Ford staat voor op Carter KNVB met generaal in clinch over Zwartkruis Hongkong levert Chinees uit" Steekpartij bij voetbal DRIE DODEN IN BELFAST Ramljak meldt zich weer af De zweep erover Aeroflot mag voorlopig op Ontvoering drie meisjes jeugdspel Schiphol ,,'t Gaat niet goed met de kerken99 Smit Salvor door Cuba vrijgelaten Charles heeft geen zeebenen en de scheidsrech,er P £aidóe (Bomo/nt Maandag 1 november 1976,67e jaargang no. 20570 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Haliewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl.' BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Lovers Speelfilm „Lovers and stran gers" op Ned. I om 20.45 uur. Om 22.45 uur portret van Cees Buddingh'. Ned. I om 19.05 uur The Ad- dams Family, om 20.25 uur Be ryls lot, om 21.40 uur Volgende patiënt en om 22.05 uur Achter het nieuws met Amsterdamse afbraak. Toenemende bewolking In de vroege ochtend hier en daar mist en in de loop van de 'middag van het westen uit toe- nemende bewolfing. Tot de avond op de meeste plaatsen droeg. Maxima omstreeks 9 graden. geen Beulenwerk web METob zweer:'-- AMSTERDAM (ANP) Twee Amsterdamse ten. Na deze daad werd het slachtoffer achter- rechercheurs zijn onlangs naar Hong Kong gelaten bij de watertoren in Scheveningen. De gereisd om de Singapore-Chinees L.C.W. op te Amsterdamse recherche kwam begin dit jaar halen, die verdacht wordt van een in ons land op het spoor van de daders. In Amsterdam gepleegde moord. werd toen de vermoedelijke mede-dader P.W.W. L.C.W. zou een van de twee Chinezen zijn, die aangehouden, maar deze moest wegens gebrek vorig jaar in een auto in de Schipholtunnel hun aan bewijs worden vrijgelaten. L.C.W. wordt landgenoot L Kwok Bun uit wraak neerscho- beschouwd als de hoofdverdachte. (Van onze sportredaktie) ZEIST Eind deze week hoopt de KNVB zekerheid te hebben over het al dan niet voortzetten van het part-time- werk van Jan Zwartkruis als bondscoach van het Neder lands elftal. Morgen heeft het sectiebestuur betaald voetbal een gesprek met Luchtmachtgeneraal Hemmes, de hoogste baas van Zwartkruis, die officier op Soester- 'berg is. Het sectiebestuur zal bij generaal Hemmes bepleiten dat Zwartkruis voorlopig gedeeltelijk bij Oranje kan blijven werken. Kan Zwartkruis niet gestrikt worden, dan willen de spelers van het Nederlands elftal oud-bondscoach Georg Knobel terug in hun midden hebben. Inbrekers op heterdaad betrapt LEIDEN Drie waarschu wingsschoten heeft de Leidse politie vannacht afgevuurd bij de arrestatie van twee inbre kers. De inbrekers, een 29-jarige Belg en een 21-jarige Haagse barkeeper, werden op heter daad betrapt in een textielwin kel aan het Bevrijdingsplein. Het tweetal had reeds een aan zienlijke hoeveelheid goederen gereed staan voor transport op het moment dat zij werden be trapt. Bij het zoeken naar geld hadden de twee een grote rava ge aangericht in het kantoor van de winkel. De schoten wer den afgevuurd toen de inbre kers wilden ontkomen aan aan houding. Beide mannen zijn in gesloten. TENG De gewezen Chinese j vice-premier, en tijdelijk opvol ger van Tsjoe En-lai na diens dood in januari, Teng Hsiao- ping, schijnt weer terug te keren in de politieke top. Volgens een muurkrant in Kanton maakt hij I deel uit van een commissie van I vier dat de misdrijven onder zoekt van de in ongenade ge- I raakte „radicalen". ONDERZEEBOOT De kapi- I tein van de 349-tons Japanse vis sersboot Daito nr. 55 dacht dat hij een reuzewalvis in het sleep net had toen hij in de zee van Ochotste beet kreeg en de buit het schip gedurende vijf minuten met grote snelheid achteruit trok. Toen hield het trekken op en niet veel later kwam er een enorm donker gevaarte naar bo ven. Het bleek een kernonderzee boot van de Sowjet-marine te zijn. (Van onze corres pondent) ROTTERDAM De leiding van Feye- noord gaat één de zer dagen om de tafel zitten met Mladen Ramljak om de bleseurepe- rikelen van de Joe goslavische verde diger eens te be spreken. Afgelopen zaterdag meldde Ramljak zich tele fonisch af voor een wedstrijd van Feyenoord C, omdat hij zich niet in staat achtte te spelen. Eerder vorige week had Ramljak een bevredigende rentree gemaakt in een oefenduel, zodat bij Feyenoord de hoep was ontstaan dat de Joegoslaaf volgende week zijn opwachting in de A-selectie zou kunnen maken. Bij Feyenoord begint men wat moeite te krijgen met het feit dat Ramljak, die eind vorig seizoen in Belgrado aan de Lies werd geopereerd, zich onder behandeling heeft gesteld bij de Rotterdamse professor Van Lingen in plaats van de medici van Feyenoord te consulteren. (Van onze sportredaktie) HILVERSUM Op de eerste dag van het winterdrafsel- zoen in Hilversum, heeft een reclamevliegtuigje gisteren voer enige opschudding gezorgd. Boven de baan cirkelde het vliegtuigje enige keren rond met de tekst „Geen beulenwerk weg met de zweep." De opdrachtgever voor deze opmerkelijke vlucht was een zekere heer Van Nimwegen uit Soesterberg. Eigenaar Dames van de luchtreclamedienst Skylight: „Meneer van Nimwegen heeft een hekel aan dat slaan met een zweep. Vandaar deze opdracht. Het kostte hem 150 gulden." Secretaris Govers van de NDR: „Een buitenstaander denkt wel eens dat de paarden met de zweep worden geslagen, maar een goede pikeur slaat tegen de sulky. Zo niet, dan treden we streng op." In Noorwegen zijn de zwepen overigens uitgebannen, hetgeen ook in ons land door sommige eigenaren wordt bepleit. BELFAST OJPI) - In het afgelopen weekeinde zijn in de Noordierse hoofdstad Belfast zeker drie katholieken op straat doodgeschoten. Zaterdagavond werden twee mannen die met' een vrachtauto kranten hadden afgeleverd, door twee gewapende mannen aangehouden, die hen in tegenwoordigheid van het tienjarige zoontje van een hunner zonder meer doodscho ten. In de loop van de daarop volgende nacht trof een jonge katholiek hetzelfde lot, toen hij met zijn vriendin naar huis wandelde. Terwijl de vriendin gedwongen werd op de stop te gaan liggen met haar gezicht naar de straat, mishan delden twee overvallers de jongen en schoten hem vervolgens dood. De aanslagen zouden het werk zijn van militante protestanten. SCHIPHOL (ANP) De Russische regering heeft toegezegd tussen 10 en 20 november met de Nederlandse rijksluchtvaartdienst te onderhandelen over de luchtvaartover eenkomst, die er tussen de beide landen bestaat. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft na de Russische toezeg ging tot dit overleg besloten de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot gedurende de maand november haar diensten op Am sterdam normaal te laten uitvoeren. De Russische ambassadeur in ons land Ro manov heeft gisteren het besluit van zijn regering aan minister Westerterp meege deeld. Dit is een antwoord op de brief die' minister Westerterp vrijdag aan de Russi sche ambassadeur heeft gestuurd. In de brief eiste de minister dat er vóór 1 novem- Zo'n 35 jaar verschil in leeftijd zit er tussen deze IKI QC FOUT twee vierwielers. Op de hoek van de Carel van Bylandtlaan en de Raamweg in Den Haag kwamen zij elkaar zondagmiddag wat al te nadrukkelijk- tegen. Beide wagens van verschillende generaties zijn nu alleen nog maar geschikt voor de sloep. De Chevrolet uit 1936 was op weg om te gaan figureren in de rolprent „Soldaat van Oranje". De „set" heeft-ie niet meer gehaald. Een geluk bij een ongeluk: beide bestuurders konden zonder noemenswaardig letsel de schade in ogenschouw nemen. BREDA (ANP) De politie in West-Bra bant cn Zeeland is zaterdagnacht in de hoogste staat van paraatheid geweest na een melding van de Vlissingse gemeentepo litie dat in Putte (Noord-Brabant) een Bel gische auto was gezien met daarin drie meisjes die waarschijnlijk ontvoerd waren. Enkele mensen hadden gezien dat de meis jes met dichtgeplakte monden in de auto zaten. Na ruim twee uur meldde de politie van Vlissingen dat het alarm niet serieus geno men hoefde te worden, omdat het om een spel van een Belgische jeugdvereniging ging. De politie van Breda tekende hierbij aan: „Dat men zo'n spel speelt moet men zelf. weten, maar laat men ons wel even van te voren waarschuwen." ber van Russische zijde bereidheid moest zijn getoond voor een overleg, dat halverwe ge november over de luchtvaartovereen komst moest plaatsvinden. Wanneer Rus land hiermee niet akkoord zou gaan, zou minister Westerterp geen goedkeuring hech ten aan de winterdienstregeling van Aeroflot voor de vluchten op Amsterdam. Nederland wil in Moskou dezelfde faciliteiten hebben VAN AGT OP PREEKSTOEL: Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Een stampvolle Nicolaaskerk in Zoetermeer heeft gisteren minister Van Agt bezig kunnen zien als kanselredenaar. Hij luisterde een eucharistieviering op ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van deze kerk. In een plechtige toespraak, waarin hij nergens de huidige politiek aansneed, sprak de heer Van Agt over de betekenis van hervormingsdag, het feest van Allerzielen en dat van Allerheiligen, dagen die. voor de heer Van Agt een bezinning betekenen op de waarden binnen de eigen samenleving. „Er wordt tegenwoordig te weinig omhoog gekeken naar God. Men heeft het te druk gekregen met dingen om zich heen" aldus de minister. Met de kerken in Nederland en in Europa gaat het niet goed, waarschuwde de bewindsman. Maar als positieve lichtpunten zag hij een opleving van de j belangstelling voor het christendom in andere werelddelen. Meer over de rede van minister Van Agt: pag. 7. RELLEN VERWACHT IN SOWETO Johannesburg (Rtr) In Soweto, het grootste zwarte woongebied bij Johannesburg, patrouille ren honderden leden van de Zuidafrikaanse op roerpolitie. Daar hebben studenten opgeroepen tot het houden van een vijfdaagse staking van de zwarte arbeiders. Twee vorige stakingsacties werden gekenmerkt door bloedige rellen. Met de staking wil men protesteren tegen de aanhouding zonder vorm van proces van zwarte studenten na de moeilijkheden op grote schaal in juni. Alleen artsen en verplegend personeel hoeven niet aan de staking deel te nemen. NEW YORK, (Rtr/UPI) Voor het eerst sinds het begin van de verkiezingscampagne heeft pre sident Ford zijn Democratische tegenstander Jimray Carter in gehaald. In een gisteravond ge publiceerde uitslag van een opi nie-peiling van het instituut Gallup geeft 47 procent van de ondervraagden de voorkeur aan Ford tegen 46 procent voor Car ter. Vier procent had nog geen besluit genomen. Vier dagen geleden had het opi niebureau Harris Carter nog een voorsprong van 1 procent gege ven. Maar een marge van 1 pro cent is volgens deskundigen te klein om de uitslag bij de verkie zingen van morgen te voorspel len. Het herstel van Ford is overigens Rotterdam (ANP) Het sleep- schip „Smit Salvor" is na twin- .tig dagen door de Cubaanse au toriteiten vrijgelaten. Het schip is via Kingston op Jamaica op weg naar Curacao. Vandaar uit zal de bemanning naar Neder land vliegen. Het sleepbedrijf heeft voor de vrijlating een boete van 35.000 gulden moeten betalen. Het schip en de bemanning wer den sinds 10 oktober door Cuba vastgehouden, omdat het zonder toestemming de territoriale wa teren was binnengevaren om l een Noors schip in nood te hulp te komen. Het lag in de haven 1 Isabelle de Sagna in afwachting I van een berechting. opzienbarend genoeg. Drie maanden geleden beschikte Car ter nog over een comfortabele voorsprong van 33 procent. Gal lup geeft drie redenen voor het herstel van Ford: hij slaagde erin het vertrou wen te herwinnen van de „deser teurs" in het Republikeinse kamp, die aanvankelijk Reagan steunden; als de verkiezingsdatum na dert krijgen de Amerikanen al tijd een zwak voor de zittende president; Carter heeft een „ruk naar links" gemaakt, althans in de ogen van de kiezers. Dat zal hem met name in de zuidelijke staten stemmen kosten. Volgens Gallup zal de beslissende slag gestreden worden in de zuidelijke staten, waar Carters voorstellen voor nieuwe sociale programma's de vrees hebben gewekt dat hij de inflatie niet in de hand zal hou den. Twee kranten hebben bovendien gemeld dat Ford ook een voor sprong heeft in het college van kiesmannen, de afgevaardigden van de staten die de president zullen kiezen. De invloedrijke Washington Post heeft zich gisteren nog achter Carter geplaatst, maar zonder geestdrift; het blad ziet Carter als de minste van twee kwaden, en zegt tot zijn standpuntbepa ling te zijn gekomen door de kwaliteiten van de vice-presi- dentskandidaten. Senator Dole, de kandidaat van Ford, wordt door het blad absoluut onge schikt geacht om „één adem tocht" van het presidentschap verwijderd te zijn. In Plains, Georgia, de woon plaats van de Carters, hebben de ouderlingen van de baptistenge meenten gisteren de dienst niet laten doorgaan om een negerdo minee de toegang te verhinderen. De voorganger van de gemeente had erop aangedrongen de ne gerdominee toe te laten, zoals Carter ook wilde. Kampioen De eerste Europese kampioenschappen sjoelen zijn een giandioos evene ment geworden. Sjoelers uit alle de len van Nederland maten eikaars krachten op de in de CNB hallen in Lisse opgestelde sjoelbakken. Als Europees kam pioen kwam de heer R Swiersma uit Groningen uit 'de bus. Winnares bij de dames werd mevrouw B. van Helden uit Lisse In het KRO televi sieprogramma „Het spel en de knik kers." wordt aan staande vrijdag van af tien voor tien aandacht besteed aan de Europese kampioenschappen. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG De amateurvoetbalwedstrijd tussen WVS en GDCPH (tweede klas HVB zondag), is gistermiddag In een massale vechtpartij geëindigd, waarbij ëen van de spelers van WVS, Aad van Elsakker, daor de 27-Jarige Portugees S.G.B. in de hand werd gestoken, toen hij de grensrechter in bescherming nam. De wedstrijd had vanaf het begin een chaotisch karakter. GDCPH werd in de eerste minuten al op een achterstand gezet. Gedurende de wedstrijd werden drie spelers van GDCPH uit het veld gestuurd, en werden vier spelers opgeschreven. Kort voor het einde staakte de scheidsrech ter de wedstrijd wegens ruw spel. Dit was het teken voor C ik Hou'm Klief) de supporters van HEEP. sfan GDCPH om massaal Sï 'ÉL het ve,d op te stormen 1-3* Js en grensrechter te be- - /Fvb /k tBfdt lagen. Beiden wisten, geholpen door het be stuur en spelers van WVS veilig de kleedka mers te bereiken. uitgelopen halve wjnst Van Rompu betreurt publicaties DEN HAAG Er is voorlopig een eind ge komen aan de affaire- Van Rompu. de clu barts van AZ '67 die vorige week een boek je open deed over do ping. Nadat de WCS een rectificatie van Van Rompu had geëist, om dat deze namen van de spelers Blatter en Eh- len zou hebben ge noemd verklaarde de arts zaterdag aan de wcs dat het nooit in zijn bedoeling heeft gelegen bepaalde spe lers te noemen. „Ik be treur het dat dit zo in de pers is gekomen." verklaarde Van Rompu. LONDEN (AFP) Prins Charles van Enge land heeft geen zeebenen, en wat nog erger voor hem is, ook geen zeemansmaag. De Britse kroonprins die sinds januari het bevel voert over de mijnenveger Broning- ton, is daarom van plan zijn commando bij de marine per 15 december dit jaar neer te leggen. Aan boord van de Bronington, nog 'ouwetje' met een houten romp, vertelde prins Charles dat zijn bodem hem herhaal delijk zeeziek maakt. Het is zo erg, dat ik nachtmerries krijg als ik er alleen maar aan denk, vertelde de 28-jarige kroon prins aan enkele journalisten. Gebrek aan zeebe nen is overigens niet de enige re den dat de prins zijn marinecom mando vroeger te ruggeeft dan aan vankelijk de be doeling was. Prins Charles wil ook de handen vrij hebben voor zijn nieuwe funktie als voorzitter van het comité dat de fes tiviteiten gaat voorbereiden t.g.v. het zilveren rege ringsjubileum van zijn moeder, ko- Prins Charles ningin Elizabeth. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN ...op de concurrentie, die niet verder kwam dan gelijke spelen. Onderaan dringen Twente, Tel star, De Graafschap en Amster dam om uit de gevaarlijke zóne te komen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1