Nederland onvoorbereid op olieramp Geen automatisme in prijscompensatie Sinds arrestatie Frans H. weinig sterfgevallen Gedram achterban PvdA hinderpaal bij Navo-overleg Kustgemeenten slaan alarm: Bemanning Smit Salvor voor agitators aangezien IN LUCKERHEEDEKLINIEK Marktevenwicht voor melk noodzakelijk GEEN BEZUINIGING OPENBAAR VERVOER Drs. S. Konijn ,,te omstreden persoon" BELASTINGEN VOOR RUIM 1 TON BENADEELD VREDELING HAALT FEL UIT NAAR PVDA Munitiefabriek zou wapens aan Z-Afrika leveren „GROOTMETAAL" IN VERZET ANGOLA COMITÉ WIJZIGT NAAM TV DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA ió (Van een onzer verslaggevers) Den Haag „Een ramp zoals tien jaar geleden met de olietanker Tory Canyon kan zich morgen voor de Nederlandse kust herhalen. Maar nie mand ligt er wakker van. We hebben ons in Nederland nauwelijks voorbe reid op zo'n ramp. De kustgemeenten zullen machteloos staan als duizen den tonnen olie op de kust liggen." Deze alarmerende conclusie heeft de adjunct directeur gemeentewerken van Noordwijk J. H. Haman geuit in het weekblad De Nederlandse Gemeente. Hij zegt zijn hart vast te houden voor het geval voor de Nederlandse stranden een olietanker met de afmetingen van de Tory Canyon door midden breekt. „We zouden in zo'n situatie de hulp van het leger kunnen inroepen, maar het is de vraag of we daar iets mee opschieten. Het is me nog lang niet duidelijk waar we met de olie heen moeten als het om grote hoeveelhe den gaat. Wanneer pakweg 20.000 ton olie op het strand van Noordwijk terecht komt, zie ik geen andere oplossing dan het terug te schui ven naar zee", aldus Haman. Ook de heer M. Wertheim, direkteur publieke werken van Zandvoort, meldt in het weekblad bezorgd te zijn over de oliebestrijding: „Het enige wat we doen is het rampenmapje uit de kast halen en verschillende aannemers bellen. Die komen dan hopelijk met bulldozers." Burgemeester Diepenhorst van Domburg ziet catastrofale gevolgen voor zijn recreatiege meente, wanneer het strand wordt overspoeld met olie. „Er bestaat in Domburg geen mel dingsplicht. En als er al meldingen komen dan leveren die niets op. Er wordt geen enkele activiteit ondernomen door de aangesproken instanties. Als of het hen niet interesseert." ROTTERDAM (ANP) 21 dagen op Cuba zijn verongelukt. Het ongeluk gezien. Dit werd de heer moest de hele bemanning menlijke boete van 35.000 De Cubaanse autoriteiten vastgehouden, aldus de werd door de autoriteiten Klepke duidelijk tijdens voorkomen. Zaterdag ver- gulden. De Nederlandse hebben de bemanning heer Klepke, directeur aan een sabotagedaad de rechtzaak die vijfe- oordeelde de rechtbank ambassade in Havanna van de sleepboot „Smit van het bergingsbedrijf. van de CIA toegeschre- neenhalf uur in beslag de kapitein, de stuurman heeft het geld voorgescho- Salvor" voor agitators Ven. Het schenden van de nam. en de twee mannen die in ten, waarop het schip aangezien. Dit zou de re- Een paar dagen voor het territoriale wateren door de rubberboot hadden ge- mocht vertrekken, den zijn geweest dat het incident was er een Cu- de Smit Salvor werd ook Tijdens de rechtzaak die zeten om het Noorse schip schip en zijn bemanning baans passagiersvliegtuig als een daad van de CIA vrijdag gehouden is, te bereiken tot een geza- Prinses Beatrix en prins Claus maak ten gisteren een rondvaart op het Tamsehmeer en een stukje van het Suezkanaal bij Is- maila. In Ismaila, dat tussen 1967 en 1973 voor vijftig procent werd ver woest, bezochten de prinses en de prins een nieuw bouwwijk, die ge heel geschonken is door sjeik Zayi, de heerser van de Ver enigde Arabische Emiraten. Vandaag bezoekt het konin klijk paar de Karnak tempels en het nieuwe Luxor. Van avond wonen zij er een klank- en licht spel bij. Op de foto: het tochtje over het Suezkanaal. (Van een onzer verslaggevers) Maastricht Sinds de arresta tie van Frans H. in augustus vorig jaar is de'Luckerheidekli- niek voortdurend bezet. Er doen zich weinig mutaties voor, omdat er weinig patiënten overlijden. Deze, voor de van moord op negen bejaarde pa tiënten verdachte hoofdverple ger Frans H., zeer belasten deuitspraak, werd gisteren voor de rechtbank in Maastricht geuit door de economisch direc teur van de Luckerheidekli- niek, drs. J. Sustermans. Naaraanleiding van een opmer king van de verdachte, dat hij nooit instructies over het ge bruik en de werking van insuli ne heeft gezien, heeft de officier van justitie, mr. Booster, de apothekeres van de kliniek door de politie laten horen. Zij weet met zekerheid te vertel len, dat zij aan de hoofdverple ger regelmatig doosjes en losse flesjes insuline verstrekte. In de doosjes zaten bijsluiters met uit gebreide instructies en waar schuwingen over insuline. Op de gen van de medicijnen. Frans H. wagen waarmee de medicijnen wilde dat gisteren niet ontken- werden rondgebracht lagen ten nen. Hij bleef echter volhouden overvloede bijsluiters voor alle nooit iets over de werking van medicijnen. Op elke afdeling lag insuline te hebben vernomen: bij de medicijnkast een lijst met alle werkingen en nevenwerkin- „Ik heb nooit bijsluiters gele zen", aldus de verdachte. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse landbouw moet bijdragen aan het tot stand komen van meer evenwicht op de zuivelmarkt. Daarom moet zij akkoord gaan met het sehorsen binnen de EEG van de steunmaatregelen, die tot verhoging van de melkproduktie in de EEG kunnen leiden. Dit is volgens het bestuurslid van het Landbouwschap, de dezer dagen tot burgemeester van Ter Aar benoemde P. J. Verhoef, veehouder te Woerden. De heer Verhoef, die een en ander gisteren in het Landbouwschap naar voren bracht is er van overtuigd dat lang niet alle agrariërs Juerover hetzelfde denken. „Zij zullen mijn standpunt hierover niet in dank afnemen", aldus de heer Verhoef, tevens voorzitter van de L.T.B. Hij zal zijn veehouderijbedrijven in Alphen aan de Rijn en in Woerden niet opgeven, nu hij burgemeester van Ter Aar geworden is. Hij blijft tevens lid van het Landbouwschap. Nederlagen van WD Den Haag De Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel van de WD om 100 miljoen gulden op het openbaar vervoer te be zuinigen verworpen. Een zeer grote meerderheid nam de waarschuwing van minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat ter harte, dat een derge lijke ingreep zou leiden tot een drastische vermindering van de vervoersvoorzieningen dan wel tot personeelsontslagen. Ook andere WD-voorstellen, om de telefoontarieven te verho gen, geen extra geld uit te trek ken voor de aanleg van fietspa den en in een volgend werkgele genheidsprogramma 60 miljoen te reserveren voor wegenaanleg, leden schipbreuk. De kamer verwierp ook een voorstel van de PPR om 7 miljoen gulden extra uit te geven voor het streekvervoer. LIJSTJE QB1LLEN^ NIEUW BOEK ALBERT MOL „Mengele broek en pintje billen" is het tweede boek van Albert Mol, dat hij gisteren in Amsterdam presenteerde. Het boek telt 18 aparte verhalen over Albert Mol zelf. „Albert verstaat de kunst om door middel van ironie aan belevingen de zware ernst te ontnemen", aldus vriend en uitgever Tiebosch. BISSCHOPPEN: HAARLEM (ANP) De enige maar tevens beslissende reden waarom de bisschoppen unaniem geen goedkeuring hebben kun nen hechten aan de benoeming van drs. S. Konijn tot half-time wetenschappelijk medewerker aan de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam (KTHA), is dat de heer Konijn te zeer een omstreden persoon is in de brede kerkelijke gemeenschap, in Rome maar ook in Nederland. Met zijn benoeming zal volgens de bisschoppen de kerkelijke gemeenschap dan ook niet zijn gebaat, zo meldt de persdienst van de r.k. kerkprovincie. Drs. Konijn is op de hoogte van de moeilijk heden die de Romeinse congregatie voor de geloofsleer maakt ten aanzien van de orthodoxie m zijn geschriften. De bisschoppen hebben echter niet de bedoeling de rechtgelovig heid van de heer Konijn in twijfel te trekken noch daarover een uitspraak te doen. Er zijn zonder meer geen negatieve overwegin gen ten aanzien van zijn christelijke levenshouding bij de bisschop pen in het geding geweest. Over de deskundigheid van drs. Konijn hebben de bisschoppen niet willen oordelen. ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Wegens opzettelijke ontdui king van de belasting heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Alkmaar, mr. Josephus Jitta, gisteren 100.000,- boete geëist tegen een 66-jarige groothandelaar Volgens zijn zeggen, had hij een uit Hoorn. Door zijn groothandelsprodukt massaal zon der bon af te leveren, slaagde de man erin fonds willen opbouwen voor een nieuwe vestiging buiten het centrum van Hoorn. De naam van zijn „zwarte" afnemer wilde in korte tijd de belastingen voor 131.361 de man PriJs geven, uit angst voor gewelddadige represailles. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vrede ling van Defensie heeft gisteren in de Tweede Kamer een ui terst scherpe aanval ge daan naar zijn PvdA-ach- terban. Hij zei, dat zijn partijgenoten hem met hun gedram hinderlijk voor de voeten lopen bij het overleg met de Navo- bondgenoten. Volgens de minister hebben zijn voorstellen tot verdere taakver deling tot dusver niets uitge haald, omdat de Navo-partners twijfels hebben over de ware bedoelingen van zijn achterban; de Navo vreest, dat Nederland de taakverdeling aangrijpt om De PvdA was gisteren al eerder door een partijgenoot-minister op de vingers getikt. Dat ge beurde, toen minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken zei, niet van plan te zijn een begin te maken met de perso neelsvermindering bij de land macht, zolang het overleg tussen de Navo en het Warschaupact over wederzijdse troepen ver mindering niet tot resultaten heeft geleid. Volgens de minis ter houden alle Navo-bondgeno ten zich aan de afspraak, de troepensterkte vooralsnog te handhaven op het bestaande peil. „Dat dient Nederland ook te doen, anders zouden we onze onderhandelingspositie binnen de Navo ernstig ondergraven", aldus minister Van der Stoel. (Van onze parlemen taire redaktie) DEN HAAG De regering zal onder zoeken of de muni tiefabriek Eurome taal in Zaandam het wapenembargotegen Zuid-Afrika schendt door aan dit land munitie te leveren. Het PSP-Kamerlid Van der Spek heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat hij hier- voor sterke aan wij- van 70 procent heeft zingen heeft. in ^Eurometaal. De Het meer dan pikan- rest van de aandelen te is, dat de staat een is in handen van Dy- meerderheidsaandeel namiet Nobel. Weeroverzicht Een vore van lagedruk, die in het zuidoosten van het land vrij veel regen heeft gebracht, in Beek in Zuid-Limburg bijvoor beeld viel in twaalf uur tijds ongeveer 18 millimeter, trekt langzaam naar het oosten en wordt gevolgd door een zwakke rug van hogeluchtdruk die van daag voor flinke opklaringen zorgde. Het frontensysteem van een die pe depressie ten zuidwesten van IJsland nadert Ierland. Morgen zal dit frontensysteem bij ons land liggen, waardoor de bewolking en de wind zal toene men. Ook de regenkansen wor den weer groter. Vooruitzichten voor zaterdag: Af en toe regen. Temperaturen tussen 5 en 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Eindhoven i Den Helder Luchth. R'dam I Z.-Limburg j Frankfort Genève Helsinki Van onze parlementaire redactie UTRECHT De „Grootmetaal" wil af van het automatisme in de prijscompensatie. „De stijging van de arbeidskosten moet de eerstkomende jaren achterblijven bij die van de produktiviteit om weer enigszins in de pas te komen met het concurrerende buitenland. Dit betekent, dat wij het ons als bedrijfsleven niet langer kunnen veroorloven om tweemaal per jaar een blanco cheque af te geven, in te vullen met het prijsin dexcijfer en te betalen door de ondernemer", zo zei vanmiddag de heer A. Prins, voorzitter van de Vereniging voor de metaal- en de elektrotech nische industrie FME tijdens de ledenvergadering van deze organisatie. Aan automatische, volledige indexering van lonen, ligt de veronderstelling ten grondslag, aldus de heer Prins, dat stijging van de kosten van levens onderhoud gelijk staat met een overal in het bedrijfsleven voorkomende ruimte voor loonsver hoging: de prijzen, en dus de inkomsten van bedrijven, zouden overal evenveel gestegen zijn in die opvatting. De heer Prins bestreed die veron derstelling. De ironie van het geval is, dat de „Grootmetaal" één der eersten was om in de c.a.o. indexeringsbepalingen op te nemen en dat de heer Prins zich toen pleitbezorger toonde. „We zullen nu echter de moed hebben om lering te trekken uit onze ervaringen. We zullen de economische realiteit onder ogen moeten zien, om voor de Nederlandse economis en daarbij voor onze be drijfstak de basis voor een betere toekomst te leggen". Tevoren had de heer Prins betoogd, dat het voort bestaan van de ondernemingen ernstig wordt be dreigd „doordat wij in de internationale concur rentie doodgewoon te duur zijn". Hij zei, dat de rendementen tot een onaanvaardbaar niveau zijn „Rendementsherstel is nodig om de investeringen weer op gang te krijgen. Dan gaat het niet alleen om beheersing van de arbeidskosten, maar ook de afzetkant moet nieuwe aandacht krijgen. Mede onder invloed van de oliecirsis is het internatio naal handelspatroon snel veranderd. Bij de be werking van de markt zal het bijvoorbeeld nodig zijn veel meer uit te gaan van het aannemen en uitvoeren van hele projecten dan van het verkopen van afzonderlijke produkten. Sommige bedrijven zullen dit niet aankunnen, samenwerking is dan een noodzakelijke voorwaarde", aldus de heer Prins. Daar komt dan nog bij, zo zei hij, dat een aantal produkten niet meer concurrerend in eigen land kan worden gemaakt. De tendens om bepaalde produktie naar landen met een lager loonniveau over te brengen, zal niet van tijdelijke aard zijn. Voor veel ondernemingen in de Grootmetaal is er maar één beleidslijn om te blijven voortbestaan: specialisatie op hoogwaardige produkties. De heer Prins zei voorts, dat het maar al te gebruikelijk is geworden om de overheid te hulp te roepen als een onderneming in de knoei raakt. Hij vond, dat men daarmee op een gevaarlijke weg belandt, want al te veel overheidsingrijpen bete kent verstikken van het particulier initiatief. „Het is dan ook een gemeenschappelijk belang van en een gemeenschappelijke taak voor het bedrijfsle ven om door samenwerking zelf de oplossing van problemen te vinden. Die oplossingen moeten niet van de overheid worden gevraagd", aldus de heer Prins. AMSTERDAM (ANP) Het Angola Comité heeft rijn naam gewijzigd in Komitee Zuidelijk Afrika. Dit is gedaan, omdat het Angola Comité zich al geruime tijd niet alleen meer bezighoudt met de voormalige Portugese koloniën in Afrika, maar ook met andere landen in Zuidelijk Afrika. „Deze taakverbreding is een gevolg van het feit dat de toekomst van Angola van Mozambique zeer nauw verbonden is met de voortgang van de vrijheidsstrijd in de omliggende landen. Voor de werkzaam heden van het Angola Comité betekent dit dat de steun aan Angola en Mozambique niet losgekoppeld kan worden van acties tegen de minderheidsregimes in Namibië, Zimbabwe en Zuid-Afrika. De naamsverandering is daarvan het logische gevolg", aldus het voormalige Angola-Comité. Trompettist uit New Orleans In de Jazzclub New Orleans te Scheveningen treedt vrijdagavond 5 november een echte New Orleans-trompetist op. Het is Wallace Davenport, geboren en getogen in de geboortestad van de jazz, New Orleans, die met het orkest van Xed Easton zal optreden. Hij maakte deel uit van de orkesten van Count Basie en, tot de afgelopen zomer toe, van Lionel Hampton. Sindsdien treedt hij uitsluitend als solo-trompettist op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13