LANGS OMWEGEN Zilveren spuitgasten van St. Bavo Monsteroverwinningen van Oud-Feyenoord en Swift staan ten voorbeeld aan andere BZB' s BEJAARDEN STOPTEN PLEZIERIG BOLLEN ONDER DE GROND Leython onderschat Tornado: 13 GODYLA BEKERT VERDER VOORRONDEN NORTHGO-CUP lUiNUüKOAG Zü (JK'XOiSttt lavb CUUUAiN 1 rAVjiAA o DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom" 'ik graag mensen tegen. Eike morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Het meest opval lende van het afgelopen vol leybal-weekeinde was wel de eerste nederlaag, die de heren van Leython moesten incasse ren. Leython, dat alle voor gaande wedstrijden met groot gemak had gewonnen, ging met 3—1 de boot in tegen het zeker niet imponerende Tor nado. Onderschatting en een gebrek aan concentratie ston den aan de basis van de eerste nederlaag van de Leidse ploeg. Leython liet zich te veel afleiden door de zwakke arbitrage en wist alleen in de derde set tot een redelijk ni veau te reiken. De 3—1 over winning van het Delftse Tor nado kwam uiteindelijk tot stand via de setstanden 15—13, 15—12, 3—15 en 16—14. Koploper LUSV had geen en kele moeite met het zwak spe lende Sigma-2. Reeds na 50 minuten hadden de Leidse stu denten hun partij via de set standen 159, 156 en 1510 in hun voordeel beslist. LUSV, dat het ontbreken van spelver deler Marten Kingmans goed wist op te vangen, stuitte al leen in het begin van de eerste set op redelijke tegenstand. Sigma wist bij te blijven tot 9—9, maar vooral via sterk aanvalsspel van Roy de Roo en Erwin Zomervrucht kon LUSV doordrukken naar 15—9. Een ontspannen spelend LUSV kon daarna gemakke lijk de 3—0 winst binnen ha len. De heren van Donar hebben zich goed hersteld van de vori ge week geleden nederlaag te LUSV BLIJFT KOPLOPER gen LUSV. Onder aanvoering van uitblinker Adriaan Tim- mers werd Zovoc uit Zoeter- meer naar een regelmatige 3—0 nederlaag gespeeld. (Set standen: 15—5, 15—8 en 15-12). De reserves van Leython heb ben hun eerste punt gehaald. Leython kwam zelfs met 2—1 voor, maar moest toen toezien hoe een sterker GVC alsnog met de winst ging strijken. De 2—3 nederlaag van Leython kwam tot stand via de setstan den 15—11, 13—15, 15-6, 7—15 en 9—15, De dames van LUSV hebben iri een rommelige wedstrijd een 1—3 overwinning behaald op het Delftse Skania. In de vierde set wisten de Leidse studentes, onder leiding van de goed spelende Akkeleen Siebinge en Clema Zoetemelk, een 8—2 achterstand weg te werken en alsnog via de set standen 7—15, 5—15, 158 en 915 de 13 overwinning bin nen te slepen. Haak Novo-2 had geen enkele kans tegen de sterk spelende lijstaanvoerder AV'40. Haak Novo had geen afdoend ant woord op de gevarieerde aan val van de Delftse dames en moest dan ook genoegen ne men met een 3—0 nederlaag. De damesteams van Leython hebben beide een nederlaag geleden. Leython-2 verloor verrassend met 2—3 van Zo voc, terwijl het derde team tegen DOS niet verder kwam dan een ruime 3—0 nederlaag. De stand in de promotie-klas- se is nu: Heren LUSV 6—17, 2/3 Leython en Donar 5—12. Dames: 1 AV40 5—15, 2 DOS 515, Jodan Boys 5—11, 4 Leython-3 5—8. (Van onze sportredactie) GOUDA Godyla heeft de tweede ronde van de strijd om de districtsbeker overleefd. Na in de eerste ronde reeds het sterke DKS Intiem uit Den Haag met 4-2 achter zich gelaten te hebben, zegevierden de Lissenaren gisteravond met 2-5 over het Goudse Verwey Adegeest. De eerste spelperiode verliep minder gunstig voor Godyla. Al vrij snel nam V&A een 1-0 voorsprong, toen het handig profiteerde van een fout van Jos Faas. In samenwerking met Theo Godyla bracht Harrie van der Zwet beide ploegen wel weer op gelijke hoogte, maar de eerste helft werd toch afgesloten met een 2-1 nadelige stand voor Godyla, doordat V&A vlak voor de doelwisseling een numerieke meerder heid bekwaam uitbuitte. Na de pauze verliepen de zaken heel wat positiever. Harrie van der Zwet zette Godyla op 2-2 door een strafschop (Ruud van der Voort was onderuit gehaald) te benutten. Dezelfde Van der Zwet bracht Godyla aan de leiding door een combinatie met Johan Elferink be kwaam af te ronden. Ruud van der Voort bepaalde met twee uitstekende velddoelpunten de eindstand op 2-5 in het voordeel van Godyla. Op negen november ontmoet Godyla in de derde ronde Hoogerwerf uit Hendrik Ido Am bacht. De wedstrijd in Hendrik Ido Ambacht begint om acht uur nm (Van onze sportredactie) LEIDEN De door sporthuis Wout Bergers ter beschikking gestelde Leidse Courant-bal is deze week terecht gekomen bij het C3-juniorenteam van Leidse Boys. De jeugdige Lei- denaars wonnen met maar liefst 23-0 van de C4-junioren van SJZ en hebben daarmee het record in handen van de meest produktieve ploeg. Bij het aanbreken van de theepau ze leek er voor SJZ C4 eigen lijk nog niet bijzonder veel aan de hand. De ruststand was „slechts" 7-0. Na de pauze zou er echter om de twee minuten gescoord worden. Topscorer werd aanvoerder Peter Kool- en. Hij vond zes maal de goede richting. j St. Bavo is niet alleen een psychiatrische verplee- ginrichting in Noordwijkerhout, het instituut be schikt tevens over een brandbestrijdingsapparaat dat thans 25 jaar oud is. Een vrijwillige brandweer, die haar nut reeds tal van malen heeft bewezen, zowel plezierig als in ernst. Een ferme club Bedrijfs Zelfbescherming BZB die in het brandvaste pak zijn mannetje best kan staan. Ik sprak erover met onder-commandant, bevelvoerder en veiligheids functionaris full time G. H. van Dam, een man die bijna over zijn woorden struikelde van vurige gloed, vanwege zijn volledige dagtaak om rampen en ongelukjes buiten de St. Bavo-gemeenschap te houden. Komende vrijdag 29 oktober wordt het zilveren anti-brandfeest gehouden in de toneelzaal met een feestavond. Op die veelbelovende feest- J avond wordt op geen alarm gerekend. Misschien komen branden te weinig voor op St. Bavo, maar S super-blusser Van Dam zit te springen van ongeduld om me te vertellen hoe het allemaal in i| elkaar zit op het terrein. Het d is in elk geval zo, dat de mees- ij te mensen van de technische ij dienst bij de brandweer zijn [betrokken, omdat die langdu rig bij de inrichting werkzaam zijn, langer dan b.v. het ver plegend personeel dat nog we ieens van honk wil verande ren. „Onze parate hap telt op het moment 24 man, volledig gediplomeerd. Van hen zijn er 13 bevoegd om persluchtmas kers te dragen". Dat is geen sinecure, want deze uitverko renen moeten elk jaar weer medisch gekeurd worden en om de vijf jaar moet het diplo ma worden verlengd. Materiaal: een (oude) hoge- drukwagen, een grote wate- ringpomp (2400 liter per mi nuut), een kleine gasstraal (ca paciteit 900 liter per minuut), vier persluchttoestellen. En ,,'t Lummeltje", een stevig geboet seerde mascotte in uniform, trekt zich van alles nauwelijks iets aan. Als het even kan, gaat Lummeltje mee als er geblust moet worden, maar zonder meer is hij van de par tij als er wedstrijden gehou den worden. Dan betekent hij geluk voor het stel door en door geoefende brandweerlie den die hun mannetje uitste kend staan. Iedere maand wordt er één of twee keer geoefend, zowel overdag als 's avonds, in de baas z'n tijd, maar ook in de vrije uren. En dat doen de BZB-ers van St. Bavo met graagte. Er is een goede sa menwerking met de gemeente lijke brandweer die in bepaal de gevallen geassisteerd' kan worden: „We staan ook op zeer goede voet met de regio en met Leiden. Normaal ko men we 3 tot 4 keer per jaar in actie voor kleine interne brandjes. De afgelopen vier jaar zijn we hier betrokken geweest bij zeer grote bran den, met miljoenen guldens schade. We hebben zeker zes van die grote branden gehad, zo heeft ook onze eigen kazer ne in de fik gestaan. Meestal gebeurt dat 's nachts. Van die ervaringen hebben we geleerd, zo zeer, dat hierdoor onze or ganisatie nog beter is gewor den dan ze al was. Ik mag wel zeggen, dat onze BZB probeert model te staan voor bandweer korpsen van andere inrichtin gen". Het hele terrein is beveiligd door het Cerberusbrandmeld- systeem: „per jaar komen via dit systeem ongeveer 56 mel dingen binnen: roken op bed, het smeulen van een prullen mand bijvoorbeeld kan daar- van de oorzaak zijn. Binnen vier minuten 's nachts kunnen we met een ploeg present zijn na een melding, overdag bin nen drie minuten". Zo staat de BZB-ploeg van St. Bavo klaar om in te grijpen. De heer Stik- kelbroek begon 25 jaar gele den ermee en na de broeders Ascarius, Polanius en Fregen- tius - voorzeker brandveilige namen - is nu de heer Verwa ter met het commando belast. Mobiliteit en stootkracht staat bij de BZB St. Bavo op het oliepak geschreven, als het no dig is. Er is één zilveren jubila ris die alle branden in een kwart eeuw heeft overleefd, dat is de heer C. van Zeist, en verder zijn er tien korpsleden die hun koperen feest kunnen vieren. Hulde op 29 oktober dus. Ondercommandant Van Dam schaamt zich er helemaal niet voor als hij zegt, dat iedere brandweerman diep in zijn hart een pyromaan is, „die lekker staat te spuiten". „Wel is het een stress, als er men Van onze sportredactie VOORDWIJK - Maar liefst vierenveertig doelpunten wer- ien er gisteravond genoteerd Jijdens de eerste voorronde jan de strijd om de Northgo- \t)up, waarvan de opbrengsten -'ten goede zullen komen aan 3e Nederlandse Invaliden Sportbond. De overvloedigste 'tyoelpuntenregen viel tijdens He wedstrijd tussen Oud-Feye- %oord en Leidscb Dagblad. r!)nder de bezielende leiding Van topscorer Piet Vrauw- leunt (goed voor vijf treffers) Overspeelde Oud-Feyenoord He „krantenjongens" met tfeaar liefst 13—2. °3ij de doelwisseling stond op 'iet scorebord nog een alles- ;ins redelijke 5—1 tussen stand. De overige Rotterdamse reffers kwamen op naam van Pjfrans Bouwmeester (3x), Rei ser Kreijermaat (2x), Piet ^Steenbergen, Guus Haak en [ffiet Romeijn. Voor het pleidsch Dagblad scoorden Pyan Duivenbode en Verhildt iuegen. Ï,rfen even ongelijke strijd was tussen Swift't Winkeltje en «iet Politiecorps van Noord- ÏVijk. De Noordwijkse gezags dragers, die tijdens het natio nale zaalvoetbaltoernooi voor ii»olitiecorpsen toch nog beslag '"egden op een tweede plaats, Verden naar een kansloze 12—2 nederlaag gespeeld. Pas "bij de tussenstand 80 in het 3egin van de tweede helft kon Dock van Maris het politiever- set enigszins gestalte geven. Dezelfde Van Maris zou ook k^e tweede treffer van Politie v^oordwijk voor zijn rekening ,j}emen. Bij de rust leidde /öwift overigens reeds met 0. De meest produktieve spelers van Swift waren Jan /an der Reijden en Koos van Egmond, die ieder driemaal raak schoten. Jan Pijnacker De doelman van Van 't Zelfde Dijksman is kansloos bij deze schijnbeweging van Sjaak Swart, die het tweede doelpunt voor Jaap Eden Boys gaat scoren. en Piet Gubler scoorden twee maal. De overige doelpunten kwamen op naam van Wim de Roo (hij miste overigens nog een strafschop) en Renzo Can- dido. Het Katwijkse Van 't Zelfde Dijksman leek aanvankelijk helemaal weggespeeld te gaan worden door de Jaap Eden Boys uit Amsterdam met in hun gelederen de uitblinkende Sjaak Swart, Jan Fransz en Theo van Duivenbode Niet al leen leidden de Amsterdam mers reeds na drie minuten spelen met 1—0 door een doel punt van Jan Haverkamp, maar bovendien tekende zich een vrij groot kwaliteitsver schil af. Desondanks kreeg Van 't Zelfde de kans om te rug te komen, maar Eden-goa lie Bertus Hoogerman stopte de strafschop van Jan de Haan, nadat een solerende Cor Pronk onderuit was gehaald. Sjaak Swart bepaalde vervol gens de ruststand op 2—0, ter wijl Jan Fransz vlak na de doelwisseling het verschil op drie treffers bepaalde. Maar Van 't Zelfde kwam sterk te rug. Henk Schaap en Cor Pronk brachten Van 't Zelfde terug tot 3—2. De Jaap Eden Boys schoten echter tijdig wakker en liepen door treffers van Jan Miener, Sjaak Swart en Bram Haverkamp uit naar 2—6. Jan Guyt bepaalde met een fraaie kopstoot de eind stand op 3—6. Eén van de aantrekkelijkste wedstrijden in de uitverkochte Northgo-hal was het duel tus sen BC Faase en EKL. Ook dit was in zekere zin echter een ongelijke strijd. BC Faase was versterkt met de Sparta-spe- lers Bert Jansen en Leen de Goey, terwijl EKL hijgend aan de start kwam, omdat het an derhalf uur voor het treffen met BC Faase nog het compe titieduel met VTL in deLeidse Groenoordhal moest afwer ken. Het tempo, dat EKL aan hield lag dan ook vrij laag, waardoor het verrassingsele ment volkomen verloren ging. Na de openingstreffers van Bert Jansen en Leen de Goey, kwam EKL nog wel terug tot 2—1 door een doelpunt van John Verschoor, maar daarna werd er bijzonder snel beslist over het lot van EKL. Jos van der Berg (2x) en Leen de Goey schoten BC Faase naar een bijzonder eenvoudige 5—1 overwinning. De volgende voorronde van de strijd om de Northgo-Cup wordt verspeeld op woensdag 10 november. Zeeweg, waar de vlaggen bewogen in de stille wind. Fris ging men ertegenaan. Als eerste de 85-jarige Jan Kaptein met een jeugdig koppelgenoot: voorwaarts mars, met de schop in de aanslag. Van Rijn: „Voor het mooie lopen worden punten toegekend..." Een grap die wel werd gewaardeerd. De volgende koppels mochten spieken bij hun voorgaande collega's. In de tussentijd hield Dirk van Rijn de deelnemers hezig met lichamelijke oefeningen: diepe kniebuigingen, bukken, de spieren losmaken. En daarna weer een bevel van gangmaker Van Rijn: „Geef acht en weer voorwaarts, vort". Zo gingen de ontelbare hyacinten en narcissen erin. Onder de koppels was ook de kordate oud-orkestlei- der John Kristel, 68 jaar, oom van sexbom Sylvia Kristel die op het ogenblik in Wenen nauwelijks tot rust schijnt te komen. Ook John moest ook eens overwippen, maar hij ziet wel tegen alle ongemakken op, want hij is geen 20 meer. John Kristel was in een wip klaar met bollen planten. Ik heb niet kunnen nagaan of-ie de bollen allemaal ordentelijk onder heeft gestopt, maar ik hoorde wel dat het Kristels gewoonte niet is om met schoppen en onder te stoppen bollen om te gaan. Hij praat liever over het verleden: „Het wordt wat moeilijker, de laatste tijd. Vroeger wilde ik nog wel eens graag 's nachts op stap, in Amsterdam. Maar dat gaat zo best niet meer. Je bent gewend geweest 40, 50 jaar 's avonds weg te zijn geweest. Dat kan niet meer, hè? Ik heb gelukkig veel hobby's, want het valt niet mee je leven van vroeger te moeten missen. Zo stel ik nu en dan nog wel de klassieke programma's samen voor de ziekenomroep hier. Binnenkort verwacht ik Ben Cra mer op bezoek". Terwijl zijn leeftijdgenoten staan te wroeten in het talud, vertelt John Kristel binnen in het zwembad, bij een warme kop koffie, dat hij best nog weieens wat kwijt zou willen over het oude amusementsleven: Edith Piaff, Louis Davids (die op een avond weieens 80 gulden verdiende), over Toon Hermans, die door Kristel in het vak werd gebracht: „Ik vind, dat die kranten van vandaag eigenlijk te weinig over het artiestenvak schrijven. Vindt u ook niet?" Ik weet het niet, maar het kan best zo zijn. John heeft pas nog een artikel geschreven in Story, over dromen, over artiestendromen. „Je moet het niet lezen voor je slapen gaat, want dan doe je geen oog dicht. Het is gewoon griezelig". Burgemeester Bonnike kwam ook nog even kijken; hij kwam in het Bollenbad op de koffie. „Ik kon niet eerder komen, want vanmorgen moest ik het Zweedse koninklijke bezoek aan Estec ontvangen (groeten van de koningin, mag ik wel zeggen). Ik ben blij, dat ik nog kan zien wat St. Jozef (zo heet nu eenmaal de bejaardenvereniging T.P.) hier kan verrichten. Dit wordt een verfraaiing van ons bollendorp" 's Burge meesters bezoek werd door „De Kneusies" bijzonder op prijs gesteld. Onbegrijpelijk, maar één van de enthousiaste deelnemers aan de Bollenbadse bollen- plantdag verspeelde bij al zijn inspanningen een tand, en hij had er toch al niet zo veel meer.... Over een half jaar steken de vruchten van een bejaardenin spanning alweer groen de kop op, langs de parkeer plaats van het Bollenbad. Zo kan men oud van jaren nog onverlet de eeuwige jeugd in de hand hebben. Leidse Boys C3 wint LC-bal Een volledig uitgerust vrijwillig ploegje, popelend van ongeduld om uit te rukken 't Lummeltje op de voorgrond blijft er overigens ijskoud onder. senlevens bij betrokken zijn. Maar een laat ik zeggen, hooibergbrand is iets fijns, ei genlijk. En na de brand is er de bierpul en het kaartspel Kijk maar naar ons Lummel tje, die heeft die zaken in z'n handen. Dan kom je bij elkaar en worden de lelijke woorden die zijn gevallen (dat hou je, als je intensief bezig bent met blussen) vergeten. Het is een vriendenclub, die een teamver band zo sterk mogelijk wil ma ken en een hoog moreel tracht te handhaven. Een echte brandweerman wil hier nooit meer vanaf. Vechten met vuur is iets geweldigs, erg fijn, moet ik u zeggen. En de achterblij vende vrouwen zijn nog meer brandweerman vaak dan wij zelf. Zij moeten nog maar af wachten of we veilig weer thuis komen. Bovendien sti muleren ze ons dikwijls. Die vrouwen zullen ook worden gehuldigd, mag ik nu wel ver klappen", aldus de heer Van Dam. Aan de bedrijfsbrand weer van St. Bavo mag menig ander vergelijkbaar korps een gleoiend voorbeeld nemen. Op de een of andere gekke manier begon het voorjaar 1977 gisteren al te lonken in Noordwijk aah Zee. In het wat zure, grijze nevelweer werd Bloembollenplantdag ge houden. Een aantal Noordwijkse bejaar den was er goed mee, op initiatief van rustend kweker Dirk van Rijn die de bol len deed aanrukken. Verder was er de bejaarden-vereniging die meehielp om Noordwjk als bloemenbadplaats hoog te houden. Daarom werden er gsteren vele honderden bollen in de grond gezet, recht tegenover het zwembad Bollenbad. Ouwe koek, vindt Dirk van Rijn, want in 1936 werden er al bollen geplant aan de Van Beethovenweg op het Julianaduin. „Wij zijn een club van bejaarden die zich inte resseert in alles wat groeit en bloeit en daarom zijn we verder gegaan met een bloembollenplantdag. Via het dienstencen trum hebben we van het Produktschap van sierteeltprodukten een collectie hyacinten en narcissen gekregen en die gaan vanmid dag de grond in". Dat gebeurde dan ook; tegenover het Bollenbad stonden 14 manden met bollen opgesteld, met daar naast schoppen en juten zakken, ook met bollen. De bejaarden konden aan de slag. in het talud van de De leden van „St. Jozef" aan het werk

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5