Regeerakkoord loopt geen gevaar Molukkers worden spoken van ons land" Êéidoe Sou/tont Röntgenologen slachtoffer van falend beleid Zak-rekenmachines niet allemaal zo goed Rhodesiè-conferentie opgeschort COMITÉ WIL BEGRIP VOOR MOLUKKERS KWEKEN Politieagent is geen militair Den Uyl—Van Agt tegenover Van Agt—Den Uyl 5 min losgeld voor ruiter Den Uyl vergoelijkt „taal" van Vredeling VOLGENS PREMIER DEN UYL 6 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 GRONINGEN „De Zuidmolukkers worden de spoken van ons land". Karei Wielinga (37) uit het Groninger Haren noemt zich een „ver ontruste Nederlandse burger" als het gaat om een terreuractie die Zuidmolukse groeperingen tegen Nederlanders ondernemen. Samen met de Groninger Gerard Knot (36) richtte hij onlangs het landelijk actiecomité Zuid-Molukken op. Beiden wensen begrip te kweken voor de situa tie waarin Zuidmolukkers in ons land verzeild zijn geraakt. Op het waarom" antwoordt Karei Wielinga: „Tot nu toe heeft de overheid door middel van de sterke arm gevaarlijke schoonheidsfoutjes gemaakt. Ik denk aan de treinkaping bij Wijster en de ontruiming van het Vaassense woonoord. Daardoor zijn veel Nederlanders verontrust ge raakt. Ook wij tweeën. Want door het ingrijpen van de Nederlandse overheid komen in sommige gevallen Nederlandse burgers in levensgevaarlij ke situaties terecht In vrijwel alle gevallen reageert het Nederlandse publiek daarop in termen die de escalatie (de toeneming) van geweld alleen maar kan aanwakkeren. Wij wil len nu al deze verontrusting ombuigen ten gun ste van de Zuidmolukkers. En geloof me, gezien de reacties die we al ontvingen, menen we te kunnen stellen dat een groot aantal Nederlan ders met ons wil meedenken." „De overheid moet ervan overtuigd raken dat haar burgers een ander beleid - meer in positie ve richting dus - willen. De Zuidmolukkers moeten niet als vijanden worden beschouwd maar als een groep mensen, die buiten hun schuld in onze samenleving zijn geplaatst. Hoe zouden wij Nederlanders reageren als wij - met veel beloftes - bijvoorbeeld ergens in Indonesië geplaatst zouden worden." Schoonheidsfoutjes zegt Karei Wielinga. Wat bedoelt hij daarmee? „De oorlogssituatie in het Vaassense woonoord was niet nodig geweest Ir. Manusama, de presi dent in ballingschap had met zijn advies vooraf geraadpleegd moeten worden. Pas toen de zaak allang uit de hand was gelopen haalden de beleidsvoerders hem erbij. Toen was het al te laat. Dat gebeurde meer. En waarom? Het is toch duidelijk dat de Zuidmolukkers zich daar door in een hoek gedrongen voelen. Is het een wonder dat zij dan, gezien hun culturele achter gronden (die hier nog steeds niet onderkend worden) anders reageren dan wij missiën zou den doen? Wij vinden dat het beter is te voorko men dan te genezen. En er kunnen veel dingen voorkomen worden indien men maar eerder de Zuidmolukse leider inschakelt. Manusama is, en dat blijkt elke keer weer, een vredelievende man, althans iemand die wars is van geweld. Dat heeft hij in Vaassen onlangs duidelijk ge zegd. Desondanks worden er grootscheepse ac ties ondernomen die helemaal niet nodig waren geweest. Wij verwijten de politie niets, zij is slechts uitvoerder van opdrachten die de verant woordelijke ministers geven. Maar die beleid smakers moeten ervan doordrongen worden dat geweld geweld oproept en zeker als het Zuidmo lukse probleem erbij betrokken is." Karei Wielinga noemt het een scheef beeld indien gesteld wordt dat Zuidmolukkers misda digers zijn. „Natuurlijk: ook in de Zuidmolukse kringen komen criminelen voor. Dat te ontken nen is de werkelijkheid geweld aan doen. Maar (Van een onzer verslaggevers) Vaassen - Binnen zowel de gemeente - als de rijkspolitiecorpsen is de discussie verhevigd over de vraag of politiemensen moeten en kunnen worden ingezet voor specifieke militai re takea Deze discussie, aangezwengeld door de politie bond, is vooral op gang gekomen na de ontrui ming van het Zuidmolukse woonoord in het Gelderse Vaassen. Veel politie-agenten, die ge wapend met karabijnen de ontruiming kracht moesten bijzetten, vinden dat zij hier een taak hebben opgedragen gekregen waardoor zij niet in de eerste plaats zijn opgeleid. Zelfs zijn er agenten die een dergelijke opdracht in de toe komst willen weigeren. „Een politieman is geen militair en zo voelt hij zich ook niet", aldus een van de agenten die bij de ontruiming-Vaassen beirokken waren. „Een militair gaat er van uit, dat de kans bestaat dat hij eens een mens zal moeten doden. Politiemensen voelen daar niets voor. Zij willen de burgers helpen, althans, de maatschappij leefbaar houden. Dat is dan ook de taak van de politie. Het laatste woord hierover is dan ook nog niet gesproken", aldus deze jonge politiea gent. het is bepaald onzindelijk te stellen dat alle Zuidmolukkers misdaden plegen. Net zo goed als het dat is, als we het over Nederlanders hebben. Ook onder Nederlanders komen, we weten dat allemaal, criminelen voor, waarvoor je het gehele Nederlandse volk natuurlijk niet verantwoordelijk kunt stellen." Of Karei Wielinga denkt dat zijn comité een gesprek met de Zuidmolukkers op gang weet te brengen? „Ongetwijfeld zijn ze bereid met •ons in gesprek te komen. We hebben al voorbe reidende besprekingen gehad en die zijn bijzon der positief uitgevallen. Zuidmolukkers hebben behoefte aan zulke gesprekken." Wielinga en Knot zijn vrij simpel op het idee gekomen. Gerard Knot is secretaris van de stichting „Door de eeuwen trouw". Volgens Wie linga bemoeit deze stichting zich niet alleen met Zuidmolukkers, maar met alle min derheids- groeperingen, zoals de papoea's op Nieuw-Gui- nea (tegenwoordig West-Irian). „Wij menen dat het goed is ons alleen op de Zuidmolukkers te richten. In ons land dóen we alles voor bijvoor beeld de Swapo in Zuid-Afrika. Of ik het poli tiek gezien daar wel of niet mee eens ben doet niet ter zake. Wel vind ik dat we eerst ons eigen probleem - van de Zuidmolukkers - moeten oplossen. In het buitenland wordt ons dat pro bleem geregeld voorgehouden en terecht. Want het doet op zijn minst vreemd aan als we de buitenlandse minderheidsgroeperingen steunen zonder dat we dat doen voor dergelijke groepen in ons eigen land. Volgende week zaterdag wordt in hotel Smits in Utrecht de officiële oprichtingsvergadering van het Actiecomité Zuid-Molukken gehouden. Actieplannen zullen daar bekend worden gemaakt. BOB BIRZA DE PvdA HEEFT DAN WEL haar resolutie om straks slechts te willen regeren wanneer zij met de PPR een meerderheid kan vormen, enigszins afgezwakt, maar één eis is nadrukkelijk gehand haafd. Drs. J. den Uyl moet, aldus de nadere commentaren op de resolutie, in het komend kabinet, ook wanneer de verhoudingen tussen de socialisten en andere mogelijke partners in dit geval het CDA gelijk liggen, toch minister president worden. En daar zit opnieuw een val, opgezet om de partners in de nieuwe regerings coalitie te binden. MEN VERGEET ECHTER van socialistische kant, dat dit een eis is, die een andere zichzelf en haar kiezers respecterende partij onmogelijk kan aanvaarden. Bovendien speelt daarbij ook het staatshoofd een rol; namelijk welke opdracht zij aan informateur en formateur verleent voor een nieuw kabinet. Niet voor niets heeft de formateur van het zittende kabinet mr. J. Burger zelf in zijn vróegere dagen een bekend politicus en zeer harde fractievoor zitter van de PvdA dezer dagen nadrukkelijk gesproken over het kabinet Den Uyl-Van Agt. Zoiets heeft natuurlijk een politieke betekenis. Mr. Burger heeft daarmee willen uitdrukken, dat Van Agt practisch naast Den Uyl staat, niet alleen als vice-premier, maar vooral als vertegenwoordi ger van de op een na grootste groep ministers in het huidige kabinet. MAAR AL DRAAGT VAN AGT wel degelijk mede de verantwoor delijkheid voor de beleidsdaden van dit kabinet, uit een eventuele lichte verkiezingsnederlaag van de PvdA kan alleen maar blijken dat de kiezers een accentverschuiving willen. Een verandering, die het duidelijkst kan worden weergegeven door een wisseling van de premier. Wanneer de nederlaag van de socialisten echter groter uitvalt, kan er natuurlijk nauwelijks sprake van zijn dat Den Uyl terugkeert. De PvdA beseft dit ook en ziet in dat geval terecht af van verdere regeringsverantwoordelijkheid. Zij zal dan de oppositie kiezen, een rol die in de politiek vaak even belangrijk kan zijn als die van de regerende partijen. De democratie heeft zo'n rol namelijk hard nodig. VOLGENS VERDEDIGERS (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - Volgens de ver- dedigers van de twee röntgeno logen van het St. Jozefzieken huis in Eindhoven, die terecht staan wegens valsheid in ge schrifte bij declaraties ten na dele van vier Brabantse zieken fondsen, zijn de beide medici het slachtoffer geworden van een falende leiding van het ad ministratief personeel van het ziekenhuis en van een gebrek aan controle door de betreffen de ziekenfondsen. Zoals gemeld, heeft de officier van justitie, mr. Pijnenburg maandag j.l. negen maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan tes voorwaardelijk. De officier achtte bewezen, dat de" röntge nologen de ziekenfondsen voor ruim een ton hebben benadeeld; de ziekenfondsen zelf maakten eerder melding van een bedrag van ruim zes ton. Volgens de verdedigers, die gis teren aan het woord kwamen, hebben de röntgenologen de ad ministratieve verwerking van het declareringssysteem onder geschikt gemaakt aan hun ver antwoordelijkheid voor hun pa tiënten. Dat de beide medici gealar meerd hadden moeten worden door de hogere binnenkomende honoraria na de invoering van het nieuwe coderingssysteem vonden de verdedigers niet zo voor de hand liggend. In dat geval had ook bij de ziekenfond sen een lampje moeten gaan branden. De verdedigers vonden, dat de artsen al zwaar genoeg gestraft waren door de bijna vier uiter mate zware jaren van druk bij publieke opinie (het proces werd door he"h door allerlei juri dische stappen vier jaar gerekt) en achteruitzetting in hun be roepsuitoefening. „Het door hen destijds te veel genotene is reeds veelvuldig ingehouden", aldus de verdedigers. De officier van justitie zal vrij dag 12 november zijn repliek geven. D'66 beslist vandaag over voortbestaan (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Aan de vooravond van het vandaag gehouden congres van D'66 heeft oud-voorzitter J. Beekmans (thans Tweede Kamerlid) de congresgangers opgeroepen te besluiten tot ofheffing van de partij. Volgens Beekmans kan de oorspronkelijke doelstelling van D' een tweedeling in de Nederlandse politiek bereiken, het best worden bereikt door te kiezen voor Den Uyl en D'66 op te heffen. Het partijbestuur zelf heeft de congresgangers een resolutie voorge legd, volgend jaar aan de verkiezingen deel te nemen. Volgens D'66-voorman Glastra van Loon moet D'66 juist doorgaan, omdat de politieke grootmachten niet in staat zijn duidelijke antwoorden te formuleren op de grote economische- en milieu vraagstukken Glastra van Loon zei, dat de grote politieke partijen in de greep van de verstarring en de kortzichtigheid verkeren en dat zij terugvallen op oude stellingen. (Van onze correspondent) BONN Een van de bekendste concours hippique ruiters van Duitsland, Hendrik Snoek (28), die in de nacht van dinsdag op woensdag ontvoerd was, is gis teren door zijn kidnappers te gen een losgeld van vijf miljoen gulden weer op vrije voeten gesteld. Kranten, radio en t.v. hadden op verzoek van de politie ter be scherming van Snoeks leven met geen woord melding ge maakt van de ontvoering. De politie vond hem op een 52 meter hoge brug over een dal in de Sauerlandroute. Met een zware ketting om zijn nek was hij aan een betonnen rand vast geklonken. Er moest een snij brander aan de pas komen om hem los te krijgen. Een arbeider had hulpgeroep gehoord. De briefjes en zijn jas die Snoek in het dal had laten vallen, waren nog niet opge merkt. Er is een beloning van 50.000 uitgeloofd voor inlichtingen over de daders. Tombe Prinses Beatrix en prins Claus die mo menteel een bezoek brengen aan Egyp te, zijn gisteren een kijkje gaan namen in de graftombe van koning Seti 1 in Lu xor. De prinses toonde grote be langstelling voor de inscripties in een van de kamers van de tombe. Internationale samenzwering bekokstooft uraniumprijs SACRAMENTO (AP) Het gen, dat er achter het vaststel- naris van de Amerikaanse on Amerikaanse congres zal de len van de uraniumprijzen derneming Westinghouse ver- boeken van een in Londen een internationale samenzwe- klaard, dat er een geheime gevestigde firma en van Ame- ring schuilt. club is, die de prijzen van rikaanse uraniumproducenten uranium „bekokstoofde", het- opeisen, om te kunnen nagaan Voor een subcommissie van geen had geleid tot enorme wat er waar is van bewerin- het Congres heeft een functio- stijgingen van die prijzen. „Geen conflict met PvdA-fractie" (Van onze parl.red.) DEN HAAG Pre mier Den Uyl heeft gisteravond ontkend dat er tussen minis ter Vredeling van Defensie en de Pv- dA-fraktie sprake is van een ernstig poli tiek conflict over de kwestie van de taak verdeling binnen de Navo. De minister-president bracht het scherpe debat tussen Vrede ling en het PvdA-ka- merlid Dankert de afgelopen week in de Tweede Kamer gis teravond terug tot „een botsing van hu meuren en tempera menten". Volgens Den Uyl was Vredelings uitspraak, dat hij door het ge dram van de PvdA- achterban ongeloof waardig is geworden bij de Navo-partners, ironisch bedoeld. Hij wees er op dat minis ter Vredeling ,zo zijn eigen wijze van uit drukken' heeft. Premier Den Uyl voegde er aan toe, dat de kritiek van Dankert, dat Vrede ling zich binnen de Navo te weinig heeft ingespannen voor de taakverdeling, niet helemaal gerecht vaardigd' was. Vol gens hem heeft Vre deling deze zaak aan houdend bepleit. Boersma in A.R. minder getapt (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Boers ma (Sociale Zaken) blijkt in de ARP minder getapt te zijn. 560 kiesverenigingen die hebben deelgenomen aan de stemming over de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen hebben hem een lagere plaats gegeven dan op de advieslijst. De minister stond op de advies- lijst op de tweede plaats, onmid dellijk na mr. W. Aantjes. De kiesverenigingen hebben Boers ma op de vierde plaats gezet. Tweede na Aantjes is nu me vrouw Hannie van Leeuwen, die op de advieslijst op de derde plaats stond. Op de derde plaats staat drs. J. de Koning, op de advieslijst nummer 5. De kies verenigingen hebben Schakel op de vijfde, Veerman op de zesde en Kooymans op de zevende plaats gezet. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Premier Den Uyl gelooft niet dat het regeerakkoord tussen PvdA en PPR gevaar loopt. Naar aanleiding van het verzet binnen de PPR tegen zijn minimum-voorwaarde voor sa menwerking met het CDA zei hij gisteravond: „Ik vertrouw erop en ik heb aanleiding voor dat vertrouwen, dat de PPR mijn gedachte ernstig zal overwegen." PPR-voorzitster mevrouw Beckers had donderdag avond gezegd, dat de resolutie van de partijbestu ren geen ruimte laat voor de acht-acht-formule van Den Uyl. VVD-fractievoorzitter Wiegel heeft verklaard, dat wie zegt dat de PvdA haar eisen voor de komende kabinetsformatie heeft gematigd, zich wel heel gemakkelijk zand in de ogen laat strooien. Wiegel wijst erop, dat ook als het CDA de grootste partij wordt, links toch net zoveel ministersposten opeist en via de eis van het premierschap zelfs de doorslaggevende stem. „Aan deze poging tot dwin gelandij mag het CDA als het zelfrespect en respect voor de democratie heeft, nooit toegeven." Proef-proces tegen centrale antenne-inrichting AMSTELVEEN (ANP - Enkele Amerikaanse filmmaatschap pijen, waaronder MGM zullen een (proef) proces aanspan nen tegen de stichting die de centrale antenne-inrichting in Amstelveen exploiteert. De filmmaatschappijen willen hiermee voorkomen dat van buitenlandse tv-stations films worden overgenomen, die daar voor in Nederland nog niet zijn vrijgegeven. De keuze voor een proefproces viel op Amstelveen, niet alleen omdat dit de eerste grote ge meente van het land was met een volledig kabeltelevisienet, maar ook omdat eventuele aan spraken op basis van de au teursrechten in Amstelveen reeds in de tarieven worden doorberekend. DEN HAAG (ANP) Een onderzoek van de Rijks Kantoormachinecentrale heeft aangetoond, dat de kwaliteit van zakrekenmachines vaak beneden de maat is. Slechts een kwart van vijftig onderzoch te apparaten voldeed aan de normen, die de centrale stelt ten aanzien van het gebruik door overheidsinstanties. Aan de afgekeurde apparaten werden verschillen de gebreken geconstateerd: tien werden afgekeurd wegens slechte constructie en soldering; acht we gens een ondeugdelijk toetsenbord; zeven omdat er rekenfouten ontstonden bij het leeg raken van de batterij en vijf kwamen voor advisering niet in aanmerking wegens de ongunstige prijspresta- tieverhouding. Een verslag van het onderzoek werd gepubliceerd in het PTT-studieblad (technisch blad voor PTT- personeel). Bij het onderzoek, dat zich uitstrekte over 1975, waren vijftig typen rekenmachines betrokken, die in de loop van dat jaar op de vaderlandse markt waren verschenen. Bij het onderzoek is er van uitgegaan, dat zakrekenmachines onder verschil lende omstandigheden moeten kunnen worden ge bruikt Om bij het onderzoek het toeval uit te sluiten werden steeds grote aantallen van hetzelfde type aan dezelfde test onderworpen. Bewegen of schudden had in enkele gevallen tot gevolg, dat er zomaar cijfers op het scherm ver schenen; goed geprojecteerde berekeningen wer den zo in wanorde gebracht. Genève (UPI) De blanke en zwarte delegaties op de Rhodes- ië-conferentie in Genève zijn het gisteren niet eens kunnen worden over een onafhankelijk heidsdatum en zijn voor onbe paalde tijd uiteengegaan. De vier nationalistische delega ties bleven bij hun eis dat die onafhankelijkheid onder zwart meerderheidsbewind er binnen een jaar moet komen. De blanke delegaties verklaarden nog maals dat het opzetten van meerderheidsbewind een kleine twee jaar vergt. Voorzitter Ivor Richard gaat nu Britse kringen spraken de hoop uit dat „begin volgende week" een nieuwe zitting gehouden zou kunnen worden. Premier Smith van Rhodesië heeft verklaard dat hij nog wel gelooft dat de Rhode'sie-confe- rentie „kans van slagen" heeft. Hij voegde hieraan toe dat hij alternatieve plannen heeft voor de invoering van meerderheids bewind in Rhodesië, mocht de conferentie in Genève misluk ken. Smith zei dat hij besprekingen zou beginnen met „redelijke, ge matigde" zwarten in Rhodesië indien de conferentie in Genève zou vastlopen op.de halsstarrig heid van de leiders der nationa listische delegaties die aan de conferentie deelnemen. Concorde De Concorde, die momenteel een de- monstratiereis door Azië maakt om kooplustigen te trekken, landde gis teren in Hong Kong.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7