„Niet streven naar de absolute top" „Met partijtjes alleen red je het niet......" Eric Filemon wil met plezier „ballen"... DANAÏDEN-SPELER NU BIJ KAMPIOEN LUTO LDWS Al: zeventien treffers voldoende JAHN-VOORZITTER DE KNEGT: ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) LEIDEN Een inmiddels al twee maanden geleden plotse ling uit het leven gerukt spin netje is er eigenlijk de oor zaak van dat Danaïden—spe ler Eric Filemon sinds afgelo pen zondag (na twaalf jaar) Danaïden—speler af is. Twee maanden terug trachtte File mon, daartoe verzocht door vrouw Nieske, een heimelijk binnengeslopen zwarte veel- voeter definitief uit het huis te verwijderen. Op een bar kruk geposteerd, slaagde de poging volledig. Het afstap pen ging de door zijn routine zo waardevolle korfballer evenwel minder af. Een val partij volgde en het resultaat hoofdpijn en drie gekneus de ribben loog er niet om. Filemon, die zondag nog in actie geweest in de derby te gen Fides Pacta, belde de daarop volgende dinsdag cor rect af voor de training. „Ze ker niet met het idee dat ik bij de Danaïden zou stoppen", stelt Eric Filemon nu. „Ster ker nog, er was geen sprake van een vertrek." Toch zou die blessure Eric Fi lemon bij de Amsterdamse landskampioen LUTO doen belanden. „Het begon al bij het afmelden voor de trai ning", verklaart bebaarde Fi lemon. „Dat had ik bij de trai ner Jan Henzen gedaan. Ter wijl ik dat officieel bij wed strijdsecretaris Cees van Kui lenburg had moeten doen. Een foutje van mij, akkoord, maar een reden om iemand te schor sen is dat voor mij toch niet." Voor De Danaïden echter wel. Hoewel geblesseerd, werd Fi lemon voor een wedstrijd ge schorst. „Toen werd het voor mij toch wel een principe kwestie, ik nam het erg hoog op. Nadat ik had gehoord dat ik alleen maar geschorst was voor dat ene vergeten belletje, heb ik weer contact opgeno- Eric Filemon: „Een maand gewacht..." men met het bestuur. Dat zeg de mij een gesprek toe. Daar heb ik één maand op ge wacht..." Die maand is Eric Filemon niet op het Danaïden—terrein geweest. „Ik had begin okto ber weer kunnen spelen. Maar ik zat gewoon op dat gesprek te wachten dat maar niet wil de komen'.. „Ballen" „Tot zondag heb ik gewacht. Toen heb ik 's middags met LUTO gesproken en over schrijving gevraagd. Want per slot van rekening merk je het wel. Van vier keer trainen in de week naar niets, dat is niets voor mij. En ja, je wil toch wel weer eens gaan bal len..." „Met plezier korfballen, dat staat voor mij voorop" weet Eric Filemon. Die overigens ook weet dat de reden waarom hij nu De Danaïden achter zich laat op zich niet voor honderd procent steekhou dend is. „Kijk eens", verklaart hij reëel, „ik neem het gebeur de echt hoog op, daar gaat het niet om. Maar er zijn natuur lijk ook andere redenen. Sfeer en gezelligheid zijn voor mij nummer één. Bij Danaïden is dat nu wel wat zoek. Daarbij korfbal ik toch ook graag op niveau. In LUTO is dat moge lijk. En op een gezellig Am sterdamse manier. Bij Danaï den eigenlijk niet meer. Het feit dat er twee, drie jaar gele den niet bewust is verjongd gaat nu in de resultaten door spelen. Daardoor krijgt Danai- den het in het veld, in de overgangsklasse nu al moei lijk. Daarom ook zie ik het microseizoen in de hoofdklas se voor de club, helaas somber in..." „Nee, ik geloof toch niet dat ik zo'n lastige jongen ben. In het veld kan ik wel eens ver velende dingen zeggen tegen scheidsrechters, maar met de club heb ik nooit problemen gehad." Daarom ook hoopt Eric File mon dat zijn tussentijdse over schrijving bij het bestuur van de Leidse vereniging niet op overwegende bezwaren zal stuiten. „Ik heb dit seizoen twee wedstrijden voor De Da naïden gespeeld, dus er kun nen problemen ontstaan met die overschrijving. Maar ik ge loof wel dat, als Danaïden meewerkt, de Bond ook geen bezwaren zal hebben. Dat zou voor mij overigens uitstekend uitkomen. Dan kan ik het ko mende micro—seizoen al met LUTO meedraaien. En juist het micro—korfbal vind ik persoonlijk het meest aantrek kelijke." Of dat „meedraaien" in het eerste of tweede gaat gebeuren, doet er voor File mon op dit moment niet zoveel toe. „Ik maak een goede kans om daar in het eerste te komen, dat geloof ik wel. Maar op dit moment gaat het er mij om weer bezig te zijn. Nu hark en schoffel ik elke zondag in de tuin, dan ben ik met korfbal bezig. Dat trekt me meer..." De driewekelijkse retourtjes Amsterdam („Het is maar ze ventig kilometer..") neemt Fi lemon in dat geval graag voor lief. GERT-JAN ONVLEE Op de foto reikt Wout Bergers de Leidse Courant Bal uit aan aanvoerder Re- né Luiten. Verder op de prent: Staand v.l.n.r.: Trai ner Cees de Roode, Leider Ton van de Weiden, mas seur Gé Dubbeldeman, Ar nold van Dam, Edward Galjaard, Peter de Roode, Hanny Sjardijn, Hans van Duijn, René Luiten en Wout Bergers. Knielend: Roel Starre, Bart van der Weiden, Arnold Voerman, Richard Jurgens en Ruud Veldhuizen. (Van onze sportredactie) LEIDEN Kruis of munt moest deze week beslissen. SJZ BI was er afgelopen weekeinde in geslaagd WOA BI met 17—0 terug te wijzen, maar ook LDWS Al was in het treffen met Quick Boys A4 tot een zelfde produktie (zonder tegendoelpun ten) gekomen. De door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde (en door Wout sr. ook uitgereikte) Leidse Courant Bal belandde via het lot bij LDWS. Het elftal dat in Bart van der Weiden zes doelpunten en Richard Jurgens (viermaal) de grote mensen had in het duel met de Katwijkse A4. De mooiste goal werd evenwel vlak voor tijd door Edward Galjaard ges coord; de bal verdween na een afstandsschot in de uiterste bovenhoek van de Quick Boys—veste. LEIDSE COURANT BAL Gerrit de Knegt, werkend aan z'n (volle) bureau: „De uitvoering belooft iets moois te worden." (Van onze sportredactie) LEIDEN De opvatting van Gerrit de Knegt (46) waar het topturnsport betreft, tekent de voorzitter van de jubilerende Christelijke Leidse turnvereniging „Jahn" volledig. Tekent ook de opvatting die bij het nu zestigjarige Jalui heerst als er over taken en doelstellingen wordt gesproken. „Ik kan me niet voorstellen dat de echte toppers nog plezier in de sport beleven. Het enige wat bereikt wordt door het leveren van die topprestaties is dat het eergevoel wat wordt gestreeld. Maar het is voor die sporters allemaal wel onver antwoord zwaar. De weg er naar toe, waarop je om aan de top te komen zoveel andere zaken moet laten liggen; en de weg terug, waarop zo'n zelfde sportman of sportvrouw grote klappen kan krijgen als niet kan worden geaccepteerd dat het „allemaal voorbij" is. Nee, op een dergelij ke manier top-turnsport bedrijven hoeft voor mij echt niet." Het is ook een van de redenen waarom De Knegt, met „zijn" Jahn lid van het Koninklijk Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond (KNCGV) een nauwere samenwerking met bijvoorbeeld het „neu trale" KNGV, vooraleerst niet tot stand ziet komen. „De doelstellingen liggen heel an ders," weet De Knegt. „Het KNGV kent bijvoorbeeld trainingskampen in de vorm van internaten. Daarin wordt echt naar de absolute top gestreefd. Wij als Christelijke Bond kennen dat niet. Willen er ook niet aan." Wat niet wegneemt dat ook Jahn graag prestaties ziet. „Maar op een andere wijze," verklaart De Knegt, nu „zo'n twintig jaar" voorzitter van de 650 leden tellende vereni ging. „In principe werken we vanuit een brede basis. Het bezig zijn van onze leden staat voor ons centraal. Maar als er op een gegeven moment leden met talent naar voren komen, dan krijgen die vanzelfspre kend wel de mogelijkheid zichzelf te verbe teren. Om, binnen redelijke normen „hun eigen top" te bereiken. Anders nog. Door het bestuur van Jahn wordt in die gevallen getracht stimulerend te werken. Maar al leen dan als het een natuurlijke groei betreft, want het toespitsen naar de top, het koste wat kost doorstoten is nooit ons streven geweest. Zal dat ook nooit zijn..." Recreatief Het werkelijke doel van Jahn ligt meer op het recreatieve vlak. „Vanaf de oprichting is het doel van de vereniging altijd geweest een zo groot mogelijke groep verantwoor de, speelse vrijetijdsbesteding te kunnen geven. Én dan op zo'n manier dat het plezier er bij iedereen inblijft. Tegenwoor dig is dat ook een mode-term geworden: „sportieve recreatie". Ik geloof dat Jahn zich daar al zestig jaar mee bezig houdt." En inhakend op acties als, bijvoorbeeld Sport-Real: „Ik sta er persoonlijk volledig achter dat de mensen meer moeten bewe gen. Maar ik vraag me wel af waarom dat niet gewoon in verenigingsverband zou kunnen. Er wordt in dat verband wel eens gesteld dat er zo'n drempel ligt voor de man of vrouw die bij een vereniging wil komen, maar zelf dacht ik toch niet dat die drempels zo hoog zijn als wordt be weerd." Het „bewegen" op zich wordt bij Jahn met recht al van kinds af aan bijgebracht. Van het ledenbestand van zeshonderdvijftig op dit moment vormt de groep jeugdigen tot veertien jaar verreweg het grootste gedeel te. „We hebben nu ongeveer vierhonderd jeug dige leden tot veertien jaar. Dan echter, komt het grote verloop. Die kinderen ko men op de middelbare school in aanraking met andere sporten, teamsporten ook. Op dat moment moet je als turnvereniging gewoon een stap terugdoen. Dat is een gegeven waar je rekening mee moet hou den. Misschien op zich niet eens zo'n ern stige zaak. Je hebt die kinderen toch v/at bijgebracht, wat geleerd. En dat is ook erg belangrijk." Bij de 20, 21-jarigen ligt de volgende „grens". Vooral de dames zijn dan bij „Jahn" weer in groten getale present. Ger rit de Knegt daarover. „Behalve in het prille begin, toen waren er alleen maar heren lid van onze vereniging, hebben de dames toch altijd wel het grootste gedeelte van de club gevormd. Dat is overigens een lijn die in de gehele turnsport terug te vinden is. Alleen op bestuurlijk niveau hebben de heren vrijwel altijd de dienst uitgemaakt. Al is dat bij Jahn nu redelijk bijgetrokken. Het dagelijks bestuur wordt dan nog wel gevormd door „mannen", maar over het gehele bestuur en alle com missies gezien is het bij ons nu half om half. Een vorm van emancipatie bij het 60-jarige Jahn; een vereniging die overigens toch heeft getracht met de tijd mee te gaan. De Knegt: „Je moet als vereniging gewoon meegaan. Maar bij Jahn hebben we wel altijd de grote lijnen in het oog gehouden. Zoals bijvoorbeeld het feit dat Jahn staat voor een Christelijke vereniging. Dat is een van de dingen die nooit zal veranderen. Door de jaren heen wordt het allemaal misschien wat anders verwoord, wat an ders beleefd, maar die zo belangrijke grote lijn houden we zonder meer aan. Dat is ook nodig, vind ik." Het eerste tastbare doel waar Jahn als vereniging zich nu voor ziet geplaatst is de uitvoering, volgende week zaterdag. Een jubileum-uitvoering in de Vijf Meihal die extra-groot is opgezet. De Knegt: „Daar hebben we hard aan gewerkt, zijn we nu nog steeds mee bezig. Maar ik geloof wel dat ik nu al kan zeggen dat we er in geslaagd zijn iets leuks te organi seren. 's Middags komt de kleine jeugd in de hal aan bod en 's avonds zijn het de oudere leden die, met gastturners van het Verbond, voor het „grote" werk moeten gaan zorgen. Nee, het belooft een uitvoe ring op niveau te gaan worden. De moeite van het komen echt meer dan waard..." GERT-JAN ONVLEE (Van onze sportredactie) WARMOND Jeugd en de doorgevoerde verjonging. Voor Warmunda-doelman Dolf Kok (26) belangrijke za ken als de (recente) geschiede nis en de toekomst van zijn vereniging aan de orde ko men. De doelman die op zijn tiende bij Warmunda aanklop te, even weg was, maar nu al weer bezig aan zijn vierde seizoen in het eerste: 'Toen ik terug kwam bij Warmunda voerde onze toenmalige trai ner (Warmerdam; red.) net de grote verjonging door. Dat pakte toen fout uit. Door het gebrek aan routine en de overdosis pech, die we in dat jaar hadden, degradeerden we naar de afdeling. Nu is er weer een aantal jeugdspelers doorgekomen, bestaat het eer ste team voor het grootste gedeelte weer uit jonge spe lers. Maar nu heb ik er wel alle hoop op. Goed, dit jaar zullen we echt geen kampioen worden. Maar als het team drie jaar bij elkaar blijft zie ik wel degelijk mogelijkheden met Warmunda weer de KNVB in te stappen". De resultaten tot op dit mo ment zijn voor Warmunda evenwel nog niet zo hoopge vend. Dolf Kok beamend: "Dat klopt. Zelf had ik eigen lijk ook wel wat meer van de competitiestart verwacht. Aan de andere kant weet je dat het elftal nog moet groeien, is het misschien toch niet zo vreemd WARMUNDA-DOELMAN DOLF KOK: dat. de resultaten er nog niet zijn". Resultaten die ongetwijfeld wel zullen komen, stelt opti mistische Kok: "Buiten de prestaties om gaat het gewoon erg goed met Warmunda. De trainingsopkomst is ontzettend goed en er wordt ook lekker fanatiek getraind. Een heel verschil trouwens met vorig jaar". De trainerswisseling (Vessius vertrok; ex-MMO-trainer Kruit kwam) heeft naar de mening van Dolf Kok - overigens ook kok van beroep - erg positief doorgewerkt. "Onze vorige trainer was eigenlijk wat te gemakkelijk. En dan weet je gewoon dat voetballers, waar dan ook daarvan gaan profite ren. Daar heb ik mezelf ook schuldig aan gemaakt. Maar het resultaat was vorig seizoen wel dat er een training moest worden afgelast, omdat de meeste spelers zich op de ijs baan bevonden Die praktijken behoren nu wel tot het verleden. Dolf Kok: "Mijnheer Kruit is er direct hard tegen aan gegaan. Heeft orde en regelmaat ingevoerd, dingen waar we bij Warmunda blijkbaar toch wel behoefte aan hebben. Op zich zijn we makkelijke jongens die het liefst zo snel mogelijk een par tijtje doen Maar ook Kok weet dat je het, zeker in de afdeling, met "par tijtjes" alleen niet redt: "Elke week moet je er weer voor de volle honderd procent tegen aan. Je komt bijna geen ge makkelijke tegenstanders meer tegen, dus moet je condi tioneel volledig bij zijn". Een probleem waar Warmun da, met zoveel andere elftallen mee worstelt is het voorhoede- vraagstuk. "Alleen tegen Am- merstol hebben we dit jaar fors uitgehaald. Die wedstrijd wonnen we met 4-0; het was dan ook wel de zwakste ploeg van de afdeling. In andere wedstrijden krijgen we na tuurlijk ook wel kansen, maar dan ontbreekt steeds weer het beslissende schot". Toch probeert Warmunda, met name in de thuiswedstrijden, aanvallend te spelen. "Ook al om het publiek weer naar het terrein terug te krijgen. Na de degradatie zijn de mensen toch wel wat weggebleven. En van publiek moet je het als voetbalelftal toch ook heb ben". En nog een keer in de toe komst blikkend: "Er is duide lijk perspectief. Met dit elftal kunnen we binnen enige jaren erg hoog komen". Prognoses Dit keer is het de beurt aan Dolf Kok om zijn krachten te meten met de immer ronde bal. Een voorspellersstrijd die tot nu toe knap lastig lijkt te zijn. Op koploper Nick Ver woerd van Alphense Boys na, is er nog niemand in geslaagd een percentage van meer dan vijftig te bereiken. Ook VVO A-spelers Paul van der Geest en Gé van der Star kwa men vorige week niet aan die "magische" 50%. Gezamenlijk werd een score van 44.82% ge boekt; goed voor een gedeelde tweede plaats. Groep A: Oranje Groen - Nieuwerkerk 2; Ammerstol - Alphia 2; Warmunda - Stomp- wijkse Boys 3; Bergambacht - Schoonhoven 3; KRV - Stol wijk 1; Alphense Boys - VTL 1; Gouderak - Leidse Boys 3. Groep B: WOA - Esto 3; VNL - VNA 1; Soccer Boys - SJZ 2; RVC - Floreant 2; Kickers '69 - Nicolaas Boys 3; Wete- ringse Boys - ZLC 2; Unitas Leiden - Meerburg 2. Dolf Kok: "Het elftal moet nog groeien". Zaterdag: Eerste klasse: Val ken '68 - Kagia 3; WSB - MVKV 3; Woubrugge - Oegst- geest 2; KRV - Hazerswoudse Boys 1; SC Lisse - GWS 3. Tweede klasse: SVLV - Stompwijkse Boys 1; Unitas Leiden - Bernardus 3; VNL - Meerburg 2; SJZ - LSW '70 1; Abbenes - Kickers 'l 11. Gouda: Zwammerdam - Roh- da 3; Rijnstreek - Oudewaler 2; Sportief - Floreant 1: Wad- dinxveen - Reeuwijk 2; Aar- landerveen - Bergambacht 3. Stand: 1. Nick Verwoerd (Alp hense Boys) 56.66%; 2 Gidion van der Born (Leidse Boys) en Paul van der Geest/Gé van der Star (WOA) 44.82%; 4 Jan van der Weijden (Unitas Lei den) 37.93%; 5 Gé Perfors (Oegstgeest) 36.66%; 6 Renzo Candido (Leiden) 36.36%; 7 Thijs de Wit/Bert de Ruiter (Meerburg) 33.33%.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11