to werd het toch nog gezellig in Zuiderpark 11M llilFTm—T¥T"' I Leen Swanenburg vraagt om extra krachttraining 197{ N HAAG En zo werd bij FC Den Haag—FC sterdam dan toch nog :eilig. Vijf kwartier ploe gen de twee ploegen ir de soppige grasmat i het Zuiderpark zonder opvallende daden te nen en in de laatste tien minuten sloeg ens een vonk in het litvat. Niet minder dan smaal trof FC Den Haag fat korte tijdsbestek nog roos, zodat er toch nog i royale zij het verte lde score van 3-0 op bord kwam. dat was iets waarop in met een kleine zeven- rend kijkers bezette derpark eigenlijk nie- ad meer op had gere id. Want vijfenzeventig tuten lang was het tref- tussen de hoofd- en [stedelijke ploeg het aan- nauwelijks waard ge- (Van onze verslaggever) DEN HAAG Leen Swa nenburg, die gisteren zijn ploeg met zijn in de 75e minuut gescoorde treffer over het dode punt heen hielp, heeft bij trainer Mala- tinsky zelf om extra kracht training gevraagd. „Ik kan me vaak in het laatste kwartier van een wedstrijd niet voldoende meer ge ven", aldus Swanenburg. „Vandaar dat verzoek. Er wordt wel eens gezegd, dat ik na mijn hernia-operatie (juli, vorig jaar; red.) met minder fysieke inzet speel dan daarvoor. Maar ik vind juist het tegenovergestelde En om nu nog meer kracht te krijgen wil ik die extra training hebben". Leo de Leeuw en Tjeerd Koopman hebben Leen Swanenburg ten val gebracht. De hieruit door Siem Wellinga toegekende strafschop wordt door Aad Mansveld gemist. est, waarbij overigens de itekening dat de tweede ft wel wat levendiger ver- dan de fase voor de jze. ir in die wat boeiender gebeur- ssen was de hand van Vrouwe tuna wel wat erg nadrukkelijk twezig, waarvan FC Den Haag na afloop ook terdege bewust i. Neem bijvoorbeeld die twee jomkansen die FC Amsterdam leg. Beidé keren functioneerde buitenspelval van de Hagenaars zodat eerst Leen van de rkt en later André Wetzel vrijwel jehinderd in de richting van het tgse doel kon oprukken. In bei- gevallen was het centimeter- k of FC Den Haag had een iterstand gekend. Van der rkt, die de ver uit zijn doel comen Ton Thie was gepas- rd, zag zijn lobachtige inzet ien op de lat uiteen spatten en ichtte juist naast de paal tax hij ook een vrij schootsveld id gehad. Portie w niet alleen FC Den Haag M zich fortuinlijk wanen, FC Am- Kdam kreeg evenzeer zijn por- van de goedgeefsheid van Meergenoemde Vrouwe Fortune. Zoals in de zevende minuut na de rust toen Aad Mansveld een straf schop mocht nemen, maar zijn elfmetertrap tegen de paal richtte. Maar deze drie gebeurtenissen wa ren eigenlijk tót het laatste kwar tier de enige vermeldenswaardige feiten. Want wat FC Den Haag en FC Amsterdam presteerde kon voor het overige onder de noemer „zeer pover" worden gerangschikt. Toch zag Pim van de Meent licht punten in het uiteindelijk met 3-0 verloren duel. „Vandaag ging het eindelijk weer eens goed", vond de Amsterdamse oefenmeester. Maar dan krijg je zo'n laatste kwar tier. Na die strafschop kwam toch weer de onervarenheid van de ploeg duidelijk naar voren". FC Amsterdam had zich inderdaad tot de eerste Haagse treffer ten minste de evenknie getoond van de ploeg van Anton Malatinsky. Het Amsterdamse middenveld combineerde soms zeer verdienst elijk, maar de stootkracht in de frontlinie liet te wensen over. „Wetzel kreeg te weinig steun", oordeelde Van de Meent. De ex- Hagenaar maakte als centrumspits overigens een behoorlijke indruk, waaraan hij nog. meer allure had kunnen geven door die ene droomkans te benutten. Met Van de Merkt, zijn ploeggenoot die ook ui.t riante positie zo faalde, was hij de motor van FC Amsterdam, dat Bianchi overigens al na ruim een half uur moest inruilen voor Swart. Ongelukkig Tekenend voor hef matige duel was dat eigenlijk het enig echt gevaarlijke moment voor het doel van FC Amsterdam ontstond toen Koopman een minuut voor de pauze de bal uit een voorzet van Perazic zo ongelukkig op het hoofd kreeg dat het leer over doelman Jongbloed heen in het doel dreigde te verdwijnen. Tot opluchting van alles wat Amster dams voelde ging de bal enige millimeters over de lat. Eerder had Jongbloed wel moeten ingrij pen bij inzetten van Albertsen en Van Vliet, hetgeen hij naar beho ren deed. Zoals gezegd, na de hervatting kwam er enig leven in de brouwe rij. Eerst knalde Wetzel net over uit een pass van Otto, waarna FC Den Haag een riante mogelijkheid kreeg op een voorsprong. Leen Swanenburg. opvallend gemakke lijk voetballend de laatste weken, werd na een kort passje van Van Leeuwen onderuit gehaald door twee Amsterdammers, in welke overtreding Siem Wellinga een strafschop zag. „Ik kon die bal al lang niet meer bereiken toen ik die tik tegen mijn benen kreeg", ver klaarde Swanenburg later. Overi gens gaf Wellinga. die goed floot, als verklaring voor zijn beslissing niet die tik als reden, maar het feit dat Swanenburg bij zijn pogingen weer op te krabbelen werd vast gehouden. „Belachelijk", oordeel de Pim van de Meent. „Als ie nou nog zegt dat die strafschop een gevolg is van neerleggen, dan kan ik er nog enigszins vrede mee hebben. Maar vast houden slaat nergens op". De zich niet altijd even diploma tiek uitende trainer van FC Am sterdam zag overigens in de ge miste strafschop wel de oorzaak van de terugval van zijn team, waarvan FC Den Haag trouwens geen gebruik leek te gaan maken. Met Ouwehand voor de falende Hoekema, waarna de als rechts achter gestarte Jol als rechterspits ging spelen, trachtte FC Den Haag wel tot constructieve daden te ge raken, maar er kwam bitter weinig van terecht. Tot na een half uur het succes dan onverwacht nog •kwam. Swanenburg kreeg de bal via een kort tikje van Van Leeuwen na een goede actie van Perazic goed voor de voeten en passeerde Jongbloed beheerst. Toet kwam hierna voor Albertsen in de piste. Van Leeuwen had zijn ploeg zeven minuten voor het einde in veilige haven kunnen loodsen, maar hij schoot na een lange ren over. Toch fungeerde Van Leeuwen als scherprechter. Uit een indentieke situatie als gevolg een pass van Van Perazic („Toch twee doeltref fende passes") schoot de Haagse spits wel raak. Een onnodige over treding van Wetzel tegen Van Leeuwen vormde de inleiding tot de derde treffer, die dezelfde spe ler vanaf elf meter voor zijn reke ning nam. „We hebben veel geluk gehad", oordeelde Malatinsky. „Maar tevre den ben ik lang niet. Daarvoor was het te slecht" FRANK WERKMAN Scoreverloop: 75. Swanenburg 1-0: 90. Van Leeuwen 2-0; 92. Van Leeuwen (strafschop) 3-0. Scheidsrechter: Wellinga; Toeschou- FC Den Haag Thie: Jol, Van Vliet, Mansveld, Korevaar; Kila, Perazic. Al bertsen (Toet); Hoekema (Ouwehand). Van Leeuwen. Swanenburg. Ft Amsterdam Jongbloed: De Jong. Koopman. De Leeuw, Bianchi (Swart). Van Veenendaal. Van de Merkt. Otto; Van Bommel. Wetzel. Sorensen (Hu- sers). Leen Swanenburg, één van de opvallende Haagse spelers, is door Henk van Leeuwen in stelling gebracht en passeert Jan Jongbloed. Heini Otto komt te laat. OTTERDAM - Het zelf ver- 'ijt van Wim Meutstege am grote vormen aan. Je weet dat je voor je ollega's de wedstrijd hebt trknald", zei de linkerver- ediger van Sparta die in uitgestelde) militaire lenst is en de gehele leek niet had kunnen (mo len) trainen. Twee fouten an zijn kant schonken leyenoord in het voor de t enorme spektakel dat het Kasteel tegen Spar- werd opgevoerd, een lorsprong van 2-0 die we- waar werd teruggebracht A 2-1 maar weer werd I? itgebreid tot 3-1 met de "st, waarna de wedstrijd de tweede helft naar het linde sudderde. Twéé pun- n in de derby en toch n teleurgestelde trainer iskov omdat hij v.d. Kor- al snel kwijt raakte or een blessure en Nico nsen een gele kaart eeg waardoor hij zondag n het topduel tegen AJax liet zal spelen. Sparta's enige doelpunt. Treytel gaat naar de goede hoek, maar de strafschop van Clarke (links) is (te) hard en zuiver. Dat is voor ons een groot ver- es". oordeelde Boskov somber. Nico jansen is net goed op schot, coort gemakkelijk en dan krijgt n gele kaart". De woorden- troom die anders zo gemakkelijk it de mond van Boskov vloeit, tokte herhaaldelijk. Hij had de wedstrijd al moeten beginnen zon- Martin Vreijsén, wat hij na het luel met Kaiserslautern vreesde. >p zijn plaats stond Jan Verheijen. ioskov: "Een talent met grote mo- lelijkheden maar hij moet nog ijpen en dat vraagt tijd." an Verheijen was de man die de wee doelpunten van Feyenoord nleidde in het eerste kwartier. Uit ien ingooi van Schneider ging hij angs Wim Meutstege - "ik stapte ip de bal. moest me omdraaien n toen was Verheijen al weg" - zijn eerste pass werd nog gere- ourneerd maar de tweede kwam Jicht bij het doel van Doesburg waar Theo de Jong net iets eerder zijn voet tegen de bal zette dan zijn vaste opponent Lees: 0-1. Twee minuten later liet Verheijen op de orthodoxe wijze (met linker voet erlangs en rechts voorzet ten) Wim Meutstege weer staan en zijn voorzet werd met een magnifieke kopbal door Nico Jan sen - hij heeft de laatste wedstrij den patent op een dergelijke tref fer tot doelpunt gepromoveerd: 0-2. Daarvoor, nauwelijks na het begin van het zinderende duel dat een typische Engelse eerste helft ople verde waarvan op de volgepakte tribunes met volle teugen werd genoten, had Michel van de Korput het veld moeten verlaten met een geblesseerde rechterenkel. "En als v.d. Korput uitvalt, is hij zwaar geblesseerd, anders laat hij zich niet vervangen", prees Boskov zijn laatste man. "Ik had liever gehad dat hij erin was gebleven", aldus Sparta s trainer Cor Brom. "Met v.d. Korput is de defensie van Feyenoord kwetsbaarder dan met zijn vervanger Van Daele". Daarin had Brom misschien wel gelijk want het jeugdige talent had in de korte spanne tijd van zijn optreden al weer enige keren de bal ver speeld door niet resoluut weg te werken maar te "pingelen". Hoe dan ook. toen het 0-'2 stond, zou menige ploeg er het bijltje bij hebben neergegooid. Sparta ech ter niet. Dat speelt inderdaad En gels voetbal, weet niet van opge ven en beoefent de sport op een zodanige wijze dat hardheid niet kan uitblijven. Zenuwslopend Ondanks de nervositeit aan beide zijden - Boskov: "Dat mag toch niet bij een ploeg als Feyenoord. Ze waren vóór de wedstrijd al doodzenuwachtig" -, of wellicht juist daardoor, ontstond een ze-, nuwslopend spektakelstuk, waarin Feyenoord zekerder en meer ge coördineerd optrad maar Sparta met zijn snelle aanvallen .uiterst gevaarlijk bleef. Clarke, de sterke Engelse spits, onderstreepte dat. Hij ontving een pass van Balkes- tein maar werd door Rijsbergen "opgewipt" eer hij kon aanleggen. Resoluut strafte Berrevoets die ac- Het gepeupel dat Feyenoord altijd en overal pleegt te vergezellen, vond daarin aanleiding met flesjes te gaan gooien. Boskov: "Die sup porters hebben een slechte invloed op de spelers. Ze willen alleen maar winst zien en dat maakt mijn mannén ook nerveus." Jansen toe en Doesburg was een geslagen man:1-3. "Dat doelpunt, vlak voor rust, was de genadeklap. We probeerden het in de tweede helft nog wel maar Feyenoord had de zaak goed on der controle", gaf Brom zonder dralen toe. "We hebben de wed strijd na de rust alleen maar volge speeld", was Boskovs niet bijster lovende oordeel. Daardoor is wellicht het gedrag te verklaren toen Berrevoets, weer VGIXIWGnGn terecht hoewel hij ook enige zwak ke momenten had. een doelpunt van Verheijen voor buitenspel af keurde. Er werd geduwd en ge trokken, Nico Jansen pakte Berre voets vast en kreeg meteen de gele kaart. Zijn revanche trof Spar- te als een mokerslag. Toen Visser stupide terugspeelde, sprintte Nico Het geweldige spektakel van voor de rust was dan ook verdwenen. Alleen een vechtpartijtje op de Schietribune. waaraan politie te paard snel een eind maakte, zorg de nog voor opwinding. Wat scher mutselingen tussen Lees en Theo de Jong, die de Brit een gele kaart kostte, toen hij afreageerde op de Het met zorg tegemoet geziene op de grond liggende Van Dein- duel had Feyenoord tot een goed sen, een kopbal van Kreuz op de einde gebracht maar het verlies paal. twee saves van de uitsteken- van Nico Jansen tegen Ajax zou de Eddy Treytel en een schot van die winst wel eens teniet kunnen De Jong dat Meutstege op de doen. doellijn keerde, was de oogst van HERMAN VAN BERGEM. de tweede helft waarin Brom voor De Goey in het laatste kwartier Van Zoest inzette en Boskov van Deinsen verving door Melis. In die verrukkelijke eerste helft had Feyenoord overigens terecht de winst vastgelegd. Kwaliteit was aan de zijde van de "linker-Maasoever" in grotere mate voorhanden. Spar ta. dikwijls uitstekend te voorschijn komend, had toch te veel last met het opzetten van aanvallen omdat het tè gehaast, tè werklustig te Jansen. De Jong, Kreuz. Verheyen, Nico werk ging. Jansen. Van Deinsen (Melis). Jansen 0-2. 31. Clarke 1 44. Nico Jansen 1-3. Scheidsrechter: Berrevoets, Toeschouwers: 32.000. Sparta: Doesburg; Bert Jansen. Visser. Balkestein. Meutstege: Lees. De Goey (Van Zoest). Michielsen; Weerdenburg. Clarke, v. Staveren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11