"EINDZEGE schakers -DP LOSSE SCHROEVEN K Rober Wetemans jockeykampioen mm Snelle sprint Jos Valentijn Derde nederlaag HYS Intervam Sosonko grootmeester E Twintig kilo vis goed voor wereldtitel BSPORTTRIBUNE Vijzigingen Nederlands jjshockeyteam t Finale van -üfoppelkoers Succes voor Pro Patria «Trevor Taylor arote man NEDERLANDS SUCCES ABC behoudt leiding bridge Hans Kok zit NAV voor HZC De Robben uitgeschakeld LEIDSE COURANT PAGINA 13 irijs se lotll^mmammm jetal ir IFA Na de eerate zitting van de twaalfde en voorlaatste ronde de schaakolympiade In Haifa Is de situatie aan de kop van de lijst zeer spannend. Met een hangpartlj voor Nederland tegen 'ada, is de stand niet geheel duidelijk, maar het ziet er naar uit Nederland gelijk kan komen met de Verenigde Staten. - 10 i de elfde ronde kwam Nederland jmm« „en West-Duitsland niet verder nmer ,n 2—2. Bij de Westduitsers ont- 10 eken op de Olympiade zelfs jebner. Pfleger, Darga en Hecht. in Timman probeerde twee da- in lang door de taaie verdediging n Unzicker heen te komen, maar aagde uiteindelijk niet. Sosonko kt. n eelde met zwart een snelle remi- appomet Pachman. Donner veegde en 8 at wit Kestler resoluut van het e zaï »rd. maar dit prositieve resultaat irbeijérd teniet gedaan door Ree, die De wedstrijd uit de twaalfde ronde tegen Canada werd gekenmerkt door nervositeit en onzekerheid. Timman had aan het eerste bord tegen Day alles wat hij maar wen sen kon, maar liet zich vervolgens verrassen door het enige grapje dat de Canadees nog in de stelling kon vlechten. De Nederlandse grootmeester stond opeens volle dig verloren, maar nadat Day ook begon te knoeien had Timman in de afgebroken stelling weer goede winstkansen. Het werd Remise. So sonko stond tegen Yanofski ge wonnen. Zijn voorzetting was niet correct, maar de partij werd met winstkansen voor Sosonko twee maal afgebroken. Donner probeerde tegen Amos een klein voordeel direct uit te buiten, maar deed daarbij een aantal af schuwelijke zetten. Zijn afgebro ken positie was hopeloos. Hij ver loor dan ook. Gert Ligterink won van Lipnowski. Met zwart stond de Groninger na de opening al beter en buitte daarna zijn voordeel op krachtige wijze uit. Oe «tand aan de kop van da ranglijst is: 2. Nederland 32 punten (+3) 3 Argentinië 31 punten 4. Engeland 30 punten, (+3) 5. West-Duitsland 28 1/2 (+1) In de vijfde ronde van de dameso lympiade heeft Nederland met 1 1/2—1 1/2 gelijkgespeeld tegen Australië. In de zesde ronde van de finale- groep heeft het Nederlandse da mesteam zondag voorlopig met 1—1 gelijkgespeeld tegen Dene marken. Cathy van der Mije won aan het eerste bord van Hoiberg, maar Ada van der Giessen ging aan het derde bord tenonder tegen de Deense Larsen. De partij Haah- r—Vreeken werd afgebroken. De Nederlandse dames bezetten, met nog een ronde te spelen, de derde plaats met negen punten en een afgebroken partij. Gennadi Sosonko is nu ook officieel grootmeester. HAIFA De Nederlandse scha ker Gennadi Sosonko Is zaterdag door het congres van de wereld schaakbond (FIDE) de titel van internationaal grootmeester ver leend. Sosonko was door de Ne derlandse schaakbond (KNSB) kanidaat gesteld voor deze titel, nadat hij twee maal een groot meesterresultaat had behaald. Het congres heeft verder de acht deelnemers aangewezen voor het kandidatentoernooi, waaruit de uit dager moet voortkomen van we reldkampioen Anatoli Karpov. On der hen bevinden zich Viktor Kort- snoj, die onlangs naar Nederland uitweek, en Boris Spasski, die mo menteel in Frankrijk verblijft. De loting voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi had het vol gende resultaat: Bent Larsen (De- n)—Lajos Portisch (Hon), Viktor Kortsnoj (Rus)—Tigran Petrosjan (Rus), Vlastimil Hort (Tsj)Bobby Fischer (VSt) en Enrique Mecking (Bra)—Lev Poloegajevski (Rus). Indien Bobby Fischer weigert te spelen, zal zijn plaats worden inge nomen door Boris Spasski. Op het congres is Zuid-Afrika met een overweldigende meerderheid (38 stemmen tegen 3) weer toege laten als volwaaardig lid van'de FIDE. en OEN HAAG Bondscoach Hal lyeoe heeft een drietal wljzi- n aangebracht in de selec- voor het Nederlands ijshoc- het tü*yteam, dat 9 en 10 november, te jjespectievelijk in Frederikstadt Oslo, wedstrijden speelt te- jtn Noorwegen. de verdediging kwamen de ironinger Henk Krikke en HUS- fler Ron Weiland in de plaats in de Tilburger Van Dun. In de inval werd Hagenaar Smulders wangen door Theo Habraken in de Kemphanen. jisteren moest Jack de Heer van perenveen het af laten weten de selectie tegen Noorwe- En. Hij ondervond hinder van J! liesblessure. Voor hem in de laats kwam Christiaanse. die bch door Tilburg Trappers werd fijgegeven. Bro; ■■■■wed! 'kam| 'ROTTERDAM De kwalificatie- Istrijd voor het Nederlands impioenschap koppelkoers, 'aarvan de finale op 26 novem- zal worden gereden, vormde jisteren het hoofdonderdeel van ,Ahoy op zondag", voorlopig de itste, want door de voorstellin- Ifn-van Holiday on Ice wordt het fielerprogramma op de zondag- 'rgen pas weer op 5 december lervat. volgende koppels plaatsten zich de eindstrijd: Langeveld-Smit, ik-Klaver, Waasdorp-Liebrechts, n Geffen-Van der Velde,- Geserick- Erootzwagers. Visser-Van der Weijde, ^eie-Looijenstein, Zuijdweg-Stander. (ippmg-Van Tol en Van der Leist- s Minneboo-Slot en Koot-Hu- s hadden zich reeds gekwalifi- eerd. 'OLENDAM De zusjes Ingrid in Monique Bolleboom van de vereniging Pro Patria uit Zoeter- leer hebben gisteren in de lorthal de Seinpaal te Volen- Jm de nationale turntitels (NGV) veroverd in de catego- ,-Pên 9—12 en 13—14 jaar. Zo- Pad*?1 bii Jongste meisjes als «ij de ouderen werden de eer- 'te twee plaatsen bezet door SS leden van Pro Patria. De eind- «tanden waren: meisjes van 9 -*>112 jaar: '1 Ingrid Bolleboom (Pro Patria poetermeer). 87 65 punten Marjon de Boer (PP) 79.55 |3. Marijke Aarnoudse (Sparta pordrecht) 78.40. nmsg Dea den Braber (PP) 69.80 Miranda Hey (Pancratius) 63.20. ^Rome De Nederlandse tafelten- ufllakamploen, TT uil Amsterdam, heeft zaterdagavond in het toer- •■wol om de Europese beker voor .'«ndskampioenen gewonnen van :in bij de Italiaanse kampioen Gi- Mirella. De uitslag was 5-4. ijevor Taylor was de grote man hij de Amsterdammers met drie Overwinningen. WASSENAAR De zevenentwtn- tigjarlge Rober Wetemans Is za terdagmiddag voor het eerst In zijn jockeyloopbaan kampioen van Nederland geworden. Op de laatste dag van het renseizoen versloeg hij de zeventlenvoudige kampioen Henk van der Kraats met slechts één overwinning. Een verdiend kampioenschap voor de zoon van de oud-bokspromoter Toon Wetemans hoewel hij het afgelopen seizoen heel wat keren minder aan de start kwam op Duindigt dan collega Henk van der Kraats. Op de laatste dag van het seizoen moest zijn aanhang alle registers open trekken om Rober Wetemans aan de nationa le titel te helpen. Voor de start van de laatste Duin- digt-meeting hadden beide jockeys 27 overwinningen. Henk van der Kraats kwam driemaal in actie en Rober Wetemans kwam in alle (vier rennen) op de baan. Het renseizoen op Duindigt is afgelopen. Voor het laatst vertrokken de volbloeds dit jaar uit de startboxen. Ander paard De Jac van Bellenbekervoor de Nederlandse kampioens jockey ging ditmaal naar Rober Wetemans. Henk van der Kraats werd met een zege geklopt op de laatste dag van het renseizoen. In de eerste afdeling van de Herfst- prijs, bracht trainer Joep Dekkers drie paarden van de Wassenaarse stal Geran aan de start. Rober Wetemans had als eerste man aan de stal van Ger de Kroes, natuur lijk de eerste keus. Hij nam plaats op Sainte Nitouche, een Ierse mer rie waarmee Wetemans al vele ma len heeft gewonnen. Toch bleek een ander paard van Stal Geran op de zege af te gaan. Dat was Prince Jack met Pieter Hallen. Maar eenmaal naast Wete mans met Sainte Nitouche geko men nam de combinatie duidelijk gas terug en liet Pieter Hallam - uitstekend volgens zijn opdracht rijdend - Wetemans voor gaan. Sainte Nitouche met Rober Wete mans won nu, voor Prince Jack. Op de derde plaats kwam Jewel met Chris Vandeuren die daardoor het succes voor de familie De Kroes compleet maakte. De tweede plaats met Prince Jack koste jockey Pieter Hallem echter wel een boete van 250 gulden. Het rencomité vond dat hij zijn paard niet tot een betere prestatie had aangezet. Het publiek was niet de dupe, omdat zowel Sainte Nitou che als Prince Jack in stalwedden- schappen liepen. Rencomité-lid Jan Pex: „Als dat niet het geval was geweest dan hadden we wel licht Hallem nog zwaarder gestraft. Beslissing In de tweede ren kwamen zowel ADVERTENTIE. in\/ia /7ft vakbeurs voor het II IVIQ/ l U interne goederent interne goederentransport, -opslag en -distributie 3-4-5-6 en 8-9-10-11 november Dag. 9.30-17.00 uur AMSTERDAM Co Giling uit Berkhout Is gister avond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam de eerste winnaar geworden in het nieuwe schaatsmarathon- seizoen. Hij veroverde daarmee de Jaap Edentrofee. Hij versloeg in de eindsprint gemakkelijk Rlen de Rhoon met wie hij een ronde voorsprong had geno men op een groep van dertien rijders, van wie, Arle Eriks de sprint won en beslag legde op de derde plaats. Jos Valentijn won in Heerenveen de 500 meter tijdens een wedstrijd voor sprinters. Valentijn kwam tot een tijd van 39.4 seconden. Uitslag: 1 Jos Valentijn 39 4. 2. Sies Uilkema 40.5. 3. Piet de Boer 40.6. 4. Lieuwe de Boer 40.9. 5. Eppie Bleeker 41.4, 6 Bert de Jong 41.5. 5000 meter: 1. Piet Kleine 7.44 6. 2. Hans van Helden 7.46.4, 3 Lambertus Vos 8.00 9. 5. Hajo Bos 8.03.5. Buiten mededin ging: Jan Derksen 7.45.2, Klaas Vriend 7.45.6. Joop Pasman 7.58.1. Uitslagen Assen: 500 meter dames: 1. Anneke Zeinstra 46.0, 2 Sofie Westenbroek 46 9, 3. Jeltje Heslinga 47.4, 4. Afke Heslinga 48.3, 5. Gonnie Brouwer 49.0. 3000 meter: 1. Sofie Westenbroek 5.21.9, 2. Jeltje Heslinga 5 22.8, 3. Afke Heslinga 5.24.5. 4. Gonnie Brouwer 5.28.5. 5. Anneke Zeinstra 5.31.4. Jos Valentijn realiseerde een goede tijd op de 500 meter. (Van onze sportredactie) CADZAND - Nederland kan sinds gisteren bogen op het behalen van twee wereldtitels. Bij de zee- hengelstrljd die werd verwerkt In de buurt van Cadzand, rekende Nederland op imponerende wijze af met de andere zeven deelne mende landen. Zowel In de lan- denstrijd als In het individuele klassement bleef het goud In el- 'gen land. J. Bax uit Velsen sloeg 8,9 kilogram aan de haak en was daarmee het succesvolst. Oe vier Nederlandse deelnemers vingen gezamenlijk 20,5 kilogram, vier keer zoveel als Italië dat zilver behaalde. Individueel succes was ook wegge legd voor sportvisser Borsje uit Honselersdijk, die gisteren de dag- titel behaalde en in het totaalklas sement op de tweede plaats eind igde. Hij ving 4.2 kilogram vis. De derde en vierde plaats op de door de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties georgani seerde wereldkampioenschappen waren ook al voor landgenoten G. Endeveld uit Schoorl en J. Bonda uji Zaandam namen van de in totaal matige vangst elk 3,6 kilogram voor hun rekening. De Hagenaar Jansen ving van de vijf Nederlanders het minste en eindig de niet bij de eerste tien. Het succes van de beste vangst (een kabeljauw van ruim acht kilo) was ook al voor een Nederlander. Bax was de gelukkige en legde daar- meq een onwankelbare basis voor z'n triomf. Van der Kraats als Wetemans niet In het stuk voor. In de derde ren viel de beslissing. Tierana ging met Wetemans lang aan de lei ding. Toen kwam echter In de laatste honderd meters Rock Al- dis met Henk van der Kraats erg op zetten. De everwinning was bijna een feit, ware het niet dat de redding voor Rober Wetemans nabij was. Nog nooit heeft Duindigt een paard zo hard zien afkomen, als Rucam met Chris Vandeuren. Met een hoofd klopte dit duo Henk van der Kraats met Rock Aldis. Dank van Wetemans aan Chris Vandeu ren, die zegevierde met een paard van Robers stal. Vreugde in de kleedkamer bij Wetemans. Zichtba re teleurstelling bij Henk van der Kraats, die net werd geklopt. Zel den zat de spanning er bij de rensport zo in als afgelopen zater dag. De paarden waren de dupe ditmaal, want ze werden tot de laatste meters uitqewronaen. Rober Wetemans was met 28 eer ste plaatsen de kampioen bij de jockeys. Zijn trainer Joep Dekkers nam de kampioenstitel van Bertus Riem bij de trainers over. Dekkers kwam voor zijn eigenaar De Kroes tot 36 overwinningen. Dat zijn er dertien mèer dan vorig jaar. Trai ner Riem kwam tot 27 overwinnin gen. De meest winnende stal was Geran met ruim 125.000 duizend gulden aan prijzengeld. ARTHUR VAN RIJSWIJK Den Haag ABC 1 heeft dit weekeinde de leiding behouden in de strijd om het Nederlands kampioenschap bridge viertallen (meesterklasse). De uitslagen van de wedstrijden, dit weekeinde ge speeld zijn: BCO USS 6-14, Culemborg Continental 5-15, ABC 1 Studie centrum 3-17, ABC 2 Buitenhof 14-6, Continental BCO 3-17, Studiecentrum Culemborg 20-0, BCO USS 18-2, ABC 2 ABC 1 1-19, BCO Buitenhof 10-10, Continental Studiecentrum 13-6, Culemborg ABC 2 12-8, ABC 1 USS 10-10, Studiecentrum BCO 16-4, ABC 2 Continental 19-1, USS Culemborg 20-0. Bui tenhof ABC 1 0-20. Stand na tien ontmoetingen: 1 ABC 1 145 pnt 2. Studiecentrum 129 pnt 3. USS 120 pnt. 4 ABC 2 118 pnt. 5. Buitenhof 93 pnt. 6. BCO 74 pnt. 7. Continental 73 pnt. 8. Culemborg 34 pnt. ZANDVOORT Hans Kok. reeds vice-voorzitter, is tijdens de jaar vergadering van de Nederlandse Autorensport Vereniging met alge mene stemmen gekozen tot voor zitter van die organisatie. Hij volgt Thon Meylink op die zich niet herkiesbaar had gesteld. Secretaris mr. G.J. Pos en penningmeester G. de Vries, beiden aftredend, werden herbenoemd. Nieuw lid van het bestuur is Henk van de Ende. SIBENIK HZC De Robben is uitgeschakeld voor de finale van het toernooi om de Europe se waterpolobeker voor beker winnaars. In het Joegoslavische Slbenik verloor de Hilversumse club met 7-5 .van Primorje Rye- ka. De eindstand is: 1. Primorje Rye- ka (Jsl.) 3 gespeeld 6 punten. 2. Barcelonetta (Spa.) 3 - 4. 3. HZC De Robben (Ned.) 3 - 2. 4. Olym- piakos (Gri.) 3 - 0. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de derde maal achtereen heeft HYS Intervam verloren. Na de nederlagen tegen Bondsspaarbank, Feenstra Verwarming, ging de ploeg van coach Jean Martin, zaterdag avond met 5-3 tenonder in de uitwedstrijd tegen de Nationale Nederlanden in Nijmegen. De tussenstanden in deze wedstrijd waren: 1-0,3-1 en 1-2. In de eerste periode nam Nationale Nederlanden door Jan Joosten een voorsprong. Jn de tweede periode kwam Nijmegen op een voorsprong van 2-0 door een doelpunt van Huub Sciarone. Harry Wielheesen deed daarna afstandschot langs Van Beek iets terug, maar voor de start van de derde periode had Nijmegen een voorsprong van 4-1 genomen door doelpunten van Jan Joosten en Murray Wilcox. Dave Beel speelde in de laatste periode naast Harry Turk in de voorlijn en dat was een duidelijke verbetering. Door Tim Onstead, Murray Wilcox en Ron Weiland kwam men aan de uitslag: 5-3. Feenstra Verwarming (Heerenveen) won zaterdagavond in eigen huis met 8-1 van de Bondsspaarbank uit Groningen. De tussen standen waren: 4-1. 3-0 en 1-0. Het stadion was "helemaal uitverkocht: 3712 toeschouwers. Voor deze noordelijke derby waren vierhonderd kaartjes te veel verkocht. Tilburg Trappers won met 5-0 van Nationale Nederlanden. De tussenstanden waren: 0-0. 2-0 en 3-0. Gisteravond werd gespeeld Brussel Hunters. De uitslag was 8-8 (3-2, 1-2. 4-4) De stand is thans: 1. Feenstra 11 20 2. Tilburg Trappers 3. Orwo 4. HYS Intervam 5. N N. Nijmegen 6. Bondsspaarbank 7. Hunters 8. Brussel 10 17 10 12 11 12 11 11 10 8 10 2 11 2 CAO Het is natuurlijk een lacu ne dat voor de bedrijfstak betaald voetbal geen CAO bestaat. Al zijn er maar weinig, fullprofs, ook zij hebben recht op vastge legde rechten en plichten, evenals de semiprofs voor wie een „aangepaste" CAO zal moeten gelden. De VVCS heeft reeds een ontwerp-CAO gecrëerd en het is zeer de vraag of minister Van Doorn, die een warm voorstander van een CAO blijkt, hiermee voldoende op de hoogte is. Er staat o.a. in dat ontwerp: de werknemer heeft recht op twee vrije dagen per week; voor een fullprof bedraagt het aan tal werkuren per week 35 inclusief trainingen, voor bereiding op trainingen en wedstrijden, verzorging, reisuren, trainingskamp. De ploeg die een Europa Cupwedstrijd in het bui tenland moeten spelen, is met reisuren al gauw aan de 35 toe. Een trainings kamp hakt er ook in. En de speler die in dertien weken meer dan 13 x 35 uur heeft gewerkt, dient compensatie in vrije tijd te krijgen. Het loont de moei te eens uit te rekenen hoe veel uren een speler, die in een Europa Cuptoer nooi uitkomt, competitie moet spelen en soms ook nog een interland, te weel werkt in zo'n periode. Er zou kunnen blijken dat hij na dertien weken voorlo pig vrij moet hebben. Dan zouden de clubs gedwon gen zijn er meer spelers op na te houden, wat weer kostenverzwarend werkt. Nog meer De minister wil ook een CAO voor andere topspor ters. Hij noemde de prof wielrenners. Maar er zijn ook bijv. basketballers, ta feltennissers, tennissers, schakers, dammers die worden betaald en als se mi- dan wel als fullprof aangemerkt kunnen wor den. Met een CAO voor beroepsvoetballers wordt dus wel wat overhoop ge haald waarvan het eind nog lang niet te zien Is. Welke clubs? De voortvarendheid waar mee minister Van Doorn de inhoud van het rapport- Christiaanse wil (laten) uit werken geeft aanleiding te veronderstellen dat er voor de KNVB nauwelijks een weg terug is. Er is al duidelijk gezegd dat de KNVB het rapport kan aannemen of afwijzen, wat inhoudt wel of geen subsi die. Zonder subsidie moet op een vergroting van de collectieve schuldenlast worden gerekend, met subsidie is de commissie ervan overtuigd dat bin nen drie jaar het betaald voetbal gezond is te ma ken. Mits de gemeenten blijven steunen, het be drijfsleven zich niet terug trekt en de lotto-totogel- den uitgekeerd kunnen blijven in ten minste de zelfde mate. Grote vraag en. uiterst vervelende kwestie voor de KNVB is welke clubs zullen moe ten afvloeien. Welke maat staven moet men hiervoor aanleggen? Komen clubs die voor het grootste deel steunen op gemeentesub sidie en/of bedrijfsleven het eerst in aanmerking? Welke zijn de eerste divi sieclubs wier huishoud boekje er gezonder uitziet dan dat van sommige ere divisieclubs? Ontstaat er geen competitie indien er te weinig ploegen over blijven zodat niet meer dan één klasse kan over blijven waarin de krachtsverschillen te groot worden en de wedstrijden daardoor te oninteres sant? Er is lang en inten sief gewerkt aan het rap- port-Christiaanse. Het is een bijna ondoenlijke taak om het in korte tijd uit te werken. Blijkens de woor den van de minister zal dat toch moeten. Een wei nig benijdenswaardige taak voor de betaald voet balmaatschappij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13