Lijdensweg op kousevoeten Piet Vet loodst biljarters naar Europese titel Gebroken snaar haalt Bob Lutz uit ritme OKKER WINNAAR CIRCUIT SPQRTTRIBUNE {Bovenmenselijke prestatie Böhm en Wiersma Dammer: Ik deed het voor de propaganda Schaker: Eer voor mij belangrijkst Wereldrecor 930 partijen in 28 uur Speeltempo DorH „te hoog" Twee keer Di h; RUSLAND UIT DAVIS CUP GESTOTEN OEN HAAG Tafereel In de marmeren galerij, waar denken en gapen 26 uur lang hand in hand gingen. Petra Piet, de vrouw van Hans Böhm, ontvangt een gelukstelegram en peutert in gespannen afwachting de en velop open. Oe inhoud: „Hans Böhm wereldkampioen. Van har te gefeliciteerd. Ma". Petra Piet schatert even om de spraakver warring een wereldrecord is nu eenmaal iets anders om dan weer snel zorgelijke blikken te werpen op haar held. En zij Is niet de enige. Van bovenaf staart haast even geconcen treerd als al diegenen die mee helpen aan de totstandkoming van een historische prestatie, dokter Vink in het gezicht van Böhm. De schaker, die hangend en strompelend de 26 uur tracht vol te maken. Op kousevoeten. De schoenen zijn al lang als nodeloze ballast in een hoek geslingerd. Dokter Vink met de blik steeds op Böhm: „Hans is er zeer beroerd aan toe. Het wordt hoog tijd dat hij stopt. Het is ook wat, 26 uur lopen, aan een stuk door. Een bovenmen selijke prestatie mag je wel stel len". Maar Hans Böhm en Harm Wiers- ma reageren als doodgewone mensen, als de laatste seconden door organisator Ron Mulder, namens de Ennia. hardop wor den afgeteld. Alsof het de lance ring van een maanraket betreft. Het publiek, in het verzekerings gebouw verzameld, reageert wel dusdanig. De nul is nog niet uitgesproken, of er barst een oorverdovend applaus los dat mi nuten aanhoudt en waaraan ie dereen meedoet. De helden glun deren. Vooral Hans Böhm die. afzichtelijk moe. op een stoel is neergeplofd en de voeten met een laatste krachtsinspanning op een tafel tussen de schaakstuk ken heeft gemanoeuvreerd. Zo ondergaat Hans Böhm de huldi ging die hem precies 51 weken geleden ontging. De schaker hield het toen maar 13 1/2 uur vol tegen 215 tegenstanders. Nu bijna twee keer zo lang en ook evenzoveel keer opponenten. „Een bovenmenselijke prestatie", zei dokter Vink. Witte jassen Uitgeteld na vele uren langs de bordén sjouwen. Harm Wiersma en Hans Bohm hebben de voeten maar eens op tafel gelegd. Op de trappen naar de verho ging, waarop het organisatie-co mité glunderend toekijkt, staan dames en heren in witte jassen gereed, om de feestvreugde te verhogen. Directeur Uppmann van de Ennia (Ennia was de sponsor, vandaar) blaast in de microfoon enige lovende wor den tot het gelukkige kwartetje dat meer voldaan dan moe op de trap heeft plaatsgenomen. Hans Böhm en Harm Wiersma met ega's en natuurlijk bloemen en (eindelijk) champagne. Het gezelschap in de witte jassen heeft zojuist naar voren mogen treden om, ook al rood van opwinding (of was het de slaap?) de flessen geestrijk vocht zuinig|es van hun inhoud te ontdoen. De champagne stroomt op een plaats, waar normaal polissen worden ver werkt. Mag het alsjeblieft na 26 uur schaken en dammen? Bij het publiek, dat de heilige ruimte waarin een historische prestatie is geboekt, schaamte loos heeft bestormd om zo dicht mogelijk bij de helden te komen, ook de dammer met de witte pet. die wel tien keer tegen Wiersma is uitgekomen. Vandaar ook de tekst op de klep: „Hup Hans en Harm" en bovenop de handteke ning van Wiersma. Het circus, waarin de entree van het statige Ennia-gebouw was veranderd, staat stil. ledereen bewondert de twee wereldrecordhouders, die genieten. Ook Har/n Wiersma, de nuchterste van de twee, die het vreemd genoeg nauwelijks moei lijk heeft gehad. Natuurlijk ook de wereldkampioen heeft geno ten van de kleine momentjes van rust die zij zich toeeigenden. Zeldzame momenten, want de tijd tikte door. Wiersma had zo razendsnel gespeeld, dat hij zich zaterdagmorgen in de vroege ochtenduren, een douchebeurt van een half uur kon permitteren. Enkele uren later was hij weer kletsnat. Van het zweet; Maar hij bleef de pionterste van de twee. Dokter Vink ter explicatie: „Dat is niet zo vreemd. Wiersma is veel lichter dan Böhm en heeft Voor zover je bij een wake van 26 uur kan spreken over gemak kelijk. Nina Wiersma richtte zich niet voor niets tot de wereld kampioen, nadat ook de meest fervente aanhangers doodmoe de plaats van handeling hadden verlaten, om hem enige hartver warmende woorden in een oor te fluisteren. „Waarom ga Je niet lekker zitten, schat?" Wiersma bleef staan en verkon digde: „Ik heb het heel wat gemakkelijker gehad dan ver wacht Halen zou ik het altijd, daarvoor ben ik teveel een doorzettertje. Maar dat ik bij voorbeeld helemaal geen last heb gehad van rugklachten, ver baast me". De concentratie was helemaal geen punt. „Dat is iets heel vreemds. Je leeft constant in een soort waantoestand. Je bent zo opgenomen in een eigen wereld je, dat je rustig geneigd bent een Het is gelukt: de glazen kunnen worden geheven. Hans Bohm en Petra Piet en Harm en Nina Wiersma kunnen er hun gemak van nemen. zet te doen op een bord. waar iemand allang heeft verloren". Een vreemd wereldje dus en dat geldt ook nog steeds voor het imago van de Nederlandse dam mers en schakers. Daar heeft Harm Wiersma wat aan willen doen. Hij kan zich best voostel len. dat er mensen zijn die hem zowel Böhm als ook de organisa toren die een nacht opbleven, voor gek verklaren. Het ging de (nu ook) wereldrecordhouder si multaandammen niet zo zeer om de eer die - om maar wat te noemen - in het niet viel bij de zeer aparte sfeer. „Ik heb het vooral uit propagandistisch oog punt gedaan. Dit leeft veel meer dan een gewoon partijtje. Het zegt toch voldoende dat er men sen 's-nachts opblijven om naar dammen en schaken te kijken. Dat doet me goed, verder zegt het wereldrecord me niet zo veel". Schuifeltocht Natuurlijk mag het financiële as pect niet uit het oog worden verloren, maar Harm Wiersma zwoegde dus 26 uur vooral uit propagandistisch oogpunt. In te genstelling tot Hans Böhm, bij wie wel degelijk trots voorop stond. Hij glunderde en schater de om niets. Dacht toch met pretoogies vanachter zijn bril- teglazen terug aan de lijdens weg waarin zijn schuifeltocht de laatste uren was veranderd. „Om vier uur al hadden we na vierhonderd partijen, ons doel bereikt. Wiersma ging door, dus ik ook. Maar omdat ik het doel bereikt had en volledig kapot was, viel het me wel ontzettend moeilijk". Extra koffie.vruchtensap en de wetenschap van een heerlijke huldiging hielden hem op de been. En juist denkend aan de afschuwelijke deceptie een jaar eerder, stemde Böhm, de stunt maker, zo gelukkig. „Daarom durf ik er wel voor uit te komen," dat het mij wel aanspreekt, hoor, dit wereldrecord. Laat er maar iemand komen die het me na kan doen". Hans Böhm, dodelijk ver moeid. genoot maar verloor zoals het een goed schaker be taamt, de werkelijkheid niet uit het oog. „Ik weet het dit blijft stuntwerk. Gewoon wereldkam pioen zijn. is toch eigenlijk wel mooier". Niet op datzelfde ogen blik. Toen verlangden de helden van Ennia alleen maar naar een bed. Want ook Böhm en Wiers ma zijn maar mensen. KEES KOOMAN (Van onze sportredactie^ OEN HAAG In zesentwintf speelden Hans Böhm en F Wiersma gezamenlijk 930 paj De schaker verpletterde daa het record van de Argentijn h berg en de dammer schree^T-lJ prestatie op zijn naam, nooit Iemand zich aan ha< Hu waagd. En dat na zaterdag waarschijnlijk nooit zal doen Harm Wiersma namelijk ontn IIILV1 470 tegenstanders (zeventig (Vexke dan stond gepland) en woifekoiu keer, speelde 32 maal remi >f uit< verloor slechts vijf partijen teeror 95,5% was zijn winstperce tracht ongelooflijk. Om 20.18 uur Hans Böhm, de schaker bogi^P he 390 overwinningen, 49 remis v0?r 1 21 nederlagen. Hij trad aan delijk* 460 huis-, tuin-, keuken- en *Y° strijdschakers en scoorde 90, 111 (Van onze sportredactie)! DEN HAAG - De grootste ri lijkheid van de organisatie i?| de slaap, maar het speelt^ van Böhm en Wiersma gewj Vooral in de beginperiode, I ook verscheidene topsporter de tegenstanders behoor boekten de „marathondenk de ene na de andere overwini De organisatie had telkens tv» tegenstanders op schema uitg Mjjfct digd en kwam daardoor in n iderse lijkheden omdat Böhm en Wiei „te snel" speelden. Reserves, wie sommigen vele keren uit bloeid men losten de problemen op. (Van onze sportredactie) OEN HAAG W. G. Jousti de schaker, die zich erop ttert beroemen twee keer overwin h. is te zijn geweest van Hans Bi ht Opvallende naam op de nedi genlijst van de wereldrecord! ;t tra der was die van Anneke Schi rijdb niet toevallig jeugdkampk) ma) van Nederland. t Huisschakers Hagen. Hartog Emmerink deden het haar Wiersma liet zich niet door p amateurs verslaan. De winne dammers Bal. Te Lindert, HeykoL Voorspuy en V.d. Zijden zijn a. maal lid van een vereniging. 31 Piet Vet AMERSFOORT Kwart over drie zaterdag- weli|ks 60 toeschouwers, hoofdzakelijk spelers, toernooi om de Europese titel vijfkamp voor nacht Vier van de vijf biljarts in de Amers- gaat hij Emlle Wafflard verslaan In het 71/2 landenteams. Vet de revelatie van het toer- foortse Markthal zijn al afgedekt. De bijbeho- De ontmoeting, die dan al drieëneenhalf uur loodst zijn ploeg (opnieuw) naar een rende scoreborden leeg. Op de ene overgeble- geduurd heeft brengt de beslissing in het zege van 6-4. België is onttroond, ven tafel zwoegt Piet Vet Gevolgd door nau- Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam adres woonplaats:.. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 7 Na zijn krachttoer is Vet zichtbaar kapot. Hij wordt door iedereen bestormd, maar merkt het nauwe lijks. Hij steekt een sigaret op en die geeft hem, de nodige rust. „Riskant, he, dat keren op het eind. Maar ik speelde het natuur lijk wel zwaar op de verdediging, zo leep ben ik ook wel. Jé zal maar op 199 blijven staan. Dan is je ploeg de dupe", bracht hij nog enigszins lauw uit. In de primair individuele biljartsport drukte de last voor een team te spelen inder daad extra zwaar op de spelers. Maar die verantwoordelijheid be sefte Vet echter als geen ander. Triest was wel, dat hem enige uren later werd verteld dat hij niet naar het Europees kampioenschap bandstoten in Bottrop (Wdl) kan. De biljartbond heeft zich namelijk vergist. Deze vroeg niet aan Vul- tink of hij met Van der Smissen kon meedoen, omdat de kans op deelneming uiterst gering was. Ui teindelijk zou toch een tweede Nederlander naar West-Duitsland mogen, maar Vultink bedankte voor de eer uit zakelijke overwe gingen. Volgens de reglementen mag er nu geen ander in zijn plaats deelnemen. Anders zou het Vet, derde in het Nederlands kam pioenschap zijn .geweest. Vol gens diezelfde reglementen gaat nu wel een derde Belg. De verhou dingen zijn daardoor volkomen zoek. En Vet. juist de man die in Amersfoort de belangrijkste rol heeft gespeeld, is het slachtoffer. Francis Connesson bleef voor pro blemen zorgen. Voor de partij te gen Nederland zaterdagmiddag ar riveerde hij met zijn teamgenoot Egidio Vierra enkele minuten te laat in de zaal. De twee Fransen werd vervolgens verboden in te spelen en moesten direct aan hun partijen tegen Vultink (47/1) en Van der Smissen (bandstoten) be ginnen. Connesson deed dat ten slotte met veel misbaar. De drie andere Franse deelnemers, ploeg leider Dufetelle, Bourezg en Cour- stel waren wel op het afgesproken tijdstip aanwezig. Connesson en Vultink, die al enige tijd op ge spannen voet met elkaar omgaan, meden elkaar voor. tijdens en na de partij, die tenslotte in remise eindigde, zorgvuldig. In de wed strijd zelf viel het gedrag van de Fransman nog eens op toen hij een arbitrale fout constateerde. Connesson bleef daarna een groot aantal beurten demonstratief de andere kant opkijken wanneer Vul tink aan stoot was. Frankrijk speel de overigens de ontmoeting tegen Nederland met 5—6 gelijk. De uitslagen: Oostenrijk Duitsland De gedetailleerde uitslag Nederland - Spanje (8-2). Ubre Arenaza - Haver sians 500/322 5. 71/2: Tortosa-Vet 221/300 12. 47/t: Galvez- Vultink 13/300 2. Bandatoten: Alcalde-Van der Smissen 66/200 23. Driebanden: Alcal- de-Van der Smissen 66/200 23. Drie- ganden: Nadel-Van Bracht 50/60 64. Frankrijk - Nederland 5-5. Ubre Bourezg-Havermans 0/500 1. 71/2: CouespeT-Vet 233/300 14. 47/1: ConnessorvVultirik 300/300 15. Band atoten: Vierra-Van der Smissen 200/162 23. Driebanden: Dufetelle-Van Bracht 60/43 52. Nederland België 6-4 Ubre: Schrauwen-Havermans 9/500 3. 71/2: Wafflard-Vet 249/300 47/1: 47/1: Vultink-Ceulemans 300/53 8. Bandato ten: Dielis-Van der Smissen: 200/152 29. Oriebanden: Boulanger-Van Bracht 60/56 61. De eindstand: 1. Nederland 9 punten (33-1). 2. België 8 punten (34-16). Oos tenrijk 6 punten (32-18), Frankrijk 5 (28-22), Duitsland 2 (17-33) en 6. Spanje 0 (6-44). ARNHEM - Het AMRO-proften- niscircuit, dat In de Arnhemse Rijnhal voor 2200 toeschouwers een opwindende finale beleef de, heeft voor de eerste maal een Nederlandse winnaar opge leverd Tom Okker bleef In zijn laatste partij de Amerikaan Bob Lutz vla de setstanden 1—6 7—6 en 6—3 de baas en legde daardoor beslag op de hoofd prijs van 40.000 gulden, waar mee de Haarlemse tennisser zijn totaal van dit jaar op 220.000 gulden bracht Aan de sensatie in de finalepartij was Bob Lutz in ruimere mate debet dan Okker, die aanvankelijk meer tegen zichzelf vocht en de ene fout op de andere stapelde. Hij was geregeld te laat met zijn volleys en verloor de eerste set dan ook kansloos met 1—6. Toen Lutz vervolgens in de tweede set snel naar 3—1 uitliep, leek de Haarlemmer zijn ondergang tege moet te gaan. Okker herstelde zich knap en kreeg bovendien de wind in de zeilen toen een ge broken snaar, waardoor hij van racket moest verwisselen, de Amerikaan uit zijn concentratie haalde. Op zijn beurt ging Lutz nu herhaaldelijk fouten maken. Okker greep zijn kans en bracht met 7—5 de set op zijn naam. Lutz bleek dermate aangeslagen dat hij er in de derde set niet meer aan te pas kwam. Okker nam toen weinig risico's, pareer de de harde serveerslagen van de Amerikaan bekwaam en won onbedreigd met 6—3. In het duel om de derde en vierde plaats met als inzet een bedrag van 12.250 gulden kostte het Riessen bijzonder veel moei te Franulovic te bedwingen. Bei de sets werden door de Ameri kaan via tiebreaks beslist. De uitslag van de dubbelpartij Bob Lutz feliciteert Tom Okker met zijn zege. was: Franulovic/Lutz—Riesse- n/Okker 0—6. Zaterdag won Okker in Utrecht met 6—2, 6—3 van Franulovic en Lutz met 6—3. 6—1 van Riessen. Vele factoren maken het onze ker of er na het derde Amroclr- cuft volgend |aar nog een vierde komt Ondanks het sterk terug gelopen toeschouwers-aantal (van 15.000 vorig jaar tot 8000 ditmaal) is de sponsor gematigd optimistisch. Van de beide orga nisatoren, die buiten hun nor male werkzaamheden om bij wijze van liefhebberij proberen het proftennis voor Nederland te behouden, is Frans Steur ver vuld van grootse plannen. Vol gens hem wordt de vierde uitga ve een regelrechte knaller. Sch- woitze Roffel, de financiële des kundige, is echter aanzienlijk voorzichtiger. „Wij zijn er steeds vanuit gegaan dat het Neder lands publiek recht heeft om toptennis te zien. Als |e echter de toeschouwersaantallen be kijkt, moet je je afvragen of dat wel zo Is". Een complicatie bij de vraag wei of geen vierde toernooi vormt de houding van de Internationale tennlsfedera- tie. De noodzakelijke toestem ming kwam pas op het allerlaat ste moment af. Viermans-toer- nooien zijn in feite verboden. Gisteren nog liet de Internatio nale federatie een dringende oproep uitgaan naar de aange sloten landen om dit soort toer nooien onmogelijk te maken. „Wij vinden het schadelijk voor de tennissport als spelers met garantie-bedragen worden ge lokt", aldus ILTF-secretarls Da vid Gray. Roffel en Steur willen hoe ook op goede voet blijven de officiële instanties. Een de mogelijkheden is dat mi volgend jaar een toernooi v< gens afvalschema organise* met tenminste acht spelers. E andere mogelijkheid is de v< ming van een speciaal dubb s pel-circuit. In tenniskring geldt nog steeds het axioma, het dubbelspel weliswaar vo het publiek veel aantrekkelijk ,n r is. maar dat de grote Pr'izde alleen zijn te verdienen in I enkelspel. Alleen in Amerika z mómenteel twee (goedlopen* herendubbeltoernooien. Vo Roffel en Steur is het een aa trekkelijke gedachte om wa^ betreft als eersten dit „gat" de Europese markt op te vulk PARUS Rusland zal in 1977 niet mogen deelnemen aan het toernooi om de Davis Cup. omdat dit land onlangs weigerde tegen Chili uit te komen. Dit verklaarde Harcourt Woods, de voorzitter van de federatie van Davis Cuplanden, gisteravond tijdens een persconferentie in Pari Hij voegde eraan toe, dat hij een dergelij maatregel ook verwacht tegen Italië, als dit lai mocht weigeren uit te komen in de finale tegi hetzelfde Chili. LEIDSE COURANT PAGINi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20