Voetbal is meer dan hard werken en goede wil Triomf van Feijenoords rommelaar Torino met Terreur AC „bekroond drie rode kaarten Kees Rijvers stelt correcte diagnose Klasseverschil uitgedrukt in vijf treffers DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 15 EINDHOVEN, - PSV leek de klap dit maal snel te hebben verwerkt. Het vori ge seizoen kwam de uitschakeling door St. Etiënne als een onverwachte teleur stelling, het einde van het huidige Euro pa Cupavontuur had menigeen al ge- ruimte tijd in de lucht zien hangen. Vandaar misschien ook dat Kees Rijvers uiterlijk nauwelijks geëmotioneerd het opnieuw doelpuntloos geëindigde duel kon analyseren, zonder ook maar een maal kribbige kritiek te laten horenl „St Etiënne was de betere ploeg", stelde de Eindhovense coach terecht. „We hebben qua spel ons plafond bereikt. Er is hard gewerkt, maar een aantal spelers komt tekort voor dit niveau. Dat wisten we al een paar maanden. De goede wil was er wel, maar daarmee alleen kom je er niet. Gelukkig eigenlijk dat voetbal uit meer bestaat dan alleen hard werken en goede wil." Kees Rijvers stelde een correcte diagno se. PSV had inderdaad getoond van goe de wil te zijn maar schoot kwalitatief een fors stuk tekort om St. Etiënne ditmaal uit het Europese bekervoetbal te spelen. Het in de Franse competitie zo pover voor de dag komende St. Etiënne bleek wel in staat om een duel waar veel op het spel stond tot een goed niveau te reiken. De Fransen, die bovendien steun pilaren als Larqué en Saramagna misten, bleken tamelijk eenvoudig in staat om de verwachte Eindhovense storm te ontrege- rechtervleugel hadden ook Van Kraay en Irit ^.7^ F," KVM PTï 7 Krijgh de taken redelijk onder controle, gretig maar St. Etienne blikte of bloosde c. niet. De ploeg van trainer Roger Herbin verloor geen moment de kalmte en zou dat de hele wedstrijd niet doen. Terwijl PSV, naarmate de tijd vorderde, steeds gejaagder ging spelen, bleef St. Etiënne ^Tprhfn **oe gevaarlijk St. Etiënne bij counters Pr was bleek bij akties van Rocheteau en Revelli, waarbij Willy v.d. Kerkhof een maal vlak langs eigen doelpaal de bal tot hoekschop moest koppen om verder on heil te voorkomen. bij een vrije trap, voorkwam Eindho- vens succes. „Dat doelpunt had ie natuurlijk wel moe ten toekennen", zei Kees Krijgh later. „Hij had de voordeelregel moeten toepas sen," Wöhrer deed het niet, zoals hij ook later zijn goedkeuring weigerde aan een treffer van Willy van de Kerkhof, omdat broer René, die geen moment de door Kees Rijvers gesignaleerde wereldvorm kon etaleren, buitenspel had gestaan. Eén doelpunt, èn een verlenging, zou ook niet verdiend zijn geweest. St. Etiënne was verreweg de betere ploeg, die geen moment wankelde en steeds overleg en rust in het spel behield. Voor PSV, dat in de slotfase nog enige keren dicht bij een treffer was maar het beslissende schot niet kon produceren rest het likken van de wonden. Adrie van Kraay: „De wereld is nog niet vergaan, hoewel dit toch wel een teleurstelling is". Willy van der Kuijlen: „We moeten ons nu richten op een plaats in het UEFA- Cuptoernooi van volgend jaar en de Ne derlandse beker. Veertien dagen hebben we over deze wedstrijd gesproken en eraan gedacht. Dan is het wel erg jammer als het niet lukt". FRANK WERKMAN Scheidsrechter: Wöhrer (Oost). Toeschouwers: 19.000 PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraaij, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Lubse Van der Kuijlen; René van de Kerkhof, Ed- ström, Francois. St. Etiënne: Curkovic; Janvion, Lopez, Piazza Farison; Santini, Bathenay, Synaeghel; Roche teau, Hervé Revelli, Patrick Revelli en 1etd Tlbht in het spej PSV durWe niet met de hele ploeg in het offensief te gaan, beducht als het was in moeilijkheden bracht, bij de Fransen kwam het beslissende schot niet. Rijvers had tot veler verbazing de jonge voor tegenstoten. Willy van der Kuylen en Willy van der Kerkhof „verstopten" zich op het middenveld, waardoor het op dat deel van het veld spitsuur was. S. MTS!: 'paZr,"'^ Ëtié^ê daaremeg» schoof aï„ar. "r S5"»- past tonica in en uit elkaar als de ploeg in J,VeuS balbezit was en dat verklaarde waarom XaïnmL ma, V er nauwe!!)ks PSV, als er eens offensieve daden wer- uitgekomen met mtzondenng van uitge- den te|d steeds te ved verdedigers rekend de eerste minuut toen Francois - - to, voor zich aantrof. Pas in de 21e minuut evenwel de uitblinkende doelmïn'cirk" Wit v^d'er SCl">t' 2 doelman Curko vic op zijn weg vond. „Dat had een doelpunt moeten zijn", gaf de gedesillu sioneerde Kees Krijgh later te kennen. Moeizaam Vier spitsen iPriofv-évrYv Etiënne speelde met het koppie, meer stromende regen c|eï„ daD" wij„ verUlaarde KeeS Rijvers met en PSV jaagde onvermoeibaar ver- ia*er nfoefwas £»6„e„7ldi6e T* a' D<">r' het steeds verder opdringen van de Erndhovenaars ontstond voor Rocheteau üCAr - en de broers Revelli ruimte, die PSV wel F™1. paï.a„ T 7 moést toestaan want er moest zelf worden spitsen, - Frangois, Edström, Lubse en René van der Kerkhof - tot succes te komen. Deze strijdwijze leverde echter nauwe lijks rendement op, want St. Etiënne liet zich geen moment imponeren. De Fran sen verloren geen moment him controle op de gang van zaken op het midden- gescoord. „Die ruimte hadden we tenminste een keer moeten benutten", verklaarde Roger Her bin later. Maar de Franse coach treurde niet over de gemiste kansen. Wat belangrij ker was: ook in de tweede helft bleef de nul gehandhaafd. «ld waTr PSV talloze foutëve pas es PSV de rust met bewonde- rpncufsarrtiop pnprcrip nn ppn trpffpr maar produceerde. Doordat bovendien de Franse defensie in de lucht ijzersterk was - zelfs de lange Edström had weinig in te Brengen - kwam PSV nauwelijk tot doelrijpe kansen. St. Etiënne loerde op tegenstoten. De ploeg beschikte in Synaeghel en Santini over uiterst nuttige waterdragers voor de broers Revelli en Rocheteau en schroom de niet wanneer mogelijk naar voren te stormen. De defensie van PSV had er over het algemeen behoorlijk het oog in. Rocheteau kreeg van Deijkers weinig speelruimte en in het centrum en op de renswaardige energie op een treffer, maar de Franse defensie gaf geen krimp. En als een Eindhovenaar al eens in kansrijke positie kwam, was daar doelman Curkovic, die schoten - van vooral Lubse - knap keerde. Afgekeurd PSV kreeg zijn treffer nog wel, maar een van de weinige foutieve beslissingen van scheidsrechter Wöhrer, die de treffer van Van der Kuijlen afkeurde omdat het Franse muurtje te vroeg had bewogen De eerste van de vijf. Wim Jansen (rechts) is doorgelopen op een J te brengen maar via zijn been gaat de bal in het net. Op de grond geweldige pass van Dick Schneider. Klaus Scheer probeert nog redding [de al verslagen doelman Hellström. ROTTERDAM Ernst Diehl speelt al elf jaar bij FC Kaiserslautern maar met de hand op het hart verklaarde hij dat hij nog nooit zo'n spits tegenover zich had gehad. In zijn eigen stad had hij het twee weken geleden tegen Nico Jansen al zo moeilijk gehad, maar gisteravond was het bar. Vijf doelpunten maakte Feyenoord, in vier had Nico Jansen de hand. De wonderlijke speler, die terecht de betiteling rommelaar verdient, speel de een hoofdrol in de aanval van de Rotterdammers die zonder veel moeite maar wel met een uitstekende eerste Toch was niet alles winst. Boskov noem de slechts één naam bij de Duitsers, Ernst Diehl, die hij veel te hard vond spelen. Maar Vreijsen, Rijsbergen, Sch neider en Wim Jansen moesten de zieken boeg in. Boskov: „Ik ben bang dat Vreij sen zondag tegen Sparta niet kan spelen. Schneider heeft een flinke snee in zijn been, Rijsbergen heeft last van zijn enkel en Wim Jansen heb ik er uit gehaald omdat hij weer buikpijn kreeg, zijn oude kwaal". Dat waren de negatieve punten die Feye- noords trainer moest opsommen na een duel waarin meermalen het spontane ap plaus van de met 36.185 toeschouwers bezette tribunes klonk en de strijdliede ren even spontaan werden gezongen. Een spektakelstuk, lachte Boskov breeduit, vooral in de eerste helft. In de rust had hij zijn manschappen opdracht gegeven het wat rustiger aan te doen. Het was tenslotte toen al 40, een produktie die het verschil in klasse met de in grote zorgen verkerende Duitsers demonstreer de. Er kan op gewezen worden dat Kaiser slautern een verre van imposante ploeg is, maar dan dient de veel betere tegen stander dat wel in doelpunten uit te drukken. Daaraan heeft Feyenoord volop voldaan. Alleen in de eerste tien minuten schiepen de Duitsers zich enige kansen, ook al omdat Van de Korput balverlies leed waaruit een gevaarlijke situatie ontstond. Nadien herstelde hij zich voortreffelijk, zoals heel Feyenoord van de eerste vij fenveertig minuten een kostelijke helft maakte. De opgefleurde middenlinie - sinds Van Hanegem is vertrokken - nam de wedstrijd geheel in handen. Dick Sch neider, met de week beter spelend, moest de „hangende" spits Toppmüller bewa ken. De Duitser kreeg geen schijn van kans en viel nauwelijks op. Wim Rijsber gen fungeerde als rechterverdediger om Roland Sandberg in bedwang te houden. Dat lukte bij de technisch sterke Zweed niet altijd maar gaandeweg viel zijn con- 59 Oorlog bij Borussia Mönchengladbach DUSSELDORF Als Borussia "Mon- court trok in de eerstelen minuten al chengladbach in Europees verband te- twee gele kaarten uit zijn zak voor gen een Italiaanse club moet spelen, grove overtredingen van Caporale en gebeurt er altijd wel wat bijzonders. Pulici. Daar bleef het niet bij. Delcourt Een paar jaar geleden moest de wed- trok in het verder verloop van de oorlog strijd tegen Internationale worden nog vier gele en bovendien drie rode overgespeeld. In de tweede ronde van kaarten.... het Europese bekertoernooi voor lands- Op slag van rust toonde Delcourt de kampioenen, gisteravond voor 68.069 eerste rode kaart aan libero Caporale toeschouwers in Düsseldorf, kon er van Torino. In de tweede helft ging haast gewed op worden, dat er gekke Zacarelli als libero spelen. Hij deed het dingen gingen gebeuren. Borussia had net zo hard als zijn collega en hij moest twee weken geleden in Turijn zeer dan ook in de 68e minuut het veld verrassend de eerste wedstrijd tegen de verlaten. Een minuut later zag doelman Italiaanse kampioen AC Torino met 2-1 Castellini bij de zoveelste aanval van gewonnen. Borussia geen andere mogelijkheid dan De tweede wedstrijd leverde nog meer hard uit zijn doel rennen om Delhaye moeilijkheden op. De Italianen gaven tot 5taan te brengen. Castellini schopte zich beslist nog niet gewonnen maar de Belgische spits gewoon tegen de gebruikten terreuracties om het spel grond en kon daarop ook de kleedka- van de Duitse kampioensploeg te ontre- mer opzoeken. Ondanks, dat alles gelen. De Belgische scheidsrechter Del- kwam Borussia niet verder dan 0-0. Jan van Deinsen (rechts) maakt het vierde doelpunt. Hij ontving de bal uit een komische situatie, ontstaan doordat Nico Jansen weer eens zo rommelig bezig was dat twee Duitsers elkaar tegen de vlakte liepen. Voor Van Deinsen een „gouden doelpunt", zijn eerste sinds zijn komst bij Feyenoord. ditie terug en hij werd een kwartier na de rust dan ook vervangen door Briegel. Dat was in een voor de Duitsers reeds uitzichtloze positie van 4—0. De opzet van trainer Ribbeek om een niet al te grote nederlaag te moeten incasse ren, had toen al schipbreuk geleden. Hij ging van de gedachte uit dat balbezit de tegenstander verhindert gevaarlijk te worden, waardoor een speltype ontstond dat de waardering van het publiek niet kon wegdragen. Niettemin drukte Feye noord het klasseverschil overduidelijk uit. Twee explosies hadden vier treffers tot gevolg. Na een magnifieke pass van Schneider kon Wim Jansen doorgaan en zijn schot werd door Scheer, de beste speler van Kaiserlautem, in een poging om te red den in eigen doel gewerkt Pal daarop scoorde Nico Jansen 2—0. Het duel dreigde even te ontaarden, ook al omdat de zwakke Italiaanse scheids rechter Alberto Michellotti merkwaardi ge beslissingen nam. Maar de gele kaart die Theo de Jong kreeg, was terecht. Kort tevoren had de Italiaan hem al vermaand toen hij het aan de stok had met Scheer. Toen De Jong vlak daarna revanche nam op Diehl, die Nico Jansen (wederom) onheus had bejegend, werd het geel te voorschijn gehaald. Dat zal geen consequenties hebben omdat het de eerste gele kaart voor De Jong is. Michel lotti deed echter wel of zijn neus bloedde toen Nico Jansen compleet omver werd geschopt door Ernst Diehl, die na de rust toch een gele kaart kreeg toen hij in een waarlijk onschuldig duel met Nico Jan sen was verwikkeld. Want hoe moest Ernst Diehl voldoen aan zijn opdracht die sterke en bonkige, struikelende en rommelende spits af te stoppen? De laatste minuten van de eerste helft toonde Nico Jansen wel een lastige tegen stander hij is. Eerst maakte hij het twee Duitsers zo lastig dat de bal naar Theo de Jong sprong die meteen met het linkerbeen verwoestend uithaalde. Daarna rommel de hij zo hevig dat Diehl en Melzer elkaar omverliepen en de, zowaar uitgekiende, voorzet van Nico Jansen werd ingescho ten door Van Deinsen die eindelijk zijn doelpunt kreeg dat hem over zijn schroom kan heenhelpen. Zelfs de uitblinkende doelman Hellström had er geen verweer tegen. Jammer dat zulk een prima doelman in zulk een ploeg staat Hij voorkwam met enige saves op schoten van Van Deinsen en een kopbal van Theo de Jong een grotere nederlaag maar had het geluk van de goede doel man toen Melzer een schot van Nico Jansen van de doellijn kon werken. Boskov, de gedachten al bij de Rotter damse derby van zondag, wisselde Wim Jansen voor Verheijen en Rijsbergen voor Van Daele. Toen Nico Jansen door Ernst Diehl om ver werd gelopen, kon Dick Schneider de strafschop omzetten in de eindstand 50. Het had er zelfs een meer kunnen zijn, maar het schot van Verheijen stuitte tegen de lat en toen de weer geheel losgekomen Willy Kreuz scoorde, had Michellotti buitenspel van Nico Jansen Kwaad Boskov: „Na 1—0 had Kaiserslautern he lemaal geen zelfvertrouwen meer en was het eigenlijk geen partij voor ons. Zoals men heeft gezien: Als we maar werken, consequent blijven aanvallen en de her sens erbij houden, spelen we uitstekend. Zoals voor de rust. Daarna moesten we kracht sparen voor zondag". En Ribbeek, de trainer van Kaiserslautern? „Ik ben enorm kwaad door de manier waarop Feyenoords doelpunten tot stand zijn ge komen". Hij keek met een schuin oog naar Ernst Diehl, die weer niet erin was geslaagd die drommelse spits Nico Jan sen afdoende in te pakken. Boskov hoopt op een loting voor de vierde ronde waaruit een Zuideuropese tegenstander te voorschijn komt. Atleti- co, Bilbao, Barcelona als het van Loke ren wint of Espagnol lijken hert! aantrek kelijke tegenstanders. Over Duitse ploe gen praatte hij niet eens. Herman van Bergem Scoreverloop: 16. Wim Jansen 1—0. 18. Nico Jansen 2—0. 40. De Jong 30. 44. Van Dein sen 4—0. 75. Schneider 5—0 (strafschop). Scheidsrechter: Michellotti (ïta). Toeschou wers: 36.185. Feyenoord: Treijtel, Schneider, Rijsbergen (v. Daele), Van de Korput, Vos; De Jong. Wim Jansen (Verheyen), Kreuz, Vreijsen, Nico Jan sen, Van Deinsen. Kaiserslautern: Hellström; Ritschel, Diehl, Mel zer, Scheller; Meier, Scheer, Riedl (Groh), Wilhelmi, Toppmüller, Sandberg (Briegel). Doelman Curkovic gepasseerd maar scheidsrechter Wöhrer gebaart dat beweging gekomen en de juichkreet van René van de Kerkhof is de treffer niet wordt toegekend. Het Franse muurtje is te snel in vergeefs.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15