i Pond zakt nog verder: beneden 4,- Nieuwe missiesecretaris John Koek niet gewijd 9n toch geen „leek" [ijzelingsdrama in luitsland eindigt iet zelfmoordpoging Carter plukt voordeel in Amerikaans graanland wil banden et Zuid-Af rika andhaven L£d. h Groei wereldbevolking is sterk afgenomen Proces tegen politiemannen verstoord Kerk en wereld KORTE METTEN R llDAG 29 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT? PAGINA 11 (Upi) Een 23-jarige West- heeft gisteren vier gijzelaars jet tijdens een acht unr durende volging door de politie. Aan het kwam een eind toen de man Jf door het hoofd schoot Hij heeft moordpoging overleefd. De gegij- bleven allen ongedeerd, on volgens de politie allemaal toen Paul r werd afgewezen door zijn vriendinnetje. >rak de. 23-jarige Porscher, ex-lid van het vreemdelingenlegioen, in bij een flat in en probeerde daar een 41-jarige moeder e kinderen te verkrachten. De vrouw deed alsof ze een hartaanval kreeg en werd vervolgens met de kinderen in een kelder opgesloten. Vervolgens viel Porscher een meubelwinkel bin nen en nam een 23-jarige verkoopster als gijzelaar mee. Toen de politie hem onsingeld had kreeg hij een vluchtauto met het dreigement dat hij anders het meisje zou doden. Later werd de verkoopster ingeruild tegen een politieman. Op de vlucht naar Simmerath bij de Belgische grens liet hij de agent vrij en vluchtte door de mist en de bossen. Toen de politie hem weer op de hielen zat gijzelde hij een monteur in een garage, die hij later weer uitwisselde tegen een politieagent Uiteindelijk stopte Porscher bij een speeltuin, stapte uit en schoot zich door het hoofd. Salvor toch in a blijven lam - (ANP) - De Ne- Ise zeesleper Smit Salvor ar bemanning moeten )ig op Cuba blijven. Dit imit Internationale N.V. leeld. en bemanning krijgen jestemming van de Cu- autoriteiten de haven ibella de Sagua te verla- olang het gerechtelijk lerzoek niet is afgeslo- rder deze week lieten zo- heer Klepke van Smit tionale als het ministerie litenlandse zaken weten schip en zijn 22 beman- len toestemming hadden n Cuba te verlaten. (Van onze correspondent Simon Win chester) WASHINGTON De welvarende graanverbouwers van de Amerikaanse laagvlakte houden de sleutel in handen tot de 60 stemmen in het college van kiesmannen, die deze acht staten ople veren. Ze zitten er warmpjes bij het gemiddelde inkomen van een boer in Iowa bedraagt 40.000 dollar per jaar. Dit feit, en de garantie dat dit jaar opnieuw een gigantische oogst aan graan en sojabonen weer voor nieuwe welvaart zal zorgen, zou het president Ford in deze staten gemakkelijk moe ten maken. Maar in tenminste drie staten hangt Fords lot aan een zijden draad, en in twee andere staten zal hij zonder twijfel verliezen. Zelfs diep in het korenland, waar de graanprijzen hoog zijn, de velden won derbaarlijk uitgestrekt en waar een con servatieve traditie blijft hangen, wordt de president met enig argwaan beke ken. De reden daarvoor is het embargo dat president Ford vorig jaar op de graanverkopen naar het communisti sche blok heeft gelegd. De graanboeren hebben het hem nog niet vergeven. De president heeft in een aantal van deze boerenstaten een onbedreigde voorsprong op zijn rivaal Carter. De opiniepeilingen geven hem een voor sprong op de droge en barre vlakte van Noord-Dakota en bij de golvende ran ches van Nebraska een staat die zo groot en zo dun bevolkt is dat het derde district voor het congres tweemaal zo groot is als Engeland. Maar die omvang telt niet mee in de race om het Witte Huis: de staten met veel kiesmannen zijn van meer betekenis. De werkelijke belangrijke staten in dit gebied zijn Minnesota (10 stemmen), Wisconsin (11) en Missouri (12) en al deze staten zijn Carters terrein of zullen het hoogst waarschijnlijk zijn. Minnesota, het bastion van Hubert Humphrey's Democratische landarbei derspartij, was de enige graanstaat die Kennedy steunde in 1960 en de enige die in 1968 tegen Nixon stemde (hoewel er een ommezwaai was in 1972). De enorme steun aan Carter was al zeker voordat Carter als zijn vice-presidents- kandidaat Walter Mondale uitkoos, naast Humphrey de tweede Senator voor Minnesota. Deze uitverkiezing bond het „land van de tienduizend me ren" voorgoed aan Carter. Wisconsin, een staat met sterke wortels in een liberaal Scandinavië, zoals trou wens ook Minnesota, is nog niet rots vast aan Carter gebonden. De staat heeft een reputatie zich nogal eens wis selvallig op te stelen: het koos de be ruchte Joe McCarthy en vervolgens Wil liam Proxmire. Traditioneel stemt Wis consin Republikeins in de presidentiële race, maar Democratisch voor Senaat en Huis van Afgevaardigden. De staat is sterk katholiek, en nogal velen zijn wantrouwig "over Carters visie inzake het abortus-vraagstuk. Duizenden Oost-Europeanen wonen in de kleine huizen van Milwaukee en Green Bay. En de komst van Gene McCarthy, als kandidaat voor de „derde partij" in de presidentiële race, moet de kansen van Carter verminderen. Maar de ontevredenheid van de boeren over Ford en de invloed van „buurman" Mondale en de liberale traditie in de hoofdstad Madison, kunnen Carter op 2 november in Wisconsin over de brug helpen. In Missouri is de steun voor Carter vanuit het zuiden doorgedrongen. St. Louis en Kansas City geven Carter de traditionele Democratische steun uit de steden die hem elders in de vlakte ontbreekt. En ontevreden boeren uit het noorden kunnen de oud-gouveneur van Greorgia verder helpen. De Republikeinen hopen nog dat popu laire kandiaten, die zekere winnaars zijn in de strijd om de zetel van Huis en Senaat van Missouri, Ford de over winning kunnen bezorgen. Maar onbe vooroordeelde waarnemers achten dit onwaarschijnlijk, en geven Carter de kans op een kleine overwinning. En tenslotte Iowa, Kansas en Zuid-Da- kota, drie staten met in totaal slechts 19 kiesmannen. In Iowa begon Carter in januari zijn race, en de Democraten zouden nu voor het eerst in dertig jaar deze staat kunnen winnen. Zuid-Dakota is er trots op het lan0 George McG- ovem te hebben gegeven, de door Ni xon in 1972 verslagen Democratische kandidaat Zuid-Dakota is er sterk toe geneigd ieder uit het Witte Huis te werken die herinnert aan de wereld van Nixon. En Kansas, thuisland van Fords vice-presidentskandidaat, senator Bob Dole, is een staat die de Republikeinen natuurlijk niet mogen verliezen. De enige moeilijkheid is dat Kansas waarschijnlijk toch verloren gaat. Kan sas heeft de traditie dat het zijn zonen in de steek laat als de nationale situatie dit vraagt Maar wanneer president Ford zich zelfs niet zeker kan wanen van Kansas, dan is het erg slecht met hem gesteld in een gebied dat de Repu blikeinen eens zonder enige twijfel hun eigen terrein konden noemen. Brandweerlie den ruimen de ravage op in de lobby van het hoofdkwartier van Interpol in Parijs, nadat daar gisteren een bom was ontploft. De schade aan ge bouw en inte rieur is aanzien lijk. Washington (UPI) De groei van de wereldbevolking is de afgelopen vijf jaar vertraagd, zowel door lagere geboorten- cijfers en een algemeen stre ven naar kleinere gezinnen, als door het van honger omkomen van zeker twee miljoen men sen in ontwikkelingslanden. Tot deze conclusie is het in Washington gevestigde onaf hankelijke internationale „Worldwateh Institute" geko men. Deze ontwikkeling zal zich in de rest van deze eeuw voort zetten, maar het is de vraag of de aanhoudende verlaging van de geboortencijfers of een toeneming van de sterftecij fers de grootste invloed zullen hebben, aldus het hoofd van het instituut, Brown. Volgens hem zijn vooral in landen als India, Bangladesj, Sri Lanka en in delen van Afrika talloze slachtoffers gevallen als ge volg van de honger. Vorig jaar bedroeg de gemid delde bevolkingsaanwas over de gehele wereld 1,64 pet, te gen 1,9 in 1970. De verlaging van het geboortencijfer in Chi na in de afgelopen vijf jaar van 32 tot 19 per duizend noemde Brown wellicht het grootste succes op het gebied van de geboortenregeling Een ander hoopvol teken achtte hij de vermindering van de bevol kingsgroei in de Verenigde Staten met éénderde. „De stijging van de geboorten- percentages die in de loop van de jaren zeventig werd ver wacht in verband met het vol wassen worden van de kinde ren van de bevolkingsexplosie na de Tweede Wereldoorlog, is uitgebleven," aldus Brown. ITORK Rtr) De landen van de Europese Gemeenschap gisteren verklaard, dat de wereldgemeenschap banden met anke minderheidsbewind in Zuid-Af rika moet handhaven Ie een vreedzame wijziging aan te moedigen. Dit standpunt oor de Nederlandse ambassadeur dr. J. Kaufmann vertolkt lgemene vergadering van de Verenigde Naties. UI Zuid-Af rika uit alle kringen wensen oprecht een vreedza- randering en een beëindiging van de apartheid, aldus de ring van de .negen'. Volgens dr. Kaufmann betekent apart- en dagelijkse belediging voor miljoenen mensen. „De volke- n onze landen voelen een groeiende emotie en verontwaardi- ver het feit dat dit systeem van geinstitutionaliseerde rassen- ng nog steeds bestaat. Wij veroordelen het stelsel van g gescheiden gemeenschappen voor verschillende rassen en treuren de weigering van de Zuidafrikaanse regering om in te slaan naar een werkelijk multiraciale gemeenschap." ïgen' kunnen het er niet mee eens zijn, dat blanken in frika worden beschouwd als kolonisten die niet het recht om te blijven. Socialistische top in Amsterdam over vrede en ve: iligheid Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ruim vijftig socialistische politici en des kundigen uit praktisch alle Westeuropese partijen zullen op 5 en 6 november in Amsterdam deelnemen aan een conferentie over vrede en veiligheid, geor ganiseerd door de Partij van de Arbeid. Verwacht wordt dat deze confe rentie de aanzet zal geven tot grotere vormen van samenwerk ing tussen Westeuropese socia listische regerings- en politieke leiders met betrekking tot het proces van ontspanning, Verze kering van de veiligheid en te rugdringen van de bewape ningswedloop. Aanwezig op de conferentie zul len o.a. zijn Willy Brandt, voor zitter van de SPD in West-Duits- land, de Portugese premier Ma rio Soares, de Britse minister van defensie Mulley en de Spaanse socialistische leider Freddy Gonsalez. LONDEN (ANP) Het pond sterling heeft op de Londense wisselmarkt nog ongeveer een dollarcent van zijn waarde in de voornaamste Westeuropese valuta's verloren. Ten opzichte van de dollar gaf het Britse geld een koersstijging te zien. De handel verliep aanvankelijk nog nerveus, maar in de loop van de dag werd de stemming steeds rustiger, en nam de druk op het pond wat af. De dollarkoers van het pond markt werd de koers van het was bij het slot van donderdag P°nd vastgesteld op ƒ3,9165- 1,5685-1,5705, ruim één dollar cent boven het laagste peil van de dag. Er waren tekenen dat de Britse centrale bank zich met de handel bemoeide. Volgens sommigen kocht de bank in het begin van de handel vooral pon den die voor onmiddellijke le vering werden aangeboden. Op de Amsterdamse wissel- dag. ƒ3,9215, tegen 4,0355-/4,0405 bij de fixatie op woensdag. De daling van het bankpapier was minder groot. Het publiek dat vandaag ponden wil inwisselen voor Nederlands geld krijgt dan 3,96, ofwel zes cent minder dan donderdag. De verkoopprijs aan het publiek is vastgesteld op ƒ4,16 tegen 4,22 op donder- Bunnies Christy Hefner, de ergename van de Playboy onderneming is hier omringd door de beken de „Bunnies" tijdens een wel komfeestje dat ter gelegenheid van haar bezoek aan de Londen se vestiging ge geven werd. BARCELONA (AP) Leden van de Spaanse politieke politie hebben gisteren te Barcelona, waar die dag een proces begon tegen vier politie- inspecteurs die van wreed optreden werden be schuldigd, op hun eigen wijze hun «misnoegen* doen kennen. Ongeveer 100 politie-in-burger van wie sommigen ploertedoders bij zich hadden, sloegen twee getui gen charge, werkten een advocaat van de getui gen tegen de grond en jouwden de rechter uit toen deze het gerechtsgebouw betrad. Het proces duurde 90 minuten. De pers kwam er niet aan te pas want de journalisten werden door de politiemensen al dan niet hardhandig wegge houden uit de zaal waarbij de waarschuwing werd uitgesproken dat zij een pak slaag zouden krijgen als zij zich niet verwijderden. Rechter Fernando Nieto, wiens hele publiek uit politiemensen be stond, gaf bevel dat het proces moest doorgaan. Hij verwijderde twee geheime politiemensen uit de zaal en zei dat hij alle commentaar op het proces zou bewaren tot over drie of vier dagen, als hij uitspraak deed. ■t als „de man die het weet", maar er als privé-gelovige. die wat meer I en gelegenheid heeft gehad om op I gebied van de missie te studeren, te denken en rond te kijken. Zo ziet ui Koek s.m.a. (31), de nieuwe mis- -seèretaris van het bisdom Rotter- n zichzelf staan aan het begin van Q nieuwe werkkring, die hij deze and heeft overgenomen van pater J. I Ik m.s.c., die na anderhalf jaar de ik vervuld te hebben, zich inmiddels weer als missionaris op de Filippij- i bevindt. Ij -hn Koek hoopt wat langer te blijven ÉS^het Rotterdamse. Hij heeft „s.m.a." gf iter zijn naam staan, hetgeen bete- - -nf, dat hij deel uitmaakt van de ciëteit voor Afrikaanse Missiën, alias „paters van Cadier en Keer". Niette- n is hij leek, géén priester. Dat hij :h lid is met alle rechten en plichten, mogelijk door de eigen aard van deze ïciëteit", die geen religieuze congre- tie is, maar een vereniging van pries- ■s, die missionair werkzaam zijn. t denk wel, dat ik de eiiige ben, die een dergelijke situatie verkeert", zegt Hij gelooft dat een en ander belang- is voor de toekomst: „Wil je als sociëteit iets blijven betekenen, dan zul je ook met leken moeten gaan werken. Bestuur en provinciaal van de s.m.a. staan zeer open hiervoor. Ook mgr. Simonis vond het interessant In rrujn kennismakingsgesprek zei hij: „Uw po sitie als niet-gewijd pastor-missionaris kan ook duidelijke maken, dat de mis sionaire kerk geen zaak is van priester of bisschop alleen, maar juist van iede- Maar „leek" of „niet gewijd" of hoe dan ook, de nieuwe missiesecretaris is zeer missionair en pastoraal gericht ook in zijn voorgeschiedenis. Geboortig uit Haarlem kreeg hij een opleiding aan de Hogeschool voor Theologie en Pasto raat te Heerlen. Gedurende zijn stage daar ging hij naar Ghana, waar hij twee jaar in Teteman in hdt Keta-diocees missionair werkzaam is geweest. Hij hield zich daar bezig met de vor ming van katechisten, hield samen met de* mensen zondagsdiensten en gaf les aan de pedagogische academie. Terug in Nederland studeerde hij missiologie en pastoraal-theologie aan de universi teit van Nijmegen en deed daarna in het dekenaat Brunssum in Limburg op kleinere schaal wat hij nu in een heel bisdom hoopt te doen. Zijn twee jaar in Ghana ziet hij als een belangrijke periode daarbij, vooral ook omdat hij daardoor heeft kunnen kenni smaken met het werk in het veld. „Men probeert daar heel anders kerk te zijn en dat is ook een beetje de lijn naar mijn werk hier. We moeten de verschil lende vormen van kerkzijn met elkaar vergelijken. In Afrika is de kerk anders dan in Latijns Amerika en daar weer anders dan in Nederland. De ontwikke lingen elders moeten dichter bij de gelo vigen van hier worden gebracht. Missie is meer dan het beeld, dat wij ervan hebben. De zending van de kerk is zeer breed en dat zou ik graag benadrukt zien in acties, gesprekken en activitei ten." In dit verband ziet hij zijn taak als tweeledig. Ten eerste als het verschaf fen van informatie via begeleiding, het geven van advies, hulp bij liturgievie ring. Informatie over ontwikkelingen in de derde-wereldlanden, de kerksituatie, projecten en dergelijke. Ten tweede de begeleiding van de vragen, die bij de mensen opkomen rond kerk en wereld en „mijn" plaats daarin. In de praktijk zal dat voornamelijk gebeuren via de dekenale werkgroepen, die vertakkingen hebben naar de paro chies. Nog niet alle parochies, maar dat is wel het streven. Missie behoort tot de verantwoordelijkheid van de kerkge meenschap, ook de plaatselijke. Zij is een wezenlijk element, zoals liturgie en katechese. Bij al het werk voor de missip, met alle dimensies die dit begrip tegenwoordig naar ontwikkelingssamenwerking en vredeswerk heeft, ziet missiesecretaris Koek als gezegd, zijn inzichten niet als alleenzaligmakend. Het geven van infor matie ziet hij als zijn hoofdtaak. Taak van de groepen zal het zijn om te zien hoe het verder moet met als kernvraag hoe men probeert met elkaar kerk te zijn en te trachten vanuit wat onduide lijk is een weg te vinden. Hij heeft zich dan ook geïntroduceerd bij het aanvaarden van zijn werk met een citaat uit het mede door hem ver taalde boek „De opkomst van de derde kerk" van de Duitse missioloog W. Bühlman: „Het is tenslotte niet nodig een landkaart van het Beloofde Land te bezitten voor men Egypte verlaat". In dienst van het Zwitserse werkverband van kerken en zendingsgenootschappen zijn nu twee predikanten uit de derde wereld werkzaam in het zendingsgebied Zwitserland. De predikanten F. Dankwa uit Ghana en Ilabandi uit West-Java gaan in Duitspre kend Zwitserland onder meer de scholen en kerkelijke ge meenten langs om te informe ren over de situatie overzee. Ook nemen zij deel aan pro gramma's voor het tegengaan van de toenemende onkerke lijkheid in sommige delen van Zwitserland. In het Frans sprekende deel van het land is een dominee uit Haiti aan het werk. Solidaridad", de interkerkelij ke actie voor solidariteit met Latijns-Amerika houdt zater dag 13 november een landelij ke informatieve werkdag. De ze weg in „De Open Hof' te Amersfoort, beeft het karakter van een instuif en biedt de bezoeker de mogelijkheid deel te nemen aan gesprekken met een deskundige over diverse onderwerpen. Ook zijn er boe kenstands en films met infor matie. Twee Anglicaanse bisschop pen, Michael Nuttal van Pre toria en Timothy Bavin van Johannesburg, hebben geza menlijk hun gelovigen ver zocht om vrijdags te vasten uit sympathie met de slach toffers van de apartheid en voorts om situaties, gelegen heden en organisaties te mij den, waar naar ras wordt ge discrimineerd. De Anglicanen zouden ook welbewust per soonlijke betrekkingen met mensen van een ander ras moeten onderhouden. Met ingang van 1 november is ds. J. van Dam te Sneek be noemd tot algemeen secretaris van de Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland. Hij volgt ds. Th. van der Laan op, die na een tienjarige dienst als algemeen secretaris per 1 ja nuari als conrector aan het baptistenseminarium te Bosch en Duin verbonden zal zijn. Aan dr. G. D. J. Dingemans te Driebergen, secretaris van de hervormde raad voor de catechese, is de prijs van het LeidseX-egatum Stolpianum" toegekend. Het legaat is in 1753 door Jan Stolp ingesteld. Dr. Dingemans krijgt de prijs voor de studie „Wetmatigheid en wonder", waarop hij in 1974 is gepromoveerd. De be kroning, aldus de toelichting, moet worden gezien als erken ning van het grote belang, dat de studie van dr. Dingemans heeft voor de confrontatie tussen de christelijke religie en de moderne wetenschap Studie in Vaticaan over „migrerende priester" Het Vaticaan bestudeert het denkbeeld van de instelling van het instituut van de „mi grerende priester" die van het platteland naar de land of van het ene naar het andere land gaat. De studie bevindt zich nog in een allerprilst voorstadium en is niet rijp voor bespreking op de bisschoppensynode van vol gend jaar. Zij beoogt verande ringen aan te brengen in de huidige figuur krachens welke de priester te werk is gesteld in een bepaald bisdom waaruit hij niet zonder zijn eigen goed keuring en die van zijn bis schop kan worden overge plaatst „Br is groter mobiliteit nodig als antwoord op het internatio nale tekort en de slechte distri butie van priesters", verklaar de een Vaticaanse woordvoer der. „De diocesane structuur was goed voor een statische samenleving en zo is het eeu wenlang geweest Maar van daag, in een migrerende maat schappij, is behoefte aan een rationeler verdeling van het priesterbestand". In de rooms-katholieke kerk doen zich de laatste jaren dringende tekorten aan ziel zorgers voor in werelddelen als Latijns-Amerika en, iets minder, West-Europa, terwijl hun aantal toeneemt in Afrika en andere voormalige missie gebieden. In veel Europese landen zijn er op het platteland overvloe dig veel priesters en zijn er veel te weinig in de stedelijke conglomeraties, waar ze het meest nodig zijn. De verande ring zou volgens de woord voerder geleidelijk op gang komen en althans in het begin op basis van vrijwilligheid worden toegepast

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11