aan grenzen van Rhodesië Zware strijd Westerterp: Aanleg rijksweg 19 gaat door Keus voor 19 Avondje uit eindigt in drama i Ford sprakeloos (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Minister Westerterp van Verkeer en Water- De minister is alleen bereid om het werk aan het gedeelte waarvoor in 1977 vier miljoen gulden overblijft, zullen staat wil gewoon doorgaan met de aanleg van Rijksweg van de rijksweg dat door Midden Delfland loopt, voorlopig worden voortgezet. 19. Hij heeft gisteren in de Tweede Kamer duidelijk te laten rusten. Het bedrag van 1 miljoen gulden dat De Tweede Kamer zou het gevecht om de omstreden weg gemaakt, dat hij zich niets zal aantrekken van de aanvaar- hiervoor beschikbaar was, zal nu worden aangewend voor vandaag voortzetten. Er ligt nog een voorstel van de PvdA de PvdA-motie om de werkzaamheden aan deze weg op de aanleg van fietspaden. om het gehele bedrag voor de aanleg van de rijksweg, 5 te schorten in afwachting van nadere studie. De werkzaamheden aan het deel tussen Delft en Den Haag, miljoen dus, aan het Rijkswegenfonds te onttrekken. f flCH, KlU IK TOCH P»ftK»"T s W"W"^T^Tl^AKJDEL£a BEtJ J Het mooie weer heeft verrassend, veel Amerikanen uit hun luie stoel gekregen weereen DIE J YKRUIS OF MüMTJ (aCCrt'T Hoewel de meesten 'n 3 op hun toto-formulier zouden hebben in gevuld, wat de kansen betrof. bleken de Democraten over de langste adem te beschikken. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank het popje „Judy" bij u thuis. Stuur als dank voor de moeite Judy naar: 2 DODEN, 34 GEWONDEN (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een avondje uit naar de ijsrevue in Antwerpen van het 63-man tellende perso neel van de Nederlandse Mid- denstandsbank in Breda, is vannacht in een drame 'geëind igd, toen de twee bussen door nog onbekende oorzaak met el kaar in botsing kwamen. De trieste balans: twee doden en 34 gewonden. Het ongeluk deed 'zich vannacht rond half een voor, op de oude Rijksweg Antwerpen—Breda, kort nadat de twee bussen wa ren vertrokken vanaf een pleis terplaats in de buurt van Zun- dert. Gedood werden de 47-jarige on der-directeur W. Cools uit Ul- venhout en de 48-jarige employé H. Peters uit Oosterhout. Van de 34 gewonden konden er 15 naar huis, nadat ze behandeld waren in drie Bredase zieken huizen. Van de 19 personen die daar nog liggen, zijn er enkele ernstig gewond. De politie heeft een groot deel van de nacht nodig gehad om de directe fami lie van de slachtoffers te waar schuwen. De juiste oorzaak van het dra ma is nog niet bekend. Vast staat dat de chauffeur van de eerste bus plotseling is gaan remmen. Het internationaal vrachtver keer op de route naar België liep als gevolg van het ongeluk een vertraging van ongeveer twee uur op. Hagenaar gearresteerd met 34.000 morfinepillen SCHIPHOL (ANP) Op aanwijzing van de rijkspolitiedienst luchtvaart heeft de Deense politie op de ludhthaven Kastrup van Kopenhagen een 43-jarige Hagenaar aangehouden, die bij zijn arrestatie 34.000 morfinepillen bij zich droeg. Hij had de pillen vastgeplakt op zijn benen. De man had zijn illegale handelswaar ontvangen aan boord van een uit het oosten afkomstig vliegtuig. Bij verschillende Nederland se politiekorpsen bestond al geruime tijd het vermoeden dat de Hagenaar zich bezig hield met de smokkel van drugs. Bovendien werd een Pakistaan aangehouden, die ook bij de morfinesmokkel betrokken zou zijn. Nader onderzoek naar vliegramp DC 8-Martinair MAPOETO (Rtr) - De gevechten tussen Rhodesiërs en Mozambi- kaanse troepen in de provincies Tete en Gaza, die aan Rhodesië grenzen, duurden vandaag voort. Met pantserwagens, artillerie, vliegtuigen en cavalerie hebben de Rhodesiërs aanvallen ingezet op vluchtelingenkampen en opleidingskampen van zwarte bevrij dingstroepen. Bij deze akties zijn volgens de Rhodesische Veilig- heidsdienst honderden Afrikaanse nationalisten gedood. de ramp met een DC-8 van Mar tinair, die op 4 december 1974 op Sri Lanka (Ceylon) neer stortte, waarbij alle 191 inzit tenden om het leven kwamen. Het toestel vervoerde Indonesi sche pelgrims van Soerabaja naar Djedda in Saoedi-Arabiè. Bij de omgekomenen bevonden zich zeven Nederlandse beman ningsleden, waaronder een Haagse stewardess. Medio vorig jaar heeft ir. A. W. Fournier van de Rijkslucht vaartdienst al verklaard, dat het onmogelijk is een definitieve oorzaak van de ramp vast te stellen. DEN HAAG De Rijkslucht vaartdienst zal in januari a.s. tijdens een openbare zitting e nader onderzoek instellen naar j j)e Rhodesische regering deelde mee dat de aanvallen een gerecht- vaardigd antwoord waren op acties van de bevrijdingstroepen, die onder meer het leven eisten van drie blanke Rhodesiërs. Bij een soortgelijke vergeldingsactie van het Rhodesische leger, begin augustus, werden volgens een Rhodesische bekendmaking 300 guerilleros gedood evenals dertig soldaten van het Mozambikaanse Frelimo en tien Mozambikaanse burgers. De delegaties naar de Rhodesië-conferentie zijn gisteren anderhalf uur in Genève bijeen geweest, maar zij hebben kennelijk nog geen echte vorderingen gemaakt bij het vaststellen van een vaste datum voor een onafhankelijk Rhodesië onder een zwarte meerderheidsre gering. De zwarte leiders willen dat Rhodesië uiterlijk I september 1977 onafhankelijk wordt De Rhodesische premier Smith houdt echter vast aan wat hij met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger is overeengekomen: onafhankelijkheid binnen twee jaar, waarbij de datum van de onafhankelijkheid moet worden vastgesteld door een voor het overgangsbewind te vormen staats raad. Kinderaftrek voor kerst in debat Den Haag (ANP) Een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer wil in meerder heid nog in de cember behandeling in de kamer van het wetsontwerp tot herziening van de kinderaftrek en bijslag. Het tijdschema voorziet er in, dat het regeringsantwoord binnen enkele weken moet zijn ontvangen, wil althans dit ontwerp nog voor het kerstreces in de Tweede Kamer kunnen worden behan deld. Grote Antiekbeurs TRESLONG Zaterdag 6 november van 14 tot 22 uur. Zondag 7 november van 11 tot 18 uur. - Treslong-Hallen te Hillegom. LEIDEN Een 17-jarige in woonster van Leiden is door de Leidse politie aangehouden in verband met diefstal van giro cheques en het innen daarvan. De cheques waren gestolen uit het Academisch Ziekenhuis, waar het meisje als schoon maakster werkte. De frauduleu ze handelingen brachten haar ruim 200 gulden op. Toen zij gisteren werd aangehouden had zij tevens een kleine hoeveelheid heroïne bij zich. In verband met haar handelwijze zijn vannacht twee jeugdige Leidenaars aan gehouden op verdenking van heling. £eicUe (Boma/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent.' Woensdag 3 november 1976, 67e jaargang no. 20572 Het meisje Tv-spel „Het meisje van buiten" op Ned. II om 21.15 uur en om 19.05 uur 1000 jaren als een dag. Om 20.55 uur Reinhard Mey. Ned. I om 20.00 uur Glinsteren de prijzen. Om 22.35 uur samen vattingen cupvoetbal. Rustig weer Veel bewolking en voornamelijk in de kustgebieden een bui. Plaatselijk mist en weinig wind. Minimum temperaturen om streeks 3, maxima ongeveer 8 graden. Morgen: Zon. 7.40-17.07 Maan: 16.04-04.57 Schev. hoogw.: 1.24- 13.43 laagw.: 9.25-21.35. CAR WASHINGTON (UPI/Rtr/AP) - De nieuwe Amerikaanse president heet Jimmy Carter. De Democratische ex-gouverneur van de staat Georgia, 52 jaar oud, had na het tellen van 90 procent van de stemmen de overwinning behaald in 23 staten en had een voorsprong genomen in twee andere. Daardoor kan hij rekenen op 342 van de 538 kiesmannen, die op 13 december de president officieel zullen benoemen. Ford had op dat moment de over winning behaald in 22 staten, lag vooraan in vier en had toen 196 kiesmannen verzameld. In die uitslag kan nog een wijziging komen als een hertelling van de stemmen in New York de staat (41 kiesmannen) aan Ford toe wijst. Een opperrechter van de staat New York heeft inbeslagneming bevolen van alle 25.000 stemapparaten, nadat de Republikeinen zich hadden beklaagd over onregelmatigheden bij de telling van de stemmen. Jimmy Carter, pindateler in Georgia, is de eerste president uit een van de zuidelijke staten sinds ruim een eeuw. In een van de spannendste verkiezingsgevechten uit de Ame rikaanse geschiedenis overschreed hij rond negen uur Nederlandse tijd de grens van 270 kiesmannen die hij voor de overwinning nodig had. De 63-jarige president Ford, die in augus tus 1974 Richard Nixon opvolgde na het Wa- tergate-schandaal, is de eerste zittende presi dent sinds Hoover in 1932 die er niet in is geslaagd de overwinning te behalen. Toen Ford vannacht ging slapen was hij volgens zijn medewerkers nog steeds ervan overtuigd te zullen winnen. Wel verklaarden Fords cam pagneleider en zijn perschef dat Ford „moei lijkheden" had. R PRESIDENT New York is enige onenigheid ontstaan. Toen daar 75 pro cent van de stemmen geteld was en Carter en Ford precies gelijk lagen, vroeg het Repu blikeinse verkiezingscomité beslaglegging op de stemma- chines. Een rechtbank zal hier over met spoed een besluit nemen. Als reden werd opge geven dat het van belang was „de uitslagen na te gaan om er zeker van te zijn dat zij juist waren opgeteld". Carter won, zoals verwacht in zijn eigen staat Georgia, waar hij zijn stem uitbracht in Plains om vervolgens in Atlan ta de uitslagen af te wachten. Hij leek op dat moment al zeker van de overwinning en praatte over zijn plannen voor een nieuwe regering. Ford praatte niet. De president heeft zich in de campagne zo moeten inspannen dat hij zijn stem is kwijtgeraakt Zijn lijf arts Lukash probeert de stem banden van de president zoda nig te herstellen dat hij zijn mening over de uitslag kan geven. Beide kandidaten hebben hun steun vooral gekregen van de traditionele aanhangers van de partij, zo blijkt uit een opi nieonderzoek van Associated Press. Carter kreeg veel stem men van vakbondsleden, en was populair bij de lagere in komensgroepen die weinig on derwijs hebben genoten en de zwarte kiezers. Hij kreeg ook meer katholieke stemmen dan werd verwacht Ford moest het vooral hebben van de ho gere inkomensklassen. Bij de gouverneusverkiezingen won de Democratische partij een zetel, terwijl de Republi keinen er twee moesten prijs geven, waarvan één aan een onafhankelijke, In het Con gres blijft de Democratische meerderheid gehandhaafd. (Zie ook pagina 9 en .11) Carter reageerde op de uitslag met de uitspraak dat hij Ame rika „weer groot" zou maken. Hij noemde Ford een „goed en fatsoenlijk mens" en „de taais te tegenstander die men kan hebben". Ons land is een groot land, zoals u weet, zei Carter. „In het verleden zijn we soms teleurgesteld, maar de tijd is gekomen om onze geweldige levenskracht aan te spreken en onze natie weer groot te maken. Ik aarzel niet de ver antwoordelijkheid van het pre sidentschap op mij te nemen". Mogelijk heeft de grote op komst een beslissende rol ge speeld in de uitslag. Van de voorspelde apathie van de kie zers was gisteren niets te mer ken. Er was rekening mee ge houden dat niet meer dan de helft van de 150 miljoen kies gerechtigde Amerikanen naar de stembus zouden gaan, maar een aantal staten zag in werke lijkheid een opkomst van 75 procent of zelfs meer te zien. Fraai weer heeft de Democra ten dus begunstigd. De vroege uitslagen gaven zoals verwacht een nek-aan- nekrace te zien tussen de bei de kandidaten. Maar overwin ningen in de zuidelijke staten gaven Carter al spoedig een voorsprong op zijn Republi keinse tegenstander. Die voor sprong zette zich door in de grote industriestaten. In de staat Michigan, Fords eigen staat, kon de president slechts een zeer kleine meerderheid verkrijgen, evenwel goed voor 21 kiesmannen. Maar de be langrijke staten New York (41 kiesmannen) en Pennsylvania (27 kiesmannen) gingen naar Carter. Kenmerkend was dat Carter veelal won in staten met een groter aantal kies mannen, Ford in staten met een kleiner aantal. In veel sta ten ontliepen de beide kandi daten elkaar erg weinig. Over de uitslag van de staat

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1