VERTROUWEN IN VOORTZETTING BELEED V.S. deTijd de^lENE Radicalen in China wilden nieuwe partij beginnen Kissinger-tijdvak loopt ten einde Gruyters: directeur van een bijkantoor DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Chrysler-direc- teur in Argentinië vermoord BUENOS AIRES (AFP) Een directeur van het automobiel bedrijf Chrysler is gisteren in Argentinië vermoord door le den van de ondergrondse quer- rilla-organisatie „Montoneros". Carlos Roberto Souto, directeur van de vestiging van Chrysler in Argentinië, werd bij het verla ten van zijn woning in Castelar, 20 kilometer ten westen van Buenos Aires, doodgeschoten door onbekenden die daarna op de vlucht sloegen en toen vlug schriften van de organisatie op de plaats van de moord achter lieten. Sinds het begin van dit jaar zijn 21 ondernemers in Ar gentinië vermoord, onder wie twee van Chrysler. Aardbeving in Engeland LIVERPOOL (UPD - In het Noordwesten van Engeland heeft zich gisteren een aardbe ving voorgedaan, die muren deed scheuren. Het epicentrum lag in Widnes, 300 km. ten noorden van Londen waar 300 mensen een gebouw van acht verdiepingen moesten verlaten. Tientallen personen zijn in zie kenhuizen behandeld wegens een zenuwschok. In Warrington kregen honderden studenten opdracht een gebouw van de technische school te verlaten toen er scheuren in de muren verschenen. Treinongeluk in Polen: 25 doden WARSCHAU (AP) - Vijfen twintig personen zijn gister morgen omgekomen en onge veer 60 gewond bij een botsing tussen een express trein en een lokale trein op een klein station bij Czestochowa in zuid-west Polen. De lokale trein stond stil op het station van Julianka toen de express trein van Lublin naar Wroclaw in dichte mist er op inreed. Het was het ernstigste treinongeluk in Polen sinds 1962 toen bij een botsing met een express trein 34 personen wer den gedood en 69 gewond. Brussel/Tel Aviv/Moskou (DPA/AFP) De eerste reacties op de verkiezing van Jimmy Carter tot president van de Verenigde Staten, tonen vertrouwen bij de westerse bondgenoten in de sta biliteit van de Amerikaanse buiten-, landse politiek, maar toch ook zorg over de toekomst van de crisiscentra in de wereld. Overigens wil men met zijn oordeel wachten tot meer over Carters doelstellingen en zijn mede werkers bekend zal zijn. De voorzitter van de Europese Commis sie, Francois Xavier Ortoü, rekent erop dat zich op alle niveaus nauwe betrek kingen tussen de gemeenschap en de Amerikaanse regering zullen ontwikke len. In de grote Europese hoofdsteden is men ervan overtuigd dat Carter geen fundamentele wijziging in de Ameri kaanse buitenlandse politiek zal aan brengen. De Britse premier Callaghan hoopt dat de meer expansionistische economische politiek die van Carter verwacht wordt* ten goede zal komen aan de internationale handel. Moskou onthoudt zich vooralsnog van commentaar. In de Arabische hoofdste den hoopt men dat de pro-Israëlische uitlatingen van Carter gedurende zijn campagne alleen maar bedoeld waren om stemmen te winnen, en dat het proces van evenwichtige Amerikaanse politiek voor het Midden-Oosten zal worden voortgezet. Premier Rabin van Israël vertrouwt erop dat Carter de traditionele Amerikaanse steun aan Is raël in stand zal houden. Rabin bracht ook hulde aan Ford, die als staatshoofd Israël geholpen heeft. In Zuid-Afrika Na 22 maanden campagnevoeren, waarbij ruim 700.000 kilometer werd atgeiegd en iöuu redevoeringen weroen uitgesproken gelooft de oppositie dat Carter een har- is Jimmy Carter weer thuis in Plains, met het presidentschap in zijn zak. Staande op het perron in Plains, waar zo'n 1000 der standpunt tegenover de apartheid mensen de nacht waren opgebleven om Plain's grote man te verwelkomen, begon Carter hen te bedanken. Toen werd het zal innemen. hem opeens te machtig, zijn stem stokte en de tranen stonden in zijn ogen. Elsevier verschijnt deze week een dag later omdat het heeft willen inhaken op de verkie zing van Carter tot president van Amerika. De Haagse Post heeft een inter view met minister Gruyters. „Uiteindelijk ben ik toch de di recteur van een bijkantoor. Ik heb anderhalf jaar geprobeerd te solliciteren naar het hoofd kantoor, maar dat is goed mis lukt. Ik had ook moeten weten dat het niet kan, structureel ge zien. De gedachte dat er zestien volledig gelijke ministers zitten is volstrekte onzin. Ik heb het idee dat ik minder in het minis terschap heb kunnen investeren dan ik in huis heb. Het klinkt waarschijnlijk mateloos arro gant, maar ik verveel me vaak. Tijdens die, naar mijn smaak veel te lange, kabinetsvergade ringen zit ik meestal boeken te lezen. Daarmee geef je dan te kennen: ik doe geen moeite meer om er invloed op uit te oefenen. Dat kan niet Nog maals, dat ligt geenszins aan de ministers afzonderlijk, het is het systeem dat zo werkt". Voorts een interview met drs. J. Hooglandt, topman bij Hoogo vens. „Ik geloof in de dynamiek van ons land, maar dan moet er een fikse mentaliteitsverande ring tot standkomen. Progres sief Nederland moet realisti scher worden. En Nederlanders zijn in aanleg best realistisch, hoor. Wie je ook op straat tegen komt, de VAD zegt hem niks". Een portret van de „bezeten" acteur Jules Croiset. „Op mijn ,11e stond ik al de ogen van Oedipus uit te steken". Vrij Nederland vindt dat na het rapport Weinreb de discussie al lerminst gesloten mag worden. „Weinreb is ons door het rap- port'niet sympatieker geworden, zijn ontluistering, of beter zijn ontmaskering, achten wij totaal, maar het rapport is ons even min lief. Niet omdat er fouten en foutjes, tegenspraak en on duidelijkheden in de twee delen zijn aan te wijzen. Het is de toon van het rapport die niet deugt en te denken geeft". Voorts een kritische beschou wing over het zogenaamde .sa menspanningsartikel waarmee het wetboek van strafrecht zal worden uitgebreid. „Van Agt heeft toch maar alvast besloten tegenover het embryonale ge weld van de Rode Hulp de ter rein van de angst van de staat te stellen. Dat is een teken van zwakte. Het samenspanningsar tikel kan de samenleving wel eens heel wat meer narigheid gaan bezorgen dan tot dusver de Rode Hulp heeft veroor zaakt" De plannen voor een Noordzee- eiland worden door het blad „een twijfelachtige jongens droom" genoemd. In een artikel over voetbal wordt gesteld: „De evolutie is de laatste 20 jaar aan de KNVB voorbijgegaan, het bondsbureau is vastgeroest aan tradities, voortgekomen uit het amateurvoetbal". Een interview tenslotte met de componist Rudolf Escher, die praat over de muziekjournalis tiek. „Iedereen leutert maar mee en niemand die op het idee komt van: misschien weet ik er eigenlijk te weinig van. En alles wordt gedrukt". Het omslagartikel van de Tijd signaleert dat uiterst rechts Ne derland naar de bliksem ziet gaan. „Maar wanneer het er op aan komt, zien ze geen enkele aanleiding om ook maar een avond huiselijke haard en kleu rentelevisie te verlaten om in vergaderingen aan hun misnoe gen vorm te geven, om over een aktiever optreden maar hele maal niet te spreken." Voorts een interview met Swa- po-leider Kaluenja. „We hebben tenslotte allemaal onder dezelf de miserabele omstandigheden moeten leven, maar dat bete kent nog niet dat we dezelfde smerige streken kunnen uitha len tegenover die blanken. We moeten leren met hen samen te leven en dat betekent dat we moeten leren vergeven, al verge ten we natuurlijk nooit Maar ook: „Er zijn geen compromis sen meer mogelijk met het blan ke fascisme". Een interview ook met de rode generaal Von Meyenfeldt. „Door het houden van demonstraties zwak je natuurlijk wel de ge loofwaardigheid van de krijgs macht af. Als een tegenstander dat kan stimuleren, zal hij het niet laten, militair gezien moet je daar van uitgaan. Het is het enige wat je in vredestijd kunt doen. Sabotage heeft geen zin, de schade wordt hersteld en je bent net zo ver als je was. On rust onder dienstplichtigen sti- De Groene Amsterdammer con cludeert dat de guerilla de sleu tel blijft voor de overwinning in Rhodesië. „Alle vier de delega ties in Genève tonen een grote unanimiteit en een grote strijd baarheid in de noodzaak de ge wapende strijd voort te zetten, de verantwoordelijkheid bij England te leggen voor de over dracht van de macht en dat dient te gebeuren binnen een periode van maximaal 12 maan den. Voorts een verhaal over de bele venissen van Ger Dassen in Is raëlische gevangenschap. „Nie mand weet het, zei die onder vrager, dus: we kunnen morgen met je uitvaren, en je overboord gooien, en als je op een gegeven moment als vermist wordt be schouwd, zal niemand eraan denken dat de Israëlische politie dat gedaan heeft, dan zullen ze denken dat je in Libanon bent kwijtgeraakt of dat je door sme rige Arabieren bent afgemaakt Als je niet met ons meewerkt dan lig je morgen op de bodem van de zee". Het dubbelartikel gaat over het openbaar vervoer op het platte land na de beperkende maatre gelen van Westerterp. „Koffievi- sites bij oude bekenden zijn er niet meer bij. Wie in het zieken huis terecht komt mag blij zijn met meer dan een keer bezoek per week. Bioscoop en theater kun je wel vergeten. Woon werkverkeer wordt steeds moeilijker zonder auto, het plat teland wordt steeds onaantrek kelijker om te wonen, de ontvol king van de dorpen neemt steeds grotere vormen aan, en het openbaar vervoer krijgt nog minder klanten. Dat is de vi cieuze cirkel die het opheffen van een buslijn met zich mee brengt". Hervormd Nederland interviewt het Eerste Kamerlid voor de PvdA Hedy de Boer-d'Ancona. „Het kapitalistische systeem kan de mannen alleen maar uit persen omdat de vrouwen dat mogelijk maken. Als de mannen bij wijze van spreken zelf hun onderbroeken moesten wassen, als er een gelijke verdeling van de arbeid binnenshuis tussen man en vrouw zou zijn, zouden ze niet zo keihard buitenshuis kunnen werken. Een eerlijker verdeling van het werk zou dus ons kapitalistische systeem on dermijnen'1. Voorts een commentaar bij de internationale socialistenconfe rentie, komend weekeinde in Amsterdam, over vrede en vei ligheid. „Nu de socialistische in ternationale niet meer is dan een brievenbus en een corres pondentieadres, zouden de so cialisten er goed aan doen toch nog enigermate hun krachten te bundelen. Als de grootste Euro pese politieke groepering geen vuist kan maken tegen de bewa peningswedloop, wie dan wel?" Van Kemenade bepleit nieuwe levensstijl NAIROBI - Dr. J. A. van Ke menade, de Nederlandse minis ter van onderwijs en weten schappen, heeft gisteren op de algemene Unesco-conferentie in Nairobi gepleit voor een beleid dat het menselijk lijden tot een minimum beperkt. Er moet in de geïndustrialiseerde landen niet langer worden gestreefd naar een maximale produktie. Vermindering van de ongelijk heid in de wereld is voorwaarde voor een. duurzame vrede. Dat moet vooral in de rijke landen gepaard gaan, aldus de minis ter, met de ontwikkeling van een nieuwe levensstijl. „Nie mand zpu het recht moeten heb ben zijn overvloed te vergroten zolang de armsten in de wereld geen behoorlijke middelen van bestaan hebben, aldus minister Van Kemenade. Vredesmacht in Libanon vertraagd BEIROET Terwijl rechtse en linkse strijders elkaar met mortier- en machinegeweer vuur in Beiroet bestookten, werd door moeilijkheden op het laatste ogenblik de aankomst van de vredesmacht van de Arabische Liga vertraagd. De eerste contingenten werden vanmorgen verwacht zich te voegen bij de Syrische troepen die deel zullen uitmaken van de vredesmacht die moet toezien op het bestand. Maar in kringen van de Arabische Liga werd meegedeeld dat zij zeker niet voor vanavond en mogelijk zelfs niet voor het weekeinde zouden aankomen. Volgens kringen van rechtse christelijke milities waren moei lijkheden over de samenstelling van de macht reden voor het uitstel. Sovjet-Unie De Sovjet-Unie telt 257 miljoen inwoners, tegen 241,7 miljoen in 1970. In Moskou wonen 7,7 miljoen mensen, in Leningrad 4,3 miljoen, in Kiev 2 miljoen. Er zijn elf andere steden met een bevolking van meer dan een miljoen. In de steden is de bevolking aanzien lijk meer toegenomen dan op het platteland. TOKIO (AP) De verguisde en aan de kant gezette "viennans- bende" van Sjanghai was van plan geweest om na het misluk ken van de staatsgreep in het industriële noordoosten van het land een communistische tegen partij te stichten en vandaar uit zich tegen Peking te verzet ten en aan te vallen. Aldus meldde de Japanse nieuws dienst Kyodo donderdagmor gen. In welingelichte westerse kringen in Peking had men ver nomen dat de vier, onder wie Mao's weduwe Tsjiang Tsjang, naar Sjenjang hadden willen vluchten, dat een 625 kilometer ten noordoosten van Peking ligt. Deze stad in Mandsjoerije heette vroege Moekden. Op aan plakbiljetten in Sjanghai zou van een dergelijke vluchtpo ging ook melding gemaakt zijn. De vier zouden van plan zijn geweest troepen over te halen naar Sjenjang te komen voor een latere aanval op de regering in Peking hetgeen dan moest worden voorafgegaan door "val se pogingen het leiderschap in Peking in diskrediet te bren gen", aldus Kyodo. In een giste ren opgevangen radio-uitzen ding uit Peking werden de vier betiteld als "bloedzuigers". In een andere uitzending van het persbureau Nieuw China zijn de arbeiders in het land opgeroe pen harder te gaan werken om' de economische problemen ver oorzaakt door de groep van vier, ongedaan te kunnen ma ken. Hieruit blijkt opnieuw dat de nieuwe Chinese leiding van plan is de economische toestand van het land te verbeteren. Gasexplosie in Hongarije: 12 doden BOEDAPEST Bij ten fasont- ploffing In een woonhuis van vier verdiepingen in de Hon gaarse stad Szolnok zijn giste ren 12 mensen onder wie drie kinderen om het leven geko men. Door de explosie werden 24 wo ningen vernield en 16 bescha digd. De oorzaak van het onge luk is nog niet bekend. WASHINGTON (UPI) - Met de verkiezing van Jimmy Carter tot nieuwe president van de Verenigde Staten komt over twee maanden definitief een einde aan het Kissinger-tijdperk in de Amerikaanse buitenlandse politiek. De gekozen president fulmineerde tijdens zijn ver kiezingscampagne herhaaldelijk en met nadruk tegen het beleid van de 53-jarige diplomaat, die met zijn favoriete pendelreizen ruim drie jaar lang zozeer de Amerikaanse politiek in het buitenland personificeerde. Carter oefende met name kritiek op wat hij omschreef als Kissin gers geheime diplomatieke missies. Onder een regering Carter zou er geen plaats zijn voor een minister van buitenlandse zaken die de wereld rondpendelt met het buitenlandse be leid in zijn koffer. In een democratische rege ring, zo hield hij zijn- gehoor voor, zal de buitenlandse politiek zoveel mogelijk een open zaak 1 worden en zal het Congres uitgebreid worden geraadpleegd. Henry Kissinger werd in 1973 minister van buitenlandse zaken, nadat hij vier jaar onder de regering Nixon had gediend in de invloedrij ke funktie van adviseur van de president inzake nationale veiligheid. Binnen zeer korte tijd druk te hij zijn stempel zo sterk op het beleid van het State Department, dat men vergelijkingen trok met John Foster Dulles die in de jaren vijftig onder president Eisenhower vrijwel in zijn eentje de buitenlandse politiek bepaalde. Hemy Kissinger is niet langer hoogleraar aan de universiteit van Harvard. Als hij de rege- ringsdienst verlaat behoeft hij echter niet voor ledigheid te vrezen. Zo zou hij bijvoorbeeld een potentiële bestseller kunnen schrijven over zijn controversiële carrière sinds 1968. Hoewel Jimmy Carter zijn mening over Kissin ger niet onder stoelen of banken heeft gestoken, heeft hij niet gezegd wie het State Department volgend jaar zal overnemen. Tot de mogelijke opvolgers van Kissinger worden de namen ge noemd van George Ball, oud-onderminister van buitenlandse zaken, van ambassadeur Cyrus Vance, van Dick Clark, senator uit Iowa, en van oud-minister van defensie James Schlesinger. Een naam die veelvuldig circuleert is die van Zbigniew Brzezinski, een hoogleraar van Poolse afkomst, die een deskundige heet te zijn in Russische en Chinese zaken. Brzezinski, die college geeft aan de Columbia-universiteit in New York, is campagne-medewerker geweest van Carter en fungeert als diens voornaamste adviseur in internationale zaken. Voor de Sovjet-Unie zal het waarschijnlijk wei nig verschil maken wie Carter tot zijn buiten landman zal kiezen. Hoewel Moskou zorgvuldig heeft vermeden voorkeur te tonen voor Ford of Carter geloven diplomatieke waarnemers in Moskou dat het Kremlin vrijwel zeker een over winning van Ford zou hebben geprefereerd. Ford is voor de Russische leiders een bekende en zij hebben bovendien een werkbare relatie opgebouwd met Henry Kissinger. Jimmy Carter is voor de Russen een stap in het onbekende en Russische commentatoren spreken een stuk onrust uit over de tendens die sprak uit enkele verklaringen van Carter inzake de buitenlandse politiek, met name over Oost-Europa en over het vraagstuk van de Russische joden. Carters adviseur voor buitenlandse zaken Geor ge W. Ball verwacht dat het buitenlandse beleid een traditioneler karakter zal krijgen. In een gesprek met de BBC zei hij, dat dit beleid meer zal zijn gericht op bondgenootschappen en col» lectief handelen „en op overleg met onze vrien den. Niet zozeer een eenzijdige politiek, van manoeuvreren, zoals Kissinger voerde". Ball zei dat als mogelijke opvolger van Kissinger ook Paul Austin is genoemd, directeur van de Coca Cola maatschappij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7