Belasting niet omhoog in Noordwij kerhout Leiden décor van Avondwandeling9 Maarten Openbaar vervoer krijgt voorrang op Engelendaal JEUGDSOCIETEIT HOOGMADE WORDT GOED BEZOCHT „Sigismundo" trekt weinig toeschouwers BEGROTING 1977 SLUITEND LEIDERDORP Wanneer Ge deputeerde Staten van Zuid Holland een door de gemeente Leiderdorp ontworpen ver- keersreguleringsplan goed keurt, dan zal in de loop van volgend jaar op de Engelendaal een aantal verkeerslichtenin stallaties worden geplaatst. De uitvoering van dit plan zal in drie fasen geschieden. Als eer ste komen de beide uiteinden en de kruising aan de Vossius- laan/Vronkenlaan aan de beurt Met de plaatsing van de installa ties wordt een vlotte afwikke ling van het verkeer op de Enge lendaal beoogd. De verkeer slichten worden namelijk be stuurd door een computer die op het terrein van gemeentewer ken aan de Simon Smitweg zal worden geplaatst. De regeling is ontworpen voor het tijdig selec teren en zo nodig met voorrang behandelen van het openbaar vervoer. Gebruik wordt ge maakt van een systeem waarbij een ontvangertje naast de weg opgesteld op enige afstand van de kruising reageert op signalen van een onder de bus aange bracht zendertje. Deze signalen worden in de computer ver werkt, die, afhankelijk van het overige verkeersaanbod, priori teit verleent aan het openbaar vervoer. Met de realisering van de eerste fase is een bedrag van een klei ne miljoen gulden gemoeid. De tweede fase voorziet in de plaat sing van verkeerslichten voor de kruisingen aan de Gallaslaan, de Laan van Ouderzorg en aan de Rietsehans. In de derde en laatste fase komt de kruising aan de Dennenschans aan de beurt. Met de uitvoering van dit ver- keersreguleringsplan komt de gemeente Leiderdorp tegemoet aan een grote wens van de openbare vervoersondernemin gen. HOOGMADE De sindskort in de voormalige boerderij Kerkstraat 51 gevestigde jeugdsociëteit trekt veel belang stelling. De openingstijden zijn iets uitgebreid. Op maandag avond is de sociëteit geopend van zeven tot half elf en zaterdagavond van zeven tot elf uur. Bij het niet doorgaan van voetbalwedstrijden is de sociëteit ook op zondagmiddag van half drie tot zes uur geopend. Morgen gaat er een aantal competities in het jeugdcentrum van start. Jongeren kunnen komen sjoelen, tafeltennissen, tafelvoetballen en dammen. Op 12 november wordt een western vertoond en op 15 november gaat een cursus tekenen en schilderen van start onder leiding van de heer A. Labor- dus uit Oegstgeest. De kosten zijn ƒ45,- exclusief materiaal. Belangstellenden kunnen zich melden bij P. Bank, Europa plantsoen 6 en P. v.d. Meer Graaf Willem II laan 18. Brand aan Spinozaweg NOORDWIJK Gistermiddag omstreeks vier uur moest de brandweer uitrukken voor een begin van brand in een gloed nieuw villapand aan de Spino zaweg. Van de nog niet opgele verde woning, waarin door loodgieters en verwarmings monteurs nog werkzaamheden werden verricht, bleek de tus senlaag van een spouwmuur door een nog niet opgehelderde oorzaak te zijn gaan smeulen. De brandweer slaagde erin het vuur snel te doven, zodat de schade beperkt bleef. l976' ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 LEID SE COURANT paoi.NA 3 Leiden vormt het décor van de novel le „Avondwandeling" van Maarten 't Hart, die volgend jaar in een verha lenbundel wordt uitgegeven bij de Arbeiderspers. Niet dat de stad een belangrijke rol speelt. De „ik"-figuur had voor hetzelfde geld door wille keurig welke andere middelgrote stad in Nederland kunnen lopen. Voor een niet-Leidenaar zal het zelfs een beetje vervelend zijn te worden geconfronteerd met zovele verschil lende straatnamen, die de schrijver in zijn novelle noemt. De Leidenaar kan de wandeling in ge dachte meemaken, al zou hem niet gemak kelijk dat ovérkomen, dat Maarten 't Hart beleeft op zijn wandeling, zelfs niet op een warme zomeravond waarvan in het ver haal sprake is. Hier en daar wordt slechts terloops ingegaan op herkenbare Leidse situaties. Hij loopt door de Haarlemmer straat en moet acrobatische toeren uitha len om de obstakels van de aan te leggen sierbestrating te ontwijken. De „ik"-figuur komt een hem bekend meisje tegen. Zij telefoneert in de cel op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat. Op de vraag van de „ik"-figuur waarom ze daar telefoneert, terwijl ze op de Jan van Houtkade woont, verklaart ze dat de cel in de Doezastraat en die op het kruispunt Korevaarstraat—Breestraat kapot bleken te zijn. Schuldgevoel Maarten 't Hart is in 1944 in Maassluis geboren. Hij is van streng gereformeerde huize. Duidelijke kenmerken van een strenggelovige opvoeding werken door in zijn boeken. In een interview heeft de schrijver wel eens verklaard dat ook na dat hij het gereformeerde juk van zich had afgeschud, hij toch telkens geplaagd werd door een enorm schuldbesef. Ook „Avondwandeling" ademt dit. Er is het schuldgeboel tegen de vriend, die een eindje met hem oploopt en die hem van zijn moeilijkheden met zijn vrouw vertelt. De tweeslachtige houding tegen een pu blieke vrouw, met wie de „ik"-figuur ei genlijk wel mee wil gaan, maar toch uiteindelijk besluit het niet te doen. Ten slotte de vlucht voor een onooglijk meisje in het Plantsoen, dat duidelijk laat mer ken behoefte te hebben aan verder con tact. Als een rode draad door het verhaal loopt het zoeken van de „ik"-figuur naar een bosuil, die vaak in zijn tuin vertoeft en, misschien via die bosuil, ook wel het zoeken naar het meisje L., waarmee de „ik"-figuur een verhouding heeft gehad. Zij personificeren een zoeken naar zich zelf. De uil vertegenwoordigt de wijsheid en L. de eerlijkheid ten opzichte van zichzelf. De „ik"-figuur heeft met name dat laatste nog niet gevonden, gezien zijn vlucht van degenen die hem benaderen. Autobiografisch Maarten 't Hart maakte in 1971 zijn de buut met „Stenen voor een ransuil" In 1973 kreeg hij de Multatuliprijs. Zijn boe ken hebben alle een min of meer autobio grafisch karakter. Dat is dan ook één van de redenen waarom „Avondwandeling" zich in Leiden afspeelt. Maarten 't Hart werkt als bioloog in het Zoölogisch labo ratorium. Van zijn wetenschappelijke boe ken is vooral de verhandeling over ratten bekend geworden. Door het heden van de „avondwandeling" spelen flarden van het verleden. Staande op het plein voor de Marekerk hoort de i,ik"-figuur orgelspel en herinnert zich een onooglijk meisje dat verliefd op hem was en vijftig minuten op hem stond te wach ten, terwijl hij orgelles had. Hij was haar zonder iets te zeggen voorbij gelopen. Ook aan het slot van het verhaal komt iets van vroeger boven. Na de ontmoeting met het ongelukkig verminkte meisje in het plantsoen, dat de politie aanvankelijk weet te overtuigen dat de „ik"-figuur heeft getracht haar aan te randen, komt een droom van vroeger boven. „Ik liep langzaam over de spaarzame en nog ongerepte sneeuw in parelend maan licht langs de molen in Maassluis. Ik was de enige wandelaar op dat middernachte lijk uur, ik daalde de afrol af en ging onze Maarten 't Hart straat in. Bij ons huis gekomen zag ik witte gestalten achter de ramen, eerst mijn vader in zijn nachtgoed, hij liep door de voorkamer. Daarna zag ik mijn moe der. Ze lag op bed en had pijn, dat kon ik heel duidelijk zien. Was er ook nog iemand anders in de kamer aanwezig? Ik probeerde hen toe te roepen, maar kon geen woord uitbrengen, ik kon ook niet meer lopen en moest blijven stilstaan in de ongerepte sneeuw. Ik keek maar en ik keek maar. Opeens leek het alsof de pijn afgelopen was, haar gezicht ontspande zich, ze lag een ogenblik met gesloten ogen op bed, richtte zich toen op en keek in iets dat naast haar bed stond maar onder het raamkozijn zodat ik het niet zien kon. Toen wendde ze het hoofd om hoog, keek mij recht in de ogen en het verbaasde mij hoe het mogelijk was dat een gezicht zoveel afkeer kon uitdruk ken". „Avondwandeling" is een alleszins boeiend verhaal, al zal de oppervlakkige lezer met tal van vraagtekens blijven zit ten, omtrent de bedoelingen van de schrij ver. De novelle is niet alleen in de boek handel verkrijgbaar, maar kan ook via de giro worden besteld door storting van 7,60 (ƒ5,90 en 1,70 porto) op giroreke ning 24 76 900 t.n.v. BZZTÓH te Den Haag onder vermelding van „Avondwandeling". In de boekhandel in de novelle te krijgen voor 5,90. ELISABETH VOGELS LEIDEN Voor een beschamend gering aantal kijkers speelden William Ward en Mieke Visscher gisteravond in het LAK „Sigis- mundo Ceases to count". Zij zijn afkomstig uit de groep Camera Obscura, waarvan de regisseur Frans Marijnen inmiddels in Rotterdam zijn vleugels heeft uitgeslagen (Het Liefdes-Concilie), zodat de groep waarschijnlijk over de kop is. Dat is erg jammer gezien de spel mogelijkheden van bijvoorbeeld deze twee acteurs. Het gaat daarbij vooral om het echte, het inlevende, het helemaal van binnenuit met al je vezels acteren. Die stijl komt in zo'n stuk als Sigismundo goed tot uiting. Naar aanleiding van een krantenbericht, waarin melding werd gemaakt van een patiënt-oorlogsveteraan die 27 uur in een lift zoek was, heeft men een voorstelling gemaakt eigenlijk over zijn dromen, zijn gedachten, zijn herinneringen tijdens deze 27 uur. Als de patiënt zelf, is een pop in een rolstoel gedurende bijna de hele voorstelling op het toneel aanwezig. Daaromheen spelen William Ward en Mieke Visscher de scènes, die onderling een zeer los verband vertonen. Een belangrijke rol speelt het oorlogsverle den (Tweede Wereld Oorlog) van de patiënt Hij heeft in Italië gevochten, een deserteur moeten fusilleren en een kind bij een Italiaans meisje verwekt. Daarnaast heeft hij erotische fantasieën, bijvoorbeeld in verband met de kerk, en een droom van een soort ballet in rolstoelen. Met de ondersteuning van een redelijke geluids band, maar vooral van een fraaie belichting, en natuurlijk met goed spel werden al deze zaken tot een zekere eenheid gesmeed. Helaas, nogmaals, voor te weinig toeschouwers. Paul van der Plank Inspirerend pianoconcert Tjitte Weber KATWIJK geen gek idee van het Toonkunstorkest om die Symfoniette van Henk Badings te verplaatsen van het begin naar het eind van het program ma. Hoewel het van mij ook best aan het begin én het eind gespeeld had mogen worden. Tenslotte is het een verrukkelijk werk met mooie klarinetpassa ges a la Ravel's Boléro en meer van dat vuurwerk, waar de von ken vanaf vliegen. Het Toon kunstorkest zat er goed bovenop onder de stevige leiding van di rigent René Verhoeff. De Cantate „Ich habe genug" van J. S. Bach had nu de eer dit concert in de Dorpskerk te Katwijk te openen, hoewel het daarvoor niet alleen naar de betekenis weinig geschikt bleek. Orkest en solist Marcel Ver hoeff, een zeer verdienstelijke, jonge bariton deden hun best, met toewijding en inspanning, maar een echt muzikaal gebeu ren werd het toch niet. Helaas viel het daarop volgende viool concert van alweer J. S. Bach volkomen in het water door het ontoereikende spel van de solist. Je moet wel veel vertrouwen hebben als orkest om dat stuk op het repertoire te nemen, en het is op zich ook heel goed om zoiets aan te durven; maar in dit geval was het grote zelfover schatting om de toehoorders hiermee op te zadelen. Gelukkig keerde het tij na de koffie. Weer een moeilijk werk, nl. het concert voor piano en orkest in D, KV 40 van Mozart. Maar, Tjitte Weber, die nu als solist aantrad ging onbekom merd aan de piano zitten en gaf een geweldig concert weg. Hier sprong de vonk over en kwam de inspiratie ook over alle strij kers en blazers. Deze vrolijke atmosfeer bleef doorwerken in de uitvoering van bovengenoemde Symfoniet- ta; eind goed al goed dus. Paula Koning Ernstig ongeval in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Een inwoonster van Stompwijk moest gister middag voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd nadat zij gewond was geraakt bij een verkeersongeval. Komend vanaf het Watertje, verzuimde de Stompwijkse met haar auto op het onoverzichtelijke kruispunt Zuidbuurteseweg-Jan van Banningstraat voorrang te verlenen aan een Mercedes die uit deze straat kwam, bestuurd door de Zoeterwoudenaar J. K. Beide auto's waren total-loss. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT Het beleid van burgemeester en wethouders van Noordwij- kerhout in het komende jaar is gericht op een voortzetting van in vorige jaren uitge zette lijn. Dat betekent dat een aantal projecten, die enige jaren geleden van start zijn gegaan in het komende jaar verder worden voortgezet. Geldrovende projecten zijn onder meer vernieuwing van openbare verlichting en de aanleg van riolering. In sluitende begroting van 1977 is een bedrag van 85.000 gulden uitgetrokken voor de aanleg van waterleiding voor de bewoners van de Leidsevaart. Volgens b. en w. zal een ringleiding worden aangelegd, die wordt aangesloten op de waterleiding van de Delfweg. In tegenstelling tot de vele andere gemeenten wil de gemeente Noord- wijkerhout de plaatselijke belastingen nog niet verhogen. Projecten In Noordwijkerhout wordt al enige jaren gewerkt aan de vernieuwing van de openba re verlichting en verbetering van de riole ring. In het kader van de uitvoering van het beleidsplan 1976 wordt volgend jaar de ver lichting uitgebreid c.q. verbeterd van de Gooweg, tussen de Schulpweg en het kruis punt Langelaan. Ook het gedeelte tussen de Langelaan en café De Nachtegaal wordt in 1977 van voldoende straatverlichting voor zien, evenals het naast gelegen fietspad. Kosten rond 120.000 gulden. Volgend jaar moet in het centrum van het dorp in de Havendwarsstraat, een gedeelte van de Van 't Haafstraat en de Koninginne weg tussen de Havenstraat en de Van 't Haafstraat worden vernieuwd. Kosten onge veer 140.000 gulden b. en w. zijn van plan het laatste gedeelte van het Westeinde, van de Langelaan tot aan de grens met Noord- wijk van riolering te voorzien. „Objecten als „de Vonk" en de tenten-/caravanconcentra- tie bij „Dijk en Burg" kunnen dan op de riolering worden aangesloten," aldus b. en Hiermee is een forse stap gezet naar de zuivering van de sloten in de Noordzijder- polder. Kosten van dit project bedragen bijna een half miljoen. Het college heeft onderhandelingen gevoerd met G.S. over de aankoop van een stukje grond langs de Hoogduinweg, bij de voor malige H. Hartschool. B. en w. denken aan de bouw van acht woningen in de premie- sector. B. en w. streven er volgend jaar naar het terrein van de vroegere „Landbouw" te ontsluiten en er een parkeerterrein van te maken. In de begroting is een bedrag van 900.0000 gulden gereserveerd voor de aan koop van gronden en panden voor de aanleg van de westelijke omleidingsweg (Zeestraat- Langevelderweg). De realisering van de weg is volgend jaar nog niet aan de orde. Het college wil 200.000 gulden besteden aan de verlichting van de dorpskern in het kader van het verkeerscirculatieplan. Omdat de taken van de gemeenten in de sector sport en recreatie steeds toenemen, stellen b. en w. de raad voor een speciale ambtenaar voor deze zaken aan te stellen. Door middel van ruimteordelijke regelin gen" wil het college gelegenheid scheppen voor de vestiging van schone kleinere indus trieën. Zij wil tevens ambachtelijke bedrij ven en kleine industrieën in de dorpskern gelegenheid geven daarbuiten ruimere huis vesting te vinden. Aandacht wordt volgend jaar ook besteed aan. Uitbreiding van de bibliotheek aan de Kerkstraat (zie foto) In de begroting heeft het college een bedrag van 300.000 gulden gereserveerd. Waterpomp voor sportvelden „De Boekhor st". Kosten 11.000 gulden. Gemeenschapshuizen in Noordwijkerhout en De Zilk. Een bedrag van ruim 380.000 gulden is gereserveerd voor het Noordwij- kerhoutse huis, terwijl voor het huis in De Zilk een bedrag van bijna 185.000 is gereser veerd. Het college wacht nog op resultaten van enquêtes. De bibliotheek aan de Kerkstraat, die zal worden uitgebreid. De bazar in Verpleeghuis „Zuidtwijck" in Leiden trok gisteren grote belangstelling. Vele werkstukken van de patiënten werden verkocht. De opbrengst van de bazar is voor de aanschaf van een video-cassette-recorder.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3