Van Zwieten-reünie loopt uit in een landelijke vereniging MSGS OMWEGEN Oosthoek en Dubrisol ijkkollectief Plan Noord 4n democratisch dilemma Markten [oofdstraat wordt niet verbreed NAUWERE SAMENWERKING VAN JE FAMILIE MOET JE HET HEBBEN Haagse Comedie brengt Butley DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT pagina 5 RIJNSBURG, bloemen, 28 oktober Alstroemeria 20. 0,790; Amaryllis 0,421; Anemonen 650, 0,126; Anemo nen 258, 0,695; Anjers Am. 64600, 0,344; Anthurium 3133, 1,488; Asters 60, 0,950; Calla 20, 0,900; Chrys. gepl. Noc. 118854, 0,352; Chrys. Tros N.C. 41205, 1,331; Chrys. Gepl. Jr. C 6300, 0,434; Chrys. Tros Jr. C 13343, 2,205; Wirral Supreme 450, 0,027; Dahlia 1560, 0,082; Eikeblad 1710, 1,027; Euphorbia 8673, 0,340; Freesia 7629, 1,610; Gerbera 5620, 0,486; Gladiolen 690, 0,230; Glad. Colvill. 500, 0,450; Glad. Nanus 3560, 0,221; Iris 11420, 1,561; Lelie Kelk 3200. 0,133; Lelie tak kas 79830, 0,334; Liatris 43130, 0,187;Margriet 67. 0,400; Narcis Kas 595, 1,308; Orchideeën 982, 1,162; Or- nithogalum 860,0,144; Rozen Grootbl. 1640, 0,526; Rozen kleinbl. 40660, 0,155; Golden Times 1960. 0.402: Snii- groen 1840. 0,656; Statice 100, 0,550; Tulpen 600, 3,420; Brilliant Star 32, 0,450; 2e soort per bos 884, 0,501; 2e srt per stuk 35790, 0,139; Stro/droog- bl. onb. 5612, 0,836; stro/droogbl. bew. 541, 1,412; div. snijbloemen 1595, 1,637; div. snijbloemen 8990, 0,340; Alstroemeria imp. 4240, 0.546; Anemonen imp. 8740, 0,262; Anjers am. imp 3500, 0,109;Gladiolen imp 20040, 0,164; Orchid, arach. imp. 5188, 0,679; Orchid, dendr.imp. 2560, 0,110; 2e srt. per stuk 1500, 0,069; Mimosa imp. 700, 2,361; Protea imp 1400, 0,846; div. bladsrt. imp 1956, 1,842; div. snijbl. imp 1835,1,033; div. sniibl. imp 5560, 1,170; Azalea 80, 2,490; Begonia 740, 0,949; Cyclaam 362, 1,663; Poinsettia 190, 2,379; St Paulea 1136, 0,655; div. potplanten 2042, 1.331. ZOETERWOUDE/LEIDER. DORP De betonindustrieën Oosthoek en Zonen uit Zoeter- woude cn de Nederlandse Du brisol b.v. uit Leiderdorp zullen nauwer gaan samenwerken. De direktie van Bredero B.V. ui- tutrecht, moedermaatschappij van het Leiderdorpse bedrijf voert momenteel besprekingen met het bedrijf uit Zoeterwou- de om tot een integratie tussen beide bedrijven te kunnen over gaan. De directie van Bredero heeft laten weten de besprekingen te voeren om beide bedrijven tot een sterker geheel te kunnen samensmelten in het kader van de structurele problematiek in de betonindustrie in het alge meen en m de Leidse regio in het bijzonder. De directie stelt daarbij, dat de plaatstelijke werkgelegenheid met een inte gratie het beste is gediend. De betrokken vakorganisaties en de medewerkers van beide ondernemingen zijn van de be sprekingen op de hoogte ge steld. Ontkomen doe ik er niet aan; er is A gezegd en jan moet je ook B zeggen. Daarom vandaag weer :en (en voorlopig de laatste) Van Zwieten-aflever- ng. Gisteren is op het Heineken-complex aan de Soeterwoudse Hoge Rijndijk een wonderbaarlijke amiliereünie gehouden: een dikke honderd Van Jwietens en aangetrouwden kwamen uit alle delen ran het land naar het bierrijk, waar eeuwen gele ien het stamslot van hun geslacht stond: Huis ter iwieten, ruim 150 jaar terug tot en met de funda menten uit het aardse bestaan weggehaald. Maar iu dan hebben gelovige nazaten hun pelgrimage ;emaakt. Ze stonden op het schiereilandje in het ïatte gras en herdachten, al dan niet in stilte, hun ;ezamenlijke verleden. Hier, met de voormalige lotgracht rondom, leefden, woonden, heersten Van Iwietens en Van Swietens, in goeden doen door dans. Het beste was niet goed genoeg en er waren ijden, dat een privé-kapelaan aan de boedel was _Joegevoegd. En als de slotbrug was opgehaald was tiet rustig binnen, veronderstel ik tenminste. Mis- ichien een gezelschapsspelletje bij kaarslicht, een tleine ruzie onderling, wat doorsudderende zorgen, naar meer ook niet. Tegen het einde van de 20ste ^jeeuw zijn er altijd nog Van ■"■JZwietens die nieuwsgierig en met eerbied de lijn van hun - voorvaderen willen volgen, langevoerd door Pieter Wil- em van Zwieten, de genealoge itokebrand uit Heemskerk die ten hele clan had opgetrom- neld. Huis ter Swieten is een lichtkasteel geworden en de 'oorzaten zijn in het rijk der lemelen opgenomen. Maar in 976 gaat het geslacht zich weer roeren. Gisteren, staande Ie reünie, werd een nieuwe Nederlandse bond opgericht lie een band wil bevorderen. Tientallen handen gingen om- ïoog, ten teken dat er een Van Swieten-vereniging moest ko nen, waarbij men ook de vele londerden andere Van Zwie- ens, die gisteren niet aanwe zig konden zijn, wil betrekken. Er werd een werkgroep ge vormd om de zaak verder uit le werken. Zo moet er bijvoor beeld ook een Van Zwieten- krant periodiek gaan verschij nen. De samenkomst was zo^ boeiend, dat ik er niet van weg te slaan was. Daarom heb ik me nogmaals op die familie ^geconcentreerd. Ooit was er een Zwieten aan de Zwiet, maar dat komt niet meer te rug. Alleen het geslacht weert zich opnieuw geducht. Het was meteen al gezellig, in de Hooi- berg, de ontvangstruimte van ngigant Heineken die Swieten onzichtbaar laat voortleven in v onzicht het industriële parklandschap en nu gastheer speelde voor mensen die naar hun baker mat waren teruggekeerd. Van Zwietens uit noord, zuid, oost en west, in allerlei rangen en standen onder wie burgemees ter Van Zwieten van Valkens- waard. Er was een kleine stand ingericht met fraaie re producties van het Huis ter Swieten en kleurige wapen bordjes, stamboomrollen en foto's van de heilige plaatsen. Men begon zich aan elkaar voor te stellen: „Van Zwieten, hoe maakt u het?" Opeens een mededeling vanuit de telefoon centrale: „Er is telefoon voor de heer Van Zwieteneen aardigheid die danige beroe ring verwekte. Daar stond spil Pieter uit Heemskerk, verslaafd aan de stamboom, achter de kathe der. Want het ging er gedegen aan toe op die hereniging die een beetje het karakter van een werkbezoek had. „Want het doel waarnaar wij streven is een algemene stamboom .van alle Van Zwietens". De Heemskerkse Van Zwieten, die in mijn ogen uitgegroeid is tot een super-hobbyist, zette zich met zijn dia's en uitge breide historische familieken nis aan het werk voor zijn verre en meer nabije neven en nichten. Hij wist alles te ver tellen over de plaats waar de oorsprong van de Van Zwie tens heeft gelegen, thans nog slechts het kleine eilandje te Honderd Van Zwietens aan de slotgracht van waar eens het kasteel van hun voorvaderen heeft gestaan op het huidige terrein van Heineken. midden van het brouwersdo mein. Ergens in de grond moet volgens de overlevering nog een „gouden wieg" verborgen zijn, een Van Zwietenschat die men ooit nog eens hoopt tegen te zullen komen. De tientallen Van Zwietens in die Hooiberg moeten een hoogst merkwaardig gevoel hebben gehad, toen Heems kerkse Pieter, goochelend met jaartallen, met beroemde na men en historische situaties een middeleeuwse kijk gaf op hun bloedeigen verleden. „Kijk, die glorieuze Boudewijn van Swieten, op de schildering geknield liggend voor de H. Maagd, met even vrome vrouw, kinderen en kleinkin deren en met alle beschikbare familiewapens boven de hoofden, moet toch efiht wel onze opa zijn geweest. Een heel verre opa dan. Maar to ch Boudewijn was eeris schatbewaarder van de Hol landse graaf. Het gastenboek stond vol met maar één naam: Van Zwieten. Maar er was bijna geen Van Zwieten die ook maar iets weg had in zijn trekken van een ander spontaan opgedoken fa milielid, van wie tot voor een uur het bestaan nog niet eens bekend was. Men bleef dan ook erg lang netjes „U" tegen elkaar zeggen, voor een deel althans. Het was hooguit „heer Pieter" of „heer Jan" en „heer Adriaan". Heineken hield aan het bezoek ook wat over: twee Van Zwieten-familiewapens, die opgehangen zullen worden in een vertrek, dat binnenkort de Van Zwieten-kamer gaat heten. Natuurlijk was èr een uitgebreide excursie over de Zoeterwoudse Heineken-vesti- ging die op weg is om eens met een jaarlijkse produktie van 10 miljoen hectoliter bier 's werelds grootste brouwerij te worden. Krullende Heine- ken-neuzen en kleumende Van Zwietens, want het was water koud gisteren, in die gistende omgeving. Op de historische Swieten- plek, met in de buurt nerveuze waterhoentjes in de „slot- kuip", gingen de uitverkore nen op de foto, hun eeuwenou de geboortegrond onder de voeten. Er hadden nog vele andere Van Zwietens willen komen, maar de biergastheer kon er niet meer herbergen. Volgend jaar wil de familie het nog grootser gaan doen, in het Veluwse 't Harde. Maar de Van Zwietens mogen volgend jaar ook terugkomen van de biermensen die werkelijk hele maal gecharmeerd waren van deze familie. Hiephiep hoera en hartstikke leuk vond men dat, want een vers getapt pils je en een hartig hapje gaan er altijd wel in op zo'n inspan nende dag. Uitspanning na de excursie. D'r even lekker voor gaan zit ten. Daar was Pieter weer ach ter de katheder om nog meer wetenswaardigheden uit de doeken te doen. Er werden nog een paar imposante voor vaderen geïntroduceerd: de lijfarts van Maria Therèsia, de Atjeh-generaal en er was een vreemd verhaal over een Van Zwieten, die bij Aarlander- veen op jacht wilde gaan, maar ontvoerd werd, waarop zijn pa met honderd huurlin gen te paard achter de snoo daards aanging, hetgeen hem op een tocht door half Neder land en België kwam te staan. Er waren rare snuiters bij, bij die Van Zwietens. Gisteren trouwens ook; over het alge meen zijn het vrolijke klanten. Na de sherry en het bier rees ergens eensklaps dé grote vraag: „Vertel ons, heer Pie ter, zijn wij eigenlijk met z'n allen van adel?" Pieter moest zijn familie helaas teleurstel len, want het is nooit bewezèn, dat een Heer van Zwieten een echte edelman is geweest: „Hij was alleen maai- 't mannetje van het Huis". Dat wist men dan ook weer. Stijgende ge moedelijkheid verder en een ideale gelegenheid om een fa milievete uit te vechten als die bestond, maar bij de Van Zwietens die elkaar nauwe lijks kennen is alles koek en ei. Tegen zes uur was het een algemeen „tot ziens" en de ge zichten stonden voldaan. Een hobby in de vierde versnelling van heer Pieter die gisteren erg aanstekelijk heeft gewerkt. Als de vereniging er eenmaal is, hoop ik u daarvan op de hoogte te brengen. iEIDEN In een emotionele ergadering heeft gisteravond et Wijkkollektief Plan Noord esloten het verkiezingsregle- nt zoals dat door zijn be tuur werd voorgesteld door en ad hoe gevormde commis- ie nader te laten onderzoeken, lit besluit was het sluitstuk di an een veelbewogen vergade- Ing waarin het vraagstuk cen- wtlraal stond hoe de bewoners lisman de wijk bij de besluitvor- ling van het kollektief betrok- en kunnen worden. Het thans ah itting hebbende voorlopige ttuur had dit verkiezingsreg- ïent opgesteld, maar het iti- tuitte op ernstige befcwaren bij unfe meerderheid der leden. tt Wijkkollektief is het over koepelende orgaan van doel groepen die in de wijk Leiden Noord werkzaam zijn. Het kol lektief bestaat nog niet zo lang en geniet daarom bij het groot ste deel van de bewoners nau welijks enige bekendheid. En déér wilde het voorlopige be stuur middels het voorgestelde kiesreglement verandering in brengen. „Als alle bewoners van de wijk betrokken worden bij de verkiezing van het bestuur dan zijn we een stuk verder" lichtte voorzitter Vervoorn toe. Maar hij stuitte hierbij op hefti ge bezwaren van de meeste le den der vergadering. Deze von den dat de vergadering zélf, en niet het bestuur, in de aandacht van de wijkbewoners gebracht moest worden. „Ik vind dit kies reglement een beetje overdre ven", merkte een der aanwezi gen op, „vooral als je bedenkt dat het bestuur niets anders moet doen dan uitvoeren wat de vergadering opdraagt. Zo'n be stuur hoeft toch niet met zoveel omhaal gekozen te worden? Haal de bewoners hier naar toe, naar de vergadering zelf, dan is alles opgelost". Voorzitter Vervoorn vreesde echter dat hierdoor de wijkbe woners gedomineerd zouden worden door de doelgroepen waaruit het Kollektief ontstaan is. Maar ook dit werd met kracht door een aantal leden tegengesproken. „Door ze een bestuur te laten kiezen van een orgaan dat ze nauwelijks ken nen, geef je ze een zoethoudertje in plaats dat je tracht ze daad werkelijk bij de besluitvorming te betrekken", protesteerde een van de leden. Het dilemma mondde tenslotte uit in een bewogen diskussie die tot tegen het middernachtelijk uur duurde, maar men was niet bij machte de beide standpun ten dichter bij elkaar te bren gen. Tenslotte besloot men tot de vorming van een brede com missie, om zo alle argumenten nog eens rustig te bekijken. Hiermee kon het merendeel der aanwezigen zich verenigen. De opnames voor de nieuwe Nederlandse film „Soldaat van Oranje" in Leiden zijn gisteravond beëindigd. Op het Rapen burg werd een groot vuur werk afgestoken. In de film is dit het moment dat Erik, de hoofdpersoon, zijn buil aan de Leidse Universiteit behaalt. Op het Rapenburg werden de jaren veertig te ruggehaald. Peërieke ver sieringen en oude voertui gen geven de gracht een romatisch beeld. Guido de Moor en Eddy Brugman LEIDEN De Haagse Come die speelt aanstaande dinsdag het toneelstuk „Butley" in de Leidse Schouwburg. De voor stelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 12,50 en 7,50, voor CJP- houders en 65-plussers 6,25 en voor inschrijvers van K O 11,50 en 6,75. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K. O, Oude Vest 45, Leiden, dagelijks van negen tot drie uur. Ben Butley, de (anti-)held, naar wie Simon Gray zijn stuk heeft genoemd, doceert net als Gray zelf Engels aan de universiteit van Londen. Het onderwijs bevredigt hem niet en het leven nog veel minder. Zijn omgeving vrienden, collega's, studenten eri, zolang hun huwelijk duurde, zijn vrouw Anne moet die on vrede zwaar bezuren, want Butley is een meester in het tergen, katten en jennen van zijn medemensen. Hij verstaat de kunst zijn bit terheid en zijn misnoegen te rug te spelen op anderen en zichzelf voor ongewenst mede lijden te behoeden door een grimmig sarkasme, dat van een virtuoze galgehumor ge tuigt Het wezenlijke thema van het stuk is heel serieus: de kwets baarheid van een intelligent mens, die zijn pijnlijk bewust is van zijn tekortschieten op gevoelsmatig gebied. (Valkenburg - in «n Itthrijven van Gedeputeerde JStaten der Provincie Zuid-Hol- l'uid aan de Verkeerswerkgroep IVtlkenburg aan de Rijn/Kat- jwijk over het bezwaarschrift jdat de werkgroep had inge diend over het bestemmings plan „Dorp 74" heeft het colle- Jfe van GS meegedeeld dat zij /'het standpunt van de werk- foep deelt, dat de Hoofdstraat niet meer verbreed mag wor sen. En hetzelfde geldt voor de ibnig over de Torenvlietswate- Het college is het er met de werkgroep mee eens dat een verbrede Hoofdstraat aanlei ding zal geven tot nog harder, rijden door de dorpskern en ook dat die verbrede Hoofd straat weer meer verkeer zou gaan aantrekken. Óp bovengenoemde punten moet nu het bestemmingsplan „Dorp 74" worden gewijzigd. Over de brug over de Toren- vlietswatering had de werk groep naar voren gebracht dat deze brug nu als een zeer wen selijke en goede drempel func tioneert voor het verkeer dat vanuit de richting Leiden het dorp in komt rijden met hoge snelheden. Een brede brug zou ongetwijfeld met zich meebren gen dat men helemaal geën be-, lemmering meer zou vinden om de hoge snelheden door het' dorp heen te handhaven, met alle ernstige gevolgen van dien. De verkeersenquête van de werkgroep gaat vandaag van start Met de resultaten van deze enquête wil de werkgroep nu vooral de spoedige aanleg van een randweg om het dorp pro beren te bespoedigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5