uit en „spot aan": Als volmaakt hoogtepunt maakte de Mariniers Kapel onder lei ding van J. J. Koops zijn entree op de tonen van de defileemars waarin Piet Hein een rol speelt. Daar na werd zeer ingetogen zowel een klassiek als po pulair repertoire ge- .speeld. Een orkest dat ons inziens er het best in S^hga1e,„dLS''0eS'iek den di A lie deelnemende korp sen kwamen tenslotte bij een in een grote finale. Nadat de Marinierskapel het Wilhelmus gespeeld had bracht het publiek de medewerkenden een staande ovatie. Er was in tussen zoveel tabak in rook opgegaan dat de hal een mistige aanblik bood, maar niemand trok zich nog iets van aan: Leiden heeft z'n Taptade en vol gend jaar moet de stad 'm wéér hebben. Organisato ren en medewerkers zijn wat ons betreft, ondanks enkele schoonheidsfout jes, cum-laude geslaagd. An toon Koch Meisje door auto geschept LEIDEN Een Leidse jonge vrouw is zondag avond op de kruising Burggravenlaan/Roo- denburgstraat bij het oversteken met haar fiets door een auto ge schept. Zij liep bij het ongeval een zware her senschudding op en is per EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. ingrijpen met politiedwang de enige methode om de illegale „woonwagens" uit het Leidse straatbeeld te verwijderen. Dat kan echter alleen na een eerder proces-verbaal en een vonnis van de rechter. „Maar ook al zou tot wegslepen worden over gegaan, dan moet je ook nog weten waar naar toe. Het woon wagenkamp is overvol, afgezien nog van de vraag of men het zou willen, kunnen deze mensen daar dus niet naar toe. Andere gemeenten willen ze ook niet opnemen en het gevolg is ui teindelijk dat ze blijven staan waar ze staan", zo luidt het verhaal van de heer De Raat. Daar komt nog bij dat het de ambtenaren op het stadhuis ook nauwelijks duidelijk lijkt wat voor beleid in deze door het college van burgemeester en wethouders wordt gevoerd. „Ik hoor altijd graag wat er van mij wordt verlangd", aldus de heer De Raat, voor wie het ontbreken van een duidelijk beleid op dit punt ook een oplossing in de weg staat. Proces-verbaal Volgens de voorlichter van de gemeentepolitie van Leiden, hoofdinspecteur H. Oudman is tegen twee van de bewoners on der wie de heer Marquenie pro ces-verbaal opgemaakt. Over de andere caravans wist de heer Oudman te vertellen dat deze niet permanent bewoond wor den maar dat hier „incidenteel in geslapen wordt". Overigens zouden de caravans er geen drie maar nog maar één jaar staan, zo vertelde de politievoorlichter. Een van de caravans dient vol gens de heer Oudman slechts als slaapplaats voor een echt paar dat overdag aan de Sofia- straat bij schoonouders bivak keert. Hoofdinspecteur Oudman bevestigde dat het in het voor nemen van de Leidse politie ligt de caravans van de Pelikaan- HVan een oi ,EIDEN Terwijl politiek ,eiden zich druk maakt over Selie 'e' °f geen huizen bouwen in e Leidse Stevenshofjespolder n terwijl de renovatiewerk- tamheden in de oude wijken iet de nodige vertraging wor- en uitgevoerd, blijft de Leidse lx woningnood onverminderd be- ilfllm 'aan- Nijpende symptomen aarvan komt men dagelijks te en. Staaltjes van kommer en wel liggen op straat voor het pscheppen... o staan er nu al weer geruime jd zeven caravans langs de elikaanstraat, tussen Oude Singel en Lange Gracht. Vijf Ian de zeven worden permanent lewoond en sommige bewoners van deze noodhuisjes op wielen gaan al weer hun derde winter op deze „standplaats" tegemoet. Zonder gas, licht en water, zon der sanitair, verstoken van elk comfort. Ook anno 1976 zijn ze er nog, ingezetenen van Leiden, Nederlandse staatsburgers die iet tn een gammel hokje op vielen moeten zien te rooien: vrije ien woning is voor hen niet KVP) leschikbaar. )p het eerste gezicht lijken de 5'(Sj :aravans aan de Pelikaanstraat 3 (S) estald te zijn door een hande oren, aar die ze in een beter jaargetij- 009 e bij een naderende zomer wel al verkopen. Twee van de ze- en zien er uitermate verwaar- oosd uit, ramen zijn rondom 0 (S) ernield en binnen is het een twist inbeschrijflijke janboel van Su- jlasscherven, drankflessen, kle- 1 0e lingstukken en dekens. Toch ïijn er ook hier sporen van gere- adio- teld leven te vinden en ook dit Drie van de zeven caravans, die aan de Pelikaanstraat zijn gestald. rijdend krot blijkt bij nader in zien als een woning dienst te doen. „Rooie Sien" heet de eige naar te zijn van het geval. „Pas maar op, want het is geen mak kelijke", krijgt de nieuwsgierige voorbijganger te horen. Alle caravans zijn destijds ei gendom geweest van Frans Marquehie, een 50-jarige schil der, die na de zomervakantie gewerkt te hebben nu weer een aantal maanden genoegen moet nemen met een bijstandsuitke ring. Al twee jaar woont hij onder dezelfde omstandigheden als de bewoners van dc rijdende „huizen" aan de Pelikaanstraat. Zijn caravan staat nu net om de hoek aan de Lange Gracht, een kleine 100 meter verwijderd van het huis waar hij vele jaren met zijn gezin doorbracht. De heer Marquenie is sinds een jaar of twee echter alleen staande: ge scheiden van zijn echtgenote. Hij staat als urgent ingeschre ven- bij het bureau huisvesting van de gemeente Leiden, maar zegt met het oog op zijn bron- chitus een benedenwoning met een tuintje nodig te hebben. Al een paar keer is hij bij het huisvestingsbureau op bezoek geweest, „maar gezinnen gaan daar toch voor, zeggen ze", al dus Marquenie. De meeste van zijn caravans aan de Pelikaanstraat heeft hij intussen verkocht aan „alleen staanden die met dezelfde moei lijkheden kampen". Ook wordt een van de grotere caravans door een jong stel van hollandse origine bewoond. Deandere is de thuishaven van een Turks gezin. Stuk voor stuk behelpen ze zich daar allemaal met wat ze hebben, want butaangas, een gaslampje, wat bussen met wa ter en een emmer met een dek sel als closetpot. Zelfs de com pleet verwaarloosde caravan wordt volgens Marquenie be woond. De ingeslagen ruiten en de wanorde binnen blijken het gevolg te zijn van een ruzie eerder deze week... Politiedwang Marquenie zegt al een paar keer het bevoegd gezag aan de deur te hebben gehad. „Ze zijn van de Zonneveldstraat al een paar keer bij me geweest, maar ze weten ook niet wat ze er mee moeten". Ook van de kant van het Stad huis wordt er in deze zin op de aanwezigheid van de caravans gereageerd. „Het doet me erg verdriet dat deze wagens daar staan, maar we kunnen er wei nig aan doen", aldus deheer De Raat van de stadhuisafdeling Algemene Zaken. Hij wijst op de regelmatig terugkerende klachtenregen over de aanwe zigheid van woonwagenbewo ners elders in de stad, met name rond Molen de Valk en aan de Vlietweg, ook al zijn dat in de meeste gevallen andere mensen en niet-Leidenaars. Bij het ont breken van een alternatief lijkt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3