Voor FC Den Haag rest de illusie KEES RIJVERS NEEMT WEDSTRIJD NIET SERIEUS IVIC ZIET GELIJKSPEL BIJ TELSTAR ALS WHIST MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 Treijtel ligt geslagen op de grond. Deze treffer van Henk van Leeuwen is wél geldig. FC Den Haag is tot 3—2 teruggekomen. ftbtmmm AMSTERDAM Zonder Van der Kuylen, Edström, Deykers en René van de Kerkhof Is PSV maar een uiterst middelmatige formatie. Dat Is duidelijk tot ui ting gekomen In het treffen te gen FC Amsterdam. Slechts 4000 toeschouwers waren op deze eredivisiewedstrijd (uitslag 0—0) afgekomen. Waarin toch de Nederlandse kampioen zou. optreden, maar het was erbar melijk wat belde ploegen voor schotelden. Rijvers na afloop: „Of we nu zeven of acht punten achterstaan, maakt niet zoveel uit Ik wilde enkele jongens la ten rusten met het oog op de wedstrijd tegen St Etlenne. Wanneer we dat karwei achter de rug hebben, zullen we er hard tegenaan moeten in de Nederlandse competitie. Maar het belangrijkste Is nu toch de Europa Cup en de Nederlandse voetbalbeker". Waarmee de kleine man indirect toegaf het duel tegen FC Amster-, dam niet interessant te hebben gevonden. Hetgeen duidelijk aan zijn discipelen was te merken want zij maakten er bijzonder weinig van. Slechts bij vlagen demonstreerde PSV toch wel kwaliteit in huis te hebben. FC Amsterdam, dat nu eenmaal moet roeien met hele kleine riemen, kreeg zelfs de be ste kansen maar eerst kopte Otto na een actie van Van Bommel over en daarna werd een kopbal van Wetzel na voorbereidend werk van Van de Merkt door Van Beveren bekwaam gestopt. Aan de andere kant trof Francois een maal de paal, nadat Van Bommel door nonchalance het leer was kwijtgeraakt. In de tweede helft zakte het peil nog verder. Slechts tegen het einde trad FC Amsterdam agres-- siever op, omdat de lieverdjes zij waren ditmaal inderdaad erg lief voelden, dat er toch meer in zat dan een doelpuntloos ge lijkspel. Sörensen kreeg daarbij de beste gelegenheid na een combinatie tussen Swart, die de geblesseerde Flinkevleugel na rust had vervangen, en Wetzel, maar zijn steenharde kopbal ging juist naast. Het was overigens het enige echte opwindende mo ment in deze wedstrijd. FC Amsterdam: Jongbloed: Flinke vleugel (swart), Koopman, De Jong, De Leeuw; Van Veenendaal, Otto, Van de Merkt; Wetzel, Van Bommel? Sö rensen. PSV: Van Beveren; Krijgh, Lubse, Van Kraay, Poortvliet; W. v.d. Kerkhof. Deacy, Stevens; Francois (De Leeuw), Postuma, Dahlqvist. Velsen In het Velsense sport park Schoonenberg, waar Ajax door Telstar (0—0) half werd gestraft voor de laffe Instelling bij de uitwedstrijden, klonk de uitspraak van Tomislav Ivic wat al te gek. De Joegoslavische trainer van Ajax zei: „We heb ben geen punt verloren, we heb ben er eentje gewonnen". Ajax. de laatste weken in uitste kende vorm en vorige week FC Utrecht met 7—0 nog genade loos afstraffend, heeft in Velsen een punt laten liggen. Zo de Amsterdammers nog aanspraken op het landskampioenschap wil len maken, moeten klussen als uitwedstrijden als tegen de con structief voetballende degradatie kandidaat Telstar wel gewonnen worden. Het gaat te ver om te stellen dat Ajax dat niet geprobeerd heeft, maar het lijdt zeker geen twijfel dat de ploeg gezien het tech nisch en conditioneel surplus met een meer op de aanval ge richte speelwijze veel meer kans had gemaakt. Telstar kreeg en greep in deze wedstrijd-zonder glorie de gelegenheid om Ajax- via behoudend spel een niet ver wacht punt afhandig te maken. Uiteindelijk bleek die halve winst dik verdiend en was het met een greintje geluk zelfs een overwin ning geworden. Telstar „pakte" Ajax op beproef de wijze. Trainer Castenmiller zei: „Wij zijn te klein om de topclub Ajax met aanvallend spel te bestrijden". Daar vanuit gaan de stelde hij een tactisch plan op, dat door alle spelers vlekke loos werd uitgevoerd. Dat ging zelfs vrij gemakkelijk omdat Tel- stars backs Driessen en Bischot uitgroeiden tot de beste spelers van het veld. Door het lamleggen van Ajax' flanken (ook doordat de vleugelspelers moesten mee verdedigen) kon topscorer Geels nauwelijks gevaarlijk worden. Hij was het slechts een keer. In de 69e minuut zag de spits van Ajax een verrassende en schitterende omhaal rakelings over de lat scheren. Daarentegen was Telstar, dat een gaten trekkende en verdedigers bindende spitsspeler node mist, dichter bij een doelpunt. Een kwartier na rust schoot Kamp- hues goed en hard in na een uitstekende combinatie Kramer- De Wit. Schrijvers was kansloos, maar had het geluk dat de bal tegen zijn been ketste. Dat waren uiteindelijk de enige hoogtepun ten in een matige wedstrijd. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 8.500. Telstar: Van de Meeren; Oriesen, Wel- lerdieck. Van Essen. Bischot; Kamp- hues. De Wit, Jonker, Kerkhof. Kraal (Hendrikse). Kramer. Ajax: Schrijvers; Suurbier. Van Dord, Krol. Dusbaba; Erkens. Notten, Schoenaker: Ling (Tahamata). Geels. Zuidema (Amesen). ROTTERDAM Voor FC Den Haag restte slechts de illusie. In Haagse kringen werd gistermiddag uitvoerig nagebabbeld over de treffer van Henk van Leeuwen, vijf minuten na de pauze. Bart Ram keurde de doeltreffende kopbal van de Haagse spits af, omdat Martin Jol de voorzet vanachter de doellijn zou heb ben gelanceerd. „Ik ben volledig afgegaan op het signaal van m'n grensrechter (Wiegers, red.)", verklaarde Bart Ram zijn beslissing. Wiegers had inderdaad op het moment dat Jol de bal voorzette zijn vlag omhoog gestoken, maar diens oordeel werd door de Hagenaars bestreden. „Die grensrechter had die vlag al In de lucht voor ik de bal voor trok", vertelde Jol. „Maar die bal is niet achter de lijn geweest". Ook van Feyenoordzijde werd de juistheid van de beslissing van Ram in twijfel getrokken. Treijtel en Vos verklaarden een stemmig dat de bal de doellijn niet was- gepasseerd. grotendeels. De Haagse middenvelders overtrof fen hun Rotterdamse collega's in werklust, waarbij Kila Wim Jansen goed aan banden legde, maar Perazic en Albertsen hun opponen ten. Kreuz en De Jong. iets te veel vrijheid boden. Dat leidde ook tot de (onverdiende) voorsprong van Feyenoord vlak voor de pauze. Want terwijl FC Den Haag zich lofwaardig teweerstelde tegen het wat slome Feyenoord (Kila: „Wij zijn er toch uitgekomen wanneer het kon, terwijl Feyenoord er nou niet bepaald veel aan deed") grepen de Rotterdammers de psy chologisch belangrijke voorsprong. Theo de Jong (traag en lusteloos) stond op de goede plaats, zonder bewaker Roger Albertsen. om de bal uit een voorzet van Vreijsen in te koppen, 2—1. De Haagse verdediging had even tevoren zijn poging Vreijsen buitenspel te zetten zien falen. Bart Ram liet overigens na deze treffer nog enige minuten doorspelen, hoewel er voor dien nauwelijks oponthoud was geweest. 'Hoe het ook zij. FC Den Haag kreeg zijn Igelijkmaker niet. Integendeel, vijf minuten later was het pleit in de Kuip beslecht. De tot dat moment voortreffelijke doelman Ton fhie maak- le zijn enige fout van het hele duel door de bal verkeerd uit te werpen. Dick Schneider ikreeg het leer in de voeten en diens voorzet werd door Willy Kreuz koppend tot doelpunt omgebogen. Vanaf dat moment overheerste de desinteresse bij Feyenoord dat plichtmatig het karwei wenste af te maken. De Rotterdammers, die voordien ook al nauwelijks hadden uitge- j blonken door werklust schakelden nog verder terug, want overmorgen wacht tenslotte het i Cupduel tegen Kaiserslautern. Goede indruk FC Den Haag heeft van de wat gereserveerde houding van Feyenoord geen gebruik kunnen maken. De door het ontbreken van Aad Mans veld gehandicapte ploeg Ouwehand speelde libero en Jol rechtsachter heeft echter desondanks een vooral in de eerste helft goede indruk achter gelaten. De ploeg van Malatinsky was zelfs gedurende een groot gedeelte van het treffen vóór de pauze de "betere ploeg, maar verzuimde dat overwicht uit te drukken. De kansen daarvoor waren zeker aanwezig. Dat de Hagenaars in die fase soms verrassend goede acties op touw zetten mag een verdienste worden genoemd, want de openingsseconden hadden een desa streus verloop gehad. De wedstrijd was nog ,koud begonnen of Feyenoord leidde al dankzij een treffer van Nico Jansen. De bonkige Amster dammer zag toen al zijn stoorwerk beloond, want terwijl FC Den Haag de openingsminuten rustig „schuivend" prefereerde door te komen jsjoude Jansen al onvermoeibaar van de ene in balbezit zijnde Hagenaar naar de andere. Toen iRoger Albertsen via een te kort passje Rob Ouwehand trachtte te bereiken dook daar de goaltjesdief van Feyenoord op die het leer onderschepte. Ouwehand was uit Balans en Jansen kon ongehinderd op Thie toelopen en hem ook passeren: 1—0. „Dan kom je met de beste voornemens hier naar toe", meende Aad Kila later, „en dan krijg je meteen zo'n doelpunt in de eerste minuut tegen. Dat geeft je toch ;wel een klap". FC Den Haag is die optater knap te boven gekomen. Al in de vierde minuut kwam Kila Nog een tik Ook deze tegenslag kwam FC Den Haag rede lijk te boven. Maar toen daarop de dubieuze afkeuring van het doelpunt van Henk van Leeuwen ontstond kreeg het moreel nog een tik, die in omvang nog werd overtroffen door de derde treffer van Feyenoord na de foute uitgooi van Thie. Toch bleef FC Den Haag moedig volhouden. Malatinsky wisselde Hoekema voor Noël die met uitzondering van één gevaarlijk schot evenwel weinig opviel. Feyenoord waande zich in veilige haven. „Na die 3—1 zijn we onserieus gaan spelen", meldde Boskov, evenwel met een grijns op zijn gezicht. „Maar we kregen nog wel veel kansen. Dat is een stimulans voor woensdag". Lakoniek Dankzij de lakonieke houding van Feyenoord kon FC Den Haag zich nog enige keren in kansrijke positie manoeuvreren. Terwijl Thie nog handelend moest optreden bij een kopbal van De Jong en een schot van Vreijsen kopte Van Leeuwen na een goede voorzet van de goed spelende Swanenburg net naast. Het waren ook deze Hagenaars die de aanslui tingstreffer voor hun rekening namen. De doel treffende kopbal van Van Leeuwen ontstond echter te laat om nog tot verder succes te beiden. „Hoewel ik nog wel even aan die wedstrijd van twee jaar geleden (3—3, red.) moest denken", verklaarde Swanenburg na afloop. Anton Malatinsky was ondanks het ver toonde (goede) spel niet zo content. „Wat heb je er aan als je goed speelt en je laat een punt liggen", vroeg de Tsjech zich af. En dat is een stelling waar weinig tegen in te brengen viel. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 1 Nico Jansen 1—0, 19. Van Vliet 1—1, 43. De Jong 2—1, 57. Kreuz 3—1, 89. Van Leeuwen 3—2. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers 31.720. Feyenoord: Treytel; Schneider. Rijsbergen, Van de Korput (Van Daele), Vos; Wim Jansen (Ver- heyen), De Jong, Kreuz. Vreysen, Nico Jansen, Van Deinsen. FC Den Haag: Thie; Jol. Ouwehand. Van Vliet. Korevaar. Kila. Perazic, Albertsen (Boon); Hoe kema (Noël). Van Leeuwen. Swanenburg. na een goede comlpinatle met Perazic in kans rijke positie, maar zijn schot stuitte af. Het was een teken van herstel, dat zich nog verder zou doorzetten. Terwijl Feyenoord* er de voorkeur aan gaf in slow-motiontempo zijn aanvallen op te zetten, waardoor FC Den Haag er vrijwel steeds tijdig' een voet tussen kon krijgen, hanteerde de formatie van Malatinsky wél het wapen van de snelheid. Zodra de omstandigheden het toelie ten toog FC Den Haag ten aanval, waarbij soms verrassende patronen werden ontvouwd. Nadat Thie zijn eerste safe had moeten verrichten bij een kans van Nico Jansen leidde het frisse spel van FC Den Haag tot onverwacht succes. Simon van Vliet rukte op, ging een een-twee aan met Perazic, herhaalde deze manoeuvre met Aad Kila en Oekie Hoekema, die de bal millimeter zuiver voor de voeten van de Haagse voorstop per terugschoot. Er restten Van Vliet nog enige passen, waarbij hij zich tussen Van de Korputen Rijsbergen doorwurmde, waarna hij uithaalde. Eddie Treytel was kansloos: 1—1. Apatisch Feyenoord raakte er nauwelijks zichtbaar van. onder de indruk. Het Rotterdamse middenveld bleef apatisch opereren, waardoor het meeste gevaar moest komen van opdringende verde digers. Zo moest Thie eenmaal op de schoen van Schneider duiken om onheil te voorkomen. FC Den Haag zette daar kansen van Hoekema en Albertsen tegenover, maar beide Hagenaars schoten slecht. De veruit gevaarlijkste Feye- noorder was Nico Jansen, aan wie Van Vliet zijn handen vol had. Voor het overige dicteerde FC Den Haag tot veler verbazing het spel Het fatale moment voor FC Den Haag. Ton Thie heeft verkeerd uitgegooid. Schneider zette de bal voor en Kreuz kopt raak. Feyenoord leidt met 3—1.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11