£eicke «.Geef het CDA eerst 'n kans" Eerste stemmen: Carter STICKIES VOOR HAAGSE RAADSLEDEN Vakbonden: geen staking tegen apartheid PVDA-SENATOREN: iriMtr ip... 1 1 70 miljoen t»HW' Dinsdag 2 november 1976,67e jaargang no. 20S71 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J ,1. Hallewas - Chef-reoacteur: Wim fluiiteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal f 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Furore Filter Furore op Ned. I om 21.20 en 21.50 uur met Crosby en Nash. Om 20.30 uur Koiak. Ned. II om 21.40 uur Gebr. Hammond, om 22.30 uur Televi- zier met verkiezingen V.S. en om 23.35 uur Ford of Carter? Opklaringen Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maxima omstreeks 11 graden. Morgen: Zon: 7.38-17.08. Maan: 15.41-03.53. Schev. hoogw.: 0.34- 13.04, laagw.: 8.43-20.51. Dure grap Hilversum Phonogram heeft de dubbelelpee „TV- een dure grap" uit de han del genomen en ziet af van verdere aanmaak. Op dit album had Hans van He- mert populaire liedjes uit 25 jaar t.v. bijeengebracht. Reden voor het afzien van dit album is, dat de NCRV bezwaar heeft gemaakt te gen het gebruik - zonder toestemming - van enkele herkenningsmelodieën van haar programma's. De NCRV staat bovendien niet achter de titel, die is afge leid van een NOS-tv-jubi- leumuitzending. Superkraak MONZA (SP) - Dieven hebben zondagnacht kans gezien met snijbranders de kluis te forceren van een bijkantoor van de Banco Commerciale di Monza en te verdwijnen met een buit aan geld en juwelen van naar schatting drie miljoen gulden. -• m ut— Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". ^°TEE« mi vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de informele vergadering, die de Haagse gemeenteraad gisteren aan het soft-drug- probleem in jeugdcentra wijdde, heeft een inspreker getracht de raadsleden hasj-sigaretten aan te bieden. De man had gebruik gemaakt van het recht om voorafgaande aan de vergadering vijf minuten zijn mening te geven. Na zijn pleidooi voor een soepel soft- drugbeleid - geheel in stijl begonnen door b. en w. en de raad aan te spreken als „lieve mensen" - haalde de man een plastic zak tevoorschijn, waarin hij een groot aantal „joints" had binnengesmokkeld. Die begon hij doodgemoedereerd aan de verbaasde raadsleden uit te delen. Op dringend verzoek van burgemeester Schols staakte hij die activiteit echter spoedig. „Ik leg ze wel beneden bij de uitgang klaar voor de raadsleden," meldde hij daarbij. Concertzaal in gerestaureerde Nieuwe Kerk Tijdens een feestelijk concert zal op woensdag 15 decem ber de geheel geres taureerde Nieuwe Kerk aan het Haagse Spui weer in gebruik worden genomen. Door deze restaura tie. die ruim zes jaar in beslag heeft geno men en die bijna elf miljoen gulden heeft gekost, zal het sfeer volle kerkgebouw in de toekomst als mid delgrote concertzaal dienst kunnen doen. Daarnaast blijft de mogelijkheid bestaan het kerkgebouw voor haar oorspronkelijke functie de protes tantse eredienst te gebruiken. Als con certzaal is de Nieuwe Kerk met name voor kamerorkest en klei ne ensembles en voor middelgrote en kleine koren ge schikt. Bij Oosterscheldedam: MIDDELBURG (ANP) - „Ze ventig miljoen gulden is aan overbodige werken en onder zoekingen in het water gegooid toen de plannen voor een pot dichte dam in de monding van de Oosterschelde werden veran derd en men koos voor een waterdoorlatende dam" aldus Gedeputeerde Staten van Zeel and. En dan heeft men nog niet eens de kosten voor de aanleg van de bouwputten gerekend. Er is bijvoorbeeld 30 miljoen gulden aan bezinkingen en pilo- nen (stalen torens waarlangs de kabelbaan zou moeten lopen) uitgegeven. Voor 25 miljoen wordt een groot deel van deze bezinkstukken en pilonen er nu weer uitgehaald. Waterloopkun-, dig en grondmechanischonder- zoek moest verricht worden voor de oude afsluitngsmetho- de: overbodige arbeid die 14 miljoen gulden kostten. Men hoopt de kabelbaanpilonen zo uit de bodem te kunnen per sen, dat ze in ongeschonden staat eventueel weer bij de aan leg van Mossel-, Oester- en Philpsdam kunnen worden ge bruikt. Binnenbrand in woning Sophialaan LEIDEN In een te renoveren woning aan de Sophialaan 47 is gisteravond om zeven uur een binnenbrand ontstaan. Omwo nenden verklaarden dat door de gemakkelijke toegankelijkheid van de woning aan de achter kant jongeren vermoedelijk bin nen hebben kunnen dringen en de brand hebben gesticht. Er werd geringe brandschade in de achterkamer aangericht Stier brak los Leiden Een dolle stier heeft gistermorgen voor grote op schudding gezorgd op het Groe- noordhalterrein. Het dier was losgebroken en naar het sportte- rein van Noorderkwartier ge vlucht De veevervoerder tracht te de stier te lokken met een aantal koeien maar daar rea geerde de stier niet op. Uiteinde lijk heeft de politie het dier verdoofd met een schot uit een verdovingsgeweer. P. J. Verhoef burgemeester van Ter Aar DEN HAAG Met ingang van 16 november is benoemd tot burgemeester van de gemeente Ter Aar de heer P. J. Verhoef te Woerden. De heer Verhoef, die 48 jaar is, is wethouder van Woerden. Hij is rooms-kath- oliek en lid van de KVP. Bromfietser verongelukt Alphen a/d Rijn Een bestuur der van een bromfiets is ©ster- avond omstreeks acht uur op de Wilhelminalaan ter hoogte van de Willemstraat tegen een ge parkeerde aanhangwagen gere den. De bromfietser, de heer J. van der Stouwe is met ernstig hoofden borstletsel in het Leidse Academisch Ziekenhuis opgenomen. De politie wijt het ongeluk aan de forse regenval en het daarmee gepaard gaande slee'; te zichL (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De vakcentrales FNV en CNV voelen niets voor de suggestie van de Politieke Partij Radicalen om overmorgen in Nederland een korte solidariteitsstaking te houden met de grote vijfdaagse staking in Zuid-Afrika tegen het blanke apartheidsregi me. De FNV meent dat de voorbereidingstijd te kort is en dat een stakingsoproep zonder behoorlijk resultaat averechts kan werken. Het CNV zegt dat er geen twijfel kan bestaan over haar opvattingen ten aanzien van het apartheidsbeleid, maar het heeft uit Zuid-Afri- ka geen verzoek ontvangen voor een solidariteitsstaking. Het CNV gaat niet in op het verzoek van de PPR omdat men vindt dat voor zo'n politieke actie een bredere basis nodig is dan alleen de PPR. Tussen minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en de PvdA dreigt door Zuid-Afrika opnieuw een botsing. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft er bij hem opnieuw op aangedrongen een contract met Zuid-Afrika te verbreken, ditmaal het culturele verdrag. De minister is daartoe niet bereid, omdat Zuid-Afrika daardoor „in een heilloos isolement zal worden gedrongen, dat zal leiden tot een verstarring van het Afrikaanse beleid". Pax Christi heeft gisteren een brief gezonden aan de regering met het verzoek om duidelijke richtlijnen aan het gehele bedrijfsleven om te voorkomen dat verdere economische en financiële steun wardt verleend aan Zuid-Af rifa. 4- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het bestuur van de PvdA beraadt zich morgenavond op een voorstel van de socialistische Eerste Kamerfractie, om het CDA in ieder geval een kans te geven zijn progressief karakter te tonen. Daarom moet, aldus deze fractie, een deel van het ontwerpresolutie van PvdA en PPR voorlopig in de ijskast gezet worden. Dit deel houdt in, dat de PvdA en PPR alleen aan 'een volgende regering deelne men, wanneer zij de grootste combinatie blijven. De socialistische Eerste Kamerleden willen op deze manier de tegenstellingen, die door de ontwerpresolutie binnen de eigen partij gerezen zijn, overbruggea Zij hebben al steun gekregen van de ministers Duisenberg en V. d. Stoel, van staatssecretaris Van Dam, van tal van vooraanstaande PvdA- leden en van een aantal afdelingen en gewesten van de partij Het partijbestuur staat morgenavond echter voor een moeilij ke keuze. Sleutelen aan het ontwerp-akkoord betekent, dat hierover eerst overleg met de PPR gepleegd moet worden. Maar de PPR beschouwt het ontwerp als een uiterste conces sie aan de christen-democraten. Het is desondanks wel mogelijk, dat het compromisvoorstel van de socialistische Eerste Kamerleden aan het partijcongres van de PvdA voorgelegd wordt Dit congres moet over het ontwerp-akkoord nog beslis- sea Intussen heeft ook Tweede Kamervoor zitter dr. A. Vondeling zijn partij, de P.v.d.A., laten weten, dat hem de ont werpresolutie P.v.d.A.—PPR veel te ver gaat. Hij vindt het niet aanbaardbaar, dat de resolutie een samenwerking met het CDA uitsluit, wanneer de twee pro gressieve partijen bij de verkiezingen gelijkblijven in zetelaantal, of verliest. Een zorgelijke premier Den Uyl, luisterend naar de afwijkende meningen van minister Duisenberg en staatssecretaris Van Dam gisteravond in de bijeenkomst van de PvdA-top. Hem lijkt het veel verstandiger, wan-resolutie, die de socialistische jongeren neer de P.v.d.A. „alleen mee wil doen, op hun congres eind deze week in Ara- als we geen echte nederlaag lijden bij hem zullen bespreken, de verkiezingen". De resolutie helt vol- Intussen heeft fractievoorzitter Hans gens hem teveel over naar de PPR. Wiegel van de WD het CDA opgeroe- Ook de PvdA-jongeren beginnen zich pen de regeringspartner PvdA de wacht tegen het CDA op te stellen. Zij hebben aan te zeggen. Hij deed dit gisteravond hun partij opgeroepen met het CDA te in Eindhoven, toen hij tevens de gema- breken en te kiezen voor de PSP en het tigde leden van de PvdA opriep hun CPN. Deze opstelling is vervat in een partij te verlaten. Niemeyer voor rechter gedagvaard (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het sigarettenbedrijf British American Tobacco zal op 11 november een kort geding aanspannen tegen Niemeyer. Aanleiding voor het kort geding, dat plaats heeft in de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, is de Nieraeyer-advertentie waarin Roxy Dual met negen andere filtersigaretten wordt vergeleken, waaronder 3 merken van BAT. BAT vindt de advertentie onrechtmatig en deze manier van adverteren strijdig met de zorgvuldigheid die normaal in het maatschappelijk verkeer wordt nagestreefd. BAT eist de stopzet ting van de advertenties. Als de rechter het daarmee eens is wacht Niemeyer een boete van 100.000 gulden voor elke overtreding. Meer inspraak hoger personeel (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - De FNV start in'het nieuwe jaar het landelijk adviesbureau „Centrum voor middelbaar en hoger personeel" De federatie van NW en NKV wil daarmee het middelbaar en hoger personeel meer gelegenheid geven om mee te praten en het beleid te beïnvloeden. De FNV wil op die manier de categorale vakbonden van hogere en middelbare werknemers, die nogal veel succes hebben, de wind uit de zeilen nemen. Het gaat hier niet om een speciale vakbond, maar een „dwarsverbinding" tussen de verschillende bonden ten behoeve van deze categorie werknemers. WASHINGTON (Rtr/UPD - De eerste stemmen op deze verkiezingsdag in Amerika waren vanmorgen vroeg al be kend. De 26 kiezers van het dorpje Dixville Notch in de staat New Hampshire, dicht bij de Canadese grens, altijd de eersten in de verkiezingen, hebben vannacht 13 stemmen gegeven aan president Ford, elf aan Jimmy Carter, één aan Eugene McCarthy, terwijl één ongeldige stem werd uitge bracht. Dixville stemt tradi tioneel op de verliezer, met uitzondering van 1972, toen de meerderheid op Nixon stem de. Wie de uiteindelijke winnaar wordt is morgen bekend, en bij de verwachte foto-finish bestaat de mogelijkheid dat de uitslag pas in het middaguur bekend wordt. In het geval dat beide kandidaten evenveel kiesmannen achter zich krij gen, zal het Huis van Afge vaardigden op een later tijd stip de president kiezen. In de laatste uren voor de De uitslag van het dorpje Dixville Notch, „eerste van het land", was vanmorgen al bekend. verkiezingsdag hebben Ford en Carter nog geprobeerd zo veel mogelijk mensen naar de stembussen te krijgen. De be langstelling voor de verkiezin gen is namelijk gering, en vooral bij de zwarte kiezers is sprake van apathie. De 15 mil joen zwarte kiesgerechtigden maken ongeveer 10 procent van het electoraat uit, en zijn traditioneel aan de Democrati sche kandidaat gebonden. Carter zou dan ook kunnen profiteren van een flinke zwarte opkomst. Ford voerde gisteren nog cam pagne in zijn woonstaat Michi gan en in Ohio, twee voor hem belangrijke industriestaten, Carter richtte zijn aandacht op de 45 kiesmannen van Cali- fornië, om via Michigan naar huis in Georgia te gaan. Daar kreeg hij nog de storm te stil len die zondag was opgestoken door het weigeren van de toe gang aan vier negers in de kerkdienst van/Carters Baptis tengemeente. Carter haastte zich deze buitensluiting af te keuren. De laatste opiniepeiling van het bureau Harris geeft Carter een voorsprong van 1 procent op Ford (46 tegen 45), bij zes procent die de keuze nog niet .had bepaald. (Zie ook pagina li) ...maar niemand kan nog voorspel len wie er als winnaar uit de bus zal komen. dat ze best samen president zou den kunnen zijn. Inbraak Dieven hebben in het Zuidfranse Aire sur l'Adour gedurende het weekeinde inge broken in een levensmiddelen- bedrijf en zijn er vandoor ge gaan met ganzelever en truffels ter waarde van 250.000 gulden en met 22 hammen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1