Problemen rond vleesfabriek Teekens naar hoogtepunt Staak plannen bouw viaduct Stationsweg Mat optreden Sadista Sisters ,,We staan met de rag tegen de muur" DRS. L. BEIJEN IN BRIEF AAN COLLEGE: Fons Jansen gesecula riseerd Zuidwijck VAATWASMACHME STOORT CONCERT NCBO viert 30-jarig bestaan DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De moeilijkheden rond de bevestiging van de vleesfabriek van Teekens in de Rooseveltstraat beleefden gistermorgen een dramatisch hoogtepunt. Toen werd door inspecteur Van den Oever van de dienst Bouw- en Woning toezicht van de gemeente Lei den it* aanwezigheid van twee agenten van de gemeentepoli tie proces-verbaal op gemaakt wegens het overtreden van de woning-wet door de vleesfa brikant. Zoals bekend heeft Teekens zonder gemeentelijke toestemming de voormalige Juweelfabrieken aan de Roo seveltstraat omgebouwd tot een vleesfabriek en is deze week een deel van de produk- tie naar dit pand overge bracht. Dit nadat de inspectie voor de volksgezondheid had gedreigd Teekens te verbalise ren wegens het blijven gebrui ken van zijn fabriek aan de Lange Mare/Clarensteeg, die door de rijksinspectie op hy giënische gronden was afge keurd. Wat is er nu allemaal mis met de Teekensvestiging aan de Rooseveltstraat en hoe heeft het zover kunnen komen dat er proces-verbaal wordt opge maakt met het doel de straf rechter bij de hele affaire te betrekken. En waarom steeds die moeilijkheden over Tee kens, want het is niet voor het eerst dat deze Leidse vlees- meester door moeilijkheden de krant haalt. Een jaar of wat geleden waren er ook al pro blemen met vergunningen toen Teekens probeerde zijn activiteiten over te brengen naar de Hansenstraat, waar hij het complex van de voor malige Olgafabrieken had ge kocht. Hier zou de vleesver werking een nieuw onderdak moet krijgen, centraal gelegen vlak bij het Leidse slachthuis, moeten zouden de kantoren van de „Vleeschmeesters"," de samenwerkende grote slagers- bedrijven in vooral de rand stad, naar de Hansenstraat moet worden overgebracht. Het plan van Teekens strand de echter op eensgezind verzet van de buurtvereniging Groe- noord, en Teekens bleef met een lege fabriek van een mil joen gulden zitten. Daarvóór waren er al allemaal wilde verhalen geweest voortgeko men uit de koker van wethou der Van Aken (economische zaken) over een agrarisch cen trum achter de Groenoordhal waar ook Teekens een plaatsje zou krijgen, maar deze zijn tot op heden niets meer gebleken dan utopische fantasieën. Intussen zat Teekens nog steeds zonder alternatief voor zijn afgekeurde fabriek aan de Clarensteeg. Totdat de Coope- in hun oordeel ten aanzien van de gemeentelijke medewerk ing aan het tot standbrengen van een nieuwe vleesfabriek. „De gemeente verkeert door onze fouten in een uiterst moeilijke positie", betoogde mr. Nagel gisteren. Door ons gedwongen vertrek uit de Cla rensteeg zagen wij ons bij het ontbreken van een alternatief tegen de muur geplaatst De Rooseveltstraat bleek de énige uitwijkmogelijkheid. We kon den de vleesproduktie toch moeilijk stil leggen. Wij heb ben van de twee kwaden het in onze ogen minst slechte .ge kozen en zijn aan de Roose veltstraat gaan draaien zonder de vereiste vergunningen. Met alle vervelende gevolgen voor het gemeentebestuur van dien", aldus de heer Nagel in wiens stem duidelijk de verle genheid en het begrip voor het gemeentelijk optreden door klinkt. Het door hem gegeven advies de publiciteit zoveel mogelijk te mijden verklaart Teekens' advokaat aldus: „We willen het gemeentebestuur en de instanties met wie we deze affaire tot een oplossing moe ten brengen niet nodeloos kwetsen. We willen het ge meentebestuur niet voor de voeten lopen. De situatie is al vervelend genoeg. Met onze te- rughoudenheid willen we ab soluut niets verbergen", zo be nadrukte mr. Nagel gisteren. ratie de Juweelfabriek te koop aanbood en er weer schot in de zaak leek te komea Dat daarentegen ook deze vesti ging, die begin oktober werd geopend, niet zonder proble men is gebleven is de laatste dagen wel duidelijk geworden. Reden genoeg om eens bij Teekens op bezoek te gaan en het Teekens-mysterie te ontra felen. Gesloten Aanvankelijk leek dit te gaan met de volledige medewerking van de directeur van de vlees fabriek aan de Roosevelt straat, de heer Van Egmond. Hij toonde zich eerst bijzonder enthousiast „de waarheid over Teekens" eens uit de doeken te doen. Na een gesprek met de juridisch adviseur van de Vleesmees ter bleek de heer Van Egmond echter zo geslo ten als een bus. Hij wilde slechts kwijt dat er uiterst ple zierige gesprekken hadden plaatsgevonden met overheids functionarissen en dat er zo veel toezeggingen waren ge daan dat alle probleem wel snel opgelost zouden zijn. „On ze advokaat heeft ons ten sterkste ontraden opening van zaken te geven. We moeten nu niet gaan sputteren", aldus de heer Van Egmond. Hij wist overigens bij dezelfde gelegen heid gistermorgen te vertellen dat van de vleesproduktie aan de Rooseveltstraat geen enkele sprake was. „We zijn de nieu we machines aan het testen. Dat kan uiteraard niet zonder vlees, maar we halen nog niet een tiende van de produktie die we aan de Lange Mare hadden", zo luidde het com mentaar van de Teekens-direc- teur. De vleeswaren die dage lijks in de 50 vestigingen van de Teekensslagerijen worden aangeboden zouden nu afkom stig zijn van andere bij de „Vleeschmeesters" aangeslo ten slagersbedrijven. Ook toen zich op het Teeken- sterrein inmiddels twee agen ten en een inspecteur van Bouw- en woningtoezicht had den aangediend en het proces verbaal tegen Teekens was op gemaakt bleef de heer Van Egmond onwillig oin nader op de affaire in te gaan. Hij be stempelde de komst van het drietal als „een beleefdheids bezoek". Spijt betuigd Gelukkig toonden vleesmees- ter Teekens zelf en diens advo caat mr. Nagel meerbereid heid op moeilijkheden in te gaan. Beiden gaven ruiterlijk toe dat er in het verleden door Teekens fouten zijn gemaakt. „We hebben daarover ook re gelmatig bij de gemeente Lei den onze oprechte spijt be tuigd", zei mr. Nagel gisteren desgevraagd. „Formeel heeft de gemeente ook helemaal ge lijk dat ze de strafrechter in schakelt: Teekens draait zon der de vereiste vergunningen. Er is in al het enthousiasme dat we aan de Rooseveltstraat uiteindelijk na veel problemen toch een onderkomen konden realiseren verzuimd op tijd de benodigde vergunningen aan te vragen. Dat was een ernsti ge fout",' aldus Teekens' advo caat mr. Nagel. Ook IJmert Teekens zelf geeft toe dat er fouten zijn gemaakt. „Daarvoor heeft met name de heer Van Egmond de laatste weken het boetekleed gedra gen. In al zijn jeugdig enthou siasme heeft hij niet gecontro leerd of door het bouwteam de vereiste vergunningen waren aangevraagd. Enkele weken voor de opening is dat alsnog gebeurd, maar ik geef toe: dat was te laat en daardoor zitten we nu in de problemen." Zowel advocaat mr. Nagel als de heer Teekens hebben ech ter het volste vertrouwen in een goede afloop. „De monde linge goedkeuringen van ver schillende diensten zijn er al. Er resten nog wat problemen ten aanzien van de door ons gebruikte materialen in de pla fonds. De brandweer heeft hiertegen bezwaar gemaakt, maar men heeft ons geen al ternatief kunnen bieden, zodat het uiteindelijk wel zo zal blij ven", merkte de heer Teekens op. Hij meende dat er op dit moment „in het belang van het maatschappelijk gebeuren" maar vooruit gekeken moest worden. „We beschikken in de Rooseveltstraat over een goed geoutilleerd en uiters modern bedrijf, een energieke en be kwame directeur en een stel fijne mensen. Daar zijn we trots op en we zijn bijzonder blij dat Leiden ons na al die moeilijkheden die er geweest zijn niet heeft laten vallen", aldus vleesmeester Teekens. Terughoudend Zowel de heer Teekens als zijn advokaat mr. Nagel toonden zich bijzonder terughoudend Onaanvaardbaar Of er nadere stappen tegen de Teekens-vestiging aan de Roo seveltstraat zullen worden on dernomen hangt in belangrij ke mate af, zo meldden wij gisteren, van het rapport over de brandveiligheid van het complex. Brand weercomma- dant De Haas vertelde desge vraagd dat de plafonds uit oogpunt van brandpreventie ontoelaatbaar zijn. Tegen het laten draaien van de vleesfa briek in de huidige vorm heeft de Leidse brandweer dan ook het onaanvaardbaar uitgespro ken. Dit standpunt is inmid dels overgebracht aan de dienst Bouw- en Woningtoe zicht die op zijn beurt het- college van burgemeester en wethouders zal adviseren. Al leen als de tempexplaten die in het plafond zijn verwerkt worden verwijderd, of als een leidingssysteem met sproeiin- stallaties wordt aangebracht is het doordraaien van de vlees fabriek voor de brandweer aanvaardbaar, zo bleek uit het commentaar van commandant De Haas. ARJEN BROEKHUIZEN Politici naar Leiden LEIDEN Prominente Neder landse politici komen zaterdag 6 november naar Leiden. Zij zullen zitting hebben in een fo rum bij studentenvereniging SSRL. Uitgenodigd zijn P. Dan- kert (PvdA), mevr. J. van Leeu wen (ARP), dr. B. van der Lek (PSP), A. Ploeg (VVD), Van Winkel (PPR), J. van Eisen (KVP) ds. Landsman (Ned. Herv. Kerk), prof. dr. J. Ver- kuyl (geref. Kerken). De politici zullen onder leiding van mr. J. L. Heldring, directeur van het Nederlands Genoot schap voor Internationale Za ken discussiëren over actuele politieke zaken. De forum bij eenkomst begint om half tien in het Academiegebouw aan het Leidse Rapenburg. ADVERTENTIE Zeg Mona-man. Heb je nog een bekervan die verrukkelijke, nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT? Welkeen lekkerte! (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een brief aan burgemeester en wethouders van Leiden heeft drs. L. Beijen, fractievoorzitter van de PPR het college verzocht het werk aan de fly-over plannen, dat zijn de plannen voor de bouw van een viaduct in de lengterichting van het Stationsplein, te staken. In zijn brief stelt Beijen, dat hij en zijn fractie het verder gaan van deze plannen heilloos achten. „We vinden het stuitend als bij de rijksoverheid, de Spoorwegen en de bevolking de indruk zou worden gewekt, dat de gemeente Leiden op dit soort plannen zit te wachten. Het lijkt ons beter er in samenwerking met de N.S. naar te streven dat het Alphense perron nu eindelijk eens wordt afgemaakt en dat het plan tot herinvoering van de tram in Leiden van de grond komt", zo zegt Beijen aan het slot van zijn brief. Reeds eerder toonde Beijen zich in de commissie voor ruimtelij ke ordening van 2 september j.l. een tegenstander van de huidige plannen voor de reconstructie van het Stationsplein, waarin is opgenomen de bouw van het reeds vermelde fly-over viaduct. In zijn brief legt Beijen nog maals uit dat de huidige plan nen volkomen in tegenstelling zijn met de nota „Doelstellingen en uitgangspunten verkeercircu- latieplan Leiden" van het colle ge. Daarin stelt het college dat „de vicieuze cirkel, waarbij au togebruik zichzelf versterkt doorbroken moet worden" en „dat maatregelen op korte ter mijn in belangrijke mate gericht moeten zijn op het bevorderen van het openbaar vervoer en het langzaam verkeer, omdat ook in de toekomst grootschalige ingre pen achterwege zullen blijven." „Nou dan", zegt Beijen in zijn brief aan burgemeester en wet houders, „kan dan niet gepro beerd worden het Stationsplein op een wat .kleinschaliger" ma nier veiliger en aantrekkelijker te maken." Hij vervolgt: ,Jk kan me niet voorstellen, dat een dergelijke grootschalige opzet een verbete ring betekent voor de .klein schalige verkeersdeelnemers", fietsers en voetgangers. Ik ben het er mee eens, dat het Sta tionsplein zoals het er nu uitziet een gevaarlijk en onplezierig tochtgat is. De asfaltering, die op het ogenblik plaats vindt ver andert daar niets aan. Maar ook de getekende voorzieningen zul len mijns inziens geen verbete ring brengen. Hinder van aut overkeer hef je niet op door nieuwe en betere mogelijkheden voor de auto's te scheppen, op z'n best gezegd verplaats je de ellende", aldus Beijen. LEIDEN Na een meester lijke humoristisch verleden met grappen hoofdzakelijk geënt op het Roomse leven moet de echte Fonspatiënt van een ding overtuigd zijn: Fons Jansen is geseculari seerd. Een stampvolle Leidse Schouwburg kon gisteravond genieten van de Leidse pre mière van zijn overigens al een jaar oude programma, simpel aangeduid met het volgnummer 5. Weinig din gen doen meer denken aan het rijke Roomse van weleer: de geestelijkheid komt voor namelijk in pantomime voor het voetlicht Wellicht om ook de niet-kerkganger voor zijn werk te winnen put Fons Jansen zich tegenwoordig uit in de wereldlijke humor. Daarbij voert hij een reeks van personages op die dank zij een aantal sublieme vond sten tot de gebruikelijke lachsalvo's leiden. Zijn Speelsheid met de schatten der Nederlandse taal grenst in sommige sketches aan het ongelooflijke. Fons Jansen laat heel wat types uit het dagelijks leven door zijn dankbaar publiek belachen, van de controlerend genees heer via de doodgraver tot de Amsterdams geaccen tueerde cameraman toe, af gewisseld met een muzikale noot en voor de pauze afge sloten door wat korte varië teiten, waarbij hij duidelijk een van zijn laden met 2000 veelal ongebruikte moppen opentrekt Na de pauze komt Fons Jan sen wat minder overtuigend over: zijn kleuterwijsheden hebben aan kracht ingeboet In dit deel van het program ma gaat hij meer op de muzi kale toer, wat ook in zijn conference tot uitdrukking komt De kroon spant deze begenadigde grappenmaker wellicht met zijn schooljon gen, waarin met het hele le- rarendom in schaars woord gebruik wordt afgerekend. LEIDEN De patiënten van verpleeghuis „Zuidwijck" ver zorgen morgen een grote bazar in de zaal op de eerste etage van het verpleeghuis. Werk stukken zoals schilderijen, pop pen, smyrna kussens, sieraden, bloemenhangers, vliegers, handgeweven kleden, keramiek, vervaardigd door de patiënten, zullen te ko9P worden aangebo den. Tevens zijn er attracties voor jong en oud zoals een ballen tent een rad van avontuur en sjoelbakken. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de aanschaf van een video-cassette- recorder. De bazar is geopend van twee tot vijf uur en van zeven tot tien uur 's avonds. Exakt. De vraag naarde nieuwe MAGEREBULGAARSE YOGHURT overstelpt. Ouderwets-dik. toch vet-arm en heerlijk heerlijk. Wat wil men nog méér? Je zuivelste gezondheid voor79ct.de halve liter. LEIDEN De Sadista Sisters waren gisteren opnieuw in Lei den met een nieuwe show in het gedeelte na de pauze. Een aan tal maanden geleden konden we deze vier dames met begelei dingsgroep ook al in het LAK- theater aanschouwen. Erg veel verandert was er niet Men had nu wat lichteffecten aan het optreden toegevoegd; de rol van iedere zus was nog meer aangepast bij de specifieke mo gelijkheden en theatrale uitstra ling van de juffrouw in questie de zussen traden daardoor ook gëisoleerder op het ge heel maakte een mattere indruk. Bovendien kwamen stereotype trekken en bewegingen van de meisjes nu duidelijker naar vo ren. Veel gebaren waren leeg en zonder betekenis. Aan het de zang overstemmen de geluid der instrumenten had de groep niets gedaan. Aange zien de teksten belangrijk zijn en de recht op en neer muziek veel minder, is dat een kwalijke zaak. De wat verstildere num mers met de twee ogenschijnlijk lievere meisjes waren dan ook het aardigst. Voor de pauze speelde de Sadis ta Sisters enige oude nummers en ,31ack magic woman". Na de pauze, het nieuwe: „The sto ry of Cindarella". Mede door de accentuering van de verschillen de persoonlijkheden, op zich niet zo'n slechte zaak, zat er weinig opbouw naar een climax in. Voeg daarbij de orïgeinspi- rcerdc indruk, dan is het te begrijpen dat het uiteindelijk de road-manager moest zijn die het in grote getale opgekomen pu bliek vroeg of het nog een toe gift wilde. Nu ja, na een lichte aarzeling wilde men wel. Echt mooi werd het niet meer. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Er zijn verschillende soorten vaatwasmachines; die in het K&O-gebouw behoort tot het type dat een enorme herrie maakt. Niet zoveel herrie dat de omwonenden er last van hebben, maar wel ruimschoots voldoende om Camille de Souza, de Portu gese celliste die gisteravond de suite voor cello-solo van Benjamin Britten speelde te overstemmen. Ook de sonate van Debussy en de Habanera van Ravel, die zij daarna uitvoerde met Jesüs Alonso aan de piano, vielen door deze huishoudelijke stoorzender in het water. Zowel de musici als het publiek waren afgeleid, zodat van muzikaal genot geen sprake was. Voor de pauze was de toestand al evenmin ideaal: de tentoonstel ling in verband met de Schouwburg maakte het onmogelijk in het concertzaaltje van K&O te spelen. Hiervoor in de plaats was een gedeelte van de koffiekamer ingericht als concertzaal. Daar ont brak echter een minimale akoestiek: elke toon die uit de Estonia- vleugel opsteeg viel onmiddellijk dood aan de voeten van Camilla de Sousa neer. Vooral voor het eerste werk dat zij uitvoerde, de tweede sonate van Ludwig van Beethoven, bleek dit fnuikend te zijn. De robuuste sonate nr. 2 van Brahms met zijn adagio affettuoso en zijn allegro passionato bleek beter tegen deze erbar melijke omstandigheden opgewassen te zijn. Dat was dan ook het enige onderdeel van het programma waar de musici normaal konden werken, en waar ze een blijk van hun viruositeit en muzikaliteit konden geven. We hopen maar, dat ze nog eens naar Leiden willen komen om onder betere omstandigheden te musice ren. TON HARMSEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, afdeling Leiden vond gisteravond in de Rijnflat een speciale herdenkings vergadering plaats. Speciaal voor deze gelegenheid hielden bonds voorzitter W. Wieringa en de Leidse arts J. H. Pleiter causeriën over het onderwerp „De ethiek van de arbeid". In zijn openings speech memoreerde afdelings-voorzitter Steenge nog eens de ge schiedenis van de Nederlandsé Christelijke Bond van Overheid spersoneel, dié sinds de oprichting in 1946 uitgroeide tot een vakbond met 60.000 leden. De afdeling Leiden maakte in die periode eenzelfde groeiproces door: van 46.leden in 1946 tot ruim 800 leden nu. oprichting van de christelijke personeelstekort bij de brand- bonden het vakbondswerk, weer en de dienst sociale za- zoals zij dat voorstaan weinig ken." verandering heeft ondergaan. Over de grote groei die de Ne- „Het recht van de ambtenaar op derlandse Christelijke Bond van een behoorlijke rechtspositie en Overheidspersoneel en met na- nisaties zwaar. Er waren nogal vier maanden) zei voorzitter eens wilde acties en stakingen. Steenge in zijn openingsrede De moderne en toen nog neu- verder: „Een bond van 100.000 traal georganiseerden kwamen leden is beter voor de belangen- soms snel tot directe harde ac ties, maar de mannen van de christelijke bonden stonden pal en beschouwden hun organisa- behartiging dan een vereniging van duizend leden. De commu nicatie is beter en sneller, het contact kan intensiever zijn en ties als rechtsinstituten. Wat dat de financiën gezonder. Men kan In het afgelopen hondsjaar zin wordt in breder verband voerde de afdeling Leiden van Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel vooral actie tegen het beleid van het Leidse college. „Er was te weinig aandacht voor de ambte- gediend. Men leeft niet op zich zelf en niemand leeft zichzelf. Ieder leert meer te letten op het belang van de ander. Het kan zich voordoen dat eigenbelang moet wofden geschaad. De ster naren", stelde Steenge.„De on- keren dienen een schild te zijn werd onder andere veroorzaakt tigjarig bestaan van de NCBO, door het in de openbaarheid brengen door het college van geheime en vertrouwelijke me dedelingen tijdens de ontslag afdeling Leiden worden morgen afgesloten met een receptie van 17.00-18.30 uur in de Rijnland- nat

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3