LANGS OMWEGEN De Tegelhandel bezorgt Swift/'t Winkeltje eerste nederlaag: 3-2 Coby moet kappen met haar geliefde zeifkazerij Huishoudscholendag werd een culinair en jeugdig feest 'DEBUTANT OEGSTGEEST WIJST LDWS RUIM TERUG Slagvaardig Tornado te sterk voor LUSV DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Coby Hoppenbrouwer neemt met pijn in het hart afscheid van een dierbare hobby. Over een dag of wat zit het zelfkazen er voor haar op. Afgelopen met de kaasmakerij, niks te kazen meer. De gebroeders Van der Meer, die aan de Hoorn in Alphen a.d. Rijn hun boerenbedrijf in volle glorie uitoefenden, geven het melken eraan. Ze vinden, dat hun leeftijd een intensie ve bedrijfsvoering niet meer toelaat. G. J. is 74 en broer A. G. zit tegen de 70 aan. En omdat er straks niet meer gemolken wordt achter de „Herrezen Haerd", een kapitaal pand dat rond '50 werd herbouwd nadat het in de oorlogsjaren tegen de grond was gehaald teneinde de Duit sers bij hun tankgracht een beter schootsveld te bieden, zodat de melkerij komt droog te liggen, kan er ook geen kaas meer gemaakt worden. Maar het was wel een hard gelach voor Coby, die bijna 25 jaar in dienst van de Van der Meers is en sindsdien haar hart had verpand aan de kaasmakerij. Bij het scheiden van de markt heeft ze evenwel van de week een nieu we triomf aan een hele reeks van successen kunnen toevoegen. Coby Hoppenbrouwer (en niet Coby Straathof, zoals in de krant stond) won voor de tweede achtereenvolgende maal de wisselbeker van de gemeente Alphen; ze mag 'm nou houden, als—ie gegraveerd is. „Zoiets gebeurt zelden", vertelde Coby me, „dat twee keer achter elkaar. Dubbel fijn voor me, omdat het 't laatste jaar voor me is. Toen ik 24 jaar geleden hier kwam, moest ik het vak helemaal leren. Het werd m'n hobby; ik heb heel was medailles, bekers en tegels gewonnen. Verschrikkelijk jammer, dat het op is nou". Kaas maken deed Coby tweemaal op een dag: 's morgens en 's avonds. Van april tot novem ber zo ongeveer. Aan het begin van het seizoen zes, later vier kazen per dag. Het draaide om ongeveer duizend kazen per seizoen. Coby: „De gebroeders Van der Meer leveren al 40 jaar aan Albert Heyn. De kleine kazen gaan naar de huisverkoop. Dat was nou mijn werk. Elk jaar deed ik mee aan wedstrijden; in Alphen, op de Leidse Vebo—tentoonstelling, in Bodegra ven. Altijd maakte ik eerste soort en won er erg veel prijzen mee. Nu heb ik die Alphense trofee voor mijn jonge en belegen kaas; de bij elkaar getelde punten leverden die prijs op. Nou ja, het is mooi om op je hoogtepunt op te houden, dan kan je niet meer zakken, denk ik maar. Ach, het is wel jammer, hoor. Ik kan het me amper voorstellen. Een andere hobby zoeken is ook niet eenvoudig". Coby heeft sterkte nodig. Helaas heb ik niets van haar tijdverdrijf, van haar eerste soort kunnen proe ven. Haar kaas moet toch geweldig zijn, ver moed ik. G. J. van der Meer en zijn vrouw, broer A. G. en Coby Hoppenbrouwer (v.l.n.r.) tussen Coby's eigen kazen; een partij om verliefd op te raken. DOOR m'jn omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Te gek eigenlijk, die 13e Huis houdscholendag, gisteren in het parkrestaurant van Avi fauna in Alphen gehouden. Geweldig fijn ook, met die ruim 500 leerlingen van 16 huishoudscholen uit het hele land. Bijna te dol, want tijdens het slotdiner had je de poppen aan het dansen. Toen slinger de zich een enorm lange rij uitgelaten meiden langs de ge dekte tafels, in een polonaise. Bedri jf scha ps voorzitter (van het Slagersbedrijf, dat de mee ting georganiseerd had) Groe- nevelt zag wat sip en hoogst- bezorgd aan. Er mochten geen scherven van komen. Wel, die zijn er ook nauwelijks ge weest. De huishoudleerlingen hebben alleen maar een gewel dig gezellig en ook leerzaam feest gebouwd samen, waarbij alles draaide om koude vlees waren, bittergarnituren en warme vleesschotels die door 48 leerlingen van de deelne mende scholen voorbeeldig ge componeerd werden. De jeugd was compleet uitge rust naar Avifauna gekomen, met spandoeken, spreekkoren en de stemmen in de beste conditie. In de benedenzaal was het één grote arena toen de 16 eerste kandidaten aan hun vleesschotel begonnen. Het daverde van ondersteu nend geweld. Zo ook bij het borrelgarnituur, waar even eens de fraaiste en trekmaken- de exemplaren uit de meisjes vingers kwamen. Toen na de lunch de „warme hap", het kokkerellen aan de beurt was, heb ik me opgesteld in de^ hoek waar de uitverkorene van de Kath. Vakschool Galge water uit Leiden aan de arbeid ging. Dat was Margreet van der Meer. Marijke Wassing had eerder de borrelschotel voor haar rekening genomen en Conny van der Weiden de vleeswarenschotel. Het drietal werd aangemoedigd door een supportersschare van 15 leer lingen vierde jaars Lager Huishoud- en Nijverheidson derwijs. Erg stil aangemoe digd, want tegen het aanpalen de legioen van Bussum was niet op te roeien. De Bussu- mers maakten het bont met „Angelique, doe je best, maak van je tegenstanders koeie- mest" en met „Bussum heeft de wereldcup". Ergens anders werd gezwaaid met doeken waarop „Hup, kook en win de cup" en „Hak ze in de pan", wat dan niet op de uitjes en paprika sloeg. Leiden kon te- Huishoudgeweld in Alphen. gen al dat huishoudgrage ge weld niet op. Het werd wel een edele en smakelijke wedren, vooral met die warme schotel. Zestien meiskes, garnerend met puree, olie in de pan gietend en ner veus, soms soms, tomaat snij dend. Chef-kok Jm van Mou- rik hield een toeziend oog op de verrichtingen: „Doe maar kalm aan", riep hij door de microfoon, „je hebt anderhalf uur de tijd; dan kun je wel zes schotels maken. En als je an dere groente wil hebben, geef dan maar een gil, dan krijg je het meteen. Doe je best en denk maar: de liefde van de man gaat door de maag..." Dappere Margreet van het Galgewater manoeuvreerde met een keukenrol en maakte kunstwerkjes van tomaten, een soort hengselmandjes. En het .sauspannetje maar prutte len." Hup, daar ging de saus, want ze was niet geslaagd. De volgende lukte beter. Een collegaatje uit Broek op Langedijk concentreerde zich op „Parijse" aardappeltjes. Dan waren er de hele reeksen busjes met kruiden en spece rijen, daar moest je ook met overleg kunnen omgaan. De chef weer brullen: „Hallo, jul lie letten toch wel op het zout en het knoflook, hè? Denk erom, als je het vlees gaat zouten géén knoflook erop, hoor. Dat is alleen maar voor de sausjes". Leiden hield twee plakken sappige ananas in re serve, als een geheim wapen. In de buurt van „Veenendaal" werd een geslaagde entre-cóte met gejuich begroet Margreet liet zich niet opjutten en eind igde als voorlaatste met een werkelijk prachtige schotel die je het water in de mond bracht, maar ook kennersogen keken er met bewondering naar. Dat zat er helemaal in, giste ren. De jury vond het bijna ongelooflijk, dat meisjes, zo kort in opleiding, zulke scho tels kunnen maken: „het is een kwestie van enthousiasme, ple zier en liefde voor het opma ken van voedsel". Het slagers- hart sloeg gistermiddag sneller bij al dat schoons. Slecht was er niet bij. Toch kon niet elk meisje een prijs in de wacht slepen. Daarvoor kwamen al leen de top-schotels in aan merking. Zo won Utrecht de eerste prijs bij de vleeswaren- schotel, Goes werd tweede en Boxtel derde. Bij de bittergar nituren ging Boxtel met de eerste prijs strijken, tweede was Veenendaal en derde een „meisje", dat een jongen bleek te zijn, uit Emmen; de gewon nen zilveren ring mocht hij ruilen. Eerste van de „warme hap" werd Slochteren, tweede Arnhem en derde Utrecht De „Koksprijs" voor de meest ori ginele (vleeswaren)schotel won Bussum. De wisselbeker (de meeste punten in totaal) ging voor de tweede keer naar De Puntenburg in Utrecht De rest van de 48 deelneemster- tjes vertrok na het eten naar huis met een grote vleesplank. Voor later, in de eigen keuken. Bowling- resultaten Uitslagen; Bakkerij „Raaphor st" Wegrest. „De Uiver" 3-1; BC De Krakers BC „All Black" 1-5; Holiday Inn Sa- mantha's Bowlers 1-3; Pizzeria „Costa Smeralda" BC Ne ver Mind 1-3. Eerste klasse A: BC In the. Mood BC „The Pincrunchers" 3-1; Sigarenma gazijn De Vries Sjaak Scheffer Brilmode 0—4; BC In The Mood 2 Inver House Whisky 0-4. BC In The Mood 2 Inver House Whisky 0-4 Stand na negen wedstrijden: IA: 1 Samantha's Bowlers 32 1/2-3 1/2 2 Holiday Inn 20 1/2-15 1/2 3 BC Never Mind 20 1/2—15 1/2 4 BC All Black 19-17 5 Costa Smeraldo 17—19 6 BC De Krakers 14-22 7 Bakkerij Raaphorst 14—22 8 Wegrest De Uiver 6 1/2—29 1/2 IB: 1 Sjaak Scheffer Brilmo de 27-9 2 Inver House 24—12 3 BC In the Mood 2 19-17 4 The Pincrunchers 14—22 5 De Vries 13-23 6 In The Mood 1 11-25 LC-Bal voor LDWS al LEIDEN - Voor de eerste maal heeft het lot deze week mieten beslissen welk elftal de door Sporthuis Wout Ber gers beschikbaar gestelde Leidse Courant-Bal „verdien de". SJZ BI (17-0 winst op WOA BI) viel helaas af; LDWS Al (met dezelfde cijfers winnend van Quick Boys) bleek de gelukkigste. (Van onze volleybalmedewer ker) LEIDEN Doordat koploper LUSV met 3-1 de boot in ging tegen Tornado en de als twee de geklasseerde teams van Donar en Leython beide tot winst kwamen is de spanning in de promotie klasse heren weer geheel teruggekeerd. Na dat het vorige weekeinde Ley thon al slachtoffer was ge worden van een slagvaardig Tornado, was het ditmaal LUSV, dat ten onder ging te gen de lange Delftse ploeg. Nadat de eerste twee sets bei den met 13-15 naar Tornado waren gegaan was het in de derde set LUSV, dat het mees te geluk had 15-13. Tevergeefs werd bij de Leidse studenten de hoop gekoesterd alsnog een overwinning te behalen. In de vierde set had opnieuw Torna do Vrouwe Fortuna op z'n hand, waardoor LUSV moest toezien hoe ook deze set krap verloren ging. 14-16. Ondanks deze 1-3 nederlaag van LUSV blijven de Leidse studenten aan kop op 2 punten gevolgd door Leython en Donar. In de derby Leython-1 - Ley- thon-2 bleek dat de reserves van de Leidse vereniging geenszins van plan waren om het hun clubgenoten makke lijk te maken. Het 2e team nam in de eerste set een 7-0 voorsprong, maar het was toch het eerste, dat de set met 8-15 voor zich opeiste. Nadat ook de tweede set naar Ley thon-1 was gegaan (9-15), wis ten de reserves in de volgende set de achterstand terug te brengen tot 1-2 (15-13). In de vierde set was het echter toch het standaard-team dat orde op zaken stelde. Het haalde de set met 6-15 binnen en hand haafde zich daardoor in de kop van de ranglijst Donar wist in Nieuwerbmg DVC te bedwingen. De Leidse ploeg ondervond weinig tegen stand van zijn opponent en moest alleen door gebrek aan concentratie de derde set uit handen geven. De 1-3 overwin ning van Donar kwam tot stand via de setstanden 8-15, 2-15,154 en 6-15. De dames van LUSV blijven uitstekende resultaten beha len. Afgelopen weekeinde werd in Zoetermeer een regel matige 0-3 overwinning ge boekt in het duel tegen Zovoc. Een harde aanval en goede verdedigen van vooral Clema Zoetemelk stonden aan de ba sis van de Leidse overwinning, die bereikt werd via driemaal 11-15. Het tweede dames-team van Leython leed een teleurstellen de 2-3 nederlaag tegen het be zoekende Dosko. Ondanks goed spel van uitblinkster Liesbeth Rijnja wist Leython niet meer dan een punt uit het twee uur durende duel te ha len: setstanden: 15-11, 11-15, 8-15,15-9 en 7-15. Leython-3 had geen kind aan het laaggeplaatste Tornado, dat geenszins kon imponeren. Via de setstanden 15-7, 15-8 en 15-1,1 wist Leython zich dan ook gemakkelijk van de volle winst te verzekeren. De dames van Haak Novo-2 waren niet opgewassen tegen het hooggeklasseerde Jodan Boys. Na een leuke wedstrijd was het dan ook verdiend Haak Novo dat met 1-3 zijn meerdere moest erkennen in een sterker Jodan Boys. Eerste klasse In de eerste klasse heren bleef Gemini Kangeroes-3 via een ruime 0-3 overwinning op het zwakke Leski-2 alleen aan de leiding. Leython-3 behield de laatste plaats door in Alphen met 3-0 van DAC te verliezen. LUSV kwam in Warmond niet verder dan een teleurstellend 2-2 gelijkspel. Dit LUSV moet toch zeker in de top mee kun nen draaien. Tot nu komt het er echter nog niet erg uit bij de Leidse studenten. Leski-1 behaalde de eerste winst Gemini Kangeroes-4 was geen partij voor de einde lijk weer eens sterk spelende ploeg uit Wassenaar. Uitslag 34) voor Leski. Bij de dames kwam koploper Gemini-3 opnieuw tot winst Ditmaal was het Leython-3 dat met een 3-0 nederlaag genoe gen moest nemen. Orion won in Noordwijk met 1-3 van Haak Novo-3 terwijl Oegstgeest een kansloze 0-3 nederlaag leed tegen het be zoekende DAC-2. (Van onze sportredactie) LEIDEN/LISSE Swift/'t Winkeltje, nog altijd koploper in de hoofdklasse zaalvoetbal, heeft gisteravond z'n eerste neder laag moeten incasseren. Verrassend genoeg was het De Tegel- handel dat het favoriete Swift met 3—2 terugwees. Ook Oegst geest, debuterend in de hoogste afdeling, zorgde voor een opmerkelijk resultaat: oud-kampioen LDWS werd met maar liefst 5—0 geklopt. Voorts won Van Gerven de Jong op de valreep met 4—3 van het Katwijkse Van der Plas BMW en versloeg titelhouder Zwaanvogels Godyla in de meest aantrek kelijke partij van de avond met 7—5. Het zag er overigens niet naar onoverbrugbare 7—4 achter uit dat Zwaanvogels het twee stand geZet. De tegentreffer ™ekeS.^g tegen „Van ,der Ruud van der Voort (7-5) Plas BMW ingezette herstel zo kwam laat om Uni. a ted nog uit de uitzichtloze si- fraai zou weten door te zetten. Met name in de eerste helft bood Godyla knap tegenstand en de bereikte ruststand (44) gaf Ook een uitstekend beeld van de krachtsverhoudingen. tuatie te halen. Scoreverloop Zwaanvogels- Godyla: 1—0 Ben Heemskerk; 1—1 Jos Faas; 1—2 Johan El- fering; 2—2 en 3—2 Huib de In de tweede helft sloeg Goey; 3—3 Harry van der Zwaanvogels met ASC-er Zwet; 3—4 Theo Godyla- 4—4 Huib de Goey als conditioneel Ben Heemskerk; 5-4 Pim van zwakke aanwinst m de ploeg der Meer; Ruud de Groot- - alsnog toe. Het stug door- 7_4 Van der Meer; 7-5 Van gaande Godyla werd via doel- der Voort, punten van Pim van der Meer LDWS, nog immer gehandi- (2x) en Ruud de Groot op een capt door het ontbreken van Ger en Cees de Roode, moest tegen Oegstgeest ook nog be trouwbare sluitpost Wim Vis ser missen. Hoewel André Bronsgeest Visser redelijk ver ving, een duidelijke verzwak king. Toch zou het aan de prestatie van Oegstgeest teveel afdoen, als de eclatante 5—0 overwinning slechts op zwakte van LDWS zou worden terug gevoerd. De debuterende Oegstgeestenaren legden een verrassend fris spelletje op de betonnen vloer en verdienden die zege, na een 1—0 rust stand, volledig. Het teleurstel lende LDWS toonde zich ver dedigend erg kwetsbaar en kwam aanvallend nauwelijks tot redelijke pogingen. Peter Wieman,Gé Perfors, Kraay (2x) en Daan Vreeken scoor den voor Oegstgeest. Pas twee minuten voor tijd veroverde Van Gerven de Jong de volle winst op het Katwijkse Van der Plas. Ges- rard van Beek was het die in die slotfase Van Gerven naar de 4—3 zege schoot; een wat gelukkige overwinning in een treffen dat twee gelijkwaardi ge tegenstanders tegen elkaar in het veld bracht. Wel bleek Van Gerven de Jong in de eerste periode de wat betere ploeg. Twee doelpunten van Fred Dobbe en een van Gerard van Beek brachten het totaal van Ven Gerven na die fase op drie; Van der Plas scoorde via Wim van der Plas tegen. Binnen twee minuten was de Quick Boys-selectie evenwel na rust weer op gelij ke hoogte. Gert Zwaan en Wim van Duyn knalden raak. De goal van Gerard van Beek zou de Lissenaren in de slotfa se toch nog de twee winstpun ten én een plaats aan de kop van de ranglijst bezorgen Tactiek Het tactisch concept van De Piet Ouwehand van LDWS (rechts) haalt vervaarlijk uit. De angst van de Oegstgeest-spelers is evenwel ongegrond. Ook deze bal zal geen doelpunt opleveren; Oegstgeest won met 5—0. Tegelhandel bleek gisteravond voor koploper Swift 't Winkel tje erg moeilijk te bestrijden. De voetballende fietsers moch ten dan, zeker na rust alleen maar op de helft van DeTe- gelhandel te vinden zijn, echte kansen wist Swift zich toch niet te creëren. Slechts topsco rer Wim de Roo slaagde er in die fase nog in de goed kee pende Wim Kemping te passe ren. De Tegelhandel had zich toen echter wel al van een 3—1 voorsprong voorzien. Bob Log ger had de score geopend en Siem van der Linden zag nog voor de pauze kans de stand naar 2—0 te tillen. Nadat Koos van Egmond die achterstand had gehalveerd, maakte weer Van der Linden zich op de marge te herstellen. De mis schien wel trage, maar o zo „balgevoelige" Van der Linden speelde drie Swiftverdedigers uit en gaf doelman Wim van As geen kans Uitslagen/stand hoofdklasse: Tegelhandel—Swift/'t Winkel tje 3—2; Oegstgeest—LDWS 5—0: Van Gerven de Jong Van der Plas BMW 43; Go dyla—Zwaanvogels 5^7. 1. Swift Winkeltje 4 3 0 1 6 9-5 2. Van Gerven 4 3 0 1 6 15-13 3. Zwaanvogels 4 2 115 17-13 4. Tegelhandel 4 2 1 1 5 9-10 Topscorers: 1. Wim de Roo (Swift 't Winkeltje) 1) 6; 2. Pim van der Meer en Bennie Heemskerk 2) (Zwaanvo gels) 5; 4. Siem van der Linden (Tegelhandel) 2) en Gerard van Beek (Van Gerven de Jong) 2) 4.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5