Ik moet aan de bel trekken" „We ligg Den Haag en niet van wakker" VAN ROMPU OVER UITLATINGEN OVER DOPING HARRY VOS VAN FEYENOORD: Mondelinge behandeling gele kaart Mansveld Jim van Rompu: „Onder een goede borrel komen de tongen los. maar als het wat officiëler wordt houdt iedereen zijn mond." AMSTERDAM Jimmy van Rompu, bedrijfsarts bij de Hoogovens en clu barts van AZ '67 stond de afgelopen dagen in het middelpunt van de be langstelling nadat hij na de bikkel harde slijtageslag AZ '67 - Roda JC opperde dat het tijd wordt om binnen het betaalde voetbal steekproefsge wijs te controleren op het gebruik van stimulerende middelen. Een sug gestie die nogal wat emoties heeft losgewoeld. Van Rompu (57) weet eigenlijk niet goed raad met al die belangstelling. Vraagt zich herhaal delijk af waarom nu eigenlijk alle mogelijke nieuwsmedia, tot in België toe, zich als aasgie ren gestort hebben op zijn uitspraken. Stelt voor zichzelf vast dat het begrip doping omge ven wordt door een waas van geheimzinnig heid. Sterker nog dan hij vermoed had toen hij publiekelijk de dopingcontrole aan de orde stelde. Realiseert zich vervolgens dat hij wel licht enigszins onbezonnen gehandeld heeft de afgelopen dagen. Besluit echter door te zetten. Waarom deze actie? Van Rompu: „Omdat ik er genoeg van heb. Innerlijk heb ik het gevoel dat ik aan de bel moet trekken. Jarenlang ben ik bezig met doping. Een periode waarin ik vele gesprekken gevoerd heb met collega's. Ook op bijeenkom sten van clubartsen heb ik bij herhaling gepro beerd over stimulerende middelen te praten. Je stuit echter op één grote muur. Ja, onder een goede borrel, dan komen de tongen los. Maar zodra het om een wat officiëler gesprek gaat houdt iedereen zijn mond. Dat wil ik met deze actie doorbreken. Omdat ik de indruk heb dat het fout gaat. Ik kan m'n ogen en m'n mond niet dichthouden. Ik zie het om me heen, steeds meer spelers slikken. Een funeste ontwikkeling. Een gevaarlijke ook, want doping is zo link dat er de grootst mogelijke problemen van kunnen komen. Als clubarts van AZ moet ik mijn spelers daartegen beschermen. Vandaar ook deze actie. Ik zou als arts falen indien ik zonder tegenactie te nemen zou toestaan dat mijn spelers straks het slachtoffer worden van ge drogeerde tegenstanders". Zelf gegeven „Ik heb zelf wel eens stimulerende middelen gegeven aan voetballers. Nooit op grote schaal, maar wel op beperkte. Dat was bij Telstar, FC Amsterdam, toen nog DWS en later bij Den Haag. Bij DWS heb ik zelfs een heel experiment gedaan. In overleg met de speler, die stond er helemaal achter om nu eens te onderzoeken in hoeverre amfetaminen bevorderlijk voor de prestaties zouden zijn. Dat was de Noor Finn Seemann. Een ontzet tend goede voetballer die alles met de bal kon doen. Hij was echter erg laconiek, daarom kwam het er niet altijd uit. Dat is ook de reden geweest om met hem te experimenteren. Hij was zelf overigens volkomen op de hoogte van wat ik met hem deed. Hij kreeg amfetaminen. Eerst een tabletje, later opgevoerd tot vijf. Een behoorlijke dosis trou wens. Maar tijdens het experiment niet erg omdat Finn onder stringente medische behan deling stond van mij. Het resultaat was echter nihil. Seemann ging er beslist niet beter van voetballen. Vandaar dat we zijn gestopt. De pluspunten waren te gering. Stimulerende middelen hebben invloed op gewenning, versla ving, ontremming, verleggen van de vermoeid- heidsgrens, verleggen van de pijngrens en de coördinatie. Voor een voetballer is het natuur lijk prettig om de vermoeidheidsgrens te verleg gen. En dat gebeurde met Seemann. Zijn loop vermogen steeg. Zo ook werd zijn pijngrens verlegd. Gevaarlijk overigens, want daarmee open je de weg voor uiterst efnstige blessures. Tegenover dat beter overwinnen van de ver moeidheid staat gewenning, verslaving en ont remming. Dat alles heeft mij tot de conclusie gebracht dat het toedienen van stimulerende middelen een zinloze affaire is. Bij een mara thonloper of bij een wielrenner die een tijdrit moet rijden van zo'n 50 km. heeft het zin om stimulantia te gebruiken. Bij een voetballer niet. Die heeft onder het spelen zijn hersens nodig. Hij is tenslotte met anderen sport aan het beoefenen. Stimulerende middelen zijn daarbij volstrekt zinloos. Wat heb je aan een speler die weliswaar twee maal drie kwartier geweldig hard kan lopen, maar wiens coördina tie dermate gestoord is dat hij binnen het team nauwelijks functioneert". Betrapt Bij AZ kan het bij een onverwachte controle gebeuren dat een enkele speler op het gebruik van doping betrapt wordt. Om de doodeenvou dige reden dat soms in dagen voorafgaande aan de wedstrijd een geneesmiddel wordt toe gediend dat verboden stoffen bevat Let wel goed op wat ik zeg. Ik praat over geneesmidde len en niet over stimulerende middelen". „Ik kan niet te vaak benadrukken dat het hier om echte geneesmiddelen gaat. Neem Peter Arntz. Die heeft wel eens last van z'n luchtwe gen. Bij Go Ahead kreeg hij daar wel eens iets voor. Hij heeft mij er ook om gevraagd Ik heb het hem gegeven. Volkomen onschuldig. Iedere dokter schrijft het voor wanneer een patiënt bij hem komt met die klachten. Het middel bevat echter wel een stof die op de lijst van de verboden middelen staat. Een ander voor beeld. Nog simpeler. Hugo Hovenkamp. Had laatst last van z'n darmen. Kan ieder mens gebeuren. Een ieder zal met die klachten naar de dokter gaan en krijgt vervolgens een genees middel. Dat heeft Hugo van mij ook gekregen. Maar ook binnen dat geneesmiddel zit een stof die verboden is. Bij doping moet je een verschil maken tussen geneesmiddelen en amfetaminen. Een verschil dat de internationale lijst van verboden midde len niet, of in ieder geval onvoldoende maakt". Verkouden „Iédere voetballer is wel eens een beetje ver kouden, zeker zo rond de winter. Meestal kunnen ze echter toch wel spelen omdat je ze iets geeft tegen die verkoudheid. Straks bij dopingcontrole, met als maatstaf de huidige lijst, kan het dan gebeuren dat een heel elftal op doping wordt betrapt. Waarbij het idiote dat van stimulerende middelen helemaal geen sprake is". De dopingcontrole praktisch uitvoer baar maken is inderdaad een pro bleem. De lijst veranderen, dat is een oplossing. Verder zal het inderdaad niet gemakkelijk zijn om een water dicht systeem te vinden. Maar dat is mijn zaak niet. Ik wil het taboe door breken". ROB HARTOG (wee clubs in upwedstrijd USSEL Aan het toernooi de EEG-cup zal Nederland it twee clubs mogen meedoeh, kampioen van de eerste divi- en de winnaar van de na- npetitie. Van de negen lan- i toonden Italië', Engeland, aiemarken, Frankrijk, België, xemburg en Nederland zich thousiast voor het plan. hotland was geïnteresseerd, et enige land dat zich nog zijdig hield was West-Duits- nd. In principe is_ bepaald dat haf het seizoen 1977/78 met toernooi zal worden begon- Qeine winst oor Kinzo MSTELVEEN - Kinzo heeft steravond in Amstelveen de rste wedstrijd voor groep D in het toernooi om de Europa up voor landskampioenen te lden Aspo Tours uit Frankrijk q et 88—85 gewonnen. Bij de Aist stonden de Fransen m^t 3' 543 voor. Er waren 300 toe- |6 houwers. De punten kwamen 3flP naam van: Kinzo: Wallace 24, ells 20, Faber 14, Kruidhof 10, luim 9, Fopma 7 en Ten Hoeve spo: Bowen 28, Bradley 27, acher 10, Senegal 8, Menyard Fremondiere 6. Wenen 3 2 1 5 263-271 mstelveen 3 1 2 4 233-250 265-277 4lerkel trainer an Augsburg UGSBURG Oud-coach van et Nederlandse elftal, de Oos- nrijker Max Merkel, wordt ainer van FC Augsburg, een ub uit de tweede Bundesliga. et bestuur van Augsburg ont- teoeg deze week trainer Gerd I öenne. Merkel, die in maart van it jaar werd ontslagen bij de undesligaclub Schalke'04, zal echts tot het einde van het eizoen bij Augsburg blijven. URIJN Voor het bedrag van en miljoen pond (395.000 gul- i en) heeft de Italiaanse voetbal- lub Juventus een optie verwor- en op Kevin Keegan, de ster- peler van de Engelse kampioen iverpool. Vujadin Boskov lijkt suc ces te gaan krijgen met zijn aanpak bij Feyenoord. (Vj.l onze sportredactie) J de overmanning van 8-2 op Go G - In de eredivisie liggen de papieren sinds Ahead Eagles, maar daar liggen DEN HAAG zondag veel duidelijker op de tafel na Feyenoords overwin ning op landskampioen PSV, dat in de race is afgevallen. we niet wakker van. De sfeer is - - - - bij ons nooit zo goed geweest als Ajax evenwel beslist met. De Amsterdammers staan op nu. We voelen ons een groep, hun grote rivaal Feyenoord slechts een punt achter, terwijl Dat het eindelijk zover gekomen Roda JC met twee punten achter op het derde plan staat, is heeft uiteraard verschillende Zondag zal de Kuip wel veel bezoekers trekken als FC oorzaken waarover ik liever niet Den Haag verschijnt. De selectie van Anton Malatinsky wil praten. Wel kan ik zeggen onderging één wijziging, want Martin Jol keerde na een dat we dolgelukkig zijn met trai- strafuitsluiting terug. Le,x Schoenmaker bleef buitenspel. ner Vujadin Boskov. De man is De opstelling wordt pas later opgemaakt, mede omdat ^el ^ns.m de Pers beschreven Jeugdelftal vanavond de strafzaak tegen Aad Mansveld aan de orde als Am,n van komt. Jansen beloven interessant te worden. Verder blijft de vraag of de Zuiderparkers het sterke mid denveld van Feyenoord kan weerstaan, mede omdat Willy Kreuz, Theo de Jong en Wim Jansen in grote vorm zijn. Dit duel staat onder hoede van de Amsterdammer Bart Ram. Anton Malatinsky geeft zijn opstelling nog niet prijs, omdat het wachten is op de uitspraak in de zaak- Mansveld vanavond. FC Den Haag (Vroeger ADO) is immer een lastige tegenstander geweest voor Feyenoord. Zowel in de Kuip als in het Zuider park verspeelde Feyenoord menig punt en ook nu is zo iets beslist niet ui^esloten. Uite raard is van vitaal belang of aanvoerder Aad Mansveld kan meespelen. Is dat niet het geval dan speelt waarschijnlijk Rob Ouwehand 'als ausputzer en Martin Jol als rechterflankverdediger, tenzij Leo de Caluwé alsnog de voor keur krijgt. als de „Amin" van Feyenoord, maar deze betiteling komt be slist niet uit de koker van één onzer spelers. Ik kan alleen maar goeds zeggen over onze coach die nooit verslapt en daardoor zijn stempel nadruk- De Rotterdammers beschouwen kelijk heeft gezet op de gehele de wedstrijd tegen FC Den Haag als een Haag als een dood gewoon duel. Harry Vos, Haag se sigarenwinkelier en linker flankverdediger van Feyenoord: „Natuurlijk heeft FC Den Haag een knappe oppepper gehad van selectie. De eerste plaats bewijst dit meer dan voldoende", aldus de Feyenoorder. Dat het er in de Kuip pittig aan toe zal gaan staat als een paal boven water. Vooral de duels tussen Simon van Vliet en Nico In de eerste klasse van de be taalde jeugdelftallen zit de equi pe van Rinus Loof in de lift. Op het leidende trio-Ajax, Feye noord, Sparta-bedraagt de ach terstand drie punten. Morgen vindt in het Zuiderpark een top- duel plaats, want om half drie gaan Ajax en FC Den Haag in de clinch. De mannen van Loof zijn slechts gebaat met een over winning. De formatie van FC Den Haag wordt pas later sa mengesteld. Harry Vos: „De stemming bij Feyenoord is uitstekend.' schakers via ïtr- unman remise IAIFA Het Nederlandse chaakteam heeft tijdens de Jlympiadé in Haifa een gelijk- pel behaald (2—2) tegen Argen- inië. Aanvankelijk keek de iloeg tegen een achterstand van -.5—0,5 aan, maar in twee hang- 'artijen greep Nederland alsnog inderhalf punt. Verantwoorde- ijk daarvoor was Jan Timman lie in tweede zitting Najdorf versloeg, terwijl Ree alsnog tot .emise kwam tegen Quinteros. Eerder had Donner Remise ge speeld tegen Panno en had Lig- erink verloren van Bronstein. ^rans Kuypers gaf het afgebro ken duel tegen de Zwitser Huss zonder verder spelen gewonnen, zodat de eindstand van dat duel 2.5—1.5 werd. de vierde ronde is Neder land^ niet meer bij de eerste zes, aangevoerd door West-Duits- land, geklasseerd. 5e Nederlandse dames versloe met 2,5—0.5 Denemarken. Zeist - De strafzaak tegen Jef Blatter, de Rodaspeler, die zondag j.l. de rode kaart kreeg in de wedstrijd tegen AZ'67, zal vanavond mondeling worden afgehandeld. Dan komen eveneens ter sprake de gele kaarten, die werden uitgereiktaan Aad Mansveld (tegen Go Ahead Eagles) en AZ-speler Hovenkamp (tegen Roda). Bij de schriftelijke behandeling van gisteren werd G. van Berlo, (Helmond Sport) die in de wedstrijd tegen Excelsior eerst een gele kaart opliep en vervolgens uit het veld werd gestuurd, drie wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van honderd gulden opgelegd. D. Lodeweges (Go Ahead Eagles) kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 150,-. E. Marijnissen van NEC werd dezelfde straf opgelegd. C. Swerissen van F.C. Amsterdam kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk, een boete van 100, en een voorwaardelijke straf van nog een wedstrijd. De volgende spelers kregen een boeking: J. Hermans (WV), S. Savic (Eindhoven), N. Vreysen (Feyenoord), W. Swaan (Willem II), C. van Kooten (G.A. Eagles) en F. J. Thijssen (F.C. Twente). Jeugdspeler P. Wijnberg van FC Utrecht werd gestraft met drie wedstrijden onvoorwaarde lijk, terwijl een voorwaardelijke schorsing werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Tegen -dit laatste mag hij verweer voeren. Voorts kregen N. Baas (Veendam) en E. Visser (SW) twee wedstrij den onvoorwaardelijk. De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.9.76 heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Twee favorieten op Haags biljart (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG, De eerste twee ronden van de distrikstfinale driebanden-klein tweede klasse hebben aangetoond, dat de strijd om de titel hoogstwaarschijnlijk zal gaan tussen Willem Heiden- reich en Harry Koperberg. Beide spelers zijn nog ongeslagen en spelen met goede moyennes. De enige die dit tweetal nog zal kunnen volgen is invaller Ger Roest. Hij maakt tot nog toe een uitstekende indruk. Heidenreich speelde op de eerste avond de sterkste partij in 46 beurten, terwijl Koperberg in de eerste de beste ronde het voor deze klasse geldende rekord hoogste serie, in het bezit van Berk hout met zeven, naar acht tilde. Titelverdediger Bertus Osse moet in dit toernooi vanwege ziekte verstek laten gaan. De stand na twee ronden is: 1. Willem Heidenreich 4/0.458; 2. Harry Koperberg 4/0.446; 3. Ger Roest 2/0.480; 4. Jan Janse 2/0. 376; 5. Jan Cusefl 2/0 366; 6. Johan Berkhout 2/0.328; 7. Rinus Kuiper 0/0.327; 8. Jan Bieshaar Tweemaal verlies Wim van Deventer DEVENTER Wim van De venter is na de eerste dag van de biljarttitelstrijd om de ka- derkroon 47/2 zonder punten ge bleven. De Hagenaar verloor in het in Deventer gisteren begon nen toernooi in de eerste ronde van Louis Havermans (400—347) en in de tweede ron de van Christ van der Smissen (400—175). Uitslagen eerste ronde: Bessems- Velthuid 400-135/12; Havermans- Steures 400-309/8; Vultink-Bongers 400-77/4; v.d. Smissen-Van Deventer 400-175/7; tweede ronde: Bessems- Steures 400-303/7; Havermans-Van Deventer 400-347/10; v.d. Smissen- Bongers 400-19/3; Velthuis-Vultink 218/400/12. Stand: 1. v.d. Smissen 2. Vul tink 3. Havermans 4. Bessems 5. Steures 6. v. Deventer 7. Velthuis 8. Bongers 4/396/80.00 4/350/50.00 4/185/44.44 4/341/42.10 0/112/40.80 0/170/30.70 0/ 85/14.70 01 45/13.71 Spelers Tilburg willen afzien van Oranje (Van onze sportcorrespondent) TILBURG Het Nederlandse ijshoc- keyteam, zal in de twee geplande inter lands op 9 en 10 november in en tegen Noorwegen, waarschijnlijk zonder spe lers van landskampioen Tilburg Trap pers moeten uitkomen. De zeven door bondscoach Hal Laycoe geselecteerde spelers van Tilburg Trap pers, hebben na onderling overleg una niem te kennen gegeven, voor deze inter land te willen bedanken in verband met het zware competitieprogramma in die periode. Wielheesen uitblinker ijshockeyteam Gullegem - Het Nederlandse ijs- hockeyteam heeft in zijn eerste wedstrijd onder leiding van de nieuwe bondscoach Hal Laycoe een magere zege behaald op België: $-7, <1-2,1-4, 5-3) de lang niet volledige Nederlandse se lectie kwam in het Belgische Gullegem in twee perioden met toereikend spel, hetgeen goed was voor een voorsprong van 6-2. In de derde en laatste periode geloofde de ploeg het wel en spaarde zich duidelijk voor de competitiewedstrijden van vrij dag en zaterdag. De Belgen, bij het toernooi om de wereldtitel spelend in de C-groep, konden daardoor nog iets terug doen. Het team, dat uitsluitend be stond uit spelers van Brussel en Olympia Antwerpen (tweede di visie) haalde met 5-3 de laatste periode naar zich toe. Te weinig om Nederland nog te bedreigen. Aan Nederlandse kant had Har ry Wielheesen zijn kwaliteiten als schutter getoond. Hij doel puntte vier keer. De overige treffers kwamen op naam van Koopmans (2), McDonald, Joos- ten en de Heer. CITROËN* MEMO goed nieuws van de Citroen agent •$géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit la Citroen Lotto/toto invulde, krijgt ƒ589.423,- bruto. De lotto en toto cijfers van de vorige week zijn: Lotto week 43: L j L le prijs: 1 winnaar, die bruto 589.423,- ontvangt; 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto 40.048,- ontvangen; 3e pnjs: 478 winnaars, die elk 502,- ontvangen; 4e prijs: 9.806 winnaars, die elk 32,- ontvangen; 5e prijs:12.383 winnaars, die elk 23.- ontvangen. Toto week 43: Aantal deelnemers: 228.819; Inleg ƒ698.221.-; Pnjzenbedrag. ƒ331.654 98, le prijs: 139 winnaars, die elk ƒ954,- ontvangen; 2e pnjs: 2316 winnaars, die elk 55.- ontvangen; 3e pnjs: 13649 winnaars, die elk 6,- ontvangen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13