WETEMANS FAVORIET JOCKEYTITEL ,Met Turk winnen we van koploper' Schaakteam profiteert van geluk DAVE BELL VAN HYS: Weer pech tennis- circuit Heropening Nootdorp brengt groot succes voor Van Ey ke borg Voor 10 jaar gesehorst Dick Helling nu ook scheidsrechter Twee spelers Pioneer Punch in selectie I DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT. HAIFA In de negende ronde van de schaakolympiade had Nederland geluk met tegenstander Chili, een land dat zoals dat in wedstrijden volgens het Zwitsers systeem wel meer gebeurt hoger was gekomen dan gezien zijn speeikracht verwacht zou mogen worden. Nederland maakte van de gelegenheid goed ge bruik en kwam door een overwinning van 3 1/2—1/2 vaster aan kop. Sosonko kreeg met zwart tegen Silva in zijn geliefde Draken- variant een gunstige stelling. Hij wikkelde af naar een goed winstspel en won dat zonder veel moeite. J Donner moest met wit tegen eerst een pion, liet toen zijn Donoso na een damegambiet zeer nauwkeurig spelen om een Openingsvoordeeltje te behou den. Dat lukte hem niet en toen waren serieuze winstpogingen eigenlijk nauwelijks meer moge lijk. Donner probeerde het nog lang, maar de stelling was er niet naar en remise bleek onver mijdelijk. Ree kreeg met zwart tegen Frias na een Siciliaanse verdediging sterke druk op de damevleugel. Een eindspel met twee torens van Ree tegen een dame van Frias dat tenslotte ontstond was misschien nog niet helemaal verloren voor de Chi leen, maar hij verdedigde zich niet op zijn best en toen was winst voor Ree gemakkelijk. Kuipers had tegen Scholz de hele partij de beste kansen. In tijdnoodging het met Scholz van kwaad tot erger. Hij verloor stelling positioneel geheel ruine ren en overschreed tenslotte de tijd. Engeland, een gevaarlijke concurrent van Nederland, staat in zijn match van deze ronde tegen Israël met 2—1 voor, maar zal de afgebroken partij waar schijnlijk verliezen, zodat Ne derland uitloopt. Stand aan kop na de negende ronde: 1. Nederland 25 1/2; 2. Engeland 23 1/2 (1 afg.); 3. Verenigde Sta ten 21 1/2 (3); 4. Argentinië 21 (3); 5. Zweden 21 (1). De Nederlandse dames hebben ook hun ontmoeting met de Ver enigde Staten in winst omgezet De uitslag is voorlopig 2—0. De partij tussen Ada van der Gies- sen en Hershfield werd afgebro ken. Cathy van der Mije won 7 TIT. TTTTr van Savereide en Corry Vree- Donner kijkt schuin toe, hoe Sosonko schaakt. Hij had beter op zijn eigen bord kunnen letten, want Donner ken versloeg Crotto. was de enige die de volle buit miste tegen Chili. PAGINA 19 GKQNINCEN De sttsfcOBHhissie van <te afdeling Gromta- gen van it KNVB heeft R. Restarts van Mande veer tien jaar gesetarst- Re* charts sloeg In de wedstrijd Mwnto Meethuizen, eerste klasse zaterdag, op 2$ oktober scheidsrech ter J. W. Brak bewusteloos. ZAANDAM Ajacied Dick Helling gaat het voetballen van de andere kant bekijken. De oud-Telstar speler, die onlangs verkondigde terug te willen naar zijn oude clnb, omdat hij bij Ajax nauwelijks een kans krijgt, slaagde gisteren voor het diploma scheidsrechter KNVB afde ling Noord-Holland. Helling fluit aanstaande zaterdag al zijn eerste wedstrijd, een duel tussen twee bedrijfselftallen in Zaandam. Voorlopig gaat hij op zater dagmiddag fluiten, zodat hij zondags gewoon beschikbaar ii. Frans Derks fluit FeyenoordAjax ROTTERDAM Frans Derks is gisteren door de scheidsrechterscommissie van de KNVB aan gewezen voor Feyenoord—Ajax van zondag 14 november. Tot die datum mocht Derks slechts wedstrijden in de eerste divisie leiden. Oorzaak was dat hij met een zendertje had gelopen tijdens AZ'67—Feyenoord ten behoevp van een televisieprogramma en kritiek had geuit op zijn collega Charles Coerver. Zondag is Derks scheidsrechter bij de eerste-di visie wedstrijd SV V—Wageningen. DEN HAAG Het jockeykampioenschap van Nederland is binnen bereik van Rober Weteraans. Zaterdagmiddag op de laatste koers- dag van Duindigt heeft de Hagenaar de beste papieren om de huidige kampioen Henk van der Kraats van de troon te stoten. Beide jockey's bezitten 27 overwinningen. Rober Wetemans komt zater dagmiddag vier keer in actie en Henk van der Kraats driemaal. Daarnaast zijn de paarden van Wetemans kansrijk. In de eerste afdeling van de Herfstprijs gaat hij met Sainte Nitouche als gro te favoriet van start Voor Henk van der Kraats is een kleine outsiderskans met de merrie Coven Cat. In de tweede afde ling is Wetemans met de succes volle Tudor Roussi S moeilijk te verslaan. Henk van der Kraats zal plaats nemen op de kansloos geachte Bearly. Gelijke kansen voor beide joc key's in de derde afdeling. Wete mans met Tierana van eigenaar en trainer Dr. Bax en Henk van der Kraats met de trouwe mer rie Rock Aldis, die gezien haar leeftijd voor het laatst op de renbaan in actie zal komen. In de vierde en laatste afdeling staat Henk van der Kraats langs de kant Rober Wetemans komt in de baan met de niet kansloos geachte Mairi Blanco. Twee we-. ken geleden werd dit paard in een ren voor amatrices en ama teurs met Annet Visser tweede en was toen een verrassing op Duindigt. De eerste start van de zes drave rijen en vier rennen op de laat ste dag van het draf- en rensei- zoen zaterdagmiddag op Duin digt is reeds om half één. De tips voor deze meeting: Zuidlarenprijs: Moquette P, Nok en Merry Be. Veéndamprijs: Narrenkapper P, Orion Laguna en Nina. Boekeloprijs: Nappie, Nita ita P en Orline. Sluitingsprijs: Nearco, New Star en Natalie Wpod. Leeuwardenprijs: Ka Anjo, Nannet- te en Job. Hoofddorpprijs: Kinglet O, Keen Speed en Lola Hollandia. Herfstprijs (eerste afdeling): Sainte Nitouche, High Tree, Jewel en outsi der: Coven Cat Herfstprijs (tweede afdeling): Tudor Roussi S, Charlie Brown, Marcus en outsider: Laureade. Herfstprijs afdeling): afdeüjg): Tie- Rock Aldis en Rucam. AMSTERDAM Jan Janbroers, de nieuwe bondscoach van de Nederlandse heren-basketbalploeg heeft gisteren de 22 spelen bekend gemaakt, uit deze spelen zal hij begin december zijn ploeg formeren, die het komende seizoen gaat spelen. De selectie zal op 14 november voor het eerst trainen op het CIOS te Overveen. Eind december zal de ploeg een buitenlandse trip maken ter voorbereiding op het toernooi om het Europees B-kam pioenschap, dat van 14 tot en met 22 mei in Stockholm en Helsinki wordt gespeeld. Vast staat ook dat Nederland deelneemt aan het toernooi van Bremerhaven (22 tot en met 24 april). In Zweden moet Nederland zich kwalificeren voor de finalegroep van het B-kampioenschap, in Helsinki waarvan de eerste vier zich dan weer plaatsen voor het A-toernooi, dat van 15 tot en met 24 september in België wordt gehouden. De 22 geselecteerden zijn: Dan Cramer, Al Faber, Everett Fopma, Ron Kruidhof, Herman Pluim en Harry Kip (allen Kinzo/Amstel veen); Kees Akerboom, Jan Dekker, John van Vliet en Theo Kropman (allen Sperry Remington, Den Bosch); Kees Limmen, Hugo Harrewijn en Walter Ombre (allen Buitoni/Haarlem); Wiebe Gorter en Bert Kragtwijk (beiden Delta Lloyd Amsterdam); Jimmy Woudstra en Anton van Helfteren (beiden Punch); Jan Loorbach en Gerrit van Buuren (beiden Disco Danser Rotterdam); Robert Zeilstra en Renso Zwiers (beiden NN/Donar) en Ruud Harrewijn (Arke Reizen Enschede). DEN HAAG Eerst twee frisdrankjes en daarna snel een biertje uit de pomp en dan nog niet bij de mensen zijn. Spreken met Dave Bell, de Canadese ijshockeyer met Nederlandse status, is niet eenvoudig na afloop van een trai ning onder leiding van Jean Martin. In het restaurant van de Haagse kunst ijsbaan De Uithof zit Dave Bell erbij of hij aan zijn laatste uurtjes is begonnen. Nadat HYS Intervam afgelopen vrijdag zeer matig had gespeeld tegen Brussel en zaterdag in Groningen met 4-3 ver loor van de Bondsspaarbank, is de „zweep erover gegaan" op de training. Immers, morgenavond wacht HYS de belangrijkse wedstrijd van de nationale bekercompetitie, de ontmoeting met het nog ongeslagen Feenstra Verwarming, dat dit seizoen alleen het Amsterdamse ORWO en landskampioen Tilburg Trap pers een puntenverdeling moest toe staan. Dave Bell: „Ik ben gebroken, ik kan niet meer. Vergeet niet dat ik de hele dag gewoon gewerkt heb in een verhuizingsbedrijf. Dit leven is enorm zwaar." Vier jaar doet Dave Bell aan ijshockey in ons land. Met o.a. Harry Turk begon hij op de HOKY bij Raak en daarna - ook met zijn vriend Harry Turk - bij Duijvestein Wintersport Vorig jaar lijfde HYS Intervam hem in. Vrijdagavond is het dan weer zover. Zijn stadge noot Harry Turk uit Penticton (Canada) komt de Haagse formatie versterken. Dinsdagmorgen kwam hij op Schiphol aan en dezelfde avond kon hij de fikse training van Jean Martin meemaken. Dat Harry Turk verbaasd was over de stevige aanpak op de training, behoeft natuurlijk geen betoog. Plezier De inmiddels op adem gekomen Dave Bell: „Met Harry moeten we morgen kunnen winnen. Als hij in vorm is, kan niemand hem houden. Als Harry Turk vijf kansen krijgt, maakt hij ook vijf doel punten. Hij is een prachtige speler. Bekerkam pioen worden is voor HYS overigens een moeilij ke opgave, maar daarom ben ik blij dat we nog aan de Nederlandse competitie moeten beginnen. Ik heb veel plezier in het ijshockey bij HYS". De komst van Harry Turk bij HYS heeft voor Dave Bell ephter wel gevolgen. Bij HYS speelde hij in de aanval en in de formatie met Harry Turk zal hij zijn plaats moeten afstaan. Dave Bell komt dan weer terug op zijn vertrouwde plaats uit zijn HOKY-tijd, de verdediging. Jean Martin zal daar zonder twijfel Joop Ierschot voor opofferen. „Ik heb er begrip voor dat ik achter moet spelen. Jean Martin kan van mij een inzet verwachten van honderd procent Voor deze ploeg ben ik béreid erg veel te doen." Dave Bell is niet meer de speler van vier jaar terug, toen hij bij Raak meer op de strafbank te vinden was dan op het ijs. „Bij Raak speelden we echt Canadees ijshockej Het vechten hoorde erbij. Maar dat is nu niet meei mogelijk. Als ze het er naar maken, sla ik er nog wel op los, maar ik ben me wel wat meer gaan beheersen de laatste tijd. Je wil graag spelen en als je steeds aan de andere kant in de bank moet zitten, is het snel met je afgelopen. Bij Raak gingen we met de opdracht het ijs op om niet voor vechten uit de weg te gaan. Daar moest ik luiste ren naar coach Jim McGrea en ik was er ook best voor te vinden. De scheidsrechters lieten toen ook veel meer toe. Door dit zuiver Europese ijshockey ben ik rustiger geworden". De 23-jarige Dave Bell weet het ene jaar nog niet wat hij het andere jaar gaat doen. „Soms denk ik wel eens: ik ga terug naar Canada en ga wat leren. Maar een dag later weet ik weer dat ik niet buiten het ijshockey hier kan. Aan de andere kant hoop ik eens leuk werk in Den Haag te krijgen. Het werken in de verhuizing is ook niet alles. Vorig jaar werkte ik bij Han van der Heijden. Niet aan de benzinepomp, want zoiets ligt me niet". Voorzitter Han van der Heijden, inmiddels erbij gekomen:" Dave maakte bij mij autonummerbor den. Ik hoop dat hij nog lang bij HYS zal blijven. Voor het team is Dave Bell erg bruikbaar". In zijn tijd bij Raak en Duijvestein had hij de bijnaam Pietje Bell. Zowel op als buiten het ijs was de Canadees wel eens in voor een stuntje. Bij HYS loopt hij netjes in het gareel. Dave Bell verwacht van de wedstrijd tegen Feen stra erg veel „Het is natuurlijk altijd een extra prikkel te moeten spelen tegen de oud-Raakspelers Larry van Wieren en de showman nummer één; Toni Palmacino. Let op, ze winnen hier niet". In het Haagse doel zal in ieder geval Cor Hoogen- doom ontbreken. Hij werd afgelopen zaterdag in Groningen na een vechtpartij van het ijs gezonden en is niet speelgerechtigd tot de strafcommissie uitspraak heeft gedaan. Zijn plaats zal worden ingenomen door André Lookhorst. Arthur van Rijswijk HAARLEM Het prof ten- niscircuit wordt door pech achtervolgd. Nadat op het laatste moment Vitas Ge- rulaitis aankondigde niet te kunnen komen en werd vervangen door de Joego slaaf Franulovic, bestaat nu de mogelijkheid, dat Jan Kodes het circuit niet zal kunnen beëindigen. Zijn partij tegen Tom Ok- ker werd gisteravond bij de stand 4—3, 0—30 in het voordeel van Okker afge broken, omdat de Tsjech, bij het achterhalen van een volley, door zijn linkeren kel ging. Besloten is de wedstrijd tussen Lutz en Franulovic te laten spelen en daarna te kijken of Kodes in staat is zijn partij tegen Okker uit te spelen. Lukt dat niet, dan zal hij vervangen wor den. De organisatoren van het AMRO-circuit zijn al voor „99 procent" rond met een plaatsvervanger. De uitslag van het dubbelspel waarin Jan Hordijk Kodes verving is, Lutz/Franulo- vie—Okker/Hordijk 6—4, (Van onze sportredactie) NOOTDORP De heropening van Nootdorps dravers baan is gistermiddag een groot succes geworden. Een recordaantal be zoekers passeerden de hekken en nog nimmer in het bestaan van de baan kwam de totalisa- tor tot de omzet van bijna 280.000 gulden. Voor de Westlandse trainer, pi keur Gerard van Eykelenborg was het ook gelijk raak. Hij won twee draverijen en behaalde één derde plaats. In de Delftprijs bracht hij Over Pride (voor het paard was het de eerste triomf) als winnaar over de eindstreep. Het paard van de tennisser Tom Okker, de driejarige merrie Ok ker Annemarie was in de laatste ronde nog kansrijk, maar sprong toen in de fout en werd terecht uitgeschakeld. De tweede overwinning greep Gerard van Eykelenborg met het paard Loyaal van Liante. De eerste start was vals. Bij Van Eykelenborg had men het wiel kapot gereden. Toen de paarden opnieuw achter de start-auto vertrokken, was Loyaal gelijk in een goede positie. Met Mylene D werd hij derde in de Nootdorp- prijs hier zegevierde Jan Wage naar met Mireille voor Nectar. De uitslagen van de gisteren gehouden koersen zijn: ZOETERMEER-PRUS 2000 meter: 1. Nimbus (R. Pools) 1.30.4, 2. Nutwin Anjo, 3. Omack Buitenzorg. Toto winnend: 2,90. Plaats: 1,30 - 1,70 - 1,30. Koppel: 14,70. Trio: 56,10. DELFT-PRUS, 2000 meter: 1. Over Pride (G. van Eykelenborg) 1.30.7, 2. Oliav Volo. 3. Ortence'Voorne. Toto winnend. 8,70. Plaats: 1,70 - 1,20 - 1,40. Koppel: 7,60. LEIDSCHENDAM-PRUS (eerste af deling), 2000 meter 1. Narcis G (C. Imming) 1.25.4, 2. Nosca 3. Nita Ca reless. Toto winnend: 1,90. Plaats: 1,50 - 1,90 - 2,20. Koppel: 5,90. Trio: 36,40. Niet gestart: 8 (Leny Maal drift). NOOTDORP-PRUS (eerste afde ling) 2380 meter: 1. Mireille (J. Wage naar) 1.29.5, 2. Nectar, 3. Mylene D. Toto winnend: 4,10. Plaats: 2,00 -1,90 - 2,30. Koppel: 11,80. VOORBURG-PRIJS, 2000 meter. 1. Loyaal van Liante (G. van Eykelen borg) 1.26.8, 2. Lex Six, 3. Lena Wood. Toto winnend: 7,10. Plaats: 5.50 - 2,60 - 2,80. Koppel: 43,30. Trio: 935,60. AMATEURKAMPIOENSCHAP IX, 2380 meter 1. Mexicali Rose (W. Goedhart) 1.27.4, 2. Lord Eapter, 3. Lucy Esther H. Toto winnend: 9.60. Plaats: 2,80 d 4,80 - 3,50. Koppel: 18,40. NAALDWIJK-PRIJS, 2000 meter 1. Naron Buitenzorg (C. Imming) 1.24.4, 2. Leanne Fortuna, 3. Jolanda Schans. Toto winnend: stal verband 1,80 Plaats: 1,30- 1,80 - 2,90. Koppel: 4.80. Trio: 23.40. MONSTER-PRIJS, 2380 meter 1 Li- me du Bois (C. de Leeuw) 1.27.9, 2. Michae Spender, 3. Joop Hollandia. Toto winnend: 28,20. Plaats: 3,30 2,10 - 1,60. Koppel: 88,10. Niet ge start 4 (Lee Rodnev) en 9 (Friday). LEIDSCHENDAM-PRUS (tweede afdeling 2000 meter 1. Nora Haghe- weyde (W. Duivenvoorden) 1.26.7, 2. Nanda W, 3. Nomic Buitenzorg. Toto winnend: 2,10. Plaats: 1,20 - 1.60 - 1,60. Koppel: 6,10. Trio: 38,30. NOOTDORP-PRUS (tweede afde ling), 2380 meter: 1. Neptunus B (J. Geluk) 1.28.8, 2. Our Again, 3. Mary S. Toto winnend: 14,20. Plaats: 1,70 - 1,20 - 1,40. Koppel: 8,00. TOTALISATOROMZET: 27X273,-.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19