MYSTERIEUZE MALAISE ROSWELL Rookverbod tijdens lesuren betutteling Meer geld voor aanleg fietspaden Problemen te over voor omvangrijk overleg Italiaanse katholieken Onzekerheid groeit bij ex-kampioenen Buitoni naar nederlaag Veel interesse voor recordjacht denksporters Schakers ook langs Zwitsers Kerk en wereld KORTE METTEN Frans episcopaat remt hervormingen af uit vrees voor schisma PAGINA 16 ij£-10ö£., WUnAiN 1 U(JJNDE,KL>AO 28 UATUbKK 1876 VOORBURG - Mysteries in de sport, Roswell kan er sinds kort over meepraten. Ze we ten het niet meer in Voor burg:. Trainer manager en spe lers roepen aowat in koor: „We begrijpen er niets van." De emotionele kreet slaat na tuurlijk op de zwakke presta ties van de Voorburgse vol- leybalploeg, twee jaar geleden nog Nederlands kampioen en nu afgezakt tot een beschaam de positie in de middenmoot. „En nu moet je helemaal niet vreemd kijken," roept Kees van Zweeden tot overmaat van ramp, „als we zaterdag tegen Lycurgus weer verlie zen." Dat getuigt niet van zelfvertrouwen, de broodnodi ge eigenschap die hoort bij succes. Maar verklaarbaar is het wel, na een competities tart die wel tot wanhoop moet leiden. Daar was eerst de jobstijding van de blessures van Jacques de Vink, pas overgekomen van Deltalloyd, Peter Kool en Wim Bannink. „Dat komt ervan", zal de sporthater onmiddellijk roepen, „moet je maar niet te hard trainen." En inderdaad is er hard getraind. Harder dan ooit om de achterstand op Starlift, dat een modern aan- valspel in het leven had geroe pen, in te lopen. Maar toevallig kan Roswell bogen op uitste kende medische begeleiding, 4 dus daar zit het 'm niet in. Blessures dus te wijten aan pure pech, waarmee dan me teen de nederlagen in het pril le begin van de competitie zijn verklaard. Daar bleef het niet bij. Twee weken geleden zag Kees van Zweeden met lede ogen de coup van Deltalloyd Kees van Zweeden. aan en nog erger voor hem was de veei te moeizame triomf op „zwakke broeder" Petrus en Paulus. „En dan kan je zeggen," zegt de Voorburgse trainer vertwijfeld, „de blessu res zijn nog niet voor honderd procent genezen, dan be vreemd het me toch, dat ze niet sterker spelen." De trainer vindt* het ver schrikkelijk, de zwakke posi tie van zijn ploeg („Ook tegen over de sponsor kan je dat eigenlijk niet maken") nog er ger voor hem is de conclusie, dat er geen aanwijsbare rede nen zijn. „Ik weet het niet. Bij de training hebben we extra de puntjes op de i gezet en er wordt harder gewerkt dan ooit. Aanwijsbaar zwakke plekken zijn er ook niet. En op de mentaliteit kan je het ook al niet gooien." Kees van Zweeden memoreert dan aan de imponerende overwinning van Roswell onlangs op Star- lift tijdens een vriendschap pelijke ontmoeting. „We heb ben aelfs de derde set in het belang van het massaal opge komen publiek moeten wegge ven. nadat we met 14—11 voorkwamen. In de vierde wonnen we weer met IS—4. Begrijp je dat nou?" Het is wat de impulsieve vol leybalkenner betreft om ra zend van te worden, maar hij berust. „Wat moet ik er dan aan doen? Als je bij atletiek bijvoorbeeld een jongen hebt, die tijdens de training negen tig meter met de speer werpt en hij komt bij de wedstrijd maar tot vijftig meter, kan je toch ook niets doen?" Er mag niet uit geconcludeerd worden dat Rosweel het wel gelooft. In de maandelijkse „praat bijeen komst", gisteravond in sport hal De Vliegermolen, hebben trainer, spelers en manager weer ijverig gezocht naar een verklaring zonder er overigens uit te komen. Jurriën Kooien, aanvoerder van Rosweel heeft zijn hoop gevestigd op de wed strijd yan zaterdag. Lycurgus, vorig jaar een ploeg die werd weggespeeld, behoort nu wel tot de leiders in de eredivisie. „Het is een belangrijke test. Maar ik geloof er in dat het moet lukken. Eens moet die malaise overgaan. Het - grote aantal uren, dat we in de trai ning hebben gestoken moet er eens uitkomen." Kooien is rea list om bij zijn optimisme voor zaterdag ook te vrezen. Met de wedstrijd groeit de onzeker heid. Juist omdat Roswell zo hard traint. „Ik kan me niet herinneren, dat een ploeg zo hard bezig is. Ook met het zoeken naar een Jacques de Vink kampte na zijn komst bij Roswell met een blessure verklaring voor de malaise. Ja, weet je waar het goed mee gaat? Met zaken die niets met de competitie te maken heb ben. Onze voorbereiding bij voorbeeld verliep zo gunstig, dat je wel moest concluderen dat we op de goede weg wa ren. En dan,dit. Elke wedstrijd merk ik het weer, die onzeker heid. Warempel ook bij mij zelf." Jurriën Kooien, een gro tere routinier is er niet in Ne derland, onzeker als een schooljongen. Hij symboliseert de stemming bij Roswell uit stekend. „Weet je, ik ben nog nooit zo mager geweest, zo hard trainen we. Dan is deze situatie toch onbegrijpelijk." Jurriën Kooien geeft nog niet op. En wordt daarbij gesteund door bijvoorbeeld manager Henk Heemskerk, die alle somberheid wegwuift met: „De ploeg blaakt niet van evenwicht. Verder is er niets aan de hand. Ik geloof erin dat we nog steeds tot de top van Nederland behoren. Alleen zijn we zwak gestart, maar daar komen we heus wel over heen." En Kooien al even hoopvol: „We hebben nu weer gepraat, maar daar kom je er volgens mij niet mee. Als we even hard werken, en zoals wê nu trainen is het goed, moet het aantal uren eruit komen. Dat kan niet anders." Maar haast in één adem herinnert de aanvoerder aan de momen ten van onzekerheid die ont staan als de stand in de buurt van de 11—11 komt. Plots is Roswell dan weer in de ban van een mysterie. Kooien vert wijfeld: „En het is net een lawine". De ommekeer kan zaterdag, of liever moet zaterdag (juist als Starlift ook een lastige concur rent, Robot VCT van zich af moet schudden) komen. Jur riën Kooien heeft er zijn hoop op gevestigd. Hoop, waaraan ook Kees van Zweeden zich vastklampt. „Toen we kam pioen werden, hadden we een uitstekende start en een zwak slot Wie weet, is het nu net andersom." KEES KOOMAN BADALONA De Haarlemse basketbalclub Buitoni heeft in Badaloua de tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Ju- ventud Badalona met 87—115 verloren. Bij de rust stond Buitoni al met 39—58 achter. Buitoni had vorige week de eer ste wedstrijd met 74—80 gewon nen. Juventud plaatste zich voor de tweede ronde. Topscorers bij de Nederlandse ploeg warei Freeman (36) Limme (16) ei. Collins (14). In de tweede helft werd aanvoerder Hugo Harre wijn uit het veld gestuurd n; een handgemeen met de Spaan se coach en de arts van Juven tud. In deze fase lag de wed strijd ongeveer negen minui stil. Voor de eredivisie van de bas-j ketbalbond hereri heeft NN Doi nar gisteravond gewonnen vai M/Utrecht met 93-68 (49—34). CDA-VOORSTEL GOED ONTVANGEN ONDERWIJSINSTANTIES: (Van onze parlementaire redak- DEN HAAG Minister Wester terp van verkeer en waterstaat staat niet afwijzend tegenover een voorstel van de christen-de- mokratische fracties om 5 mil joen gulden meer uit te geven voor de aanleg van fietspaden. Hij voelt er echter niet voor dit geld weg te halen uit de pot voor de wegenaanleg. Hij zei D EN HAAG De voorbereidingen voor de recordpogingen van Harm Wiersma en Hans Böhm zijn in een vergevorderd stadium. De dammer en de schaker willen op 5 en 6 november in Den Haag in maximaal 26 uur continue simultaan spelen tegen 20 dammers, resp. 20 schakers. ..Van de hiervoor benodigde 400 tegenstanders hebben zich reeds 330 gemeld. Dagelijks komen nog aanmeldingen binnen en de verwach ting is dat ruim voor het begin van de marathon alle te spelen partijen geboekt zijn. Als jongste is tot op heden geregistreerd de achtjarige Tiny Schrader uit Leidschendam en als oudste de 83-jarige P. J. Rutgerink uit Amsterdam. Beiden hebben zich opgegeven als tegenstanders van Harm Wiersma. gisteravond in de Tweede Ka mer, dat hij nog doende is een oplossing te vinden. Zeer krachtig- verzette Wester terp zich tegen de opvatting van de WD, dat de verkeersveilig heid zal toenemen bij uitbrei ding van het wegennet. Het voorstel van de liberalen om in een nieuw werkgelegenheid sprogramma 60 miljoen gulden te reserveren voor de aanleg van wegen wees hij vooralsnog af. Volgens hem staat nog hele maal niet vast dat er een nieuw programma komt. De minister zegde toe np te gaan op welke wijze het fietsen- vervoer per spoor kan worden verbeterd en uitgebreid. Hij zal deze kwestie aankaarten bij de NS-directie. Afwijzend reageerde Westerterp op een suggestie om een rege ling in te voeren, waarbij taxi passagiers verplicht worden een rit vooruit te betalen of zich bij het instappen te legitimeren. Volgens hem is niet gebleken, dat de taxichauffeurs daar zelf iets voor voelen. Minister Wes terterp zal zich beijveren voor het plaatsen van meer automati sche benzinepompen langs de autosnelwegen. Old Stars in Overboschhal (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het Old Star team van Den Haag speelt mor genavond om 22.30 uur in Sport hal Overbosch een zaalvoetbal duel tegen het Leidse elftal. De ploeg van Karei Jansen zal 4 november in sportpaleis Ahoy aantreden tegen Oost-Nederland voor televisie-opnamen van de NCRV-minivoetbalshow. Beken de namen in het Haagse team zijn: Martin van Vianen, Guus Haak, Harry Heynen, Carol .Schuurman, Cock Clavan en Koos van Dullemen. Scheids rechter is Lau van Ravens. Geldboetes geëist tegen I tong- en scholvissers h >f (Van een onzer verslaggevers) m ALKMAAR - De officier vao_ justitie bij de rechtbank in Alk maar mr. W. van SloterdijcK» heeft ƒ1000 boete geëist teger* twee Helders vissers die ziet-" vorig jaar mei niet gehoude£n hebben aan de door de overheid1 opgelegde vangstbeperking voor tong en schol. Tegen ee^|S Texelaar die zich, zij het miajsc der vaak" aan dezelfde overtreje ding heeft schuldig geraaaktirt eiste de officier 500 boete. jg De twee vissers uit Den Heldeldi verklaarden op bittere toon tes® genover de rechtbankpresident®1 mr. J. Markus dat zij hun be_ drijf al op 20 augustus jongstleji den hebben opgeheven. Als gr] volg van de vangstbeperking i er voor hen geen droog broo^ meer te verdienen, zo menen ziïj1 De verdediger van de twee Hé^! derse vissers bepleite mede oijjj deze reden („de kans op herhi ling is niet meer aanwezig") e^0 lagere straf. De officier van ju^ titie stelde daar tegenover een streng optreden tegen ovetu treders van de vangstbeperkin p in het belang is van de visserisl* Uitspraak op 9 november. O (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik moet nog zien of men maatregelen neemt. Ik denk niet dat de leerkrachten dat zo maar over hun kant zouden laten gaan". „Het is betuttelen- Ik vind het nogal wat. Zoiets moet een zaak van vrijwilligheid zijn". Zo reageren woordvoerders van respectievelijk de Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel en de Verenigingen van R.K. schoolbesturen op het besluit van b en w van Amsterdam om streng te gaan optreden tegen onderwijzers, die op openbare kleuter- en lagere scholen voor de klas een sigaret opsteken. De gemeente Amsterdam stelt dat de leerlingen moeten wor den beschermd tegen de kwa lijke gevolgen van het roken. De heer Breed van de gemeen telijke afdeling onderwijs: „In feite gaat het om een al dertig jaar geleden ingesteld verbod, maar daar werd op geen enke le manier de hand aan gehou den. We hebben echter de laat ste tijd zoveel klachten ont vangen van ouders dat we, ook al na een bezorgde brief van dr. Meinsma, besloten hebben maatregelen te nemen tegen overtreders van het ver bod. Een dergelijke overtre ding kan als ernstig wange drag worden aangemerkt Vol gens de kleuter- en lageron- derwijswet zijn daarvoor straffen te hanteren, geldboe te. berisping en zelfs ontslag. 'Natuurlijk kunnen we niet in elke klas een politie-agent neerzetten. We hopen dan ook op een preventieve werking van onze waarschuwing aan de scholen. Maar als een leer kracht het róken voor de klas niet kan laten en we krijgen daar klachten over, dan zal er gestraft worden". In Den Haag is de situatie niet afwijkend. Ook hier geldt zoals in vele steden al sinds vele jaren een rookverbod. Een woordvoerder liet weten dat er geen instructies zijn verstrekt aan functionarissen, die openbare scholen bezoe ken om op een bepaalde wijze op te treden. Bij de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) is men erg benieuwd wat er gebeurt als een onder wijzer ondanks het verbod toch voor de klas rookt. Woordvoerder Ven Gelder: „Dat kan interessant worden. In theorie is het mogelijk dat er tenslotte ontslag volgt, maar daar halen we voorlopig nog de schouders over op. Het zou niet in overeenstemming zijn met de aard van de over treding. Wat nu gebeurt is be tuttelen, het verbod als zoda nig zegt ons dan ook niets. Maar ik moet nog zien dat er maatregelen worden geno men". loi HAIFA Nederland heeft de wedstrijd voor de derde ronde van de schaakolympiade tegen Zwitserland met 2,5—0,5 voorlopig gewonnen. Jan Timman zegevierde aan bet eerste bord met wit over Hug, Jan Hein Donner speelde aan het tweede bord met zwart remise tegen Lombard, Ree won aan het derde bord met wit van Wirthensohn en de partij Huss—Kuipers werd afgebroken. De afgebroken partijen uit de wedstrijd Schotland—Neder land (tweede ronde) eindigden in remise (Pritchett—Timman en Ligterink—Findlay), zodat de eindstand 2,51,5 voor Nederland werd. Timman en Ligterink wisten hun positionele voordelen niet uit te buiten. De afgebroken partij van Kuipers tegen Zwitserland zal, zeker verloren gaan. De Nederlandse dames wonnen de afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Japan (3—0) en zegevierden in de derde ronde met 2,5—0,5 over Finland. Van kwalificatie waren de Nederlanders al tevoren vrij zeker. „Geloofsverkondiging en de totale ontplooiing van de mens" is het onderwerp van een vijf dagen durend „landelijk overleg van derooms-katholie- ke kerk in Italië". Aan deze omvangrijke bijeen komst, die naar Duits voorbeeld ook wel „de katholiekendag" wordt geheten nemen vijftien honderd vertegenwoordigers van het Italiaanse katholicisme deel, uit alle regionen en maatschap pelijke lagen. Een novum is daarbij, dat voor het eerst op een kerkelijk congres in Italië de leken met zestig procent een meerderheid vormen. In tien commis sies is voorbereidend werk gedaan voor dit over leg, dat nagenoeg alle problemen wil behandelen, waarmee de Italiaanse katholieken in deze tijd worstelen: het politieke engagement van de chris ten, de confrontatie met het marxisme, de rol van de vrouw in kerk en maatschappij, het vraagstuk van de abortus, gezinsproblemen, liturgiehervor ming, de randgroepen, de wereld van de arbeid, de cultuur, alsmede de aan de tijd aangepaste structuren van de zielzorg binnen" de kerk van Italië. De voorbereiding heeft twee jaar geduurd voor dit congres, dat een pastoraal karakter draagt en wordt georganiseerd door de kerk van Italië. Ook de basisgemeenschappen, zoals die van St.-Paulus buiten de Muren van de ex-abt Giovanni Franzoni, hebben meegedacht, maar het moet nog blijken in hoeverre ook met hun bijdragen rekening zal worden gehouden. Zij zijn in elk geval niet in de afzonderlijke voorbereidingscommissies vertegen woordigd geweest. Paus Paulus heeft laten blijken grote betekenis aan het overleg te hechten. Via zijn vicaris-gene raal en de voorzitter van de Italiaanse bisschop penconferentie heeft hij persoonlijk aan de voor bereiding ervan deelgenomen. Zijn toespraken tij dens de algemene audiënties in oktober zijn alle op het congres toegespitst. Zelf zal hij zondag in de St.- Pieter de pontificale mis celebreren bij de opening van het overleg. Als doel ervan ziet de paus het opnieuw nastreven van „die overeenstemming in denken en handelen, die voor de gemeenschap van de gelovigen ken merkend moet zijn". Hij heeft daarbij gesteld, dat bepaalde ideeën, die in zich goed zijn, zich" tegenwoordig „beslist ge vaarlijk" hebben ontwikkeld, omdat zij uit de totale samenhang van de leer en het handelen van de kerk zijn losgescheurd. Zo is vaak het gewetensonderzoek en de zelfkri tiek, waartoe iedere christen verplicht is, tot pro testhouding geworden. Daarbij klopt men niet meer op de eigen borst, maar op die van de ander. Het lofwaardig streven naar verandering in maat schappelijke wantoestanden heeft ertoe geleid, dat verdeeldheid en strijd tussen maatschappelijke groeperingen nagenoeg onoverbrugbaar zijn ge worden. Dat heeft weer tot nieuw onheil geleid. Sommigen, aldus de paus, hebben bij het zoeken naar economische doeleinden, hetgeen plicht is, het zoeken naar de hogere doelen van het mense lijk leven vergeten. Tenslotte is ook vaak de verleiding te groot geworden zich aan de kant te scharen van de overwinnaars van vandaag of morgen, maar daartegenover staat de plicht van de christen voor zijn trouw te lijden, aldus de paus, die van het komende congres hoopt, dat het een stap zal zijn naar de „samenleving van liefde", die hij al zo vaak bepleit heef. „De jeugd' en de toekomst van de kerk" is het thema van de plenaire vergadering van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen, die in de herfst van volgend jaar zal worden gehouden. Het thema hangt samen met dat van de gelijktijdige bisschoppensym> de, die de katechese in hel bijzonder die aan de jongeren tot onderwerp heeft. Mexicaanse soldaten hebber, in het afgelegen dorp Ojitlan in Mexico een bisschop moe t.en ontzetten die door duizend dorpelingen was aangevallen De parochiekerk werd ver nield. De dorpelingen uitten de beschuldiging, dat de plaatse lijke geestelijkheid het kerk- geld ten eigen bate gebruikte. De aartsbisscop mgr. Bartolo- me Carrasco van Oaxaca, die in het dorp de mis .kwam op dragen liep lichte verwondin gen op. Dezer dagen is verschenen het liturgische boek „De heilige communie en de verering van de eucharistie buiten de mis", deel vier van de serie „Litur gie van de sacramenten en andere kerkelijke vieringen". De serie is een uitgave van de Nationale Raad voor Liturgie te Utrecht. Gooi en Sticht heeft de druk verzorgd. Eer der verscheen „De uitvaartli turgie". Dit jaar verschijnen nog: het doopsel van kinde ren, het vormsel; de religieuze professie en de orde van dienst voor boete en verzoe ning. Pastoor P. Kastenholz van Büsdorf in het aartsbisdom Keulen is honderd jaar gewor den en nog altijd in actieve dienst. Sinds 1919 werkt hij in dezelfde parochie, nog steeds tot tevredenheid van zijn paro chianen. Op 15 maart hoopt hij vijfenzeventig jaar priester te zijn, een zeldzaam jubileum. Dictator Bokassa van de Cen traal Afrikaanse Republiek heeft zich bekeerd tot de is lam. Zijn christelijke voorna men Jean-Bedel heeft hij ver vangen door Saladin Akhmed De bekering geschiedde tij dens een bezoek van president Ghadaffi van Libië. Vóór Bo kassa werd president Bongo van Gabon moslim, tijdens een bezoek aan Libië. Tijdens een massabijeenkomst riep Bokassa alle Afrikanen op om ook islamiet te worden. Waar nemers menen, dat de Libi sche financiële hulp voor de failliete republiek de doorslag heeft gegeven voor de beke ring van de president, berucht door zijn terreurbewind. Het Franse episcopaat heeft besloten voor onbe paalde tijd passen op de plaats te maken inzake de hervormingen van kate chese en liturgie omdat de dreiging van schisma zeer reëel geacht wordt, zo meldt onze correspondent. Mgr. Etchegaray, voorzitter van de Franse bisschop penconferentie die deze ge hele week in Lourdes bij een is, heeft erkend, dat de crisis in de kerk die zich sedert de afgelopen zomer vooral geopenbaard heeft als gevolg van de traditio nalistische actie van de door Home gesuspendeer de mgr. Lefre ernstig is. Hij vergeleek de zaak met een zware aardschok waarvan het centrum weliswaar bekend, maar waarvan de intensiteit nog onzeker is. In een zeer lange tekst die door 110 van de 117 aartsbisschoppen en bisschoppen goedgekeurd werd, doet de episcopale con ferentie een beroep op de inte- gristen om de eenheid te be waren en ër wordt in aange- kondigd dat de hervormingen afgeremd of zelfs voor onbe- paalde tijd stopgezet worden. Aan de vooravond van de gro- s te pelgrimstocht die de inte- gristenbeweging „Credo" naar j Lourdes organiseert is dit in zekere zin een toegeven aan de i( traditionalisten die sedert mgr. f Lefebvre hun beweging gecon- f cretiseerd heeft, veel meer_ aanhang blijken te hebben dan aanvankelijk vermoed11 werd. Om het gevaar van een- scheuring te vermijden werd genoemd besluit genomen. 1 Maandag nog werd met de.' mogelijkheid gerekend dat de! excommunicatie van mgr. Le-! febvre op de episcopale confe-. rentie van Lourdes bekendge maakt zou worden. De voor malige aartsbisschop van Da-, kar in Senegal en Tulle enj Frankrijk is zoals bekend door; paus Paulus gesuspendeerd en; mag zijn priesterlijk ambt nietj uitoefenen. Mgr. Lefebvrei 'heeft de suspentie naast zichi neergelegd en daarin is ooki geen verandering gekomen se-j dert hij op 11 september een" onderhoud met de paus had. 1

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16