Valkenburg griezelt door verpakking chemicaliën deuren sluiten' tudens werkzaamheden!! Mast Voorschoten totaal overbodig Loonbedrijven: Bewoners: „Wij zijn ongevaarlijk" „Bewijzen zijn er genoeg" Raadshuis Zoeterwoude voor jaarwisseling gereed KORTWEG Commissie kritiseert welzijnspakket Voorschoten Directeur Multivisie over tv-ontvangst Leidse regio HAARLEM/LEIDEN Het oprichten van een televisie- mast voor kabeltelevisie in Voorschoten is totaal overbo dig. Dit stelde de heer B. Mul der, directeur van Multivisi b.v./Multicen b.v. gisteren tij dens de ingebruikneming van de Centrale Antenne Inrich ting in Haarlem. Zoals bekend bouwt Multivisie tevens een televisiemast in Oegstgeest. De heer Mulder had geen goed woord over voor de plannen van de gemeente Voorschoten een overcomplete defensie- mast, aan te kopen, te verho gen en geschikt te maken voor een CAI. „Er ligt al een kabel van de nieuwe mast in Oegst geest naar deze mast in Voor schoten, betaald en wel. Deze kabel is geschikt voor het doorgeven van radio- en tv-sig- nalen", aldus de heer Mulder. Leidse mast Uitgebreid ging de directeur van Multivisie in op de onver kwikkelijke kabeltelevisie-si tuatie die is ontstaan tussen Leiden en Oegstgeest. Aanvan kelijk zou Multivisie een mast bouwen voor de gehele Leidse regio, maar in mei van dit jaar zegde de gemeente Leiden haar vertrouwen op in Multivi sie. De overige gemeenten, vertegenwoordigd in een be stuurlijke werkgroep kabelte levisie, volgden. Leiden be sloot toen samen met Leider dorp zelf een mast op te rich- Multivisie-directeur W. M. Mulder ten op nog geen 800 meter afstand van de Oegstgeestse mast. De heer Muider noemde deze situatie „Belachelijk en stomp zinnig". .Multivisie heeft zich fel verzet tegen de bouw van een onnodige mast in Leiden." Multivisie en de gemeente Oegstgeest hebben een be zwaarschrift tegen deze bouw ingediend, waarop de bouw vergunning tot 1 maart 1977 moest worden opgeschoven. De heer Mulder gaf gistermid dag toe dat de bemoeiingen van zijn firma misschien flauw zijn, maar wees erop dat Leiden oneigenlijk gebruik van de wet had gemaakt, om dat kabeltelevisie in ons land nog onvoldoende is geregeld. Horizonvervuiling „Wie nu denkt, dat die hele mastenaffaire in de regio Lei den een storm in een glas wa ter is, heeft het toch mis. Want de jongste ontwikkeling is, dat* Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vorige week heb ben geadviseerd de bouwver gunning voor de Leidse mast niet langer te blokkeren Je zou verwachten dat nu al die actieve actiegroepen tegen ho rizonvervuiling van zich laten horen, maar men zwijgt in alle talen", aldus het verwijt van de heer Mulder. Hij stelde tenslotte dat zijn firma zich verantwoordelijk voelt voor een zo efficiënt mo gelijk plaatsen van televisie- masten, waardoor het ont staan van een mastenbos kan worden voorkomen. „Het gaat ook om het belang van de consument. Die mag niet te veel betalen", aldus de direc teur van Multivisie, tot nog toe de duurste leverancier van ka beltelevisie in de Leidse regio, zoals blijkt uit de tarieven die, wanneer de Oegstgeestse ge meenteraad ermee akkoord gaat, zullen moeten worden betaald in Oegstgeest. DEN HAAG/HILLEGOM - On danks de verklaring van een Hillegomse drogist dat het rijbe wijs een levensnoodzaak voor hem is eiste de officier van jus titie bij de Haagse rechtbank negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid vanwege het rijden onder invloed. De drogist werd in zijn auto met 2,05 pro- Twee weken cel voor rijden onder invloed troffen op de Alphense Oranje de officier die ook nog twee Nassausingel. .Andere wegge- weken gevangenisstraf eiste. De bruikers hadden hier de dupe drogist werd conform veroor- Het raadhuis van Zoeterwoude. Thans werkt men aan het oude gedeelte. Het ambtenarenkorps is deze week naar de nieuwbouw (links) verhuisd. AMBTENAREN NAAR NIEUWBOUW VERHUISD Zoeterwoude. Met opoffering van een flink stuk van hun vrije zaterdag hebben de Zoeterwoudse gemeenteambtenaren de verhuizing naar het nieu we gedeelte vorige week toch kunnen voltooien en kon men deze week in de nieuwe werkruimten aan de slag. Daarmede kwam een einde aan. de te krappe behuizing van het gemeentelijk apparaat welke, bij de sterke groei hiervan in de afgelopen jaren, steeds knellender werd. Tijdens de bouwperiode van 8 maanden, waarin alle afdelingen in enkele kamers plus een grote bouwkeet waren samenge perst, kon men zelfs spreken van een regelrechte noodsituatie. Er moest enorm worden geïmprovi seerd om alles draaiende te houden. Soms als de ruimte nood te hoog werd kregen ambtenaren hun werk mee naar huis en ook voor burgemeester Detmers was er geen kamer meer beschikbaar. Nog is het leed niet helemaal geleden want nu wordt het oude gedeelte onder handen genomen. Het krijgt vrijwel geheel een representatieve be stemming. Op de verdieping komt de nieuwe raadszaal welke met zijn 110 m2 drie maal zo groot is als de oude. Naast de royale ruimte voor de raad is daardoor een grote commissiekamer. Op de begane grond blijven de kamers van de burge meester en van de secretaris gehadhaafd. De afdeling sociale zaken wordt ondergebracht in de dingsstuk met de nieuwbouw en hierin heeft de bode een centrale positie. Vanuit de nieuwe entree aan de noordzijde is de afdeling bevolking, bewust functioneel het meest nabij. Gelijkvloers ook de afdelingen financiën en algemene zaken terwijl gemeentewerken met zijn diverse afdelingen bo ven zetelt. Op de verdieping welke men in het oude gebouw moest ontberen. Opnieuw wordt ook onderdak verleend aan de politie. Dit afwachting van de bouw van het nieuwe pos'bureau met twee dienstwoningen door de rijksgebouwendienst. De gemeente heeft daar voor reeds ruim geleden de nabij gelegen grond waarop de boerderij van de fam. Paardekooper stond overgedragen zodat er een goede hoop is dat de inkwartiering in het raadhuis van tijdelijke aard is. In het ontwerp van Ir. v.d. Sterre, wat in rekordtijd o-l-v. uitvoerder Hauser door het Bouwbedrijf Bosman gestalte heeft gekregen, is ook een grote kelderruimte opgenomen. Hierin wordt het archief ondergebracht. Aan het eind van het jaar hoopt men het geheel gereed te hebben waarna een officiële opening aal volgen. Het doelmatig ingerichte gebouw waarvan het interieur gekenmerkt wordt door zijn goed geslaagde kleurencompositie, kan de goede werksfeer die er laatste jaren ondanks alle ongemakken is gegroeid, mogelijk nog meer be- LEIDSE COURANT Aanrijding op Rijksstraatweg SASSENHEIM De bestuur ster van een „mini" is gister avond vrij ernstig gewond ge raakt na een botsing met een Mercedes. Het ongeval vond plaats op de Rijksstraatweg, even voor de „Uiver". De bestuurster van de „mini", een Amsterdamse van middel bare leeftijd reed weg van een parkeerplaats toen de achterop komende Mercedes haar aan de linkerflank aanreed. Dat gedeel te werd volledig vernield en ze liep daarbij inwendige kwetsu ren op. De dame werd naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den vervoerd, waar ze toevallig ook net vandaan was gekomen. De Mercedes werd zwaar be schadigd aan de voorzijde; de 45-jarige Warmondse bestuur- NOORDWIJK Het operette gezelschap .Mozaiek" treedt vrijdag 5 en zaterdag 6 novem ber op in het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat in Noordwijk. Opgevoerd wordt „Ein Walzertraum" van Oscar Straus. Aanvang 20.00 uur, bal na m.m.v. Egerlander blaaska pel. DE ZILK Een fancy fair zal zaterdag 6 en zondag 7 novem ber worden gehouden in het Van Nispenhuis in De Zilk. De opbrengst van deze fancy fan- komt ten goede aan de voetbal lende jeugd bij Van Nispen en aan jeugddrumband De Zilk. Openingstijden zaterdag: vanaf 11.00 uur en zondag van 12.00 en 19.00 uur. Tevens wordt een loterij gehouden (zondag) met DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 I VOORSCHOTEN De commissie welzijn en onderwijs werd gisteravond geconfronteerd met diverse immateriële voorzienin gen in het zogenaamde welzijnspakket. Mevrouw Bloembergen (WD) had er weinig goede woorden over, zij constateerde te veel vage kreten en te weinig praktische uitwerking. Mr. Goosens (PPV) miste een totaal overzicht en een planmatige aanpak Mr. Esselaar (CDA) sneed de funktionele commissies aan en vroeg zich af of deze commissies samengesteld uit raadsleden en niet- raadsleden wel doelmatig werken. Wethouder Marselis had ook ciërgewerk bij een scholencom- zijn twijfels over het funktione- plex en toezichthouder op ge ren van de funktionele commis- bruik van gyTrmastieldokalen. sies. „Het is duidelijk dat de Zowel mr. Esselaar (CDA) als commissies voor sport en re- de Heer Iestra (PCC) meenden creatie, evenals culturele zaken dat een oneigenlijk gebruik ge- veel langer ingespeeld zijn, maakt wordt van deze gesubsi- maar de nieuwe commies tasten dieerde regeling. Indien er een nog hun werkterrein af en daar conciërge nodig is, dan moet er moet gewoon tijd voor gegeven een komen, anders wordt een worden. Het grote probleem reële arbeidsplaats ingenomen, voor b. en w. is, hoe een slag-* De commissieleden kwamen er vaardig beleid gevoerd kan wor- niet helemaal uit. Alle leden wil den," meende de wethouder. den wel graag een gehandicapte Een stukje welzijn is ook het in het arbeidsproces opnemen, dorp beter begaanbaar maken maar dat kan niet ten koste voor de gehandicapte mens. De gaan van een normale arbeids- Heer Iestra (PCC) deed weer plaats. Wethouder Marselis gaf een beroep op het college van de verzekering dat aanstelling b. en w. om niet alleen de ge- zal geschieden in overleg met bouwen beter toegankelijk te het ministerie van sociale zaken, maken, maar ook de wegen Het gaat in totaal om^ 5 „be door onder meer het aanbren- schutte arbeidsplaatsen, gen van verlaagde stoepranden. De Stuurgroep schoelenbouw en Bij het bevorderen van het -planning heeft een rapport af- maatschappelijk funktioneren geleverd. Dat geeft met exact van gehandicapten wordt door alle mogelijkheden weer, waar- b en w. voorgesteld enige plaat- door het uitsterst moeilijk is om sen te scheppen voor zgn. be- een Scholennota samen te stel- schutrwerk in het kader van de len. De commissieleden deden WS.W.-uitkeringen zoals con- er ditmaal met moeilijk over. VALKENBURG „Er zijn nachten dat we geen oog dicht doen. Dan steken we onze neus uit het raam om te rui ken of er niets brandt. Vaak blijkt het alleen maar ver schrikkelijk te stinken. De ene keer een scherp prikkelen de lucht, de andere keer weer een muffe geur van rottend water." Het zijn de woorden van een bewoner van de Katwijker- weg. Eén van de vele bewo ners op de grens van de ge meente Valkenburg en Kat wijk, die bezwaren heeft te gen de Zuid-Hollandse Loon bedrijven. In dit bedrijf, dat zo'n kleine twintig jaar gele den begon met het verpakken van onschuldige chocolaatjes en andere levensmiddelen, wordt sinds het eind van de zestiger jaren een breed scala van chemicaliën verpakt Ongevaarlijk stelt de direktie. Levensgevaarlijk menen de bewoners. Om welke chemicaliën gaat het nu eigenlijk en wat ge beurt ermee? „We verpakken hoofdzakelijk insecticiden en landbouwgif ten, maar ook andere chemi sche stoffen zoals bijvoorbeeld kunstmest," legt direkteur Spiering gewillig uit „We heb ben toen we pas begonnen meermalen aanbiedingen ge kregen om ook wat minder ongevaarlijke stoffen te ver pakken, maar die aanbiedin gen hebben we met het oog op de ligging van ons bedrijf, dicht bij bebouwing, doelbe wust afgewezen. En dat is ei genlijk alles wat we hier doen: de spullen keurig in kleine doosjes, potjes of flesjes ver pakken." Verdord De omwonenden achten de on schuldig lijkende werkzaam heden binnen de muren van de Zuid Hollandse Loonbedrij ven evenwel bepaald niet on gevaarlijk. Zij hebben dan ook „bewijzen" te over om de akti- viteiten van het verpakkings bedrijf in een kwaad daglicht te stellen. De regelmatige te rugkerende stank is daar nog maar de minst ernstige van. Wel ernstig vonden zij het ver dorde gras en de dode strui ken en planten, die een dag tevoren nog kerngezond had den geleken. Niet in de eerste plaats om het financiële na deel, maar wel vanwege de risico's. „Vorig jaar zomer was dat," herinnert één van de bewoners zich. „Ik had 's avonds nog staan genieten van het gezond uitziende gras. De volgende dag was het totaal verdord. Ook de planten en struiken. Je kan praten wat je wil maar dat komt echt niet door één dag droogte.", aldus een ver ontwaardigde inwoner van de Katwijkerweg. Met een aantal eveneens gedupeerde buren diende hij dan ook een klacht in bij de gemeente. Wat er daarmee gebeurde is niet be kend. Het enige dat de bewo ners weten is dat de gemeente tot op de dag van vandaag niets meer van zich liet horen. Toch is de burgemeester Van 't Wout op de hoogte van de ruim een jaar geleden inge diende klacht. „Ik geloof," zo verklaart de burgemeester desgevraagd, 9 De direktie plaatste waarschuwingsborden om het brandgevaar zoveel mogelijk te beperken. „dat het was gekomen omdat het personeel per ongeluk de beschermende kledij met een hoge drukspuit buiten had schoongemaakt" Veiligheid Toch een gevaarlijk gif dus redeneerden de verontruste omwonenden, want wat scha delijk is voor planten en gras kan ook schadelijk zijn voor kinderen en huisdieren. Be drijf sdirekteur Spiering denkt daar evenwel anders over. „Het is niet bewezen dat het gras door de werking van gif is afgestorven. Daar is nooit een onderzoek naar ingesteld. Op die manier kan men na tuurlijk alles op ons bedrijf afwentelen," aldus de Valken- burgse ondernemer. „Er is wel eens iemand geweest die be weerde dat zijn poes gele poo tjes had gekregen door het gif dat hierop het terrein zou lig gen. Gelukkig zag men ui teindelijk ook wel in dat dit soort klachten natuurlijk niet reëel zijn." Het tumult rond de Zuid Hol landse Loonbedrijven begon opnieuw toen in de raadsver gadering van vorige week en kele raadsleden hun twijfel uitspraken over de veiligheid van dit bedrijf. „Welke garan ties hebben we dat we hier binnenkort niet een ramp als bijvoorbeeld in Tiel of het Ita liaanse Seveso zullen beleven," vroegen zij het college. Foutief Burgemeester Van 't Hout deelde die angst niet. Hij stel- Het verpakken meestal in beschermde kleding. Om de irritatie van het insnuiven van stof te voorkomen, stelt de direktie. de dat binnen de muren van de Loonbedrijven niet gepro duceerd wordt, maar slechts verpakt. In Tiel en in Seveso lag dat duidelijk anders. Het feit dat het bedrijf op een reeds twee jaar verlopen hin derwetvergunning draait is volgens de burgemeester een gevolg van het enigê malen foutief invullen van de aan vraagformulieren voor een nieuwe vergunning. „Boven dien", verduidelijkt de burge meester, „bekijken we de aan vraag van de Loonbedrijven met een team van deskundi gen. Een speciale commissie bestaande uit een chemische deskundige, de arbeidsinspec tie en de inspectie van volks gezondheid adviseert ons bij het nemen van de beslissing. Het is een afwegen van belan gen." „In ieder geval niet de onze," menen de bewoners van de Katwijkerweg, die van plan zijn tijdens de binnenkort te houden hoorzitting een flinke hoeveelheid klachten op tafel te leggen. Bepaald eenvoudig zal dat niet worden, want het is nog maar de vraag of bewe zen kan worden dat hun klachten een gevolg zijn van de activiteiten van het bedrijf. Aanhoudende hoofdpijn en misselijkheid kan maar hoeft niet de schuld van het bedrijf te zijn. Hetzelfde geldt voor dode planten en bomen. En ook de brand die een aantal jaren geleden binnen de mu ren van de Loonbedrijven, woedde kan niet meer als ar gument voor een onhoudbare situatie worden aangevoerd, omdat het bedrijf tal van pre ventieve maatregelen heeft ge troffen, die een brand in het gebouw even waarschijnlijk maken als een brand in de brandweerkazerne. Direkteur Spiering is er van overtuigd, dat hij zijn vergun ning zal krijgen. „Tien jaar geleden was men bang voor de computer. Zo'n ding zou ons leven gaan beheersen. Van daar de dag is men bang voor alles wat met de chemie te maken heeft. Chemische oor logsvoering is de grote angst van deze generatie. Dat che mie ook vreedzame toepassin gen kent, zoals bijvoorbeeld in de landbouw met de fabricage van kunstmest het geval is, wordt dan ook snel vergeten. Met de rampen van Tiel en Seveso is de angst van veel Valkenburgers voor ons be drijf natuurlijk versterkt. Maar dat is volkomen onte recht. Iedereen die dat wil mag hier een kijkje komen nemen. Dan kunnen ze zien dat hier helemaal geen grieze lige dingen gebeuren," aldus de direkteur van het omstre den bedrijf." ED JANSEN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4