Mastende -verklaringen Jegen twee radiologen Geen geschil tussen FNV- top en leden NAUWELIJKS OVERLEG IN LUCKERHEIDEKLINIEK •ziekenfondsraad iet geen heil in entrale controle Minister wil aardgas-prijs tuinbouw verlagen 45 Schepen vroegen sanering Oudste Marineschip „Buffel" nu in ruste als drijvend museum 19' BIJDAG 29 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 UNA 7 TON TEVEEL GEDECLAREERD (Van een onzer verslaggevers) N BOSCH Op de eerste dag van de afzaak tegen twee röntgenologen van het Joseph-ziekenhuis in Eindhoven, aan valsheid in geschrifte met declaraties zovfe laste is gelegd, hebben enkele betrokke- gees i tegen het uit Valkenswaard afkomstige iv eetal belastende verklaringen afgelegd, medewerkster van de administratie zei der meer dat er naar haar gevoel minder aigenfoto's waren gemaakt dan geregi- iadufeerd werd. Een rijksaccountant verklaar- dat in een aantal gevallen een of meer epahenummers ten onrechte zijn vermeld. rechtbank in Den Bosch houdt zich nu met de uit 1972 daterende zaak bezig usa dat de twee radiologen tot aan de Hoge ad toe bezwaar hadden gemaakt tegen de [vaarding. De twee artsen dienden hun laraties maandelijks in bij drie zieken- dsen in Eindhoven en één in Tilburg, dio 1973 bleek uit een rapport van de itla tenfondsraad dat in 1972 dé rontgenolo- 675.000 gulden teveel zouden hebben ;tra leclareerd De officier van justitie heeft alle, uit '72 onderzochte declaraties, Het hoofd van de röntgenadministratie van het Eindhovense ziekenhuis verklaarde gis teren dat zij aan het eind van een dag met de zogenaamde werklijsten bij een van de twee radiologen wajS gekomen. „Hij schreef hier en daar wat codenummers bij, als compensatie", vertelde zij. Bij het politiever hoor had deze getuige verklaard dat er codenummers waren ingevuld voor onder zoeken die niet waren verricht. Op de zitting wijzigde zij dit door te stellen dat het niet aan haar is om te bepalen of onderzoeken al dan niet zijn verricht. Na de verklaring van de rijksaccountant, die na onderzoek van een groot aantal dossiers van de röngenafdeling tot de conclusie kwam dat codenummers ten onrechte zijn vermeld, toonde de president van de recht bank documenten aan een oud-medewerk ster van de afdeling. Hierop waren met viltstift enkele codenummers ingevuld. Zij verklaarde dat zij aan die nummers het handschrift van een van de twee radiologen herkende. De zitting werd vandaag voortge zet. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Tussen bestuur en per soneel van de Lückerheidekliniek is de afgelopen jaren nauwelijks overleg ge pleegd. Dit was het centrale thema van de gisteren gehouden zitting in het proces tegen de hoofdverpleegkundige van deze kliniek Frans H. die ervan wordt beschul digd negen patiënten door toediening van insuline-injecties om het leven te hebben gebracht. Eerder al hadden de artsen J. Hint en S. Liem Kwee geklaagd over gebrek aan communicatie met de bestuur ders van de kliniek. Gisteren werden deze klachten bevestigd door het bestuurslid van de stichting die dë Lückerheidekli niek beheert, de thans gepensioneerde arts H. van der Schroeff. Hij sprak van een „contactarmoede tussen het bestuur en het medisch en verplegend personeel". Waarom het personeel niet met zijn pro blemen bij hem aanklopte, kon hij niet begrijpen. „Iedereen kon altijd bij ons terecht", hield de heer Van der Schroeff staande. Frans H. herhaalde gisteren dat angst voor ontslag de personeelsleden ervan weer hield zich met klachten tot het bestuur te wenden. Bestuurder A. Coumans, die te vens wethouder van volksgezondheid van de gemeente Kerkrade is, bestreed dit ten stelligste. „Als socialist" en met zijn erva ring van 27 jaar als vakbondsbestuurder voelde hij zich persoonlijk in zijn eer aangetast. De rechtszaak tegen Frans H. wordt maan dag voortgezet. Volgens sommige zegslie den belopen de kosten van het proces inmiddels al bijna een miljoen gulden. Scheepswrak Het scheepswrak van de „Amsterdam", welke Oost-lndiëvaarder in 1749 voor de kust bij het Engelse plaatsje Hastings verging, ligt weer boven water. Technisch gezien is het mogelijk het wrak te bergen en naar Amsterdam over te brengen. Voor de berging en een speciaal te bouwen museum zou 50 miljoen gulden moeten worden neergeteld, aldus het rapport „Bestek voor thuisvaart". ZIEKENFONDSRAAD ADVISEERT PREMIE VAN 8,4 PROCENT AMSTELVEEN (ANP) De ziekenfonds raad heeft gisteren besloten de staatssecre tarissen van Volksgezondheid en Sociale Zaken voor te stellen, de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering volgend jaar op 8,4 procent van het premieplichtig inkomen te brengen. In 1976 was de premie gemiddeld 8,9 pro cent: 9,6 procent in het eerste halfjaar en 8,2 procent in het tweede halfjaar. Bij hand having van het percentage op 8,2 in 1977 zouden de reserves weliswaar voldoende op peil blijven, maar dan zou volgens de zieken fondsraad in 1978 een aanzienlijke premies tijging tot 9,4 procent onvermijdelijk zijn. De stijging van de premies voor de bejaar denverzekering en de gereduceerde premies voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering is de laatste jaren beperkt tot 15 procent Het deel van de kostenstijging dat daar bovenuit ging werd gedekt door bijdragen uit de verplichte verzekering en bijdragen van het rijk. Liesbeth List heeft een elpee volgezon- gen met chansons van Charles Azna- vour. Charles kwam gisteren zelf naar het Muiderslot om dit vocale feit sa men met Liesbeth te vieren. Zij waren al snel in een tête a tête gewikkeld. Kandidaat- voorzitter PPR Den Haag (ANP) Wijnand van Hoogevest (49) is de eerste kandidaat voor het voorzitter schap van de PPR, als opvolger van Ria Beckers. Het PPR-con- gres van vrijdag 12 november zal de nieuwe voorzitter aan wijzen. De voordracht voor het voorzit terschap is gedaan door een commissie, ingesteld door de landelijke kerngroep, de partij raad van de PPR. De voorge- dragene is woonachtig te Leer- sum. Hij is docent bij de sociale verzekeringsopleiding, voorts voorzitter van de PvdA/PPR-ge- meenteraadsfractie in zijn woonplaats en vice-voorzitter van de afdeling Leersum-Ame- rongen van het NW. Nieuw weekblad voor de vrouw 'Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Amster dam Begin volgend jaar ver schijnt er weer een nieuw week blad op de markt, „Privé" ge naamd, dat zich redactioneel primair richt op de vrouw. Ge start wordt met een oplage van 400.000 exemplaren. ISTELVEEN (ANP) Een eerderheid in de Ziekenfonds- lad ziet geen heil in de aan- ijzing van een centrale instel- ng voor de controle op ver- ikkingen en declaraties, pi ijdens een gisteren gehouden irgadering van de Zieken- ndsraad spraken alleen de •rtegenwoordigers van de FNV het kroonlid prof. F. Rang :h uit vóór een dergelijke cen- ale controle-instelling. De raad Jg esprak het advies dat over de- ir^ materie dit voorjaar is uitge- •acht door de commissie- echt. Dat is een commissie die oor staatssecretaris Hendriks ingesteld om het functioneren jjfan de ziekenfondsen door te chten. Zij is tot de conclusie rd ikomen dat de ziekenfondsen niet in staat zijn tot een goede controle op verstrekkingen en declaraties. En wel omdat bij veel fondsen ook de medewer kers (artsen, apothekers enz.) in het bestuur vertegenwoordigd zijn en omdat het de individuele fondsen zou ontbreken aan vol doende deskundigheid. Als cen trale controle-instelling sugge reerde de commissie-Becht de Algemene Rekenkamer. De Zie kenfondsraad zelf kan naar haar oordeel niet als zodanig functioneren omdat zij voor een groot deel afhankelijk is van de ziekenfondsen en de medewer kers. Een meerderheid van de leden van de ziekenfondsraad vindt dat de raad deze taak wèl aankan. Zweeds staatsbezoek Op de laatste dag van hun bezoek aan Neder land bezochten koning Carl Gustav en koningin Silvia het Volvo-bedrijf in Bom. Daar wachtte de Zweedse koningin een verrassing: op uitno diging van de directie van de fabriek was haar broer R. de Toledo Sommerlath vanuit België overgekomen. Op de foto staat hij rechts van koningin Silvia. onze parlementaire redactie) IN HAAG Minister Van der Stee ndbouw en visserij) is bereid er aan e te werken dat het vastrecht-tarief Pel or het gasgebruik in de tuinbouw, v0 irdt verlaagd van 4440 gulden tot 3500 v lden. Hoe deze verlaging van de ener- ekosten voor de glastuinbouw precies uitvallen, hangt af van het overleg t de minister daarover nog moet voe- !U)n met minister Lubbers van economi se zaken en de Gas Unie. toezegging van de minister, die hij 19 gisteren deed tijdens de behandeling van de landbouwbegroting) was een aardig succesje voor de KVP-er Van der Sanden die namens de CDA-fracties deze verla ging van het vastrecht-tarief had bepleit. De WD-er Tuijnman vond de toezegging van de minister niet voldoende en diende gisteravond een motie in waarin ter mati ging van de stijgende energiekosten werd gevraagd de verhoging van de gasprijs to*. 0.3 cent per kubieke meter te beper ken. Daar wil de minister niet aan mee werken. Het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) diende gisteren een motie in waarin hij bij minister Van der Stee aandrong op een onderzoek naar de mogelijkheden van de instelling van een rampenfonds voor de land- en tuinbouw. Zo'n fonds zou er moeten komen omdat de land- en tuinbouwers niet de financiële gevolgen van natuurrampen kunnen dragen. De bestaande steunregelingen zijn wel nut tig, maar hebben voor bepaalde groepen van getroffen ondernemers toch wel be zwaren. De regering zou in samenwerk ing met de landbouworganisaties en schadeverzekeraars moeten onderzoeken welke mogelijkheden er financieel, fis caal en verzekeringstechnisch zijn om de gevolgen van natuurrampen beter op te vangen. Deze motie heeft de steun van de WD, PPR en DS'70. Minister Van der Stee zei niet zo'n erge behoefte aan een rampenfonds te heb ben. Onder meer achtte hij de instelling van zo'n fonds verzekeringstechnisch niet gemakkelijk uitvoerbaar. Arka wil met NCBO in federatie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Arka, Alge mene Rooms Katholieke Ambte- narenvereniging, wil een federa tie aangaan met de NCBO, de christelijke ambtenaren. De Ar ka neemt hierover een beslis sing op het congres van 16 en 17 november, de NCBO doet dit op de bondsraadsvergadering van 5 november. Dë bedoeling is, dat de te vormen federatie tussen de twee ambtenarenorga- nisaties zich bij het CNV zal aansluiten. D'66 samen met Resoluut" in verkiezingen Van onze parlementaire redac tie Den Haag Het hoofdbestuur van D'66 wil volgend jaar toch deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daar toe heeft het voorstellen ge daan die volgende week zater dag op de partijvergadering zullen worden behandeld. De verwachting is dat de ledenver gadering in meerderheid zal be sluiten het voorstel van het hoofdbestuur te volgen. D'66 wil bij de verkiezingen sa menwerken met de groep Reso luut, waarin zich de aanhangers van oud-KVP-voorzitter De Zeeuw hebben verzameld. Enke le personen uit de groep Reso luut zullen dan op de kandida tenlijst van D'66 worden ge plaatst. Het hoofdbestuur heeft aan de ledenvergadering voor gesteld de samenwerking met de groep- Resoluut voort te zet ten. Rotterdam (ANP) FNV-voorzitter Wim Kok heeft zich gisteren in Rotterdam verontwaardigd afgewend van diegenen, die hebben vastgesteld, dat tussen de leiding en de leden van de FNV verschil van doelstellingen zou bestaan. Kok deed dit op de jaarvergade ring in Rotterdam van de Algemene Nederlandse Grafische Bond toen hij zei, dat het een leugen is te doen voorkomen, dat er een kloof zou bestaan tussen de top en de leden van de FNV. Voorzitter Kok doelde hierbij op conclusies na het houden van regionale vergaderingen van de FNV over het arbeidsvoorwaarden beleid. Het FNV-bestuur had destijds voorgesteld een deel van de prijscompensatie in te leveren ten gunste van de werkgelegenheid. In de regionale vergaderingen kwam hierop veel kritiek. De leden lieten duidelijk blijken, dat zij een volledige prijscompensatie eisten. Wim Kok verdedigde dit gisteren door te zeggen, dat een kritische opstelling van de leden na alles wat de vakbeweging de laatste jaren heeft moeten ondervinden, „onder die omstandigheden begrij pelijk" is, „omdat zij gebaseerd is op twijfels". (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de visse rijbegroting meegedeeld dat begin deze week voor 45 vissersschepen aanvra gen waren binnengekomen om in aanmerking te ko- sanermg. De minister zei dat als er een Europese saneringsre geling voor de zeevisserij komt, deze zeker niet beter zal zijn dan de Nederland se. Hij deelde mee dat een verdere inkrimping van de haringvloot niet wordt overwogen. iie - (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Museumschip „Buf fel", Nederlands oudste schip van de Ko ninklijke Marine, bouwjaar 1868, wordt morgen van Slikkerveer naar de Parkkade in Rotterdam versleept. Gedurende het komende weekeinde zullen aan de Parkka de dan het oudste en nieuwste schip van de Koninklijke Marine liggen. Buurman van de Buffel is namelijk het geleide wapenfregat „De Ruyter". Maandag a.s. wordt het inmiddels grotendeels gerestau- teerde voormalige ram torenschip naar zijn definitieve ligplaats in de Leuveha- ven gebracht, waar de restauratie cal wor den voltooid, voor het in de loop van het volgend jaar als museum van de stoom vaart voor het publiek zal worden openge steld. In 1868 liep van de werf van Robert Napier and Sons te Glasgow een nieuw type oor logsschip van stapel: Zr. Ms. ramtoren- schip tweede klasse Buffel. Tijdens zijn loopbaan als actief oorlogsschip werd de Buffel alleen voor oefeningen en proefne mingen gebruikt. In 1871 maakte het schip een korte, en tevens zijn enige, buitenland se reis naar Antwerpen. Door de snelle ontwikkeling van de wetenschap en de techniek was de Buffel al snel verouderd. Na in 1888 nog gemoderniseerd te zijn geweest werd in 1896 het schip definitief van de sterkte afgevoerd. Men besloot het om te bouwen tot loge- 'mentschip Een ingrijpende verandering: machines, ketels, bepantsering, bewape ning, schoorsteen, masten, commandobrug en geschutstoren verdwenen en werden vervangen door extra koekoeken. Beman- ningsverblijven, voorraadkamers en muni tiebergplaatsen werden gesloopt om plaats te maken voor slaapzalen, waarin 350 man konden worden ondergebracht. Als loge mentsschip, logementschip minder eerbie dig „slaapschip", werd de Buffel in 1896 opnieuw in dienst gesteld in Hellevoetsluis. Daar bleef het 24 jaar lang liggen om in 1920 opnieuw te worden verbouwd, nu tot wachtschip, met ligplaats Vlissingen. Na de oorlog volgde een verbouwing in Den Helder en in 1947 werd er opnieuw aan vertimmerd. In januari 1973 brak het moment aan dat de Koninklijke Marine het schip definitief niet meer nodig had. De inmiddels 105 jaar oude Buffel werd met hetzelfde lot be dreigd dat zoveel andere oude en afge dankte schepen ten deel is gevallen: de snijbrander van de sloper en de smeltkroes, van een hoogoven. Er werd echter een „Commissie tot behoud van Hr. Ms. Buffel" in het leven geroepen, die zich sterk maakte het schip te behou den. De commissie slaagde er in de ge meente Rotterdam voor het schip te inte resseren en in april 1973 besloten B en W van Rotterdam het over te nemen en om te bouwen tot museum. Er moest geld bijeen worden gebracht. In november 1974 besloten de werfdirecties van de gezamen lijke scheepswerven in en om Rotterdam het totale scheepsbouwkundig gedeelte van de restauratie voor hun rekening te nemen. Dankzij giften van allerlei zijden heeft het schip nu bijna zijn definitieve bestemming bereikt: museumschip, dependance vanNe- derlands oudste scheepvaartmuseum: het Maritiem Museum „Prins Hendrik" in Rot terdam. De Buffel in 1973, toen nog logementschip. Weeroverzicht DE BILT: Het komende week einde zal de circulatie boven onze omgeving bepaald worden door een depressie, die zich van noordwest-Spanje naar de Mid dellandse Zee verplaatst en van een hogedrukgebied, dat van Finland in zuidelijke richting naar Rusland trekt. De wind blijft hierdoor bij ons uit ooste lijke richtingen waaien. In het huidige weertype komt weinig verandering, omdat in de aange voerde lucht nog steeds veel laaghangende bewolking of mist zal voorkomen. Geen neerslag van' betekenis. Op iets langere termijn ziet het er naar uit, dat er via onze omgeving een ver binding tot stand zal komen tus sen een gebied met hoge baro meterstanden boven de Atlanti sche Oceaan en het bovenge noemde continentale hogedruk gebied. Dit betekent een toenemende kans op opklaringen, waardoor overdag de temperaturen waar den kunnen bereiken, die onge veer normaal zijn voor de tijd van het jaar. Anderzijds wordt hierdoor de nachtelijke uitstraling bevor derd, waarbij plaatselijk nacht vorst kan optreden. Vooruitzichten voor zondag: Veel bewolking en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Luchth. R'dam goh. bow. Aberdeen Athene Barcelona Helsinki Madrid1^ Malaga 3K,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9