Nieuwe stichting voor bevordering van katholieke volwassenenvorming SCHERPE KRITIEK OP BISSCHOPPEN TIJDENS ITALIAANS OVERLEG' _8 ipNDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT Bel opatellen van een „con tourennota" voor katholieke volwassenenvorming in Ne derland is de komende drie jaar een van de voornaamste taken van de nieuwe stlchtinf „Kontakt Katholieken Educa tief Werk" (KKE). Katholieke orfanisaties die xicta met ou derwijs en vorming bexighou- den hebben de stichting opge richt of er hun adhesie mee betuigd, omdat tij gezamen- I lijk overleg van groot belang j achten. De KKE cal op de I eerste plaats alle aandacht be steden aan de kwestie van de open schooi en de katholieke bijdrage in de meningsvor ming hierover, die de over- J beid op gang heeft gebracht. I Ook wil het „kontakt" een ant- woord geven op overheidsini- tiatieven inzake permanente educatie en plaatselijk educa tief netwerk. De KKE, die zelf geen vormingswerk gaat doen, zal plaatselijke vormingsacti viteiten zo nodig ondersteunen of op gang helpen. De KKE wil niet opnieuw een katholie ke zuil oprichten, maar vooral de samenhang uitwerken tus sen vormingswerk en levens beschouwingen, alsook de ga ranties voor de levensbeschou welijke aspecten binnen het werk. De nota moet hiervoor het materiaal aandragen. Voorzitter van het bestuur van de nieuwe stichting is vicaris- generaal dr. H. A. van Mun ster van het aartsbisdom Ut recht. Tot studiesecretaris is benoemd mevrouw drs. B. de Groot-Koppelzky (34) te Eelde (Gr). Zij was staflid van het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Groningen, speciaal belast met vraagstuk ken op gebied van missie, ont wikkelingswerk en vrede. Me vrouw De Groot heeft haar theologische studies gedaan in de Duitse Bondsrepubliek aan de theologische school Bethel en de theologische faculteit van de universiteit te'Gottin- gen en in Nederland aan de theologische faculteiten van de rijksuniversiteit Utrecht en de katholieke universiteit Nijme gen. Met behulp van literatuuron derzoek en interviews met een aantal personen uit de sector van het katholiek onderwijs en katholieke volwassenenvor ming, zullen de komende drie jaar suggesties worden uitge werkt voor het denken over het vormgeven aan een kath olieke volwassenenvorming. Bestaande mogelijkheden wil het „Kontakt Katholieken Educatief Werk" stimuleren. Het KKE hoopt dat te doen door informatie te geven over alles wat op het gebied van het vormingswerk wordt gedaan, door wie, met welke middelen en methoden, en via welke subsidiemogelijkheden. De vormingsactiviteiten van de bestaande katholieke organi saties op dit gebied zullen in kaart worden gebracht, zodat zij beter op elkaar afgestemd kunnen worden. Het KKE zal contacten leggen met andere levensbeschouwe lijke organisaties in binnen- en buitenland op gebied van vor ming van jonge mensen en volwassenen. Naast een be stuur kent de KKE een stich- tingsraad, die fungeert als een ronde tafel van organisaties en personen die zich met vor mingswerk bezighouden. De kosten voor het secretariaat zijn voor drie jaar gedekt door vrijwillige bijdragen van een aantal instellingen van reli gieuzen. Het bestuur van de stichting bestaat, behalve uit voorzitter dr. H. van Munster, uit: drs. L. M. Thomas, docent aan de hogere school voor verpleeg kundigen, vice-voorzitter, me vr. mr. C. M.. Smithuysen- Naessens, secretaris-penning meester, mr. dr. J. L. Albers, directeur van het secretariaat van de r.k. kerkprovincie in Nederland, pater H. J. J. Koe nen sj van het Hoger Kateche- tisch Instituut, mevr. L. J. J. M. Muller-Hafkemeyer, be stuurslid van verschillende or ganisaties op gebied van vor mingswerk, pater J. W. Sael- man, provinciaal van de au gustijnen, drs. Th. F. W. Weh- kamp, secretaris van de fede ratie van vormingscentra, mr. L. B. M. Wüst, directeur alge mene beleidvoorbereiding KRO. Adviserende leden zijn: drs. M. J. W. J. Stuart, onder- wijs-technoloog van de techni sche hogeschool Twente, en de heer J. A. J. Pedroli, onder wijsdeskundige van de stich ting Ons Middelbaar Onder wijs (OMO). De stichting is in het leven geroepen door onder meer: hel Landelijk Beraad Plaatselijk Vormingswerk, het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs, de Katholieke Wer kende Jongeren, het Bedrijfsa- postolaat, katholieke vrouwe norganisaties, de KRO, de Katholieke Theologische Insti tuten, Pastorale Centra van verschillende bisdommen, or ganisaties van werknemers (NKV), werkgevers (NCW) eii voor lectuurvoorziening en bi bliotheken, alsmede de stich tingen van religieuzen in ons land. Het sekretariaat van het KKE is gevestigd in het gebouw van de r.k. kerkprovincie: Bilt- straat 119, Utrecht, telefoon 030 - 33.42.44. De Torijnse geschiedkundige, prof. Franco Bolgiani heeft op de eerste Italiaanse katholiekendag scherpe kritiek geuit op paus Pius XII, het Italiaanse episcopaat en de christen-demo craten van de „Democratia Cristiana" In zijn betoog over de Italiaanse samenleving van de afgelopen dertig jaar zei professor Bolgiani dat Pius XII zich in de vijftiger jaren al te zeer had vereenzelvigd met de politieke plannen van de Italiaanse christen-democraten. De Italiaanse bisschoppen verweet hij in de jaren zestig de vernieuwde kracht van het concilie niet te hebben herkend. Een uitzondering maakte hij voor de pas gestorven kardinaal van Bologna,, Lercaro, en de toenmalige kardinaal Montini, de huidige paus. Ook de Democratia Cristiana was volgens de historicus in die tijd niet bij machte geweest om de noodzakelijke hervormingen door te voeren. Hij verweet de partij corruptie en vriendjespoli tiek. Onder meer bekritiseerde hij de bouwspeculaties, waarvoor zich ook de religieuze instituten niet geschuwd hadden. De bisschoppen, die duidelijk geschokt waren door deze frontale aanval, onthielden zich echter van commentaar. Pater B. Sorge, vice-voorzitter van de bijeenkomst, zei dat de katholiekendag open staat voor elk geluid en dat elke spreker verantwoordelijk is voor zijn eigen woorden. Opgewarmd door deze vlammende speech zijn de 1300 deelne mers honderd bisschoppen, driehonderd priesters en negenhon derd leken) in tien werkgroepen uiteengegaan. De resultaten van deze besloten vergaderingen vooral rond de verhouding kerk en maatschappij, zouden vandaag op de laatste dag van deze katholiekendag bekend worden gemaakt. Open brief van Open Kerk aan bisschoppen Open Kerk Zuid Holland heeft bij wijze van „open brier' aan kardinaal Wille- brands de tekst aangeboden van een toe spraak, die pastoor ds. N. Bouhuijs heeft gehouden in een dienst ter viering van het vijfjarig bestaan van de pastorale arbeid der kerk in de Merenwijk in Leiden. j In deze toespraak, handelend over Eucha- i ristie en Avondmaal, stelt ds. Bouhuijs onder meer: „Wij hebben in de loop van de kerkgeschiedenis allerlei voorwaarden opgesteld wanneer avondmaal en eucharis tie écht zijn en wanneer we aan eikaars vieringen mogen deelnemen, maar zijn vaak voorbijgegaan aan de meest ingrij pende voorwaarde of Christus wel in ons midden wil zijn. Wij stellen in de naam van de Heer vast of u en u wel mogen meedoen. We vragen ons bijna nooit af of Christus nog wel mee wil doen en aanwe zig wil zijn als binnen zijn kerk broeders en zusters elkaar buiten spel plaatsen." Open Kerk Zuid-Holland vraagt kardinaal Willebrands en de overige leden in het episcopaat in de open brief over deze en andere punten uit de toespraak van ds. Bouhuijs mee te willen denken. Een ant woord is van het grootste belang zowel voor het gemeenschappelijke als voor het persoonlijke geestelijk leven van de chris tenen in deze tijd, aldus Open Kerk. Moslims vragen van Vaticaan om erkenning van Mohammed Theologen van de islam en de r.k kerk zullen volgend jaar een studieconferentie wijden aan de persoon van Mohammed, de stichter van de Islam, en aan de opvat tingen, die over hem onder de christenen leven. De godsdienstig adviseur van de sultan van Aboe-Dhabi en van het islamitisch wereldcongres, dr. Izzeddin Ibrahim, heeft dit meegedeeld. Hij voegde eraan toe, dat hij een dergelijke conferentie had bepleit tijdens een bezoek aan Paus Paulus. Het secretariaat van het islamitisch we reldcongres in Karachi heeft naar aanlei ding van deze aankondiging meegedeeld, dat van islamitische kant een verklaring van het Vatikaan over Mohammed wordt verwacht. Het vatikaan zal Mohammed moeten erkennen als „waarachtig profeet en drager van de openbaring." In verband hiermee verwijst het secreta riaat naar de verklaring van het tweede Vatikaanse concilie, waarin van de Islam wordt erkend, dat het „een geloof in dezelf de god" is. Het secretariaat wijst er tenslotte op, dat de islamitische theologie steeds als voor waarde voor een gesprek tussen r.k. kerk en islam heeft gesteld, dat Mohammed wordt gerehabiliteerd. Mohammed werd in de middeleeuwse lite ratuur meestal voorgesteld als „ketter", als „vijand van god" of als de „god van de islamieten"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9