Schoonebeek in Drente bedekt door hete olie Eigen huis in opmars 4^ Brand legt metro Rotterdam lam Kluizenaar door brand omgekomen Verkeerd gif verziekt prei-oogst Superdames AFSLUITER GESPRONGEN twee dagen laag: *KILO^ Schuilkelder voor regering en Kon. Huis Treincomfort beter in voor- en naseizoen Overleden bejaarde lag vastgebonden Nico Jansen niet tegen Ajax mi SNELLE ACTIES Van Hal beraadt zich £eidóe 0ommit Maandag 8 november 1976,67e jaargang no. 20576 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2,'Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per rnm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Superstars dames 1976 op Ned. I om 20.05 uur. Om 21.15 uur Kees Veerman solo. Ned. II om 19.30 uur Harry zoekt werk, om 20.25 uur Beryls lot en om 21.15 uur Ombudsman met rechten en plichten werkne mer. In Achter het nieuws op 22.05 uur Duitse kerncentrales. Vrij zicht Verspreid voorkomende opkla ringen, maar hier en daar een bui. In de ochtend eerst nog hier en daar mist. Maximum temperaturen om streeks 11 graden. Morgen: zon: 7.49-16.58. Maan: 18.46-09.58. Schev. hoogw.: 4.17- 16.27. Laagw.: 0.04-12.17. (Van een otozer verslaggevers) SCHOONEBEEK - Het oliedorp Schoonebeek dreigt geheel bedekt te worden door gloeiende olie, afkom stig uit een op 800 meter diepte gele gen put in het centrum van het dorp. Vanmorgen vroeg sprong daar de af sluiter van een zogenaamde stoom-in- jectieput en in zeer korte tijd werd een groot deel van het dorp bedolven onder de wegstromende olie. In het dorp zelf ontstond grote paniek, voor al, omdat de hete olie hier en daar al snel huizen binnendrong. Landbou wers haalden ijlings het vee naar binnen, terwijl automobilisten alles in het werk stelden hun wagens in veiligheid te brengen. Meermalen te vergeefs. De oorzaak van de explosie bij de afslui ter is nog niet bekend, maar men denkt, dat er een fout gemaakt is, die tot dit noodlottig gevolg geleid heeft. De NAM gébruik de zogenaamde stoominjecties, om de olie gemakkelijker uit de grond te krijgen. In de loop van de ochtend zette men de hoofdwegen van en naar Schoonebeek af. Daarna kwamen diverse ploegen in actie, die de met olie besmeurde straten met zand bestrooiden. Volgens ooggetuigen leek het vanmorgen wel een „regenbui", maar dan een bui van hete olie, die straten en gebouwen in korte tijd bedekte. Een aantal mensen durfden hun woningen niet meer te verlaten. Het zal naar men meent zeker enkele dagen duren voordat men alles onder controle zal hebben. SCHARENDIJKE (ANP) De 89-jarige kluizenaar van Scharen- dijke, ir. C. W. Bruynings, is het afgelopen weekeinde aan zijn brandwonden in het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis overleden. De man had jarenlang als landbouwkundig ingenieur de hele wereld afgereisd, toen hij zich twintig jaar geleden in een houten barak in de duinen van Scharendijke terugtrok. De gewoonte iedere middag een dutje te doen na wat hout op de kachel te leggen om te drogen, werd hem fataal. Het hout raakte in brand en al gauw vatte de houten barak vlam. De man is nog door enkele voorbijgangers naar buiten gebracht, maar de brand wonden waren zo ernstig dat medische hulp niet meer kon baten. ADVERTENTIE. P ft m DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Als een bizarre, scheefgezakte grafzerk staat een vliegtuigje met de neus in de grond ge boord op een kerkhof van Chi cago. De twee inzittenden over leefden het on geluk en liepen slechts lichte verwondingen (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Een brand in een transformator huisje en een daarop volgende explosie heeft vanochtend in Rotterdam de drukst bezette me trolijn (Centraal Station-Slinge) lamgelegd. Oor zaak is vermoedelijk kortsluiting. Aanvankelijk zat ook het traject Slinge-Zandplaat volledig zonder stroom, maar rond acht uur va nochtend kon het Rotterdamse GEB dit deel van de lijn provisorisch van stroom voorzien, waar door, zij het langzaam, metroverkeer mogelijk werd. De stroomvoorziening lukte echter niet voor het drukste deel van de lijn (CS-Slinge). Voor de rond 30.000 mensen die iedere ochtend van deze metro lijn gebruik maken, zijn in allerijl zestig extra bussen ingezet. Met medewerking van de gemeen tepolitie, die er voor zorgde dat de bussen niet onnodig werden opgehouden en door het gesloten houden van alle bruggen gedurende het spitsuur, kon een al te grote vertraging voor de reizigers worden voorkomen. Maar ondanks dat zal toch een groot aantal mensen te laat op hun werk zijn gekomen, aldus een woordvoerder van het Rotter damse openbaar vervoer-bedrijf RET. Men hoopt vóór de avondspits het euvel te hebben verholpen. Vreemd verzoek Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Utah heeft het verzoek van de ter dood veroordeelde Ga ry Gilmore om binnen tien dagen door een vuurpelo ton te worden geexecu- teerd, verworpen. De 35- jarige Gilmore, die het grootste deel van zijn le ven achter de tralies sleet, schreef, dat hij er de voor keur aan gaf onmiddellijk te sterven, omdat hij geen zin had de rest van zijn dagen in de gevangenis door te brengen. Hij gaf toe tijdens een roofoverval in juni een motelemployé te hebben gedood. Uitvoe ring van het vonnis zou de eerste executie in Amerika zijn sedert tien jaar. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In Brabant en Gelderland zal ruim 170 hectare prei, die met het giftige onkruidbestrijdingsmiddel Camparol is be werkt, moeten worden vernietigd. Hoewel het juiste schadebedrag nog niet is vastgesteld, gaat het volgens de tuinbouwbond van de NCB in Tilburg om vele miljoenen guldens. Op 55 bedrijven is tot nu toe al 50 hectare prei onder de grond geploegd. Al ruim twee miljoen gulden is inmiddels aan schade uitbetaald. Het Rotterdamse bedrijf Ligtermoet-chemie heeft toege geven dat in Camparol een verkeerde giftige stof is gemengd. De tuinbouwbond van de NCB verwacht geen problemen voor de betrokken tuinders. Zij zullen volledig schadeloos worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het eigen huis wint nog voortdurend aan popu lariteit. Van alle huizen die vo rig jaar werden opgeleverd kwam maar liefst 47 procent in handen van een eigenaar die het huis zelf bewoonde. Volgens het jaarverslag over 1975 van de centrale directie volkshuisves ting bedroeg het totaal aantal gereedgekomen woningen vorig jaar 120.744. Dat bijna de helft daarvan „eigen huizen" waren, wordt in het verslag „een re cord" genoemd. De ambtenaren van de centrale directie volkshuisvesting zien de toename van het „eigen huizen-bezit" als een ontwikkeling die nog voortdurend versterking onder gaat. Hoeveel eigen woningen er dit jaar zijn opgeleverd is nog niet bekend. Een ander opmerkelijk gegeven uit het jaar verslag is dat het aantal opgeleverde woningwetwoningen, vorig jaar aanzien lijk hoger lag dan in de voorgaande jaren. In totaal kwamen 41.882 van dit soort huizen gereed. Als gevolg van een verruiming van de mogelijkheden om voor huursubsidie in aanmerking te komen, is het aantal huur ders dat van de overheid een tegemoetko ming kreeg in het laatste half jaar van 1975 gestegen tot 210.446. Van 1 januari tot en met 30 juni 1975 bedroeg het aantal gesubsidieerde huurders 128.866. Ontwikkelt het eigen huizen-bezit zich gunstig, de woningnood onder alleen-, staanden blijft een nijpend probleem. Staatssecretaris Van Dam beklemtoonde vanmorgen bij de opening van een EEG- studieweek voor speciale woonbehoeften, dat de achterstand in de huisvesting van alleenstaande en tweepersoonshuishou dens in Nederland nog steeds groter wordt. In de toespraak die de staatssecre taris op die bijeenkomst - in Den Haag- hield, zei hij dat de woonbehoeften van de alleenstaanden doorgaans versluierd worden. Zou dat niet gebeuren, dan zou thans het achterblijvend, aanbod véh een- twee- en driekamerwoningen moeten leiden tot aanzienlijke wijziging in onze bouwprogramma's, aldus de bewinds man. Thans is ongeveer 15 tot 20 procent van het totaal aantal nieuwe woningen bestemd voor groepen als bejaarden en alleenstaanden. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Volgens de Nederlandse professor J. Niessing, hoog leraar politieke wetenschappen aan de Brusselse universiteit ligt in Drente een atoomvrije schuilkelder in oorlogstijd be stemd voor de regering, het Koninklijk Huis en een aantal hoge functionarissen. Hij heeft dit gezegd in een vraaggesprek met de Belgische „Spekta- tor". Volgens professor Niessing zouden ook Frankrijk en West- Duitsland dergelijke schuilkelders hebben bestemd voor de rege ring en andere hoge functionarissen. DEN HAAG (ANP) Toeristen die in het voor- en nasei zoen met speciale treinen op vakantie gaan, zullen het in de toekomst wat com fortabeler krijgen. Zij zullen een com partiment dan nog maar met vier perso nen hoeven te delen, in plaats van met zes zoals nu nog het geval is. Dit moet het resultaat worden van een conferentie tussen 250 afgevaardigden van de Europese spoorwegen en de reisbureauwereld. Het toeristisch verkeer per speciale trein is sterk teruggelopen, vooral in West-Duitsland, aldus de heer C. van Zwijndrecht, voorzitter van de Algemene Vereniging van reisbureaus. Alleen de kleinere landen konden het niveau nog enigszins op peil houden. Ruim tweehon derd pijprokers uit 56 landen hebben gisteren in Tokio deelge nomen aan het wereldkam pioenschap pij proken. Winnaar werd de Japan ner Shogo Su zuki die 3 gram tabak onafge broken oprookte in 13 minuten en 29 seconden. (Van onze correspondent) j UTRECHT De 70-jarige binnenhuisarchitect J. i van Maassen is gisteravond door de Utrechtse politie dood op zijn bed in de woonkamer aange troffen, een zakdoek in zijn mond gepropt en zijn I handen samengebonden met een touw. Iln de woonkamer waren diverse laden en kasten overhoop gehaald. Een gedeelte van de inhoud, zoals allerlei papieren lag over de grond verspreid. Op grond van deze constateringen wordt moord verondersteld. Hoe lang de man op het bed heeft gelegen voor hij werd ontdekt, is nog niet bekend. De politie is gewaarschuwd door een buurman van het slach toffer die zaterdagnacht om half vijf geschreeuw hoorde in de woning van de bejaarde. Een recher che-team van 20 man is met het onderzoek gestart. Over het motief van de dader tast men nog in het duister. ROTTERDAM - Een dik kwartier voor de rust van de TIEN Rotterdamse derby trok SChe/dsrechter Berrevoets de gele kaart en toonde hem aan Nico Jan sen. Vóór Sparta- Feyenoord had hij hem al toegevoegd: „Als je één woord zegt. krijg je de gele kaart." Nadat Berrevoets terecht een treffer van Verheijen wegens buitenspel had afgekeurd, trok Nico Jansen niet alleen de mond open maar greep Berrevoets ook met beide handen beet om te demonstreren wat zich in het strafschopgebied had voorgedaan. Voor hetzelfde gebaarwerd zeer onlangs Mansveld een wedstrijd ge schorst en het ziet er niet naar uit dat de tuchtcommissie in het geval Nico Jansen een andere maatstaf zal aanleg gen. Berrevoets schreef op het formulier „Met woord en gebaar kenbaar maken het niet eens te zijn met de leiding en met beide handen vasthouden van de scheidsrechter." Nico Jansen zondag dus niet tegen Ajax. Tweemaal een open mond van Feyenoords spits Nico Jansen. Boven omdat hij het niet eens is met de terugdein zende scheidsrechter Berrevoets, onder omdat hij het geel krijgt geoffreerd waardoor hij blijkbaar meteen beseft dat Feyenoord-Ajax voor hem een week tevoren al voorbij is. de KNVB aan de vertrok ken Henk Burgwal wil uit keren, heeft ook de Afde ling Rotterdam zich tegen het gevoerde beleid ge keerd. Op de algemene vergadering werd hel gehe le financiële verslag van de KNVB weggestemd. Men noemt vooral de kwestie- Burgwal onverteerbaar. Onverteerbaar ROTTERDAM - Nadal de Haagse voetbalvereniging Rijswijk het initiatief had genomen en steun van vele andere regioverenigin gen had gekregen zich te verzetten tegen meebe talen aan het kapitaal dat DEN HAAG - Minister Van Doorn hheft hetrapport-Chris- tiaanse nog niet terdege bestudeerd maar wel vast zijn visie gegeven. Hij is voorstander van een „snélle en radicale sanering van het betaald voetbal", hij acht een CAO voor betaald voetbal nodig maar ook voor andere topsporten. Over subsidies wenst hij snel overleg tussen voetbalinstan ties en gemeenten en het bedrag dat de NOS betaalt voor uitzenden per t.v. zou wel eens te gering kunnen blijken. Minister Van Doorn wil kennelijk razendsnelle acties. Den Haag Fred van Hal beraadt zich over zijn positie van manager bij FC Den Haag. Van Hal, die de functie van Eddy Hartmann overnam maar deze op part-time basis uitoefent, acht bepaalde kritiek op zi|n werk onjuist. Vooral omdat hij de baan van manager vervult naast zijn gewone dagtaak én de functie van bestuurslid van FC Den Haag. „Als men vindt dat ik het niet goed doe", verklaarde Van Hal gisteren, „en er is een betere sta ik zonder meer mijn plaats als manager af."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1