,Heer, red Noordwijkerhout" STEEDS MEER BEROEP OP TELEFONISCHE HULPDIENST SINT JOZEF PAROCHIE BESTAAT 60 JAAR SATERDAG 6 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT Een bouwtekening van de nieuwe Jozefkerk. De toren is niet -zoals op de tekening gebouwd aan de achterkant, maar aan de voorkant. NOORDWIJKERHOUT „Allemaal knielen en vijf Onze Vaders bid den". Deze woorden moeten veel oudere Noordwijkerhouters nog vers in het geheu gen liggen. Pastoor Van der Waarden van de Jo zefparochie sprak ze uit vlak na de Tweede We reldoorlog. Het was pas kermis geweest in „Noortwijck in den Houte" en de pastoor had het hazepad geko zen om de wilde kermis taferelen niet te hoeven aanschouwen. Toen hij die dag laat thuiskwam, werd hij echter door derden geïnformeerd over de gedragingen van Noordwijkerhou ters op de kermis. Ge trouwde vrouwen zou den met andere mannen hebben gedanst. Tijdens de Heilige Missen in het weekeinde na de kermis dwong pastoor Van der Waarden zijn gelovigen te knielen en vijf Onze Vaders als boetedoe ning te bidden, terwijl hij riep: „Heer, red Noordwijkerhout". Het rijke Roomse leven heeft in Noordwijkerhout ook een aantal passen terug moeten doen, zij het wat later dan in de omliggende plaatsen. De tijd van de Noordwijkerhoutse „Fernandellen" de dorp spastoors die het voor het zeg gen hadden is nog maar kort voorbij. Men denke dan aan de woorden van pastoor Van der Waarden en niet in de laatste plaats aan de gedragin gen van de eerste pastoor Quant van de Sint Jozefparo chie. Die Jozefparochie bestaat 9 december 1976 zestig jaar. Ge legenheid om even stil te blij ven staan bij de ontwikkeling van het katholicisme in Noord wijkerhout in de loop der eeu wen. Vast punt in de geschied schrijving is de bouw van het zogenaamde Witte Kerkje in Noordwijkerhout aan het be gin van de dertiende eeuw. Een eeuw later wordt ook mel ding gemaakt van een kapel in het Langeveld waarvan het bestaan overigens nooit is be wezen en van een huiskapel van de heren van Boeckorst, terwijl de roemrijke abdij Leeuwenhorst in dezelfde streek was gelegen. Tijdens de tweede helft van de zestiende eeuw (reformatie) komt het katholieke Witte Kerkje in handen van de protestanten. (De dertiende eeuwse toren is in 1500 verhoogd en hét een- beukig schip is in het begin van de zeventiende eeuw her bouwd. De kerk werd, evenals de huizen, in 1575 door de Spanjaarden in brand gesto ken. De Noordwijkerhoutse historici zijn het daar overi gens nog niet over eens. Voor hen is niet aangetoond dat de Spanjaarden de kerk in brand hebben gestoken en zij bestrij den dat alle huizen m brand zijn gestoken. In 1632 staan in het plaatsje „Inden Houte" 64 huizen en het Witte Kerkje is gedeeltelijk gerestaureerd. Het koor is niet meer herbouwd. Patroonheiligen van het Witte Kerkje waren Petrus en Pau- lus.) katholieken (thans nog onge veer 80 procent van de bevol king) in Noordwijkerhout wa ren gedoemd vanaf de refor matie tot aan de tweede helft van de negentiende eeuw hun eucharistievieringen te vieren in zogenaamde schuilkerken (o.m. boerderijen). Nadat de Bisschoppelijke hiërarchie na 1853 weer enigszins was her steld, verscheen in Noordwij kerhout zij het tussen bo men en enigszins van de weg gelegen een nieuwe kath olieke kerk: de Sint Victor- kerk. Quant Onder meer door een uitbrei ding van de Noordwijkerhout se dorpskom werd de bouw van een tweede kerk aan het begin van deze eeuw noodza kelijk. Kapelaan Quant van de Victorkerk werd door bis schop A. Callier van het bis dom Haarlem benoemd tot bouwpastoor. Er werd een stuk duingebied aangekocht voor een bedrag van 20.000 gulden van de Graaf Van Lijn den in Lisse. De grond maakte deel uit van het landgoed De Boekhorst (het huis van de heren van Boechorst heeft tot in de zeventiende eeuw be staan). Door plaatselijk aanne mer Parera werd de kerk ge bouwd. Aanvankelijk stond de kerk als enig bouwwerk op enige afstand van de dorps kern in het duingebied. Het zou nog tenminste tien jaar duren voordat rondom het kerkgebouw woningen ge plaatst zouden worden. Alleen de Sint Bavo lag vlak achter de kerk, die was twee jaar daarvoor (voor 1916) gebouwd. Op 7 juli 1916 werd de eerste steen gelegd voor de „nood kerk", want de bedoeling was dat het pand slechts dertig jaar dienst zou doen. De kos ten moesten zoveel mogelijk worden gedrukt. Toch ver scheen een vrij grote kerk in het duingebied. Tijdens de bouwwerkzaamheden stortte overigens de gehele dakcon structie in. Ook later nog had den parochianen er een hard hoofd in met storm naar de kerk te gaan, omdat het dak dan vreselijk kraakte. Het interieur van de nieuwe kerk was tot voor twaalf jaar lelijk en saai. De paden in de kerk bestonden uit gewo ne straattegels. Het kostte aan vankelijk nogal wat moeite om Noordwijkerhouters naar de nieuwe kerk te krijgen. Maar de nieuwe bouwpastoor deed zijn best. „Een stevige kerel; een goede spreker", zo praten oudere Noordwijkerhouters over de in 1936 overleden „Fernandel" van hun woonplaats; want vol gens zeggen had hij net zoveel te vertellen als de toenmalige burgemeester Van Iersel. De Noordwijkerhouters die zijn met tweedehands meubilair in gerichte kerk bezochten, spre ken met respect over de stren ge pastoor, die ook zorgdroeg voor de oprichting van een katholieke harmonievereni ging in Noordwijkerhout, na het ter ziele gaan van „Echo der Duinen". Pastoor Quant werd in 1936 opgevolgd door pastoor H. J. Maas. Pastoor Maas was on getwijfeld een van de zuinigste Noordwijkerhoutse pastoors. Op de schoorsteenmantel, zo zegt men, lagen stapeltjes bankbiljetten die nauwkeurig waren geteld. Elk stapeltje had zijn eigen doel: voor het personeel, onderhoud kerk, enz. Arm De Sint Jozefparochie was een arme parochie. De rijkere bol- lenboeren woonden aan de zij de van de Victorparochie en bezochten de Victorkerk. Aan de zijde van de Jozefparochie woonden veelal arbeiders. Pas na de Tweede Wereldoorlog wordt de financiële positie van de Jozefparochie beter. Pas toor C. G. Standenmeyer (die in 1955 Van der Waarden op volgt) heeft de parochie finan cieel gesaneerd. In zijn tijd wordt de kerk, die in verval dreigt te geraken, evenals de pastorie grondig opgeknapt. Ondanks grote investeringen in de vernieuwing van kerk en pastorie wist pastoor Standen meyer de totale lasten van de parochie te verlagen. Dat is mede te danken aan de gulle bijdragen van de Noordwij kerhouters. Het interieur van de kerk werd geheel ver nieuwd, evenals de uit straat tegels bestaande paden. In middels werden door de Jozef parochie ook scholen gesticht. Het aantal verenigingen nam drastisch toe. De klemtoon van de Noordwijkerhoutse ac tiviteiten lag in de Jozefparo chie. De Victorkerk dreigde leeg te lopen en daardoor bro deloos te worden. Op last van de bisschop had voor de zesti ger jaren een grenswijziging plaats, waardoor een groot ge bied van de Jozef parochie bij de Victorparochie werd ge trokken. En dat werd de Vic torparochie niet in dank afge nomen. In 1967 ging pastoor Standenmeyer met emritaat en hij woont thans in Noord wijkerhout te midden van zijn oud-parochianen. Hij werd op gevolgd door pastoor Van den Heuvel die een jaar later over leed. Tot 31 juh 1975 was dr. F. C. J. Holthuizen parochie herder. Vanaf die datum is de heer Th. J. J. Steekelenburg pastoor van de Jozefparochie. Invloed Dat de invloed van het Rooms- katholicisme zich in Noordwij kerhout zo lang deed gelden is onder meer te danken aan de pas laat tot bloei komende bloembollenhandel. Het telen van bollen begint in Noordwij kerhout pas aan het begin van deze eeuw. Tot dan toe hielden veel Noordwijkerhouters zich bezig met landbouw en vee teelt en werden de producten veelal binnen de Noordwijker houtse gemeenschap gesleten. De bloembollenhandel leidde in vele plaatsen tot een verde re secularisatie, waardoor de invloed van het katholicisme werd teruggedrongen. Voor het eerst sinds een jaar of twintig wordt binnenkort weer gebouwd in de Jozefpa rochie: in het plan Zeeburg. Activiteiten Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van De Sint Jo zefkerk in Noordwijkerhout worden in de weken tussen 9 december en kerstmis diverse activiteiten georganiseerd. Er zijn een aantal werkgroepen opgericht. Een van de hoogte punten tijdens deze feestwe- ken is het bezoek van de bis schop van Rotterdam mon seigneur Simonis in het week einde van 18/19 december. Verder wordt een tentoonstel ling gehouden van foto's en gebruiksvoorwerpen. HENK VAN DE POST Het interieur van de Sint Jozefkerk vóór 1964. De tweedehands banken zijn in 1916 opgekocht in Haarlem. v LEIDEN Steeds meer mensen doen een beroep op de Leidse Stichting Telefonische Hulpdienst. Dat blijkt uit het jaarverslag van deze dienst over het jaar 1975. Het aantal ge sprekken over 1976 zal, zo wordt ver wacht, tegen de 8000 gaan lopen. In 1975 werden in het totaal 6141 ge sprekken gevoerd. Aangezien de dienst meent dat zij voorziet in een regionale behoefte zij maakt dit op uit de sterke toename van de ge sprekken vanuit de omliggende ge meenten - zal voor het jaar 1977 aan deze gemeenten een subsidie van 5 cent per inwoner worden gevraagd. De begroting voor 1977 is hierop zelfs al gebaseerd. Verder wordt dé moge lijkheid overwogen een derde be roepskracht aan te stellen in verband met de toename van het aantal hulp behoevende bellers. De Telefonische Hulpdienst streeft er naar de hulpverlening steeds weer te verbeteren. Daar toe zijn een aantal werkgroepen opgericht(in 1975). De signaalgroep heeft zich ten doel ge steld op grond van gegevens, verkregen uit telefoongesprekken, de eigenlijke hulpverlening aan de cliënt te verbeteren en waar mogelijk verbeteringen in de omgeving van de cliënt te bewerkstelligen. Ook voor de thema-avonden (avonden waarop een specifiek onderwerp aan de orde komt of een hulpverlenende instantie wordt uitgenodigd) is een werkgroep samenge steld. (voorbereiding). Voorts zijn er nog een verslaggevingsgroep en een groep ter herzie ning van het huishoudelijk reglement samenge steld. Verdere maatregelen ter verbetering van de telefonische hulpverlening zijn: een systema tischer opzet van de training der vrijwilligers, (gemiddeld 80); een grondige vernieuwing van de selectieprocedure; een verbeterde introduc tie van nieuwe vrijwilligers; het kritisch bezien van de verslaggeving. (Overigens; de vrijwilli gers zitten 24 uur per etmaal achter de tele foon). Financiën De Telefonische Hulpdienst heeft het jaar 1975 met een exploitatieoverschot kunnen afsluiten. Voor het jaar 1977 verwacht het bestuur dat de kosten voor het personeel van de THD volledig voor de rekening van het ministerie van CRM en van de gemeente Leiden zullen Punten De THD hoopt in 1976 en verder te bereiken dat: haar bestaan aan iedereen in Leiden en omgeving bekend wordt; dat er een „drempel verlagend effect" zal plaatsvinden. Met dat laatste bedoelt men dat men de schroom die er bij sommige mensen bestaat om met minder dan zelfmoord-plannen de dienst maar niet te bellen. Bij de probleem-categorieën valt tenslot te nog het hoge percentage (30 procent) aan bellers die zich eenzaam voelen op en het feit dat er twee maal zoveel vrouwelijke bellers zijn dan mannelijke bellers, een ontwikkeling die pas de laatste jaren tot stand is gekomen aangezien in 1974 die percentages nog veel dichter bij elkaar lagen. Het Witte Kerkje, vast punt in de geschiedenis van Noordwijkerhout.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5